Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-02-2012, 15:02   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Ne do te shikojme se si Perendia e ka krijuar kete bote.
Ky artikull do te na mesoje se si e ka krijuar Perendia universin dhe boten.

Evolucionistet besojne se toka ka ardhur ne egzistence nga Big-Bangu por e verteta eshte krejt ndryshe Perendia i gjithdijshem dhe i gjithpushtetshem ka krijuar krejt universin.

Lexim te kendshem.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2012, 15:09   #2
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Dita e pare e krijimit.

1. Dita e pare.
A. Universi
B. Lenda
C. Drita
D. Uji


Zanafilla 1:1-5
1
Nė fillim Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn.
2
Toka ishte pa trajtė, e zbrazėt dhe errėsira mbulonte sipėrfaqen e humnerės; dhe Fryma e Perėndisė fluturonte mbi sipėrfaqen e ujėrave.
3
Pastaj Perėndia tha: "U bėftė drita!". Dhe drita u bė.
4
Dhe Perėndia pa qė drita ishte e mirė; dhe Perėndia e ndau dritėn nga errėsira.
5
Dhe Perėndia e quajti dritėn "ditė" dhe errėsirėn "natė". Kėshtu erdhi mbrėmja e pastaj erdhi mėngjesi: dita e parė.


Perendia krijoi ne diten e pare Hapsiren, lenden, ujin, driten.

Fjala ne hebraisht per qiejt eshte shamayim, qe ka kuptimin hapsire.
Kurse fjala hebraisht per token eshte erets, qe ka kuptimin lenda ose material.

*Kur themi qe krijoi Universin dmth krijoi hapsiren dhe bashke me te krijoi kohen . Por kjo nuk dmth se koha ishte ne menyre absolute 24 oreshe sepse edhe sot e shikojme qe per planete te ndryshme ka dite me kohe zgjatje te ndryshme.
Hapsira ne fillim ishte boshe dhe pa drite per kete aresye erresirra mbulonte siperfaqen e humneres.
Por dita per planetin toke ishte 24 oreshe.

Nuk ka nevoje per diellin qe dita te jete 24 oreshe sepse toka rrotullohet rreth vetes per 24 ore (dite-nate)


*Perendia krijoi gjithashtu lenden ose pjesen e ngurte e cila ishte e rrethuar dhe e mbeshtjelle nga uji.
Lenda nuk kishte nje forme me kuptim dhe ishte e zbrazet(pa jete).


*Drita eshte i gjithe spektri i fushes elektromagnetike.
Nuk behet fjale vetem per driten e dukshme por edhe per driten e padukshme.
Le te shikojme kete diagrame per te kuptuar kete :

rrezet gama - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
rrezet X -_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_
rrezet ultravjolet =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
Drita e dukshme --------------------------------------------
Rrezet infra te kuqe ------------------------------------------
Mikrovalet .................................................. ....................
Valet e radios ......>............>.............>..........>..... ........>

* Perendia krijoi ujin (h2o) i cili perben 2/3 e krejt planetit toke.
Uji e mbulonte krejt siperfaqen e tokes (lendes) . Lenda perbente rreth 1/3 e krejt planetit.
Uji eshte shume i rendesishem per jeten ne nje planet. Kjo eshte edhe aresyeja pse shkencetaret kur kerkojne per ndonje forme jete jashte planetit toke ata kerkojne per uje.
Uji ka veti qe ne vend te tkurret kur ngrin por bymehet. Kjo ben te mundur jeten nen uje, sepse ne kete menyre uji ne oqeane nuk ngrin nga poshte larte por nga larte dhe jeta nen uje vazhdon.

Uji ruan edhe temperaturen e tokes nga ngrica.
Ka edhe shume gjera te tjera per te cilat uji sherben.

A nuk eshte interesante qe ne fillim Perendia ka krijuar perberesit kryesore te nje Atomi.
Lenda, Uji, Energjia.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2012, 15:17   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Dita e dyte e krijimit.

2. Dita e dyte.
Kupa qiellore.

Zanafilla 1. 6-8
6
Pastaj Perėndia tha: "Le tė jetė njė kupė qiellore mes ujėrave, qė t`i ndajė ujėrat nga ujėrat".
7
Dhe Perėndia krijoi kupėn qiellore dhe ndau ujėrat qė ishin poshtė saj nga ujėrat qė ishin sipėr saj. Dhe kėshtu u bė.
8
Dhe Perėndia e quajti kupėn qiellore "qiell". Kėshtu erdhi mbrėmja, pastaj erdhi mėngjesi: dita e dytė.*Perendia krijoi ne diten e dyte kupen qiellore.
Kupa qiellore i ndante ujrat qe ishin siper nga ujrat poshte.

Pra Perendia krijoi keshtu nje shtrese boshe( kupa qiellore) e cila i bente nje ndarje nje shtrese uje qe ngelej siper kupes qiellore dhe ujit poshte kupes qiellore i cili e mbulonte krejt lenden e krijuar nga Zoti diten e pare.

Le te shikojme keto dy diagrama qe te kuptojme kete gje:


Figura e pare, na tregon se si ishte toka ne diten e pare
-------------------- > siperfaqa ujit
/////////////////////// > uji qe mbulonte krejt lenden (token)
////////////////////// > uji qe mbulonte krejt lenden (token)
=+=+=+=+=+=+ > Lenda(toka) qe ishte e zbrazet dhe pa forme, ose fundi i oqeanit.

Figura e dyte na tregon se si ishte ne diten e dyte kur Zoti krijoi kupen qiellore (Hapsiren boshe, qe ndante ujin poshte nga uji siper)

-------------------------- > siperfaqja e ujerave qe tashme jane siper
////////////////////////////// > Shtresa si mbeshtjelle ujore per token
------------------------- >Pjesa qe nuk lejon ujin te bjere ne toke
> Hapsira boshe ose kupa qiellore
------------------------- > siperfaqja ujore poshte kupes qiellore
///////////////////////////// > Ujrat poshte kupes qiellore
=+=+=+=+=+=+=+= > Siperfaqja e lendes (tokes) pa forme dhe e zbrazet, ose fundi i oqeanit.


Pra e vetmja gje qe shikojme te shtuar ketu eshte ajo hapsire boshe (kupa qiellore) tek figura e dyte e cila i beri ujrave nje ndarje . Nje pjese e ujrave ngelen poshte nje pjese larte kupes qiellore.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2012, 15:24   #4
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Dita e trete e krijimit.

3. Dita e trete.
A. Krijoi kontinentin e vetem
B. Krijoi gjelberimin, jeten bimore.

Zanafilla 1:9-13
9
Pastaj Perėndia tha: "Ujėrat qė janė nėn qiellin tė grumbullohen nė njė vend tė vetėm dhe tė shfaqet tera". Dhe kėshtu u bė.
10
Dhe Perėndia e quajti terėn "tokė" dhe grumbullimin e ujėrave "detė". Dhe Perėndia pa qė kjo ishte mirė.
11
Pastaj Perėndia tha: "Tė mbijė toka gjelbėrimin, barėrat tė nxjerrin farė dhe drurėt frutore tė japin nė tokė njė frut qė tė pėrmbajė farėn e tij, secili simbas llojit tė tij". Dhe kėshtu u bė.
12
Dhe toka prodhoi gjelbėrim, barėra qė e bėnin farėn simbas llojit tė tyre dhe drurė qė mbanin fruta me farėn e tyre brenda, secili simbas llojit tė vet. Dhe Perėndia e pa se kjo ishte mirė.
13
Kėshtu erdhi mbrėmja, pastaj erdhi mėngjesi; dita e tretė.


A. Perendia krijoi kontinentin e vetem ne ate kohe, qe dmth se beri te dale ne siperfaqe toka (lenda) mbi ujrat poshte kupes qiellore qe e mbulonin deri ne diten e dyte. Por tani diten e trete siperfaqja e lendes doli ne drite sepse Perendia i grumbulloi ujrat ne nje vend te caktuar qe te shfaqej pra tera ose siperfaqja e tokes.


Pra tera qe ishte e mbuluar plotesisht nga ujrat poshte kupes qiellore tashme dolen siper ne mes te ujrave si nje kontinent ku po behej gati vendi per te shkelur dhe jetuar njeriu.
Eshte njesoj si hapja e detit te kuq ne kohen e Moisiut . Kur deti u hap (u terhoq) u shfaq tera ose toka.


Qe te jete me e qarte.
Sipas fjales se Zotit toka ishte e mbuluar nga uji dhe ne diten e trete Zoti i terhoqi ujrat duke i grumbulluar ne nje vend te vetem qe te shfaqej toka e mbuluar dhe te ishte e dukshme dhe e prekshme(kontinent) per kemben e njeriut qe do te krijohej.


Le te shikojme edhe figuren e trete per ta patur me te qarte.

Figura e trete a,b na tregon se ujrat u terhoqn ne nje vend te caktuar per te formuar keshtu detet dhe oqeanet dhe per ti lene vend te dale ne skene kontinenti ose toka qe ishte me pare e mbuluar .


Shpjegues i simboleve per figuren tre (3a dhe 3b) me poshte.
--------- perfaqson sip e ujit
=+=+=+ perfaqson sip toke e ngurte
//////////// perfaqson ujin e oqeanit
0000000 pefaqson shtresat e brendshme te tokes


Figura 3a> Si ishte
---------------------- > siperfaqja e ujrave poshte kupes qiellore
///////////////////////// > ujrat poshte kupes qiellore
=+=+=+=+=+=+= > toka (tera, lenda)Figura 3b> Si tha Perendia se duhej te behej
----------=+=+=+=+=+=+=+= > tera e shfaqur si kontinent
///////////00000000000000000 > uji i oqeanit +toka e lagur
=+=+=+=000000000000000 > brendesia e tokes+ fundi i oqeanit.B. Perendia krijoi gjelberimin.

Pasi kishte nxjerre ne skene teren Perendia tashme mund te krijonte te gjith gjelberimin , ate ujor por edhe ate tokesor.

Pra duhej te krijohej nje here kontinenti ose duhej te dilte ne siperfaqe pra te shfaqej tera pastaj mund te krijohej edhe jeta bimore ne toke ose tere.

Keshtu pra jeta bimore ishte e sigurte sepse uji nuk mungonte madje ishte me shumice.

Bimesia ishte nga te gjitha llojet por lloji ndryshonte nga lloj. Nuk mund te ndodhe kurre qe nje lloj te kthehet ne nje lloj tjeter bime ashtu sic pretendon teoria e evolucionit.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2012, 15:30   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Dita e katert e krijimit.

4.Dita e katert.
Trupat qiellore.
A. Yjet dhe Planetet e sistemit tone diellor
B. Dielli
C. Hena

Zanafilla 1:14-19
14
Pastaj Perėndia tha: "Tė ketė ndriēues nė kupėn qiellore pėr tė ndarė ditėn nga nata; dhe tė shėrbejnė si shenja, pėr tė dalluar stinėt, ditėt dhe vitet;
15
dhe tė shėrbejnė si ndriēues nė kupėn qiellore pėr tė ndriēuar tokėn". Dhe kėshtu u bė.
16
Perėndia krijoi pastaj dy ndriēues tė mėdhenj: ndriēuesin e madhė pėr qeverisjen e ditės dhe ndriēuesin e vogėl pėr qeverisjen e natės; ai krijoi gjithashtu yjet.
17
Dhe Perėndia i vendosi nė kupėn qiellore pėr tė ndriēuar tokėn,
18
pėr tė qeverisur ditėn dhe natėn dhe pėr ta ndarė dritėn nga errėsira. Dhe Perėndia e pa qė kjo ishte mirė.
19
Kėshtu erdhi mbrėmja dhe erdhi mėngjesi: dita e katėrt.Perendia krijoi yjet dhe te gjithe trupat qiellor se bashku me te gjithe planetet e tjere.


Perendia c’do gje e krijoi mire dhe ne pjekurine e saj.
Psh Adami u krijua si nje burre i pjekur jo si nje femije po keshtu edhe Eva.Ne te njejten menyre Perendia krijoi yjet qe ato tashme e kishin sjelle driten e tyre ne toke me kohe edhe pse ishin me miliona vite drite larg.
Perendia i krijoi ne ate menyre qe drita tashme ishte ne toke.Kjo na thuhet ne kete pasazh biblik kur shikojme qe Perendia i krijoi yjet me qellimin qe te ndriconin token.
Pra drita kishte arritur ne toke tashme qe kur se yjet u krijuan, sepse qellimi i tyre ishte per te ndricuar dhe per te sjelle drite .


Shikojme ketu qe Zoti me krijimin e hapsires e kishte krijuar tashme kohen dhe koha egzistonte por me krijimine yjeve njeriu mund ti dallonte stinet dhe vitet ose kohen.


Gjithashtu me yjet Zoti krijoi edhe yllin e sistemit tone diellor (Diellin)
Dielli do te sherbente per te dalluar vitet, per te ngrohur , per te qeverisur diten me driten e tij.
Eshte interesante fakti qe dielli ka nje largesi nga toka as me pak as me shume se sa nevojitet per te patur jete ne toke. Nese do te ishte me afer do te ishim djegur, nese do te ishte me large do te kishim ngrire.

Por sic e kemi thene edhe me larte , egzistenca e ujrave siper kupes qiellore sherbente qe rrezet e diellit te mos ishin te demshme per jeten ne toke por te ishin vetem te dobishme.

Keshtu kjo shtrese ujore bente te mundur qe te ruante nxehtesine e marre nga rrezet e diellit tashme i krijuar dhe te ruante ne toke nje klime subtropikale, ku nuk kishte as temperatura shume te larta as shume te uleta.

Kjo gje mund te vertetohet lehte nga fosilet e gjetura ne polet e tokes te bimeve dhe te kafsheve qe nuk ka se si te jetonin ne kushte te ngrira pervecse duke qene temperatura normale ne ato vende.

U krijua edhe Hena bashke me te gjithe trupat e tjere qiellore.
E cila ka vleren e saj per jetesen ne toke .
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2012, 15:37   #6
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Dita e peste e krijimit.

5. Dita e peste.
A. Peshqit
B. Zogjte

Zanafilla 1:20-23
20
Pastaj Perėndia tha: "Tė mbushen ujėrat nga njė numėr i madh qeniesh tė gjalla dhe tė fluturojnė zogjtė lart mbi tokė nėpėr hapėsirėn e madhe tė kupės qiellore".
21
Kėshtu Perėndia krijoi kafshėt e mėdha ujore dhe tė gjitha gjallesat qė lėvizin dhe qė mbushin ujėrat, secili simbas llojit tė vet, e ēdo shpend fluturues simbas llojit tė vet. Dhe Perėndia e pa se kjo ishte mirė.
22
Dhe Perėndia i bekoi duke thėnė: "Tė jeni tė frytshėm, shumėzoni dhe mbushni ujėrat e deteve, e zogjtė tė shumėzohen mbi tokė".
23
Kėshtu erdhi mbrėmja dhe pastaj mėngjesi: dita e pestė.Perendia krijoi peshqit dhe zogjte.


Peshqit do te jetonin ne uje , neper oqean.
Kurse zogjte do te fluturonin ne gjithe hapsiren qiellore mbi siperfaqen e tokes.


Keto krijesa u krijuan secila sipas llojit te vet, dhe nuk kishte ndonje mundesi qe lloji te ndryshonte ne nje lloj tjeter.

Vetem teoria e evolucionit shpreh se lloji ndryshon ne nje lloj tjeter

Kjo eshte shume e gabuar.
Eshte jashte llogjikes njerezore dhe as nuk mbeshtetet dot as me fakte historike as me fakte aktuale konkrete as me fakte laboratorike.

Secili simbas lojit te vet tregon se ka nje rregull , dhe Perendia ka vendosur nje rregull nje ligj qe nuk mund te ndryshoje dot kurre.

Kurse teoria e evolucionit shpreh se nuk ka asnje rregull nuk ka nje ligj te rregullt por gjerat ndodhin ne nje menyre te paparamenduar. Kjo lloj ideje eshte shume ne kundershtim me shkencen e vertete.

Shkenca thote qarte se nese nje fenomen ndodh ai ka nje shkak te pare.
Dhe bibla e verteton kete
Kurse teoria e evolucionit shpreh te kunderten .
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2012, 15:42   #7
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Dita e gjashte e krijimit.

6. Dita e gjashte.
A. Kafshet
B. Njeriu

Zanafilla 1:24-31
24
Pastaj Perėndia tha: "Tė prodhojė toka qenie tė gjalla sipas llojit tė tyre: kafshė, rrėshqanorė dhe bisha tė tokės, simbas llojit tė tyre". Dhe kėshtu u bė.
25
Dhe Perėndia bėri egėrsirat e tokės sipas llojit tė tyre, kafshėt simbas llojit tė tyre dhe tė gjithė rrėshqanorėt e tokės simbas llojit tė tyre. Dhe Perėndia e pa qė kjo ishte mirė.
26
Pastaj Perėndia tha: "Ta bėjmė njeriun sipas shėmbėlltyrės sonė dhe nė ngjasim me ne, dhe tė ushtrojė sundimin e tij mbi peshqit e detit, mbi zogjtė e qiellit, mbi kafshėt e mbi gjithė tokėn, mbi rrėshqanorėt qė zvarriten mbi dhe".
27
Kėshtu Perėndia krijoi njeriun simbas shėmbėlltyrės sė vet, simbas shėmbėlltyrės sė Perėndisė; Ai krijoi mashkullin e femrėn.
28
Dhe Perėndia i bekoi; dhe Perėndia u tha atyre: "Tė jeni tė frytshėm dhe shumėzohuni, mbushni tokėn e nėnshtrojeni, e sundoni mbi peshqit e detit, mbi zogjtė e qiellit dhe mbi ēdo qenie qė lėviz mbi tokė".
29
Dhe Perėndia tha: "Ja unė po ju jap ēdo bar qė lėshon farė mbi sipėrfaqen e mbarė tokės dhe ēdo pemė tė ketė fruta qė pėrmbajnė farė; kjo do t`ju shėrbejė si ushqim.
30
Dhe ēdo kafshe tė tokės, ēdo zogu tė qiellit dhe ēdo gjėje qė lėviz mbi tokė dhe ka nė vetvete njė frymė jete, unė i jap ēdo bar tė gjelbėr si ushqim". Dhe kėshtu u bė.
31
Atėherė Perėndia shikoi tė gjitha ato qė kishte bėrė, dhe ja, ishte shumė mirė. Kėshtu erdhi mbrėmja dhe pastaj erdhi mėngjesi: dita e gjashtė.Zanafilla 1:24-25
Perendia krijoi kafshet e tokes te medha dhe te vogla. Tashme ato mund te jetonin ne toke pasi toka ose tera ishte shfaqur tashme qe ne diten e trete te krijimit.

Secila kafshe simbas llojit te vet.

Zanafilla 1:26-31


Dhe se fundi Perendia e mbylli punen e Tij krijuese me krijimin e njeriut , te cilin Perendia e krijoi te vetmin me aftesine per te komunikuar me Te.
Pra njeriu ishte e vetmja krijese qe ishte krijuar me aftesine per te komunikuar dhe per te patur nje marrdhenie shoqeria me Perendine.

Kafshet, shpendet, peshqit edhe c’do krijese tjeter nuk e kishte aftesine per te komunikuar me Perendine por njeriu PO.


Perendia nuk komunikoi me asnje krijese tjeter pervecse me njeriun, dhe nuk i dha urdherime ose autoritet (pergjegjesi) asnje krijese tjeter pervecse njeriut.

Njeriu do te ishte administratori i planetit . Pra jo pronari ose jo zoti i planetit por administratori, qe dmth se autoriteti qe kishte i ishte dhene nga Perendia, me qellimin per te qene nje shembelltyre e Perendise ne planet.

Pervec kesaj njeriu u krijua sipas shembeltyres se Perendise, qe dmth se njeriu ishte shembellimi i Perendise ne toke.

Prandaj Njeriut iu dha te sundonte mbi te gjitha krijesat e tjera dhe te nenshtronte token ( gjithshka per ti dhene lavdi Perendise).


Kjo eshte edhe aresyeja pse edhe sot njeriu eshte me i fuqishem se kafshet dhe me i zgjuar apo me i vecante.
Edhe kur shikojme punen e bere nga njeriu te krahasuar me ate te kafshes shikojme se njeriu eshte shume me larte se kafsha kjo pasi kafsha nuk ka aftesi krijuese, por njeriu i ka sepse eshte krijuar sipas shembelltyres se Perendise. Perendia eshte krijuesi dhe njeriu mund te krijoje. Kurse kafsha mund te beje vetem disa gjera instiktivisht.

Edhe perkufizimi i punes ne fakt eshte se: Puna eshte veprimtaria e ndergjegjshme e njeriut.

Peshqit mund te jetojne vetem ne uje, zogjte mund te fluturojne vetem ne ajer, kafshet mund te ecin vetem mbi toke por njeriu ka autoritetin te nenshtroje te gjitha keto mjedise: ujin, ajrin, token. Sepse njeriu eshte nje qenie me e larte se kafshet, eshte i krijuar sipas shembelltyres se Perendise.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2012, 15:44   #8
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Dita e shtate e krijimit.

7. Dita e shtate.
Zanafilla 2:2-3

Perendia pushoi se beri vepra krijimi. As sot Ai nuk eshte se vazhdon te krijoi edhe pse e ka aftesine per te bere kete. AI nuk krijon me sepse e ka perfunduar krijimin e Tij qe ne fund te dites se gjashte.

Nga kjo kuptojme se qellimi kryesor i Perendise per te gjithe krijimin ishte qe te sillte ne jete njeriun me te cilin do te kishin shoqeri dhe komunikim.

A nuk eshte interesant fakti qe jave ka vetem shtate dite dhe jo me pak as me shume.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2012, 15:51   #9
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Disa gjera per tu menduar.

A nuk eshte interesant fakti qe shkenca e vertete e mbeshtet biblen?

Shtate dite ka nje jave dhe kjo eshte ne bibel qe nga fillimi

Ne kete bote egzistojne vetem zogj, kafshe dhe peshq qe dmth, krijesa ujore, krijesa tokesore dhe ato qe fluturojne.
Pse valle nuk ka ndonje lloj tjeter krijese ose nje tjeter mjedis?

A nuk duket interesant fakti qe dita ka 24 ore ? Por jo 30 ore por jo 20 ore?

A nuk shikohet qarte fakti qe edhe sipas shkences ne fillim kontinentet kane qene te bashkuar ne nje te vetem por tani jane te ndare dhe kjo vihet re qarte e pershkruar edhe ne bibel?

A nuk duket interesant fakti qe njeriu eshte autoritar ne c'do mjedis te kesaj bote por asnje kafshe nuk mund te kete autoritet mbi njeriun?

A nuk duket interesant fakti qe ka vetem nje satelit (hena ) dhe jo me shume ashtu si pershkruhet ne bibel?

A nuk duket intersant fakti qe ka vetem nje yll ne sistemin tone diellor dhe j0o me shume ashtu si bibla na e pershkruan?

A nuk duket interesant fakti qe njeriu eshte nje qenie inteligjente dhe qe ka aftesi te krijoje ashtu si bibla e pershkruan sipas shembellimit te Perendise?

Le te mendojme nje here per nje here per keto fakte dhe me pas do te mendojme per fakte te tjera.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2012, 23:45   #10
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,363
Thanks: 2,492
Thanked 2,087 Times in 783 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

shum interesante , te lumt Alkoma

perveq aty , se dita i ka 24 ore .. nuk i ka ... po ato zbatohen ne muajin shkurt ..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2012, 00:01   #11
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Po Adamin me Even pse nuk jan ?.
Pse nuk flitet per mekataren Eva qe e mashtroi Adamin te hante frutin e ndaluar ?.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2012, 16:24   #12
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Po Adamin me Even pse nuk jan ?.
Pse nuk flitet per mekataren Eva qe e mashtroi Adamin te hante frutin e ndaluar ?.
Serafim, akoma tema nuk ka perfunduar do te flasim edhe per ato gjera, por kjo teme me shume flet per kronologjine e krijimit se si kane ndodhur ngjarjet dhe c'fare kuptimi kane ato.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2012, 16:28   #13
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
shum interesante , te lumt Alkoma

perveq aty , se dita i ka 24 ore .. nuk i ka ... po ato zbatohen ne muajin shkurt ..
Busavat, pershendetje, faleminderit qe gjithmone ke qene nje lexues i rregullt i temave te hapura ne nenforumin ungjillor. une e di qe edhe sot po te llogarisim diten nuk eshte plotesiht 24 ore, dhe patjeter qe ne te gjithe biem dakort me kete gje , dhe rregullimi behet ne shkurt por une kur them 24 oreshe e kam fjalen per nje dite normale ssi sot .
Kjo sepse disa besimtar besojne se ato dite nuk ishin dite normale si sot por periudha evolutive te gjata mijera vjecare.

Kjo eshte aresyeja pse une them 24 oreshe , per te kuptuar se ishin dite normale si sot .

Zoti te bekofte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2012, 18:45   #14
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Une nuk kam aspak qellimin te ta prish temen, por ti Alkoma ben nje spekullim bombastik qe ne titullin e temes.
Nuk ka asnje kronologji te ngjarjeve te "krijimit"(vere re po e fut ne thonjeza) qe te jete e vertetuar shkencerisht.
Ti thua....Perendia krijoi ne diten e pare Hapsiren, lenden, ujin, driten.
Me shperthimin e atomit primordial, filloj koha dhe hapesira, persa i perket lendes, ajo nuk mund te krijohet, ka qene pergjithmone(nuk te lene nga te levizesh ligjet e fizikes).
Uji(H2O) gjendet ne toke pas krijimit te planetit, miliarda vjet pas big bang-ut dhe jo ne diten e pare.
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2012, 16:11   #15
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,788
Thanks: 8,852
Thanked 2,742 Times in 1,413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Serafim, akoma tema nuk ka perfunduar do te flasim edhe per ato gjera, por kjo teme me shume flet per kronologjine e krijimit se si kane ndodhur ngjarjet dhe c'fare kuptimi kane ato.
Alkoma nje pyetje shume te thjeshte kam une: Po Zotin kush e krijoi?

Kete pyetje ma ka bere vajza ime qe kur ka qene 3 vjece ...kane kaluar dekada te tera dhe asnje pergjigje nuk kam mundur t'i jap asaj. Te lutem me ndihmo!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
🖤 (1)
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2012, 10:32   #16
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Une nuk kam aspak qellimin te ta prish temen, por ti Alkoma ben nje spekullim bombastik qe ne titullin e temes.
Nuk ka asnje kronologji te ngjarjeve te "krijimit"(vere re po e fut ne thonjeza) qe te jete e vertetuar shkencerisht.
Ti thua....Perendia krijoi ne diten e pare Hapsiren, lenden, ujin, driten.
Me shperthimin e atomit primordial, filloj koha dhe hapesira, persa i perket lendes, ajo nuk mund te krijohet, ka qene pergjithmone(nuk te lene nga te levizesh ligjet e fizikes).
Uji(H2O) gjendet ne toke pas krijimit te planetit, miliarda vjet pas big bang-ut dhe jo ne diten e pare.
Pershendetje Land, shume mire qe ke qellime te mira.

Land a je dakort ti me faktet shkencore te universit?
Besoj se je.

Atehere nqs je dakorte duhet te jesh dakort edhe me faktin qe nuk ka asnje mundesi te vogel qe universi te kete qene aty perjete , perndryshe do te ishte shkaterruar me kohe dhe kjo ne baze te ligjeve te natyres dhe te fizikes.

Vetem ky fakt i thjeshte na ben te kuptojme qe universi ka nje fillim.

Dhe fillimi i tij eshte prej nje kohe te afert qe dmth se mosha e tokes eshte e re dhe jo e vjeter ashtu si teoria e evolucionit thote.

Pra eshte krijuar patjeter ne nje dite te afert.

Kjo eshte ne perputhje me biblen dhe jo me evolucionin.

Pra nuk po kundershton njeri shkence, perkundrazi shkeca e verteton krijimin madje edhe kronologjine e tij sipas bibles .

Por vetem jam duke dhene ne kete teme se si kane rrjedhur ngjarjet reale.

Lenda ka patjeter nje fillim perndryshe do te ishte shkaterruar.

Evolucioni eshte kunder fakteve shkecore qofte historike qofte aktuale qofte laboratorike .

Krijimi eshte shkencor dhe i faktuar historikisht, arkeologjikisht, biologjikisht, shkencerisht e natyralisht.

Respekte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2012, 10:45   #17
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Alkoma nje pyetje shume te thjeshte kam une: Po Zotin kush e krijoi?

Kete pyetje ma ka bere vajza ime qe kur ka qene 3 vjece ...kane kaluar dekada te tera dhe asnje pergjigje nuk kam mundur t'i jap asaj. Te lutem me ndihmo!
Me vjen mire qe si prind deshiron ti japesh nje pergjigje te sakte.
Me sa kuptoj une tani vjaza jote duhet te jete diku tek 20-25 vjec apo me teper?

Po te ishte 3 vjec nuk do te mund te shpjegoja dote as une as ti ne nje menyre shkencore sepse nje tre vjecar nuk mund te kuptoje dot shpjegimet shkencore, megjithate interesante eshte fakti qe femijet mund te perjetojne Zotin pa patur nevoje per shkencen sepse Perendia nuk na zbulohet vetem permes shkences dhe kjo varet prej moshes se njeriut.

Atehere pergjigja eshte e thjeshte .
Perendia eshte Perendi, dhe nqs do te ishte krijuar nga dikush tjeter atehere nuk do te ishte Perendi , mund te ishte dicka tjeter por jo Perendi.

Nuk ka Perendi te krijuar .

Patjeter qe ka idhuj (perendi te rreme) te krijuar por jo Perendia i vertete.

Perendia i vertete eshte i perjeteshem.
Nuk ka fillim nuk ka mbarim

Ne njerezit nuk jemi perendi prandaj kemi nje fillim dhe nje mbarim tokesor .
Por Perendia nuk eshte njeri Ai eshte i perjeteshem.

AI ka qene , eshte dhe do te jete pergjithmone.

Kjo eshte e pailustrueshme per mendjet tona por eshte e verteta .

E verteta nuk ka nevoje per te qene e kuptueshme patjeter per ne qe ne ta besojme por e verteta ka nevoje per te qene e perjetuar ne jeten tone qe ne te besojme dhe per fakte.

Pra jane dy menyra se si te besojme te verteten.

1. faktet
2. perjetimi

Perendia na i ka dhene te gjitha faktet per te kuptuar te verteten se kush eshte.
A nuk te duket e mahniteshme qe c'do gje ne univers eshte ne vendin e vet me rregullsi dhe me bukuri?
Patjeter qe e ka ideuar dikush me i larte se ne , nuk ka asnje mundesi te kete ndodhur rastesisht.

DHe tjetra eshte se Vetem Jezusi eshte Ai qe ka vertetuar se eshte Biri i Perendise ose Perendia ne mish.

AI vdiq dhe u ringjall dhe ky eshte nje fakt historik.
Vete egzistenca e kishes sot tregon per egzistencen historike te Jezusit ne toke dhe qe ishte nje person i vecante .

Perjetimi? Ka kaq shume njerez qe e kane perjetuar Perendine edhe ne ditet e sotme, eshte ceshtje tjeter qe nuk u besohet sepse besimi eshte ne zemer dhe jo ne mendje.

Por une pershembull e kam perjetuar personalisht Zotin qe ka qene gjithmone prane meje ne c'do moment te veshtire te jetes time .
AI me ka mbrojtur me ka bekuar me ka sheruar me ka shpetuar nga rreziqe dhe me ka falur mekatet e mia.

SHume njerez e mbajne peshen e fajit ne jeten e tyre mbi kurriz te tyre por ata qe e kane dorezuar tek Jezusi jane shfajesuar dhe e kane perjetuar clirimin e plote ngfa pesha e fajit dhe mekatit.

Une te sfidoj te provosh .

Kerkoje Zotin vete ne zemren tende dhe Ai do te pergjigjet, ndoshta nuk do te pergjigjet me ze te larte por ti do te kuptosh kur AI te te pergjigjet ne zemren tende .

Perendia egziston patjeter dhe Ai eshte c'liruesi dhe shpenguesi i c'do mishi njerezor i c'di fryme.

Zoti te bekofte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-02-2012, 23:47   #18
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Pershendetje Land, shume mire qe ke qellime te mira.

Land a je dakort ti me faktet shkencore te universit?
Besoj se je.

Atehere nqs je dakorte duhet te jesh dakort edhe me faktin qe nuk ka asnje mundesi te vogel qe universi te kete qene aty perjete , perndryshe do te ishte shkaterruar me kohe dhe kjo ne baze te ligjeve te natyres dhe te fizikes.

Vetem ky fakt i thjeshte na ben te kuptojme qe universi ka nje fillim.

Dhe fillimi i tij eshte prej nje kohe te afert qe dmth se mosha e tokes eshte e re dhe jo e vjeter ashtu si teoria e evolucionit thote.

Pra eshte krijuar patjeter ne nje dite te afert.

Kjo eshte ne perputhje me biblen dhe jo me evolucionin.

Pra nuk po kundershton njeri shkence, perkundrazi shkeca e verteton krijimin madje edhe kronologjine e tij sipas bibles .

Por vetem jam duke dhene ne kete teme se si kane rrjedhur ngjarjet reale.

Lenda ka patjeter nje fillim perndryshe do te ishte shkaterruar.

Evolucioni eshte kunder fakteve shkecore qofte historike qofte aktuale qofte laboratorike .

Krijimi eshte shkencor dhe i faktuar historikisht, arkeologjikisht, biologjikisht, shkencerisht e natyralisht.

Respekte.
Mendo pak, me trurin tend, jashte bibles.

Nje kafshe e avancuar e quajtur homo sapiens(njeriu) me eksperience dhe mendimtar, ne raport me te gjithe universin, qe mesa kuptohet eshte i tipit mekanistik, pra pa eksperience dhe i paafte te mendoje. Njeriu pra ka nje rol te vecante, por vetem persa i perket vetvetes dhe asgjeje tjeter ne univers. Njeriu eshte shume i rendesishem per vetveten qe ti jape nje kuptim ekzistences se tij, por ama mbi te gjitha pa asnje domethenie "per gjithcka tjeter" ne univers(qe eshte paimagjinueshmerisht shume i madh, une them infinitisht gjigand).
Po ne kete llogjike dhe toka (mekanistike) me gjithe sistemin diellor qe e permban eshte infinitisht i parendesishem ne univers.

Lenda nuk ka asnje fillim, ajo vetem transformohet dhe nuk mund te shkaterrohet.

koncepti i lendes qe nga antikiteti(toke, uje, ajer, zjarr...Empedokli e ka futur i pari) deri ne kohet moderne ka ndryshuar, per te arritur tek realiteti lendor(material) relativistik dhe kuantik....zhduket cdo dallim Newtonian midis materjes dhe energjise.

krijimi nuk eshte shkencor, perndryshe ti do ishe shpallur si fenomeni i mijevjecarit, ska si te vertetohet arkeologjikisht, biologjikisht, natyralisht, isht isht isht.

dalim ne nje rruge pa krye

argumentit aq te pelqyer te pastoreve evangjeliste qe universi ka nevoje per nje krijues i jepet fund me pyetjen kush krijoi krijuesin.

ndarja eshte, ju thoni krijuesi ekziston vetvetiu qe nga perjetesia, po te njejten gje them dhe une dhe shume te tjere, universi ekziston qe nga perjetesia vetvetiu.
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2012, 00:01   #19
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Serafim, akoma tema nuk ka perfunduar do te flasim edhe per ato gjera, por kjo teme me shume flet per kronologjine e krijimit se si kane ndodhur ngjarjet dhe c'fare kuptimi kane ato.
Krijimi erdhi nga Adami e Eva,ata qen shkaktaret.Ben mekat para se te martoheshin.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-02-2012, 00:37   #20
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,363
Thanks: 2,492
Thanked 2,087 Times in 783 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kronologjia e ngjarjeve ne Krijim vertetuar edhe shkencerisht.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Krijimi erdhi nga Adami e Eva,ata qen shkaktaret.Ben mekat para se te martoheshin.
Ti po don me shkatrue boten para se mu krijue..
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur