Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-09-2017, 00:51   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Po debatonin dy shkencetare ruse per origjinen e universit. Shkencetari ateist kembengulte qe universi eshte krijuar nga kaosi (big bang). "Ne rregull" i thote ai shkencetari tjeter qe besonte ne nje krijues te universit, "Hajde pak tek zyra ime te te tregoj dicka". Shkojne tek zyra e ketij te dytit dhe ky i tregon nje model 3D te sistemit planetar qe mbante ne zyre. "Uaa sa model i bukur" i thote ateisti "Ti e ke bere?" "Jo" i thote ky. "Pati nje shperthim tek zyra ime para 10 vitesh dhe u krijua ky modeli 3D i sistemit planetar qe shikon ketu".
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 09:40   #2
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

I bie qe njeri nga keta nuk eshte shkencetar, sepse shkenca beson se argumentet e parashtruara nga ateiste nuk jane "shkence e paster", po "shkence e qellimshme", pasi argumente e tyre jane tendencioze....ajo qe te mohojne egzistencen e Zotit. Keta pseudoshkencetar ateiste e perkulin dhe e shtremberojne shkencen nga skajet e saj. Armiqesia e tyre ndaj cdo forme religjoze eshte nje qendrim dogmatik qe rrit konfliktin mes shkences e besimit duke "shtremberuar" dimesionin e Zotit.

p.s. shkenca nuk eshte as ateiste e as teiste...domethene qe nuk eshte as pro e as kunder egzistences se Zotit.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
🖤 (1)
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 09:44   #3
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

E kemi mesuar qe ne fillore qe s'mund te krahasojme mollet me dardhat.
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 09:48   #4
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
E kemi mesuar qe ne fillore qe s'mund te krahasojme mollet me dardhat.
Lulekuēe...qa eshte dardha e qa eshte molla?
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 09:49   #5
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Lulekuēe...qa eshte dardha e qa eshte molla?
Pjeshka...
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 09:51   #6
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Pjeshka...
Po pjeshka nga doli?
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:00   #7
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Po pjeshka nga doli?
Nga nje ndryshim i chromatines se qelizes se dardhes : D
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:02   #8
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Nga nje ndryshim i chromatines se qelizes se dardhes : D
E po qashtu i njejti krahasim mund te behet me dardhen me njeriun. Dardha e balena..dardha dhe lejleku...

Na bere lemsh qe u bofsh.
🖤 (1)
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:04   #9
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

I ke idete e paqarta prandaj behesh lemsh.
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:05   #10
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
I ke idete e paqarta prandaj behesh lemsh.
Idet vijne nga ideatori.. Ne kete rast ti qe e fillove me zarzavate e u fute te kromi.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:07   #11
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Cigare te mbare, kujdes mos digjesh.
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:08   #12
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Cigare te mbare, kujdes mos digjesh.
Nuk e pi...thjeshte eshte illustrim.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:09   #13
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Jep info, te panevojshme : )
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:11   #14
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Jep info, te panevojshme : )
Nuk eshte tema...pershkruaj anetarin.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:11   #15
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Kjo ishte ideja, t'ju permbaje temes : )
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:14   #16
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Shif..hedh gurin e fsheh doren.
Po the qe dardha e molla nuk krahasohen. Varet me qa siri e shef. Nga ana metrike i mat te dija nga pesha.
Nga ana kalorike i mat me joule..nga ana ushqyese me qa kane perbrenda.
E shikon nqs do i krahason...po ti e komplikon e ben lemsh e pastaj sjep shpjegime.
🖤 (1)
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:19   #17
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Po ideja ishte per sistemin tone planetar qe tha ai shoku lart, si mund ta krahasosh me nje model 3D te bere. Tashi keto dy sisteme mund t'i krahasosh per nga planetet, largesia nga dielli, por a eshte ky nje krahasim adekuat sic eshte parashtruar me lart ne lidhje me origjinen? E njejta gje dhe me frutat e permendura, po ta le ty ta besh lidhjen.
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:25   #18
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Po ideja ishte per sistemin tone planetar qe tha ai shoku lart, si mund ta krahasosh me nje model 3D te bere. Tashi keto dy sisteme mund t'i krahasosh per nga planetet, largesia nga dielli, por a eshte ky nje krahasim adekuat sic eshte parashtruar me lart ne lidhje me origjinen? E njejta gje dhe me frutat e permendura, po ta le ty ta besh lidhjen.
E qa ka ketu qe mos te kuptosh.
A seshte universi matematike e paster. A sjane modelet 3D thjeshte nje simulim i atyre rregullave thjeshte nepermjet algorithmave.
E ideja eshte se si simulimi eshte bere nga dikush qe e ka shkruajtur per gjuhen kompjuteristike..qashtu edhe kozmosi mund t jete krijuar nga dikush. Kjo hipoteze nuk jidhet poshte kollaj...eshte veshtire te imagjinosh qe nga kaosi te lindin gjera kaq kompekse.

E bona lidhjen apo telefon i prishur ende?
🖤 (2)
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:30   #19
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Por ashtu sic ishte shtruar kjo 'barcaleta' i bie qe te gjithe qenkan pa logjike, dhe ky paska gjetur te verteten kur nderkohe po behen kerkime nga te gjitha anet. Une nuk e besoj qe eshte krijuar nga dikush kur s'kam fakte. Nuk ecet ne shkence pa fakte. Une e mendoj si me lart, ti e mendon ndryshe. Respect and have fun.
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2017, 10:32   #20
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Por ashtu sic ishte shtruar kjo 'barcaleta' i bie qe te gjithe qenkan pa logjike, dhe ky paska gjetur te verteten kur nderkohe po behen kerkime nga te gjitha anet. Une nuk e besoj qe eshte krijuar nga dikush kur s'kam fakte. Nuk ecet ne shkence pa fakte. Une e mendoj si me lart, ti e mendon ndryshe. Respect and have fun.
Fakte...para 100 vitesh akoma sishte zbuluar y chromosome. Deri me 1954 mendonin qe njeriu kishte 48 kromozome...mbaruam human genome gati para 15 vjetesh e kuptuam qe dolen me teper pyetje se sa pergjigje.
Me pelqen ideja qe injoranca ne fushen e shkencea na ben kaq arrogant.

Have fun as well
🖤 (1)
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur