Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Trojet shqiptare

Trojet shqiptare Ēdo gjė mbi trojet shqiptare: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali Zi, Ēamėria. Ēfarė i bėn trojet nga vini ju mė tė veēanta?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-03-2016, 21:10   #201
Drinalt
V.I.P
 
Avatari i Drinalt
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Posts: 357
Thanks: 0
Thanked 21 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Drinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuarDrinalt ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Goranėt

1. Harta e trojeve iliro-dardano-trako-epirote gjate pushtimit romak.Gjate asaj kohe nuk kishte Zllatana e Dragana, por banoret perdornin emrat e vjeter autokton dhe pjesa e qyteteve qe ishte direkt nen administraten romake, mbanin emrat qe i diktonte pushtimi.

2. Nje harte qe tregon se territoret e banuara nga iliro-dardano-trako-epirotet ishin ne kufiirin ndares te krishterimit.3. Kufinjte pas dyndjeve sllave.Zona ku banon popullata e quajtur gorane, gjendet ne trekendeshin antik ndares te iliro-dardano-trakeve. Popullata te ngjashme gjenden edhe sot e kesaj dite ne Kroaci, Bosnje, Mal te Zi, Kosove, Maqedoni dhe Greqi.

Ka nje studim shume serioz nga nje studjues austriak per popullatat qe banojne ne keto malesi dhe ai i quan ata mbetje te popullatave antike te rajonit, qe nen dhunen e pushtimit u vendosen ne maja te larta per te mbijetuar. Ai i quan ata nje simbioze vlleho-arberore. Te paret sipas tij jane popullsia autoktone e romanizuar dhe te dytet i cileson ai si trashegimtaret e mbijetuar te popullsise antike te rajonit, qe i rezistuan asimilimit.
E perbashketa e tyre eshte fjala "katun" ose ne shqipen letrare "katund", qe rrjedh nga fjala latine "canton".

Kopertina e studimit ne fjale:

https://www.exlibris.ch/de/buecher-b.../9783205055457
Drinalt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2016, 23:15   #202
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,241
Thanks: 40
Thanked 111 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Goranėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Drinalt Shiko postimin
Nese mundesh na e sill ketu dokumentin origjinal dhe na bind se Pashtriku i Hasit qenka ne Gore!

Emrat e te zoterve te shtepive nuk tregojne origjinen, por jane thjeshte emra qe jane perdorur nen ndikimin e kishes.
E njejta gje ka ndodhur dhe me arberit e Toskerise.

Zona e Drinit te Bardhe dhe atij te Zi ka qene zona e ndarjes skizmatike.

Edhe sot ke arber qe jetojne ne Kroaci dhe te shumtit mbajne emra sllave, mirepo kjo nuk i ka penguar ata qe te pohojne se jane arber.

https://www.youtube.com/watch?v=xInua4Ag6Ds
E kupton si se si kan qen zonat te ndara ne ate kohe? Emrat tregoj shume besa, por se cka e cementon se ata jan Sllav eshte Gjuha dhe traditat e tyre, e merr vesh ti? Perkundrazi, Arbereshet e Kroacis ende e folin Shqipen, a kta gjuhen e nenes e kan Bugarqen, krahasim qe nuk behet. Si thu ti qe u Sllavizuan kta atje ne bjeshke, prej Shqiptareve rreth e rrotull apo prej ujit te Bunarit?
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2016, 23:24   #203
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,241
Thanks: 40
Thanked 111 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Goranėt

Ja regjistrimin e 1452-53...Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2016, 23:26   #204
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,241
Thanks: 40
Thanked 111 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Goranėt


Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2016, 23:30   #205
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,241
Thanks: 40
Thanked 111 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Goranėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Drinalt Shiko postimin
1. Harta e trojeve iliro-dardano-trako-epirote gjate pushtimit romak.

https://upload.wikimedia.org/wikiped...nd_Thracia.jpg

Gjate asaj kohe nuk kishte Zllatana e Dragana, por banoret perdornin emrat e vjeter autokton dhe pjesa e qyteteve qe ishte direkt nen administraten romake, mbanin emrat qe i diktonte pushtimi.

2. Nje harte qe tregon se territoret e banuara nga iliro-dardano-trako-epirotet ishin ne kufiirin ndares te krishterimit.

https://upload.wikimedia.org/wikiped...ristianity.jpg

3. Kufinjte pas dyndjeve sllave.

https://upload.wikimedia.org/wikiped...around_900.jpg

Zona ku banon popullata e quajtur gorane, gjendet ne trekendeshin antik ndares te iliro-dardano-trakeve. Popullata te ngjashme gjenden edhe sot e kesaj dite ne Kroaci, Bosnje, Mal te Zi, Kosove, Maqedoni dhe Greqi.

Ka nje studim shume serioz nga nje studjues austriak per popullatat qe banojne ne keto malesi dhe ai i quan ata mbetje te popullatave antike te rajonit, qe nen dhunen e pushtimit u vendosen ne maja te larta per te mbijetuar. Ai i quan ata nje simbioze vlleho-arberore. Te paret sipas tij jane popullsia autoktone e romanizuar dhe te dytet i cileson ai si trashegimtaret e mbijetuar te popullsise antike te rajonit, qe i rezistuan asimilimit.
E perbashketa e tyre eshte fjala "katun" ose ne shqipen letrare "katund", qe rrjedh nga fjala latine "canton".

Kopertina e studimit ne fjale:

https://www.exlibris.ch/de/buecher-b.../9783205055457
Vetem injorantat i bejn Goranet popullate antike te Ballkanit...
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2016, 01:33   #206
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,825
Thanks: 109
Thanked 631 Times in 362 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Goranėt

Citim:
"Ai [Lord Materanga] ate i Zotit Gjin Mollos Materanga. Nga ky Zotni Gjini, u lind Andrea Materanga i cili u be TURK, nderkohe qe i jati, vete Zoti Gjin, ju vra nga Turqit.

Zona qe sundonin keta quhej Gora, dhe si te tille keta quheshin zoterinj te Gores"


Testamenti i Muzakes.
Hiqeni se e lexoni dhe Elsie pa le. Ja u shpjegon edhe pse jane bere boshnjake goranxijte.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2016, 14:24   #207
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 884
Thanks: 34
Thanked 78 Times in 52 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Goranėt

Gabova nė postim, kėrkoj falje.
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-04-2016, 23:50   #208
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,241
Thanks: 40
Thanked 111 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Skerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolareSkerdilaidas ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Goranėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Hiqeni se e lexoni dhe Elsie pa le. Ja u shpjegon edhe pse jane bere boshnjake goranxijte.
Cka don me thene me ket qe e ke postu, qe ēdo rajone ka qen po ashtu siē ishin familjet feudale ne etnicitet? Pse poston idiotlliqe te tilla? Matranga prap nuk e zbeh enticitetin apo gjuhen e Dabizhivit.

I ke Matranget aty ende, pra ne Cajė te Lumes qe njihen sote si Matranxhet, po ashtu ke degen e tyre ne Maqedoni qe rrjedhin prej Lekė Matranges, me fis Thaē.
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2017, 16:14   #209
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,825
Thanks: 109
Thanked 631 Times in 362 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Goranėt

Gora ka qene zoterim i familjes se Matarangave ne mesjete.

Leke Matrenga, pinjoll i kesaj dere ne ekzil ne Siqeli ka bere shume studime filologjike krahasuese shqipe/italisht ne literaturen e krishtere.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ZET pėlqehet nga
i vjetėr 23-05-2017, 23:05   #210
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 100 Times in 86 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Goranėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
fakti qe e flasin shqipen paster pa dialekt dibran e forcon ma shum faktin qe nuk jan shqiptar autokton te atyne aneve, po e kan msu shqipen e shkolles me detyrim ne koh te enverit.


http://www.tiranaobserver.al/territo...me-maqedonise/
Jan te paguar ata njerez. Madje njof edhe dike qe ben propagand online per Maqedonine per 100 dollar ne muaj. Njerzit andej jan teper te varfer per mungese te investimeve edhe ate rrugen e Arbrit qe spo e bekan kurre.

Ne Shqiperi ke me dhjetra mijera Gollobordas. Sic jam edhe un vete. Neve gjithmone kemi mbajtur edhe jemi deklaruar si Dibrane edhe po ashtu kemi luftuar edhe kontribuar per Shqiperine sa her ka ardhur rasti apo sa her Dibra i ka ren tupaneve. Eshte sikur un te them qe Kosovaret qe vrapuan nga Serbet nuk meritojn te jen Shqiptar? Gjera me spec qe te djegin besoj?

Per gjuhen eshte shprehur me pare ne kete teme.

Nuk eshte mire te ofendohen krahina te tera apo pergjithesime sic kan bere disa ketu. Shqiperia dhe Shqiptaret jan percmuar edhe ndare duke mbjellur ndjesi urrejtje si fetare, gjuhesore, apo edhe krahinore. Jan gjera qe kan ndodhur. Mire eshte te ngrihemi mbi to edhe te tregojm mirekuptim ndaj atyre vellezerve qe kan pasur kto lloj presionesh, mbase edhe te pa perballueshme e jo te ushqejm ate zjarr qe kan mbjell te tjeret.

Kam takuar Goran nga Shqiperia edhe sic jan shprehur shume ketu ato e mbajn veten si Shqiptar. Ata ne Kosove kan 100 vjet nen propaganded Serbe keshtu qe nuk di per to.
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2017, 23:54   #211
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,148
Thanks: 129
Thanked 600 Times in 478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Goranėt

Kosovaret qe vrapuan nga serbet? Civilet e paarmatos kundra makineris ushtarake ma te fuqishme ne ballkan? Clidhje ka ky krahasim me goranet e gollot?

Po te jeni shqiptar nuk u msoni fmive bullgarisht para shqipes, e nuk shkoni e kerkoni nanshtetsi bullgare pa pas nevoj
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i derjansi pėlqehet nga
i vjetėr 24-05-2017, 00:04   #212
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 100 Times in 86 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Goranėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Kosovaret qe vrapuan nga serbet? Civilet e paarmatos kundra makineris ushtarake ma te fuqishme ne ballkan? Clidhje ka ky krahasim me goranet e gollot?

Po te jeni shqiptar nuk u msoni fmive bullgarisht para shqipes, e nuk shkoni e kerkoni nanshtetsi bullgare pa pas nevoj
Nuk kuptova mir ko-qevari. Se ne Diber Serbet y thyen. Pse te neve nuk vrapuan po luftuan?

Pershendetje

Ke statistika ti se sa kan marr nenshtetisine Bullgare? Se nga 500-1000 Gollbordas mund te kem ne rangun familjar tim. Apo nje shtese nga ato perrallat qe keni folur neper kete forum. Injoranc eshte kjo shoku. Po ti vazhdo...
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2017, 00:11   #213
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,148
Thanks: 129
Thanked 600 Times in 478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Goranėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga juke Shiko postimin
Nuk kuptova mir ko-qevari. Se ne Diber Serbet y thyen. Pse te neve nuk vrapuan po luftuan?

Pershendetje
U thyen para 100 vjetve o gollo. Edhe ne kosove jan thy sa e sa her.

Edhe mos i perzi dibranet me gollot. Nuk jeni njejt. Shko tash e futi naj perzirje llaēi se sjeni per tjeter sen


Se harrova. Edhe te ju vrapuan apo harrove mikpritjen qe u bon tironsat muhaxhirve dibran.
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i derjansi pėlqehet nga
i vjetėr 24-05-2017, 00:42   #214
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 100 Times in 86 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Goranėt

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
U thyen para 100 vjetve o gollo. Edhe ne kosove jan thy sa e sa her.

Edhe mos i perzi dibranet me gollot. Nuk jeni njejt. Shko tash e futi naj perzirje llaēi se sjeni per tjeter sen


Se harrova. Edhe te ju vrapuan apo harrove mikpritjen qe u bon tironsat muhaxhirve dibran.
Po po. Peshtyej Serbin e fshi qyrret Amerikes.

Me vjen keq, po kam familjen time qe kan marr pjess ne ato beteja. Keshtu qe keta duhet ti ndajm nga Dibranet ne kryengritjen sporadike Golobordase?

Hajde trap hajde...
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2017, 00:49   #215
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 100 Times in 86 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Goranėt

Nje thenie Golobordase...

Tull mbi tull behet mur,
mur mbi mur behet kala
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2017, 01:07   #216
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 444
Thanks: 92
Thanked 100 Times in 86 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
juke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolarejuke ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Goranėt

Nejse, nuk do vazhdoje keshtu.

Ndjese per Kosovaret ketu por ishte thjeshte nje veshtrim nga ana tjeter per disa gjera qe lexova ne kete teme.


Po ama nje Golloborda mbajti nje Kosove te tere, besoj?

Pershendetje
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2018, 14:57   #217
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,974
Thanks: 299
Thanked 296 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Goranėt

Reagim kundėr artikullit "Goranėt e Dragashit nuk e njohin Kosovėn si shtet„!
NGA: LUAN-ASLLAN DIBRANI MĖ: 8 MAJ 2017 NĖ ORA: 11:22


Luan-Asllan Dibrani
Ky komunitet asnjanės e ngatėrron "nocionin e identitetit nė boshnjak, serb mysliman, 'maqedono- mysliman, shqiptar-mysliman bullgaro -maqedon" etj

Nxitje pėr kėtė shkrim, u bė njė takim qė u zhvillua me rastin e ditės sė Shėn Gjergjit nė Dragash me 06.05.2017. Nė kėtė manifestim ka marrė pjesė edhe zėvendėsdrejtori i tė ashtuquajturės Zyrė pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Dushan Kozarev.

Nė kėtė ditė ėshtė mbajtur edhe njė seancė nė tė ashtuquajturės Komunė e Gorės, ku ėshtė folur pėr “mundėsinė qė Qeveria e Serbisė t’i ndihmojė goranėt nė ruajtjen e identitetit tė tyre”.

Njeri nga deputet i cili bėnė pjesėn nė Grupin Parlamentar tė Listės Serbe,ishte Adem Hoxha, i cili ndėr tė tjera ka thėnė, citojmė deklaratėn e tij si me poshtė:
“Do t’i falėnderoj tė gjithė miqtė tonė, dua tė falėnderoj shtetin e Serbisė dhe drejtorin e Zyrės pėr Kosovė, Marko Gjuriq i cili na ka dėrguar urime pėr Ditėn e Goranėve. Po ashtu dua ta falėnderoj edhe kryeministrin (Vuēiq). Kjo tregon se pėrfaqėsuesi i goranėve shtetin e Serbisė e konsideron si te vetin, apo njėfarė mėnyre shtetin e Kosovės e injorojnė”.

-Ka shumė kohė qė kam vrarė mendjen, se pse komuniteti goran, qė pėrbėhet prej 25 fshatrash, me njė popullsi qė nuk i kalon 17 mijė banorėt, kėrkon tė ikė me vullnetin e plotė prej identitetit tė vet, tė pėrcaktuar nga rrethanat historike kur ai ėshtė formėsuar nė kohėn ilire nga fiset shqiptare!

Realisht, kjo orvatje disi e pakuptimtė, ose ėshtė akt naiv i njė pjese drejtuese politike dhe intelektuale gorane tė pasluftės nė kėtė regjion pėr t’iu pėrshtatur njė lloj politike tė ditės (praktikė e njohur e krijuar nėn sundimin e Jugosllavisė titiste dhe pushtetit serbo-sllav,maqedonas e bullgar nė Kosovė gjatė sundimeve tė tyre.

-Ky komunitet asnjanės e ngatėrron "nocionin e identitetit edhe nė boshnjak", i cili, pėr hir tė sė vėrtetės, as nė aspektin etnik, as atė historik, as kulturor e gjuhėsor, nuk kanė asnjė pikėpjekje me Gorėn e goranėt!. Nuk ėshtė pėr tu ēuditur me kėta tė ashtuquajtur "sllave" qė nuk e njohin shtetin e Kosovės!?. Fajet janė tė politikanėt tanė qė iu kanė lejuare tė ushtrojnė planprogramet serbeo-maqedonaso-bullgare me njė propagandė antishqiptare??? Politika e Kosovės nuk veproj ne reciprocitet me Serbinė qe i ndaloj abetaret shqipe me vite dhe akoma janė nėn pluhurin e harresės ne depotė nė kufirin e Serbisė me Kosovėn nė afėrsi tė Preshevės!?

Dihet se Gora deri nė vitin 1999, gati kish mbėrritur nė kufijtė e asimilimit total prej politikės sė Serbisė.
-Ajo realisht e praktikisht pas ndryshimit qė solli kjo luftė (edhe sot e gjithė ditėn) ka rastin fatlum tė inkuadrohen nė jetėn e re nė Kosovė, duke mbartur e ringjallur tė gjitha vlerat mė tė mira qė ka kjo zonė me veshje ,kulture dhe zakone tė shqiptarėve, pos njė gjuhė tė imponuar sllave qe ju ka mbetur nga e kaluara e dhunshme pėr shkak tė agresionit kulturor serbo-sllav.

Pėr tė shqyrtuar identitetin e goravėne, duhet parė fillimisht ku futen myslimanėt qė flasin gjuhė sllave, ēfarė janė ata, jo vetėm nė Shqipėri por edhe nė vendet fqinje. Goranėt gjenden nė Kosovė, Maqedoni dhe kryesisht nė Shqipėri.

I harruar pas shpinės sė Zotit”!.

Nėse ata i definon si myslimanė qė flasin gjuhė sllave, atėherė lind pyetja cilėn gjuhė sllave flasin ata?. E dyta ēfarė kanė qenė mė parė, pra, ēfarė kanė qenė para se tė myslimanizohen dhe sllavizohen?. Pėr kėtė pyetje ka disa teori.

Tė nisur nga pikėvėshtrimet nacionale, vende tė ndryshme bėjnė pėrpjekje qė ta pėrvetėsojnė kėtė grup, pėr shembull ka gjuhėtarė maqedonas qė i quajnė goranėt maqedonas pėr shkak tė afėrsisė gjuhėsore, ashtu siē ka edhe bullgarė qė i quajnė goranėt bullgarė. Kėto pėrpjekje nuk kanė tė bėjė me lėvizjet e goranėve, pra nuk ndodhin, sepse goranėt nuk kanė ardhur prej kėtyre vendeve, ose se aty kanė origjinėn etnike, por lidhen me definimin e tyre nė bazė tė gjuhės. Qė do tė thotė, se pėr shkak tė afėrsisė sė madhe gjuhėsore me maqedonishten , pra maqedonishten sllave, e parė tradicionalisht nga bullgarėt si dialekt bullgar, edhe dialekti sllav apo serbo-boshnjak,gjė qe as njėra as tjetra si version nuk mund te jetė e qėndrueshme ,por del se njė gjuhe qė e pėrdor ky komunitet sot nė Kosovė ėshtė si konvertim i dhunshėm edhe ne gjuhė besim e kulturė!?.

Njė i huaj e pyet njė goran kur e shef me veshje tradicionale shqiptare, se ēfarė kombi jeni ju !?. Ai i pėrgjigjet se ėshtė goran: Po ēka do te thotė goran e pyeti i huaji goranin? Gorani duke mos ditė se ēka ti pėrgjigjet ja kthen pėrgjegjejen !: Gorane, do te thotė ;”I harruar pas shpinės sė Zotit”!.

Goranėt ,tėrbeshėt ,mysliman- maqedonasit ,etj janė dhe kanė qenė fise te moqme shqiptaro-Ilire!
Pra goranėt ,tėrbeshėt ,mysliman- maqedonasit ,etj janė dhe kanė qenė fise te moqme shqiptaro-Ilire te cilėt nė mungesė tė shkollave shqipe e flasin dhe llafosin gjuhėn e huaj sllave ose njashtu te pėrzier me rastin e pushtimeve te kėtyre trojeve nga sllavėt siē cekem mė lartė. Raste konkrete edhe sot kemi te bėjmė mė tė apostrofuarit hoxhallarėt e Kosovės qe mundohen tė na shndėrrojnė tė gjithė shqiptarėve nė mysliman,turq e arab!.

Sido qe tė jetė, si ka mundėsi qė njė person qe ka veshjen kombėtare tirqi e xhurdi ,plis tė bardhė e karakteristika tjera shqiptare, tė jetė sllav,tė identifikohet si sllav ,kjo ėshtė absurde dhe jo e vėrtetė!. Shteti ynė i ri dhe i brishte duhet tė kėtė kujdes tė ofrojmė e tė hartojmė programe tė nevojshme pėr kėto fise tona dhe t'ju kthejmė identitetin e vet autokton,ti bashkojmė nė gjirin tonė kombėtarė . Sot pėr sot gorarėt e ngritur e tė shkolluar e theksojnė nė forume tė shumta shkencore gjithandej, se me rrėnjė e gjene janė ilir e shumė te pėrafėrt me shqiptarėt, kurse me gjuhe fatkeqėsisht janė te pėrafėrt me sllavėt... Veshja e popullit tė Gorės, kanė tė njėjtėn formė dhe pėrmbajtje me veshjet e krahinave tė Opojės, Lumės, Tetovės e mė gjerė. Kjo tregon se veshja gorane, i ka tė gjitha elementet e saj tė veshjes sė popullsisė tė krahinave shqiptare.

Shndėrrimi i emrave dhe toponimeve te kėsaj krahine gorane nga ato shqipe nė sllave argumente asimilimi!

Sipas studiuesit Qemal Mataj, Gora bėnte pjesė nė territorin verilindor tė shtetit tė Arbėrit edhe trojeve tė kėsaj krahine, dhe ishte nėn sundimin serb, i cili ushtroi sllavizmin e emrave tė fshatrave tė Gorės. Si nė mjaft krahina tė Shqipėrisė, qė kanė qenė objekt i pushtimit serb, edhe nė krahinėn e Gorės e mė gjerė, ishte bėrė njė imponim i tillė nga kėta pushtues me ndryshimet, qė u kanė bėrė emrave shqip me emra sllave, duke pėrdorė parashtesat dhe prapashtesat sllave. Tė tilla ndryshime kanė bėrė edhe nė fshatrat e krahinės sė Gorės,nė toponistikė si p.sh. nė fshatin Borje janė bėrė ndryshime nė emėrtimin e fshatit dhe tė vendeve pėrreth tij dhe konkretisht Boro (Borje), Pishė (Pishec), Lisi (Lisena), Ulan (Ulanēe) Rrasė (Rrasannēista), Mal (Malina), Kashtė (Kashtarnik), Damat (Damatova) et.

-Ndryshime emrash, kanė pėsuar edhe emrat e fshatrave tė krahinės sė Gorės, siē janė Brrut (Brot), Sapot (Zapot), Orgust (Orgosta), Rrap (Rapē), Shishe (Shishtavec), Kola (Kollovoz) etj. Pavarėsisht nga kėto ndryshime, qė janė bėrė njė pjesė e emrave tė fshatrave tė Gorės, kanė mundur t’i rezistojnė imponimit tė pushtuesit serb, si emrat e fshatrave Pakisht, Oreshkė, Orēikėl, Kukalan, Vranisht etj.

Nė kėtė krahinė pėrkundėr dhunės dhe ushtrimit asimilues janė ruajtur mbiemrat dhe emrat shqip!

Nė kėtė krahinė pėrkukundėr dhunės dhe ushtrimit asimilues janė ruajtur mbiemrat dhe emrat shqip si : Ferri, Mangaj, Krasniqi, Shllaku, Mataj, Alinci etj apo si deputeti i apostrofuar i Listės Serbska, Adem Hoxha!?.
Nė Pakisht janė ruajtur kėta mbiemra: Bajraktari, Porova, Meēkaj, Hoxha etj.
Nė Kosharisht janė ruajtur kėta mbiemra: Hasanaj, Murataj, Mustafaj etj.
Nė Orēikėl janė ruajtur kėta mbiemra: Gashi, Hoda, Krasniqi, Mujaj etj.
Nė Orgjost janė ruajtur kėta mbiemra: Qevani, Osmanaj, Kalimashi, Seferi, Hoxha etj.
Nė Cėrnalevė janė ruajtur kėta mbiemra: Durmishi, Hodaj, Hoxha, Hajdari, Xhaferi etj.
Nė Oreshkė janė ruajtur kėta mbiemra : Memishi, Nuredini etj.
Nė Shishtavec janė ruajtur kėta mbiemra : Kingji, Bala, Bela, Basha, Kasta, Ēeliku, Grisha, Ēaka, Uka, Ballabani, Pėrnari, Biēaku, Sokoli, Haxhiaj, Hoxha etj.
Siē shihet, nė tė nėntė fshatrat e Gorės (nė Shqipėri) shumica e emrave tė fiseve, janė shqipe dhe nė asnjė fshat tė kėsaj krahine, nuk ka asnjė emėr sllav.
Fakte tė ngjashme dallohen dhe nė zonėn e Gorės qė sot ėshtė nė shtetin e Kosovės. Nė zonėn e Opojės e Dragashit kemi emra fisesh si : Bajzovci (nga emri shqip bajzė i shpendit Fulica), Baljevci (nga antroponmi shqip Balė,-a), Bibarovci (nga antroponimi shqip Bib nga lat. Bibius, Vibius), Bufle (nga shq. buf,-i „hut” zool. noctua, nottola, ulula, alocco,) ; Cakovci (khs. emrat shq. Cak, u/ Cakė/a ), Cekovci (khs. mbiemrin shq. Ceka), ?afševci (khs. shq. Qaf'-lesh ) ; Kr?ovci (khs. variantin shqip tė emrit Kėrēovė tė qytetit, sllav. Ki?evo) ; Kokljevci (khs. mbiemrat e shqiptarėve Koka, Kokaj); Kolješevci (khs. mbiemrat e shqiptarėve Kolaj, Kolshi, Koleci etj.); Lekovci (khs. mbiemrat e shqiptarėve Leka, Lekaj), Likovci (khs. antroponimin e shqiptarėve Lik dhe emrat e vėllazėrive Likaj, Liku etj.) ; Ljokanovci (khs. mbiemrin e shqiptarėve Lokaj), Luminci (khs. antroponimin e shqiptarėve Lum dhe emrat e vėllazėrive Lumaj, Lumi dhe emrin Luma tė lumit e tė regjionit) ; Malezinci (nga emri i njė vendi tė quajtur Mali i Zi, qė ishte nė kėtė regjion); Rendovci (nga fjala shqipe rendės „vrapues”) ; Shatinci (nga fjala shqipe shat, fshat „katund”) ; Shukekinci (nga trajta e shkurtėr shqipe Shuk e antroponimit tė shqiptarėve Pashk) ; emrat e vėllazėrive aktuale Doda e Kushii nė Restelicė, Kokle nė Zlipotok, Buza, ?apar, Karpa?, Koljo, Lika, Lila, Ljuša, Paljoš e Ziza nė Brod.

Goranėt kanė qenė tė manipuluar nė anėn e Jugosllavisė ,por nga ta pati mjaft edhe pjesėmarrės nė UĒK pėr ēlirimin e Kosovės!

Goranėt kanė marrė pjesė dhe nė lėvizjet pėr ēlirimin e Kosovės, dhe nė luftė kundra serbėve nė vitet 1912-1913 por edhe ne luftėn e Kosovės kundėr Serbisė nė vitin 1999 .
Gjatė luftės nė Kosovė, Goranėt kanė qenė tė manipuluar nė anėn e Jugosllavisė. Po ashtu edhe pas tėrheqjes sė ushtrisė jugosllave, KFOR qė erdhi nė Kosovė ,Goranėt pėrjeton njė eksod i cili po vazhdon me propagandėn sllave, prandaj ne duhet tė punojmė me shume si popull shqiptar pėr mos me i lėnė hapėsirė ish-pushtuesve tė manipulojnė me vlerat tona kombėtare , tė goranėve qė janė pjesė e trungut tonė kombėtar ,pos me dhunė qė i ndėrroj gjuhėn armiku.
Konvertimi i goraneve nga te krishterė ortodoks ne myslimane mendohet te kėtė ndodhur aty nga shek. XVIII, nė tė njėjtėn periudhė, kur ka ndodhur edhe konvertimi i shqiptarėve nė myslimane. Goranėt nė Kosovė nuk kane njė identitet te vetin kombėtar, por deklarohen ashtu siē u diktojnė rrethanat politike: 'Musliman' - nė kuptim etnik tė fjalės, boshnjak, serb mysliman, 'maqedon' mysliman, shqiptar ose thjesht 'gorane .Pėrmes kėtij shkrimi i bėjė thirrje edhe historianėve tė pėrgjumur kosovaro-shqiptar, shkencėtarėve, dhe politikanėve shqiptar tė veproni sa mė shumė ta kthejmė kėtė popullatė nė vlerat e veta kombėtaro- shqiptare.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2018, 15:00   #218
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,974
Thanks: 299
Thanked 296 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Goranėt

Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-04-2018, 23:51   #219
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,557
Thanks: 3,133
Thanked 3,376 Times in 2,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Goranėt

godho hesap, me kush u futet ne fushe i behen pjese ekipit, a godasin nga portat e tyre a te tjereve, nuk eshte me rendesi sa pjesmarrja qe u jep kenaqesine.
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur