Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-02-2011, 16:41   #1
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe
Ky ėshtė libri "Drejtshkrimi i gjuhės shqipe" 1973.

Mė poshtė mund ta shkarkoni nė format PDF. Nė fillim prisni sa tė hapet, pastaj shtypni atė qė ėshtė treguar me shigjetė nė fotografi pėr ta shkarkuar nė kompjuterin tuaj.

http://www.shkenca.org/pdf/gjuhe/dre...hqipe_1973.pdf

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-02-2011, 16:25   #2
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,911 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Faleminderit!
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2011, 16:13   #3
unlovely
V.I.P
 
Avatari i unlovely
 
Data e antarėsimit: Nov 2009
Vendndodhja: Lost in the air
Posts: 485
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
unlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėunlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėunlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėunlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėunlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėunlovely ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

me pelqen kjo tema e drejtshkrimit e gjuhes shqipe,pasi gabimet qe behen ne te folur nuk mund te vihen re aq sa vihen re ne te shkruar..Kam vene re ne forume te ndryshme dhe ketu qe shume vete bejne disa gabime qe per mendimin tim jane te pafalshme...
__________________
Do te doja shume te mund ti beja REFRESH jetes sime,DELETE problemeve,UNDO gabimeve,dhe SAVE momenteve me te bukura..
unlovely nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2012, 21:09   #4
proditneg
void
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
proditneg ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Faleminderit, i vlefshem te riktheje thelbin e gjuhes ametare..
proditneg nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2012, 23:52   #5
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,856
Thanks: 365
Thanked 1,161 Times in 315 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Ftese ne studio...Kadare..
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2014, 23:37   #6
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,663
Thanks: 8,782
Thanked 6,773 Times in 2,845 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Rregullat e drejteshkrimit ne shqip jane te vendosura prej kohesh, dhe fatmirsisht jane te qarta dhe te studiura mire nga profesore me emer dhe te mencur! Une jam rritur dhe kam studiuar me ato rregulla, dhe tani qe kam vite jasht shtetit duke folur dhe shkruar gjuhet e huaja verej qe standartet e gjuhes sone ishin ne perputhje edhe me disa standarte nderkombetare! Per ta ilustruar kte qe them po sjell disa shembuj te vegjel por domethenes: Verej qe ne titrat e filmave emrat e personazheve perkthehen, psh JOHN-XHON,JACK-XHEK, etj me rradhe, dhe jo vetem kaq por dhe ne shtypin e shkruar ndodh e njejta gje! Kjo eshte komplet e pa pranueshme dhe bie ndesh me standartin e gjuhes sone por edhe ate nderkombetare i cili shprehet qarte: Emrat e pervecem NUK PERKTHEHEN!!!!!! Vini re cdo lloj shtypi perendimor apo titrat e filmave ne TV e huaja me prestigjioze (ndizni teletekstin per ato raste ku filmi ka dublim) dhe do vini re korrektesine e shkrimit te emrave! Shembull tjeter qe me acaron nervat kur e shoh te shkruar eshte fjala Cunam????. Kjo fjale eshte shume e vecante sepse eshte fjale japoneze dhe origjinali eshte TSUNAMI- pra emer i pervecem dhe ne shqip- Cunam- nuk egziston aspak, nga e nxorren kta pseudoletraret e sotem kte fjale? Nuk kemi te bejme me pershtatje ne shqip aspak ne rastin ne fjale, sepse eshte dicka tjeter pershtatja e cila do ishte korrekte nese perdorej per fraza te konfeksionuara qe jane shprehje te nje kulture gjuhesore te huaj si psh: gimme five- (me jep pese) ne shqip e pershtatur do ishte- qe palla, toke nje here, ose klasikja me jep doren, ose nje rast i kundert psh, nese nje i huaj do te perkthente shprehjen tone popullore: erdhi ne kembe te te jatit(erdhi ne vend te te jatit i cili mungonte), si do e perkthente ky i huaj nga shqipja kte fraze? Natyrisht qe i duhet ta PERSHTASE ne gjuhen e tij, sepse PERKTHIMI do ishte i pakuptimte ose i pa mundur! Kjo eshte diferenca midis PERKTHIMIT dhe PERSHTATJES! Nuk po zgjatem ne fjalet e huaja qe jane futur pa kritere dhe me shemti te madhe ne gjuhen tone shume te bukur shqipe (kemi alfabet me 36 shkronja qe mundeson shkrimin dhe shqiptimin e cdo lloj fjale shqipe, gje jo e vogel ky si fakt) sic jane- agravuar, surprizuar, lancuar,puntate,etj etj idiotsira te ktij lloji! E keqja me e madhe eshte se kto "rregulla"absurde po institucionalizohen (pra po behen zyrtare) qe eshte gje mjaft kriminale (Naim Frasheri do perpelitej ne varr po ti degjonte)ndaj gjuhes shqipe!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2014, 12:04   #7
Pajtim Pirasi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2014
Posts: 141
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Pajtim Pirasi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Jam shume dakort me gjithēka shkruan. Do shtoja qe eshte e papranueshme qe gjuhen shqipe e shkaterrojne edhe ata qe e kane studiuar e njohin mire. Kur lexon qe shkruajne siē flitet ne bisedat e rruges edhe nga prof. si A.Fuga , ne dem te gjuhes per tu bere "popullor" e "te thjeshte" qe te kuptohen edhe nga te pashkolluarit. Ne vend qe te terheqin masat e lexueseve ne nivele te larta jane ata qe zbresin ne nivele te uleta gjuhesore.
Pajtim Pirasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2014, 13:23   #8
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,339
Thanks: 2,024
Thanked 2,256 Times in 965 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Faleminderit Bato!
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2017, 02:48   #9
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Pse kosovaret e ngaterrojne shkronjen c me q dhe xh me gj?
Duhet Thaci e shkruajne Thaqi. Duhet Korca e shkruajne Korqa. Duhet valixhe e shkruajne valigje ose valingje. E keshtu me rradhe.A ndryshon abetare e Kosoves me abetaren e Shqiperise?
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2017, 03:09   #10
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,049
Thanks: 11,489
Thanked 6,242 Times in 2,969 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Pse kosovaret e ngaterrojne shkronjen c me q dhe xh me gj?
Duhet Thaci e shkruajne Thaqi. Duhet Korca e shkruajne Korqa. Duhet valixhe e shkruajne valigje ose valingje. E keshtu me rradhe.A ndryshon abetare e Kosoves me abetaren e Shqiperise?
Sepse pėr dallim nga trevat tjera, nė Kosovė nuk i shqiptojmė mirė tingujt e gjuhės shqipe dhe pėr pasojė edhe shkruajmė keq.

Kėshtu nė tė folmen e shqiptarėve tė Kosovės shkronjat ē ( paraqiellzore - mbylltore e shurdhėt ) dhe q ( qiellzore - mbylltore e shurdhėt ) shqiptohen njėjtė, ashtu siē shqiptohen edhe shkronjat xh ( paraqiellzore - e zėshme ) dhe gj ( qiellore - e zėshme ).

Po nuk po hyj nė kėtė mė gjatė, po sjell diēka nga jeta shkollore.Kur ishim nė ciklin e ulėt tė shkollės fillore, qė tė dinim me cilėn shkronjė duhet tė shkruhet njė fjalė, mbaj mend mėsuesi pėr shkronjat ē e q na thoshte: Q e qenit dhe Ē e ēekiēit, kėshtu kur i thoshim ta zėmė: mėsues me cilėn shkronjė duhet tė shkruhet emri "qytet", ai na thoshte: me Q tė qenit; ose emri "ēantė", na thoshte me ē tė ēekiēit.

* Thaēin bėn nganjėherė ta shkruajmė edhe me Q!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2017, 03:38   #11
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

qika e migjes e shkruante njeri,duhet cika e mixhes. qfare mendon, duhet c'fare mendon. E nejse me duket pak e habitshme sepse ne shkrim te pakten duhet te ishte permiresuar ky fenomen,ndersa e folura eshte tjeter gje.Kudo ka dialekte dhe nen-dialekte. Ne ne Tirane ne dialket themi Tirone e jo Tirane.Themi gamori dhe jo gomari, themi ca bone e jo c'fare bere, e keshtu me rradhe.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2017, 03:48   #12
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Kam pasur nje shok te ngushte kosovar kur jetoja ne Austri vite perpara, dhe i thoja qe sa here te jeshe ne dileme se si ti shkruash fjalet me q apo c, shkruaj te kunderten e asaj qe je mesuar te shkruash. Sukses 100%.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2017, 05:49   #13
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,130
Thanks: 8,139
Thanked 3,732 Times in 1,986 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Sepse pėr dallim nga trevat tjera, nė Kosovė nuk i shqiptojmė mirė tingujt e gjuhės shqipe dhe pėr pasojė edhe shkruajmė keq.

Kėshtu nė tė folmen e shqiptarėve tė Kosovės shkronjat ē ( paraqiellzore - mbylltore e shurdhėt ) dhe q ( qiellzore - mbylltore e shurdhėt ) shqiptohen njėjtė, ashtu siē shqiptohen edhe shkronjat xh ( paraqiellzore - e zėshme ) dhe gj ( qiellore - e zėshme ).

Po nuk po hyj nė kėtė mė gjatė, po sjell diēka nga jeta shkollore.Kur ishim nė ciklin e ulėt tė shkollės fillore, qė tė dinim me cilėn shkronjė duhet tė shkruhet njė fjalė, mbaj mend mėsuesi pėr shkronjat ē e q na thoshte: Q e qenit dhe Ē e ēekiēit, kėshtu kur i thoshim ta zėmė: mėsues me cilėn shkronjė duhet tė shkruhet emri "qytet", ai na thoshte: me Q tė qenit; ose emri "ēantė", na thoshte me ē tė ēekiēit.

* Thaēin bėn nganjėherė ta shkruajmė edhe me Q!
Shume i qarte ky shpjegim , Gi ! veēanerisht fusnota ! lol!
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2017, 09:12   #14
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,973 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

bashke me kete liber kishte dale njekohesisht edhe fjalori i gjuhes shqipe...do ishte mire sikur te ishte dhe ky fjalor ne pdf se eshte fjalori me i sakte...une e kam fjalorin, por aktualisht ndodhet ne itali dhe ja ndjej shume mungesen...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 21:17   #15
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 5,034
Thanks: 415
Thanked 1,646 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Bato, temė e qėlluar.

Njėra nga arsyet qė j'u riktheva forumeve ishte edhe nevoja pėr tė shkruar gjuhėn shqipe nė formėn e saj mė tė mirė, nga qė komunikimet ditore tė gjithė ne i bėjmė kryesisht nė zhargon, edhe pse tentojmė tė ruajmė tė shkruarit nė formėn e saj letrare.

Kam edhe unė disa libra, do i skanoj dhe do i hedh kėtu.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 21:30   #16
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,049
Thanks: 11,489
Thanked 6,242 Times in 2,969 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
qika e migjes e shkruante njeri,duhet cika e mixhes. qfare mendon, duhet c'fare mendon. E nejse me duket pak e habitshme sepse ne shkrim te pakten duhet te ishte permiresuar ky fenomen,ndersa e folura eshte tjeter gje.Kudo ka dialekte dhe nen-dialekte. Ne ne Tirane ne dialket themi Tirone e jo Tirane.Themi gamori dhe jo gomari, themi ca bone e jo c'fare bere, e keshtu me rradhe.
duhet ēfarė
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 21:46   #17
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,049
Thanks: 11,489
Thanked 6,242 Times in 2,969 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Bato, temė e qėlluar.

Njėra nga arsyet qė j'u riktheva forumeve ishte edhe nevoja pėr tė shkruar gjuhėn shqipe nė formėn e saj mė tė mirė, nga qė komunikimet ditore tė gjithė ne i bėjmė kryesisht nė zhargon, edhe pse tentojmė tė ruajmė tė shkruarit nė formėn e saj letrare.

Kam edhe unė disa libra, do i skanoj dhe do i hedh kėtu.
BATO ėshtė larguar dhe jo vetėm kėtė temė, ai na ka lėnė material me vlerė kėtu.

Ėshtė hera e parė qė po lexoj me vėmendje shkrimet tua, pikėrisht kėtė shkrim tėndin dhe mė bėri pėrshtypje dėshira jote pėr tė mėsuar gjuhėn e njėsuar letrare.

Nga sot, ashtu sic kam vepruar edhe miqtė tjerė, po pate nevojė diēka nga ky lėm, do ta kesh ndihmėn time.

Edhe nga ky lėm kam kontribuar. Kam sjellė pėr miqtė libra elektronikė. Pėr sonte, dhuratė tė veēantė pėr ty, Fjalorin drejtshkrimor tė gjuhės shqipe: kliko kėtu dhe shkarkoje librin

Respekt miku, pėr ty e pėr gjithė ata qė e shkruajnė dhe flasin pastėr gjuhėn shqipe.

Demka,

P.S. Nėse i skanon librat, kėtu nuk mund t'i postosh pėr shkak tė madhėsisė sė kufizuar. Nėse ke nevojė pėr ndihmė prej meje - do ta kesh. Mė shkruaj nė privat.
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 06-12-2017 nė 21:49
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 22:10   #18
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 5,034
Thanks: 415
Thanked 1,646 Times in 1,040 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 68
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Gi de Masha,

Ju faleminderit qė morėt mundimin mė nė fund tė lexonit edhe postimet e mia, por ju them me plot bindje "nuk keni parė gjė akoma..."

Paskeni krijuar vlerėsim tė gabuar pėr nofkėn ONYX, por unė jam kėtu pėr t'jua ndėrruar bindjet.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2017, 22:28   #19
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,049
Thanks: 11,489
Thanked 6,242 Times in 2,969 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Gi de Masha,

Ju faleminderit qė morėt mundimin mė nė fund tė lexonit edhe postimet e mia, por ju them me plot bindje "nuk keni parė gjė akoma..."

Paskeni krijuar vlerėsim tė gabuar pėr nofkėn ONYX, por unė jam kėtu pėr t'jua ndėrruar bindjet.
Kam frikė mos u keqkuptuam. Nėse po, kėrkoj tė falur dhe njėkohėsisht po e sqaroj edhe pak atė qė kam thėnė mė lart.

I thonė pra virtualitet dhe nuk marrim aq siklet pėr kėtė punė. Vetė shkrimet janė ato qė na bėjnė ta lexojmė dikė, a jo. Postimet tua i kam parė vetėm tė pėrshėndetjet dhe ... nga njė "mirėmėngjes" nuk mund tė formosh njė bindje pėr dikė ( ndonėse pėrshėndetja dhe respektin pėr tjetrin ėshtė tipar i njeriut me kulturė). Shkrimi/postimi yt i sontem bėri qė nė tė ardhmen t'i pėrcjell edhe shkrimet tjera.

Vetė shkrimet e miqve kanė bėrė qė tė dalim nga virtualiteti dhe tė bėhemi edhe miq, madje me ndonjėrin edhe jemi takuar nė botėn reale.

Suksese nė drejtimin qė paske nisur.

Respekt,
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2017, 10:06   #20
Pal Gjatoshi
Besa i ri jam!
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 29
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
Pal Gjatoshi ka njė atmosferė spektakolarePal Gjatoshi ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Bato, temė e qėlluar.

Njėra nga arsyet qė j'u riktheva forumeve ishte edhe nevoja pėr tė shkruar gjuhėn shqipe nė formėn e saj mė tė mirė, nga qė komunikimet ditore tė gjithė ne i bėjmė kryesisht nė zhargon, edhe pse tentojmė tė ruajmė tė shkruarit nė formėn e saj letrare.

Kam edhe unė disa libra, do i skanoj dhe do i hedh kėtu.
Besa e ke kuptu qe une shkruj shqypen ma tpaster. Hqypja ma e bukun asht ashtu si ta ndi zamna.
Pasha zotin ene une kam shkrujt shum kur kam cen i ri. Kam shkru une letna dashniet, sa ma asht lodht kyci dons. Ja shkruja mor ti Anxhelins motres se Drandes. Po e kecja ishte se Anxhelina nuk dinte me lexu. I lexonte te tana Drandja dhe u dashnu pas mejet. Me thojte shpesh se i pelqejte shume mbiemni jem.
__________________
Sa here shoh facet e kojshise,
une i bie ciftelise.
Pal Gjatoshi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur