Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-07-2015, 13:59   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,075
Thanks: 6,309
Thanked 2,965 Times in 1,507 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 135
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Studim: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Njė studim i ri sugjeron se fėmija i parė lind me koeficient inteligjence (IQ) mė tė lartė se ata qė lindin mė pas.
Megjithatė, ndonėse fėmijėt e parė janė teknikisht mė tė zgjuar, diferenca nuk ėshtė shumė e madhe, por vetėm 1 pikė mė shumė IQ.

Tė dhėnat vijnė nga shkencėtarėt e Universitetit tė Illinois, tė cilėt studiuan 377 mijė gjimnazistė nė mėnyrė qė tė analizonin sesi kronologjia nė familje ndikon tek jeta e njeriut.

Pėrfundimet u publikuan nė revistėn “Journal of Research in Personality”.

Studimi tregoi gjithshtu se fėmijėt e parė, kanė tendencėn pėr tė qenė mė tė shoqėrueshėm, mė socialė dhe mė tė ndėrgjegjshėm. Ata janė gjithashtu mė tė prirur pėr tė vuajtur nga ankthi, nė krahasim me vėllezėrit e motrat e tyre mė tė vegjėl.

Sipas Universitetit, ky ėshtė studimi mė i mdh nė histori sa i pėrket radhės sė lindjes dhe personalitetit.

Megjithatė, pėr tė gjithė ata qė mund tė ndihen xhelozė pėr vėllain apo motrėn e madhe, kėto tė dhėna ndikojnė shumė pak ose fare nė familje.

Profesorėt Brent Roberts dhe Rodica Damian, qė drejtuan kėtė punė shkencore, thanė se diferenca ėshtė statistikisht domethėnėse, por e parėndėsishme dhe se 1 pikė mė shumė 1Q nuk ka ndikim domethėnės nė jetėn e njerėzve. /tvklan.al
_______________________________________

http://lajmi.net/studim-femija-i-par...e-inteligjent/
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2015, 14:06   #2
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,864 Times in 2,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Si s'pertojne qe studiojne 1 pikshin.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i YOKO pėlqehet nga
i vjetėr 21-07-2015, 14:43   #3
WALCHIRIA
Best Of Me
 
Avatari i WALCHIRIA
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,624
Thanks: 411
Thanked 2,364 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 83
WALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėmWALCHIRIA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Une po e lekam me nje me mir ��
WALCHIRIA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 21:41   #4
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,228
Thanks: 157
Thanked 978 Times in 617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

E saktė!

E vėrtetoj personalisht me katėr breza: plaku, babai im, unė dhe djali im. Tė gjithė jemi fėmijė tė parė dhe jemi tė gjitha nga pak Ajnshtajnja nė profesionet qė kemi (kemi pasur), pėrjashtuar djalit qė ėshtė i vogėl - por do bėhet njė super arkitekt.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Onyx pėlqehet nga
i vjetėr 07-12-2017, 22:39   #5
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,131
Thanks: 0
Thanked 3,008 Times in 1,699 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Prandaj kam dale tek-a-hyt bije e babait une, ngaqe jam e vogla.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 22:49   #6
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 10,516
Thanks: 2,242
Thanked 3,719 Times in 2,427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Si s'pertojne qe studiojne 1 pikshin.
Yoko ku humbe moj?

Sa per artikullin,perralla me mbret...
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 23:02   #7
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,838
Thanks: 1,324
Thanked 1,556 Times in 655 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 133
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Hmm ē’ndodh kur jane binjake?
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 23:09   #8
Edamame
V.I.P
 
Avatari i Edamame
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 4,917
Thanks: 1,873
Thanked 2,065 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Edamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Me binjaket eshte me pune sekondash. Femia qe del I dyti nuk behen ajnshtajn. lol
__________________
______________________________________
Herėn e fundit ėshtė persosur nga Fierakja : 09-17-2097 nė 01:43
Edamame nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 23:12   #9
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,357
Thanks: 5,801
Thanked 6,814 Times in 4,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Hmm ē’ndodh kur jane binjake?
kjo ėshtė pyetje e vėshtire.

sa per.......qe i pari eshte me inteligjent eshte bullshit
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 23:15   #10
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,838
Thanks: 1,324
Thanked 1,556 Times in 655 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 133
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
kjo ėshtė pyetje e vėshtire.

sa per.......qe i pari eshte me inteligjent eshte bullshit
U pa puna, duhet t’i bejme ajnshtajn me zor...pa bere vitin te fillojne te mesojne tabelen e elementeve
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2017, 23:22   #11
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,357
Thanks: 5,801
Thanked 6,814 Times in 4,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
U pa puna, duhet t’i bejme ajnshtajn me zor...pa bere vitin te fillojne te mesojne tabelen e elementeve
hemo ,thonte gjyshja ime se i rrit perendija.
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2017, 14:18   #12
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 12,446
Thanks: 9,424
Thanked 5,037 Times in 3,138 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 286
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Une mendoj qe femija i dyte eshte me intelligent
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2017, 14:20   #13
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,357
Thanks: 5,801
Thanked 6,814 Times in 4,353 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Une mendoj qe femija i dyte eshte me intelligent
une jam i dyti

studjon dynjaja
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 08-12-2017, 14:20   #14
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 12,446
Thanks: 9,424
Thanked 5,037 Times in 3,138 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 286
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
une jam i dyti

studjon dynjaja

Dhe une
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Angelisa pėlqehet nga
i vjetėr 08-12-2017, 14:33   #15
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,057
Thanks: 575
Thanked 1,024 Times in 619 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Kush i bo kto studime amon lol
Une jam fmija pare dhe sjam me inteligjenti .
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2017, 16:28   #16
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 39,996
Thanks: 11,690
Thanked 10,403 Times in 6,308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 545
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Une mendoj qe femija i dyte eshte me intelligent
Po unė si i treti i bie tė jam budalla?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2017, 16:32   #17
Edamame
V.I.P
 
Avatari i Edamame
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 4,917
Thanks: 1,873
Thanked 2,065 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Edamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Sa me inteligjent cifti aq me pak femi ben sipas nje studimi. Kur vete puna deri tek femia i 3te dihet qe nuk do zbulosh kuren e cancer.
__________________
______________________________________
Herėn e fundit ėshtė persosur nga Fierakja : 09-17-2097 nė 01:43
Edamame nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2017, 16:41   #18
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,416
Thanks: 2,302
Thanked 1,389 Times in 703 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Po unė si i treti i bie tė jam budalla?
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2017, 16:51   #19
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 39,996
Thanks: 11,690
Thanked 10,403 Times in 6,308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 545
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Esther Shiko postimin
Mė detyrohesh se tė shtova tre minuta jetė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2017, 17:02   #20
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,416
Thanks: 2,302
Thanked 1,389 Times in 703 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fėmija i parė ėshtė mė inteligjent

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Mė detyrohesh se tė shtova tre minuta jetė.
Ne fakt me bere vertet te qesh. lol
Keto studimet te kenaqin ne fakt sidomos kur ja kepusin kot.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Esther pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur