Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-12-2017, 15:34   #1
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,780
Thanks: 263
Thanked 465 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Vendet e Ballkanit te perballen me te kaluaren

TemA Online

Wolfgang Petritsch: Vendet e Ballkanit duhet te perballen me te kaluaren

Pas pėrfundimit tė Tribunalit tė Hagės e kanė radhėn vendet e Ballkanit qė tė pėrballen me tė kaluarėn, mendon Wolfgang Petritsch.

Jam i shokuar pėr vetėvrasjen e Slobodan Praljakut dhe gabimet nė masat e sigurisė janė tė pafalshme, thotė pėr DW-nė, Wolfgang Petritsch, ish-pėrfaqėsues i lartė pėr Bosnjen dhe Hercegovinėn.

Por sipas tij megjithė kėtė Gjykata e Hagės ka bėrė njė punė tė mirė pėr zbardhjen e krimeve tė luftės nė ish-Jugosllavi. Tani duhet qė nė rajon tė nisė pajtimi dhe nismėn pėr kėtė duhet ta marrin njerėzit dhe politika, thekson politikani socialdemokrat austriak.

Sipas Wolfgang Petritsch pas pėrfundimit tė punės sė gjykatės ndėrkombėtare duhet qė nė nivel nacional tė forcohet ligji dhe gjykatat.

Detyra e tyre dihet tė jetė jo vetėm luftimi i korrupsionit, por ato duhet edhe tė vazhdojnė proceset pėr krime lufte.

Po ashtu duhet tė forcohet shoqėria civile, e cila nė Serbi ėshtė e fortė dhe qė duhet tė bėhet mė aktive edhe nė vendet e tjera tė rajonit.

Pėrballja me tė kaluarėn duhet tė bėhet prej tė gjithėve, mendon Wolfgang Petritsch, pavarėsisht nėse ata e shohin veten nė rolin e viktimės apo konsiderohen si kriminelė.

Sa i pėrket kėmbėnguljes sė disa politikanėve nė narativet nacionaliste dhe etnike, apo pretendimit tė presidentit tė Republika Srpska, Milorad Dodik, pėr tė vėnė nė diskutim kufijtė ekzistues, Wolfgang Petritsch thotė se vėnia nė diskutim e kufijve do tė shkaktojė tragjedi tė reja.

Faktori etno-nacional ėshtė njėri prej faktorėve, por jo vendimtar pėr paqen nė rajon. Integrimi evropian bėn tė qartė se nė njė hapėsirė tė madhe mund tė pėrjetohen tė pėrbashkėtat si ekonomikisht edhe kulturalisht, thotė Petritsch.

Sipas tij bashkėpunimi me Evropėn duhet tė jetė sidomos pėr serbėt prioritet absolut; sepse vetėm nė njė Evropė tė bashkuar serbėt mund tė jenė tė bashkuar. Njė bashkim nė njė krijesė multietnike apo multinacionale si ish-Jugosllavia, nuk mund tė krijohet mė. Efektet pozitive mund tė arrihet vetėm nė njė Evropė mė tė madhe dhe ky vizion duhet tė rrėnjoset mė thellė nė zemrat dhe mendjet e njerėzve, thotė Petritsch.
______________________________
Diplomati austriak Wolfgang Petritsch ishte nga viti 1999 deri 2002 Pėrfaqėsues i lartė pėr Bosnjen dhe Hercegovinėn. Nė kėtė funksion ai drejtoi zbatimin e marrėveshjes sė Dejtonit tė 14. dhjetorit 1995, qė nėnshkruan ish-presidentėt Slobodan Milosheviq, Franjo Tugjman (Kroaci) dhe kryetari i presidiumit boshnjako-hercegovinas Alija Izetbegoviq.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur