Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-02-2011, 23:37   #1
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Shkarko fjalorin e gjuhės shqipe

Fjalori elektronik shqip ka mė tepėr se 40 mijė fjalė dhe ėshtė kopje e botimit mė tė fundit si libėr.

Pse duhet shkarkuar fjalori elektronik shqip?

Sepse ėshtė shumė mė praktik se libri. Ėshtė e lodhshme dhe e bezdisshme tė hapėsh pėr ēdo fjalė librin me njėmijė e ca faqe, ndėrsa me fjalorin elektronik gjen ēdo fjalė brenda njė sekonde. Pėr ēdo fjalė qė nuk ia dimė kuptimin ose nuk jemi tė sigurt se si shkruhet, hapim fjalorin dhe e shikojmė. Nė kėtė mėnyrė ndreqim gabimet drejtshkrimore, pėrmirėsojmė shkrimin dhe fitojmė njohuri mė tė mira tė gjuhės shqipe.

Hapat qė duhen ndjekur pėr ta shkarkuar

Fillimisht krijoni njė dosje bosh nė ekran ose tek dokumentet me emrin Fjalori shqip.

Hyni kėtu http://www.gjuhashqipe.com/softuere/...tre.aspx?id=83 dhe do t'ju hapet njė faqe si tek fotografia e mėposhtme. Shtypni atė qė ėshtė treguar me shigjetė dhe prisni disa sekonda. Pastaj shkarkoni fjalorin qė ėshtė nė format tė zvogėluar (ZIP,17Mb ).
Pasi ta shkarkoni, kur tė shkoni pėr ta hapur (extract), do t'ju kėrkohet se ku doni ta instaloni. Zgjidhni dosjen qė hapėt me emrin Fjalori shqip, tė cilėn e keni nė ekran ose tek dokumentet.

Kur tė mbaroni instalimin dhe tė hapni dosjen, do t'ju shfaqet kjo figurė.

Shtypni dy herė QEP (atė qė ėshtė treguar me shigjetė lart) dhe do t'ju hapet fjalori si mė poshtė.
Aty ku ėshtė treguar me shigjetė shkruani fjalėn qė kėrkoni, por kini kujdes qė nė anėn e majtė tė mos ketė hapėsirė, se nuk del gjė.

BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2013, 20:22   #2
muslim
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 87
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
muslim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shkarko fjalorin e gjuhės shqipe

prsh bato por nuk bene a ka mundesi qe te rishikoni
muslim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2013, 22:11   #3
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,049
Thanks: 11,489
Thanked 6,242 Times in 2,969 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkarko fjalorin e gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga muslim Shiko postimin
prsh bato por nuk bene a ka mundesi qe te rishikoni
sa di unė, nuk ke mundėsi ta shkarkosh, sepse tani e kanė bėrė me pagesė. Unė e kam qė kur doli ky fjalor, por edhe as okohe duhej njė procedurė. Ti e kėrkoje, ndėrsa ata ta dėrgonin njė kod, sipas tė cilit pastaj mund ta shkarkoje.

P.S. Mirėpo fare mirė mund tė shėrbehesh edhe nėse shkon nė kėtė adresė ( gati sikur ta kishe tė instaluar nė kompjuterin tėnd ):

http://www.fjalori.shkenca.org/
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2013, 10:44   #4
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,972
Thanks: 560
Thanked 1,182 Times in 625 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
E vėrtetė, projekt, ėshtė bėrė me pagesė.

Po tė jetė pėr libėr, unė do t'ju kėshilloja fjalorin e fundit tė vitit 2006 me rreth 48 mijė fjalė, qė ka njė ka njė rritje tė madhe fjalėsh nė krahasim me tė mėrpashmit.
Kushton vetėm 2.500 lekė nėpėr libraritė e Shqipėrisė.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2014, 15:47   #5
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,973 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkarko fjalorin e gjuhės shqipe

Hyni kėtu http://www.gjuhashqipe.com/softuere/...tre.aspx?id=83

Fjalori shqip nuk ekziston me...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 20:58   #6
Aimilius
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 27
Thanks: 2
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Aimilius ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shkarko fjalorin e gjuhės shqipe

Fjalori shqip shqip shkarkohet ketu
http://www.shqipopedia.org/gjuhesi/f...pedik-shqiptar
Aimilius nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-05-2017, 04:43   #7
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shkarko fjalorin e gjuhės shqipe

Ke bere shume mire qe e ke sjelle kete fjalor se do ti ndihmoje shume ketij brezit te ri qe flet esperanto dhe ka harruar shqipen
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-01-2018, 12:12   #8
Poshnja
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 81
Thanks: 7
Thanked 21 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Poshnja ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shkarko fjalorin e gjuhės shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aimilius Shiko postimin
Fjalori shqip shqip shkarkohet ketu
http://www.shqipopedia.org/gjuhesi/f...pedik-shqiptar
Shume bukur shqipopedia eshte nje nga faqet me te mire per sa i perket fjaloreve shqip
Poshnja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur