Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-04-2019, 19:26   #241
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,565
Thanks: 0
Thanked 1,484 Times in 1,152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maurice Shiko postimin
Akoma s`je msu me kta TI.

KLM.
Une me pare do e kem ne sum, se sa do marri vesh apo do hapi syte ky popull. Te jete per te miren e Shqiperise dhe te femijeve te mi, do e mbaja me qef dhe do shtrengoja sumen mire. Po c'ti besh ketij populli qe ka 30 vjet qe e ka ne sum, nuk i mbushet mendja dhe rron akoma me fantazira dhe me persektutimi te vetvetes, a thua se i rruhet kujt per shqiptaret ne Europe dhe ne bote.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2019, 03:01   #242
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,237
Thanks: 6,632
Thanked 7,884 Times in 5,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 365
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ke bėrė mirė qė nuk ke marr pjesė nė tema tė tilla!
Lere Mano se paska qene ne lazarat
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 04-04-2019, 19:49   #243
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,856
Thanks: 1,118
Thanked 1,752 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

I prenė duar e kėmbė dhe e lanė tė zvarritej nėpėr burg, torturat qė xhelatėt e regjimit rezervuan pėr Dom Lazėr ShantojėnKlerikėt katolikė pėr njė kohė shumė tė gjatė e kanė ndier veten jashtė dhe e gjithė kjo mė tė drejtė. 500 vite qė pėrndiqeshin pėr tė ndėrruar fé dhe pranuan gjithēka, vetėm atė gjė se bėnė dhe kjo nuk kishte pėr tė ndryshuar edhe pas ikjes sė Turqisė.

Njė nga armiqtė tė mė mėdhenj tė besimit nė Zot ka qenė komunizmi dhe nuk ndaloi sė luftuari deri nė fund, po as shėrbėtorėt e Zotit nuk ndaluan. Pėrndjekja ndaj klerikėve tė krishterė ka qenė e tmerrshme aq sa edhe krimet qė janė bėrė ndaj tyre.

Konica.al do ju sjellė njė nga rastet mė tė tmerrshėm, atė tė njerėzve mė tė nderuar, Dom Lazėr Shtojės.

Lazėr Shantoja lindi nė Shkodėr mė 2 shtator 1892, nga Mikel (i quajtur shkurtimisht Keli) dhe Luēije Shantoja. Te dorėshkrimi Shantojana – Histori e familjes Shantoja D. Lazri shkruan se origjinėn familja e tij e ka nga Vjerdha e Vjetėr, pranė fshatit Rragam tė Shkodrės.

Arsimin fillor e kryer nė kolegjin Saverian dhe nė Seminarin papnor nė Shkodėr me profesor Ndre Mjedėn e etėr tė tjerė jezuitė.

Rreth viteve 1909-1910 u dallua nė pėrvetėsimin e latinishtes, greqishtes dhe italishtes. Ishte shqiptari i parė qė njihte me kompetencė gjuhėn esperanto nė Shqipėri.

Mė 1914 vizitoi Vjenėn pėr herė tė parė. Studimet e larta teologjike i vazhdoi nė Universitetin e Insbruku-ut, ku pėrvetėsoi edhe gjermanishten. Me 29 maj 1915 u shugurua meshtar dhe si famullitar shėrbeu nė Pulaj, Beltojė, Velipojė, Rrjoll, Sheldī nga viti 1917 deri nė vitin 1922.

Filloi pėrkthimet dhe botimet e para u shfaqėn te “Lajmtari i zemrės s’Jezu Krishtit”,“Kalendari i veprės pijore”, etj. Botoi “Pėr natė kazanash”, pėrmbledhje me lojra, kashė e lasha e proverba.

Nė qershor 1919 burgoset nga italianėt nė Beltojė. Pėr dy vjet (1922-1924) ėshtė sekretar i Arkipeshkvit tė Shkodrės, Imzot Lazėr Mjedės. Mė 17 prill 1923 takoi nė Vjenė, Kancelarin e Austrisė Dr. Joseph Seipel.

Bashkėpunoi me Anton Harapin pėr “Ora e Maleve”, ku shfaqi aftėsitė e tij si shkrimtar i zjarrtė e poet satirik. Dom Lazri ishte bashkėpuntor i parė i tij sė bashku me Luigj Gurakuqin.

Pater Antoni, me vonė do tė shkruante: «Kur kam nxjerrė gazetėn s’kam pasė kźnd me mė ndihmue posė Dom Lazrit».

Mė 20 shkurt 1924 del prej shtypit “Shjor Puci”, njė pėrkthim i Shantojės. maj 1924 dha dorėheqjen prej redaksisė sė Orės sė Maleve. Pas atentatit tė Beqir Valterit takon Ahmet Zogun.

Nga ndėrrimi i shpejtė i gjendjes politike nė Shqipėri, D. Lazri doli prej atdheut dhe vajti nė Zvicėr si famullitar i fshatit Bienne ku predikon gjermanisht, mė tej nė La Motte te kantonit Vaud, ku qėndroi pėr pesėmbėdhjetė vjet, duke perfeksionuar dijet e tija nė frėngjisht.

Pėr tė jetuarit me tė ka shkuar edhe e ėma, Ēija. Nė fshatin zviceran filloi tė pėrkthejė Wilhelm Tell-in e Faust-in. Asokohe nė Shqipėri Kumbona e sė Dielles, Cirka, Illyria etj. shtypnin pa pushim artikujt e pėrkthimet e Dom Lazrit.

Nė 1936 e pėrkohshmja LEKA botoi Hermandin e Dorothenė e Goethes, pėrkthyer prej Dom Lazrit. Mė 4 maj 1937 i vdiq nė Rumani i vėllai, Kapiten Luigj Shantoja.

Gjendja e re, e krijuar nė Shqipėri me 7 prill 1939, i ēeli rrugėn, si shumė tė mėrguarve tė tjerė edhe D. Lazrit pėr t’u kthyer rishtas nė atdhe.

Nė vendlindje iu bė njė pritje tepėr e ngrohtė. Ai mbajti meshė nė kishėn kathedrale dhe tha njė omeli tė paharrueshme pėr tė pranishmit.

Shkodranėve u tha: «Mė keni mbytė me gosti». Mė 28 shtator 1939 mbajti fjalimin me rasėn e dorėzimit tė Flamurit tė Ri. dhe po nė atė vit u vendos bashkė me tė ėmėn nė Tiranė. Ka shumė shpresa te epoka e re nė tė cilėn ka hyrė populli shqiptar.

Mė 1941, bashkė me Ernest Koliqin, Mustafa Krujėn, Zef Valentinin, Karl Gurakuqin, Xhevat Kortshėn etj., qe njė nga themeluesit nė Tiranė tė Institutit tė Studimeve Shqiptare.

Mbėshteti pambarimisht qeverinė e Mustafa Krujės. Me kapitullimin e Italisė nė shtator 1943 u tėrhoq prej skenės politik dhe vijoi tė merret me pėrkthime, ndėrsa vėzhgonte me dhimbje tė madhe luftėn vėllavrasėse qė kishte filluar nė Shqipėri.

Nė fundin e vitit 1944 Dom Lazri iku ndėr malet e Sheldisė, ku bujti nė qelėn e Dom Nikollė Gazulli njė natė. Nė Dedaj ka ndenjur 22 ditė tek i quajturi Mark Tom Prela, e mė tej nė shtėpinė e Kolė Nuri Sheldisė pėr 26-27 ditė. I fundit kishte qenė shėrbyes nė shtėpinė e Shantojės. Do dėnohej pėr “krimin e mikpritjes” 6 ditė para mikut qė i kishte mėsye konakun.

Nė momentin kur erdhėn komunistėt nė pushtet, nė janar 1945e arrestuan dhe e torturuan (Oficeri pyetės: Lako Polona e Skėnder Hysi, Proēes-verbali datė 27 janar 1945). Kur u kap nga forcat partizane Don Lazri iu tha atyre ndėr sy:

“As ma pak e as ma shumė, se ajo qė kam dijtė me kohė, se, komunistėt janė veē trathtarė!”

Dokumentet pėr vrasjen e Dom Lazerit ruhen nė AQSH nė njė dosje tė fondit tė Partisė Komuniste, tė vitit 1945 dhe dėshmojnė momentin pas arrestimit, dhėnien e dėnimit me vdekje, aprovimin dhe njoftimin e ekzekutimit.

Detajet e kėtyre dokumenteve duhen marrė si mė tė saktat e kėsaj ngjarjeje, pasi nėnshkruhen nga vetė Enver Hoxha, e Spiro Moisiu, tė cilėt e cilėsonin ēėshtjen e ekzekutimit tė Dom Lazrit si tė njė rėndėsie tė veēantė e janė kujdesur nga afėr pėr ēdo detaj tė kėtij krimi.

Nė dokumentin e parė shkruhet:

“1 shkurt 1945

Tepėr urgjent.

Mehmet Shehut, Shkodėr.

Don Lazėr Shantoja dhe Sulēe Begu (Bushati) duhet tė dėrgohen kėtu stop. Ēėshtje e tyre ėshtė e lidhur me gjithė punėn e tradhėtis dhe ēėshtjen e tyre kuptojmė kėshtu dhe ashtu duhet ta kuptosh dhe ti.

Gjeneral kolonel Enver Hoxha”

Nė dokumentin e dytė shkruhet:

“ 10 shkurt 1945

Korpit 3 Gjykatės Ushtarake Shkodėr”

Gjegje shkresės nr.5 d.2 frur 1945. Aprovohet ndėshkimi me vdekje i Dom Lazėr Shantojas dhe Sulēe Beg Bushatit stop. Na lajmoni datėn e ekzekutimit.

Enver Hoxha.”

Nė dokumentin e tretė shkruhet”

“dt.19 shkurt 1945

Mehmet Shehut

Gjegje telit nr.17. dt.17 shkurt 1945. Personat pėr internim i nisni kėtu. Sulēe begu e Don Lazėri u ekzekutuen.

Gjeneral Spiro Mojsiu”

Dhe situata sigurisht qė sdo ishte ndryshe nga ajo qė thuhej nė telegrame.

Mė datėn 31 janar 1945, ditė e martė, ora 15.00, nė Shkodėr, u dha vendimi nga Gjykata Ushtarake e Qarkut, me kryetar Esat Ndreu, antarė: Mustafa Iljazi e partizani Hysni Lame, prokuror Vaskė Koleci, sekretar Shaban Kuēi:

“I pandehuri Dom Lazėr Shantoja me vdekje, me pushkatim.”

Me datėn 2 shkurt 1945, aprovohet nga Gjykata e Lartė Usht. Tiranė, vendimi i dhėnė nė bazė tė ligjit nr. 21, dt. 30 janar 1945, nga gjykata ushtarake e korparmatės sė III, Shkodėr:

“Dom Lazėr Shantoja, vjeē 52, nga Shkodra, dėnohet me vdekje – me pushkatim”.

Me datėn 9 shkurt 1945, u mblodh komisioni pėr zbulimin e kriminelėve tė Luftės pėr Tiranėn… Shoku Jusuf Alibali, vjeē 24, nga Shkodra, deklaron si mbas akt-akuzės sė sipėrme. Poshtė shėnohet: Deklaruesi (Jusuf Alibali) d.v. Komisioni hetimor: J.Alibali d.v.

“Vendimi u ekzekutue nė Tiranė, me datėn 5 mars 1945.”

Urrejtja e pushtetit komunist ndaj kėtij intelektuali qė kishte pėrkthyer Goethe-n dhe Schiller-in e kishte shkruar nė revistat mė tė rėndėsishme kulturore tė Shqipėrisė (Pėrparimi, Agimi, Hylli i Dritės, Illyria etj), ishte aq e madhe, sa torturuesit i kishin kėputur katėr ekstremitetet e trupit.

Kėshtu Dom Lazri ishte i dėtyruar tė tėrhiqej zvarrė nėpėr qeli me gjunjė e bėrryla. Fati i Shantojės i kishte rrėnjėt e veta nė qėndrimin antipėrėndimor dhe antikristian tė komunistėve dhe nė qėndrimin propėrendimor tė Shantojes, si dhe nė besimin e tij te ringjallja e kulturės

autoktone tė krishterė shqiptare tė periudhes para turqve, bindje tė cilėn ai e shfaqi nė veprat dhe poezitė e tij.

Kur nėna e Shantojės shkoi tė vizitojė djalin e saj nė qeli dhe e pa tė vuajė me kėmbė e krahė tė prerė, iu lut me ngulm rojeve tė burgut qė t’i tregonin mėshirėn e fundit djalit tė saj dhe ta vrisnin.

“Vritnje, keni mėshirė pėr tź e mos e leni me vuejtė ma kėshtu!” dhe ata e plotėsuan kėtė kėrkesė, ndoshta me dėshirė.

Ekzekutimi ndodhi me 19 shkurt 1945 nė Tiranė nga njė ushtar, bashkė me Sulēe beg Bushatin. Ish- drejtori i Shoqėrisė Letrare “Dante Alighieri” nė Tiranė, si dhe ish- anėtari i Institutit Mbretėror pėr Studime Shqiptare, Dom Lazėr Shantoja, u gropos nė njė varr pa emėr afėr Tiranės.

Partizanėt, pasi e ekzekutuan, thirrėn pėr kryerjen e sharteve tė vdekjes Atė Viktor Volajn, i cili ishte edhe njeriu i fundit qė pa kufomėn e martirit.

Marrė me shkurtime nga artikulli i Hithra.al
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg kleriku-640x411.jpg (12.6 KiloByte, 66 shikimet)
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mano pėlqehet nga
i vjetėr 11-04-2019, 20:26   #244
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 23,293
Thanks: 9,777
Thanked 8,556 Times in 5,446 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 449
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

‘Nga dėnimi i njerėzve pėr agjitacion te trafikimi i jetimėve’, Balliu ‘dėrrmon’ Ministren e Mbrojtjes Olta Xhaēka

21:31, 11/04/2019

“Meqė mu drejtove si ēuni i Fariut pot ė drejtohem si goca e Tashės”.

Ish deputeti demokrat Klevis Balliu ka vėnė nė njė pozitė tė vėshtirė Ministren e Mbrojtjes Olta Xhaēka. Nė njė reagim tė tij nė rrjetet sociale ai ka dokumentuar aktivitetin e sė ėmės sė Xhaēkės, gjatė viteve tė diktaturės, ku ajo ishte gjyqtare e rregjimit.

Balliu i ka kujtuar ministres se “nėna jote shoqja Xhaēka, si gjyqtare e Enver Hoxhės nė 1988 ka dėnuar Agim Hofobashin pėr Agjitacion dhe Propagandė nė bazė tė nenit 55, duke e dėrguar nė neuropsikiatri nė Elbasan sepse kishte shpėrfytyruar bustin e KRIMINELIT Enver Hoxha.”.

Balliu vijon mė tej duke shkruar se “mė pas nėna jote shoqja Xhaēka, u mor me trafikim jetimesh dhe si pjesė e bandės u shpall nė kėrkim. Ajo u arratis nė Greqi e mė pas nė Itali.”.

Ja reagimi i plotė i Klevis Balliut

Meqė mu drejtove si ēuni i Fahriut po tė drejtohen si goca Tashės.

Atėherė dhe unė po tė pėrgjigjem siē ti e meriton shoqja Xhaēka.

Ti shoqja Xhaēka e ke komunizmin nė gjak dhe pėr kėtė ka fakte.

Nėna jote shoqja Xhaēka, si gjyqtare e Enver Hoxhės nė 1988 ka dėnuar Agim Hofobashin pėr Agjitacion dhe Propagandė nė bazė tė nenit 55, duke e dėrguar nė neuropsikiatri nė Elbasan sepse kishte shpėrfytyruar bustin e KRIMINELIT Enver Hoxha.

Mė pas nėna jote shoqja Xhaēka, u mor me trafikim jetimesh dhe si pjesė e bandės u shpall nė kėrkim. Ajo u arratis nė Greqi e mė pas nė Itali.

Ti zonja Xhaēka vetė u shkollove me paratė e tė dashurit tėnd, e qė ishte djali i Gjallicės.
E frymėzuar nga misioni komunist i nėnės tėnde kur u ktheve nė atdhe fillove punė nė parti.

Dhe sot si njė komuniste e vogėl, e rritur me krim dhe pushtet, e ke mbushur Ministrinė e Mbrojtjes me njerėz tė shkolluar me profil “sigurimi” ku mėsoheshe si tė luftosh forcat e NATO-s apo dhe si tė urresh forcat e NATO-s.

Ti zonja Xhaēka drejton sot Ushtrinė e njė vendi anėtar tė NATO-s, e qė ėshtė njė turp pėr Shqipėrinė.

Dhe ti moj gocė e krimit kėrkon tė mbrosh sigurinė e vendit!
E kush?
Ti qė je lindur nė krim, je rritur nė krim dhe punon pėr krimin.

Mė poshtė janė dhe dokumentat dhe faktet pėr ēka shkruaj mė sipėr.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2019, 20:35   #245
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 44,904
Thanks: 14,593
Thanked 8,659 Times in 5,803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 361
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Une me pare do e kem ne sum, se sa do marri vesh apo do hapi syte ky popull. Te jete per te miren e Shqiperise dhe te femijeve te mi, do e mbaja me qef dhe do shtrengoja sumen mire. Po c'ti besh ketij populli qe ka 30 vjet qe e ka ne sum, nuk i mbushet mendja dhe rron akoma me fantazira dhe me persektutimi te vetvetes, a thua se i rruhet kujt per shqiptaret ne Europe dhe ne bote.
Mauricio(djale FLORI) shyqyr ZOTIT,nuk asht KLYSHI i ballgjonve.

Noten prej meje,me kta KALBSINAT ne kete TEME,me ngrihen NERVAT.M.gj-te le tja m`shtesin njoni-TJETNIT.

Te ECTE MBARE.

Sorry jo keshille por mendim...mos nihmo falas.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2019, 06:12   #246
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,856
Thanks: 1,118
Thanked 1,752 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
‘Nga dėnimi i njerėzve pėr agjitacion te trafikimi i jetimėve’, Balliu ‘dėrrmon’ Ministren e Mbrojtjes Olta Xhaēka

21:31, 11/04/2019

“Meqė mu drejtove si ēuni i Fariut pot ė drejtohem si goca e Tashės”.

Ish deputeti demokrat Klevis Balliu ka vėnė nė njė pozitė tė vėshtirė Ministren e Mbrojtjes Olta Xhaēka. Nė njė reagim tė tij nė rrjetet sociale ai ka dokumentuar aktivitetin e sė ėmės sė Xhaēkės, gjatė viteve tė diktaturės, ku ajo ishte gjyqtare e rregjimit.

Balliu i ka kujtuar ministres se “nėna jote shoqja Xhaēka, si gjyqtare e Enver Hoxhės nė 1988 ka dėnuar Agim Hofobashin pėr Agjitacion dhe Propagandė nė bazė tė nenit 55, duke e dėrguar nė neuropsikiatri nė Elbasan sepse kishte shpėrfytyruar bustin e KRIMINELIT Enver Hoxha.”.

Balliu vijon mė tej duke shkruar se “mė pas nėna jote shoqja Xhaēka, u mor me trafikim jetimesh dhe si pjesė e bandės u shpall nė kėrkim. Ajo u arratis nė Greqi e mė pas nė Itali.”.

Ja reagimi i plotė i Klevis Balliut

Meqė mu drejtove si ēuni i Fahriut po tė drejtohen si goca Tashės.

Atėherė dhe unė po tė pėrgjigjem siē ti e meriton shoqja Xhaēka.

Ti shoqja Xhaēka e ke komunizmin nė gjak dhe pėr kėtė ka fakte.

Nėna jote shoqja Xhaēka, si gjyqtare e Enver Hoxhės nė 1988 ka dėnuar Agim Hofobashin pėr Agjitacion dhe Propagandė nė bazė tė nenit 55, duke e dėrguar nė neuropsikiatri nė Elbasan sepse kishte shpėrfytyruar bustin e KRIMINELIT Enver Hoxha.

Mė pas nėna jote shoqja Xhaēka, u mor me trafikim jetimesh dhe si pjesė e bandės u shpall nė kėrkim. Ajo u arratis nė Greqi e mė pas nė Itali.

Ti zonja Xhaēka vetė u shkollove me paratė e tė dashurit tėnd, e qė ishte djali i Gjallicės.
E frymėzuar nga misioni komunist i nėnės tėnde kur u ktheve nė atdhe fillove punė nė parti.

Dhe sot si njė komuniste e vogėl, e rritur me krim dhe pushtet, e ke mbushur Ministrinė e Mbrojtjes me njerėz tė shkolluar me profil “sigurimi” ku mėsoheshe si tė luftosh forcat e NATO-s apo dhe si tė urresh forcat e NATO-s.

Ti zonja Xhaēka drejton sot Ushtrinė e njė vendi anėtar tė NATO-s, e qė ėshtė njė turp pėr Shqipėrinė.

Dhe ti moj gocė e krimit kėrkon tė mbrosh sigurinė e vendit!
E kush?
Ti qė je lindur nė krim, je rritur nė krim dhe punon pėr krimin.

Mė poshtė janė dhe dokumentat dhe faktet pėr ēka shkruaj mė sipėr.
Ėshtė e tmerrshme miku im nė si ai vend e ai popull mban mbi shpinė kėta qėnie subhumane.

Na pėrēanė e na ndau ai pederasti nga argyrokastro kopili i bimbashit na bėri tė mos i duhemi as dreqit.

Lexo ēfar mėndjesh ka ngjizur, i ke edhe nė kėtė forum mė bollėk. I bėri tė pėrfshihen nė krim dhe pastaj nuk kan ēfar tė bėjnė do tė mbrohen me ēdo lusht. Mė e keqja ėshtė se kan brumosur edhe pasardhėsit e tyre njėsoj si veten. Njė zot na ruajt se njeriu paska qenė kafsha mė e rrezikshme e mė vrastare, sidomos shqiptari qė u inkriminua me atė sistem qė pėr fat tė keq ishin mė qindra-mijėra.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 12-04-2019 nė 06:22
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2019, 06:23   #247
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,237
Thanks: 6,632
Thanked 7,884 Times in 5,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 365
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Mano ngushellou qe jeton ne usa

per buke te vdesin te gjithe nuk me dhimbsen hiē. popull legen.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 12-04-2019, 06:28   #248
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,856
Thanks: 1,118
Thanked 1,752 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
Mano ngushellou qe jeton ne usa
Vėllai or ti ke shumė tė drejtė!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2019, 06:31   #249
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,237
Thanks: 6,632
Thanked 7,884 Times in 5,038 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 365
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Vėllai or ti ke shumė tė drejtė!
kur do zhduken keto vemjet e komunizmit?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2019, 17:05   #250
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 23,293
Thanks: 9,777
Thanked 8,556 Times in 5,446 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 449
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ėshtė e tmerrshme miku im nė si ai vend e ai popull mban mbi shpinė kėta qėnie subhumane.

Na pėrēanė e na ndau ai pederasti nga argyrokastro kopili i bimbashit na bėri tė mos i duhemi as dreqit.

Lexo ēfar mėndjesh ka ngjizur, i ke edhe nė kėtė forum mė bollėk. I bėri tė pėrfshihen nė krim dhe pastaj nuk kan ēfar tė bėjnė do tė mbrohen me ēdo lusht. Mė e keqja ėshtė se kan brumosur edhe pasardhėsit e tyre njėsoj si veten. Njė zot na ruajt se njeriu paska qenė kafsha mė e rrezikshme e mė vrastare, sidomos shqiptari qė u inkriminua me atė sistem qė pėr fat tė keq ishin mė qindra-mijėra.
Nuk shkulen morrat kollaj o mik.....edhe hijenat se harrojne zakonin e vjeter.
Eshte per te ardhur keq qe llakacietmi ne kete forme e na kane zene epr hundesh ca horra e nyca por ne qofte se nuk duan ti vene perpara ata qe jane atje e jua marrin frymen perse duhet te shqetesohem une e ti qe jemi mire ketu.....ata i zgjodhen, ata le ti durojne.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2019, 17:43   #251
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,856
Thanks: 1,118
Thanked 1,752 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Nuk shkulen morrat kollaj o mik.....edhe hijenat se harrojne zakonin e vjeter.
Eshte per te ardhur keq qe llakacietmi ne kete forme e na kane zene epr hundesh ca horra e nyca por ne qofte se nuk duan ti vene perpara ata qe jane atje e jua marrin frymen perse duhet te shqetesohem une e ti qe jemi mire ketu.....ata i zgjodhen, ata le ti durojne.
Miku im edhe ti edhe unė e dimė se nuk ėshtė aq e thjeshtė. Kemi shumė histori nė atė vėnd e na dhimbset ndoshta mė shumė se ata qė jetojnė atje sepse kemi me ēfar ta krahasojmė. Kemi shumė vjetė qė jetojmė nė vende perėndimore dhe kur shikon njerėzit e tu tė digjen si bretkosa nė ujin e nxehtė reagon vetvetiu.

Ē'ėshtė e vėrteta ėshtė njė barrė qė nuk na takon ta mbajmė nė sepse 'we have paid it forward many times over'. Por ja qė njeriu edukohet nė familje miku im dhe kėto gjėra nė familjet tona janė tė pashmangshme, e duam atė vend. Dhe mbi kėtė rrjedhim nga familje nacionaliste.

Ignorance is bliss...he who seeks knowledge will find sorrow. Kam frikė se pėr disa nga nė ėshtė tepėr vonė. We have bitten the forbidden apple!!!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 12-04-2019 nė 17:55
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2019, 17:54   #252
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 23,293
Thanks: 9,777
Thanked 8,556 Times in 5,446 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 449
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Miku im edhe ti edhe unė e dimė se nuk ėshtė aq e thjeshtė. Kemi shumė histori nė atė vėnd e na dhimbset ndoshta mė shumė se ata qė jetojnė atje sepse kemi me ēfar ta krahasojmė. Kemi shumė vjetė qė jetojmė nė vende perėndimore dhe kur shikon njerėzit e tu tė digjen si bretkosa nė ujin e nxehtė reagon vetvetiu.

Ē'ėshtė e vėrteta ėshtė njė barrė qė nuk na takon ta mbajmė nė sepse 'we have paid it forward many times over'. Por ja qė njeriu edukohet nė familje miku im dhe kėto gjėra nė familjet tona janė tė pashmangshme sepse rrjedhim nga familje nacionalistėsh.

Ignorance is bliss...he who seeks knowledge will find sorrow. Kam frikė se pėr disa nga nė ėshtė tepėr vonė. We have bitten the forbidden apple!!!
Bahkohem me mendimin tend i ndruar mik se nuk eshte e lehte te injorosh realitetin e te zhdukesh me nje klikim nje histori te tere mbushur me dhimbje e fatkeqsi qe kane lene rrenje te thella ne karakterin e te gjith atyre qe u bene viktima te atij rregjimi te pakrahasueshem per nga brutaliteti dhe egersia.......kjo fatkeqsi po e ndjek ate vend edhe ne keto vitet e pas-komunarizmit Haxhi Qamiljan te kopukeve e derrave eshte vijshmeri e asaj amullie me te cilen krijuan bazamet baballaret e tyre e tani eshte bere pllaje me tymnaje per kolopucerit e bllokut.......perse me duhet te shqetesohem kur masave ne qafiristan u pelqen ti perdhunojne e perbuzin ?? mire u a bejne e kam flluar te mos me beje me pershtypje.
Edhe prej laskarave qe pellasin neper web medemek hajne buken e kapitalizmes e lehin komunarce, u kam bere ne kryq te madh qe te varrin shpirtin e ndyre e karakterin mizerabel.....
Zduan te behen e as te regullojen. Vrafshin vehten....u kam dal borzhit.

Jo me kot ato koketat e gjakut blu neper Europe na kan quajtur "me bisht" sepse kemi nje bisht nen sqetull qe sa here e kepusim na rritet perseri.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 12-04-2019 nė 17:57
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 15-04-2019, 21:03   #253
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 23,293
Thanks: 9,777
Thanked 8,556 Times in 5,446 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 449
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Komunistėt

Po kėrkove bukėn, tė japin urinė,
Po kėrkove jetėn, tė japin patėrdinė,
Po kėrkove nderin, tė japin llaftarinė,
Po kėrkove shokun, tė japin pabesinė,
Po kėrkove besėn, tė japin tradhėtinė,
Po kėrkove mėshirėn, tė japin gjakėsinė,
Po kėrkove njeriun, tė japin kafshėrinė,
Po tė jesh shenjtor, tė bashkojnė me qenėrinė,
Po kėrkove dritėn, tė japin errėsirėn,
Po deshe shijen, tė japin tė vėshtirėn,
Po kėrkove fenė, tė japin mundimin,
Po kėrkove dhimbjen, tė japin acarimin,
Po tė duash paqen, tė bashkojne me krimin,
Po tė duash familjen, tė japin burgimin,
Po kėrkove kėrkove Zotin, tė japin tė paudhin.


Hafiz Ibrahim Dalliu (R.P.)
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 03-05-2019, 13:46   #254
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,486
Thanks: 1,704
Thanked 2,318 Times in 1,314 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 92
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Gjenerali 100-vjeēar: Konsiderata tė larta pėr Sali Berishėn, Rama ...

Rrahman Parllaku, gjenerali tashmė njė shekullor, ka dhėnė njė intervistė pėr emisionin ‘Debati nė Channel One’ tė gazetarit Roland Qafoku ku ka rrėfyer episode tė sė shkuarės.

Parllaku, si njė nga njerėzit qė ka punuar me Enver Hoxhėn ėshtė shprehur se ish diktatori e ka vendin nė koshin e plehrave.

‘Vendi i Enver Hoxhės nė histori ėshtė nė koshat e plehrave. Jo pse mė dėnoi mua. Unė kam qenė njeri shumė i afėrt me Enver Hoxhėn. Kam punuar pėr 1 vit e gjysmė nė njė tavolinė. Tavolina nė mes dhe unė kėtej dhe ai nga ana tjetėr. Unė isha shef i personelit tė ushtrisė. Ai ishte ministėr Mbrojtjes. Mbante ndėrkohė postin e kryeministrit dhe tė ministrit tė Jashtėm. Unė e kam njohur shumė mirė Enver Hoxhėn. Kush tha se ishte budalla. Ishte shumė i zgjuar. Njė komplotist si ai nuk mund tė ishte budalla’, ėshtė shprehur gjenerali.

INTERVISTA E PLOTĖ:

Zoti Parllaku si ėshtė tė jesh 100 vjeē. Ditėn qė mbushėt njė shekull a iu drejtuat Zotit me falėnderim?

E prisja 100 vjetorin normalisht. Njė aksident ma vėshtirėsoi pak. Edhe moralisht mė uli qė po shkoja 100 vjeē. Edhe njė njeri qė takon nė rrugė e uron u bėfsh 100. Unė u bėra 100. Njeriu thotė nė kėtė jetė hyra nga njė portė dhe dola nga njė tjetėr. Tani qė jam njė shekull them se bota ėshtė gjithnjė e mirė. Sido qė ta kalosh, jeta ime ka qenė me batica dhe zbatica. Ulje dhe ngritje por mund tė them qė ka qenė jetė e mirė.

Zoti Parllaku, tani qė jeni njė shekull a mund tė thuash qė e ke shijuar jetėn?

Po. Jetėn e kam shijuar.

Ēfarė i thatė Zotit ditėn qė mbushėt 100 vjeē? A e falėnderuat?

Unė nuk mund tė gėnjej. Nuk e falėnderova Zotin sepse unė nuk besoj. Nuk besoj jo se nuk kam besuar asnjėherė. Madje nė rininė time familja ime ishte me tradita fetare myslimane. Kryenim dhe ritet. Pėrpara lėvizjes unė kam falur edhe xhumanė, por kam mbajtur edhe Ramazan. Kam ndjekur ritet e rregullta qė nga mosha 8 vjeē deri nė 20 vjeē. Por gjatė komunizmit ne e mohuam fenė. Dhe si tė tillė unė nuk mund tė them sot qė jam besimtar. Nuk mund tė bėj si disa qė me teserėn e partisė nė xhep qė dikur e shanė Zotin dhe tani thonė Zoti ju ndihmoftė. Unė nuk e bėj dot kėtė.

Nė kėto 100 vjet a keni rrezikuar jetėn?

Po sepse jam plagosur dy herė. Tė dy herėt nė luftė kur mė qėlluan me artileri gjermanėt.

Keni marrė pjesė nė luftė dhe jeni ndeshur me pushtuesit. A keni vrarė dikė?

Si mund ta bėsh kėtė pyetje. Tė vrasin dhe tė mos vrasėsh nuk shkon. Tė jesh nė luftė dhe tė mos vrasėsh nuk ka kuptim. Nė luftė tė vrasin dhe do vrasėsh. Rusėt thoshin: Vrite gjermanin se tė vret. Njė rast ishte ai kur kisha dy robėr lufte gjermanė. i vrava sepse nuk kisha ku ti ēoja, nuk kisha ē’tė beja me ta.

Keni lindur nė 1919, keni jetuar rininė nė mbretėrinė e Zogut, keni qenė pjesė e rezistencės gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, keni jetuar gjatė sistemit diktatorial me privilegje, por edhe keni bėrė 16 vjet burg dhe tani prej 29 vitesh shijoni demokracinė. Cila nga kėto periudha ka qenė mė e mira pėr ju?

Natyrisht periudha mė e mirė ka qenė ajo e luftės sė Dytė Botėrore. Ajo mė ka dhėnė shumė. Natyrisht unė isha i ri. Lashė Kukėsin dhe shkova nė Vlorė dhe atje jetonim si familje me njė aktivitet tregtar, por pėrfshirja ime nė luftė kundėr italianėve dhe gjermanėve ishte ngritja ime si njeri.

Ėshtė thėnė dhe stėrthėnė historia e masakrės sė Tivarit. A mund tė na jepni ju variantin tuaj?

Masakra e Tivarit ėshtė njė sajesė e Uran Butkės. Uran Butka gėnjen atje. Uran Butka hodhi njė parullė qė ka qenė Ramiz Alia. U bė fakt sikur Ramiz Alia ka organizuar Tivarin. Unė dhe Ramizi kur ndodhi ngjarja e Tivarit kemi qenė nė Mitrovicė tė Kosovės. U kthyem nė 15 mars nė Mitrovicė nga Sanxhaku. Tivari ka ndodhur nė 12 ose 13 prill, nuk e mbaj mend mirė. Kur unė po vija nga Sanxhaku mezi po sillja tė plagosurit. U mobilizuam tė shėronim tė plagosurit dhe tė sėmurėt. Ata i vranė serbėt, brigada e 10-tė malazeze.

Nė monitor do shfaqen fotografitė e 10 figurave tė historisė tė Shqipėrisė. Nga pėrvoja juaj, nga kontaktet qė keni patur do doja tė mė portretizonit dhe tė mė tregoni se ēfarė vendi zėnė ata nė histori sipas jush.

Ahmet Zogu

Ishte biri i pashait dhe nipi i Esad Pashė Toptanit. Ishte i zgjuar dhe ishte i ri kur u pėrfshi nė politikė. Doli edhe kundėr dajės sė tij. Iu dha shans nė Kongresit tė Lushnjes dhe siguroi punimet sepse nuk i lejohej nga italianėt. Aty nisi karriera e tij. A ishte Zogu demokrat? Jo. Ishte mbret. Zogu uli veten kur u largua nga Shqipėria. Sikur Ahmet Zogu tė mos kishte ikur mė 7 prill dhe tė kishte qėndruar nė mal sikur vetėm 5 ditė, unė sot do tė isha ende Zogist. Tė kishte larguar hungarezen dhe djalin, por ama vetė tė kishte qėndruar kėtu. Bėnė mirė qė i sollėn eshtrat sepse ēdokush ka tė drejtė tė ketė njė varr.

Enver Hoxha

Vendi i Enver Hoxhės nė histori ėshtė nė koshat e plehrave. Jo pse mė dėnoi mua. Unė kam qenė njeri shumė i afėrt me Enver Hoxhėn. Kam punuar pėr 1 vit e gjysmė nė njė tavolinė. Tavolina nė mes dhe unė kėtej dhe ai nga ana tjetėr. Unė isha shef i personelit tė ushtrisė. Ai ishte ministėr Mbrojtjes. Mbante ndėrkohė postin e kryeministrit dhe tė ministrit tė Jashtėm. Unė e kam njohur shumė mirė Enver Hoxhėn. Kush tha se ishte budalla. Ishte shumė i zgjuar. Njė komplotist si ai nuk mund tė ishte budalla.

Si ka mundėsi qė Enver Hoxha ju vrau, ju preu, ju burgosi ju shpallin tradhtarė, ju shkatėrroi familjet dhe ju shkatėrroi jetėn si ka mundėsi qė pėrsėri thoshit tė rrojė Enver Hoxha?

Mė pyetėt mė lart pėrse nuk e vratė Enver Hoxhėn meqenėse ju shkatėrroi jetėn. Shikoja nga burgu radhėt pėr vajgurin dhe qumėshtin pėr tė marrė 1 litėr dhe pėrsėri thoshin tė rrojė Enver Hoxha si mund tė bėhej kjo nė 1974. Ai manipuloi. Dhe vuri gjithė aparatin nė funksion. Tė gjithė me dashje dhe pa dashje ishin nė funksion tė tij. Edhe unė kam qenė beniamin i tij. Unė kam qenė beniamin i Enver Hoxhės dhe kam bėrė gabim. 27 vjeē u bėra deputet, isha hero i popullit, zv/ministėr i Mbrojtjes dhe detyra tė tjera. Domethėnė edhe unė e kam ndihmuar Enver Hoxhėn nė punėn e tij.

Ramiz Alia

Dyshohet qė ka qenė nė shėrbim tė Enverit qė kur ka qenė pėrgjegjės i rinisė nė Berat. Nuk mund tė flas asgjė. E kam pasur komisar. Mė ka respektuar.

Po si nuk tė mbrojti kur tė arrestuan?

Kush tė tė mbronte, Ramiz Alia? Unė Ramizin nuk e fus te katėrshja e kriminėlave tė Shqipėrisė. Ju them se 4 kriminelėt mė tė mėdhenj tė Shqipėrisė ishin: Enver Hoxha, Hysni Kapo, Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu. Hysni Kapo ishte pas Enverit. Ai i pėrgatiste tė gjithė raportet Enverit. Ai i mbulonte tė gjitha ushtrinė, ministrinė e Brendshme, zbulimin e jashtėm, kėrkoi edhe tė brendshmit. Tė gjitha informacionet ia ēonte Enverit. Sigurimi varej nga Hysniu. Ramiz Alia ka meritėn qė bėri kalim tė butė tė pushtetit. Kėtė ka meritė. Nuk pati gjakderdhje.

Mehmet Shehu

Kam dy gjėra. E kam vlerėsuar dhe e vlerėsoj si luftėtar dhe si aftėsi. Dikush ka thėnė se ėshtė kryeministri mė i mirė. Unė them jo. Ėshtė kryeministri mė i zoti. Unė kam qenė beniamin i tij. Nė tre pėrpjekje me jugosllavėt kam qenė me tė. Mehmeti nuk pranoi nė Shkup qė shefi i shtabit tė ushtrisė sonė tė varej nga jugosllavėt. Kundėrshtoi jugosllavėt kur erdhėn nė Shqipėri pėr tė diplomuar ushtarakėt e tyre. Nė raportin e artit ushtarak popullor nuk e pėrmendi Titon nė asnjė vend. Tė 9 kėshilltarėt jugosllavė ikėn nga mbledhja. Sapo u njoftua Enveri, ai menjėherė urdhėroi Themelkon tė mbante njė raport qė kundėrshtonte Mehmetin dhe nė tė thuhej pėr rolin e Titos nė lėvizjen partizane shqiptare. Nė ēdo ngjarje tė jetės sime ditėlindje, dekorim, vlerėsim ai bashkė me Fiqerene mė kanė ardhur nė shtėpi. Mehmetin e vrau Enveri. Nuk ka rėndėsi kush e tėrhoqi kėmbėzėn.

Beqir Balluku

Luftėtar si tė gjithė neve. Ka pasur suksese dhe jo sukses. Por ka drejtuar luftėn. Ka qenė komandant i njėsiteve tė Tiranės. E ka mbrojtur Enverin nė luftė dhe e ēonte nga njė bazė nė tjetrėn. Edhe pse e dėrguan nė Rusi nuk e lanė tė mbaronte tė plotė shkollėn, bėri vetėm 1 vit. Drejtoi ushtrinė pėr 22 vjet. Mėsoi shumė nga kėshilltarėt rusė dhe mori eksperiencėn e tyre.

Sali Berisha

Kam konsideratat mė tė larta. Nuk e ka mohuar kurrė luftėn. Edhe si karakter. Statusin e veteranit e ka bėrė Sali Berisha. Nė nėntor 1995 u ftua nė Francė dhe Rusi dhe mblodhi veteranėt kur u kthye. Nė kėtė takim tha: Jam ndjerė shumė krenar qė bashkė me flamujt e tjerė ishte edhe flamuri shqiptar si pjesė e rezistencės sė shqiptarėve gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

Fatos Nano

Nuk e njoh fare kėtė. E di qė ėshtė i biri i Thanas Nanos se e kam patur nė Vlorė. Por tė birin nuk e njoh.

Ilir Meta

Atė qė ka bėrė Ilir Meta pėr mua zor se mund tė bėnte president tjetėr. Ai ka konsideratė pėr mua dhe unė kam konsideratė pėr tė.

Lulzim Basha

Ka vazhduar marrėdhėniet me mua pak a shumė si Saliu, por jo tamam si ai. Mė ka pritur nė mėnyrė tė veēantė. Tani dhe jetėgjatėsia ime i ka detyruar kėta tė mė respektojnė dhe tė mė takojnė. Kam marrėdhėnie normale. E vlerėsoj si njeri. Shpresoj qė Partinė Demokratike ta bėjė masive sepse nuk ka qenė e tillė.

Edi Rama

Zyrtarisht nuk jam takuar asnjėherė me Edi Ramėn. As ai nuk ka kėrkuar tė takohet me mua dhe as unė nuk kam kėrkuar ta takoj atė. Njė herė kur jemi shkėmbyer nė njė spital. Mė pa dhe mė thirri ku je komandant. Por nuk e di nėse vajta unė te Edi apo erdhi Edi te unė.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2019, 16:00   #255
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,746
Thanks: 2,677
Thanked 2,172 Times in 1,456 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sa e njohim diktaturen?

Shikoni se ēfarė bėhet:
https://joqalbania.com/artikull/571836.html
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur