Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-04-2011, 20:39   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Kush ishte gruaja e Kainit?

Se pari duhet te kemi parasysh keto gjera:

1.Adami ishte njeriu i pare.
2.Adami jetoi 930 vjet
3. Eves ju dha ky emer sepse ajo do te ishte nena e te gjithe te gjalleve.
4. Adami dhe Eva paten shume bij dhe bija
5. Gjithshka ishte shume mire dhe e persosur kur u krijua ne fillim
6. Persosmeria u prish kur e keqja hyri ne bote kur mekati hyri me ane te mosbindjes se njeriut te pare.
7. Abrahami u martua me gjysem motren e tij.
8. Ligjet e gjaktrazimit e paten fillesen e tyre vetem ne kohen e Moisiut ( Lev 18:1-20)

Aresyeja pse kam bere me te zeze te forte ato dy fjali eshte se jane me te rendesishmet.

Atehere sipas historise biblike qe pershkruhet ne zanafille Kaini me siguri eshte martuar me motren e tij.

Zan 4:27
Dhe Kaini njohu tė shoqen, e cila u ngjiz dhe lindi Enokun. Pastaj Kaini ndėrtoi njė qytet, tė cilit i vuri emrin Enok, emri i tė birit
.
Sic duket kaini ishte i martuar perpara se te ndahej nga prania e Zotit.
Dhe ndoshta perpara se te vriste vellain e tij Abelin.

Adami dhe Eva paten shume bij te tjere . Por ne bibel nuk thuhen emrat e tyre. Ne bibel na thuhet vetem per tre Kaini, Abeli, Sethi.
Aresyeja eshte sepse bibla nuk kerkon te merret me te gjithe emrat e njerezve qe kane jetuar deri me sot.
Dhe gjithashtu sepse kur Perendia beri premtim per nje shpetimtar tek Zan 3:15 Adami dhe Eva ne fillim menduan per Kainin se ishte ai shpetimtari pastaj kur Kaini vrau Abelin dhe kur Abeli vdiq ata menduan per Sethin se ishte ai shpetimtari.

Zan3:15
Dhe unė do tė shtie armiqėsi midis teje dhe gruas, midis farės sate dhe farės sė saj; fara e saj do tė shtypė kokėn tėnde, dhe ti do tė plagosėsh thembrėn e farės sė saj".

premtimi per ardhjen e shpetimtarit


Zan4:1
Por Adami njohu Evėn, gruan e tij, e cila u ngjiz dhe lindi Kainin, dhe ai tha:"Fitova njė burrė nga Zoti".

Adami dhe Eva besojne se kaini do te ishte shpetimtari

Zan 4:25
Pastaj Adami njohu pėrsėri gruan e tij, qė lindi njė djalė dhe e quajti Seth, sepse ajo tha: "Perėndia mė dha njė tjetėr pasardhės nė vend tė Abelit, qė u vra nga Kaini".

Duket sikur Eva kishte akoma shprese per nje shpetimtar ne kohen e saj por Adami i kishte humbur shpresat, pasi eshte Eva qe po flet tani.

Pra keto jane aresyet pse permenden vetem emrat e ketyre te treve.

megjithate kuptohet se Adami dhe Eva kishin patur edhe bija e bij te tjere
Zan 5:4
Mbas lindjes sė Sethit, Adami jetoi tetėqind vjet dhe pati bij dhe bija.Pra martesat ne ate kohe beheshin edhe mes vellait dhe motres.
Sepse Kaini ishte martuar me motren e tij dhe po keshtu edhe bijte e tjere te Adamit ishin martuar me motrat e tyre (shumica)

Gjithashtu e dime se te gjithe femijet e tjere pervec kainit dhe Abelit erdhen nga e njejta Nene dhe i njejti Baba sic erdhi edhe Kaini edhe Abeli.
Sepse Eva u quajt nena e tere te gjalleve.

madje duket se Adami jetoi 930 vjet per kete ai kishte shume mjaftueshem kohe per te lindur bij dhe bija te tjere.

Te gjitha keto fakte na sjellin ne ate perfundim qe Adami dhe Eva u krijuan nepermjet veprimit te drejteperdrejte te Perendise dhe te dy se bashku paten shume bije dhe bija , por brezi pasardhes qe te shumohej do te duhej lidhje martesore te tjera dhe per kete aresye bijte e adamit duhej te martoheshin me bijat e Adamit.

Nje alternative tjeter eshte qe Kaini te jete martuar me nje te afermen e tij(ndoshta)

Per shumicen e njerezve kjo duket e palogjikshme sepse prishet ligji i gjak trazimit , por duhet patur parasysh se ligji i gjak trazimit nuk kishte dale akoma deri ne kohen e Moisiut.
Madje edhe Abrahami qe jetoi rreth 400 vjet para Moisiut ishte i martuar me gjysem motren e tij , kishte edhe te tjere njerez ne kohen e Abrahamit qe jane martuar ne kete menyre.


Por me pas del problemi i lindjes se femijeve me deformime fizike , pra si eshte e mundur qe kaini te jete martuar me motren e tij?
PO eshte e vertete sot eshte fakt qe nese ndodh nje martese mes nje motreje dhe nje vellai do te kishte nje problem te tille(femije qe lindin ne deformim fizik)

Por mbani mend qe kushtet ku jetonin Kaini me te shoqen ishin shume te mira ne krahasim me kushtet qe jetojme sot. Perendia krijoi gjithshka dhe tha: Gjithshka eshte e persosur eshte shume mire.
Si mund te kishte deformime fizike ne ate kohe?
Vetem pas renies ne mekat mund te themi se ngadal ngadal po ndodhte nje ndryshim edhe ne klimen e tokes edhe ne kushtet ku jetohej.
ne ate kohe nuk kishte semundje qe ka sot.
Le te themi se vetem pas permbytjes ndodhi ndryshimi me i madh i kushteve te motit dhe keto ndikuan ne jeten ne toke.

Sa me i afert te jete cifti ne martese aq me shume mundesi ka per femije qe lindin me deformime.
C'do femije do te marre nje trashegimi genesh nga babai dhe nena. Por keto gene sot permbajne shume gabime qe kane ndodhur.
Pershembull: disa njerez i lene floket tu rriten shume per te mbuluar veshet e tyre sepse nuk i kane njesoj, disa te tjere mund te bejne operacione sepse syte nuk i kane ne vije te drejte, dhe disa te tjere mund te kene nofullen pak te deformuar, etj.
Por aresyeja pse ne e quajme njeri tjetrin normal eshte sepse kemi rene ne nje akord te perbashket.
Kur nje moter dhe nje vella martohen ata duke patur keto gabime gjenetike do te lene trashegim femijeve te tyre nga nje pale gene te cilat kane gabime gjenetike. Femija do te marre nje gen nga babai dhe nje nga nena dhe do te kete pra nje cift genesh me gabime qe rezulton ne deformime te femijes. Kjo ndodh sepse edhe vellai edhe motra kane gabime te njetja gjenetike qe jane te trasheguara nga te njejtit prinder.

Por ne kohen e Kainit nuk ka patur gabime gjentike as tek Kaini as tek e shoqja sepse ata erdhen nga dy prinder te njejte qe ishin Adami dhe Eva te cilet ishin krijuar nga Perendia pa asnje gabim gjenetik.
Dhe madje per shume breza me rradhe njerezit kane jetuar pa i patur keto gabime gjenetike.

Por vetem pas permbytjes mund te kete patur nje ndikim te efekteve kozmike per te realizuar ne njeriun ate qe quhet perkeqesim i jetes i shendetit dhe lindja e gabimeve ose mutacioneve gjenetike.

Para permbytjes nuk besohet te kete patur.
Pasi Zoti kishte krijuar nje toke te persosur.

Keto mutacione kane kaluar nga brezi ne brez dhe jane grumbulluar ne nje popullate te tere.

Ne kohen e Moisiut gabimet gjenetike duhet te jene grumbulluar aq shume sa qe Perendia vendosi ate ligj per here te pare ne histori per ndalimin e marteses mes vellait dhe motres dhe midis te afermeve te ngushte.

Por ndoshta dikush do te thote : A nuk ishte e turpshme ajo ne ate kohe ? Mqns sot eshte e turpshme kjo nuk do te thote se ne ate kohe ishte e turpshme, fundja si do te popullohej bota ne menyre qe njerezit te ishin te gjithe nga nje gjak i vetem?

Megjithate mbani mend:
Kjo histori ne bibel per martesen mes Kainit dhe te motres NUK na meson neve asnje gje ne lidhje me doktrinat ne bibel ose ceshtjet teologjike apo edhe stilin e jeteses pervecse na meson vetem historine se si ndodhi qe u shumua bota.
Per kete aresye kjo histori duhet pare vetem ne aspektin e historise jo ne aspektin e stilit te jeteses per sot.
Pasi kushtet atehere nuk jane sot dhe kultura atehere nuk eshte ajo e sotmja.


Ceshtjet qe duhen pare permes kesaj historie biblike jane :
A ka kontradikte ne bibel ?
A eshte kontradiktore kjo histori me logjken sot?

Pergjigja per te dyja keto pyetje eshte JO.

Kjo histori nuk perben asnje kontradikte ne bibel dhe nuk eshte ne kontradikte me logjiken e sotme as me shkencen.

Pyetja per evolucionistet do te ishte:
Si do te mund te evoluonte njeriu me mutacione ne rradhe te pare, mqns ai proces do ti kishte bere te gjithe femijet me deformime fizike teper te dukshme?
Si mund te ndodhte kjo nderkohe qe nga ana tjeter pretendohet se njeriu u permiresua permes procesit te mutacionit?

Fakti se edhe motrat dhe vellezerit mund te lene pasardhes pa deformime fizike eshte deshmi per krijimin JO per evolucionin.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2011, 21:56   #2
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Sorry Alkoma...po keto sofizma te lodhin....

Edhe pse secili ketu eshte i lire te lexoje apo postoje ku deshiron, edhe pse i lexoj perhere temat e postimet e kesaj natyre (fetare etj etj), pa dashur, me lindi mendimi per raportin qe po zene ne hapesiren e Forumit...S`ja kam idene dhe nuk e bej dot me "matematike" por thjesht po me ngaterrohet %.
Per Elementin tjeter. i cili lidhet me dobishmerine, e kam shume te qarte idene time........

E vleresoj kontributin Tuaj
Rsp.
Per c'fare sofizmash e ke fjalen Meri?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2011, 22:32   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Kjo teme kishte per qellim qe te ishte nje pergjgje ndaj akuzave se martesa e Kainit me motren e tij nuk eshte logjike ne ate kohe dhe se nuk mund te jete e vertete .

Akuza keto qe kerkojne te tregojne se bibla ka kontradikte.

Kjo teme pra eshte nje pergjigje qe Bibla kur flet per Kainin nuk ka kontradikte as me logjiken njerezore as me ate shkencore .

rsp.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-04-2011, 22:45   #4
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 20 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Alkoma, heret a vone kisha per ta bere une kte pyetje . Megjithate do e lexoj here tjeter me vemendje se nuk mu duk sikur ma mbushte mendjen postimi.
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2011, 10:50   #5
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Per c'fare sofizmash e ke fjalen Meri?
Termi sofizem perdoret ndaj nje argumenti te dyshueshem i cili sillet per te mashtruar dike. Mund te jete rafinuar qe te duket i logjikshem kur ne fakt eshte i gabuar, ose mund te perdore fjale ne dukje te komplikuara por qe nuk lidhen ne kontekst me njera tjetren dhe ne menyre te perseritur dhe sistematike hedhin poshte ate qe eshte thene pak me pare, duke e bere kete ne nje menyre te komplikuar dhe te koklavitur per te shtyre audiencen drejt pranimit te argumentit ne fjale si rezultat i te kuptuarit te pjesshem, ose edhe si rezultat i prekjes emocionale apo paragjykimeve, duke tentuar qe me keto te eklipsoje logjiken. Nje nder synimet e sofizmit eshte qe ta beje folesin me te mencur apo te zgjuar sesa eshte ne te vertete.
Zakonisht, sofizmat perdoren nga njerez qe nuk jane te sinqerte dhe qe duan te mashtrojne apo te bejne konfuz audiencen. Ne pjesen derrmuese te rasteve, sofitstet perhere vazhdojne me linjen e tyre te argumentave kundrejt audiences duke i dhene rendesi minimale rreagimit te audiences dhe perballjes nese argumentat per te cilen po flasin jane logjike apo faktuale, apo jo.

Ky eshte i permbledhur definicioni i sofizmit.

Edhe une bashkohem me Meri (dhe gjithashtu edhe me morrison i cili eshte treguar me i sjellshem sesa duhet ne menyren e tij te te shprehurit) qe shkrimi i pare i sjelle eshte nje shembull klasik dhe per tu vene ne manuale, i sofizmit.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2011, 13:28   #6
misteriozi
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 46
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
misteriozi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

po mire pse nuk themi se bibla eshte e mbushur me ngjarje qe jane kontraditore .... mund te sjellim historine e gjarprit te bakrit, historite e sodomes, historite e egjiptit, te Jozefit , lapidacionin, incestin ka sa te duash etj etj ... ....por ama bibla eshte nje thriller i papame ...


e kam lexu dy here ....... me pelqen se me josh menyra e te shkruarit eshte e paperseriteshme ne historine e njerzimit fantazia dhe imagjinata e njeriut eshte maximumi qe mund te kete arritur ndonjehere njeriu prandaj dhe e kam lexuar dhe e lexoj me deshire perseri edhe pse kam njemije reserva ne aspektin teologjik...etj
misteriozi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2011, 14:30   #7
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Morrison Shiko postimin
Alkoma, heret a vone kisha per ta bere une kte pyetje . Megjithate do e lexoj here tjeter me vemendje se nuk mu duk sikur ma mbushte mendjen postimi.
Per c'do gje qe nuk ta mbush mendjen me thuaj.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2011, 14:32   #8
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Termi sofizem perdoret ndaj nje argumenti te dyshueshem i cili sillet per te mashtruar dike. Mund te jete rafinuar qe te duket i logjikshem kur ne fakt eshte i gabuar, ose mund te perdore fjale ne dukje te komplikuara por qe nuk lidhen ne kontekst me njera tjetren dhe ne menyre te perseritur dhe sistematike hedhin poshte ate qe eshte thene pak me pare, duke e bere kete ne nje menyre te komplikuar dhe te koklavitur per te shtyre audiencen drejt pranimit te argumentit ne fjale si rezultat i te kuptuarit te pjesshem, ose edhe si rezultat i prekjes emocionale apo paragjykimeve, duke tentuar qe me keto te eklipsoje logjiken. Nje nder synimet e sofizmit eshte qe ta beje folesin me te mencur apo te zgjuar sesa eshte ne te vertete.
Zakonisht, sofizmat perdoren nga njerez qe nuk jane te sinqerte dhe qe duan te mashtrojne apo te bejne konfuz audiencen. Ne pjesen derrmuese te rasteve, sofitstet perhere vazhdojne me linjen e tyre te argumentave kundrejt audiences duke i dhene rendesi minimale rreagimit te audiences dhe perballjes nese argumentat per te cilen po flasin jane logjike apo faktuale, apo jo.

Ky eshte i permbledhur definicioni i sofizmit.

Edhe une bashkohem me Meri (dhe gjithashtu edhe me morrison i cili eshte treguar me i sjellshem sesa duhet ne menyren e tij te te shprehurit) qe shkrimi i pare i sjelle eshte nje shembull klasik dhe per tu vene ne manuale, i sofizmit.
Pasi ta kesh lexuar mire postimin e pare atehere sill mendimin tend , jo pa e lexuar mire.
Ka te lexuar por ka edhe te lexuar mire.
Per paqartesite mund te pyesesh, kush pyet eshte i zgjuar.

Respekte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2011, 14:34   #9
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga misteriozi Shiko postimin
po mire pse nuk themi se bibla eshte e mbushur me ngjarje qe jane kontraditore .... mund te sjellim historine e gjarprit te bakrit, historite e sodomes, historite e egjiptit, te Jozefit , lapidacionin, incestin ka sa te duash etj etj ... ....por ama bibla eshte nje thriller i papame ...


e kam lexu dy here ....... me pelqen se me josh menyra e te shkruarit eshte e paperseriteshme ne historine e njerzimit fantazia dhe imagjinata e njeriut eshte maximumi qe mund te kete arritur ndonjehere njeriu prandaj dhe e kam lexuar dhe e lexoj me deshire perseri edhe pse kam njemije reserva ne aspektin teologjik...etj
Pikerisht per kete aresye e kam hapur edhe une nje teme ketu ne kete komunitet qe titullohet: Ka kontradikta ne bibel?
Te gjitha kontradiktat silli atje dhe do te shikojme se sa jane te tilla .
Gjerat duhen pare mire.

Respekte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2011, 14:35   #10
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Ju qe jeni evolucionist akoma nuk i jeni pergjigjur kesaj pyetjeje.

Pyetja per evolucionistet do te ishte:
Si do te mund te evoluonte njeriu me mutacione ne rradhe te pare, mqns ai proces do ti kishte bere te gjithe femijet me deformime fizike teper te dukshme?
Si mund te ndodhte kjo nderkohe qe nga ana tjeter pretendohet se njeriu u permiresua permes procesit te mutacionit?

Fakti se edhe motrat dhe vellezerit mund te lene pasardhes pa deformime fizike eshte deshmi per krijimin JO per evolucionin.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2011, 14:34   #11
Agim Shkodra
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Posts: 132
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Agim Shkodra ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Termi sofizem perdoret ndaj nje argumenti te dyshueshem i cili sillet per te mashtruar dike. Mund te jete rafinuar qe te duket i logjikshem kur ne fakt eshte i gabuar, ose mund te perdore fjale ne dukje te komplikuara por qe nuk lidhen ne kontekst me njera tjetren dhe ne menyre te perseritur dhe sistematike hedhin poshte ate qe eshte thene pak me pare, duke e bere kete ne nje menyre te komplikuar dhe te koklavitur per te shtyre audiencen drejt pranimit te argumentit ne fjale si rezultat i te kuptuarit te pjesshem, ose edhe si rezultat i prekjes emocionale apo paragjykimeve, duke tentuar qe me keto te eklipsoje logjiken. Nje nder synimet e sofizmit eshte qe ta beje folesin me te mencur apo te zgjuar sesa eshte ne te vertete.
Zakonisht, sofizmat perdoren nga njerez qe nuk jane te sinqerte dhe qe duan te mashtrojne apo te bejne konfuz audiencen. Ne pjesen derrmuese te rasteve, sofitstet perhere vazhdojne me linjen e tyre te argumentave kundrejt audiences duke i dhene rendesi minimale rreagimit te audiences dhe perballjes nese argumentat per te cilen po flasin jane logjike apo faktuale, apo jo.

Ky eshte i permbledhur definicioni i sofizmit.

Edhe une bashkohem me Meri (dhe gjithashtu edhe me morrison i cili eshte treguar me i sjellshem sesa duhet ne menyren e tij te te shprehurit) qe shkrimi i pare i sjelle eshte nje shembull klasik dhe per tu vene ne manuale, i sofizmit.
Gurax!
Edhe pse je perpjekur te SQAROSH diēka ne lidhje me termin " SOFIZEM",sipas meje,ke vepruar si sofist:
Sepse ke perdorur nje argumentim qe ne dukje paraqitet korrekt,por qe ne realitet percjell konkluzione te pasakta,per te mos thene absurde dhe false.
Aristoteli e quan sofizmin nje argument qe duket konkludues por ne fakt nuk eshte.
Keshtu ishin dhe argumentat e tuja ne kete teme,ne qofte se e para ,Meri ,me edukate por injorante ne argument,e pranon injorances e saj per kete argument,dhe sipas meje eshte e sinqert,i dyti,edhe pse tregohet dyshues,premtoi per nje rilexim.
Ndersa konkluzioni yt ishte komplet sofist i pambeshtetur,dhe pa njohurite perkatese ne teme.
Nese nderhyrjet e tua, ne tema te ndryshme, jane si ky i kesaj radhe,fatkeqsishte per ty,por fatkeqsisht edhe per ata qe jane te deyruar t'i lexojne,sepse duan te ndjekin temen.
KUSH ISHTE GRUAJA E KAINIT ?
Ne kete rast nuk behet fjale per incest,por as edhe per kontradikta ne Bibel.
Agim Shkodra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2017, 19:16   #12
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Alkoma, une jam me kurjoz se i kujt eshte Kaini. I Adamit apo i atij qe simbolikisht quhet gjarperi i kopshtit Eden..? I cili, gjithmone simbolikisht, i dha Eves ate frutin e ndaluar.
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2017, 19:27   #13
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Alkoma, une jam me kurjoz se i kujt eshte Kaini. I Adamit apo i atij qe simbolikisht quhet gjarperi i kopshtit Eden..? I cili, gjithmone simbolikisht, i dha Eves ate frutin e ndaluar.
Bir i Adamit ishte. Zanafilla na tregon se Adamit i linden bij dhe bija dhe nder keta dy ishin Kaini dhe Abeli. Bibla u referohet atyre si vellezer. Perendia i tha Kainit: - Gjaku i vellait tend....
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2017, 19:14   #14
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Bir i Adamit ishte. Zanafilla na tregon se Adamit i linden bij dhe bija dhe nder keta dy ishin Kaini dhe Abeli. Bibla u referohet atyre si vellezer. Perendia i tha Kainit: - Gjaku i vellait tend....
Pas krijimit te Adamit dhe Eves ata ishin hibrid, deri me nderhyrjen e gjarperit tentator me frutin qe Krijuesi jua kishte ndaluar.
Me te gjitha gjasat Kaini eshte produkt pikerisht i kesaj nderhyrje.

Bibla ndjak me xhelozi te madhe linjen e gjerarkise te Set, dhe injoron e perbuz linjen e Kainit duke e konsideruar si fare e humbur-zhdukur. Ndose ishte nje linje mjaft inteligjete, inxhenjer, arkitekt, muzikant etj.

Noe' i Permbytjes Universale ishte i linjes se Set...

Pas vrasjes se Abelit Zoti e perze Kainon nga Eden, tek genesi 4-14 Kaini mes te tjerash i thote Zotit qe: "..tani jam ikanak neper bote dhe do te ndodhe qe te me vrase kushdo qe do te mė gjeje..."

Ps. se ne bote nuk kishte rob te tjere, nga kush kishte frike Kaino se do ta vrisnin jasht kopshtit Eden ?..
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2017, 19:26   #15
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Sipas gjeneracionit te tij pas debimit nga Eden kish si femije te pare Enok. I cili krijoj nje qytet ne emer te tij Enok. [diku nga aktuale Iran]

ps. Bibla thote tekstualisht qe Kaini .."ndertoj nje qytet dhe i vuri emrin e te birit-Enok".
Jo nje ndertese, po nje qytet...!
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2017, 21:56   #16
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Pas krijimit te Adamit dhe Eves ata ishin hibrid, deri me nderhyrjen e gjarperit tentator me frutin qe Krijuesi jua kishte ndaluar.
Me te gjitha gjasat Kaini eshte produkt pikerisht i kesaj nderhyrje.
Vella, Kaini ishte vellai i Abelit kjo eshte shume e qarte ne Bibel. Sigurisht edhe Abeli ishte i ndikuar nga mekati, por eshte ceshtje zgjedhjeje. Kaini nuk e kishte si nje tradite te mire kete punen ee sakrificave, ai ishte punonjes i tokes dhe nje dite ju kujtua thuhet ne bibel qe ta bente nje sakrifice per te treguar se e beri edhe ai nje sakrifice oferte me fruta te tokes. Kurse Abeli ishte i rregullt me ofertat e tij nga qengjat e kopese. Perendia e pelqeu oferten e Abelit jo sepse nuk i pelqenin frutat por sepse Abeli ishte i rregullt. Por nuk i pelqeu oferta e Kainit sepse ishte oferte krenarie , egoje dhe nuk ishte shenje e nje tradite besimi. Kaini i nxeh sepse u prek ne seder dhe prej inatit e vrau vellain Abelin.


Citim:
Bibla ndjak me xhelozi te madhe linjen e gjerarkise te Set, dhe injoron e perbuz linjen e Kainit duke e konsideruar si fare e humbur-zhdukur. Ndose ishte nje linje mjaft inteligjete, inxhenjer, arkitekt, muzikant etj.
BIbla tregon fillimet tek Zanafilla ne menyre qe te arrije deri diku dhe te dale ne nje perfundim te caktuar. Keshtu qe praktikisht ajo i permend te gjitha linjat por sigurisht qe e ndjek me teper ate t esethit sepse prej sethit dolen persona qe e ndoqen Perendine.
Noe' i Permbytjes Universale ishte i linjes se Set...

Citim:
Pas vrasjes se Abelit Zoti e perze Kainon nga Eden, tek genesi 4-14 Kaini mes te tjerash i thote Zotit qe: "..tani jam ikanak neper bote dhe do te ndodhe qe te me vrase kushdo qe do te mė gjeje..."

Ps. se ne bote nuk kishte rob te tjere, nga kush kishte frike Kaino se do ta vrisnin jasht kopshtit Eden ?..
Ne fakt nga Edeni ishte perzene Adami me Even dhe raca njerezore nuk kishte patur me mundesi te rifutej aty.
Per debimin e Zotit ndaj Kainit dhe per reagimin e Kainit une mendoje se mund t ekemi te bejme me nje ide te Kainit , nqs do ti dilte perpara dikush kur bota te popullohej dhe Kaini do t eishte ne nje moshe shume t evjeter ai do ishte i rrezikuar qe te vritej, kjo ishte nje lloj frike e Kainit ose si nje proteste ndaj Zotit sikur Zoti ishte i padrejte per vendimin e Tij ndaj Kainit.

Cfare mendon ti ne lidhje me kete frike te Kainit?
Mendon se kishte rraca te tjera njerezish?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2017, 22:01   #17
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
Sipas gjeneracionit te tij pas debimit nga Eden kish si femije te pare Enok. I cili krijoj nje qytet ne emer te tij Enok. [diku nga aktuale Iran]

ps. Bibla thote tekstualisht qe Kaini .."ndertoj nje qytet dhe i vuri emrin e te birit-Enok".
Jo nje ndertese, po nje qytet...!
Po eshte e vertete. Qytetet ishin nje hobi ose nje deshire e madhe sidomos per ata qe nuk donin te ndiqnin Perendine.
Ndertoi nje qytet nuk mendoje se duhet te kete patjeter kuptimin se kishte patjeter edhe njerez te tjere, por gjithashtu varet se cfare kuptohej me fjalen qytet ne ate kohe.

Si mendon ti qe duhet te kete patur rrace tjeter njerezish ne ate kohe, qe numri i popullsise ka qene i rritur shume kur ngjarja e vrasjes se Abelit ndodhi apo mendon per rracen e gjigandeve?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2017, 22:08   #18
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Sigurisht qe kishte njerez te tjere ne ate kohe kur Kaini vrau Abelin. Sa nuk dihet. Ajo qe dihet me siguri eshte e shoqja e kainit, sethi, femijet e Kainit, pastaj e shoqja e sethite dhe femijet e tij. Dhe disa femije te tjere te Adamit dhe te Eves te cilet edhe keta mund t eishin bere me femije. Ndoshta mund te kishtedisa dhjetra familje ne ate kohe? Ndoshta qyteti i kainit mund te ishte i populluar me disa prej atyre dhjetra familjeve!
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2017, 19:48   #19
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

@Alkoma, shpjegimet e tua jane teologjike, interpretimet e asaj qe i mungon cfare lexohet. Natyrisht qe duhen interpretuar cfare shkruhet sepse jane shkrime alegorike dhe metafora. Une po i riferohem logjikes se leximit fjale per fjale.

Perderisa ne Toke kishte vetem 3 persona(Adami Eva dhe Kaini), prej kujt duhej te kishte frike Kaini?? Tek 4:15 Zoti mallkoj per 7 here kush do te vriste Kainin, prap lind pyetja e siperme: ke mallkoj Zoti kur Toka kishte vetem 3 persona? Martesa dhe shumimi i familjes se Kainit vjen pas keti debimi.

Gjithcka te le te kuptosh qe keta 3 persona jetonin nje territor te kufizuar, dhe jashte keti territori kishte humanoid te tjere ndryshe nga keta adamitet si rrace superjore.
Eshte mjaft e qarte ne Bibel ekzistenca e Nefilim(gjigantet) para dhe pas Adamit. Biles te "eksodi" i quajne nefilim-et herojt e antikitetit, dhe qe keta jane bijte e An. Kush eshte An dhe Anunnaki duhet te kalojme tek sumeret...
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2017, 11:59   #20
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush ishte gruaja e Kainit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aleandro Shiko postimin
@Alkoma, shpjegimet e tua jane teologjike, interpretimet e asaj qe i mungon cfare lexohet. Natyrisht qe duhen interpretuar cfare shkruhet sepse jane shkrime alegorike dhe metafora. Une po i riferohem logjikes se leximit fjale per fjale.

Perderisa ne Toke kishte vetem 3 persona(Adami Eva dhe Kaini), prej kujt duhej te kishte frike Kaini?? Tek 4:15 Zoti mallkoj per 7 here kush do te vriste Kainin, prap lind pyetja e siperme: ke mallkoj Zoti kur Toka kishte vetem 3 persona? Martesa dhe shumimi i familjes se Kainit vjen pas keti debimi.

Gjithcka te le te kuptosh qe keta 3 persona jetonin nje territor te kufizuar, dhe jashte keti territori kishte humanoid te tjere ndryshe nga keta adamitet si rrace superjore.
Eshte mjaft e qarte ne Bibel ekzistenca e Nefilim(gjigantet) para dhe pas Adamit. Biles te "eksodi" i quajne nefilim-et herojt e antikitetit, dhe qe keta jane bijte e An. Kush eshte An dhe Anunnaki duhet te kalojme tek sumeret...
Ok nqs ke ndonje informacion nga shkrimi mund te sjellesh nuk ka asnje problem. Kete teme e kam hapur disa kohe me pare qe te ndihmoje Ateistet te kuptojne se nuk ka ndonje kontradikte ne bibel ne lidhje me martesen e Kainit.

Nqs ti deshiron te percjeleshl nje ide se Kaini nuk u martua me motren e tij por me nje grua te nje rrace tjeter, atehere na lind pyetja po Sethi me ke u martua?

Ne Shkrim nuk thuhet se ne toke ne ate kohe kishte vetem tre persona.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur