Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-06-2019, 11:01   #21
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Alessandro ke ngaterruar adrese vella bashke me ate tjetrin e mubarakut edhe ate tjetrin e ligjeratave islame. Ketu eshte seksjoni ungjillor jo aj ateist apo okultist apo musliman.

Krishterimi bazohet mbi Jezusin. Jezusi nuk perdori shpaten por dha veten e tij si kurban. Nuk perdori luften per te hyre ne Jeruzalem por hyri mbi nje gomar ne thjeshtesi edhe ne perulesi - edhe perse AJ eshte i pari i krijimit-. Nuk i perdori ndjekesit si sherbetor por u lau kembet dishepujve ne perulesi , nuk e gjykoj boten por edhe kur ishte ne ate kryq tha ' Ati im fali se nuk dijne cfare bejne'.

Nga ana tjeter vetem shekullin e kaluar ke mbi 200 million te vrare nga ateizmi nepermjet lufterave edhe gjenocideve. Kerkoje se do te hap horizontet. Ne fakt na edhe nje shembull tjeter midis shume shembujsh te tjere: Lufterat e vikingeve edhe barbaria e tyre ndalon fiks kur krishterimi hyn ne vendet skandinave.
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:07   #22
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,220
Thanks: 638
Thanked 757 Times in 509 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Mbill paqė o njeri. Femija perkedhelet, aq ka nevoje.
Feja nuk ndjell lufte as hakmarrje .
Interpretojme ne gjallesat mesazhet e librave te shenjte! Interpretojme lekundshem nga interesi personal.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:10   #23
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Po te spjegoj dhe servilizmin e pushtetit diktatorial te krijuar nga vete Pali

Pali te Letra dertuar Romaket :
Pali donte te konvertonte te gjithe boten perendomore ne te krishtere dhe ngriti nje teori.

"Nese une arij te konvertoj perandorin ne fene kristiane atehere e gjithe perandoria do behet e krishtere". Dhe Pali ja ariti qellimit duke krijuar nje rrjet te krishteresh imagjinare, keshtu qe perandori Kostandin u konvertua dhe e gjithe perandoria u be e krishtere. Ne kohen e perandorit Konstandin te krishteret duhet te ishin medoemos elita e pasur e shoqerise keshtu qe nuk lejoheshin te varferit ( Perjashtim bente vetem shtresa e mesme e cila quhej PAGANE sepse Pagan do te thote te vish nga rrethinat e Romes dhe jo beson ne shume zoter )Me pas tek letra e romakve Pali ka vendosur ligjin : Cdokush duhet tu nenshtrohet autoritetit te kesaj bote sepse cdo autoritet i kesaj bote eshte vendosur nga zoti mbi toke kudo qe ato jane. ( Zoti paska thene qe Perandori eshte i perzgjedhur te sundoje ??? )

Pra cdo gje ishte menduar mire se si ligji te dominohej nga kisha. Pastaj thote : Kush i rebelohet autoriteteve ne bote i rebelohet vet zotit qe i ka vene mbi toke. Po ta mendosh kjo gje justifikon cdo autoritet totalitar dhe diktatorial perfshiure dhe Fashizmin. Por nese e kupton mashtrimin dhe rebelohesh nuk te lene te hysh ne parajse ? ? ?

Perse e beri Pali kete gje ? Sepse perandori dhe keshilltaret e tij kure nuk do lejonin apo te pranonin nje besim fetar qe te qendronte mbi ta dhe e detyruan apo rane ne konsensus me Palin qe te beheshin ndryshime te ligjeve ne favor te perandorive apo shtetit.

E kuptoni cfare eshte nje Besim fetar ? Nje sistem autoritar i mbyllur me qellim sundimin e individeve me ane te frikes se ndershkimit nga sistemi e me pas nga Zoti.

Kujdes : Vete Jezusi nuk ishte i Krishtere as Ungjillor perkundrazi ai eshte komplet ndryshe ketyre gjerave qe ju paraqisni sot. Po te rikthehet me siguri te parin qe do qortonte do ishen ata qe ne emrin e tij ngriten institucionin e sundimit me ane te dhunes dhe frikes.Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 04-06-2019 nė 11:15
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:19   #24
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Pali nuk beri asgje pervec se predikoj krishterimin ashtu sic Jezusi e komandoj te nje Rome e cila ishte qe ne ate kohe fetare por duke adhuruar zoterat e luftes - Apollo-. Ne nje Rome ku vete ti e pranon qe ka pasur persekutim total ndaj te krishtereve edhe e cila ishte duke luftuar ne te gjitha drejtimet edhe me kedo.

Sot krishterimi numeron mbi 3 miljard besimtar edhe eshte berthama e botes perendimore te cilen e lakmon aq shume. Madje rritja me e madhe eshte duke ndodhur ne Azi ku Kina eshte fronti me i rendesishem. Nuk ka pasur ne historine e njerezimit rritje me eksponenciale te nje sekti se ajo e ungjilloreve te cilet sot numerojne mbi 1 miljard veta.

Ne dukje te pare ndoshta nuk duket si pergigje ndaj komentit tend , por think again : Perse shkon mijera vjet pas , kur sot e ke boten shumefish me te krishtere ?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 04-06-2019 nė 11:22
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:27   #25
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin

Sot krishterimi numeron mbi 3 miljard besimtar edhe eshte berthama e botes perendimore te cilen e lakmon aq shume. Madje rritja me e madhe eshte duke ndodhur ne Azi edhe Kina eshte fronti me akut.
Bota perendimore eshte nje Civilizim dhe nje civilizim jetegjatesine e ka 400 vjet. Kemi 5 civilizime sot ne bote si psh Civilizimin Aziatik apo ate Civilizimin Lindor. Nese mendon qe Civilizimi Perendimor eshte me i perparuari e ke gabim sepse deri tani ka treguar qe ka qene me i dhunshmi nga te gjithe qe nga koha antike e deri me sot i bazuar ne luftra dhe vrasje ne percarje dhe kufinj. Ke quan perparim ti se u shpik smartphoni ? Perparim quhet jetesa e njeriut, niveli i jeteses matet me nivelin e stresit frikes dhe vuajtjes se njeriut gjate jetes dhe sot keto nivele jane ne maksimumin e rrenimit te popullates se civilizimit perendimor.

Vuajtjen nuk e sjellin njerzit por civilizimet. Civilizimi eshte nje qenje e madhe grabiqare e gjalle ku individi eshte thjeshte nje qelize e trupit krejt i pa parfillshem. Njesoj si ne nje koloni milingonash e cila sado qe eshte e ndare ne individe jeton si nje organizem i vetem me perjashtim se nuk ka lekure.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 04-06-2019 nė 11:31
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:28   #26
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,864
Thanks: 0
Thanked 963 Times in 841 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
...Nuk perdori luften per te hyre ne Jeruzalem por hyri mbi nje gomar ne thjeshtesi edhe ne perulesi - edhe perse AJ eshte i pari i krijimit-. Nuk i perdori ndjekesit si sherbetor por u lau kembet dishepujve ne perulesi , nuk e gjykoj boten por edhe kur ishte ne ate kryq tha ' Ati im fali se nuk dijne cfare bejne'. .
Po mir mo ky i pari i krijimit gomarin per ca e desh t’i hypi. Edhe me thjeshtesi pale. I vriteshin kembet aaa? A e kishte bere i ati aq leshko sa pa gomar nuk rronte dot? Gomarit qe e mbajti mbe kurriz me pahir, nuk ia lau kembet? Apo varja gomarit se nuk di se c’ben...
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:30   #27
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Bota perendimore eshte nje Civilizim dhe nje civilizim jetegjatesine e ka 400 vjet. Kemi disa civilizime sot ne bote si psh Civilizimin Aziatik apo ate Civilizimin Lindor. Nese mendon qe Civilizimi Perendimor eshte me i perparuari e ke gabim sepse deri tani ka treguar qe ka qene me i dhunshmi nga te gjithe qe nga koha antike e deri me sot i bazuar ne luftra dhe vrasje ne percarje dhe kufinj. Ke quan perparim ti se u shpik smartphoni ? Perparim quhet jetesa e njeriut, niveli i jeteses matet me nivelin e stresit frikes dhe vuajtjes se njeriut gjate jetes dhe sot keto nivele jane ne maksimumin e rrenimit te popullates se civilizimit perendimor.
Tento ti bindesh ata miljona qe tentojne te hyne ilegalisht ne boten perendimore.

Niveli i jeteses btw matet mbi keto faktor : Indikatorin e kapitalit njerezor , indikatorin e lumturise , indikatorin e paqes edhe sigurise etj. Ne te gjitha keto indikator bota perendimore ze vendet e para. Ka vetem nje perjashtim : Kemi nje perafrim edhe nga disa vendet aziatike ku 'cuditerisht' krishterimi eshte minimalisht pluralitet (Singapori , Koreja e Jugut).
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:33   #28
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Tento ti bindesh ata miljona qe tentojne te hyne ne boten perendimore.

Niveli i jeteses btw matet mbi keto faktor : Indikatorin e kapitalit njerezor , indikatorin e lumturise , indikatorin e paqes edhe sigurise etj. Ne te gjitha keto indikator bota perendimore ze vendet e para.
Po Kapitali bota materiale keto jane te rendesishme per ty gjerat e perditshme smartphoni varset rrobat kete vazhdo kerko nga jeta se do i maresh. Po bota jote perendimore e ruan paqen me raketa atomike me ushtri e me dhune policore ja ku keni aritur ju te botes materiale. Aritja e Krishtere Kapitali dhuna dhe frika. Bravo

Une nuk kam frike te kundershtoj dhe te bind te gjithe per lumturine e reme qe i jepet cdo rrefugjati qe vete te roberohet per nje cope buke dhe nuk me njen turp ti them realitetin sepse jam njeri i lire nuk i servilosem ndonje shteti apo ndonje sistemi autoritar skllaverimi.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 04-06-2019 nė 11:36
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:33   #29
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
Apo varja gomarit se nuk di se c’ben...
Je i sakte ne kete pjese specifike

Jezusi jetoj jeten perfekte. Keto jane sjelljet qe nje i krishter duhet te misheroj per te ju perafruar sa me shume karakterit te Krishtit. Edhe keto vijne si produkt i nje besimi te sinqert te Jezusi edhe jo e kunderta.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 04-06-2019 nė 11:36
🖤 (1)
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:40   #30
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Ajo qe me besdis mua eshte qe ju perfaqsoheni me Jezusin !

Ai as qe kishte keto mendime qe keni ju. Ju skeni lidhje fare me te nuk e kuptoj pse e mbani penge pse e shkateroni filozofine e tij me keto servilizme me keto ideologji me keto dogma.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:41   #31
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,864
Thanks: 0
Thanked 963 Times in 841 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Je i sakte ne kete pjese specifike

Jezusi jetoj jeten perfekte. Keto jane sjelljet qe nje i krishter duhet te misheroj per te ju perafruar sa me shume karakterit te Krishtit. Edhe keto vijne si produkt i nje besimi te sinqert te Jezusi edhe jo e kunderta.
Faleminderit.

Te falte jezusi se ti nuk di c’ben.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:45   #32
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Ajo qe me besdis mua eshte qe ju perfaqsoheni me Jezusin !

Ai as qe kishte keto mendime qe keni ju. Ju skeni lidhje fare me te nuk e kuptoj pse e mbani penge pse e shkateroni filozofine e tij me keto servilizme me keto ideologji me keto dogma.
Ke bashkebiseduar me te ? Apo ke lexuar biblen nen pushtetin e Frymes se Shenjite ? Do me lejosh ta di ad infinitum me mire se - te pakten- ty cfare thote bibla.
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:46   #33
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Nese lexon tekstet e shenjta apo ato antike nese i studjon kupton qe e gjithe ideologjia e kishes apo te gjitha librat e teologjise se krishtere jane komplet ne kundershtim me filozofine e Jezusit per jeten.

Njerzit nuk lexojne sepse mendojne se po i marin te gatshme. Vete besimtaret e krishtere nuk lexojne biblen por mjaftohen me vargje te shkeputura te pakuptimta te ndryshuara e te perpunuara ne favor te njerit e te tjetrit. Besimi i te krishterve te sotem mbeshtetet mbi injorancen e tyre per biblen. Sa me pak e lexojne biblen aq me shume besojne ato qe ju thone teologet.

Kush lexon e studjon e kupton shume mire cfare qendrimi duhet te mare pa u bere top futbolli i sekteve fetare.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 04-06-2019 nė 11:50
🖤 (1)
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:48   #34
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
Faleminderit.

Te falte jezusi se ti nuk di c’ben.
Me ka falur , per kete te jesh i sigurt. Mqs jam i konvertuar nga vete AJ edhe momentalisht duke bashkepunuar me nje pastor per te shperndar predikime te 50.000-100.000 veta cdo jave - si fillim-.
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:51   #35
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,316
Thanks: 8,073
Thanked 6,116 Times in 2,612 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
Po mir mo ky i pari i krijimit gomarin per ca e desh t’i hypi. Edhe me thjeshtesi pale. I vriteshin kembet aaa? A e kishte bere i ati aq leshko sa pa gomar nuk rronte dot? Gomarit qe e mbajti mbe kurriz me pahir, nuk ia lau kembet? Apo varja gomarit se nuk di se c’ben...
mos u bej qesharak dhe mos ja prish temen djemve.
Cdo kush ka besimin dhe mendimin e vet!
Leri djemte te shkembejne arsyet dhe tezat e tyre, te zhvillojne pasionin qe ata kane.
perballe tyre duhet te heshtim, nqs nuk besojme ne Zot.
Dil andej nga tema e tipit : si do i veje halli Ukraines dhe leri djemte ne paqe.
Marsel, vazhdoje arsyetim qe po beje bitte!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:52   #36
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Me ka falur , per kete te jesh i sigurt. Mqs jam i konvertuar nga vete AJ edhe momentalisht duke bashkepunuar me nje pastor per te shperndar predikime te 50.000-100.000 veta cdo jave - si fillim-.
Flisni per cilesi jo per numra, cfare po beni reklame publicitare ? Juventusi i mbledh aq brenda nje nate !
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:52   #37
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Nese lexon tekstet e shenjta apo ato antike nese i studjon kupton qe e gjithe ideologjia e kishes apo .... jane komplet ne kundershtim me filozofine e Jezusit per jeten.
Edhe ketu paradoksalisht do bihem absolutisht dakort. Por jo per ato arsye qe kujton ti.

Nuk eshte kisha insitucionale qe te shpeton por marredhenja personale me Jezusin pa ndermjetesues. Kryqi eshte ne zemer edhe jo ne qafe edhe kisha biblikisht eshte totali i besimtareve te sinqert .... te Jezusi edhe jo te kisha. Ne kete aspekt ungjillizmi eshte ndryshe duke mos patur nje qender pushteti por duke u promovuar nga individe te levizur nga Fryma e Shenjite.

Permbledhja eshte kjo : Neve/ju jemi/jeni tempulli i Zotit !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 04-06-2019 nė 11:55
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:56   #38
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Dakort jemi ne te filozofia e jezusit por mos te harojme sado qe Ungjilloret pretendojne se jane protestante kundra kishes vazhdojne te drejtohen nga nje grup i caktuar njerzish te cilet fshihen ne drejtimin e grupeve neper shtete e qytete me pretekste ungjillizimi bamiresie etj etj. Ti Marsel nuk vepron i vetem vepron ne baze te ideologjise se grupit dhe po bere pjese ne nje grup nuk mund te quhesh i vetem.

I vetem quhet ai qe studjon dhe ndjek nje filozofi krejt i pavarur krejt i vetem pa asnje lloj orjentimi apo sygjerimi nga jashte.
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 11:57   #39
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,864
Thanks: 0
Thanked 963 Times in 841 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
mos u bej qesharak dhe mos ja prish temen djemve.
Cdo kush ka besimin dhe mendimin e vet!
Leri djemte te shkembejne arsyet dhe tezat e tyre, te zhvillojne pasionin qe ata kane.
perballe tyre duhet te heshtim, nqs nuk besojme ne Zot.
Dil andej nga tema e tipit : si do i veje halli Ukraines dhe leri djemte ne paqe.
Marsel, vazhdoje arsyetim qe po beje bitte!
Kane mo babe, kane. Se mos me pyesin mua djemte per pasionin e besimin qe kane.

Po pse mos heshtin keta perballe meje qe nuk besoj kur besojne se zoti me ka bere e mua?

Mundet qe zoti ne te cilin besojne t’u flase nepermjet meje.

Nejse, jezusi i ka falur. S’kemi c’bejme me. Gjynof gamori, por hajt mo, gamor hesapi.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
🖤 (1)
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 12:00   #40
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
Kane mo babe, kane. Se mos me pyesin mua djemte per pasionin e besimin qe kane.

Po pse mos heshtin keta perballe meje qe nuk besoj kur besojne se zoti me ka bere e mua?

Mundet qe zoti ne te cilin besojne t’u flase nepermjet meje.

Nejse, jezusi i ka falur. S’kemi c’bejme me. Gjynof gamori, por hajt mo, gamor hesapi.
Po kemi shume nevoje per ty sado qe e perzien gomarin ne kete muhabet nuk duhet ta harojme dhe sakrificen dhe mundimin e tij ne kete ngjarje. Po te mos ishte gomari i rendesishem nuk e shkruante historia. Jezusi lindi ne nje stalle e udhetonte me gomar shenje e thjeshtesise se tij dhe besoj se ai kishte me shume respekt per gomarin se te gjithe udheheqesit e kesaj bote te zhvilluar perendimore. Jezusi Gomarin e vleresonte me shume se Papa se Plaku i Kishes se Politikani dhe se cdo gomar tjeter qe orvatet mbi kete bote.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 04-06-2019 nė 12:08
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur