Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-02-2017, 07:55   #1
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,945
Thanks: 1,300
Thanked 1,788 Times in 1,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Ketu tek ne po qeverisin,mandat pas mandati, njerez pa kurrefare ideali morali apo qellimi tjeter pervec atij te uzurpimit te shtetit.Si "majtistat" ashtu edhe "djathtistat" e ketij megakatundi te pakulturuar e te izoluar (per shkaqe historike) kane pasur vetem nje qellim: perfitimin personal ,si ne aspektin financiar e pasuror, ashtu edhe ne aspektin psiqik te delirit nga pushteti, qe sjell nevojen per ta ushtruar abuzivisht ate. Sinqerisht qe nuk e kutoj se si mund te ngjalle shpresen nje opozite si ajo e PD. Do te doja shum qe ta ngjallte (pamvaresisht cili krah politik eshte ne opozite) shpresen qe ka vrare politika 25 vjecare shqiptare. Me thoni! Cili nga lideret apo partite e pluralizmit, ka kontribuar per vendin i udhehequr nga vizioni per nje shtet te drejte e ligjor, ku institucionet te jene te pamvarura dhe te garantojne balancen e pushtetve? Mua nuk me rezulton se e ka bere ndonje lider apo parti. Mund te bejeme edhe krahasime duke u kthyer ne kohe ,e duke shqyrtuar qeverisjet e viteve 91-92,92-97,97-05,05-13,13-17.Vetem duke i krahasuar me njera tjetren mund te gjejme ndonje diference nuancash apo formash po qe ne raport me shtetin ligjor , kane nje ngjashmeri te frikshme per nga deshira e lidereve per centralizimin e te gjitha pushteteve ne nje dore te vetme. Cili eshte ai lider qe ka bere perjashtim? S.Berisha? F.Nano? Ilir Meta apo Edi rama?? Nje qytetari e pergjegjshme, qe ka indinjaten e saj per menyren si po qeveriset shqiperia,nuk ja lejon vetes kurre te perfshihet ne protesta me sfond te paster politik,aq me teper qe ne krye te protestes eshte nje pjestar e qeverise "Berisha2" ku per 8 vjet me rradhe mbajti poste shume te perfoluara per korrupsion dhe shkelje flagrante ligji qe pershkallezuan deri ne "vrasje shteterore”. Pra, problemi eshte se pakenaqesia eshte ne kulmet e saj, por edhe mungesa e frymezimit nga Lulzim Basha (qe nuk ka guxim te kritikoje partine dhe veten per 8 vjetet e pushtetit te berishes) eshte shume e madhe. Shkeputjen nga e kaluara po tentojne ta bejne ne menyre indirekte(jo "mea culpa"-n se nuk imagjinohet) por stakimin e partise nga "stekat e vjetra" qe u konsumuan ne qeverine e meparshme duke rene ne arrogance dhe babezi.Them indirekte pasi drejtperdrejt ,Lulzim Basha nuk ka akuzuar e as eshte distancuar nga asnje segment te qeverise Berisha (sic eshte e kuptueshme duke qene se ke marre pjese ne nje pjese te mire te aferave). Distancimi eshte bere vetem formal. Nje trukim imazhi per ti hedhur hi syve njerezve.Thjesht jane menjanuar duke mos u reklamuar ne foltoren e protestave apo daljeve te Bashes ne tv. Po a eshte i besueshem qofte edhe ky mesazh indirekt i Bashes se partia eshte hapur dhe do kete prurje te reja duke u distancuar nga e kaluara??? Un them jo sepse nuk ka bere analizen e asnje nga deshtimet e qeverise se Berishes.Nje politikan modern qe pretendon se ka profil perendimor,duhet ta dije mire se zhcvillimet brenda partive gjykohen nga aktet e qarta dhe te drejtperdrejta.Nje politikan qe merr kryesine e nje partie(nuk po e kujtojme se si), qe ka rene ne menyre drastike nuk ka shume rruge zgjidhje,per te mos thene qe ka vetem nje rruge kalimi. Goditja politike, permes nje analize te thelle te shkaqevete humbjes,e pjeses se deshtuar te estabilishmentit partiak dhe liderit. Kjo eshte e pamundur per zotin Basha pasi ai eshte produkt i drejtperdrejte i familjes Berisha dhe pjestar I kastes. Per nje bir eshte i veshtire mohimi i te atit.Kete e kuptojne njerezit kur behet fjale per raporte te ngushta brenda nje familje,por shteti dhe partia, qe duhet te jete nje grup qe interesohet per qeverisje me te mire dhe shtet te drejte nuk duhet te mbahen peng e konjokturave sektare e nepotike te krijuara ne kushtet e nje bashkfajtoresije ne qeverisjen e derrmuar Berisha2. Me pak fjale Basha eshte thjesht nje pjese e qeverise se vjeter qe kerkon te zevendesoje kete ekzistuesen.Agje me shume,e as me pak. Pra e njejta fytyre e shemtuar sic eshte fytyra e kesaj qeverije, do reflektohet ne pasqyrat e thyera te shqiptareve, qe vazhdojne e furrnizojne lideret meskin me besim. Kjo nuk duhet te ndodhe me! Levizja duhet te jete anti-kaste. Anti-kaste do te thote te pakten te refuzojme te njejtit aktor dhe faktore qe kane determinuar politiken shqiptare post-komuniste. JO BASHA,JO META,JO BERISHA,JO RAMA!!!!!!!!!! Kjo eshte e vetmja siguri qe me ka ngelur. Pra qe sistemin qe na ka cuar ne kete derexhe,qe ka kaleruar per njecerek shekulli kjo kaste me keto aktore,duhet ta rrezojme. Nuk mund te behem aq naiv sa te mendoj se nga i njejti veprim duhet te pres rezultate te ndryshme. Basha si moshe,perfaqeson brezin e ri te plitikaneve. Ai, per te qene nje faktor dallues ne kete politiken tone "te sheshte" ne moral dhe ne akte njerezore,duhet te luaj politike moderne. Jo politiken e "abdikim alla Enver-Ramiz".Te marre skeptrin e ndryshkur te Berishes dhe ta trukoje per te mashtruar shqiptaret perseri. Te hapi literaturen,te hulumtoje politiken e gjysem shekulli ketu neper kte kontinentin tone plak dhe do ta shohe se reformimet e medha te partive kane ardhur pasi eshte rrezuar "forma"e meparshme. Lulzim basha nuk ka si ta beje kete reformim.Nuk ka forcen intelektive,kulturen politike,guximin peresonal(per kete nuk I ve faj pasi Saliu I ka dhene provat se te nxjerr jasht loje me nje buton,edhe pastaj suksese ne ferr/parajse se ne jete jo me). E thjeshte fare. Eshte si ti kerkosh sitemit operativ “windows 2000” te kthehet ne “windows xp” ne menyre autonome.Kjo nuk mund te ndodhi logjikisht pas sistemi nuk e percepton vetveten aq me pak ta ndryshoje ate. Ky eshte Basha!Nje figure politike e konsumuar (aq sa c'eshte edhe Rama-Meta-Berisha),i programuar nga jashte si windows 2000 I cili nuk mund te “update”-oje vetveten e aq me teper te “update”-ohet nga nje “windows 97” sic eshte “Pd-ja Berishiane”. Ky eshte fatkeqesi per ne dhe fat per krye-banditin e rradhes ne kryeministri qe nuk ka opozite perballe.Per shume shkaqe. Me kryesori:trashegimia e erret e S.Berishes. “Klonimi”i suksesshem I ketij te fundit nen lekuren e L.Bashes(vetem formen mundohen ta trukojne). Qytetaret duhet te reflektojne shum ne lidhje me keto zgjedhje ,dhe pas rezultatit duhet te nxjerrin konkluzionet e tyre ne lidhje me to, klimen ekonomike,sociaale,politike.kulturore te vendit. Ju lutem o prinder mos I beni femijet tuaj tifoze te verber te njeres apo tjeteres parti,mos I kultivoni qe ne moshen e hershme “kultin e individit”,kultin e me te fortit,kultin e shpetimtarit (heroit) qe na ndikon jeten sepse keshtu e ka vullnetin (jo sepse e ka per detyre sepse paguhet nga taksat tona). Nje kulture tjeter duhet te prevaloje ndaj asaj te ndenshtrimit ndaj karizmes se nje lideri,qe e kalon arsyetimin e shendoshe ne plan te dyte. Ju lutem kultivoni individin e lire me kulturen normale te nje demokracie qe leviz,qe qarkullon elitat dhe asgje nuk eshte e perjetshme(as kujtimi I Sali Berishes si hero gjoja,as Rama si reformator gjoja as Meta me qetesi dhe dashuri & bllok ne dore.(shenimet jane te rendesishme mbahen ne blloqe sepse nje disk edhe mund te digjet). Shteti mban rregull. Nuk mund te mos protokollohet cdo gje, edhe eurot e vogla (te tipit 700 mije) duhen shenuar,edhe Gimi,Goni,Beni,Ylli,Tani nuk mund te jene te pa “protokolluar”. Edhe 30 mije vendet e famshme te punes duhen kalcifikuar pasi 4x30 000=120 000=LSI=”vjedh macja bashke me mi”. Edhe Rame legeni qe perdoret si lecke per fushata elektorale neper bote.Qe mashtron shqiptaret perdite,qe premton ate qe nuk mbahet dot,qe nxjerr nga burgu killera dhe le ne burg hallexhi e djem te ri per nje cigare hashash. Ka shum padrejtesi sociale nga nje qeveri qe premtimet I kishte edhe me sociale se vendet skandinave. Sapo erdhi ne pushtet,na nxori gishtin e mesit. Na e futi. Harron se nuk ka fituar asgje ne zgjedhjet e 2013, por thjesht ka rene qeveria e shkuar se nuk kishte ku te shkonte me. I mbeti ne dore pushteti I ngjizur ne gjirin e lalezit,ku e dime se c solli,ku e shohim se si po mbrohet sot si “aleance e nevojshme e kohes” nga PR-istat e Rames, me sofistike Ngjele dhe moral ngjale. Jemi per angazhime “te treta”,parti alternative dhe individe me integritet qe nuk kane patur ndonje ngut per tu futur ne politike dhe ne nderkohe kane treguar integritet dhe ndershmeri ne profesionet e tyre. Keto individe duhet te agregohen disi. Te gjithe po thojne se jemi ne rruge pa krye. Nuk eshte situata qe po shpresojme tek nje rotacion. Sfidat jane te tjera ,edhe qasja e shume intelektuleve duhet te marre kah tjeter levizje. Nje gazetar ose intelektual , me e pakta qe mund te beje eshte te shkruaj artikuj publicistik ku krtikon qeverine a radhes ,ky eshte rregulli edhe ne demokraci me qeverisje shum cilesore. Tek ne eshte ne rrezik sistemi. Duhet me shume.Plus qe skepticizmin e gjithanshem(qe nuk cuditem qe ekziston) mund ta kanalizojme ne drejtime me konkrete dhe ti japim mbeshtetje me te gjere nga grupimet intelektuale ne vend. Jane disa intelektuale...ne I njohim.....nuk kane bere kompromise me pushtetin...........mund te angazhohen ….....ndoshta jo ne vete te pare por duke mbeshtetur haptaz nje formacion te ri........ Duke e mbeshtetur me ide dhe pse jo me aksione (jo propagandistike) por denoncuese ndaj kastes. Artiste ,gazetare,akademike,sportiste duhet te mblidhen per ti thene stop kesaj klase te kalbur politike. OK! jo me Blushin !!!!!! Mezi pres ndonje Lubonje apo Artan Fuge te beje perpara....edhe ndonje tjeter qe ka treguar se e ka tessutin moral shume me te trashe se intelektuale te tjere te cilet nuk priten shum gjate per tu rres htuar krah interesit ,krah korporatokracise e babezise se biznesit qe dashuron vetem sistemin e xhungles”alla shqiptarce”. Ose mbeshtesni blushin!
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 03-03-2017, 06:53   #2
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 115 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Pėrshendetje.
Kisha njė vėrejtje tė vogėl. Jo nė lidhur me brendėsinė e artikullit, pasi nuk munda ta lexoj. Nuk munda ta lexoj pėr arsye se shkrimi i gjatė, pa paragrafė.
Shkrime tė tilla zakonisht pavarėsisht tematikės sė tyre nuk behėn tė kuptueshme pėr lexuesin e thjeshtė nė kohė normale.
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Piktori pėlqehet nga
i vjetėr 03-03-2017, 07:06   #3
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,945
Thanks: 1,300
Thanked 1,788 Times in 1,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Piktori Shiko postimin
Pėrshendetje.
Kisha njė vėrejtje tė vogėl. Jo nė lidhur me brendėsinė e artikullit, pasi nuk munda ta lexoj. Nuk munda ta lexoj pėr arsye se shkrimi i gjatė, pa paragrafė.
Shkrime tė tilla zakonisht pavarėsisht tematikės sė tyre nuk behėn tė kuptueshme pėr lexuesin e thjeshtė nė kohė normale.
Ke mese te drejte; sepse une thjeshte e mora nga portali ku ishte komentuar anonim dhe nuk nderhyra fare per ta ndare ne paragrafe duke i bere copy-paste.

Me pelqeu si shkrim se si jemi katandisur nga nje qeveri ne tjetren mbas 27 vitesh te ashtquajtur demokraci - anarki.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2017, 19:36   #4
Filan Fisteku
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2017
Posts: 3
Thanks: 1
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Filan Fisteku ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Ky shkrim eshte nje koment spontan i bere ne nje portal nga une (Filan Fisteku).
Piktori nuk ka lidhje!
Filan Fisteku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2017, 19:48   #5
Filan Fisteku
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2017
Posts: 3
Thanks: 1
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Filan Fisteku ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Ketu tek ne po qeverisin,mandat pas mandati, njerez pa kurrefare ideali morali apo qellimi tjeter pervec atij te uzurpimit te shtetit.Si "majtistat" ashtu edhe "djathtistat" e ketij megakatundi te pakulturuar e te izoluar (per shkaqe historike) kane pasur vetem nje qellimerfitimin personal ,si ne aspektin financiar e pasuror, ashtu edhe ne aspektin psiqik te delirit nga pushteti, qe sjell nevojen per ta ushtruar abuzivisht ate.

Sinqerisht qe nuk e kuptoj se si mund te ngjalle shpresen nje opozite si ajo e PD.
Do te doja shum qe ta ngjallte (pamvaresisht cili krah politik eshte ne opozite) shpresen qe ka vrare politika 25 vjecare shqiptare.

Me thoni!
Cili nga lideret apo partite e pluralizmit, ka kontribuar per vendin e udhehequr nga vizioni per nje shtet te drejte e ligjor, ku institucionet te jene te pamvarura dhe te garantojne balancen e pushtetve?
Mua nuk me rezulton se e ka bere ndonje lider apo parti.

Mund te bejeme edhe krahasime duke u kthyer ne kohe ,e duke shqyrtuar qeverisjet e viteve 91-92,92-97,97-05,05-13,13-17.Vetem duke i krahasuar me njera tjetren mund te gjejme ndonje diference nuancash apo formash, po qe ne raport me shtetin ligjor , kane nje ngjashmeri te frikshme per nga deshira e lidereve per centralizimin e te gjitha pushteteve ne nje dore te vetme.

Cili eshte ai lider qe ka bere perjashtim?
S.Berisha? F.Nano? Ilir Meta apo Edi rama??

Nje qytetari e pergjegjshme, qe ka indinjaten e saj per menyren si po qeveriset shqiperia,nuk ja lejon vetes kurre te perfshihet ne protesta me sfond te paster politik,aq me teper qe ne krye te protestes eshte nje pjestar e qeverise "Berisha2" ku per 8 vjet me rradhe mbajti poste shume te perfoluara per korrupsion dhe shkelje flagrante ligji qe pershkallezuan deri ne "vrasje shteterore”.

Pra, problemi eshte se pakenaqesia eshte ne kulmet e saj, por edhe mungesa e frymezimit nga Lulzim Basha (qe nuk ka guxim te kritikoje partine dhe veten per 8 vjetet e pushtetit te berishes) eshte shume e madhe.

Shkeputjen nga e kaluara po tentojne ta bejne ne menyre indirekte(jo "mea culpa"-n se nuk imagjinohet) por stakimin e partise nga "stekat e vjetra" qe u konsumuan ne qeverine e meparshme duke rene ne arrogance dhe babezi.Them indirekte pasi drejtperdrejt ,Lulzim Basha nuk ka akuzuar e as eshte distancuar nga asnje segment i qeverise Berisha (sic eshte e kuptueshme duke qene se ke marre pjese ne nje pjese te mire te aferave).

Distancimi eshte bere vetem formal.
Nje trukim imazhi per ti hedhur hi syve njerezve.Thjesht jane menjanuar figurat e vjetra (me aq sa eshte e mundur)duke mos u reklamuar ne foltoren e protestave apo daljeve te Bashes ne tv.
Po a eshte i besueshem qofte edhe ky mesazh indirekt i Bashes se partia eshte hapur dhe do kete prurje te reja duke u distancuar nga e kaluara???

Un them jo sepse nuk ka bere analizen e asnje nga deshtimet e qeverise se Berishes.Nje politikan modern qe pretendon se ka profil perendimor,duhet ta dije mire se zhcvillimet brenda partive gjykohen nga aktet e qarta dhe te drejtperdrejta.Nje politikan qe merr kryesine e nje partie(nuk po e kujtojme se si), qe ka rene ne menyre
drastike nuk ka shume rruge zgjidhje,per te mos thene qe ka vetem nje rruge kalimi.
Goditja politike, permes nje analize te thelle te shkaqevete humbjes,e pjeses se deshtuar te estabilishmentit partiak dhe liderit.

Kjo eshte e pamundur per zotin Basha pasi ai eshte produkt i drejtperdrejte i familjes Berisha dhe pjestar I kastes.

Per nje bir eshte i veshtire mohimi i te atit.
Kete e kuptojne njerezit kur behet fjale per raporte te ngushta brenda nje familje,por shteti dhe partia, qe duhet te jete nje grup qe interesohet per qeverisje me te mire dhe shtet te drejte, nuk duhet te mbahen peng e konjokturave sektare e nepotike te krijuara ne kushtet e nje bashkfajtoresije ne qeverisjen e derrmuar Berisha2.

Me pak fjale Basha eshte thjesht nje pjese e qeverise se vjeter qe kerkon te zevendesoje kete ekzistuesen.Agje me shume,e as me pak.

Pra e njejta fytyre e shemtuar sic eshte fytyra e kesaj qeverije, do reflektohet ne pasqyrat e thyera te shqiptareve, qe vazhdojne e furrnizojne lideret meskin me besim.
Kjo nuk duhet te ndodhe me!
Levizja duhet te jete anti-kaste.
Anti-kaste do te thote te pakten te refuzojme te njejtit aktor dhe faktore qe kane determinuar politiken shqiptare post-komuniste.

JO BASHA,JO META,JO BERISHA,JO RAMA!!!!!!!!!!
Kjo eshte e vetmja siguri qe me ka ngelur.
Pra, ,sistemin qe na ka cuar ne kete derexhe,qe ka kaleruar per njecerek shekulli kjo kaste, me keto aktore,duhet ta rrezojme.


Nuk mund te behemi aq naiv sa te mendojme se nga i njejti veprim duhet te presim rezultate te ndryshme.

Basha si moshe,perfaqeson brezin e ri te plitikaneve.
Ai, per te qene nje faktor dallues ne kete politiken tone "te sheshte" ne moral dhe ne akte njerezore,duhet te luaj politike moderne.
Jo politiken e "abdikim alla Enver-Ramiz".Te marre skeptrin e ndryshkur te Berishes dhe ta trukoje per te mashtruar shqiptaret perseri.
Te hapi literaturen,te hulumtoje politiken e gjysem shekulli ketu neper kte kontinentin tone plak dhe do ta shohe se reformimet e medha te partive kane ardhur pasi eshte rrezuar "forma"e meparshme.

Lulzim basha nuk ka si ta beje kete reformim.Nuk ka forcen intelektive,kulturen politike,guximin peresonal(per kete nuk I ve faj pasi Saliu I ka dhene provat se te nxjerr jasht loje me nje buton,edhe pastaj suksese ne ferr/parajse se ne jete jo me).
E thjeshte fare.
Eshte si ti kerkosh sitemit operativ “windows 2000” te kthehet ne “windows xp” ne menyre autonome.Kjo nuk mund te ndodhi logjikisht pas sistemi nuk e percepton vetveten aq me pak ta ndryshoje ate.

Ky eshte Basha!Nje figure politike e konsumuar (aq sa c'eshte edhe Rama-Meta-Berisha),i programuar nga jashte si windows 2000 I cili nuk mund te “update”-oje vetveten e aq me teper te “update”-ohet nga nje “windows 97” sic eshte “Pd-ja Berishiane”.

Ky eshte fatkeqesi per ne ,dhe fat per krye-banditin e rradhes ne kryeministri qe nuk ka opozite perballe.Per shume shume me shume shkaqe sec parashtrova.

Me kryesori:trashegimia e erret e S.Berishes.
“Klonimi”i suksesshem I ketij te fundit nen lekuren e L.Bashes(vetem formen mundohen ta trukojne) nuk “ngjit” aspak.

Qytetaret duhet te reflektojne shum ne lidhje me keto zgjedhje ,dhe pas rezultatit duhet te nxjerrin konkluzionet e tyre ne lidhje me to, klimen ekonomike,sociale,politike e kulturore te vendit.

Ju lutem o prinder mos I beni femijet tuaj tifoze te verber te njeres apo tjeteres parti,mos I kultivoni qe ne moshen e hershme “kultin e individit”,kultin e me te fortit,kultin e shpetimtarit (heroit) qe na ndikon jeten sepse keshtu e ka vullnetin (jo sepse e ka per detyre sepse paguhet nga taksat tona).
Nje kulture tjeter duhet te prevaloje ndaj asaj te ndenshtrimit ndaj karizmes se nje lideri qe e kalon arsyetimin e shendoshe ne plan te dyte.


Ju lutem kultivoni individin e lire me kulturen normale te nje demokracie qe leviz,qe arsyeston,qe qarkullon elitat dhe ku asgje nuk eshte e perjetshme(as kujtimi I Sali Berishes si hero gjoja,as Rama si reformator gjoja as Meta me qetesi dhe dashuri & bllok ne dore.(shenimet jane te rendesishme mbahen ne blloqe sepse nje disk edhe mund te digjet).
Shteti mban rregull.
Nuk mund te mos protokollohet cdo gje, edhe eurot e vogla (te tipit 700 mije) duhen shenuar,edhe Gimi,Goni,Beni,Ylli,Tani nuk mund te jene te pa “protokolluar”.
Edhe 30 mije vendet e famshme te punes duhen kalcifikuar pasi 4(vete ne familje mesatarisht)x30 000=120 000 vota=LSI=”vjedh macja bashke me mi”.UUURRRRRRAAAAAA(Mi bo nja 30 palma .po mi sill me helikopter se nuk ti mor ndryshe).

Edhe Rame legeni qe perdoret si lecke per fushata elektorale neper bote.Qe mashtron shqiptaret perdite,qe premton ate qe nuk mbahet dot,qe nxjerr nga burgu killera dhe le ne burg hallexhi e djem te ri per nje cigare hashash.

Ka shum padrejtesi sociale nga nje qeveri qe premtimet I kishte edhe me sociale se vendet skandinave.
Sapo erdhi ne pushtet,na nxori gishtin e mesit.
Na e futi.
Harron se nuk ka fituar asgje ne zgjedhjet e 2013, por thjesht ka rene qeveria e shkuar se nuk kishte ku te shkonte me.

I mbeti ne dore pushteti i ngjizur ne gjirin e lalezit,ku e dime se c solli,ku e shohim se si po mbrohet sot
si “aleance e nevojshme e kohes” nga PR-istat e Rames. Me sofistike Ngjele dhe moral ngjale.


Jemi per angazhime “te treta”,parti alternative dhe individe me integritet qe nuk kane patur ndonje ngut per tu futur ne politike dhe ne nderkohe kane treguar integritet dhe ndershmeri ne profesionet e tyre. Keto individe duhet te agregohen disi.
Te gjithe po thojne se jemi ne rruge pa krye.
Nuk eshte situata ku shpresohet tek nje rotacion.
Sfidat jane te tjera ,edhe qasja e shume intelektualeve duhet te marre kah tjeter levizje.
Nje gazetar ose intelektual , me e pakta qe mund te beje eshte te shkruaj artikuj publicistik ku krtikon qeverine a radhes ,ky eshte rregulli edhe ne demokraci me qeverisje shum cilesore.

Tek ne eshte ne rrezik sistemi.
Duhet me shume.Plus qe skepticizmin e gjithanshem(qe nuk cuditem qe ekziston) mund ta kanalizojme ne drejtime me konkrete dhe ti japim mbeshtetje me te gjere nga grupimet intelektuale ne vend.

Jane disa intelektuale...ne I njohim.....nuk kane bere kompromise me pushtetin...........mund te angazhohen ….....ndoshta jo ne vete te pare por duke mbeshtetur haptaz nje formacion te ri........
Duke e mbeshtetur me ide dhe pse jo me aksione (jo propagandistiko-manipulative) por konstruktive dhe te ndershme intelektualisht.
Artiste ,gazetare,akademike,sportiste duhet te mblidhen per ti thene stop kesaj klase te kalbur politike.


OK! Jo me Blushin !!!!!!

Mezi pres ndonje Lubonje apo Artan Fuge te beje perpara....edhe ndonje tjeter qe ka treguar se e ka tessutin moral shume me te trashe se intelektuale te tjere te cilet nuk priten shum gjate per tu rreshtuar krah interesit ,krah kleptokracise e babezise se biznes-politikes qe dashuron vetem sistemin e xhungles”alla shqiptarce”.

Ose mbeshtesni Blushin sepse (mendoj une personalisht) e meriton te jete faktor ne kete politiken tone(deri me tani "e sheshte").
Filan Fisteku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2017, 19:57   #6
Filan Fisteku
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2017
Posts: 3
Thanks: 1
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Filan Fisteku ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Frankenstaini i fermentuar ne kohen e Saliu-President(92-97) nisi odisene e tij te revanshit ne vitin 1998. Ka 17 vjet qe vazhdon kjo odise ogurzeze e nisur me nje karrige ministri 19 vjet me pare dhe po njeh apogjene e saj ne 2017.me Kaposhin-Kryeminister qe kendon&ciceron cdo dite ne televizor dhe rrjete sociale.
Stigmat e shikut te Saliut i ka meta-morfozi-zuar ne nje perbindesh qe udheheq qenien e tij delirante dhe te etur per pushtet.
Ka kapur majat ne meskinitetin e tij adoleshentesk dhe te rrezikshem(deri dhe kriminal).
Ve pushtetin e marre me vota ne funksion te intrigave dhe mllefeve personale.
Eshte nje i pashprese.Ka frike nga konkurenca ne parti.
Eshte nje frikacak prandaj e ka ndertuar shtepine si bunker.........
Creep Ribirth-sa!!!!
Filan Fisteku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2017, 00:56   #7
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 10,267
Thanks: 8,918
Thanked 4,635 Times in 2,099 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Filan Fisteku Shiko postimin
Jemi per angazhime “te treta”, parti alternative dhe individe me integritet ...


Pėrshėndetje dhe respekt, Filan Fisteku. Paraprakisht mirė se erdhe.
Mėpėlqeu shkrimi, miku im. Paske prekur njė plagė tonėn qe dhemb fort, por edhe i paske hyrė njė rruge tė pa krye ( mbase do tė shahesh nga militantėt qė kėtu nuk janė tė paktė. prit tė fillojė njė pastaj i vijnė tė tjerėt radhė radhė - kush mė patriot se shoqi.nejse. )

Unė e mora pėr diskutim vetėm kėtė fragment nga shkrimi i gjatė, sepse nė njėfarė forme edhe e kam trajtuar disa herė ( dmth me individė me tjetėr metalitet ) ketė cėshtje dhe e kam thėnė pėrafėrsisht kėshtu: Shqipėrinė ( dmth kupto gjithė trojet shqiptare ) mund ta shpėtojė vetėm diaspora, bile fėmijėt qė janė lindur atje dhe jo edhe ata qė ndoshta edhe rastėsisht janė "ngjizur" nė vendlindje gjatė pushimeve verore. Fjala e urtė thotė: Ē'pjell macja, gjuan minj!

Hė pėr hė mė pėlqyeka biseda me ty.
Kalofsh mirė me ne!
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 20-11-2017 nė 01:55
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2017, 20:12   #8
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,260
Thanks: 8
Thanked 143 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Alternativa e trete do ishte mire, por ja qe e keqja eshte se shumica e votuesve, udhehiqen nga instiktet dhe media, keshtu qe veshtire te bindet shumica e votuesve. Shumica e drejtuesve te politikes shqiptare, jane vertet te babezitur dhe meritojne te futen brenda ne burg, mirpo kush ta beje kete. Ka ardh koha te lindi nje Enver i dyte, pikerisht si ai qe e urrenim dhe luftuam, per ti futur brenda keta te pangopur.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2017, 20:15   #9
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,357
Thanks: 5,801
Thanked 6,814 Times in 4,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Alternativa e trete do ishte mire, por ja qe e keqja eshte se shumica e votuesve, udhehiqen nga instiktet dhe media, keshtu qe veshtire te bindet shumica e votuesve. Shumica e drejtuesve te politikes shqiptare, jane vertet te babezitur dhe meritojne te futen brenda ne burg, mirpo kush ta beje kete. Ka ardh koha te lindi nje Enver i dyte, pikerisht si ai qe e urrenim dhe luftuam, per ti futur brenda keta te pangopur.
pse nuk te pelqejn keto enveret e moderuar? kelyshet e atij jane
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2017, 20:23   #10
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 39,996
Thanks: 11,690
Thanked 10,403 Times in 6,308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 545
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
pse nuk te pelqejn keto enveret e moderuar? kelyshet e atij jane


FOTO LAJM: Birrė, patate dhe… Enver


Nė kėtė fotografi tė dėrguar nė Dita nga njė lexues banor i Sarandės shihet Enver Hoxha nė njė tabelė reklamimi nė njė dyqan tė vogėl qė tregton pije dhe patate tė skuqura.

Shprehja e famshme “Patatja ėshtė edhe bukė edhe gjellė” ėshtė shkruar pėrbri njė pikture tė Hoxhės qė pėrshėndet me njė bukė nė dorė.

Tabela ėshtė vendosur nė pedonalen e qytetit bregdetar.

Nostalgjia pėr Enver Hoxhėn ėshtė rritur vitet e fundit kryesisht pėr shkak tė dėshtimit tė klasės politike tė pas 90-s pėr t’i dhėnė vendit zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik si vendet e tjerė ish-komunistė.

Njė anketė e prezantuar nė dhjetor 2016 nga OSBE dha disa shifra vėrtet interesante pėr raportin e shoqėrisė shqiptare me atė qė la pas nė 1990.

Bėn veēanėrisht pėrshtypje shifrat pėr ish-diktatorin komunist Enver Hoxha, shifra tė cilat i kishin bėrė pėrshtypje edhe ambasadorit tė OSBE-sė nė Tiranė qė prezantoi njė vit mė parė disa nga tė dhėnat e anketės.

Nga anketimi rezulton se 45 pėrqind e shqiptarėve sipas rajoneve kanė mendim pozitiv pėr ish-diktatorin ndėrsa 42 pėrqind kanė mendim negativ – raporton DITA.

Shifra e pėlqimit shkon nė 50 pėrqind nė Juglindje dhe 55 pėrqind nė Jug dhe jugperėndim tė vendit.

Kurse sipas moshės, 52 pėrqind e shqiptarėve mbi 55 vjeē kanė mendim pozitiv pėr rolin e Enver Hoxhės.

Asnjė lider aktual nuk ka gjysmėn e shqiptarėve me vete.

Nga zgjedhjet e fundit rezulton se mbėshtetja pėr liderėt ėshtė si mė poshtė: 41 pėrqind Rama, 30 pėrqind ēifti Berisha-Basha dhe 11 pėrqind Ilir Meta.

Anketa “Njohuritė dhe perceptimet e publikut pėr tė shkuarėn komuniste nė Shqipėri dhe pritshmėritė e tyre pėr tė ardhmen,” ėshtė zhvilluar nga Instituti pėr Kėrkime dhe Alternativa Zhvillimi (IDRA) dhe ėshtė pjesė e projektit tė Prezencės sė OSBE-sė nė Shqipėri “Platforma e dialogut kombėtar rreth shkeljes sė tė drejtave tė njeriut gjatė regjimit tė mėparshėm komunist nė Shqipėri”.

Ajo u zbatua me mbėshtetjen e Republikės Federale tė Gjermanisė.

n.s./dita
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-11-2017, 20:43   #11
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,357
Thanks: 5,801
Thanked 6,814 Times in 4,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin


FOTO LAJM: Birrė, patate dhe… Enver


Nė kėtė fotografi tė dėrguar nė Dita nga njė lexues banor i Sarandės shihet Enver Hoxha nė njė tabelė reklamimi nė njė dyqan tė vogėl qė tregton pije dhe patate tė skuqura.

Shprehja e famshme “Patatja ėshtė edhe bukė edhe gjellė” ėshtė shkruar pėrbri njė pikture tė Hoxhės qė pėrshėndet me njė bukė nė dorė.

Tabela ėshtė vendosur nė pedonalen e qytetit bregdetar.

Nostalgjia pėr Enver Hoxhėn ėshtė rritur vitet e fundit kryesisht pėr shkak tė dėshtimit tė klasės politike tė pas 90-s pėr t’i dhėnė vendit zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik si vendet e tjerė ish-komunistė.

Njė anketė e prezantuar nė dhjetor 2016 nga OSBE dha disa shifra vėrtet interesante pėr raportin e shoqėrisė shqiptare me atė qė la pas nė 1990.

Bėn veēanėrisht pėrshtypje shifrat pėr ish-diktatorin komunist Enver Hoxha, shifra tė cilat i kishin bėrė pėrshtypje edhe ambasadorit tė OSBE-sė nė Tiranė qė prezantoi njė vit mė parė disa nga tė dhėnat e anketės.

Nga anketimi rezulton se 45 pėrqind e shqiptarėve sipas rajoneve kanė mendim pozitiv pėr ish-diktatorin ndėrsa 42 pėrqind kanė mendim negativ – raporton DITA.
kesaj i thone: qija nenen te te therėsin baba
Shifra e pėlqimit shkon nė 50 pėrqind nė Juglindje dhe 55 pėrqind nė Jug dhe jugperėndim tė vendit.

Kurse sipas moshės, 52 pėrqind e shqiptarėve mbi 55 vjeē kanė mendim pozitiv pėr rolin e Enver Hoxhės.

Asnjė lider aktual nuk ka gjysmėn e shqiptarėve me vete.

Nga zgjedhjet e fundit rezulton se mbėshtetja pėr liderėt ėshtė si mė poshtė: 41 pėrqind Rama, 30 pėrqind ēifti Berisha-Basha dhe 11 pėrqind Ilir Meta.

Anketa “Njohuritė dhe perceptimet e publikut pėr tė shkuarėn komuniste nė Shqipėri dhe pritshmėritė e tyre pėr tė ardhmen,” ėshtė zhvilluar nga Instituti pėr Kėrkime dhe Alternativa Zhvillimi (IDRA) dhe ėshtė pjesė e projektit tė Prezencės sė OSBE-sė nė Shqipėri “Platforma e dialogut kombėtar rreth shkeljes sė tė drejtave tė njeriut gjatė regjimit tė mėparshėm komunist nė Shqipėri”.

Ajo u zbatua me mbėshtetjen e Republikės Federale tė Gjermanisė.

n.s./dita
kesaj i thone: qija nenen te te therėsin baba
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-11-2017, 22:15   #12
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,260
Thanks: 8
Thanked 143 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
pse nuk te pelqejn keto enveret e moderuar? kelyshet e atij jane

keta jane kelyshet bastard, qe vete enveri do i fuste brenda ne burg, po te ishte gjalle.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 09:10   #13
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,945
Thanks: 1,300
Thanked 1,788 Times in 1,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Kurva...
Nga Agim Xhafka

Mė ndodhi sot historia e mėposhtme. Afer drekės po shkoja nė shtėpi nga rruga e Kavajės drejt “Myslym Shyrit”. Ata qė janė tiranas e dinė qė pak mė poshtė se xhamia ėshtė njė rrugicė njėkalimshe qė tė nxjerr tek drejtoria e policisė. Quhet "Islam Alla" mė duket.Njė rrugė e ngushtė,pa tortuare dhe anash nė tė majtė rrinė varg makina tė parkuara qė e zvogėlojnė mė shumė.

Kėtė rrugicė e kaloj shpesh se mė duket mė e shkurtra edhe pėr tė shkuar nė rrugėn e Durrėsit apo edhe nė qoftė se do shkosh p.sh drejt Ministrisė sė Arsimit a mė lart deri tek Ministria e Drejtėsisė.

Por sot, sapo hyra nė kėtė monopat,nga mbrapa dėgjoj zhurmė makine. Isha me trajsta se aty pranė kisha bėrė goxha pazar. U tėrhoqa majtas,kaloi makina. Hyra sėrish nė rrugicė. As tre metra se nga mbrapa dėgjova makinėn e radhės. U shmanga e hapa vend.Pastaj prapė nė rrugė. Eca dy metra e nga pas dėgjoj makinė. Por nuk kisha ku tė hapesha se majtas njė makinė,djathtas njė fshatar qė shiste mandarina e nga pas makina. Mė duheshin dhe fiks dy metro tė tjera sa tė kaloja arkat e fshatarit,se zgjerohej pak hapėsira. Nxitova megjithėse ēantat ishin tė rėnda,kur dėgjoj nga pas njė boria tė zgjatur. Aq tė fortė sa thashė se fryma e saj do mė rrėzonte. U ktheva vrik e pashė nė timon njė gocė tė bukur,me syze tė mėdha dielli,me flokė tė zeza qė ishte egėrsuar sikur do mė hante. I bėrtita:
-S’kam ku tė shkoj!
-Ku tė duash thyej qafėn,fshatar dreqi.
-Fshatar ia fute kot,-thashė me tė qeshur. Kisha arritur tek pjesa e zgjeruar e sa do i hapja rrugė kur dėgjoj prapė borijen e fuqishme.
Mė hypi nė kokė gjaku i tė parėve. Dhe me siguri do e kem origjinėn nga luani,jo vetėm se i pėrkas asaj shenje. Tani,vendosa,ta tregoj unė borijen tėnde!

Zura mesin e rrugės,mbėshtolla mirė duart tek ēantat dhe nisa tė ec sikur isha nė ndonjė parakalim tek Bulevardi Deshmorėt e Kombit. As ngadalė,por as shpejt. Borija nuk pushonte. Pas pak dėgjoj njė borije tė dytė,i binte njė fuori stradė pas makinės sė gocės sė bukur. Mė pas u bėnė tre dhe pastaj njė kor borijesh. Kisha shumė vende ku tė hapja rrugė,por nuk e bėra se nė njė rrugicė pa tortuare dhe pa vende pėr kėmbėsorė duhet mirėsjellje prej shoferėve,jo arrogancė.

E ndėrsa ecja serbes,shihja anash plot njerės qė mė thoshin:

-Hap rrugė se del ndonjė me thikė a armė e nuk dihet si shkon muhabeti.
Por shumica mė aprovonin. Nga qė atje ndjehen tė tmerruar e tė frikėsuar tė gjithė.

Ndėrsa ecja bash nė mes tė rrugės,ndjeva se borijet heshtėn. Mbase e panė se duhej tė na mirėkuptonin edhe ne qė ecnim mė kėmbė. Ktheva kokėn e pashė aq makina pas sa edhe tek varrimi i Llaqit nuk erdhėn. Por nuk do hapja rrugė deri nė fund,nė krye tė rrugicės. Kur arrita atje u hoqa majtas dhe pashė shoferėt qė pengova. E para kaloi goca e bukur. Mė futi njė,katundar. Pastaj njė burrė i moshė sime,qė mė qeshi. Nė fund njė ēun i ri qė mė tha tė mbaj mend,do e paguash. E instiktivisht ēova dorėn tek xhepi i pantallonave. Kur dola matanė njė grua erdhi e mė tha:
-Mirė ia bėre asaj kurvės!

E kishte fjalėn pėr gocėn me syzet e diellit. Nuk e dija qė ishte kurvė. Nga sjellja ashtu dukej,por nuk mund t’ia thosha pa pasur prova. Veēse edhe nė ishte ishte e bukur ama,ta piē nė kupė..
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 12:58   #14
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,779
Thanks: 263
Thanked 463 Times in 346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Ajo goca e bukur eshte shenja me e goditur e ketij parakalimi madheshtor te makuterise rrugaēore te ngritur ne sistem neper qyetetet tona ...
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2017, 18:42   #15
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,303 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Pas botimit ne France te librit Vrima nga shtepia botuese prestigjioze Harmattan ndihem e vleresuar me cmimin e marre ne 95 vjetorin e Bibliotekes Kombetare…kjo tregon se shijet e leximit kane ndryshuar…kohe te reja na presin kunder skematizmit dhe moralit te rreme…lum kush e jeton mendjehapur jeten dhe mjere per ata qe i kryqezojne te tjeret per mekatet e veta qe s’kane guxim t’i pranojne…Ka disa njerez madje media qe i frikeson fjala PENIS dhe VAGINE..mua JO…bota e moderuar e kultures, ka qindra vjet qe lufton per te pastruar mendjet dhe trupat e frustruar nga pervesiteti mendor …Miq virtuale dhe reale ju pershendes ....... nga libri VRIMA.

rita filipi petro.

PS: une se kuptoj ku qendron morali i ksaj lyres????

Tash kina ne histori kush ka kriju pornon.

Noten dhe......poezi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2017, 08:34   #16
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,945
Thanks: 1,300
Thanked 1,788 Times in 1,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimi me i goditur i nje komenti ne nje portal.

Nga Erl KODRA
P.II pėr Kryeministrin Edi Rama
Edi Rama ėshtė njė gėnjeshtar i madh. Pėr tė argumentuar kėtė pohim, mjafton tė marrim me rradhė tė gjitha gėnjeshtrat e tij qė prej vitit 2013 dhe deri sot. Dhe nuk janė pak gėnjeshtra. Sikur Edi Rama tė ishte njė piktor i zakonshėm, kjo nuk do tė kishte pikė rėndėsie. Edhe sikur Edi tė ishte diēka tjetėr, ta zėmė biznesmen, pėrsėri gėnjeshtrat e tij as qė do tė llogariteshin. Fundja, me gėnjeshtarė tė tillė ėshtė e mbushur ēdo shoqėri, aq mė tepėr kjo e jona. Maksimumi do tė dėmtoheshin ata njerėz qė do tė ishin afėr tij, pėrfshirė edhe familjarėt.
Por duke qenė se ai ėshtė Kryeministėr, gėnjeshtrat e tij janė me kosto tė lartė pėr vendin. Sepse ai gėnjen jo pak, por njėherėsh 2.8 milion shqiptarė nė Shqipėri dhe shumė tė tjerė jasht saj. Ju lutem bejeni njė llogari tė thjeshtė pėr kostot e gėnjeshtrave tė tij:
300.000 vende pune, ndalimi i importit tė plehrave, shėndetėsi falas, rritje ekonomike, pagash dhe pensinesh, luftė korrupsionit dhe krimit tė organizuar etj, etj. Tė gjitha kėto gėnjeshtra i shumėzoni pėr 2.8 milion shqiptarė. Njė det me gėnjeshtra. Besoj se nuk ka argumentim mė tė mirė se sa ky. Ēdo pėrpjekje pėr tė hedhur poshtė kėtė pohim ėshtė i kotė, sepse tashmė, shumica e shqiptarėve e kanė kuptuar ēfarė gėnjeshtari dhe demagogu ėshtė Edi Rama. Vetėm njė pakicė e vogėl akoma e ndjekin, e mbėshtesin, ose e besojnė. Por le t’i marrim me rradhė se kush janė ata.
Grupi i parė i mbėshtetėsve tė Edi Ramės ėshtė nė Partinė Socialiste, e konvertuar nė Rilindje. Njerėz pa vlera intelektuale dhe profesionale, aq mė tepėr me vlera morale. Fundja, unė nuk e di se ku mund tė gjendet morali tek Taulant Balla, Sadri Abazi, Gramoz Ruēi, Arben Ahmetaj, Fidel Ylli, Ilir Beqja, Saimir Tahiri, Erion Veliaj, Vangjush Dako, Qazim Sejdini, Shukri Xhelili, e shumė tė tjerė rilindas. Kaq rėndė ėshtė Partia Socialiste pėr ēeshtje morali, sepse dreqi e mori, morali njerėzor ėshtė i lidhur ngusht me integritetin profesional, sa ėshtė katandisur qė financat e vendit t’ia besojė Arben Ahmetajt. Ose drejtoritė e rėndėsishme t’ia besojė figurave tė rėndėsishme me integritet tė lartė si Elisa Spiropali! Pėr tė mos pėrmendur personazhe tė tjerė, tė famshėm pėr tolerancė dhe luajalitet ndaj shefit tė madh dhe tė gjatė Edi Rama.
Grupi i dytė, qė pėr nga rėndėsia vlen mė shumė se i pari, janė oligarkėt, pa tė cilėt Edi Rama nuk bėn dotė. Ky ėshtė grupi ku fjala “moral” nuk fare ka kuptim. Kėta nuk janė tipa mediatik, por praktik. Asnjėherė nė televizion dhe media, megjithse ata i komandojnė tė gjitha; politikėn e parave, politikėn e qeverisė, politikėn e ekonomisė, politikėn e konēensioneve me Partneritet Publik Privat, politikėn e Krimit tė Organizuar, zgjedhjet, krizat politike, zgjidhjet polititike, krizat rajonale politike, politikėn e drogės, politikėn e ndėrtimit tė grataēelave, politikėn e pastrimit tė parave. Ka njė listė me emra, listė e cila do tė publikohet sė shpejti. Edi Rama ėshtė nė krye pėrsėri. Dhe ai vazhdon tė gėnjejė pėr vete dhe pėr llogari tė grupit tė dytė.
Grupi i tretė qė e mbėshtetė pa kushte Edi Ramėn janė “Grupi i Mediave tė Blera”, ku bėjnė pjesė emrat tė rėndėsishėm tė Shtypit tė Lirė. Edhe kėtu nuk ka nevojė tė flitet pėr moral, sepse kėta njerėz janė tė ēliruar nga komplekse tė tilla idiote si morali njerėzor dhe parimet e profesionit. Kėtu asgjė nuk ka vlerė, dhe pallavra tė tilla si koherenca dhe integriteti profesional janė varrosur pėrgjithmonė si njė atavizėm biologjik. Emrat mė tė spikatur janė Mero Baze, Arjan Vasjari, Lorenc Vangjeli, Much Nano, Henri Ēili, Karlo Bollino, etj. Ka edhe tė tjerė, paksa mė tė kamufluar, tė maskuar pas programeve televizive, ku ftohet edhe mendimi kundėr Edi Ramės, por zakonisht nė kėtė rast ka njė kujdes tė posaēėm qė mendimi kundėr tij tė sfumohet nė njė mijė mėnyra perfide. Lista mund tė jetė mė e gjatė, por nė fund tė kėtij teksti do tė kuptohet pse unė po kursej shumė emra dhe personazhe mediatik.
Grupi i katėrt i mbėshtetėsve tė Edi Ramės janė grupe tė veēanta tė shoqėrisė tonė, qė fare mirė mund t’i quajm Grupe Speciale. Kėtu bėjnė pjesė trafikantė droge, ish trafikantė qeniesh njerėzore, vrasės, persona me preēedentė tė theksuar kriminal, burgaxhi dhe ish burgaxhi, policė tė korruptuar dhe ish policė tė korruptuar, ish sigurimsa dhe ish komunistė tė konvertuar nė tregtarė dhe biznesmen, qė shpesh pėrpiqen jo pa sukses tė afrohen me grupin e dytė tė mbėshtetėsve tė Edi Ramės. Ky ėshtė grupi mė agresiv, tip Elvis Roshi dhe Saimir Tahiri, qė nuk i dridhet syri dhe dora para asgjėje, vetėm qė Edi Rama tė jetė mirė, i qetė dhe tė mos i rrezikohet pushteti.
Grupi i pestė dhe i fundit, ėshtė grupi mė i madh, por edhe mė i mjeri, nė kuptimin e parė tė kėsaj fjale. Ata nuk duan t’ia dinė a kanė bukė ose rroba veshur, a kanė shtėpi ose krevat pėr tė fjetur, nuk duan t’ia dinė pėr pėrmbytjet dhe mjerimin, por vetėm qė Partia Socialiste, ish Partia e Punės sė Shqipėrisė dhe Edi Rama si pasuesi mė i denjė i Enver Hoxhės tė jetė nė krye tė Shqipėrisė. Ata janė tė gatshėm tė flijohen me gjithēka kanė pėr idealet e majta. Pėr kėta duhet patur respekt tė veēantė, janė njerėz me parime dhe tė sakrificės. Respekte o njerėz tė mjerė dhe tė gėnjeyrit e pėrjetshėm!
Nė tė vertetė, tė mbrosh sot Edi Ramėn ėshtė mision i pamundur pėr njerėzit me dy pare mend dhe dinjitet. Shumica e shqiptarėve e ka kuptuar tashmė kėtė tė vertetė tė thjeshtė, paēka se jo tė gjithė e shprehin. Dhe kjo ndodh sa pėr faj tė mediave, por edhe pėr njė arsye shumė madhore:
Don Lu ėshtė mbėshtetėsi mė i madh i Edi Ramės. E dyta ėshtė Romana Vlahutin. Tė tre kėta personazhe qė po i “kajnė nanėn” shqiptarėve janė tė lidhur ngushtėsisht me njė personazh tjetėr, qė po luan fort edhe nė politikat globale. Nė tė vertetė, shqiptarėt kėshtu siē janė tė shkėputur dhe tė hapėrdarė, duket sikur nuk kanė shumė peshė, por faktori shqiptarė ka fuqi tė jashtėzakonshme rajonale, pse jo edhe europiane. Sa ē’janė tė koklavitura punėt, po aq janė edhe tė thjeshta. Problemi ėshtė se njerėz tė paskrupuj po luajn ndyrė me interesat tona, duke i paraqitur interesat banale tė tyre, si interesa tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve. Sė pari nga Edi Rama.
Edi Rama ėshtė njė tregimtar i zoti, njė manipulator ekslelent, njė gėnjeshtar brilant, njė demagog par excellence. Fjalimet e tij tė marrin nė qafė, gjestet, fabulat, mimika, veshja, atletet ADIDAS dhe benevrekėt, shija fine dhe kravatat, sportiviteti i tij. Por, ashtu siē thotė Ben Shapiro*) se “ėshtė e pamoralshme tė mbrosh gėnjeshtrat, sepse ju pelqeni narrativėn e tregimit”, pėr tė gjithė socialistėt e vertetė, nesė ka tė tillė akoma me ndonjė fije morali dhe vlere nė Partinė Socialiste, ėshtė koha tė mos e mbrojnė mė atė qė nuk mbrohet dotė. Faktet janė se Edi Rama ėshtė njė pėrbindėsh. Ne duhet ta shporrim atė, me ēdo mjet dhe rrugė ligjore.
*)Ben Shapiro, ėshtė njė komentator politik konservator amerikan, kolumnist, shkrimtar dhe avokat.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur