Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-09-2017, 12:23   #21
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Per momentin ky eshte info me e plote ne lidhje me kohen kur kane jetuar Kaini dhe Abeli.Citim:
Atėherė Kaini i tha Zotit; "Ndėshkimi im ėshtė tepėr i madh aq sa unė nuk mund ta duroj.
Problemi i Kainit tani ishte se nuk duronte dot ndeshkimin e Perendise

Citim:
Ja, ti po mė dėbon sot nga faqja e kėtij dheu dhe do tė fshihem nga fytyra jote; dhe do tė bėhem endacak dhe ikanak nėpėr botė dhe do tė ndodhė qė tė mė vrasė kushdo qė do tė mė gjejė".
Ketu po i tregon Perendise , pra po argumenton me Zotin duke i thene areyet pse nuk mund te duronte dot ndeshkimin e Zotit. Pra Kaini e kupton shume mire qe ka bere nje gabim dhe qe nuk mund t'ia hedh pa u lagur por tani po perpiqet te mbrohet thjesht duke kerkuar nje lehtesim te kushteve te denimit. Dhe nje nga argumentat qe perdor eshte se nqs do te behej endacak dhe ikanak kishte mundesi ta vrisnin, pasi Kaini tashme ekupton se fytyra e Perendise nuk do ti zbulohet me atij. Pra kjo nuk ka te beje me ndonje fakt qe kishte dhe rraca te tjera njerezish, me teper ka te beje me friken e Kainit. Une me teper pranoj faktin se kishte femije te tjere te Adamit.
Citim:
Dhe Zoti i tha: "Prandaj, kushdo qoftė tė vrasė Kainin, do tė dėnohet shtatė herė". Dhe Zoti vuri njė shenjė mbi Kainin, me qėllim qė kushdo qė ta gjente tė mos e vriste.
Perendia tregon meshire por Ai eshte i drejte dhe ndeshkimi i Tij nuk do terhiqet mbrapsht. Perendia ka dhene verditkin e drejte. Kur thote se 'kushdo qofte te vrase Kainin'' Mund te thuhet edhe per ne kohen e ardhme.

Citim:
Atėherė Kaini u largua nga prania e Zotit dhe banoi nė vendin e quajtur Nod, nė lindje tė Edenit.
Ne lindje te Edenit ishte nje vend i quajtur NOD. Duhet t ekuptojme se kush po shkruan? Po Shkruan Moisiu i cili po shpjegon ngjarjen per brezat e kohes se Moisiut dhe te se ardhmes. Nuk dmth patejter se kete vend ja vune emrin Nod rracat e tjera te njerezve.

Citim:
Dhe Kaini njohu tė shoqen, e cila u ngjiz dhe lindi Enokun. Pastaj Kaini ndėrtoi njė qytet, tė cilit i vuri emrin Enok, emri i tė birit.
Fjala e njohu ka kuptimin qe paten marrdhenie intime, kjo menyra se si shprehet bible ne lidhje me marrdheniet intime.
Pra Kaini e kishte te shoqen me vehte kur iku.
Prandaj mendoje se ne kete kohe ka patur edhe njerez te tejre , jo vetem tre.

Sidoqofte nuk jam i mbyllur ne lidhje me info te reja pasi ne mund te mesojme shume prej njeri-tjetrit.

Krishti te bekofte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alkoma : 16-09-2017 nė 12:26
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2017, 20:11   #22
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Cfare te theme me teper Alkoma? Nqs do i riferohemi vetem Bibles duhet te pranojme zanafillen e njeriut human me Adamin & Even jo me tej se 6000 vjet me pare. Po si do bejme me monumentet megalitike qe kalojne te pakten 12-13000 vjet..!!
Atehere, nqs duam ti fusim pak logjike argumentit tone duhet ta pranojme qe Adami dhe Eva ishte nje linje e re gjenerit human. Dhe nuk mond ta mohojme qe ekzistonin njerez te tjere per rreth kopshtit Eden, ndonse me nje kapacitet mendor inferior kundrejt Adam-iteve te persalindur.
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2017, 13:08   #23
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Cfare te theme me teper Alkoma? Nqs do i riferohemi vetem Bibles duhet te pranojme zanafillen e njeriut human me Adamin & Even jo me tej se 6000 vjet me pare. Po si do bejme me monumentet megalitike qe kalojne te pakten 12-13000 vjet..!!
Atehere, nqs duam ti fusim pak logjike argumentit tone duhet ta pranojme qe Adami dhe Eva ishte nje linje e re gjenerit human. Dhe nuk mond ta mohojme qe ekzistonin njerez te tjere per rreth kopshtit Eden, ndonse me nje kapacitet mendor inferior kundrejt Adam-iteve te persalindur.
Ehhhh... Ca kohe me pare e mesova .

Per kete e ke fjalen ? Eshte fake !!!!! eshte phtotoshopuar por meqe ne ate kohe nuk kishin kompjuter i rane shkurt :me vinc!
Kodi:
https://www.exposingtruth.com/105-photos-stonehenge-constructed-modern-times/


Tregojani ndonje anglezi kur t'ju shese pordhe.

Ne ne Shqiperi kemi nje dolmen qe e quajne "Sofra e Perendise" siper Terbacit, qe me sa di une nuk kane perdorur "photoshop" alla vinc!Keni bonus dhe kete foto qe ska te beje me temen.Niagara pa uje 1969.

qe e lexova po ate dite qe lexova per Stonehedge (ne nje sit rus).
E kuptoni se cfare manipulimesh ka sot nderkohe qe teknologjia eshte ne maksimum?Mendo vite me pare kur nuk kish as aparat fotografik per te dokumentuar ngjarjet.Mendo nja 2000 e kusur vjet me pare.Po mendo dhe me pare se kaq.E pra si lindi njerezimi ne bote ? E pra.... si i ndertuan njerezit e lashte mrekulli si Stonehedge ? Me vinc !
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 17-09-2017 nė 13:22
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2017, 13:11   #24
Kenzou
V.I.P
 
Avatari i Kenzou
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: NYC
Posts: 364
Thanks: 82
Thanked 77 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kenzou ėshtė njė gur i ēmuarKenzou ėshtė njė gur i ēmuarKenzou ėshtė njė gur i ēmuarKenzou ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Miti i Adamit eshte i marre nga mitologjia Sumere, ku atje quhet Adapa.

Citim:
The Myth of Adapa (also known as Adapa and the Food of Life) is the Mesopotamian story of the Fall of Man in that it explains why human beings are mortal. The god of wisdom, Ea, creates the first man, Adapa, and endows him with great intelligence and wisdom but not with immortality, and when immortality is offered Adapa by the great god Anu, Ea tricks Adapa into refusing the gift.

Though it is not expressed directly in the myth, Ea's reasoning in this seems similar to Yahweh's in the Genesis story from the Bible where, after Adam and Eve are cursed for eating of the Tree of the Knowledge of Good and Evil, Yahweh casts them out before they can also eat of the Tree of Life:

http://www.ancient.eu/article/216/
Kenzou nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2017, 13:19   #25
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Cfare te theme me teper Alkoma? Nqs do i riferohemi vetem Bibles duhet te pranojme zanafillen e njeriut human me Adamin & Even jo me tej se 6000 vjet me pare. Po si do bejme me monumentet megalitike qe kalojne te pakten 12-13000 vjet..!!
Atehere, nqs duam ti fusim pak logjike argumentit tone duhet ta pranojme qe Adami dhe Eva ishte nje linje e re gjenerit human. Dhe nuk mond ta mohojme qe ekzistonin njerez te tjere per rreth kopshtit Eden, ndonse me nje kapacitet mendor inferior kundrejt Adam-iteve te persalindur.
Aleandro edhe kjo eshte nje interpretim miku im. Edhe ne lidhje me monumentet mijeravjecare mendoje se eshte interpretim. Adami dhe Eva duhet te ruanin kopeshtin e Edenit nga satani, kjo ishte nje paralajmerim, ai ishte armiku i vetem ne ate kohe. Te pakten nga shkrimi keto info kemi.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2017, 19:17   #26
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

@lonely, nuk po i riferohesha Stonehedge. Dhe, Stonehedge eshte ndertim te pakten 1000 pas lindjes se Adamit.
Po ashtu, fotot qe sollet jane punime restaurimi dhe venjes ne sigurese te keti siti pas rrezimit te gurve 200 vjet me pare.

Nje foto 100 vjet para fotove qe sollet ju.
https://upload.wikimedia.org/wikiped...henge_1877.JPG
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2017, 19:36   #27
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Nuk ma merr mendja qe jeni vertete te bindur qe njeriu ne toke fillon me Adamin.
Nqs do flasim si besimtar, le ti leme vend te bollshem shpjegimit metaforik. Por nqs do flasim per fakte, matematika nuk eshte metafore. Dna e njeriut daton 400'000 vjet te shkuara http://www.nationalgeographic.it/sci...umano-1918465/

Sipas mendimit tim modest, adamitet jane nje race e re nga pikepamja spirituale, kulturore e shoqale ne raport me Zotin. Por jo te paret absolut fizikisht.
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2017, 19:44   #28
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kenzou Shiko postimin
Miti i Adamit eshte i marre nga mitologjia Sumere, ku atje quhet Adapa.
Faktikisht e gjithe zanafilla qe gjindet ne Bibel jane shkrime sumere.

"Libri i humbur i Zotit Enki" Z. Sitchin
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-09-2017, 20:12   #29
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Nuk ma merr mendja qe jeni vertete te bindur qe njeriu ne toke fillon me Adamin.
Nqs do flasim si besimtar, le ti leme vend te bollshem shpjegimit metaforik. Por nqs do flasim per fakte, matematika nuk eshte metafore. Dna e njeriut daton 400'000 vjet te shkuara http://www.nationalgeographic.it/sci...umano-1918465/

Sipas mendimit tim modest, adamitet jane nje race e re nga pikepamja spirituale, kulturore e shoqale ne raport me Zotin. Por jo te paret absolut fizikisht.

Nė fillim Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn.....

.....Pastaj Perėndia tha: "U bėftė drita!". Dhe drita u bė.....

.....dhe Perėndia e ndau dritėn nga errėsira......

......Dhe Perėndia e quajti dritėn "ditė" dhe errėsirėn "natė". Kėshtu erdhi mbrėmja e pastaj erdhi mėngjesi: dita e parė.


Kjo ishte dita e pare e krijimit.


Ndersa dita e gjashte ......
Pastaj Perėndia tha: "Ta bėjmė njeriun sipas shėmbėlltyrės sonė dhe nė ngjasim me ne....
.....ishte shumė mirė. Kėshtu erdhi mbrėmja dhe pastaj erdhi mėngjesi: dita e gjashtė.


Ndersa dita e shtate nuk ka asnje veper krijimi.


Keshtu qe nuk ka asnje rrace tjeter njerezore ne toke para Adamit sepse toka nuk egzistonte para dites se pare te kijimit.

Nqs do me thoje se mund te kete rraca te krijuar pas krijimit te Adamit atehere edhe mund te isha dakorte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2017, 17:43   #30
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
@lonely, nuk po i riferohesha Stonehedge. Dhe, Stonehedge eshte ndertim te pakten 1000 pas lindjes se Adamit.
Po ashtu, fotot qe sollet jane punime restaurimi dhe venjes ne sigurese te keti siti pas rrezimit te gurve 200 vjet me pare.

Nje foto 100 vjet para fotove qe sollet ju.
https://upload.wikimedia.org/wikiped...henge_1877.JPG
E kam pare dhe ate dhe ca vizatime(gravura) qe datojne dhe me pare asaj date. Bile gjeta dhe nje tip qe thoshte, gjyshi im qe ka jetuar rrotull Stonehedge ne 1940, po sikur s'me ka thene gje.Duhet te vete t'a pyes. Po ta shikoje me kujdes ate sitin do shikoje qe kolonen e betonit e kishin lyer me llac qe te ngjante si gur. Jo me kot e vura ate link. Ne jemi rritur me dokumentare te tipit,kush e ndertoi kete mrekulli, si u ngriten guret etj.etj.Bile ka qene dhe nje film me nam ne vitet 70."Vizitore nga Kosmosi". E merrte si shembull StoneHedge.Akoma dhe sot ke dokumentare qe i meshojne faktit qe Stonehedge eshte veper e njerezve ketu e mijera vjeteve me pare.Kur njerezia harrojne/fshehin c'eshte bere ne 1950 nga vinci, c'mund te bejne me nje foto apo gravure te 1877?E kupton cfare manipulimi i behet njerezimit?20 -30 vjet kaluan dhe i cojne sot njerezit aty dhe nuk i tregon kush meremetimin me vinc, po i thone : si valle , me c'teknika i kane ngritur ata para XXXX mije vjetesh. Tani mendo 2000 vjet me pare, zoti,krishti e ku di une. Per kete e vura Stonehedge. Sa per ate gurin ne Terbac.... thua dhe aty kane cuar vinc ne kohen e Enver Hoxhes, apo nuk egziston hic dhe ai gur ? Sa per gjetje qe nuk u japin shpjegim , ka plot ne Internet.Deri nje cekic qe daton 1 milion vjet e me shume.Apo ca vida ne shkemb,apo gjurme te ngurtesuara te njeriut...etj.etj. Nje sit rus jepte rastin e nje gjilpere prej kocke gati 12000 vjecare qe u gjet ne nje shpelle. e kam pare ate sit dhe me ka bere pershtypje se po germonin ne ate shpelle mbi 4 ose 5 metra thelle.Shpella qe ne nje vend qe si zor te mendoje se kish depozitime. C 'donin qe germonin aq shume ?Apo o do gjenin gjilperen o s'ka. Ka plot fakte ne bote qe nuk u jep dot shpjegim. Ne te gjitha anet e globit. Nuk do rri tani t'i bej analize se nuk mbarojme dot kurre.Por ... dhe mundesia apo teoria qe njeriu te jete mbjelle ne kete bote nga dikush tjeter (krijese laboratori), egziston. Njerezimi gjithnje ka nevoje per limite.Te dije negativen dhe pozitiven dhe te priret te qendroje ne mes te te dyjave me tendence nga pozitivja. Ky mendoj se eshte parimi i feve per te mbajtur njerezit brenda limiteve njerezore dhe per kete e vleresoj,sepse ndryshe do behej lesh arapi sic bo behet cdo dite e me shume....Cdo dite shtohen 250.000 fryme mbi toke dhe ne vend qe te mendojme se cdo bejme me resourset qe sa vine e pakesohen...sheh njerezimin bere si zombie:imoralitet, dembelizem,vjedhje,vrasje,luftera, rrezik potencial nuklear......qe kane vetem nje perfundim: zhdukjen e njerezimit nga faqja e dheut.Them se sa me afer zotit te jene njerezit (por pa ekstremizem dhe pa menduar se jane zoti vete mbi toke),aq me mire do jete per ta. Ndryshe fundi nuk do jete larg.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-09-2017, 19:57   #31
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Sipas mesimeve islame Adami u krijua mbi 60 kubit = 30m i larte, ne Parajsen hyjnore dhe Zoti e dergoj ne toke per denim. Nqs kjo do merrej si e vertete atehere duhet ta pranojme qe pavarsisht se ku u krijua Adami, ky ishte nje rrace humane e ndryshme nga ne.

I njohim betejat e ebrejve per zaptimin e tokave te premtuara nga Zoti. Moisiu dhe gjeneralet derguan disa njerez per te marre informacione para se te sulmonin qytetin, dhe po jap dy shembuj biblik se c'info sollen.

Ligji i Pėrtėrirė 1:28-30
-Ku mund tė shkojmė? Vėllezėrit tonė na pezmatuan zemrėn duke na thėnė: Éshtė njė popull mė i madh dhe mė shtatlartė se ne; qytetet janė tė mėdha dhe tė fortifikuara deri nė qiell; pamė bile edhe bijtė e Anakimit".

Numrat 13: 27-33
-Kėshtu para tij raportuan duke thėnė: "Ne arritėm nė vendin ku na dėrgove; aty rrjedh me tė vėrtetė qumėsht dhe mjaltė, dhe kėto janė pemėt e tij.

-Por populli qė banon nė kėtė vend ėshtė i fortė, qytetet janė tė fortifikuara dhe shumė tė mėdha; dhe aty pamė edhe pasardhėsit e Anakut

-Kėshtu i paraqitėn njė informacion tė keq pėr vendin qė kishin vėzhguar duke thėnė: "Vendi qė kemi pėrshkuar pėr ta vėzhguar ėshtė njė vend qė i ha banorėt e tij; dhe tė gjithė njerėzit qė kemi parė nė tė janė njerėz me shtat tė lartė.

-Pėrveē kėsaj aty pamė gjigantė (pasardhėsit e Anakut rrjedhin nga Nephilim), pėrballė tė cilėve na dukej se ishim karkaleca, dhe kėshtu duhet t`u dukeshim atyre"

Zanafilla 6;1-4

4 Kishte gjigantė (= Nephilim)mbi tokė nė ato kohė, madje edhe mė vonė, kur bijtė e Perėndisė iu afruan bijave tė njerėzve dhe kėto u lindėn atyre fėmijė. Ata janė heronjtė qė jetuan nė kohėt e lashtėsisė, janė njerėzit e famshėm tė kėtyre kohėve.
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2017, 19:04   #32
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Bibla eshte magjepse kur e lexon me kujdes i zhveshur nga teologjia, dhe me mendje te hapur e etje per dije.

@Alkoma, na ngeli Kaini pa nuse.
Mund ta ndihmoje edhe ndonje nga bota islame. Me Adamin 30m i larte, edhe Kaini me gruan e tij duhet te jete pak a shume me kete lartesi..!
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur