Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-09-2017, 14:13   #41
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 24,905
Thanks: 10,871
Thanked 9,149 Times in 5,856 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 474
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
E si oksigjeni 30% do e rriste nivelin e inteligjences kshu 300% kshu?
Shi kot qyyyy.....
e ke barkun bosh ti ėėėėė? ha 3 pica dhe niveli i ngopjes do te jete 299%, po the "qofte levdue etc"....niveli automatikisht do te behet 300 pershind...

a kaptove gje ereee picagji?
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 19-09-2017 nė 14:15
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 18:02   #42
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,560 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

A e ka lexu kush diskutimin e besimtarit dhe tė shkencėtarit tė Shopenhaur -it. 'Essays and aphorisms'. E kam lexuar vite mė parė dhe nuk e mbaj mėnd por mbaj mėnd qė ishte mbresalėnės. Ua rekomandoje ta lexojnė tė gjith pa pėrjashtim.

Dhe nė anėn e kundėrt tė medaljes lexoni peshkrimin e Sokratit pėr vazhdimėsinė e jetės dhe tė shpritit pas vdekjes. Janė tė dyja tė mrekullueshme. Nė fakt unė do t'i rikthehem tė dy leximeme mbas kaq vitesh. Jam kurjoz tė di nėse do tė ken tė njėjtin efekt edhe sot.
🖤 (1)
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 19:16   #43
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
A e ka lexu kush diskutimin e besimtarit dhe tė shkencėtarit tė Shopenhaur -it. 'Essays and aphorisms'. E kam lexuar vite mė parė dhe nuk e mbaj mėnd por mbaj mėnd qė ishte mbresalėnės. Ua rekomandoje ta lexojnė tė gjith pa pėrjashtim.

Dhe nė anėn e kundėrt tė medaljes lexoni peshkrimin e Sokratit pėr vazhdimėsinė e jetės dhe tė shpritit pas vdekjes. Janė tė dyja tė mrekullueshme. Nė fakt unė do t'i rikthehem tė dy leximeme mbas kaq vitesh. Jam kurjoz tė di nėse do tė ken tė njėjtin efekt edhe sot.
Richard Dowkins duke mbrojtur Ateizmin ne nje bisede me nje Reverend (2:00- 2:10)

__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 19:46   #44
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,560 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Richard Dowkins duke mbrojtur Ateizmin ne nje bisede me nje Reverend (2:00- 2:10)

https://www.youtube.com/watch?v=RTV-py1W8Rk
Jam dakord me Renerend kur thote se asnjeri nuk ka te drejten ti etiketoj njerezit sepse besimi dhe mos besimi jane gjera personale. Ka njerez qe besojne dhe nuk duan ta pranojne ka njerez qe jane ateiste dhe nuk duan ta pranojne.

Ka besimtare po ashtu edhe ateiste qe kane manine per te shumezuar veten me cfar do lloj numri qe ju pelqen per te krijuar nje realitet te rreme per t'u ndjere pjese e dickaje me te madhe sec eshte ne te vertete, e cila mund te egzistoje vetem ne mendjen e tyre!

Keto jane njerez qe jetojne ne 'denial'.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 19:51   #45
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,314
Thanks: 145
Thanked 1,248 Times in 927 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Nuk e kuptoj se si mund te krahasohet nje model virtual tredimensional I sistemit diellor apo vete universit me ate real. Per me teper me ane te nje modeli te thjeshte te mund te behen paralelizma ndermejet krijuesit te modelit dhe krijuesit te universit vete.
Dhe me ane te kesaj te mund te provohet ekzistenca e krijuesit te universit!


Nuk e di cfare lloj shkencetari ka qene ky qe perdor kete lloj llogjike.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2017, 20:24   #46
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Nuk e kuptoj se si mund te krahasohet nje model virtual tredimensional I sistemit diellor apo vete universit me ate real. Per me teper me ane te nje modeli te thjeshte te mund te behen paralelizma ndermejet krijuesit te modelit dhe krijuesit te universit vete.
Dhe me ane te kesaj te mund te provohet ekzistenca e krijuesit te universit!


Nuk e di cfare lloj shkencetari ka qene ky qe perdor kete lloj llogjike.
Parimi krahasohet. Parimi dhe ligjet jane te njejta per cdo sistem ne universin tone. Psh Ligji i gravitetit qe eshte ligji me i njohur egziston si ligj kudo ne univers por graviteti si vlere mund te jete i ndryshem ne mjedise te ndryshme te universit.

Morali egziston kudo ne bote por eshte i ndryshem ne secilin komb, shtet, kontinent, etj.

Teoria e BING-BANG do te duhet te jete nje parim qe te veproje kudo ne univers ndoshta ne vlera te ndryshme por duhet te jete i pranishem kudo. Fakti qe nuk eshte i pranishem kudo tregon dhe verteton se BING-BANG eshte thjesht nje ide ose teori por e pavertete.

Fakti qe egzistojne krijues idesh, gjerash materiale apo sociale etj tregon se ka edhe nje krijues per universin. Sigurisht qe aftesia krijuese e Krijuesit te gjitheshkaje eshte e ndryhsme nga aftesia krijuese e krijeses se krijuar nga krijuesi.

Asgje NUK eshte absolute por eshte relative megjithate edhe kjo thenie eshte relative, e megjithate perseri mbetet absolute e perseri eshte relative.... (Anjshtanji)
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alkoma : 19-09-2017 nė 20:27
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2017, 20:53   #47
ODEON
.
 
Avatari i ODEON
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 6,316
Thanks: 213
Thanked 647 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėmODEON i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
E si oksigjeni 30% do e rriste nivelin e inteligjences kshu 300% kshu?
Rritja % e nivelit te oksigjenit aktivizon rreth 30% te zones se fjetur te trurit jo vetem te humaneve por edhe ēdo gjallese tjeter ne toke, pra efiēensa e perpunimit te infomacionit do te sillte nje algoritem te zhvilluar por qe mund te rezultoje fatal per disa nga speciet.

A e dini se sa perqind te trurit perdor njeriu? Dhe sa perqind quhet nga shkencetaret spacatura (mbetje)?
ODEON nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2017, 21:29   #48
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,314
Thanks: 145
Thanked 1,248 Times in 927 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga .x. Shiko postimin
Rritja % e nivelit te oksigjenit aktivizon rreth 30% te zones se fjetur te trurit jo vetem te humaneve por edhe ēdo gjallese tjeter ne toke, pra efiēensa e perpunimit te infomacionit do te sillte nje algoritem te zhvilluar por qe mund te rezultoje fatal per disa nga speciet.

A e dini se sa perqind te trurit perdor njeriu? Dhe sa perqind quhet nga shkencetaret spacatura (mbetje)?
Thone qe perdoret 10%.

Por kjo sepse truri asnjehere nuk aktivizon te gjitha zonat e tije njekohesisht. Aktivizohen respektivisht vetem zonat te cilat jane pergjegjese per llojin e aktivitetit qe zhvillohet ne ate moment.
Me.sa.dI une nuk ka asnje zone te fjetur e cila nuk perdoret fare ne trurin tone.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2017, 21:39   #49
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,314
Thanks: 145
Thanked 1,248 Times in 927 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Parimi krahasohet. Parimi dhe ligjet jane te njejta per cdo sistem ne universin tone. Psh Ligji i gravitetit qe eshte ligji me i njohur egziston si ligj kudo ne univers por graviteti si vlere mund te jete i ndryshem ne mjedise te ndryshme te universit.

Morali egziston kudo ne bote por eshte i ndryshem ne secilin komb, shtet, kontinent, etj.

Teoria e BING-BANG do te duhet te jete nje parim qe te veproje kudo ne univers ndoshta ne vlera te ndryshme por duhet te jete i pranishem kudo. Fakti qe nuk eshte i pranishem kudo tregon dhe verteton se BING-BANG eshte thjesht nje ide ose teori por e pavertete.

Fakti qe egzistojne krijues idesh, gjerash materiale apo sociale etj tregon se ka edhe nje krijues per universin. Sigurisht qe aftesia krijuese e Krijuesit te gjitheshkaje eshte e ndryhsme nga aftesia krijuese e krijeses se krijuar nga krijuesi.

Asgje NUK eshte absolute por eshte relative megjithate edhe kjo thenie eshte relative, e megjithate perseri mbetet absolute e perseri eshte relative.... (Anjshtanji)

Keto jane parime te pa krahasueshme me njera tjetren. Nese njeriu arrin te krijoje dicka qofte edhe nje.model te dickaje ekzistente sdo te thote se po ashtu eshte krijuar dhe modeli real...I krijuar nga nje krijues.

Big bang ne nje univers mund te ndodhi vetem njehere ...gjithmine nese kjo eshte nje teori e vertete. Nuk mund te ndodhe qe te shperthej serish nje univers brenda universit.
E shumta mund te ndodhe te qe te kene shpethyer universe te tjere qe skane lidhje me tonin por qe ne gjuhen shkencore quhen si unverse paralele.

Qe ka nje.krijues kjo sdo mend perderi sa ekziston nje bote e tere.
Problemi eshte ceshte ky krijues a eshte e mundur dhe e besueshme se na qenka nje I tille qe qendron mbi gjithcka dhe shpik cdo gje si me magji. Apo eshte thjeshte fuqia e vete ekzistwnces si dhe ajo e mos ekzistwnces qe te bashkeekzistojne njekohesisht. Si nata me diten...si dy te kunderta qe duket se jane zanafille e cdo gjeje ne kete bote.

Dicka e tille dmth nuk e di sa mund ta kuptosh.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kanina : 20-09-2017 nė 21:41
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2017, 17:43   #50
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Po debatonin dy shkencetare Ruse per universin....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Keto jane parime te pa krahasueshme me njera tjetren. Nese njeriu arrin te krijoje dicka qofte edhe nje.model te dickaje ekzistente sdo te thote se po ashtu eshte krijuar dhe modeli real...I krijuar nga nje krijues.

Big bang ne nje univers mund te ndodhi vetem njehere ...gjithmine nese kjo eshte nje teori e vertete. Nuk mund te ndodhe qe te shperthej serish nje univers brenda universit.
E shumta mund te ndodhe te qe te kene shpethyer universe te tjere qe skane lidhje me tonin por qe ne gjuhen shkencore quhen si unverse paralele.

Qe ka nje.krijues kjo sdo mend perderi sa ekziston nje bote e tere.
Problemi eshte ceshte ky krijues a eshte e mundur dhe e besueshme se na qenka nje I tille qe qendron mbi gjithcka dhe shpik cdo gje si me magji. Apo eshte thjeshte fuqia e vete ekzistwnces si dhe ajo e mos ekzistwnces qe te bashkeekzistojne njekohesisht. Si nata me diten...si dy te kunderta qe duket se jane zanafille e cdo gjeje ne kete bote.

Dicka e tille dmth nuk e di sa mund ta kuptosh.
Patjeter qe jane te krahasueshme. Ai modeli i krijuar nga njeriu eshte po aq real sa modeli i krijues nga Krijuesi. Beosj me kupton se nuk mund ti thuash modelit te krijuar nga njeriu si rasti i sistemit 3d planetar tek zyra e atij shokut tone qe nuk eshte real. Sepse funksionion brenda ligjeve te sistemit te madh.

Te njejtat ligje jane.

Askush nuk e di nese ka ndodhur vertet bing bangu jo me te kete autoritet e te thote se nuk mund te ndodhe me shume se nje here.

Krijuesi egziston nuk do mend ashtu si thua edhe ti.
Ky krijues nuk mund te jete jashte sferes se marrdhenieve per shkak se ky krijues ka krijuar marrdhenie.
Ka krijuar Shoqeri, Miqesi, Buzeqeshje, Miresi, Dashuri, Jete ne Ēift, Intimitet, etj. Per kete aresye me siguri edhe ky krijues eshte personal dhe perfshihet ne marrdhenie te caktuara dhe t4 evecanta.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur