Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-08-2018, 07:41   #101
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Ne natyre dale e frymezohem:

Energjite t'me kene shterruar
udhen marre frymezim kodrinat
shkoje nga fushat ne livadh
helle veshtrimin nga lendinat
..........
O kurorat e gjelberimit
ujit te ftohte malit qe rrjedhe
asaj majes te bardhe nga bora
vec dale dielli poshte ja helle
..........
Do buxhase uji krojeve
lule ngjyra pa mbarim
s'do na pritet te vije nata
dite e nate mos t'kete mbarim
.......
Ti natyre qofsh e bekume
mbi te gjitha del e je
i gjunjezuar do shohe yjet
lart siper permbi re.
..................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 03-08-2018, 11:52   #102
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Perseri jemi bashke:

Te veshtroj si hidhje trupin
mbi asfalt nje mrekulli
ecen shkon flake nxirrje
tyme nga pase do te vije
.......
Hera heres dilja ne krahe
e perballe nuk guxoja
doja te flisja,dridherima
s'fliste goja
.........
Pse te kete ndollur s'kam kuptuar
trupi derdhur,ftyra jote pikture e shkruar
.......
Hera heres te belbezoja
gjysma fjale buzagas
fshihja shtypja e nga brenda
ndjenja dhembje zjarre e maraz
...........
Lutje t'zemres u pranuan
I pangopur s'jam tani
po te ndolle qe te ikesh
pas do jeme perseri
.........
E nje dite tu shpreha hapur,
ti me lodhe s'ja dale dot,
ike,ti u ktheve,
une te prisja mbushur n'lote.
.................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 04-08-2018, 11:48   #103
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Ndjenjat perplasim:

Te dua ndaj te them
dhembje gezim tek une ke zguar
gjithe naten me le nder enderra
e diten i perhumbur i harruar
.......
Dhe joshja bente asaj kohe
nje fjale nje drite nje vegim
zbulohej e verteta ngadhnjimtare
trazonjese e pandale ti e shpirtit time
.......
Ndollte rastiste te flakja teje
tingellon ti ike e shkon
kemben te hidhja nuk mundja dot
ti je ylli qe me verbon
..........
Me shfaqesh ti vezullonjese
per asgje nuk dua t'ja dije
as pyesja fare asgje muk ndie
asgje s'vlen,kur shfaqesh ti
..........
Te gjithe te njejte ne kete bote
fjale kote si shiu kercasim
si gjethe me lule te shejtat femra
rendim pas tyre,ndjenjat perplasim.
...............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2018, 16:20   #104
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Mrekulli ka gjithandej:

Udhen zogjte marrin e ikin
kthehen prape vijne e shkojne
vijne e sillen rrotullohen
s'shoh kodrina me kurore
...........
Dimer vere s'dalloj per t'ndare
as pranveren se kuptoja
lule plot,por nga to
e nga zogjte asgja s'degjoja
............
Mrekullia t'zbret ne prag
larg nga shkoja e nga vija
femra te bukura rreth ka toka
madheshtore nuk e dija
...............
U rikthyen mbrembjet tona
sa deshire,mos t'kish mbarim
ferferinte gjethi lisit
fllad jehone buxhiste gezim
..........
Ndollte te prisja ti nuk vije
te trokisje t'me ishe prane
fryente ere degjoj vetmine
trup e shpirt te ndare menjane
.............
Hapej koha yjet lart
shtrihej hena lajkatere
zbrisnin poshte vezullonjes
me te medhenj nga hena madhe
..................
Hapja syte hidhja veshtrimin
lule kodra gjithandej
mbyllja syte gurgullinin
fushe e gjere,rreke perrenj
.............
Doja gjitha t'me perkisnin
t'miat te ishin pa mbarim
arome zhurma e tingellime
darkave te vona e mengjeset me agim.
..................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2018, 09:32   #105
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Fllad prej deti,dete t'mendoj:

Te shohe ty mendimi krise
balle s'te beje dot s'ja dale
syte mbaje mbyllur nuk i hape
krenarine ti me ngjalle
............
Dhembje trupi,brenda te ndjeje
e ngacmimi verdalliset
ndjenje morali vjen e sillet
poshte e larte mendja harliset
...........
Era fryne godet pandale
Sec degjoj me vijne tingellima
eshte muzika dale nga uji
ne veshe te mi gurgullima
..........
Me mahnit me joshe pafund
e mbi trup me kalojne mornica
fushe e pllaja me lugina
je lulishtja je lendina
.........
Degjoj eren me sy mbylle
vjen e zbret ferferin
prej nga poshte ngjitet nga deti
arome lulesh trendeline.
........................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 06:40   #106
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Rrezja diellit permbi ty:

Udhes te shoh vjen e shkon
koken lart gjithe krenari
fjongo e kuqe t'rri mbi balle
hapin hedhe gjithe hijeshi
..........
Ferferinte fustani yte
udhen tende ti kalon
ngjyre e verdhe mbushur lule
mbi te verdhen hijeshon
...........
Fishkellen ne trupin tend
krenarine mbane mbi balle
rrezaton mbi te verdhen
fjongo kuqe ndjenja zjarre
...........
Mbi te verdhen rreze leshon
e me njolla topa te zi
hera heres rreze arti
fuqi ploti shprehe dobesi
............
E te shtangur ne qetesi
lart veshtrojme jete presim
mbi fustan,njolla e zeze njolle dielli
si mbi lule do te bjere vese mengjesi.
.................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2018, 09:37   #107
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Ndjenje pezull:


I shohe te vjeter ne pleqeri
nje hap hedhin rrine menduar
dhe nje oh i del nga shpirti
kthese per te marre,rrotulluar
............
Nga kujtimet shfaqen dhembjet
ato vite femijeri
shkrepesen marre te ndeze cigaren
e ndez heshtur ne vetmi
...........
Do me ndolle darkave gjata
neteve dimrit vone shume
a ne veren vapes larte
e kujtimet rrjedhin lume
...........
Iken vjeshta do hyje dimri
si dalloj me bukuri
mbase do vije ndryshimi
ne pranvere me gjethe te ri
...........
Sa te plogesht vehten ndjej
e kur brengen se leshoj
humje tyre me rri pezull
ne njerez zemre ate ndjenje sa ta vendoj.
.......................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2018, 08:29   #108
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

C'fare te bejme vecmas:

E shoh ndjenjen lakmitare
vend nuk ze,qetesi s'rrine
vjen sillet verdalliset
trup e mendje ne shpirtin time
.........
Me vjen prane me merrr qetesine
gjume te nates a n'agim
iken fshehtas udhes larget
te kerkoj s'me jep sqarim
.............
E shohe trupin te ndare nga shpirti
fryme te marre te buzeqeshe
te shkoje gjaku lart e poshte
t'rri i qete mos te hidhet peshe
............
Brenda vehtes gezim hidherimi
perpeliten kush t'ja dale
shpirtit shkrete shfaqet trishtimin
dote mendja si bene balle
..........
Ndihme kerkoj vetem nga ty
po ashtu ti nga une
sy me sy njeri tjetrin
vecmas,kemi ra ne batakun llume.
.........................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2018, 11:43   #109
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Vershon jeta gjithandej:

Ta them hapur e perballe
deshire shfaqet me rremben
ne vetmi rrugen marre
nder lendina ,fushe livadh
.........
Brenda meje me vershon
zgjohet rishtas lumturia
pamje,ndjenje me pershkon
gjitheandej,trup e shpirt krenaria
........
Vite pase hedhim kalojme
me mendimin ne rini
na zymtesohet rrime e pyesim
valle ku eshte kjo mendesi
...........
Kur e shohim zhytur ne mjegull
vjeshte a dimer diku ne prage
lumturi a ndjenje eger
armiqesine ti teje me flake
............
Lule ngjyrat e petalet
hijerende hijeshojne
uji i fresket ardhe nga malet
kroje jete,burojne vershojne
............
Shpalos jeten ngadhnjimtare
krenari shtrihet mbi te
toka atit fitimtare
larte ne qiell,permbi dhe.
...............................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 11:41   #110
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Pranvere:

E dua pranveren me ferferime
me trokitjen e mengjeseve
luleve zgjimin kur u ben
permbi to freski vese
.......
I pergjumur pa mberri dita
brenda meje ndjeje frymezim
vese e rene mbi petale
vjen i lumtur ky agim
..........
Te ndale era ferferima
vese e rene ka fresku
ngjyre e zjarrte qe ka lulja
krenari ka tregu
.......
Ti pranvere shperndane gezime
neper gjethe lule dege
ndaj nga ty duam bekimin
permbi toke ne kete jete
......
Ti je lule s'pyet per stinet
arome leshon pandale perhere
kush po pyete vape e ngrica
petali yte,na ndjelle me ere.
....................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 15:54   #111
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Sa te vije pranvera:


Do vije i ftohti me ngrica acari
s'do endet njerzia si tani
mbremjes naten t'ja thote i pari
s'ka shetitje,kater mure shtepi
..........
Ulur mbeshtetur do shkoje gjate
hera heres cicerima do degjoje
te dale ne ballkon mbase vertet
ishin veshet,deshire i mashtroje
............
Ne koridore sa here
pak fiskulture te qetesoje vehten
ze te leshoje pa kuptuar
mendja ankohet ne anen tjeter
............
Duke menduar diten e shkume
te dale ne dritare hedhe e shikon
i kujton te ftohti permbi ftyre
hyne perseri,nate qe s'mbaron
................
Shtyhen javet keshtu muajt
kur do vije pranvere me fillu
hakmarrjen qe ka pergaditur
shkon e shtrihet,gjume duke enderru.
...........................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2018, 15:56   #112
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Sa te vije pranvera:


Do vije i ftohti me ngrica acari
s'do endet njerzia si tani
mbremjes naten t'ja thote i pari
s'ka shetitje,kater mure shtepi
..........
Ulur mbeshtetur do shkoje gjate
hera heres cicerima do degjoje
te dale ne ballkon mbase vertet
ishin veshet,deshire i mashtroje
............
Ne koridore sa here
pak fiskulture te qetesoje vehten
ze te leshoje pa kuptuar
mendja ankohet ne anen tjeter
............
Duke menduar diten e shkume
te dale ne dritare hedhe e shikon
i kujton te ftohti permbi ftyre
hyne perseri,nate qe s'mbaron
................
Shtyhen javet keshtu muajt
kur do vije pranvere me fillu
hakmarrjen qe ka pergaditur
shkon e shtrihet,gjume duke enderru.
...........................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 10:31   #113
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Henen enderrova:


Sillesh kujtimeve kesaj nate
do me zbresesh ne enderra pa kuptuar
ne kete ftohtesi nate janari
kujtimi diku me eshte trazuar
.............
Vertet enderrova nje nate pranvere
me henen e plote andej teje
kapte rrezja cepin e malit
e luginat,poshte shtriheshin me thelle
.............
U shfaqe ti si dikur,plote hijeshi
ne syte e mi sikur te kem prane
mbylla i hapa perseri
vetmi,erresi,dimer ftohtesi
.........
Koha do hapet dielli do dale
hene e plote a nje vize e saje
buzembremje do shfaqet perseri
t'me plotesoje tendin malle.
.......................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2018, 19:43   #114
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

S'te flake dot:

Sa kohe s'jemi pare
po ne enderra te kam kujtuar
se them dote e ke ndjere
sa here gjumin me ke trazuar
...........
Fryente ere me peshtjellime
mengjeseve heret ne agim
udhen mirrja ne t'zbardhme drite
ti me shfaqesh nje vegim
.........
Gjethet dridhen rrokullisen
t'paharruara kohet tona
rrezja diellit a hene plota
e pandare ne gezimet tona
..........
Vese mengjesi zbriste mbi lule
i vadiste plote freski
vinin mbrembjet e darkat tona
permbi lule shfaqesh ti
..............
Sa shume fjale dua te them
je freski mes behari
re shiu e veres thate
puhize deti qe perplasesh me ftohtesi mali.
......................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2018, 07:36   #115
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

S'do ta ndjeje mungesen tende:

Poshte gushes lamtumire
me sy mbyllur te marre ere
udhet,koha,ngado shkoje
te kame prane ti me ndjelle
.............
Male fusha do kaloje
e kodrinat per karshi
do i lutem qiellit lart
prane teje, o te ngjashme nje si ti
..............
Ftohtesi kur ndjej brenda
sikur mali rendu n'bore
kur versulet me oshtime
si orteku poshte kodrinave me kurore
............
Do te nxjerre jashte zemraten
sikur gjethi i vjeshtes thare
do ferferijne te lehta deget
jo te renda si me pare
............
Dite te bukura do vijne
lart me henen permbi koke
do i mbylle veshe e sy
ketu poshte bashke me ty.
..................................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 11-08-2018, 17:14   #116
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Ja tani ra termet:

Ra termet e u tund
gjithe pleqte frika ka kape
tani nga fundi,me fale,zoti vete
dosje tyre do me hape
...........
E mendojne gjynaqaret
jetet e tyre ne rini
verdalliseshin e krekoseshin
sot te rinjeve ja quajne marri
...............
Larte nga qielli vjen sinjali
dielli token e ka pjeke,ka tregu
ka ardhe koha si furrtari
anen tjeter me rrrotullu
.........
Jo se mbyte robnine e vete
eshte mundu me e kriju
pse deme te qoje mundin e tije
ka plote menyra me tregu.
...............
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2018, 15:17   #117
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Shtepia e vjeter:

Te shtepi e vjeter,vite s'kam shkuar
ne te rralle shkoj dhe tani
dites duke enderruar
kujtoj kohen femijerine
.........
Kopshti dhe bacja qe ndollej para
lajdhi e peme mbushur gjithandej
pusi dhe pedhumbat mbi pullaz te vjeter
gjyshi qe bertiste ne krahun kendej
.............
Pulat me te madhe kakarisin pa ndale
dhe gjeli xheloz permbi kotec
nenegjyshja ushqimin mbante ne dore
te parin therriste zbrit o mistrec
.........
Shamate e zhurma potere te pandale
te gjitha pulat me te krenare
veze benin,at'here bertisnin
e ndonjehere xhelozonin me te madhe
........
Gjyshi ne dore mirrte thiken
brenda ne kotec nje gjel te ri
ketij te vjetrit,supe dhe lengun
qeshnin te rriturit me gote raki
............
Shoket e vjeter s'jetojne aty
zgjerim diku tjeter kane marre
dhe lagjeja qe dikur ish jona
banore te rinje,te vjeter ka rralle
........
Shtesa pallatesh rrugice e vjeter
sa kujtime kishim,tani se di
banoreve te rinje fare si plase
s'duan t'ja dine per histori
..........
Po dhe te vjeterit kane bere mekatin
jane bere lesh e li
kane prure te lartin dhjetekateshin
rrine e krekosen ca dembelegji.
......................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-08-2018, 08:13   #118
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Ndjenje drejt teje:

S'jam fajtore pse te dua
e mbi ty derdhe malle e gezim
brenda nesh vjen rizgjohet
kohe e larget nje ngacmim
........
I shohe rrenjet qe ka hedhur
jo se dime,por e ndjejme
kur shoh ftyren trupin tend
zgjohen,te gezuar dhe lumenjte
........
Hidhe veshtrimin shih nga ndjenja
jo trishtim,te qete e le
te shohe ty,te kem prane
keput zinxhire nuk njeh fre
...........
Fajtore vehten,
qe vec ty t'eshte perkushtu
ecen shkon vitet se tremben
te shohe ty,s'ka me duru
...........
Pse te pyesesh ku shkaktari
c'fare te mesosh pse ti dish
do te thuash sa me do
ne qetesi do te rrishe.
......................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-08-2018, 08:28   #119
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Enderr temperature:

Ne lumin prane,i qete ishte uji
flokezezen me syte blu takova nje dite
erresire nate zgjata doren ta kapja
hena larte vezullonjese ndrite
..........
Rendja pandaluar
deshire me vlonte fuqishem ne gji
drejt saje s'ndaloja,s'dua t'ja di
ne enderr,ne shtrat ndollem ne kllapi
..........
Syte hape e mbylle
mbi te gjitha sa fort e deshiroja
ftohtesi,ethe te zjarrte mbi balle
dote s'levizja s'guxoja
..........
Uji mbi xhame me solli ne vehte
ate mbrembje rrebeshi,shterngate shi
floku i zi nen henen e plote
e syte e saje blu kaltersi.
.........................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Njazi pėlqehet nga
i vjetėr 15-08-2018, 15:24   #120
Njazi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 222
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Njazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolareNjazi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Kenge natyre

Bregut te detit:

Sa here vala godiste
kame zene vend e te kam pare
brigjeve ngrihej e zbriste
ne heshtje te sodisja vetmitare
...........
Merrja udhen duke u larguar
pikat me ndiqnin pa pushim
duke ikur ngadale udhes
atehere shijoja tenden oshtime
............
Perplase pafund ujin pandale
mbi rere shkembinj sulesh me fuqi
do kthehesh,shkumen do marresh pas
e pregaditesh ta hedhesh perseri
...........
Dallget lehtas era ti perkedhel
humbas mbi ty duke te pare
me veshtrimin vijne e ikin
kreshtat e larta a te kaltrat vale.
........................
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur