Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-06-2018, 23:15   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,287
Thanks: 6,561
Thanked 3,092 Times in 1,578 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pse Evropa frikėsohet nga takimi mes Trumpit dhe Putinit ?

Dy presidentėt, ai SHBA-ve, Donald Trump, si dhe ai i Rusisė, Vladimir Putin mė nė fund kanė pranuar tė takohen nė njė samit qė do tė mbahet nė njė vend tė tretė.
Dhe siē raportojnė mediat, pėrcjell Telegrafi, pėrfundimisht ėshtė vendosur qė Helsinki tė jetė vendi i takimit, i cili parashihet tė mbahet mė 16 korrik.
Njė njoftim i tillė ka dalė pas njė takimi midis Putinit dhe kėshilltarit tė sigurimit tė SHBA-ve, John Bolton ditėn e mėrkurė.
Gjatė takimit me Boltonin, Putin theksoi se marrėdhėniet ruso-amerikane nuk ishin nė gjendje mė tė mirė, duke shtuar se ardhja e Boltonit nė Moskė ishte njė hap drejt pėrmirėsimit tė tyre.
Por, takimi i parė i dy presidentėve, sidomos mesazhi qė pritet t’i dėrgohet Evropės, janė ēėshtjet qė dominojnė mediat e botės.
Kritika e Trumpit ndaj NATO-s
Mediat shkruajnė se takimi me Putinin, ka ēuar nė “shqetėsimin” e diplomatėve nė kryeqytetet e mėdha evropiane.
“Trump nė javėt e fundit ka treguar njė qėndrim mė pajtues ndaj Rusisė, duke pėrfshirė njė nė tė cilėn ai u bėri thirrje udhėheqėsve tė G7 nė Kanada pėr ta kthyer Putinin nė grupin pasi u pėrjashtua pėr shkak tė hyrjes sė Rusisė nė Ukrainė nė 2014. Trump ka kėrkuar marrėdhėnie mė tė mira me Rusinė, edhe pse Amerika po heton pėrpjekjet e Moskės pėr tė ndėrhyrė nė zgjedhjet presidenciale tė vitit 2016”.
Ndėrsa, siē thuhet mė tej, nė selinė e NATO-s nė Bruksel gjithnjė e mė shumė flitet pėr presion tė mėtejshėm mbi Rusinė, por pėr forcimin e lidhjeve me tė, dhe shumica e udhėheqėsve evropianė kėmbėngulin qė regjimi i sanksioneve tė mbetet nė fuqi derisa Rusia zbaton aneksimin e Krimesė.
Aleatėt amerikanė
Gjatė kėsaj kohe, shkruan The Washington Post, pėrcjell Telegrafi, shumica e anėtarėve tė NATO-s thonė se Aleanca mori njė qėndrim tė fortė ndaj Rusisė, si dhe ka filluar tė marrė hapa drejt modernizimit.
“Por, nė pėrgatitje pėr samitin e nga 11 nė 12 korrik nė Bruksel – ku objektivi kryesor ėshtė demonstrimi i unitetit – disa udhėheqės janė tė shqetėsuar se rezultati mund tė jetė e kundėrta”, thotė WP dhe shton se kėtė vit ‘hija e Putinit’ gjatė samitit ėshtė gjithashtu e madhe.
“Takimi i ngrohtė dhe i pėrzemėrt i Trumpit me Putinin mund tė zbulojė ēarje nė aleancė, e cila ėshtė e ndarė mbi atė nėse Perėndimi duhet tė jetė edhe mė tej pėr izolim tė Rusisė ose tė flasin mė shumė dhe pėr tė zgjeruar bashkėpunimin me tė”.
Ky medium raporton se shqetėsimi ėshtė aq i madh sa qė njė diplomat i lartė evropian nė njė bisedė tė fundit u ndal nė mes tė fjalisė, kur ai u pyet nėse “ėshtė e tepruar” qė dy presidentėt tė takohen para samitit tė NATO-s, kur shumė aleatė kanė frikė se presidenti amerikan mund t’i bėjė lėshime tė mėdha Putinit.
Biden: Udhėheqėsit evropianė e perceptojnė Trumpin si tė paparashikueshėm
Ish-nėnpresidenti amerikan Joe Biden ka thėnė pėr Washington Post se udhėheqėsit evropianė e perceptojnė Trumpin si tė paparashikueshėm, antagonist dhe pa respekt, si publikisht ashtu edhe privatisht, gjė qė ka njė efekt shkatėrrues nė marrėdhėniet SHBA-Evropė dhe aleancėn transatlantike.
“Sjellja e Trumpit nė takimet private me disa udhėheqės evropianė ka shkaktuar jo vetėm fyerje, por edhe konfuzion tė madh mbi atė nėse presidenti i Shteteve tė Bashkuara mbetet i pėrkushtuar nė NATO, rendin liberal botėror dhe mbijetesėn e Bashkimit Evropian”, ka thėnė Biden.
Trump ėshtė shqetėsimi kryesor pėr aleatėt e NATO-s
NATO ėshtė duke u pėrgatitur pėr samitin nė korrik pėr njė vit, por ka njė diēka qė ende nuk ėshtė e qartė: Askush nuk e di si do tė shfaqet presidenti amerikan.
Gazeta gjithashtu thekson se aleatėt evropianė janė thellėsisht tė shqetėsuar se do tė pėrballėn me tė njėjtin Trump, si edhe nė njė takim nė qershor nė Kanada me shtatė ekonomitė mė tė mėdha, tė njohur si G7.
Ēfarėdo qė organizata ka pėrgatitur, “e vetmja mėnyrė e vėrtetė pėr samitin e NATO-s ėshtė solidariteti dhe kohezioni”, tha Douglas Lute, njė ish-gjeneral i SHBA, shkruan Evropa e Lirė.
Trump “mund tė veprojė instinktivisht dhe tė pėrpiqet tė bėjė njė marrėveshje dypalėshe me Putinin e fuqishėm dhe tė sakrifikojė interesat e NATO-s – mund tė heqė sanksionet nė Krime, pėr tė anuluar stėrvitjet ushtarake ose tė tėrheqė trupat amerikane nga Deti Baltik”, tha Franēois Heisbourg, president i Institutit Ndėrkombėtar pėr Studime Strategjike, i cili thotė: “Ne e pamė kėtė me Kim Jong-un”. /Telegrafi/
_________________________________________________
https://telegrafi.com/pse-evropa-fri...t-dhe-putinit/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2018, 08:40   #2
Frank
V.I.P
 
Avatari i Frank
 
Data e antarėsimit: Aug 2017
Vendndodhja: Here!
Posts: 1,579
Thanks: 305
Thanked 354 Times in 237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 20
Frank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyerFrank ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Pse Evropa frikėsohet nga takimi mes Trumpit dhe Putinit ?

Si mos te frikesohen?! Njeri Diktator kriminel, tjetri budalla me pushtet te pakufizuar. Ēfare mund te sjelle te mire takimi i tyre perveēse demtimin e aleancave EuroAtlantike qe funksionojne prej dekadash.
Frank nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2018, 09:54   #3
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 13,298
Thanks: 10,109
Thanked 5,486 Times in 3,407 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 293
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Evropa frikėsohet nga takimi mes Trumpit dhe Putinit ?

Putin is the alpha and Trump is the beta lol
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 29-06-2018, 10:01   #4
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,250
Thanks: 637
Thanked 1,144 Times in 689 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Evropa frikėsohet nga takimi mes Trumpit dhe Putinit ?

Normal , kemi 2 lider anti-illuminati dhe nje evrope e kapur nga illuminati.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 08-08-2018, 22:14   #5
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,904
Thanks: 13,194
Thanked 7,795 Times in 5,198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Evropa frikėsohet nga takimi mes Trumpit dhe Putinit ?

Russia invaded Georgia exactly 10 years ago. Here's how Trump could prevent another war.

President George W. Bush, who was committed to improving U.S.-Russian ties after he met President Vladimir Putin and got "a sense of his soul," was forced to confront Russia as it invaded Georgia 10 years ago this week. President Barack Obama also attempted to “reset” ties with Russia, but Russia’s invasion of Ukraine in 2014 required him as well to address Russian aggression. The intentions of both U.S. presidents to improve U.S.-Russian ties were ultimately dashed by Russia’s geopolitical ambitions and willingness to go to war to block the Western integration of its neighbors.

Putin believes that attempts to hold Russia accountable are flagging and will ultimately fail. The West’s challenge is to prove him wrong — a task complicated by President Donald Trump’s pursuit of his own unique “reset” with Moscow that involves fueling trans-Atlantic differences on Russia. It’s not at all clear Trump is interested in learning from the past. But if he is, here are five lessons that could help prevent a third, and possibly worse, war.

Don't underestimate Russian ambitions
►Prepare for both conventional and unconventional Russian maneuvers, no matter how unlikely they appear. The 2008 Russo-Georgian war surprised many U.S. officials and left the U.S. government reeling. It should not have. The fall of the Soviet Union had lulled the U.S. into a belief in Russian self-limitation, and the West fell victim to a lack of imagination. Officials in the Defense Department were warned of the need to conduct higher level contingency planning months before the crisis, to no avail. Despite the warning lights flashing in Georgia for months, including Russian railway troop movements inside Abkhazia in May 2008, the administration was unprepared to respond in August to a war in the South Caucasus.

►Western divisions can suggest to Russia that it has an opportunity for aggression with impunity. Western division over Georgia — on display at the Bucharest NATO Summit in April 2008, when the U.S. and Germany squared off about whether to offer a Membership Action Plan for Georgia and Ukraine — may have contributed to Putin’s conclusion that he could attack Georgia without consequence. The Bucharest Summit settled on compromise language that Georgia and Ukraine would one day become NATO members, but this forward-looking objective on top of public differences over a first step toward NATO may have infuriated Putin while also signaling Western ambivalence.

►Western and U.S. counter-pressure during a conflict can limit Russian aggression. Russian military forces turned back from Tbilisi, partially because of late but effective U.S. resolve that included flying Georgian soldiers directly back to Georgia from Iraq, despite Russian warnings. This demonstrated Bush’s determination that the U.S. would not stand idle as Russia tried to destroy Georgia. Ukrainians resisted Russian attacks in the Donbas, and the West, led by President Barack Obama and German Chancellor Angela Merkel, imposed sanctions on Russia. In both cases, partly in response to this counter-pressure, the Russians stopped their military advance but held on to their gains.

More: As Trump meets Putin, we'll spotlight Russian aggression: Warner & Rubio

Why is Trump so enthralled by Putin? What does the Russian president have on him?

Congressional Republicans' trip to Russia was a shameful fool's errand

►The wider American interest to improve U.S.-Russia ties sidelined attempts to build a concerted and lasting international response to the 2008 war. The Obama administration “reset” with Russia, which sought to use an improvement in U.S.-Russian ties to achieve American aims in Afghanistan, Iran, North Korea and on nuclear arms limitations, ended what was a limited array of isolation measures engineered against Moscow after the 2008 Russo-Georgian war. The “reset” suggested that the West’s collective memory was short, and that Americans would overlook Russian aggression by prioritizing pursuing shared interests with Moscow. The Obama administration deliberately kept its distance from Georgia, limiting relations, including arms sales, suggesting to Moscow that its war against Georgia didn’t count in the larger context of U.S.-Russia relations.

►As confirmed in the 2014 Russian invasion of Ukraine, Russia will allow its former Soviet neighbors to exercise some domestic autonomy but bound to the Russian yoke. Some in the West are attracted to a frank sphere-of-influence division of the world, seeing it as inevitable, even stabilizing. But such arrangements are not stabilizing. Nations consigned to a Russian sphere of influence will, in practice, live in poorer and more corrupt conditions than they would in a closer association with the West. Should countries try to escape Russian control, as the Georgians and Ukrainians discovered in their respective pro-Western “Rose Revolution” and “Revolution of Dignity,” they are subject to punishment or invasion.

Trump must scrap benign view of Russia
We learned hard lessons about Russia 10 years ago. We must keep our eyes open; think about “unthinkable” options; convey Western unity; prepare plans of resistance and convey willingness to use them; not hastily seek a return to “normal” after Russian aggression; and remember the strategic challenge Russia poses through its assertion of a sphere of domination.

Many in the Trump administration appear aware of these lessons and some of the Trump administration’s policies seem consistent with them — for instance, maintaining and even intensifying sanctions, selling advanced anti-armor weapons to Georgia and Ukraine and continuing NATO military deployments to the more vulnerable countries on its eastern and northeastern flank.

However, Trump often seems to move in the opposite direction: clinging to benign views of Russia’s intentions; rhetorically trashing the Western alliance; and flirting with a nationalist view of international relations, rooted in might-makes-right norms of behavior. Putin’s calculations, based on assessment of U.S. intentions, could again turn in an aggressive direction. Two Russian wars against its neighbors in the past decade could therefore be followed by a third. On the tenth anniversary of the Russo-Georgian War, this is a bad place to for the U.S. to be.

@duaje si leshin

Thui lulkes se bashave prej meje ose kontaktohe me....

Daniel Fried, a distinguished senior fellow at the Atlantic Council’s Future Europe Initiative and Eurasia Center, is a former U.S. ambassador to Poland. Mark Simakovsky, a nonresident senior fellow at the Atlantic Council’s Eurasia Center, was Russia policy director at the Defense Department during the 2014 Russian invasion of Ukraine and a Pentagon adviser during Russia’s 2008 invasion of Georgia.

dhe fiton ne zgjedhjet e ardheshme,natyrisht n.q-se edi palla eshte treguar me i shpejte.Ndersa ti gjej shpiunat rus qe do vijne ne.....KUCOVE.

Apropo


Mbasi te mbaroje,NJONI do dali me 23.13 dhe ketu afer ka nje CURRILE dhe komet mrena+relax=naten e mire.
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2018, 22:27   #6
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,836
Thanks: 2,229
Thanked 2,100 Times in 1,094 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Evropa frikėsohet nga takimi mes Trumpit dhe Putinit ?

Le te akuzojne Trumpin per cfaredo gje, por ekonomia e Amerikes nen Trumpin eshte rritur shume.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur