Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-05-2018, 07:55   #81
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,952
Thanks: 13,242
Thanked 7,821 Times in 5,220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Pse nuk do tė ketė ndarje tė Ēmimit Nobel pėr Letėrsi pėr kėtė vit?

Akademia Suedeze ka njoftuar se kėtė vit nuk do tė ketė fitues tė Ēmimit Nobel pėr Letėrsi, pas skandalit pėr akuza pėr sulme seksuale.

Tetėmbėdhjetė gra kanė akuzuar pėr sulme seksuale fotografin francez, Jean-Claude Arnault, qė ėshtė i martuar me anėtaren e Akademisė dhe autoren, Katarina Frostenson. Frostenson ėshtė larguar nga organizata, sikurse udhėheqėsi i Akademisė dhe katėr anėtarė tjerė. Akademia ka thėnė se vitin e ardhshėm do tė njoftojė pėr fituesin e Ēmimit pėr vitin 2018 dhe 2019. Ky rast pėrbėn skandalin mė tė madh pėr kėtė ēmim prej kur ka nisur tė ndahet mė 1901. Akademia ka thėnė se vendimi ėshtė marrė pėr shkak tė mungesės sė besimit publik. Disa anėtarė tė akademisė kanė thėnė se ēmimi duhet tė ndahet pėr tė ruajtur traditėn, mirėpo tė tjerėt kanė thėnė se institucioni nuk ėshtė nė gjendje pėr tė bėrė njė gjė tė tillė. Pėrveē gjashtė viteve gjatė kohės sė luftėrave botėrore, vetėm mė 1935 nuk ėshtė ndarė ky ēmim pėr shkak se ėshtė konsideruar se nuk ka ndonjė person adekuat pėr tė.

Tschjaa.....moral EBEN ose tju besh te tjereve duhet te jeshe vete....STERIL.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 21:35   #82
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Rusi: Ura 90 km qe lidh Krimen me Rusin perfundoi pas tre vjetesh pune. Nje tregues ky per fuqin gjigande ekonomike qe ka ky vend.

Col, amerika per sa kohe do te mund te ndertonte nje ure te till? Se ta them une, asaj tre vjet nuk do ti mjaftonin as per te siguruar celikun qe u perdor per kete ure. Lera pastaj te tjerat.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i peshkaqeni33 pėlqehet nga
i vjetėr 17-05-2018, 10:45   #83
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,861
Thanks: 290
Thanked 487 Times in 364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Rusi: Ura 90 km qe lidh Krimen me Rusin perfundoi pas tre vjetesh pune. Nje tregues ky per fuqin gjigande ekonomike qe ka ky vend.

Col, amerika per sa kohe do te mund te ndertonte nje ure te till? Se ta them une, asaj tre vjet nuk do ti mjaftonin as per te siguruar celikun qe u perdor per kete ure. Lera pastaj te tjerat.
Po me ben disi te pa-sigurte ne percaktimin e balancave boterore: domethene Rusia eshte fuqia e pare ekonomike, ashtu dhe superfuqi? E ke emocionale nga vetja, apo mbeshtetesh ne shifra e fakte te nje besueshmerie te larte?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 10:49   #84
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,265
Thanks: 7,202
Thanked 5,802 Times in 2,436 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

E ka emocionale pra. Por edhe harron se me i fuqishem eshte ai qe eshte me i afte te shkaterroj sesa te ndertoj. Lufta eshte art shkaterrimi !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Socio : 17-05-2018 nė 10:55
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 12:12   #85
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,155
Thanks: 665
Thanked 503 Times in 354 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Rusi: Ura 90 km qe lidh Krimen me Rusin perfundoi pas tre vjetesh pune. Nje tregues ky per fuqin gjigande ekonomike qe ka ky vend.

Col, amerika per sa kohe do te mund te ndertonte nje ure te till? Se ta them une, asaj tre vjet nuk do ti mjaftonin as per te siguruar celikun qe u perdor per kete ure. Lera pastaj te tjerat.
Fuqi gjigante ekonomike??!!
ALOOOOOOOOOOOOOOO! Rusia me 150 milion banor 1/6 e teritorit te globit toksor ka ekonomi me te vogel se holanda qe mezi e gjen ne harte!!!
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 12:38   #86
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Po me ben disi te pa-sigurte ne percaktimin e balancave boterore: domethene Rusia eshte fuqia e pare ekonomike, ashtu dhe superfuqi? E ke emocionale nga vetja, apo mbeshtetesh ne shifra e fakte te nje besueshmerie te larte?
Dy fjali jane shkretat. Dhe ato nuk i ke lexuar sakte DS?!

Ku e lexove ti, ta kem shkruar une, qe Rusia eshte fuqia e pare ekonomike boterore?! Aty ne pohimet e mia eshte nxjerr ne dukje vetem potencialet gjigande ekonomike qe ka ky shtet. Nuk eshte krahasuar me ekonomin e asnje shteti ekonomia ruse ne ato dy pohime DS, qe te kemi te pare, te dyte, apo te trete.

Une nuk kam degjuar te kete ndonje ekonomi krahasuese. Ka vetem potencial(aftesi) ekonomik. Se ekonomia e cdo shteti ka specifikat e saj, pra ka pika force, ka dhe thembra Akili. Kane sisteme financiar te pavarur dhe vlersime relative te mallrave ne baze te nevojave te tyre ekonomike per to. Prandaj nuk mund te krahasohen ekonomite e shteteve. Vetem Amerika bene krahasime te tilla, se ka nje sistem te saj propagande per te stabilizuar hegjemonin mbi kelyshet e saj perendimore per tu mbushur mendjen atyre qe do jetojne ke mire, nen hegjemonin e saj.

Pajtaj jeni dhe ju qe lexoni dhe degjoni brrockullat e saj, qe nuk e dini qe ka edhe pika te tjera veshtrimi per te pare, kuptuar boten qe na rrethon dhe per te vlersua ato qe ndodhin.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 15:36   #87
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,861
Thanks: 290
Thanked 487 Times in 364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Une nuk e di se ku plluskon ti, po potencial ne shqip une kuptoj fuqi plus mundesi. Cilin vend ka lene per se mbari Rusia (ish-BS)?

Sa per punen e systemit te Amerikes, shih Gjermanine dhe Europen perendimore, apo Japoni e Kore te Jugut.

Faktet i ke brenda ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 15:39   #88
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,034
Thanks: 8,512
Thanked 7,421 Times in 4,763 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Une nuk e di se ku plluskon ti, po potencial ne shqip une kuptoj fuqi plus mundesi. Cilin vend ka lene per se mbari Rusia (ish-BS)?

Sa per punen e systemit te Amerikes, shih Gjermanine dhe Europen perendimore, apo Japoni e Kore te Jugut.

Faktet i ke brenda ...
A je lodh ket 15dic.....
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 16:13   #89
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Une nuk e di se ku plluskon ti, po potencial ne shqip une kuptoj fuqi plus mundesi. Cilin vend ka lene per se mbari Rusia (ish-BS)?

Sa per punen e systemit te Amerikes, shih Gjermanine dhe Europen perendimore, apo Japoni e Kore te Jugut.

Faktet i ke brenda ...
Potenca do te thote ne shqip fuqi DS, jo potencial.

Ti DS mesiguri nuk e kupton, se ceshte ekonomia. Ti me siguri per te matur ekonomin e nje vendi, i numeron supermarketet. E kuptova une, qe nuk ke lene supermarket pa u numeruar ketyre shteteve ti. Dhe thene midis nesh ke te drejte.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 16:18   #90
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
Fuqi gjigante ekonomike??!!
ALOOOOOOOOOOOOOOO! Rusia me 150 milion banor 1/6 e teritorit te globit toksor ka ekonomi me te vogel se holanda qe mezi e gjen ne harte!!!
Ti mesiguri keto, qe shkruan, do t'i kesh kuptuar vete. Me siguri nuk do ti kesh me te degjuar, se asnjeri nuk flet posht e perpjet nga keto budalliqe.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 16:38   #91
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,034
Thanks: 8,512
Thanked 7,421 Times in 4,763 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ti mesiguri keto, qe shkruan, do t'i kesh kuptuar vete. Me siguri nuk do ti kesh me te degjuar, se asnjeri nuk flet posht e perpjet nga keto budalliqe.
Kurse ti do ta keshe psonisur keto brrockulla per Rusicken ne ndonje azil komunaresh qe lexojne Pravden qe ne mengjes....

Ekonomia e Rusickes sot eshte e njejte me ate te Korese se Jugut
Ja ku i ke statistikat e 2018 ne kete tabele te ketij linku....
http://statisticstimes.com/economy/c...jected-gdp.php
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 17:55   #92
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Pse mo Coli, paska bere edhe Koreja ure 90 km ne mes te detit kete vit?
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 18:01   #93
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,034
Thanks: 8,512
Thanked 7,421 Times in 4,763 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Evlat mos ke filluar te lexosh tabelat maje urave ??
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2018, 07:53   #94
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,952
Thanks: 13,242
Thanked 7,821 Times in 5,220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Shtohen rastet me kancer, Serbia ngre komision pėr bombardimet e NATO-s.

Parlamenti serb miratoi njė ligj pėr tė krijuar njė komision hetimor qė do tė hetojė "mbi pasojat shėndetėsore pėr qytetarėt dhe pėr mjedisin pas bombardimeve me uranium tė varfėruar tė kryera nga NATO kundėr Serbisė nė pranverėn e vitit 1999 gjatė Lufta e Kosovės.
Nga 157 deputetėt e pranishėm 156 votuan pro. Komisioni do ta informojė parlamentin ēdo gjashtė muaj mbi ecurinė e hetimeve dhe do tė paraqesė njė raport tė parė deri nė fund tė vitit 2020. Nė ditėt e fundit presidenti Aleksandar Vuēiē, njofton krijimin e komisionit, pasi janė raportuar rritje tė rasteve tė kancerit nė vend, veēanėrisht nė mesin e fėmijėve. Autoritetet besojnė se ndihmė nė kėtė drejtim mund tė japė edhe Italia, e cila ka marrė pjesė nė bombardimet e NATO-s kundėr Serbisė. Rreth 300 ushtarė kanė vdekur si pasojė e kancerit, ndėrsa nė luftė kanė marrė pjesė rreth 4 mijė ushtarė.

PS: flamurtareve hidhju tuM apo acid do thone: falemneres per ujin e bekume.

Tungi se do boj relax njoni.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2018, 10:25   #95
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,013
Thanks: 1,346
Thanked 1,880 Times in 1,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Kėrkon tė zhdukė emigrantėt, Soros bėn akuzėn e fortėr pėr ministrin italian
albeu.com
Miliarderi hungarez Xhorxh Soros e ka akuzuar qeverinė e re italiane si tė afėrt me interesat ruse.
Gjatė njė deklarate nė Festivalin Ekonomik tė Trentos, Soros ka shkuar edhe mė tej duke akuzuar ministrin e Brendshėm italian Matteo Salvini si njė njeri tė paguar nga presidenti rus Vladimir Putin.
Pėr kėtė ai iu referua edhe deklaratave tė pėrfaqėsuesve tė qeverisė sė re italiane pėr tė hequr sanksionet ndaj Rusisė.
Sipas Soros, Putin kėrkon tė dominojė Europėn, nuk do ta shkatėrrojė, por ta lodhė atė.
“Opinioni publik italian ka tė drejtė tė dijė nėse Salvini ėshtė nė pagesė nga Putin”, tha Soros.
I menjėhershėm ka qenė reagimi nga ministri i Brendshėm, njėkohėsisht drejtues i Lega-s, qė ka mohuar tė ketė marrė njė lirė, euro, apo njė rubėl nga Rusia, ndonėse ka shtuar se:
“Konsideroj Putinin si njė ndėr burrat mė tė mirė tė shtetit dhe mė vjen turp qė nė Itali ftohet tė flasė njė spekullator i paskrupullt si Soros.”

Shenim;
Europes I duhen me shume Orban dhe Salvini per te kthyer dinjitetin e tyre te rrenuar nga spekulantet.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2018, 07:46   #96
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,952
Thanks: 13,242
Thanked 7,821 Times in 5,220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Putin to visit Germany for talks with Merkel on Saturday – German govt spokesman.

Russian President Vladimir Putin is set to visit Berlin this weekend to meet with Chancellor Angela Merkel, a German government spokesman has confirmed.
“Chancellor Angela Merkel will host Russian President Vladimir Putin on August 18, 2018 at federal government’s Schloss Meseberg,” according to a statement from government spokesman Steffen Seibert, referring to an 18th-century palace 50 miles northwest of Berlin.

Seibert did not elaborate on the details of the visit, only saying “relevant foreign policy issues” will be discussed.

The spokesman : “You can’t say what exactly will be discussed at such a high-level meeting.

“I can imagine that bilateral ties, the Syria conflict, eastern Ukraine reconciliation, as well as energy cooperation will be on the agenda.”

Putin and Merkel have met on the number of occasions throughout their long political careers. Last time, the Russian president (known for his excellent German skills) and the German chancellor (a fluent Russian speaker) met face-to-face in the resort city of Sochi in May of this year.

While in Sochi, they had plenty of issues to discuss, from humanitarian aid and the political transition in Syria, to US President Donald Trump’s decision to walk away from a nuclear deal with Iran and re-impose economic sanctions on Tehran.

Aside from these issues, they went on to talk EU’s joint projects with Russia, particularly the Nord Stream 2 gas pipeline. Putin and Merkel also confirmed their nations were committed to the Minsk agreement, a roadmap towards peace for Ukraine. According to the two leaders, a new meeting of the so-called Normandy format, which includes Ukraine, Russia, Germany and France, may soon be convened, but refrained from providing a timeline.

The relations between Putin and Merkel have had ups and downs, but the pair has always managed to come to terms, even in times when the West was at odds with Russia.

PS: a thue po na tradhtojne jermanet me shpijunat e Rusise

Apropo....ministrja e mbrojtjes Von der Leyen pėrsėriti nė Vofeld tė takimit tė fundit tė NATO-s : Nga njė pozitė e forcės, ėshtė mė e lehtė tė bisedosh me Moskėn.

@duaje si tanen

SystemA pergjigjen e ministrit te mbrojtjes rus e perkthen keshtu per kolegen e saj......kur je COP MISHI ne HISTORI, per 200 vjet duhet ta mbyllesh sqepin apo heshtesh.Po deshirove dujso, ta nap dhe pergjigjen BRILIANTE te tije.

KAQ.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 5b715cf3fc7e932a668b45f9.jpg (19.6 KiloByte, 15 shikimet)
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 14-08-2018 nė 08:04
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2018, 16:26   #97
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,952
Thanks: 13,242
Thanked 7,821 Times in 5,220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Sheshel: Tė presim derisa tė shkojė NATO dhe ta marrim Kosovėn e Shqipėrinė deri nė Durrės!

Lideri i Partisė Radikale Serbe, Vojisllav Sheshel, i cili ėshtė dėnuar me 10 vjet burg nga Tribunali i Hagės pėr krime lufte, vazhdon me deklarata qė bėjnė thirrje pėr luftė nė Kosovė.

Madje ai shkon edhe mė larg duke synuar qė Serbia tė marrė edhe njė pjesė tė Shqipėrisė. Sheshel, pėrmes njė postimi nė Twitter, ka treguar se Serbia duhet tė pėrgatitet qė me luftė sėrish ta marr Kosovėn, pasi nga atje tė tėrhiqen forcat e NATO-s. “Nė mėnyrė qė ta ēlirojmė Kosovėn dhe Metohinė, ne duhet qė me forca tė fuqishme ushtarake dhe policore tė ndjekim tė gjithė shqiptarėt qė nuk e njohin shtetin serb. Kėtė nuk mund ta bėjmė derisa NATO ėshtė atje. Ndėrkohė, derisa presim qė NATO shkojė dhe tė vėrsulemi atje, duhet qė nėn kontroll tė fortė serb tė mbajmė bile njė pjesė tė Kosovės”, ka shkruar Sheshel. Ai mė pastaj u ndėrlidh edhe me njė mesazh tjetėr rreth demarkacionit dhe tha kjo nuk duhet tė ndodhė. “Nuk duam kurrfarė demarkacioni me shqiptarėt. Ne serbėt duhet tė bėjmė demarkacionin nė Shqipėri me grekėt, diku nė rripin e Durrėsit. Perandoria Austro-Hungareze e krijoi Shqipėrinė si njė shtet artificial, pėr tė parandaluar Serbinė tė dalė nė det. Nė Shqipėrinė e Veriut, ėshtė trashėgimia jonė. Atje gjithēka ėshtė serbe, edhe toka dhe guri”, tha Sheshel nė njė postim nė rrjetin social.

Aug 20, 2018 00:06 Europe.

Hmmmmmm mendimi IM: ky duhej VRARE para se te dilte ne gjyq.Pastaj se kush e nxorri te pafajshem e dine flamurtaret.
E VETMJA....ALTERNATIVE apo ZGJIDHJE.....bashkimi i leshit(sorry e mendoj ndryshe).Beni referendume per demarkacione,dhe ske BYCE per SALDIME...AUTOKTONE.Vietnami u bashkua,Gjermania as nuk diskutohej,Korea do shkoje ne BAZE,trojet do shkojne ne....VERRCE.

KAQ.....kujdes se perseri eshte komplot rus.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2018, 16:51   #98
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,265
Thanks: 642
Thanked 1,159 Times in 697 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Problemi nuk eshte nje rracist si shesheli , problemi eshte qe 90% e serbeve mendojne si shesheli. Jane brezat e rinj qe jane eduku keq , jane eduku me propagande dhe plot urrejtje karshi Shqiptarve , kto jane problemi , dhe heret a vone do zgjidhet serish me lufte.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 20-08-2018, 16:54   #99
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,952
Thanks: 13,242
Thanked 7,821 Times in 5,220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Problemi nuk eshte nje rracist si shesheli , problemi eshte qe 90% e serbeve mendojne si shesheli. Jane brezat e rinj qe jane eduku keq , jane eduku me propagande dhe plot urrejtje karshi Shqiptarve , kto jane problemi , dhe heret a vone do zgjidhet serish me lufte.
Te huajt apo miqte e Thaqit thone....me integritet dhe flexibilitet.
Si mund ti kundertosh kur te.....qliruan....ENDRO.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2018, 18:22   #100
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,952
Thanks: 13,242
Thanked 7,821 Times in 5,220 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 332
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkurt nga arena ndėrkombėtare.

Duterte pyet SHBA-tė: 'Kush jeni ju qė na paralajmėroni?

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte ka kritikuar aleatin e ngushtė Shtetet e Bashkuara pėr pėrpjekjen pėr tė penguar modernizimin e ushtrisė sė vendit tė tij dhe pėr paralajmėrimin e Uashingtonit pėr blerjen e nėndetėseve ruse nga Manila.

A ėshtė kjo mėnyra se si e trajtoni njė aleat dhe dėshironi qė ne tė qėndrojmė me ju pėr gjithė kohėn? Kush jeni ju qė tė na paralajmėroni? ",tha Duterte nė njė fjalim nė vendlindjen e tij Davao, duke iu drejtuar Uashingtonit, dhe duke shtuar se nėse Filipinet blejnė njė nėndetėse nga SHBA, ndoshta do tė eksplodonte, ashtu si helikopterėt qė ka blerė nga Amerika". Duterte mė tej akuzoi Uashingtonin se ka furnizuar Filipinet vetėm me pajisje ushtarake tė pėrdorura, duke thėnė se SHBA po i ofronte vendit tė Azisė Juglindore sisteme tė armėve tė pėrdorura nga vendet e NATO-s. Mė tej Presidenti i Filipineve tha: "Pse nuk i keni ndaluar vendet e tjera tė Azisė tė blejnė nėndetėse, pse na ndaloni neve? Ju dėshironi qė ne tė mbetemi prapa. Vietnami ka 7 nėndetėse, Malajzia ka 2, dhe Indonezia ka 8. Vetėm ne nuk kemi, nuk na keni dhėnė asnjė.

PS: kshu kot....neve kemi?????

Duterte ka thėnė se nėse Zoti nuk ekziston, atėherė ndėshkimi kapital ėshtė mėnyra e vetme pėr tė garantuar drejtėsi pėr viktimat e krimeve tė tmerrshme.

Si dhe....po me quat nje selfie qe keni bere me leshin ,une jap doreheqjen.

BRILIANT....150 IQ.

Naten e mire.

__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur