Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-05-2017, 20:44   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,483
Thanks: 4,662
Thanked 2,239 Times in 937 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Parku kombėtar i KaravastasėAmbasada e Suedisė nė Tiranė komunikon nė mėnyrė shumė interesante nė Facebook pėrmes faqes zyrtare me tema infromuese dhe sensibilizuese. Kėtė rradhė kanė ndarė me ndjekėsit kėto foto tė mrekullueshme tė parkut kombėtar tė Karavastasė dhe informacion mbi planet pėr tė ndėrtuar njė kompleks tė madh turistik ngjitur me tė.
Teksti i postimit:

Njė subjekt privat ka paraqitur njė propozim "Divjake Resort Albania" qeverisė shqiptare pėr ndėrtimin e njė kompleks pushimi turistik nė Parkun Kombėtar tė Divjakės dhe Karavastas. Nė total, ky kompleks pushimesh do tė zėrė njė sipėrfaqe prej 1,170 ha, 12 kilometra vijė bregdetare dhe do tė ishte nė gjendje tė priste deri nė 18,000 vizitorė nė ditė.
Njė shoqatė OJQ-je ka shprehur shqetėsim pėr efektet e kėtij kompleksi turistik nė parkun kombėtar dhe biodiversitetin e saj.
Lexoni mė shumė rreth propozimit kėtu: https://wetransfer.com/downloads/4cc...1134610/0f8486
Suedia thekson rėndėsinė e sigurimit tė qėndrueshmėrisė nė projektet e turizmit, si dhe pajtueshmėrinė me legjislacionin kombėtar dhe atė tė BE-sė.

https://www.reporter.al/divjaka-kund...gjet-pacollit/
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2017, 19:42   #2
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,971
Thanks: 298
Thanked 296 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Parku kombėtar i Karavastasė

LAJM3 May 2017
Aleanca Mesdhetare e Ligatinave i kėrkon Ramės dhe Kokės tė mbrojnė Divjakėn
Njė aleancė prej 20 organizatash mjedisore, ku pėrfshihet edhe njė nga organizatat qė luftoi me sukses pėr mbrojtjen e Vjosės nga digat, shprehėn shqetėsimin e tyre pėr projektin Mabetex pėr urbanizimin e Divjakės duke i kėrkuar kryeministrit Edi Rama dhe Ministrit tė Mjedisit Lefter Koka tė anulojnė projektin dhe tė mbrojnė pasurinė natyrore tė zonės.

Autor: Gjergj Erebara | BIRN | Tiranė

Ishulli i pelikanėve kaēurrel nė lagunėn Divjakė-Karavasta | Foto nga : Armando Babani/EPA

Duke e konsideruar projektin pėr ndėrtimin e blloqeve tė apartamenteve, tė hoteleve dhe tė vilave nė zonėn e Parkut Kombėtar Divjakė-Karavasta, “jashtėzakonisht negative” dhe “tė papranueshėm”, njė aleancė me 20 organizata mjedisore europiane e quajtur Aleanca Mesdhetare e Ligatinave, i bėri thirrje pėrmes njė letre tė disponuar nga BIRN kryeministrit Edi Rama dhe Ministrit tė Mjedisit Lefter Koka tė anulojnė projektin e kompanisė Matebex.

“Gjatė dekadave tė fundit, qeveria shqiptare ka ndėrmarrė hapa tė rėndėsishėm pėr konservimin mė tė mirė tė trashėgimisė natyrore tė Shqipėrisė, nė veēanti pėrmes kontributit nė Administrimin e Zonave tė Mbrojtura, nė ruajtjen dhe fuqizimin e vlerave tė Parkut Kombėtar Divjakė-Karavasta,” shkruhet nė letrėn dėrguar Ramės dhe Kokės.

“Mes rezultateve pozitive ne mund tė theksojmė rritjen e numrit tė Pelikanėve Dalmacianė (Pelikanėve kaēurel), njė specie simbolike e parkut dhe e Shqipėrisė nė Shqipėri, por gjithashtu edhe zhvillimin e turizmit tė natyrės nė park si njė kontribut pozitiv pėr ekonominė vendore si dhe njė vektor i fuqishėm edukues,” vijon letra.

“Duke nxjerė leksione nga i gjithė baseni i Mesdheut por edhe nga e gjithė bota, ėshtė e qartė se zona tė tilla tė lagėshta pėrbėjnė fuqi tė vėrtetė tė Shqipėrisė nė termat e vlerės sė biodiversitetit, tė shėrbimeve tė shumta ekologjike tė ofruara nga populli shqiptar dhe pėr imazhin e Shqipėrisė. Parku nuk duket tė konsiderohet si njė pengim pėr zhvillim por si njė avantazh kyē pėr tė ardhmen e Kombit dhe Popullit,” vijon letra.

Projekti i kompanisė Mabetex pėrfshin ndėrtimin e mbi 2,300 apartamenteve, disa hoteleve, rreth 370 vilave si dhe objekte ndihmėse si njė fushė golfi me 12 vrima e pista pėr ulje-ngritjen e helikopterėve. Projekti ka nisur tė hartohet qė nga viti 2012, por sė fundmi duket se kompania ka gjetur simpati mes qeverisė dhe opozitės dhe po kryen procedurat formale para se tė kėrkojė miratimin nė qeveri.

Gjithsesi, organizatat mjedisore e konsiderojnė projektin betonizues si thellėsisht tė dėmshėm, pėr shkak se ai shtrihet deri nė brendėsi tė parkut kombėtar si dhe mund tė shkaktojė shkatėrrim tė tė gjithė ekosistemit pėr shkak se zona ėshtė shumė moēalore, e vėshtirė pėr t’u ndėrtuar e pėr rrjedhojė, kėrkon ndėrhyrje nė shkallė tė gjerė pėr tė shmangur erozionin apo shtimin e tokės nga prurjet e lumenjve apo ndryshim tė tė gjitha kushteve tė cilat aktualisht e bėjnė atė njė qendėr me rėndėsi botėrore nė migrimin dhe shumimin e zogjve dhe specieve tė tjera.

“Aleanca Mesdhetare e Ligatinave dukshėm konsideron qė iniciativa pėr zhvillimin e “Rezortit Divjakė Shqipėri” do tė jetė jashtėzakonisht negative dhe e papranueshme,” thuhet nė letrėn e aleancės.

Njė projekt i tillė, vijon letra, “mund tė jetė nė shkelje totale tė angazhimeve ndėrkombėtare tė Shqipėrisė nė kuadėr tė konventės Ramsar, konventės sė Bernės, Konventės sė Bonit dhe Rrjetit Emerald.”

Pėr rrjedhojė, aleanca nxit qeverinė shqiptare tė anulojė projektin dhe tė vlerėsojė siē duhet asetin e pėrbėrė nga trashėgimia natyrore e Shqipėrisė nė pėrgjithėsi dhe nga Parku Kombėtar Divjakė-Karavasta nė veēanti.
Letra: https://www.reporter.al/wp-content/u...e_April-17.pdf
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2017, 00:09   #3
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,264
Thanks: 1,046
Thanked 574 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Parku kombėtar i Karavastasė

Po ja vune syrin keta vampiret dickaje do ta gllaberojne patjeter. Don Ramashoti me Braco Pancon dhe xhuxhet e shumte qe prodhon ai vend.
murik ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 15:38   #4
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,971
Thanks: 298
Thanked 296 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Parku kombėtar i Karavastasė

Plani ogurzi pėr tė shkatėrruar Parkun e Karavastasė:

Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur