Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-06-2018, 23:07   #21
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Pse UFO te dukem une ty ?
Pse nuk e paskam pare! It's all over YouTube nuk eshte ilegal ...
Une skam asgje sepse nuk e deklarova veten as experte dhe as nuk kam bere investigation mbi nje fenomeno te tille...
Ti hape temen u deklarove si expert dhe une po
Drejtoj pyetje?
Cte keqe ka ketu Mars-El
Por paske pare punen e Dr.Karla Turnen , nje profesoreshe totalisht duke e injoruar kete fenomen deri ne momentin qe u abduktua edhe e cila vetem disa muaj me pas kesaj interviste specifike ka vdekur .... Gjithsesi ajo eshte vetem 'the tip of the iceberg' pra mos u merakos.

Une gjithsesi nuk jam ketu per tu pergigjur pyetjeve individuale per se , jam ketu per te bere nje prezantim shume te detajuar te nje fenomeni multikompleks. Natyrisht qe edhe pyetjet jane pjese e lojes , por me duhet te prezantoje dicka ....

Thene kjo , te pelqen okulizmi Angelisa ....?
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 23:20   #22
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,385
Thanks: 210
Thanked 506 Times in 335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Provokim eshte kur redakton postimin
Me ben te mendoj qe ke te tjere ne mendje
Me mire mos mendo!
Se nuk do tu vij mire atyre te tjereve, kur te lexojne cfare medon per ta.
Te lutem mos mendo! Please...
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 23:28   #23
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,641
Thanks: 12,615
Thanked 6,986 Times in 4,410 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 402
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Me mire mos mendo!
Se nuk do tu vij mire atyre te tjereve, kur te lexojne cfare medon per ta.
Te lutem mos mendo! Please...
E Mir
Ashtu keshtu po pertoj te mendoj
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 23:35   #24
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 15,641
Thanks: 12,615
Thanked 6,986 Times in 4,410 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 402
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Por paske pare punen e Dr.Karla Turnen , nje profesoreshe totalisht duke e injoruar kete fenomen deri ne momentin qe u abduktua edhe e cila vetem disa muaj me pas kesaj interviste specifike ka vdekur .... Gjithsesi ajo eshte vetem 'the tip of the iceberg' pra mos u merakos.

Une gjithsesi nuk jam ketu per tu pergigjur pyetjeve individuale per se , jam ketu per te bere nje prezantim shume te detajuar te nje fenomeni multikompleks. Natyrisht qe edhe pyetjet jane pjese e lojes , por me duhet te prezantoje dicka ....

Thene kjo , te pelqen okulizmi Angelisa ....?
Marsel meraku i vetem qe kam tani eshte se nuk kam gjume dhe kam nje supervisor tipik ufo
Neser do I pergjigjem pyetjes tende dhe do te sjell disa materiale mbi temen... gjithmone nese I don't get abducted by aliens ...
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 23:43   #25
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Marsel meraku i vetem qe kam tani eshte se nuk kam gjume dhe kam nje supervisor tipik ufo
Neser do I pergjigjem pyetjes tende dhe do te sjell disa materiale mbi temen... gjithmone nese I don't get abducted by aliens ...
Angelisa pa merak , ta kesh parasysh qe gjithmone fenomeni ndalon kur perdor autoritetin & pushtetin qe te jepet nga emri i Jezusit /besimi te Jezusi. Pra fli e qete : )

Naten e mire per ty edhe e mirepres materialin tend edhe pse gjasat jane 99% qe e kam pare sepse realisht kam pare gjithcka persa i perket ketyre temave. Por me gjasa maksimale do sherbej si nje pikenisje.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 12-06-2018 nė 23:46
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 01:16   #26
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,060
Thanks: 13,863
Thanked 8,447 Times in 4,939 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 244
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 14:15   #27
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Nga ku buron verberia e kishes (institucionale) rreth ketij fenomeni

Para se te vazhdojme me gjera tejet reale por njekohesisht sureale, duhet te qartesohen disa gjera shume elementare qe jane kthyer ne burim verberimi brenda trupit te kishes ( edhe me trupin e kishes nenkuptoj kedo te dashuruar me Jezusin edhe ne marredhenje me te)

Gabimi me fatal edhe universal eshte se i marrim ceshtjet e fes si te stakuara nga realiteti ku jetojme. Me konkretisht te gjithe merremi vetem me aspektin shpirteror edhe te vdekurve duke humbur gjen me te rendesishme te teksteve biblike me implikacione pertej imagjinates.

Citim:
He is not the God of the dead, but of the living.” You are badly mistaken! ◄ Mark 12:27 ►
Perendia ketu thote qe AJ nuk eshte Perendia i te vdekurve, e kunderta eshte Perendia i te gjalleve. Ne vdesim sepse jemi te larguar nga Perendia nepermjet mekatit/rrebelimit/natyres adamike. Rrjedhimisht Perendia ndodhet ne kete ekzistence ( shikoni larg kokes tuaj ne ekspancen e multiversit tone).

Kjo ka rendesi titanike , sepse ad definition duke mos njohur fjalen e Perendise jemi ne verberim ndaj nje fenomeni global/universal edhe i cili behet gjithmone edhe me i prekshem. Edhe e kam fjalen per fenomenin U.F.O i cili eshte fenomen i te gjalleve edhe jo te vdekurve ....

Edhe nqs dikush ka dyshim , i gjithe premtimi biblik flet per ringjallje te te vdekurve ashtu sic Jezusi u ringjall ne nje trup te lartesuar !!! Pasi takoj dishepujt edhe u tregoj realitetin me real te ekzistences/trupit te TIJ ...... u largua ne qjell - larg kokeve te tyre ne qjell- , edhe jo ne boten e shpirterave nga ku sapo kishte ardhur me celsat e Hades-it .....

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 13-06-2018 nė 14:37
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2018, 22:38   #28
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Angelisa me duket qe je jo e sinqert .... E paske pare ti kete ?!!

E para e punes gjasat jane 'next to zero' qe ta kesh pare sepse kjo i perket vitit 1995. E dyta e punes , alienet shkojne shume pertej vetem 1 gjuhe ( me konkretisht persa i perket atyre qe jane fizik ka rreth 40+ 'rraca' ku 'the Greys' jane mediatikisht por edhe kulturalisht me te njohur nga masat)....

Prandaj te lutem , nqs nuk ke dicka te marresh nga kjo teme, te keshilloje ta perdoresh kohen ne dicka me produktive.
Nuk tė kuptojė. Ti beson nė egzistencėn e UFO-ve apo jo?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2018, 13:45   #29
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Nuk tė kuptojė. Ti beson nė egzistencėn e UFO-ve apo jo?
Absolutisht qe Po. Ne fakt nuk eshte ceshtje besimi por ceshtje fakti.

Ne kete kontekst kam sjelle qe ne postimin e pare kuotime nga studjuesit me serjoz te kalibrit te gjenive sic eshte Jacques Vallée - kliko per te pare Biografine e tij- te cilet duke ardhur nga nje mjedis shkencor perdorin termin : Demon & Demonologjik.

Ky eshte nje fenomen gjitheprezent , real , edhe i cili do rritet ne intensitet sa do i afrohemi 'fundit te koherave'. Ne kete kontekst kisha ( me termin kishe i referohem totalit te besimtareve te sinqert edhe jo institucionit) duhet te jete e pergatitur edhe e njohur me kete realitet.

Mund te vazhdojme me aspektin teologjik edhe me Fjalen e Perendise per te evidentuar fillimisht disa gabime fatale qe behen nga nje shumice gati absolute e te krishtereve ( postimi i fundit merret me ate deri diku).

Duhet kuptuar gjithashtu qe ky fenomen eshte gati ekskluzivisht fizik

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 28-08-2018 nė 13:48
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2018, 23:20   #30
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,203
Thanks: 342
Thanked 604 Times in 446 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Absolutisht qe Po. Ne fakt nuk eshte ceshtje besimi por ceshtje fakti.

Ne kete kontekst kam sjelle qe ne postimin e pare kuotime nga studjuesit me serjoz te kalibrit te gjenive sic eshte Jacques Vallée - kliko per te pare Biografine e tij- te cilet duke ardhur nga nje mjedis shkencor perdorin termin : Demon & Demonologjik.

Ky eshte nje fenomen gjitheprezent , real , edhe i cili do rritet ne intensitet sa do i afrohemi 'fundit te koherave'. Ne kete kontekst kisha ( me termin kishe i referohem totalit te besimtareve te sinqert edhe jo institucionit) duhet te jete e pergatitur edhe e njohur me kete realitet.

Mund te vazhdojme me aspektin teologjik edhe me Fjalen e Perendise per te evidentuar fillimisht disa gabime fatale qe behen nga nje shumice gati absolute e te krishtereve ( postimi i fundit merret me ate deri diku).

Duhet kuptuar gjithashtu qe ky fenomen eshte gati ekskluzivisht fizik
Me sa shoh une, pas Reformimit, ne boten protestante kane lulezuar e ende lulezojne rryma e individe te "njohur" qe i bejne interpretim bibles thua se jane Luther-e apo Calvin-e.

Keshtu eshte dhe kjo puna e gabimeve fatale qe gati shumica e te krishtereve bejne, duke mbajtur listen e akteve apokaliptike ne duar.

Meqe theksove boten reale me lart dhe fundin e kohrave, a mund te me thuash se ku jane e ēfare bejne te krishteret e vdekur deri ne ardhjen e dyte te Krishtit?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2018, 14:02   #31
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Perse me pyet mua edhe nuk pyet Jezusin vet ? Pervec akuzes direkte edhe fajesise automatike nuk pash ndonje thelb te postimi jot. E thene kjo, do me lejosh qe ne syte e mi calvinet edhe lutherat te jene thjesht idhuj njerezor nderko qe intepretimi & studimi i bibles duhet te jete detyre paresore e cdo besimtari. Bibla eshte FJALA e Perendise - jo per popat , calvinet apo lutherat por per te gjithe besimtaret e krishtere nga i fundit deri te i pari- edhe rrjedhimisht atje e ke edhe ate qe kerkon. Mbi ato fjale do gjykohen te krishteret , ateistet , agnostiket , muslimanet , hindut edhe cdokush mbi edhe ne edhe nen kete planet.

Do me lejosh gjithashtu qe interpetimin tim e teksteve biblike ta limitoj vetem persa i perket atyre gabimeve qe kthehen ne burim verberimi & neutralizimi persa i perket temes se UFO-ve. Kam aq shume njohuri rreth bibles & teksteve biblike qe te kuptoj qe nuk ekziston qofte nje person apo institucion mbi kete globe qe te kete nje pamje totalisht te detajuar persa i perket fundit te koherave , por gjithsecili ka copeza fraktale te nje vertete gjithmone edhe me te madhe.

Te gjitha keto jo nen iluzionin e drejtesise edhe merites time , por nen komanden e Frymes se Shenjite per nje teme qe e studjoj qe ne moshen 7 vjecare.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 01-09-2018 nė 14:05
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 14:35   #32
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,203
Thanks: 342
Thanked 604 Times in 446 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Une nuk njoh ndonje doktrine apo sekt UFO-ik te krishtere - mbetem me shprese qe te me hapesh horizontin biblik te besimit tek Krishti, sepse Fjala ka qene me perpara se UFO-t.

Arsyetimi e besimi, ndonese jane te ndara, plotesojne njera-tjatren. Me keto UFO-t te jep pershtypjen se ne besim u shkoka me gnostiken e UFO-ve, apo me ngjarje e data, te cilat ti i klasifikon si me prane fundit te historise (botes).

E ke kapur nga bishti.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 17:46   #33
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

E para e punes ata qe flasin me data nuk kan kapur as A-ne e ABC-es se fundit te botes. Fundi i botes eshte nje perjudhe e cila paralelizohet me dhimbjet e leres/lindjes , pra dhimbje progresivisht me te medha me perjudhja gjithmone edhe me te vogla normaliteti. Dhimbjet do kulminojne deri ne ate pike sa do behen te padurueshme. Per me teper nuk eshte rastesi qe Perendia jone omnipotent perdore kete metafore te lindjes sepse pas ketyre dhimbjeve fillon/lind the millenial kingdom me Jezusin mbi kete toke (specifikisht ne Izrael) edhe armikun e mposhtur - per me teper duhet te mendosh ne frekuencen e termit 'grua' qe biblikisht eshte kisha-. Dhimbjet kan filluar edhe jemi faktikisht ne epoken e fundit te botes ....

Ketu me duhet te nenvizoj se personalisht besoj absolutisht ne 2 ardhje te Jezusit. E para si i biri i njeriut ku do rrembej/shpetoj ate pjese te krishtereve qe jane realisht te dashuruar me te , edhe te dyten here per te mposhtur perfundimisht djallin kur dhimbjet te kulminojne.

---------------------------------------------------------------

Fenomeni UFO eshte i nderlidhur ngushte me fundin e botes edhe me the great delusion.

Citim:
And for this cause God shall send them strong delusion, that they should believe a lie: 12That they all might be damned who believed not the truth, but had pleasure in unrighteousness.”

2 Thessalonians 11-12
Edhe po te pyes a ka dicka me armiqesore ndaj fjales se Perendise se panspermia edhe koncepti i alieneve si produkt evolucionit? Do ishte e kollajt te injoroheshte si fenomen , por ky eshte nje fenomen qe ekziston edhe rritet ne intensitet edhe ku studjues te kalibrit te gjenive e paralelizojne/emertojne si nje fenomen demonologjik.

Per me teper mundesisht edhe dashamiresisht leje ironine menjane. Po ta theme shume thjesht edhe qarte : Jam i konvertuar nga vete Perendia i cili me tregoj Jezusin si te VETMIN shpetim edhe qe atehere vetem sa jam rritur ne marredhenje me TE nepermjet merites se besimit edhe te sprovimit. Nuk po te promovoj gje ndonje sekt UFO-ik apo Alien-ik por po te tregoj qe fenomeni ufo eshte fasada e demonologjise.

Duhet kuptuar se me afrimin e fundit te kohes po aq sa do rritet mashtim aq me shume do rritet edhe e verteta /njohurja. Fjala e Perendise eshte e gjalle edhe jo e vdekur/statike.

Citim:
But you, Daniel, shut up these words and seal the book until the time of the end. Many will roam to and fro, and knowledge will increase.”

◄ Daniel 12:4 ►

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 02-09-2018 nė 18:18
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 22:42   #34
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
E para e punes ata qe flasin me data nuk kan kapur as A-ne e ABC-es se fundit te botes. Fundi i botes eshte nje perjudhe e cila paralelizohet me dhimbjet e leres/lindjes , pra dhimbje progresivisht me te medha me perjudhja gjithmone edhe me te vogla normaliteti. Dhimbjet do kulminojne deri ne ate pike sa do behen te padurueshme. Per me teper nuk eshte rastesi qe Perendia jone omnipotent perdore kete metafore te lindjes sepse pas ketyre dhimbjeve fillon/lind the millenial kingdom me Jezusin mbi kete toke (specifikisht ne Izrael) edhe armikun e mposhtur - per me teper duhet te mendosh ne frekuencen e termit 'grua' qe biblikisht eshte kisha-. Dhimbjet kan filluar edhe jemi faktikisht ne epoken e fundit te botes ....

Ketu me duhet te nenvizoj se personalisht besoj absolutisht ne 2 ardhje te Jezusit. E para si i biri i njeriut ku do rrembej/shpetoj ate pjese te krishtereve qe jane realisht te dashuruar me te , edhe te dyten here per te mposhtur perfundimisht djallin kur dhimbjet te kulminojne.

---------------------------------------------------------------

Fenomeni UFO eshte i nderlidhur ngushte me fundin e botes edhe me the great delusion.Edhe po te pyes a ka dicka me armiqesore ndaj fjales se Perendise se panspermia edhe koncepti i alieneve si produkt evolucionit? Do ishte e kollajt te injoroheshte si fenomen , por ky eshte nje fenomen qe ekziston edhe rritet ne intensitet edhe ku studjues te kalibrit te gjenive e paralelizojne/emertojne si nje fenomen demonologjik.

Per me teper mundesisht edhe dashamiresisht leje ironine menjane. Po ta theme shume thjesht edhe qarte : Jam i konvertuar nga vete Perendia i cili me tregoj Jezusin si te VETMIN shpetim edhe qe atehere vetem sa jam rritur ne marredhenje me TE nepermjet merites se besimit edhe te sprovimit. Nuk po te promovoj gje ndonje sekt UFO-ik apo Alien-ik por po te tregoj qe fenomeni ufo eshte fasada e demonologjise.

Duhet kuptuar se me afrimin e fundit te kohes po aq sa do rritet mashtim aq me shume do rritet edhe e verteta /njohurja. Fjala e Perendise eshte e gjalle edhe jo e vdekur/statike.
he loves you and he needs moneyyyyyyy.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 02-09-2018 nė 22:44
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 23:11   #35
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,354
Thanks: 8,151
Thanked 6,202 Times in 2,641 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

MARSEL- me sa po kuptoj, ti po ngaterron dy nocione te ndryshme me njera tjetren.
E para UFO & USO ( Unidentified Submarine or Submerged Objects) jane thjesht objekte (e thote vete fjala) pra dicka pa shpirt dhe pa fryme, por thjesht eshte dicka materiale (materie), eshte thjesht objekt fluturues ose lundrues, sic jane aeroplanet,helikopteret apo anijet lundruese, barkat e peshkimit apo varkat me lopata qe bojm xhiro ne plazh dmth objekte qe ne i njohim por ne rastin ne fjale nuk i njohim, pra kurrsesi nuk mund te jene Demon sic e klasifikon ti. E dyta, Alienet (ktu ndryshon puna sepse kemi te bejme me gjallesa/krijesa, qenie inteligjente dhe me vetedije, etj etj) qe ti kerkon ti klasifikosh si Demone, jane reale por nuk kane te bejne aspak me klasifikimin qe i jep ti. Universi eshte i madh dhe i pakufizuar, mundesite e jetes qe jane krijuar ne Toke, jane krijuar doemos edhe dikund tjeter ne Gjithesi, perndryshe nqs do te mendonim qe jemi vetem ne kete Univers, vertet do te ishte nje harxhim i madh kohe dhe hapesire!!! Ketu nuk hyn aspak roli i Bibles apo i Religionit, ketu ben pune shkenca (Fizika,Matematika,Kimia etj dhe sidomos Astronomia,) dhe nuk kemi te bejme me Demone, Angel, etj etj dogma te ketij lloji. Kuptoj shume mire qe nje kontakt dhe nje prove direkte e egsistences se tyre do ta vinte shume ne veshtiresi Religionin e cdo lloji sepse ndoshta njerezimit do ti duhet ta ri-shkruaje historine e tij religjiose nga fillimi, por tashme nuk jemi me ne shekullin e 15-te ku shkenctaret dhe astronomet digjeshin ne turren e druve apo merrej si e mireqene dhe standart ajo cfar predikonte religioni ne ate kohe sic ishin teorite e Flat Earth, Planeti Yne ne qender te Gjithesise, Dielli rrotullohet rreth Tokes, etj etj budalliqe te ketij lloji , por jemi ne nje shekull ku shkenca dhe rraca humane ka te konsoliduara ligjet baze te Universit dhe po perpiqet te beje hapin e madh dhe te shumepritur per te exploruar hapesiren. Natyrisht e kupton edhe vete qe te besh nje hap te tille cilesor duhet te kesh shume njohuri shkencore dhe te posedosh mjete dhe teknologji te pershtatshme per kete pune. Nuk hyjne aspak ne pune dhe nuk jane te besueshme teorite e Alieneve Demone, Biondeve te mire apo Grive te keqinj, Reptilianeve Predatore, etj etj budalliqe te ketij lloji. Persa i takon fundit te botes, kjo eshte teme me vete dhe natyrisht nuk shtjellohet dot me nje postim. Une te uroj te kesh me shume shprese dhe besim tek shkenca dhe sa me pak konfuzion e peshtjellim me Religionet e ndryshme.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 23:27   #36
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,354
Thanks: 8,151
Thanked 6,202 Times in 2,641 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Po te bej nje pyetje o Marsel meqe dukesh disi i informuar: Ti ke degjuar ndonjehere per Telescopin Infrared Lucifer? E pra, ate e ka nen administrim Vatikani dhe mban nje bashkepunim te ngushte me Universitetin e Arizones dhe me nje grup mix studiuesish nga Gjermania dhe Italia, te cilet studiojne te gjitha te dhenat e ketij teleskopi. Natyrisht nuk besoj qe Vatikani perpiqet te shohe Engjejt dhe Demonet me kete telescop apo jo ?

__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga BABA nga DURRSI : 02-09-2018 nė 23:35
🖤 (1)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 23:39   #37
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
MARSEL- me sa po kuptoj, ti po ngaterron dy nocione te ndryshme me njera tjetren.
E para UFO & USO ( Unidentified Submarine or Submerged Objects) jane thjesht objekte (e thote vete fjala) pra dicka pa shpirt dhe pa fryme, por thjesht eshte dicka materiale (materie), eshte thjesht objekt fluturues ose lundrues, sic jane aeroplanet,helikopteret apo anijet lundruese, barkat e peshkimit apo varkat me lopata qe bojm xhiro ne plazh dmth objekte qe ne i njohim por ne rastin ne fjale nuk i njohim, pra kurrsesi nuk mund te jene Demon sic e klasifikon ti. E dyta, Alienet (ktu ndryshon puna sepse kemi te bejme me gjallesa/krijesa, qenie inteligjente dhe me vetedije, etj etj) qe ti kerkon ti klasifikosh si Demone, jane reale por nuk kane te bejne aspak me klasifikimin qe i jep ti. Universi eshte i madh dhe i pakufizuar, mundesite e jetes qe jane krijuar ne Toke, jane krijuar doemos edhe dikund tjeter ne Gjithesi, perndryshe nqs do te mendonim qe jemi vetem ne kete Univers, vertet do te ishte nje harxhim i madh kohe dhe hapesire!!! Ketu nuk hyn aspak roli i Bibles apo i Religionit, ketu ben pune shkenca (Fizika,Matematika,Kimia etj dhe sidomos Astronomia,) dhe nuk kemi te bejme me Demone, Angel, etj etj dogma te ketij lloji. Kuptoj shume mire qe nje kontakt dhe nje prove direkte e egsistences se tyre do ta vinte shume ne veshtiresi Religionin e cdo lloji sepse ndoshta njerezimit do ti duhet ta ri-shkruaje historine e tij religjiose nga fillimi, por tashme nuk jemi me ne shekullin e 15-te ku shkenctaret dhe astronomet digjeshin ne turren e druve apo merrej si e mireqene dhe standart ajo cfar predikonte religioni ne ate kohe sic ishin teorite e Flat Earth, Planeti Yne ne qender te Gjithesise, Dielli rrotullohet rreth Tokes, etj etj budalliqe te ketij lloji , por jemi ne nje shekull ku shkenca dhe rraca humane ka te konsoliduara ligjet baze te Universit dhe po perpiqet te beje hapin e madh dhe te shumepritur per te exploruar hapesiren. Natyrisht e kupton edhe vete qe te besh nje hap te tille cilesor duhet te kesh shume njohuri shkencore dhe te posedosh mjete dhe teknologji te pershtatshme per kete pune. Nuk hyjne aspak ne pune dhe nuk jane te besueshme teorite e Alieneve Demone, Biondeve te mire apo Grive te keqinj, Reptilianeve Predatore, etj etj budalliqe te ketij lloji. Persa i takon fundit te botes, kjo eshte teme me vete dhe natyrisht nuk shtjellohet dot me nje postim. Une te uroj te kesh me shume shprese dhe besim tek shkenca dhe sa me pak konfuzion e peshtjellim me Religionet e ndryshme.
skenaret si mund te mbaroje jeta ne toke.
nese nuk ndodh ndonje ngjarje kozmike e papritur(si asteroidi qe zhduku dinosauret dhe 70% te te gjitha specieve), toka tashme eshte ne periudhen nderakullnajore te holocenit( Holocene interglacial period), dhe duke llogaritur frekuencen e periudhave akullnajore qe kane ndodhur ne te shkuaren, pritet qe ne 50-100 mije vjetet e ardheshme te kemi periudhen e radhes se akullnajave, njerezimi do ta kete shume veshtire te mbijetoje(ndoshta ja del mbane me anen e teknologjise). Duke patur optimizem maksimal se njerezimi do kaloje te gjitha sprovat e mbijeteses, me ne fund do vije fundi i jetes ne planetin toke. pas 600 milione vjetesh jeta ne toke do shuhet terresisht, ja pse! dielli do rrise ndricimin e tij vazhdimisht duke shtuar fluksin e radiacionit solar qe do godase token, ky radiacion i larte do ule nivelin e dioksidit te karbonit deri ne ate nivel sa te jete i paafte te suportoje karbonin C3 i cili eshte jetik per fotosintezen. toka do te kthehej e gjitha ne nje shkretetire gjigande, asnje specie nuk do mbijetonte.
toka vete si planet do marre fund pasi te gelltitet nga dielli pas 4.5- 5 miliard vjetesh. dielli do kthehet ne nje supergjigand te kuq, ne fundin e jetes se tij, per te mbaruar si nje xhuxh i bardhe.


njerezimit per te mbijetuar, do i duhet te ndryshoje jo vetem planet, por dhe sistem diellor. nuk e dime se ku do shkoje teknologjia.
por ju mos e vrisni mendjen me kto doomsday-t dhe apokalipset e ketyre religjioneve idiote, ne do vdesim ose ne shtrat ne paqe nga mosha e thyer, ose ne ndonje aksident automobilistik, ose nga ndonje semundje e papritur e keqe, ose do na vrase ndokush(shpresoj per ju qe lexoni, te ikni nga kjo bote per shkak te moshes se thyer).

but no doomsday lol

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 02-09-2018 nė 23:42
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 23:49   #38
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

normalisht era e ardhshme akullnajore duhet te filloje pas 25 mije vjetesh, por rritja e nivelit te dioksidit te karbonit ne atmosfere(per shkak te aktiviteteve njerezore) mund ta shtyje kte periudhe 50-100 mije vjet.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2018, 02:26   #39
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Ndoshta disa do cuditen perse e kam hapur kete teme ketu, por kjo teme e ka vendin pikerisht ketu. Dicka qe do behet plotesisht edhe absolutisht e qarte disa rreshta pak me poshte.

Shume veta ( duke inkluduar edhe vetveten ) tentojme ti bindin njerezit duke qene te stakuar nga realiteti ne sensin qe ne dukje te pare ajo qe ne u deklarojme si e vertete eshte shume larg tyre. Por a eshte vertet keshtu , sidomos ne keto kohera gjithmone edhe me te cuditeshme qe jetojme ? Ne nje kohe ku surealia po behet normalitet a nuk eshte vetem rreguli qe PERENDIA ESHTE RREGULLI ?

Fillimisht do sjell quotimet nga publikimet e studjuesve me serjoz te kalibrit te gjenive rreth fenomenit U.F.O . Jane studjues qe asnje lidhje nuk kane me kishen apo krishterimin.Postimet ne vazhdimesi do nderlidhin fenomenin e ufove me quotimet biblike edhe ne kontekstin biblik. Do tregojne ate qe ne bibel eshte e shkruar si ' THE GREAT DECEPTION' edhe do tentohet te tregohet biblikisht qe fenomeni i ufove/alieneve eshte i nderlidhur absolutisht me ' The end times'.

Vetem te krishteret biblik nuk kane perse ti frikesohen teologjikisht ketij fenomeni mqs fjala e Perendise eshte absolute edhe parashikuese e ketij fenomeni qe afrohet progresivisht edhe me shume.
fenomeni i ufo-ve, apo aliene qe vizitojne token, nuk ekziston.
torah, bibla, kurani dhe libra te tjere fetare jane perralla per te rritur qe nuk rriten kurre.
liderat evangjeliste/protestante, ata katolike me papen ne krye, kryepeshkopet ortodokse, dhe gjithe liderat kryesore te feve te tjera, jane ateiste ekzakt njesoj si une dhe ateiste te tjere. ndryshimi i vetem eshte se ata jane ateiste mashtrues, per tju kontrolluar ja u shpelajne trurin ju deleve, ju thone genjeshtrat me spektakolare.

ata jane the great deception.

ka dy lloj ateistesh, ata si puna ime qe ti thone gjerat troc. dhe ateiste si papa i romes dhe te tjeret qe permenda me siper. keta jane the rulers


"Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful."

Edward Gibbon
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2018, 03:07   #40
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,516
Thanks: 15,108
Thanked 9,028 Times in 6,091 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Shumė prej nesh i shohim ēdo ditė yjet dhe pyesim veten: A jemi me tė vėrtetė vetėm nė univers? Nėse bėhet kontakt me qeniet nga njė planet tjetėr, mund tė mos jetė e menēur t'u pėrgjigjesh sinjaleve te tyre.Sepse pėr ne mund tė jetė, si atėherė pėr amerikanėt autoktone, kur takuan zbuluesin Kristofer Kolombi, njė njeri nga njė qytetėrim shumė mė i avancuar.Dhe dihet si perfundoje....HISTORIA.

Stephen Hawking .

RIP.

Fillim jave te mbare....alienalbatejshen.
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur