Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-04-2019, 09:36   #1
Onyx
Unpredictable

Data e antarėsimit: Mar 2016
Shuma e pikėve qė jep: 46
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

Ēfarė ėshtė njė sociopat dhe si ta kuptoni nėse keni tė bėni me njė tė

U takuat nė barin tuaj tė preferuar… Ju bėri pėr veten me sharmin e tij, pėr tė mos pėrmendur humorin… Jeni takuar disa herė, por ndjeni se ka diēka qė nuk shkon me tė ! AHA mund tė jetė njė sociopath ! Sipas psikologes Marta Stout, sociopatėt (njerėz qė vuajnė nga ērregullimi i personalitetit antisocial, karakterizuar nga mungesa e pėrgjegjėsisė morale ose ndėrgjegjies sociale) gjenden kudo mes nesh, por ne i etiketojmė si :egoistė, manipulues etj.

Socipatėt mund tė jenė veēanėrisht tė vėshtirė pėr t’u identifikuar, por para se tė japin disa shenja qė mund t’ju vijnė nė ndihmė po pėrkufizojmė shkurt problemin e tyre:

Mungesė e theksuar empatie. Marrin vendime impulsive, pa u ndjerė fajtorė dhe pa e kuptuar dėmin qė shkaktojnė. Nuk i vret ndėrgjegjia dhe shfaqin sjellje tė theksuara egoiste.

Ja si mund ta kuptoni nėse keni tė bėni me njė sociopath:

Ai ka ndėrruar gjashtė punė nė pesė vitet e fundit.

Ju shikon nė sy nė mėnyrė tė frikshme ! Ua ngulin sytė njerėzve tė tjerė nė mėnyrė intensive, aq sa tė shtinė frikėn.

Sociopatėt janė pa dyshim tė papėrgjegjshėm dhe injorimi i detyrimeve financiare ėshtė njė shenjė paralajmėruese Meqenėse sociopatėt kanė pak lidhje me pasojat, ata nuk shqetėsohen pėr pėrgjegjėsitė qė lėnė pas dore.
i vjetėr 13-04-2019, 09:47   #2
Marya
V.I.P

Data e antarėsimit: Mar 2011
Shuma e pikėve qė jep: 102
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė njė sociopat/e?

nuk e di sa pune ke nderruar ti Onyx , por gra shume na ke thene se ke nderruar
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 10:16   #3
Onyx
Unpredictable

Data e antarėsimit: Mar 2016
Shuma e pikėve qė jep: 46
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
nuk e di sa pune ke nderruar ti Onyx , por gra shume na ke thene se ke nderruar
Dy vende punes kam pasur deri me tani ( aktualja ) dhe nje perpara. Aktivisht full time punoj qe 11 vite, njeren pune mbajta 4 vite, eldhe tjetren kam dhe tani.

Gra? Femra? Te dashura? Kurre mos ngaterro personalitetin e nje njeriu qe jep ne nje rrjet social ose forum me realen. Une mund te dukem open mind, debativ, bej shaka... por une dhe ne forum kam treguar konzistence dhe kur jeta ime private nuk eshte ekspozuar...

Jam stabel, i ekuliber...
i vjetėr 13-04-2019, 14:45   #4
Beaute
.

Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Larg
Shuma e pikėve qė jep: 270
Beaute ka mbyllur reputacionin

Marya nuk me duket u tille Onyx.
Mesa kam diskutuar me Te jam e mendimit qe nuk ka te Bej fare me ate tipin me lart que tu confond.

Si e ka ajo shprehja : libri nuk njihet nga copertina.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 15:10   #5
Eden
.

Data e antarėsimit: Oct 2016
Shuma e pikėve qė jep: 132
Eden ka mbyllur reputacionin

Ndoshta eshte ngaterruar me ato temat qe ka hapur here pas here Onyx, e dukeshin si personale lol .

Gjithsesi cfare eshte sociopat, une hera e pare qe e degjoj kete term drejt me then?!
Mos del nga fjala socio-patik I gr ?
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim