Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-06-2019, 15:24   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 259 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Jezusi po vjen.

SHume do te shikojne vete kur Biri i Perendise te vije nga qielli dhe ajo do te jete nje kohe madheshtore.

Zbulesa 19
11
Dhe pashė qiellin e hapur, dhe ja, njė kalė i bardhė, dhe ai qė e kalėronte quhet Besniku dhe i Vėrteti; dhe ai gjykon dhe lufton me drejtėsi.

12
Dhe sytė e tij ishin si flakė zjarri dhe mbi kryet e tij ishin shumė kurora; edhe kishte njė emėr tė shkruar, qė askush nuk e di pėrveē atij;

13
Dhe ishte i veshur me njė rrobe tė ngjyer nė gjak; dhe emri i tij quhet: "Fjala e Perėndisė".

14
Dhe ushtritė qė janė nė qiell e ndiqnin mbi kuaj tė bardhė, tė veshur me rroba liri tė hollė, tė bardhė dhe tė pastėr.

15
Dhe nga goja e tij dilte njė shpatė e mprehtė pėr tė goditur me tė kombet; dhe ai do tė qeverisė me skeptėr prej hekuri dhe ai vet do tė shkelė vozėn e verės sė mėrisė dhe tė zemėrimit tė Perėndisė sė plotfuqishėm.

16
Dhe mbi rroben e vet dhe mbi kofshėn ishte shkruar njė emėr: MBRETI I MBRETÉRVE dhe ZOTI I ZOTÉRVE.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 17:16   #2
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,656
Thanks: 23
Thanked 2,561 Times in 1,588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Ardhjen e Jezusit ne Toke serisht e pranon dhe Islami.
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 17:17   #3
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Ardhjen e Jezusit ne Toke serisht e pranon dhe Islami.
Ti beson se do kthehet prape?
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 17:19   #4
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,656
Thanks: 23
Thanked 2,561 Times in 1,588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Ti beson se do kthehet prape?
Po me fund te kohes por jo si biri i perendise por si i derguari i zotit.
Thuhet qe ato vite do jene shume te egera dhe uroj mos qofshim prej atij brezi qe do i provoj ato sprova.
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
🖤 (1)
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 17:21   #5
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Po me fund te kohes por jo si biri i perendise por si i derguari i zotit.
Thuhet qe ato vite do jene shume te egera dhe uroj mos qofshim prej atij brezi qe do i provoj ato sprova.
Mire. Une them qe po ike, nuk kthehesh dot mė.
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 17:28   #6
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,656
Thanks: 23
Thanked 2,561 Times in 1,588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Mire. Une them qe po ike, nuk kthehesh dot mė.
Kjo eshte e drejte edhe ata e ndiqnin Jezuesin edhe ata qe e tradhetuan per ca monedha nuk e besonin dhe madje donin qe ai tja vertetonte kte.
Njerzia vete ne brendesi te shpirtit eshte mosbesues.

Vetem kur eshte ne mes te detit i ngrin duart larte pastaj i qetsohet gjendja kur i prekin kembet toke dhe harron.
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
🖤 (1)
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 17:32   #7
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Kjo eshte e drejte edhe ata e ndiqnin Jezuesin edhe ata qe e tradhetuan per ca monedha nuk e besonin dhe madje donin qe ai tja vertetonte kte.
Njerzia vete ne brendesi te shpirtit eshte mosbesues.

Vetem kur eshte ne mes te detit i ngrin duart larte pastaj i qetsohet gjendja kur i prekin kembet toke dhe harron.
Nuk eshte ceshtja e frikes qe duhet te te beje ta besosh.
Mua m’duket e palogjikshme, vetem ideja qe mund te kthehet.
Perralle nga e kaluara.
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
🖤 (1)
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 17:35   #8
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,656
Thanks: 23
Thanked 2,561 Times in 1,588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Nuk eshte ceshtja e frikes qe duhet te te beje ta besosh.
Mua m’duket e palogjikshme, vetem ideja qe mund te kthehet.
Perralle nga e kaluara.
Epo ja qe ai e ka ate fuqi perderisa ja ka lejuar ai ta bej nje here pse nuk mundet ta bej dhe nje here tjeter?
Frika ????
Kur e shef shkreptimen dhe e degjon zhurmen aq te madhe dhe ske frike se e di qe eshte larg teje ashtu eshte edhe puna Frikes dhe Besimit
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 17:44   #9
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,458
Thanks: 1,825
Thanked 1,689 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Epo ja qe ai e ka ate fuqi perderisa ja ka lejuar ai ta bej nje here pse nuk mundet ta bej dhe nje here tjeter?
Frika ????
Kur e shef shkreptimen dhe e degjon zhurmen aq te madhe dhe ske frike se e di qe eshte larg teje ashtu eshte edhe puna Frikes dhe Besimit
Nuk doja te te ndryshoja mendim. Mund te gjesh argumenta dhe kunderargumenta plot. Nuk doja ta beja ceshtje diskutimi. Thjesht une them qe kur njeriu vdes, aty mbaron gjithcka. Te pakten deri tani se cfare do bej shkenca ne te ardhmen, kete s’mund ta parashikoj.
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
🖤 (1)
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 17:48   #10
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,656
Thanks: 23
Thanked 2,561 Times in 1,588 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Nuk doja te te ndryshoja mendim. Mund te gjesh argumenta dhe kunderargumenta plot. Nuk doja ta beja ceshtje diskutimi. Thjesht une them qe kur njeriu vdes, aty mbaron gjithcka. Te pakten deri tani se cfare do bej shkenca ne te ardhmen, kete s’mund ta parashikoj.
As une dhe kte qe thua ti e besoj dhe une 100 %

Thejsht kur njeriu vdes,aty mbaron gjithcka per ate trup por jo per ate shpirt.
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 17:53   #11
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,332
Thanks: 8,127
Thanked 6,187 Times in 2,629 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Mire se te vije, kemi 2000 vjet qe e presim. Njerezimi ka bere aq zullum ne kete bote saqe nuk e zgjidhim dot me vete kete pune. Le ta fillojme nga e para. ��
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
🖤 (1)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 17:58   #12
The ICEman
░░░░░░░░░░░░░░░░░
 
Avatari i The ICEman
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Posts: 1,928
Thanks: 1,597
Thanked 591 Times in 459 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 71
The ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
As une dhe kte qe thua ti e besoj dhe une 100 %

Thejsht kur njeriu vdes,aty mbaron gjithcka per ate trup por jo per ate shpirt.
Do doja shume te ishte sic thua ti dhe shumica prej nesh por llogjikisht njeriu vdes dhe kalbet nen dhe. Kjo puna e shpirtrave asht mister i hershem qe i ngushllo njerzit dhe i mban me shpres qe nje dit do takohen! Ti si thua ēfar ndodh me shpirtin mbas vdekjes se trupit ?!
Ka ndonje fakt ?
__________________
I never lose, I either win or I learn.
The ICEman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 18:59   #13
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Ardhjen e Jezusit ne Toke serisht e pranon dhe Islami.
Ate qe nuk te thote Islami eshte se cdo gjunje do gjunjezohet. Cdo goje qe ka mohuar qe AJ eshte i BIRI i Perendise do poshterohet. Nuk ka nevoje ta vesh islamin si kompas - sidomos ketu- , mqs mjafton te shikosh orjentimin e botes islame edhe e kupton kollaj coroditjen totale.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 02-06-2019 nė 19:05
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-06-2019, 19:02   #14
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,028
Thanks: 13,820
Thanked 8,424 Times in 4,930 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 243
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

nuk vjen jezusi jo ,, e kan distort historine e vertete
problem I gjithe librave te shenjte eshte se jane shkruar nga njerez … e domosdoshmerisht ka dhe paqartesi , sepse truri I tyre I limituar nuk mund te perceptoje boten e pertejme ...
🖤 (1)
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 10:08   #15
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Eshte e pamundur te arsyetosh lirshem me nje person i cili ndjek nje ideologji fetare sepse cdo besim fetar eshte nje sistem i mbyllur ku te gjithe anetaret e grupit bazohen ne besimin se ideologjia e tyre apo dogmat e ketij sistemi apo grupi njerzish jane te verteta absolute pa te drejte diskutimi.

Nese nje njeri nuk bie dakort me keto dogma apo me kete ideologji atehere menjehere perjashtohesh apo nuk lejohet te behet pjese e ketij grupi besimtaresh.

Qe te besh pjese ne kete grup me doemos duhet te pranosh 100% ideologjine e grupit dhe te verteten qe te paraqitet. Keshtu qe te gjithe anetaret e krishtere jane te detyruar te ndjekin te njejten ideologji ( Te deturuar nga anetaret e tjere te po ketij grupi ). Mendimi i lire nuk meret parasysh por denohet me perjashtim.

E keqia e grupeve fetare eshte se te gjitha pretendojne se njohin nje te vertete absolute dhe kjo e vertete i ben te vecante. Te gjithe te tjeret genjejne dhe mashtrojne sipas tyre apo kane qellime te shkaterojne grupin ( Sepse nese nje besim i te vertetes absolute diskutohet rezikon te shembet nese gjendet qofte dhe nje fakt kondradiktor me ideologjine e tyre).

Teologjia ne vetvete eshte nje menyre e te spjeguarit ku nuk dihet kuptimi i nje teksti ( Ose fshihet qellimisht ). Teologjia me ane te lojrave te fjaleve i cakton nje teksti nje kuptim te caktuar ose ate qe deshiron besimi fetar apo qe nuk bie ndesh me ideologjine e tyre te besimit te vertetes absolute. ( Teologet nuk jane besimtare ata paguhen te bejne kete pune - Teologet jane prestigjator te fjaleve )

Qe mos te dal nga tema : Rrikthimi i Jezusit eshte i pamundur sepse kete ide e dhane vete dishepujt e tij me shpresen e nje rikthimi epik hakmares ku drejtesia do te vendosej ne vend por qe u venit shume shpejt qe ne ate kohe.

Besimi fetar shet produkte dhe nje produkt eshte Shpresa. Shpresa ne nje hakmarje hyjnore shpresa per te vajtur ne parajse, shpresa per nje bote me te mire. Me pak fjale shpresa eshte nje menyre pasive e veprimit ose nje mos veprim. Nuk ekziston ideja e veprimit si pash te ndertojme boten ta sjellim parajsen ketu ne toke te vendosim drejtesi etj etj. Shitet vetem Shprese pasive tipike per te mbajtur skllever urt dhe te nenshtruar. Qellimi eshte qe skllavi te shfrytezohet nderkohe qe shpreson keshtu nuk do te krijoje problem sistemit te zhfrytezimit.

Konkluzioni : Shpresojme qe Jezusi te rikthehet dhe drejtesia te vendoset ne vend. Parajsa nga nje vend i destinuar per te pasurit ti kaloje te varferve dhe skllavi te ulet ne te njejtin vend me ate qe e skllaveron.

Por nderkohe qe duhet te Besosh ne kete Rikthim duhet te Shpresosh qe te ndodhe dicka qe nuk dihet apo nuk njihet.

Beso dhe Shpreso ( Siguri nuk ka - Demshperblim nuk ka - Nese nuk ndodh asnje gje atehere ke qene i mashtruar )
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 10:13   #16
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,429
Thanks: 6,825
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Bajram mubarak
🖤 (1)
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 10:17   #17
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,226
Thanks: 638
Thanked 765 Times in 514 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

-Shpresa ne nje hakmarrje hyjnore -
E ca do te thote kjo ?
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 10:39   #18
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
-Shpresa ne nje hakmarrje hyjnore -
E ca do te thote kjo ?
Hakmarja hyjnore :

Po ta spjegoj shume thjeshte : Eshte nje ushtri e formuar nga engjej ku lider eshte vet Jezusi e cila do zbrese ketu ne toke dhe do vrase cdo njeri i cili nuk eshte besimtar i krishtere. E nderkohe qe ne bote do ndodhe masakra me e madhe njerezore nje mbreteri diktatoriale me nje lider kryesor do te mbreteroj. Te gjithe besimtaret e devotshem do te jetojne te lumtur nderkohe qe njerzit e tyre do vdesin dhe do torturohen ne ferr ne perjetesi.


Me pak fjale nje skene horror dhe nje masaker globale po pritet me shume shprese nga te krishteret. Ajo qe une nuk kuptoj ku eshte Dashuria ne pete pjese sepse do preferoja qe skenari te ishte ndryshe psh. Te vinte Jezusi jobesimtaret te riedukoheshin ne ndonje tip burgu me pune te detyruar e me pas te jetonin te lumtur ( Por ky skenar nuk ka Hakmarje ) Sundimi diktatorial ndodh per shkak se sdo kete te drejte zgjedhje apo lirije. Gjithsesi keto jane vetem supozime hamendje trillime dhe lojra psikologjike.

Krishterimi si besim fetar historikisht eshte mbeshtetur mbi friken e individit nga ndershkimi i trupit fizik. Nuk eshte nje besim human i mbeshetur mbi nje filozofi edukative te shpirtit njerzor eshte i mbeshtetur mbi dhune dhe vrasje mbi frike dhe horror.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 04-06-2019 nė 10:46
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 10:46   #19
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,226
Thanks: 638
Thanked 765 Times in 514 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Ahhhh . Jo. Ti je i dhunshem. Feja nuk ushqen dhunen.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 10:52   #20
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga B.E.V Shiko postimin
Ahhhh . Jo. Ti je i dhunshem. Feja nuk ushqen dhunen.
Nje individ nuk mund te dhunoje kombe. Nje besim fetar i perbere nga nje grup individesh qe ndjekin nje ideologji mund te dhunojne me miljona individe dhe kete gje e kemi pare rendome dhe po e shohim perdite.

Feja eshte e dhunshme dhe kjo dhune fillimisht fillon si dhune psikologjike dhe me vone degjeneron ne fizike.

Dhuna psikologjike psh : Nese nuk je besimtar i krishtere do digjesh ne ferr dhe djalli do te te torturoje perjetesisht. ( Keto gjera i thuhen psh nje femije te vogel i cili i tmeruar shikon nje njeri te gozhduar ne kryq te torturuar qe po jep shpirt ) Cfare te duket kjo ndonje skene e bukur apo ndonje forme dashurie ???

Pa frike besimet fetare do te ishin bosh pa anetare. Pa frike nuk do egzistonte feja. Budizmi psh nuk ushqen friken por nuk eshte besim fetar eshte filozofi jetese. Ndersa te krishteret shperndajne dhe reklamojne frike shesin Shprese dhe flasin per hakmarje.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 04-06-2019 nė 10:55
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur