Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-07-2016, 15:07   #41
kurravica
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 27
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
kurravica ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

ėźāūīēŹĒĖĀŪĪ: Vet i kam gjet tāna shkronjat ēi m'duhen me shkrua Malėsorēen se pa jekto nuk muni mūni me shkrua dialektin e Malėsis. Mir se u gjeta edhe iher t'neruoshimit antar e moderatora. En "Character Map" i gjźni tāna germat ēi i duhen g'jūhes Shqipe.Psh.
kurravica nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2018, 02:59   #42
Aimilius
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 27
Thanks: 2
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Aimilius ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Mėnyra mė e mirė pėr shkrimin e ė-sė dhe ē-sė ėshtė kjo kėtu
http://informatika.shqipopedia.org/t...ab-dhe-%c3%a7/
Aimilius nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2018, 03:33   #43
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,939
Thanks: 9,313
Thanked 2,955 Times in 1,508 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Aimilius Shiko postimin
Mėnyra mė e mirė pėr shkrimin e ė-sė dhe ē-sė ėshtė kjo kėtu
http://informatika.shqipopedia.org/t...ab-dhe-%c3%a7/

Pres and hold mbi shkronjen e dhe c dhe te dalin numrat perkates. Per ė shtyp 4 dhe per ē shtyp 1-shin. Easy-peasy.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 00:19   #44
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,973 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Une kur perzgjedh gjuhen SQ Albanian (Albania) kur shtyp y me jep z e anasjelltas.
Tastin qe permban karakteret ē,@,ņ kur e shtyp me jep shkronjen ė, kurse kur shtyp [ me jep shkronjen ē
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 01:06   #45
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,143
Thanks: 8,172
Thanked 3,746 Times in 1,996 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Une kur perzgjedh gjuhen SQ Albanian (Albania) kur shtyp y me jep z e anasjelltas.
Tastin qe permban karakteret ē,@,ņ kur e shtyp me jep shkronjen ė, kurse kur shtyp [ me jep shkronjen ē
Ne dime qe ēdo shkronjė ka njė kod dixhital qė e identifikon dhe e dallon nga gjitha shkronjat tjera. Kėshtu psh shkronja A ka kodin 65, shkronja B kodin 66, e kėshtu mė radhė. Pėr realizimin e shkronjave tė vogla ia shtojmė 32 kodit tė shkronjės sė madhe : 65 (A)+32=97(a); 66 (B)+32=98(b), etj..
Ky mini sqarim vlen per PC (Personal Computer).
Pėr realizimin e njė shkronje ose shenjave tjera tipografike e mbajmė shtypur tastėn Alt +(njė numėr) dhe shkruajmė me numrat qė ndodhen nė anėn e djathtė tė tastjerės :
Alt+8364 dhe Alt+36 janė numra qė drejtojnė botėn e finacave !
Testoni vetė!
Kėtu posht i keni edhe kodet e 4 shkronjave qė nuk figurojnė ne alfabetin anglo-sakson (numrat 32-126) : ASCII.

Alt+0199=Ē
Alt+0203=Ė
Alt+0231=ē
Alt+0235=ė
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 01:22   #46
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,143
Thanks: 8,172
Thanked 3,746 Times in 1,996 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Une kur perzgjedh gjuhen SQ Albanian (Albania) kur shtyp y me jep z e anasjelltas.
Tastin qe permban karakteret ē,@,ņ kur e shtyp me jep shkronjen ė, kurse kur shtyp [ me jep shkronjen ē
Alt+121=y
Alt+122=z
Alt+0231=ē
Alt+44=,
[email protected]
Alt+0242=ņ
Alt+0235=ė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 11-01-2018 nė 01:36
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 14:06   #47
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,446
Thanks: 1,459
Thanked 1,565 Times in 921 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Mė 'ē' nuk kam shumė probleme por me 'ė' nuk i kam punėt the aq mirė. Me sa di unė 'ė' pėrdoret mė shumė pėr gjininė femėrore. Edhe nė gramatikė gjinia femėrore ėshtė me e komplikuar
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 14:45   #48
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,680
Thanks: 371
Thanked 1,973 Times in 1,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Alt+121=y
Alt+122=z
Alt+0231=ē
Alt+44=,
[email protected]
Alt+0242=ņ
Alt+0235=ė

me laptop eshte ndryshe...do shtypesh edhe nje tast me teper qe quhet Fn

p.sh:
Fn+Alt+0235=ė
Fn+Alt+0231=ē
etj...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2018, 14:51   #49
Eden
.
 
Avatari i Eden
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 13,059
Thanks: 2,693
Thanked 4,943 Times in 3,151 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 199
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Pc ime se ka gjuhen Shqipe...

Per kete behet gje?
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2018, 20:44   #50
Ena
Super Anėtar
 
Avatari i Ena
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 135
Thanks: 92
Thanked 41 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 3
Ena do tė bėhet i njohur mjaft shpejtEna do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Si tė shkruajmė me ė dhe ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anita Shiko postimin
Pc ime se ka gjuhen Shqipe...

Per kete behet gje?
Po greke?.......
Ena nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur