Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-05-2014, 12:15   #81
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Tiranė, zbulohen 2 parcela pėr kultivim kanabis sative

Policia e Komisariatit nr.4 nė Tiranė ka zbuluar dy parcela me 170 gropa kanabis

Manisė pėr kultivimin e hashashit nuk i kanė shpėtuar dot as banorėt e kryeqytetit, tė cilėt edhe pse nuk janė identifikuar ekzaktėsisht nga autoritete lokale kanė tentuar tė kultivojnė drogė.

Policia e Komisariatit nr.4 nė Tiranė ka zbuluar dy parcela me 170 gropa kanabis.

Mėsohet se nė ēdo gropė janė gjetur 4 rrėnjė kanabis sativa, ndėrsa ka filluar asgjėsimi i tyre. Gjithashtu, po hetohet pėr zbulimin e kapjen e personave pėrgjegjės pėr kultivimin e lėndės narkotike.

/Shekulli Online/S.H./
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 18:07   #82
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Ndihmojeni Shqipėrinė, legalizoni hashashin
20 Qershor, 2014
TemA
Nga Leonid Bershidsky
Bloomberg View

Nė pėrpjekje pėr t’u anėtarėsuar nė Bashkimin Europian, Shqipėria po pėrpiqet qė tė shkatėrrojė njė pjesė tė madhe tė ekonomisė sė saj: rreth 800 oficerė policie janė dėrguar pėr tė djegur plantacionet me marijuanė nė fshatin e Lazaratit, qė mendohet se prodhon rreth 900 ton kanabis nė njė vit.

Qeveria socialiste e kryeministrit Edi Rama mesa duket shpreson se shkatėrrimi i hashashit do ta ndihmojė tė fitojė mbi zyrtarėt e BE, qė kanė shprehur shqetėsim pėr njė sėrė ēėshtjesh nė vendin thellėsisht tė korruptuar, me paligjshmėri dhe me shumicė myslimane.

Njė ēėshtje ėshtė zakoni i gjakmarrjes, njė fenomen tė cilin zyrtarėt shqiptarė nuk e pėrcaktojnė dot me numra, edhe pse ka dėmtuar reputacionin e vendit.

Njė tjetėr mosmarrėveshje ėshtė ajo mes Shqipėrisė dhe kompanise ēeke tė energjisė, CEZ, njė investitor nė sistemin e shpėrndarjes.

Mė pas ėshtė trafiku: Shqipėria ėshtė jo vetėm njė vend qė rrit drogė, por edhe njė qendėr tranziti pėr drogėn nga Afrika e Lindja e Mesme, qė mė pas shkon nė Greqi, Itali dhe vendet e tjera europiane.

Edhe pse zyrtarėt shqiptarė kanė premtuar se do e rregullojnė kėtė, ata janė fokusuar nė njė temė: Europa duhet ta pranojė Shqipėrinė pėr tė dėrguar njė sinjal pozitiv nė Ballkan.

“Ne jemi larg tė qenit engjėll, por ēdokush ka bėrė njė zgjidhje tė qartė, tė bėjė paqe pėr hir tė perspektivės europiane,” tha Rama nė njė fjalim sė fundmi.

Ky ka qenė njė argument bindės pėr europianėt, qė duket se do i japin vendit statusin e kandidatit javėn qė vjen, njė besueshmėri e madhe pėr Ramėn dhe vendin e tij, por nisur nga eksperienca me Turqinė, kjo nuk do thotė se vendi do afrohet mė shumė me BE-nė.

Nuk ka rėndėsi ēfarė thonė burokratėt europianė, Shqipėria ėshtė nė gjendje shumė mė tė keqe ekonomike dhe sa i pėrket zbatimit tė ligjit sesa Bullgaria, anėtari mė i varfėr i BE.

Nėse Shqipėria mund tė pranohet si vend kandidat, pse jo edhe Ukraina? Pavarėsisht konfliktit tė armatosur nė lindje, aty nuk ėshtė njė strehė pėr trafikun e drogės dhe pėr tradita tė pėrgjakshme mesjetare. Investitorėt e huaj janė mė tė mirėpritur nėn drejtimin e presidentit pro- biznes Petro Poroshenko se nė ēdo vend tjetėr europiano- lindor. BE nuk do guxojė ta ndėrmarrė kėtė lėvizje, pasi i druhet se provokon Rusinė.

Pėr tė shmangur standardet e dyfishta, Brukseli duhet tė konsiderojė legalizimin e marijuanės nė BE. Mė pas Shqipėria, me industrinė e mirėorganizuar tė kanabisit, mund tė mirėpritet nė union si njė vend me njė specializim tė ligjshėm dhe tė nderuar.

Me ēmimet qė shitet nė Kolorado, qė sė fundmi ka legalizuar marijuanėn, tė ardhurat e pėrvitshme nga Lazarati do ishin rreth 7.6 miliardė dollarė, thuajse sa njė e treta e PBB tė Shqipėrisė. Legalizimi i kanabisit nė Kolorado ka sjellė 7.4 miliardė dolarė nė taksa nė tre muajt e parė dhe nuk ka sjellė rritje tė krimit.

Nėse Europa do qė anėtarėt nė perspektivė tė plotėsojnė standardet e saj ekonomike, duhet t’i lejojė qė tė bėjnė atė qė bėjnė mė mirė.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 18:14   #83
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,747
Thanks: 67
Thanked 115 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

pra ajo qe dijme te bejme mire ne eshte vetem te rrisim hashash,keshtu na thote shkrimi???lol,tallin trapin me ne...
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-06-2014, 18:18   #84
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BLEDI_SH Shiko postimin
pra ajo qe dijme te bejme mire ne eshte vetem te rrisim hashash,keshtu na thote shkrimi???lol,tallin trapin me ne...
Ai po thote realitetin. Edhe ne kohen e Enverit byroja leket me trafikun e droges i bente me Cosa Nostren. Pse nuk te vjen mire ty kur u verteta te con ne nje perfundim kundrejt tjetrit sidomos kur po flitet per te njejten gje ? Si do e ndalosh tregun multibilioner te droges qe perseri ne Ballkan do kaloj. Konsumatori ketu mbetet Europa, ai ate po thote. Do i ndalosh shqiptaret te levizin ? (ketu nenkutptohet qe selektivisht do jene te tjere qe do meren me kete biznes fitimprures).

Pastaj realisht te flasim, ti Bled mendon se po u fute ne Europe do prodhosh robota dhe do kurosh kancerin ? Me cfare kapitali njerezor do e besh ? Me ate te bllokut ? Un e di qe kemi me shume DR dhe Prof.Assoc. per capita ne rrajon, por ti e di shume mire se sa u vlen lekura ketyre gjenive. Un kam qene i qarte dhe koherent ne pozicionin tim per kete chit chat politik rreth "arritjes" per tu futur ne Europe.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2015, 15:21   #85
Antimafia
Anėtar
 
Avatari i Antimafia
 
Data e antarėsimit: Aug 2015
Posts: 40
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Antimafia ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Kocua pasi privatizoi frigoriferin e durrsit , median , kompani interneti, deshiron te privatizoje dhe legalizimin e hashashit . Oreksi vjen duke ngrene thote poplli
Antimafia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2015, 15:42   #86
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 32,685
Thanks: 13,672
Thanked 16,969 Times in 6,713 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 399
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Re: Legalizimi i marjuanes.

lol sa po flisja me nje paciente qe e pi marijuanen se stimulon her appetite ka chrons disease, po prer te legalizohet ne florida ta mbielli vet
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2015, 16:03   #87
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,371
Thanks: 231
Thanked 461 Times in 212 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *~Rexhina~* Shiko postimin
lol sa po flisja me nje paciente qe e pi marijuanen se stimulon her appetite ka chrons disease, po prer te legalizohet ne florida ta mbielli vet
rexh no Hashash ,no kokain.... mejk love and pise,its a beter..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2015, 16:57   #88
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Antimafia Shiko postimin
Kocua pasi privatizoi frigoriferin e durrsit , median , kompani interneti, deshiron te privatizoje dhe legalizimin e hashashit . Oreksi vjen duke ngrene thote poplli
Ambasadori i ri kinez e kishte per koqen kur tha para zgjedhjeve: duhet te hiqni te korruptuarit per legalizimin e marijuanes!
Ne Afganistan 80%+..........hashish!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2017, 03:22   #89
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,264
Thanks: 1,046
Thanked 574 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Mire e kishte Koco Kokebrima,ta legalizojme dhe ne se me domate nuk kemi gje ne terezi
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2017, 03:28   #90
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,864 Times in 2,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Vertete e ka thene kete? LOL!!
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i YOKO pėlqehet nga
i vjetėr 06-07-2017, 03:44   #91
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,264
Thanks: 1,046
Thanked 574 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Vertete e ka thene kete? LOL!!
Po e kishte si propozim dhe do ta zbatonte nese vinte ne pushtet ai
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 08:04   #92
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Kjo ėshtė droga mė e kėrkuar nė Kosovė, shqetėsim pėr tė rinjtė dhe shkollat.

Brenda njė periudhe tetėmujore Policia ka konfiskuar sasi tė konsiderueshme tė marihuanės brenda objekteve shkollore.

Janė nxėnėsit pėrdoruesit mė tė mėdhenj tė drogave dhe ata tė moshės nėn 16 vjeēe. Vetėm brenda tetė muajsh janė arrestuar 152 nxėnės tė shkollave tė mesme nė tėrė vendin. Nė aksione tė saj afėr shkollave, policia ka konfiskuar mbi 4 kg marihuanė.

Brenda tetė muajve janė konfiskuar 63 gramė marihuanė brenda objekteve shkollore, 97 gramė marihuanė nė oborr tė shkollės dhe 4 kilogramė e 50 gramė marihuanė nė afėrsi tė shkollave. Nė perimetrin e sigurisė 350 metra por qė nuk kanė tė bėjnė me shkollat, janė konfiskuar 12 kilogramė e 230 gramė marihuanė. Vitin e fundit mosha mesatare e pėrdoruesve tė narkotikėve ka rėnė nė 16 vjeē pėr dallim qė para disa vitesh ka qenė 21 vjeē.

Ne e kemi pėrcjellė gjatė viteve se sa po bie apo po rritet mosha mesatare e fillimit tė pėrdorimit tė drogave. Kohėt e fundit, pra vitin e fundit ajo moshė ka rėnė dukshėm pra 16 vjeē, qė do tė thotė se kjo ėshtė mosha mesatare kur fillojnė pėrdorimin e drogės klientėt tė cilėt paraqiten nė qendrėn tonė qė kėrkojnė trajtim ose ndonjė lloj ndihme tjetėr.

Nėse kėtė shifėr e krahasojmė me vitin 2007 ėshtė shumė njė ndryshim i madh ose rėnie e madhe e moshės sė fillimit tė pėrdorimit tė drogave, pėr shembull nė atė vit ka qenė diku 21 vjeē, kjo ėshtė njė rėnie e madhe” ta Safet Blakaj udhėheq Qendrėn Mediko-Psikoterapeutike “Labirint”. Dukuri shqetėsuese pėrdorimin e drogės nga tė rinjtė e konsideron Avokati i Popullit.

Arsyeja se pse ne e konsiderojmė qė ky fenomen ka filluar tė bėhet shqetėsues ėshtė vetė fakti qė mosha mesatare e pėrdoruesve tė drogės nga viti 2017 e cila ka qenė 21 vjeē, tashmė mosha ėshtė 16 vjeē. Do tė thotė ne kemi raste tė fėmijėve tė cilėt do tė thotė fillojnė pėrdorimin e substancave narkotike qė me 12 vjeē”, tha Edona Hajrullahu Zyra e Avokatit tė Popullit. Edhe institucionet e Kosovės kanė shprehur gatishmėri pėr ta parandaluar kėtė dukuri negative.

Fazit: me sa di une edukata seksuale ne shkolla(Shqiperi se per koqovo nuk e di) fillon mbas fillores!Dhe po nisi lufta me serbet dhe greket, me Schvanz ne ruku nuk fiton dot,por ke ...........HUPUR.Le te perpiqen lulushi,edushi,hashishushi,rrapushi apo flamurASKUSHI.


Iken.....KINEZ-et.

Tungi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 08:11   #93
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 191
Thanks: 1
Thanked 31 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Superman Shiko postimin
Ndihmojeni Shqipėrinė, legalizoni hashashin
20 Qershor, 2014
TemA
Nga Leonid Bershidsky
Bloomberg View

Nė pėrpjekje pėr t’u anėtarėsuar nė Bashkimin Europian, Shqipėria po pėrpiqet qė tė shkatėrrojė njė pjesė tė madhe tė ekonomisė sė saj: rreth 800 oficerė policie janė dėrguar pėr tė djegur plantacionet me marijuanė nė fshatin e Lazaratit, qė mendohet se prodhon rreth 900 ton kanabis nė njė vit.

Qeveria socialiste e kryeministrit Edi Rama mesa duket shpreson se shkatėrrimi i hashashit do ta ndihmojė tė fitojė mbi zyrtarėt e BE, qė kanė shprehur shqetėsim pėr njė sėrė ēėshtjesh nė vendin thellėsisht tė korruptuar, me paligjshmėri dhe me shumicė myslimane.

Njė ēėshtje ėshtė zakoni i gjakmarrjes, njė fenomen tė cilin zyrtarėt shqiptarė nuk e pėrcaktojnė dot me numra, edhe pse ka dėmtuar reputacionin e vendit.

Njė tjetėr mosmarrėveshje ėshtė ajo mes Shqipėrisė dhe kompanise ēeke tė energjisė, CEZ, njė investitor nė sistemin e shpėrndarjes.

Mė pas ėshtė trafiku: Shqipėria ėshtė jo vetėm njė vend qė rrit drogė, por edhe njė qendėr tranziti pėr drogėn nga Afrika e Lindja e Mesme, qė mė pas shkon nė Greqi, Itali dhe vendet e tjera europiane.

Edhe pse zyrtarėt shqiptarė kanė premtuar se do e rregullojnė kėtė, ata janė fokusuar nė njė temė: Europa duhet ta pranojė Shqipėrinė pėr tė dėrguar njė sinjal pozitiv nė Ballkan.

“Ne jemi larg tė qenit engjėll, por ēdokush ka bėrė njė zgjidhje tė qartė, tė bėjė paqe pėr hir tė perspektivės europiane,” tha Rama nė njė fjalim sė fundmi.

Ky ka qenė njė argument bindės pėr europianėt, qė duket se do i japin vendit statusin e kandidatit javėn qė vjen, njė besueshmėri e madhe pėr Ramėn dhe vendin e tij, por nisur nga eksperienca me Turqinė, kjo nuk do thotė se vendi do afrohet mė shumė me BE-nė.

Nuk ka rėndėsi ēfarė thonė burokratėt europianė, Shqipėria ėshtė nė gjendje shumė mė tė keqe ekonomike dhe sa i pėrket zbatimit tė ligjit sesa Bullgaria, anėtari mė i varfėr i BE.

Nėse Shqipėria mund tė pranohet si vend kandidat, pse jo edhe Ukraina? Pavarėsisht konfliktit tė armatosur nė lindje, aty nuk ėshtė njė strehė pėr trafikun e drogės dhe pėr tradita tė pėrgjakshme mesjetare. Investitorėt e huaj janė mė tė mirėpritur nėn drejtimin e presidentit pro- biznes Petro Poroshenko se nė ēdo vend tjetėr europiano- lindor. BE nuk do guxojė ta ndėrmarrė kėtė lėvizje, pasi i druhet se provokon Rusinė.

Pėr tė shmangur standardet e dyfishta, Brukseli duhet tė konsiderojė legalizimin e marijuanės nė BE. Mė pas Shqipėria, me industrinė e mirėorganizuar tė kanabisit, mund tė mirėpritet nė union si njė vend me njė specializim tė ligjshėm dhe tė nderuar.

Me ēmimet qė shitet nė Kolorado, qė sė fundmi ka legalizuar marijuanėn, tė ardhurat e pėrvitshme nga Lazarati do ishin rreth 7.6 miliardė dollarė, thuajse sa njė e treta e PBB tė Shqipėrisė. Legalizimi i kanabisit nė Kolorado ka sjellė 7.4 miliardė dolarė nė taksa nė tre muajt e parė dhe nuk ka sjellė rritje tė krimit.

Nėse Europa do qė anėtarėt nė perspektivė tė plotėsojnė standardet e saj ekonomike, duhet t’i lejojė qė tė bėjnė atė qė bėjnė mė mirė.

Pse jan cifutete dhe cifutet e majte sidomos pro kaq shume qe propgandojne pro si autori i artikullit?Prandaj colorado po iken per lesh qe kur e legalizuan se nuk eshte high way drug

https://www.aspenridgerecovery.com/b...n-big-problem/

http://www.mainepublic.org/post/surg...overy#stream/0

https://www.bizjournals.com/denver/n...g-problem.html


http://www.cpr.org/news/story/opioid...colorado-lives


Rama krimi marjuana, dhe cifufutet aty kan hallin ta legalizoj evropa qe te arrin intreresat personale.
Mbeturinat shtyjn gjithmone mbeturina.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 09-08-2018 nė 08:25
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 08:28   #94
HTFengineer
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2018
Posts: 191
Thanks: 1
Thanked 31 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
HTFengineer ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Sa herė qė dėgjoj lajme pėr sekuestrim tė hashashit nė Shqipėri dhe arrestimet pėrkatėse mė shkon mendja te mundėsia e liberalizimit tė pėrdorimit tė kėsaj droge atje.

Tradicionalisht shqiptarėt e kanė pėrdorur hashashin si mjet qetėsues, ose pėr tė reshtur fėmijėt. Nuk di tė ketė pasur ndonjėherė problem nė lidhje me kėtė, as paragjykime ose alarmizma.

Nga ana tjetėr, drogat gjithnjė e kanė shoqėruar njeriun dhe do ta shoqėrojnė; nuk besoj se pėrdorimi i tyre do tė mund tė rregullohet ndonjėherė me ligj. I vetmi rezultat i qėndrueshėm i ligjit ėshtė kontrolli i rreptė mbi paranė qė lidhet me qarkullimin e drogave.

Nė Shqipėri, pėr arsye tė ndryshme, njerėzit priren tė pėrdorin kryesisht duhan dhe alkool si droga. Duhani dėmton shėndetin dhe nė pėrgjithėsi i kushton shoqėrisė shtrenjtė; por pėr nga dėmi nuk mund tė krahasohet me alkoolin.

Nuk di nėse ka statistika pėr korrelacionin midis alkoolit dhe kriminalitetit nė Shqipėri, duke pėrfshirė edhe aksidentet automobilistike. Megjithatė, di qė pėrdorimi i alkoolit konsiderohet normal.

Pėrkundrazi, nėn ndikimin edhe tė prohibicionizmit hipokrit tė vendeve perėndimore, pėrdorimi i hashashit (ose i marijuanės, ose i kėrpit) konsiderohet si tabu.

Mirėpo, pėr nga efektet, hashashi ėshtė jashtėzakonisht mė beninj sesa alkooli. Nuk indukton agresivitet, as shfrenim, as dihet t’u hapė rrugėn drogave tė tjera serioze, si kokaina, heroina, pavarėsisht nga ē’thonė filistinėt.

Ka shumė arsye qė Perėndimi – Evropa dhe Amerika – mundohen ta kontrollojnė pėrdorimin e hashashit nė mėnyrė policore. Kėtu nuk ėshtė vendi tė analizoj ato arsye. Por njė gjė duhet tė jetė e qartė: arsyet janė politike dhe kulturore, jo shkencore.

Dėmi social i politikave prohibicioniste tė hashashit ėshtė mė i rėndė sesa dėmet eventuale tė hashashit vetė. Njerėzit pėrzihen nė tregtinė me shumicė tė kėsaj droge dhe pėrfundojnė burgjeve. Njėkohėsisht, adoleshentėt qė e provojnė hashashin, kanė njė ndjenjė faji krejt tė shpėrpjestuar, dhe kujtojnė se kanė shkarė pėrfundimisht drejt zvetėnimit moral.

Propozimi im nuk ėshtė aspak origjinal, sado i ēuditshėm tė tingėllojė: le tė liberalizohet pėrdorimi i hashashit nė Shqipėri.

Pėr kėtė, mjafton tė ndjekim legjislacionin e njė vendi mik si Hollanda. Hashashi pėr bukuri mund tė tregtohet dhe tė konsumohet nė “coffee shops” tė pajisura me licensė nga shteti.

Atyre qė ende mund tė skandalizohen sinqerisht me kėtė propozim, u kujtoj se parlamenti shqiptar vetėm pak javė mė parė diskutoi seriozisht licensat e kumarit – njė ves social i neveritshėm, qė shkatėrron familjet dhe u hap rrugėn gjithfarė lloj krimeve tė tjera.

Nuk ka asnjė arsye morale qė tė pengojė liberalizimin dhe praktikisht depenalizimin e hashashit nė Shqipėri. Kultura shqiptare tradicionalisht e pranon kėtė drogė. Shkenca serioze e klasifikon si praktikisht tė padėmshme, nė rrafshin social.

Ndoshta hashashi mund t’i mbajė njerėzit larg nga alkooli, pa pėrmendur kumarin.

Nga ana tjetėr, liberalizimi do tė gjallėrojė sė tepėrmi turizmin e huaj. Kush ka qenė nė Amsterdam, do ta kuptojė pėr se e kam fjalėn.

Tė ardhurat qė mund tė vjelė shteti nga taksimi i lokaleve ku tregtohet dhe konsumohet hashashi, pa llogaritur boom-in e tė ardhurave nga hotelet, restorantet dhe nė pėrgjithėsi tregtia me pakicė, mund tė zgjidhin shumė kokėēarje tė buxhetit, dhe jo vetėm bashkiak, tė qyteteve tė mėdha.

Evropa doemos nuk do ta pranojė kėtė… Po Evropa tanimė nuk na ka pranuar gjithsesi, me hashash dhe pa hashash. Le t’i bėjmė pak presion, tha.

* * *

Lufta qė i bėjnė pėrdorimit dhe tregtisė sė drogave qeveritė e shteteve tė veēanta dhe organizmat ndėrkombėtare ėshtė gjithnjė e motivuar politikisht.

Histeria kundėr duhanit ka tė bėjė edhe me kostot shumė tė larta tė kurimit tė efekteve anėsore tė duhanit ndaj shėndetit tė pleqve. Kanceri nė mushkėri kushton miliona pėr t’u kuruar. Pėrkundrazi, nė atė moshė kur shfaqet kryesisht kanceri, infarkti i miokardit zakonisht tė lė nė vend.

Kush ka nge dhe kuriozitet, mund tė shkojė nė bibliotekė dhe tė lexojė se ē’thuhej pėr alkoolin nė SHBA, gjatė kohės sė prohibicionizmit.

Ne tė gjithė kėtu jemi mėsuar t’i marrim fjalėt e ekspertėve si gjithnjė tė mirėqena dhe objektive, por historia ka treguar se nuk ka qenėr mė besnikė e tellallė tė autoriteteve sesa ekspertėt qeveritarė tė tė gjitha ngjyrave.

Pėr dėmet e hashashit janė bėrė studime e me zell tė madh, por nuk kanė gjetur dot gjė akoma. Hashashi dėmton mushkėritė ndoshta njėlloj si duhani, mirėpo nuk mund tė pish hashash me atė intensitet qė pi duhan!

Thuhet edhe se hashashi shkakton njėfarė ulje tė ambicjes dhe tė agresivitetit, ndėr ata qė e pėrdorin pėr kohė tė gjatė. Unė vetė nuk i besoj asnjė fjale nga ato qė thonė agjencitė qeveritare dhe ndėrkombėtare pėr hashashin.

Nė SHBA plagė e vėrtetė sociale nuk ėshtė hashashi, por mbushja e burgjeve me tregtarė tė vegjėl tė hashashit. Pėr fat tė keq, ka njė industri burgjesh, qė majmet mbi tė ardhmet e shkatėrruara tė kėtyre qyqarėve.

Pa folur pėr paratė e taksapaguesve.

Pikėrisht nė njė atmosferė ku mund tė pėrfundosh nė birucė pėr zotėrim sasirash qesharake tė marijuanės, SHBA lejon pėr shtatė palė qejfe kumarin e organizuar nė Las Vegas, Atlantic City e nė gjithė kazinotė e tjera ngritur nė trojet e rezervateve indiane.

Nėse krahasohet njė “dude” qė trulloset pak me hashash nė njė stol parku, dhe njė tjetėr “dude” qė vete lė nė tryezat e blackjack-ut, nė Atlantic City, krejt rrogėn e pesėmbėdhjetėditėshit, cila sjellje do tė ishte pėr t’u censuruar nga shteti?

Apo vallė shtetit iu bėka mė shumė vonė pėr “shėndetin” e pėrdoruesve tė hashashit, sesa pėr familjet e kumarxhinjve?

Edhe interesat e kompanive farmaceutike duan marrė parasysh. Kėto kompani janė nga mė tė fuqishmet nė botėn mbarė, dhe tregu potencial i medikamenteve ėshtė mė premtuesi. Lėndėt psikotrope, ose barnat e pėrdorur pėr mjekimin e ērregullimeve psikike – neuroza, depresion, mani, psikoza – sigurojnė qė tani fitime pėrrallore. Po aq fitimprurės janė edhe analgjezikėt narkotikė, tė tillė si Vicodin, e tė tjera tė ngjashme.

Kam frikė se hashashi do t’ua rrėmbente kėtyre njė pjesė tė tregut.

Pa llogaritur tė gjithė ata qė nxjerrin fitimet e tyre njėlloj pėrrallore nga vetė tregtia e paligjshme e hashashit, me shumicė e me pakicė. Pėr kėta, legjislacioni aktual ėshtė formula e parajsės.

Legalizimi i hashashit nė vendet perėndimore pengohet nga dy faktorė themelorė: (1) rezistenca e forcave konservatore ose tė keqinformuara ose thjesht tė gėnjyera dhe (2) interesat ekonomike tė lidhura me penalizimin e pėrdorimit dhe tregtisė sė asaj droge. [2004]
http://xhaxhai.wordpress.com/obobo/te-lejohet-hashashi/

Artikulli eshte i vjeter i vitit 2004 por eshte ende nje ceshtje aktuale.


Ou kshu konservatoristat qekan te pa informuar?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3221171/
https://www.drugabuse.gov/publicatio...uana-addictive
https://www.snopes.com/fact-check/di...-kills-cancer/

Injorantet i jepnin femijve dhe mut sepse kshu ishin musar nga turqit qe e sollen kte zakon, dhe varferia.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga HTFengineer : 09-08-2018 nė 08:36
HTFengineer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2018, 13:13   #95
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,123
Thanks: 2,946
Thanked 3,128 Times in 2,083 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Pak jane ne gjume shqiptaret, vetem edhe marijanen ta kadhim te ja qesim flaken me tym edhe kolorite ne pike te dites te shofesh enderra ne rigon a si eshte ajo shprehja ekzakte

Ooooh Amenooo, kenoooqe krejte, gje s‘po shofim vec po ecim Amenoooo


Edhe alles kdhar jo po te vendos dikush edhe vdekjedenimin aty
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2018, 18:20   #96
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,745
Thanks: 373
Thanked 1,915 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Legalizimi i marjuanes.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Pak jane ne gjume shqiptaret, vetem edhe marijanen ta kadhim te ja qesim flaken me tym edhe kolorite ne pike te dites te shofesh enderra ne rigon a si eshte ajo shprehja ekzakte

Ooooh Amenooo, kenoooqe krejte, gje s‘po shofim vec po ecim Amenoooo

https://www.youtube.com/watch?v=caQoslkUVlE

Edhe alles kdhar jo po te vendos dikush edhe vdekjedenimin aty
O Pirato, o piē nje marijuane? se rakia ty te beka dem...


p.s. pse nuk e mban njerin sy te mbyllur si koleget?
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur