Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-05-2018, 07:43   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,225
Thanks: 157
Thanked 976 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

Sondazhi i KE: Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit nė Europė me jetėn e tyre

Shqipėria ėshtė vendi ku qytetarėt e saj perceptojnė qė kanė cilėsinė mė tė ulėt tė jetesės nė Europė janė gjithashtu mė tė palumturit, kanė njė opinion shumė tė dobėt pėr cilėsinė e edukimit dhe standardet e jetesės, ndonėse optimizmi pėr tė ardhmen nuk u mungon dhe familjet i kanė tė forta.

Sondazhi pėr “Cilėsinė e Jetės nė Europė” u publikua nga Komisioni Europian fillimisht nė mars, vetėm me tė dhėnat e shteteve anėtare, ndėrsa sė fundmi janė pėrditėsuar edhe tė dhėnat pėr shtetet e Ballkanit Perėndimor.

Pėr pyetjen “Sa tė kėnaqur jeni ju me jetėn tuaj ditėt e sotme”, pėr tė gjitha moshat dhe gjinitė, Shqipėria ka njė mesatare prej 4.9 pikė, qė ėshtė mė e ulėta nė Europė. Pas Shqipėrisė renditen Maqedonia me 5.1 pikė, Greqia me 5.3 pikė dhe Bullgaria me 5.6 pikė (shih grafikun).

Nga rajoni, mė tė kėnaqur me jetėn janė serbėt dhe malazezėt, me nga 6.3 pikė secili. Tė dhėnat pėr Kosovėn mungojnė.

Shtetet qė marrin pikėt mė tė larta janė Danimarka, Finlanda dhe Suedia.

Sondazhi i “Cilėsisė sė Jetės nė Europė” jep njė kėndvėshtrim unik mbi cilėsinė e jetės sė europianėve nė ditėt e sotme. Tė dhėnat e analizuara mbulojnė cilėsinė e jetės, cilėsinė e shoqėrisė dhe shėrbimet publike, thuhet nė raport.

Edhe pėr pyetjen tjetėr, “Duke i marrė tė gjitha nė konsideratė, sa tė lumtur do tė thoni qė jeni?”, Shqipėria ka njė pikėzim prej 5.2, qė ėshtė sėrish mė i ulėti nė Europė dhe shumė mė i ulėt sesa i dyti mė i palumtur pas nesh, qė ėshtė Maqedonia me 6.1 pikė (shih grafikun nė fund) .

Pėr edukimin, Shqipėria ka gjithashtu vlerėsimin mė tė ulėt, me 5.8 pikė dhe pas saj vjen Turqia, me 6 pikė dhe Maqedonia me 6.1 pikė.

Kėnaqėsia me standardet e jetesės ėshtė gjithashtu mė e ulėta nė Europė, me 5.1 pikė, shumė afėr nesh ėshtė Maqedonia, me 5.2 pikė. Mė tė kėnaqurit me standardet e jetesės nė Europė janė danezėt dhe suedezėt, me pėrkatėsisht 8.3 dhe 8.2 pikė.

Mė i ulėti nė Europė ėshtė dhe perceptimi pėr cilėsinė e akomodimit, me 6.5 pikė dhe i dyti pas nesh ėshtė Turqia me 6.6 pikė. Mė tė kėnaqurit me akomodimin janė austriakėt, danezėt dhe irlandezėt, me 8.4 pikė secili.

Shqiptarėt mbajnė rekord pėr vėshtirėsitė qė hasin pėr tė zgjidhur problemet e tyre. 57% e tyre kanė pohuar se “kanė vėshtirėsi pėr tė zgjidhur probleme tė rėndėsishme qė u dalin gjatė jetės”. Pėrqindja e dytė mė e lartė ėshtė ajo e maqedonaseve dhe grekėve, me 38%.

Njė tjetėr pyetje, ku nuk ngurrojmė ta shfaqim pakėnaqėsinė me jetėn ėshtė “Nė jetėn time tė pėrditshme, unė rrallė kam kohė qė tė bėj gjėra qė realisht mė pėlqejnė”, ku Shqipėria ka pėrqindjen mė tė lartė tė atyre qė bien dakord me kėtė shprehje (52%). Tė dytėt janė turqit me 49%, tė ndjekur nga maqedonasit dhe rumunėt.

67% e shqiptarėve bien dakord se “bėjnė diēka tė vlefshme nė jetė “, ndėr mė tė ulėtat nė Europė, pas grekėve (53%) dhe turqve (59%). Mė tė vlefshėm nė Europė ndihen irlandezėt (90%).Ndryshe nga ambienti i jashtėm, perceptimi pėr kėnaqėsinė e jetės familjare ėshtė ndėr mė tė lartėt nė Europė, me 8.6 pikė, nė tė njėjtat nivele me Danimarkėn, Austrinė, Maltėn etj., ndėrsa me vlerėsimin mė tė ulėt nė kėtė pyetje janė Turqia, Bullgaria, Italia.

Pavarėsisht se janė tė pakėnaqur me jetėn, shqiptarėt janė pėrgjithėsisht optimistė pėr tė ardhmen e tyre dhe tė fėmijėve. 67% e tyre janė optimistė se do tė kenė njė tė ardhme pozitive.

/ Monitor
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Onyx pėlqehet nga
i vjetėr 16-05-2018, 08:37   #2
The.Mask
V.I.P
 
Avatari i The.Mask
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Dibėr / Lurė
Posts: 416
Thanks: 11
Thanked 37 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
The.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejtThe.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

Ka vetem dy opcione ketu, ose keta statistikat jan komplet fallco dhe jan krijuar nga zionistet (gje qe mund te jete e vertet) sepse synimi i zionisteve eshte qe tu duket vetja sikur me qene ne Afganistan por realiteti qendron se ne prendim ka vende apo disa lagje ku nuk hyn dot policia per shkak te rrezikut sidomos ne vendet ku jetojne me shumice emigrantet perfshi ketu Paris, Londer, Malmo, Bruksel, Amsterdam. etj..

Ose jemi aq njerez mercenar dhe me kulture jevgjish sa qe mendojme ende qe jeta duhet te jete gjithmone me e mire jasht vendit tone edhe pse ne krahasim me nje familje bullgare apo serbe nuk ka shume dallim por si popull triballik qe jemi, pikerisht jemi ne ata te cilet dalim te pare ne emigrim.

Nuk ka shpjegim tjeter.

Paramendoni jeta ne Finlande dimrit ku njerzit mbyllen gjith diten ne shpi, alkoli pijet pa mase dhe ku dita nuk zgjaten me shume se 3 ore dhe ku bora e ka mbushur 95% te teritorit
The.Mask nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 08:58   #3
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,753
Thanks: 4,748
Thanked 1,366 Times in 752 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

Interresant ky sontazh. Se une ne fakt kam vizituar shqiperine vetem kto 4 vitet e fundit tash 22 vjet. Sidomos kto tre vitet e fundit me ka pelquer shume. Njerzit me dukeshin te lumtur, te qete dhe te sigurt ne jeten e tyre. Ne fakt me dukej se atyre i vintenkeq per mua kaq stabel ishin ne jeten e tyre.
Nejse, noshta ka qene edhe prezenca ime qe i ka bere te duken happy, gjicka ndodh.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kurt : 16-05-2018 nė 09:01
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 09:07   #4
Venom
Chill
 
Avatari i Venom
 
Data e antarėsimit: May 2018
Vendndodhja: Albania
Posts: 4,053
Thanks: 1,983
Thanked 1,994 Times in 1,122 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Venom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėmVenom i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga The.Mask Shiko postimin
Ka vetem dy opcione ketu, ose keta statistikat jan komplet fallco dhe jan krijuar nga zionistet (gje qe mund te jete e vertet) sepse synimi i zionisteve eshte qe tu duket vetja sikur me qene ne Afganistan por realiteti qendron se ne prendim ka vende apo disa lagje ku nuk hyn dot policia per shkak te rrezikut sidomos ne vendet ku jetojne me shumice emigrantet perfshi ketu Paris, Londer, Malmo, Bruksel, Amsterdam. etj..

Ose jemi aq njerez mercenar dhe me kulture jevgjish sa qe mendojme ende qe jeta duhet te jete gjithmone me e mire jasht vendit tone edhe pse ne krahasim me nje familje bullgare apo serbe nuk ka shume dallim por si popull triballik qe jemi, pikerisht jemi ne ata te cilet dalim te pare ne emigrim.

Nuk ka shpjegim tjeter.

Paramendoni jeta ne Finlande dimrit ku njerzit mbyllen gjith diten ne shpi, alkoli pijet pa mase dhe ku dita nuk zgjaten me shume se 3 ore dhe ku bora e ka mbushur 95% te teritorit
Askush nuk emigron nga qejfi,cdo njeri e ben per nje jete me te mire e per me shume mundesi per femijet.Shqiptaret nuk kane hallin e kohes si finlandezet..por te kushteve minimale..ne kemi diell e kohe te bukur plot por skemi sistem arsimimi,shendetesi,siguri per jeten e asnje lloj te drejte.Ketu arrestohen ato qe nuk paguajne dritat sepse nuk kane e jane te lire kriminelet apo hajdutet qe e kan rrjepur kete vend prej 30 vitesh.Ikin sepse mund te punosh gjith muajin..dhe ne fund nuk i krijon dot vetes as mundesite me minimale per te jetuar..e kryefjala e gjith mundit eshte thjesht ushqimi,pushimet qe ai finlandezi i mbytur nga bora i bo ne cdo cep te botes per shumicen derrmuese te popullit te palumtur shqipetar jane luks.
Venom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 09:27   #5
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,264
Thanks: 642
Thanked 1,157 Times in 696 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga The.Mask Shiko postimin
Ka vetem dy opcione ketu, ose keta statistikat jan komplet fallco dhe jan krijuar nga zionistet (gje qe mund te jete e vertet) sepse synimi i zionisteve eshte qe tu duket vetja sikur me qene ne Afganistan por realiteti qendron se ne prendim ka vende apo disa lagje ku nuk hyn dot policia per shkak te rrezikut sidomos ne vendet ku jetojne me shumice emigrantet perfshi ketu Paris, Londer, Malmo, Bruksel, Amsterdam. etj..

Ose jemi aq njerez mercenar dhe me kulture jevgjish sa qe mendojme ende qe jeta duhet te jete gjithmone me e mire jasht vendit tone edhe pse ne krahasim me nje familje bullgare apo serbe nuk ka shume dallim por si popull triballik qe jemi, pikerisht jemi ne ata te cilet dalim te pare ne emigrim.

Nuk ka shpjegim tjeter.

Paramendoni jeta ne Finlande dimrit ku njerzit mbyllen gjith diten ne shpi, alkoli pijet pa mase dhe ku dita nuk zgjaten me shume se 3 ore dhe ku bora e ka mbushur 95% te teritorit
Kjo qe thua e ka nje t'vertete.
Por une do e lidhja me shume me ceshtje egoje. Shqiptari ka ego dhe kerkon gjithmone me t'miren per veten e tij , nuk kenaqet me pak. Ne sjemi brazili ku krimi eshte brutal ne te kater anet e vendit dhe serish jane populli me i lumtur ne ameriken latine.
Ne jemi popull skeptik dhe ne pergjithesi karakterizohemi nga fryme pesimiste dhe sondazhi sigurisht qe mund t'kete dhe marzh gabimi , por jo se nuk eshte i vertete.
Nuk eshte Shqiperia vetem Tirana, neper rrethe jeta eshte mizerabel ku njerzit mezi mbijetojne. Dhe kjo eshte arsyje qe pjesa me e madhe shohin emigimin si alternative sepse shpresa per pjesen me te madhe te popullsise ka vdekur ne kte vend!

Por jam dakort edhe me pjesen tjeter qe the , qe shumica e atyre qe kerkojne emigrim ne 2018 kane idene se cfare i pret ,dhe ka pas raste te shume familjeve ose individeve qe jane kthyer sepse jeta ne rruget e gjermanise , italise apo frances pa dokumenta ishte e paperballueshme!
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 22:15   #6
The.Mask
V.I.P
 
Avatari i The.Mask
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Dibėr / Lurė
Posts: 416
Thanks: 11
Thanked 37 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
The.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejtThe.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alb99 Shiko postimin
Askush nuk emigron nga qejfi,cdo njeri e ben per nje jete me te mire e per me shume mundesi per femijet.Shqiptaret nuk kane hallin e kohes si finlandezet..por te kushteve minimale..ne kemi diell e kohe te bukur plot por skemi sistem arsimimi,shendetesi,siguri per jeten e asnje lloj te drejte.Ketu arrestohen ato qe nuk paguajne dritat sepse nuk kane e jane te lire kriminelet apo hajdutet qe e kan rrjepur kete vend prej 30 vitesh.Ikin sepse mund te punosh gjith muajin..dhe ne fund nuk i krijon dot vetes as mundesite me minimale per te jetuar..e kryefjala e gjith mundit eshte thjesht ushqimi,pushimet qe ai finlandezi i mbytur nga bora i bo ne cdo cep te botes per shumicen derrmuese te popullit te palumtur shqipetar jane luks.
Por Njeriu i perendimit eshte krijese e zionisteve... punon si kafsh gjat gjith vitit dhe me ne fund kenaqet vetem me nje muaj pushim ne vere edhe kaq dhe kete e ben per afersisht per 40 vjet jeta ne perendim nuk eshte aspak me e mire sesa ne Ballkan. Por ata qe kan shkuar nuk kthehen dot sepse eshte e veshtire per egon e tyre te pranojme se kan bere gabim. Shqiptari i sotshem nuk eshte ai i vitet 90 dhe duhet ta pyesim veten a ja vlen me marr nje rruge te tille riskues per te shkuar ne nje shtet qe nuk ofron dicka me "kualitativ" se Shqiperia, ndoshta do tju ofrojne disa gjera me keq per shembull perzierje rraciale, marrdhenje seksuale te femijeve tuaj me zezak apo latino (gje qe nuk mund ta imagjinonin dot) apo te kaloni jeten jasht familjese duke mos i pare me vite per shkak te ekonomise, pytni veten disa leke vlejne me shume se familja?
The.Mask nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2018, 23:26   #7
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,057
Thanks: 1,623
Thanked 1,385 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga The.Mask Shiko postimin
Por Njeriu i perendimit eshte krijese e zionisteve... punon si kafsh gjat gjith vitit dhe me ne fund kenaqet vetem me nje muaj pushim ne vere edhe kaq dhe kete e ben per afersisht per 40 vjet jeta ne perendim nuk eshte aspak me e mire sesa ne Ballkan. Por ata qe kan shkuar nuk kthehen dot sepse eshte e veshtire per egon e tyre te pranojme se kan bere gabim. Shqiptari i sotshem nuk eshte ai i vitet 90 dhe duhet ta pyesim veten a ja vlen me marr nje rruge te tille riskues per te shkuar ne nje shtet qe nuk ofron dicka me "kualitativ" se Shqiperia, ndoshta do tju ofrojne disa gjera me keq per shembull perzierje rraciale, marrdhenje seksuale te femijeve tuaj me zezak apo latino (gje qe nuk mund ta imagjinonin dot) apo te kaloni jeten jasht familjese duke mos i pare me vite per shkak te ekonomise, pytni veten disa leke vlejne me shume se familja?
Tė ofron njė mundėsi pėr njė jetė normale, punė, tė ardhura tė mjaftueshme, strehim, rend, shėrbim shėndetėsor cilėsor, arsim cilėsor pėr fėmijėt, pra dinjitet. Dhe patjetėr qė pėr ti pasur kėto duhet qė tė punosh, nuk bien nga qielli. Nė momentin qė kėto gjėra do realizohen nė Shqipėri, askush nuk do emigrojė. Nė kohėn e Zogut emigrimi ishte i papėrfillshėm sepse megjithėse njė shtet i ri dhe mė e rėndėsishmja shteti i parė shqiptar, shumė nga kėto gjėra ishin tė garantuara.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 16-05-2018 nė 23:30
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 17-05-2018, 00:42   #8
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,488
Thanks: 1,138
Thanked 670 Times in 422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

Per tu habitur qe po ikin masivisht shqiptaret nga kjo parajse rilindase
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 01:55   #9
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,753
Thanks: 4,748
Thanked 1,366 Times in 752 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga The.Mask Shiko postimin
Por Njeriu i perendimit eshte krijese e zionisteve... punon si kafsh gjat gjith vitit dhe me ne fund kenaqet vetem me nje muaj pushim ne vere edhe kaq dhe kete e ben per afersisht per 40 vjet jeta ne perendim nuk eshte aspak me e mire sesa ne Ballkan. Por ata qe kan shkuar nuk kthehen dot sepse eshte e veshtire per egon e tyre te pranojme se kan bere gabim. Shqiptari i sotshem nuk eshte ai i vitet 90 dhe duhet ta pyesim veten a ja vlen me marr nje rruge te tille riskues per te shkuar ne nje shtet qe nuk ofron dicka me "kualitativ" se Shqiperia, ndoshta do tju ofrojne disa gjera me keq per shembull perzierje rraciale, marrdhenje seksuale te femijeve tuaj me zezak apo latino (gje qe nuk mund ta imagjinonin dot) apo te kaloni jeten jasht familjese duke mos i pare me vite per shkak te ekonomise, pytni veten disa leke vlejne me shume se familja?
Ke pjerisht te drejte ne gjerat tjera jam dakrod me bardhylin.
Ke te drejte se rreziku eshte i madh kur emigron ne perendim pergjithmone, por sic e thote Bardhyli shqiperia dhe shoerianshqiptare nuk te afron apsione qe pasuron integritein dinjitetin personal te nje individi. Amerika, si as je vend ne bote ta jep ket apsion, prandaj shume nga evrope perendimore akoma enderrojn te jetojn ktu dhe marrin pashaportizime amerikane.
Amerika eshte pacamurre por akoma te jep liri hapesore individuale si asnje vend, te jep paqe larg gjithe njerzmit po deshe, dhe nese je rrace e mire dhe njeri me karakter natural te paster, eshte e veshtire mos te kalosh fare mire ne amerike.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 08:26   #10
The.Mask
V.I.P
 
Avatari i The.Mask
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Dibėr / Lurė
Posts: 416
Thanks: 11
Thanked 37 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
The.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejtThe.Mask do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ke pjerisht te drejte ne gjerat tjera jam dakrod me bardhylin.
Ke te drejte se rreziku eshte i madh kur emigron ne perendim pergjithmone, por sic e thote Bardhyli shqiperia dhe shoerianshqiptare nuk te afron apsione qe pasuron integritein dinjitetin personal te nje individi. Amerika, si as je vend ne bote ta jep ket apsion, prandaj shume nga evrope perendimore akoma enderrojn te jetojn ktu dhe marrin pashaportizime amerikane.
Amerika eshte pacamurre por akoma te jep liri hapesore individuale si asnje vend, te jep paqe larg gjithe njerzmit po deshe, dhe nese je rrace e mire dhe njeri me karakter natural te paster, eshte e veshtire mos te kalosh fare mire ne amerike.
Amerika eshte qendra botrore e degjenerimit njerzore prandaj ofron gjithcka, dhe cdo gje eshte e mundshme. Mos ma trego ti mu Ameriken ku edhe atje ka pasiguri, nese nuk i jep shtetit asgje nuk merr asgje ne shkembim edhe atje ka pakenaqesi te popullit nga qeverija edhe atje ka vrasje masive, trafik droge dhe prostitucion. atehere kush flet per pasigurine ne trojet Shqiptare? Ne Diber na duhen edhe nja 500 vite per te arrit numbrin e vrasjeve qe ndodhin cdo dite ne qytete te medha te Amerikes apo te Evropes perendimore..

Shume Shqiptar qe jetojne ne perendim nuk tregohen realist per veshtiresite qe ka, vetem per nje arsyje.. Mos e pranojne qe bene gabim duke enderruar per dicka qe nuk ja vlente sepse enderrat nuk jan gjithmone te bukura.

Perendimi te jep leke por si i shfrytzojne ata njerez qe jetojne atje? konsumim masive i alkolit, droge, kurva cdo fundjave, disko, pra degjenerim total.
Cfare mesojme nga perendimi? Porno, perzierje racesh, barazimi ndermjet rracave, repi amerikan negroid. etj... Nese bota e zionisteve ju bejne te kenaqeni mua nuk me konvenon aspak sepse morali, dinjiteti, dhe atdheu tejkalojne kufijte e profitit apo luksi qe mund te ne ofroje perendimi.

Per fat te keq ne Shqiperi kemi njerez qe promovohen nga klikat cifute si Edi Rama, Noizzy, etj.. (me shumice njerez qe nuk kan gjak te paster shqiptar dhe qe punonjne kunder interesave te shqiptareve) te cilet e kan bere Shqiperine bordello dhe japin shembull shum te keq per rrinine.
The.Mask nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-05-2018, 10:32   #11
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,861
Thanks: 290
Thanked 487 Times in 364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

Llafi eshte per Shqiperine, jo per Ameriken, oj Maske!

PS: Apo nuk te paska ra llotaria amerikane?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 17-05-2018, 12:51   #12
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: KE: "Shqiptarėt, mė tė pakėnaqurit dhe mė tė palumturit"

shqiptaret jane si ajo lulja qe rri maje shkembit!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ciarli pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur