Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Katolik

Katolik Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt katolikė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-09-2017, 17:56   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,082
Thanks: 6,315
Thanked 2,966 Times in 1,508 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Tentativa e arratisjes sė At Zef Pllumit, pėrmes Qafės sė Pejės

Historiani, studiuesi dhe gazetari Kastriot Dervishi, pėrmes njė statusi nė Facebook sjell nė vėmendje goditjen qė regjimi komunist i dha klerikut tė njohur At Zef Pllumi, pėr tė denigruar figurėn e tij. Postimin e tij nė Facebook mund ta lexoni tė plotė mė poshtė.
“50-vjetori i arrestimit tė dytė
At Zef Pllumi dhe vigjilenca e “njeriut tė ri”
Nė Shqipėrinė komuniste nuk ishin vetėm njerėzit e regjimit keqbėrės. Propaganda krijoi “njeriun e ri”, shėrbėtorin mė tė verbėr ndaj atij sistemi. “Njeriu i ri” i droguar nga ideologjia komuniste, pėrkundrejt njė teneqeje dekoratė, apo fletėlavdėrimi, kujtonte se duke i bėrė keq tjetrit i shėrbente atdheut.
Historia qė po tregoj ėshtė e vitit 1967, kohėn kur Shqipėria komuniste mbylli institucionet fetare dhe goditi gjithė klerin e vendit. Njėri prej kėtyre klerikėve, Zef Pllumi, duke mos e duruar dot atė gjendje, provoi tė arratisej nga Shqipėria nėpėrmjet kufirit tokėsor nė Rrethin e Shkodrės.
U nis i vetėm drejt kufirit. Mori drejtimin e Qafės sė Pejės. Arriti t’i shpėtojė syrit tė rojeve kufitare tė postės sė Thethit, por jo syrit tė “njeriut tė ri”. Nė bjeshkėt e Nikēit “njeriu i ri”, vigjilonte. 8 punonjės tė ndėrmarrjes sė pyjeve e pikasėn dhe kėrkuan dokumentin qė duhej pėr tė qarkulluar nė ato zona. Ata dyshuan dhe e shoqėruan.
Procesverbali “pėr kapjen e personit tė dyshimtė Zef Gjeto Pllumi” u hartua nga kryetari i kėshillit popullor tė zonės, tekniku i pyjeve, kryetari i kooperativės Nikē dhe sekretari i organizatės bazė tė partisė. Tekniku i pyjeve (i fotos), i pėrkushtuar deri nė fund pėr realizimin e poshtėrisė sė tij, me dy punėtorė dhe dy pushkatarė e dėrgoi At Zefin nė Tamarė, pikėrisht atje ku do ta merrnin njerėzit e specializuar tė regjimit, tė cilėt do t’i jepnin dėnimin e dytė me 25 vjet burgim.
At Zef Pllumi u burgos dy herė nga regjimi komunist nė periudhat: 15.10.1946-15.10.1949 dhe 27.9.1967-11.4.1989. Kėsisoj qėndroi 25 vjet i burgosur”.
Fotoja qė bashkėlidhet tregon ēastin e ndalimit tė At Zef Pllumit mė 27 shtator 1967. Tekniku me emrin Marash nė emėr tė “njeriut tė ri” bėn ndalimin nė kufi”*(sic.), ka shkruar Dervishi. /Telegrafi/
__________________________________________________ _____
https://telegrafi.com/tentativa-e-ar...afes-se-pejes/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 24-09-2017, 20:27   #2
lonely_lion
V.I.P
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 2,900
Thanks: 0
Thanked 989 Times in 753 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tentativa e arratisjes sė At Zef Pllumit, pėrmes Qafės sė Pejės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Historiani, studiuesi dhe gazetari Kastriot Dervishi, pėrmes njė statusi nė Facebook sjell nė vėmendje goditjen qė regjimi komunist i dha klerikut tė njohur At Zef Pllumi, pėr tė denigruar figurėn e tij. Postimin e tij nė Facebook mund ta lexoni tė plotė mė poshtė.
“50-vjetori i arrestimit tė dytė
At Zef Pllumi dhe vigjilenca e “njeriut tė ri”
Nė Shqipėrinė komuniste nuk ishin vetėm njerėzit e regjimit keqbėrės. Propaganda krijoi “njeriun e ri”, shėrbėtorin mė tė verbėr ndaj atij sistemi. “Njeriu i ri” i droguar nga ideologjia komuniste, pėrkundrejt njė teneqeje dekoratė, apo fletėlavdėrimi, kujtonte se duke i bėrė keq tjetrit i shėrbente atdheut.
Historia qė po tregoj ėshtė e vitit 1967, kohėn kur Shqipėria komuniste mbylli institucionet fetare dhe goditi gjithė klerin e vendit. Njėri prej kėtyre klerikėve, Zef Pllumi, duke mos e duruar dot atė gjendje, provoi tė arratisej nga Shqipėria nėpėrmjet kufirit tokėsor nė Rrethin e Shkodrės.
U nis i vetėm drejt kufirit. Mori drejtimin e Qafės sė Pejės. Arriti t’i shpėtojė syrit tė rojeve kufitare tė postės sė Thethit, por jo syrit tė “njeriut tė ri”. Nė bjeshkėt e Nikēit “njeriu i ri”, vigjilonte. 8 punonjės tė ndėrmarrjes sė pyjeve e pikasėn dhe kėrkuan dokumentin qė duhej pėr tė qarkulluar nė ato zona. Ata dyshuan dhe e shoqėruan.
Procesverbali “pėr kapjen e personit tė dyshimtė Zef Gjeto Pllumi” u hartua nga kryetari i kėshillit popullor tė zonės, tekniku i pyjeve, kryetari i kooperativės Nikē dhe sekretari i organizatės bazė tė partisė. Tekniku i pyjeve (i fotos), i pėrkushtuar deri nė fund pėr realizimin e poshtėrisė sė tij, me dy punėtorė dhe dy pushkatarė e dėrgoi At Zefin nė Tamarė, pikėrisht atje ku do ta merrnin njerėzit e specializuar tė regjimit, tė cilėt do t’i jepnin dėnimin e dytė me 25 vjet burgim.
At Zef Pllumi u burgos dy herė nga regjimi komunist nė periudhat: 15.10.1946-15.10.1949 dhe 27.9.1967-11.4.1989. Kėsisoj qėndroi 25 vjet i burgosur”.
Fotoja qė bashkėlidhet tregon ēastin e ndalimit tė At Zef Pllumit mė 27 shtator 1967. Tekniku me emrin Marash nė emėr tė “njeriut tė ri” bėn ndalimin nė kufi”*(sic.), ka shkruar Dervishi. /Telegrafi/
__________________________________________________ _____
https://telegrafi.com/tentativa-e-ar...afes-se-pejes/
Ky eshte Kastriot Dervishi ?
Citim:
Kastriot Dervishi lindi nė Elbasan mė 6 shkurt tė vitit 1972, ėshtė historian shqiptar.
Tė gjitha nivelet e arsimit i kreu nė qytetin e lindjes, diplomoi pėr histori nė Universitetin "Aleksandėr Xhuvani". Qė nga viti 1999 ėshtė redaktor i faqes historike tė gazetės sė pėrditshme "55" nė Tiranė. Lėvron gjithashtu kritikėn dhe analizėn politike. Ėshtė studiues i historisė moderne tė Shqipėrisė dhe veēmas i asaj politike. Ėshtė autor zėrash nė librin "Elbasani - Enciklopedi" (Elbasan, 2003), si dhe i "Fjalorit Enciklopedik Shqiptar" (nė proēes). Ka pėrfunduar studimin "Shėrbimi sekret shqiptar" 1922 - 1944", si dhe botime tė tjera nė vijimėsi.
Ky paska mbaruar shkuar shkollen e larte. Po te qe ndonje i prekur nuk besoj se do ta linin te bente universitet.Por meqe nuk kam kohe te tepert te merrem me te dhe nuk dua t'i bije ketij personi kot ne qafe ... thjesht nuk me pelqeu ajo "Njeriu i Ri" i futur ne kllapa dhe ... Do j'u tregoj nje histori ... Ky ka lindur ne 1972.

Nje sqarim i vogel per "Njeriun e Ri", qe permend ky ne shkrim.Me kete nuk dua te perligj cfare beri ai dhe te them se ai beri detyren.Dua te sqaroj ata qe nuk e kane jetuar ate kohe.
Mjere po te te binte ne pjese te ndodhte gje ne turnin tend apo te arratisej nje njeri ne zonen ku ishe ushtar apo roje pylli. Mjere kush e kishte ate shanc m@ti. Te thonin : S'ke qene vigjilent,je armik qe le armikun te ikte. Futu brenda ti ne vend te tij. I kishte menduar rregjimi te gjitha ne ate kohe. S'kish nevoje te ruante poilicia.Ruanim njeri-tjetrin. Ne qytete kane qene ca qe i thonim 80 lekesha.Keta qene civile qe punonin ne punera te ndryshme dhe ne kohen e lire spiunonin dynjane.Keta kane bere zararet e dynjase se detyronin dhe femijet e tyre dhe grate,qe t'ju sillnin informacion per t'a cuar ne Polici.

Kodi:
 http://perqasje.com/tag/kastriot-dervishi/
Ky paska qene, ish - Drejtor i Arshives se Ministrise se Brendeshme. Pse merret me te vdekurit ky? Pse nuk merret me te gjallet ?
Nuk ka materiale per te gjallet ne arshive, apo ky do mbaroje njehere pune me te vdekurit sa te vdesin keta qe jane gjalle dhe pastaj te merret me ta?
Ka pasur disa raste kur njerezit i kane thene (ne mos qofsha gabim) se do ta paditin ne gjyq per menyren se si ky perdor per show materialet e arshives se Ministrise se Puneve te Brendeshme.

Secili nga ju ka mendimin e tij, por do ju lutesha mos u beni percues te portaleve shqiptare qe jane bere nje hale e madhe. Nuk e kam per kete rast. Kete mire bere qe e solle, por nuk me pelqen menyra se si bejne trimin pas kuvendit ca tipa.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur