Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-07-2019, 15:47   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 5,046
Thanks: 416
Thanked 1,653 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Polonia heq taksat pėr rininė

Polonia heq taksat pėr rininė. Pėrpjekje pėr tė ndalur ikjen e trurit nga vendi


Rrjedhja e trurit ėshtė kthyer nė njė problem madhor nė Poloni; 1,7 milionė tė rinj e kanė braktisur vendin qė ai i’u bashku BE-sė 15 vjet mė parė, dhe pėr tė frenuar fenomenin qė ka marrė pėrmasa dramatike, autoritetet kanė vendosur tė hedhin hapa konkrete.

Njė ligj i ri qė hyn nė fuqi kėtė javė do tė heqė taksėn mbi tė ardhurat pėr afro 2 milion punėtorė tė rinj.

Kryeministri Mateusz Morawiecki deklaroi se pėrjashtimi nga taksat do tė sjellė mundėsi tė reja pėr tė rinjtė “nė mėnyrė qė ato tė pėrputhen me mundėsitė e ofruara nga perėndimi”.

Polakėt nėn moshėn 26 vjeē tė cilėt fitojnė mė pak se 85.528 zloti polake (apo 22.547 dollarė) nė vit, do tė ēlirohen nga tatimi mbi tė ardhurat prej 18% tė vendit duke filluar nga 1 gusht.

Shtesa ėshtė bujare, duke marrė parasysh se paga mesatare polake shkon diku tek 60,000 zlot (15,700 $) ) njė vit. Shifra e personave tė larguar pėrgjatė njė dekade e gjysmė flet pėr njė humbje vėrtet tė madhe; ėshtė si tė largohej i gjithė qyteti i Varshavės, tha Morawiecki.

Kjo gjė duhet tė marrė fund, vazhdoi kreu i ekzekutivit; tė rinjtė duhet tė qėndrojnė nė Poloni.

Vendi ka pėrjetuar disa vale emigracioni qė prej anėtarėsimit nė Bashkimin Europian, dhe shumica e tė larguarve, ishin persona tė mirė arsimuar.

/TCH
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2019, 15:50   #2
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 5,046
Thanks: 416
Thanked 1,653 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Nje ide shume e mire per t'u aplikuar ne nje fare menyre edhe ne Shqiperi, Kosove apo Maqedoni. Qeverite e ketyre shteteve, si koncept me i larte organizativ duhet te gjejne forma te mbajne rinine shqiptare ne vendet e tyre, sepse perndryshe keto vende rrezikojne te mbeten Ghost Cities...
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2019, 16:17   #3
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 854
Thanks: 441
Thanked 468 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Nje ide shume e mire per t'u aplikuar ne nje fare menyre edhe ne Shqiperi, Kosove apo Maqedoni. Qeverite e ketyre shteteve, si koncept me i larte organizativ duhet te gjejne forma te mbajne rinine shqiptare ne vendet e tyre, sepse perndryshe keto vende rrezikojne te mbeten Ghost Cities...
Shqiperise nuk i mungojne as idete dhe as shembujt, i mungon morali.

Cfare te ardhme ka nje komb me shpirt te lig --ose te ngordhur-- eshte nje pyetje me vete.
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2019, 19:43   #4
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,533
Thanks: 275
Thanked 464 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Erdhi Dimri Shiko postimin
Shqiperise nuk i mungojne as idete dhe as shembujt, i mungon morali.

Cfare te ardhme ka nje komb me shpirt te lig --ose te ngordhur-- eshte nje pyetje me vete.
Shqiperise i mungon vullnenti dhe shpirit.

Ngrij vullnetin dhe shpiritn e nje kombi dhe arrin gjera te medha.

Shqiptaret kane krijuar dhe drejtuar perandori boterore dhe kane qene kombi me luftarak i europes dhe perandorise osmane.

Shpirti dhe vullneti eshte aty, thjesht duhet gjetur dhe drejtuar ose kanalizuar.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2019, 22:57   #5
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,352
Thanks: 368
Thanked 669 Times in 486 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
…
Shqiptaret kane krijuar dhe drejtuar perandori boterore dhe kane qene kombi me luftarak i europes dhe perandorise osmane.

Shpirti dhe vullneti eshte aty, thjesht duhet gjetur dhe drejtuar ose kanalizuar.
Ndaj kan shkuar e vijojn te shkojn ne emigrim Shqiptaret, kesaj radhe ne perandorin euro-atlantike, deri Australi e Ēinimaēin
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2019, 23:07   #6
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,533
Thanks: 275
Thanked 464 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Ndaj kan shkuar e vijojn te shkojn ne emigrim Shqiptaret, kesaj radhe ne perandorin euro-atlantike, deri Australi e Ēinimaēin
Ne ''perandorine'' atlantiko-cifute shqiptaret kane 0 pushtet, ndryshe nga perandria romake, romake e lindjes apo osmane ku ishin jo me pushtet, por shtylle kurrizore. Fut ketu edhe Vllahine e Gjikajve apo Perandorine e Muhamed Aliut me qender ne Egjipt.

Ky eshte ndryshimi themelor.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2019, 11:18   #7
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 5,019
Thanks: 6,962
Thanked 1,992 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Ne ''perandorine'' atlantiko-cifute shqiptaret kane 0 pushtet, ndryshe nga perandria romake, romake e lindjes apo osmane ku ishin jo me pushtet, por shtylle kurrizore. Fut ketu edhe Vllahine e Gjikajve apo Perandorine e Muhamed Aliut me qender ne Egjipt.

Ky eshte ndryshimi themelor.
Dmth ne ato dy perandori domniuese ne historine e njerzimit ne paskemi qene si jane cifutat sot ne to perandorine amerikane?
Eshte thelbeisht me vend xhelozia jone ndaj cifutve
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2019, 11:48   #8
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,533
Thanks: 275
Thanked 464 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Dmth ne ato dy perandori domniuese ne historine e njerzimit ne paskemi qene si jane cifutat sot ne to perandorine amerikane?
Eshte thelbeisht me vend xhelozia jone ndaj cifutve
Nuk besoj se ka shume shqiptare qe jane xheloz ndaj cifuteve, biles per shkak te injorance se madhe, shume shqiptare kujtojne se kane aleance me cifutet, sepse nuk e dine cka perfaqesijne ata.

Shqiptaret kane pas ndikim te madh, por absolutisht jo kaq shume sa cifutet ne perendim, dhe nuk esjte se kane qene aq shume te organizaur dhe me plan ne mendje.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2019, 12:07   #9
Hope
tu ne vis qu'une fois
 
Avatari i Hope
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: 在你心裡
Posts: 5,028
Thanks: 5,823
Thanked 3,579 Times in 1,369 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
Hope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėmHope i pazėvėndėsueshėm
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Per anglezt ishte ken super
__________________
Femna nuk fitohet as nuk blihet,femna zgjedh
Hope nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2019, 12:11   #10
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 5,019
Thanks: 6,962
Thanked 1,992 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Nuk besoj se ka shume shqiptare qe jane xheloz ndaj cifuteve, biles per shkak te injorance se madhe, shume shqiptare kujtojne se kane aleance me cifutet, sepse nuk e dine cka perfaqesijne ata.

Shqiptaret kane pas ndikim te madh, por absolutisht jo kaq shume sa cifutet ne perendim, dhe nuk esjte se kane qene aq shume te organizaur dhe me plan ne mendje.
Si mos te jesh xheloz kur nje shtet i vogel eshte kaq i forte? Imagjino sikur shqiptaret ne ballkan t’kishin vetem 20% te ksaj fuqie.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2019, 12:31   #11
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,370
Thanks: 1,913
Thanked 2,143 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Si mos te jesh xheloz kur nje shtet i vogel eshte kaq i forte? Imagjino sikur shqiptaret ne ballkan t’kishin vetem 20% te ksaj fuqie.
https://www.youtube.com/watch?v=tdGM...&feature=share
Imagjine sikur shqiperia te merrte 20 perqind te ndihmave qe merr izraeli


Tani paramendo sikur te kishim njerez te afte ne politike
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2019, 19:52   #12
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,533
Thanks: 275
Thanked 464 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Si mos te jesh xheloz kur nje shtet i vogel eshte kaq i forte? Imagjino sikur shqiptaret ne ballkan t’kishin vetem 20% te ksaj fuqie.
https://www.youtube.com/watch?v=tdGM...&feature=share
Kurto je tu dal jashte teme.

FNuk me intereson fuqia e Izraelit si shtet, se nuk me hyn ne pune.

Dhe Izraeli nuk e ka fuqine tek shteti i tij, se e kishin perpire me kohe, por tek fuqia e cifuteve qe kontrollojne pothuajse cdo gje ne perendim, nga financat, tek ushtria, politika e thelle, industria e filmave, muzika, pornoja etj.

Plus qe Izraeli merr qindra miliarda euro financime cdo vit.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2019, 20:15   #13
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,063
Thanks: 2,037
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Po ē'taksa do heqin kėta hajdutė me kollare pėr rininė!?
Kėta ju marrin bileta urbani edhe fėmijėve 7-vjeēarė kur nė EU udhėtojnė falas brenda rajonit ku banojnė pėr tu shkolluar.
Falas janė pėr Klodianėt e PPP.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-07-2019, 21:19   #14
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,936
Thanks: 892
Thanked 1,693 Times in 990 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 173
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

Ku e ku Polonia ne mentalitet , nuk jane njerez t'pafe si puna politikaneve tane qe i kane kap bankat , drejtorite , doganat , portet , aeroportet etj.. duke punsu femije , fis e farefis , kur nderkohe me qindra studente ne universitet shqiptare qe jane ekselent perfundojne kamariera per shkak se te babziturve nuk u mjafton vetem vjedhja e Shqiperise por do tė vjedhin dhe vendin e punes.

Te rinjve u ngelet vetem nje opsion , emigrimi.

Po t'kete vullnet te rinjve jo vetem lehtesimi i taksave , por shteti po te doje bashkpunon me bizneset private dhe cdo vit mbas diplomimit te tyre u krijon nje bashkpunim punesimi , nje ure lidhese ku minimumi nxensit e 9 dhe 10-tes mos enden kamariera , por te fillojne diku dhe t'fitojne eksperience pune.

Ndersa kshu demoralizohet edhe derri , e jo me nje 21 vjecar/e qe i ka kushtu gjithe jeten shkolles , dhe ne fund gjen nje dere te mbyllur sepse vendin e tij/saj e ka zene cuni dhe goca babit me lek qe ska shku asnje dite ne shkolle.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2019, 20:09   #15
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Polonia heq taksat pėr rininė

22.000 $ ne vit nuk i ka Gjermania.

pffffffffffffffffffffffffffffff
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur