Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-06-2019, 10:08   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,336
Thanks: 7,427
Thanked 3,402 Times in 1,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Gjuha sarde me prejardhje ilire

ARVARESHU, GJUHA SARDE ME PREJARDHJE ILIRE - FET STUDIUESI ITALIAN, DR. SALVATORE BOVORE MELE

Shpeshherė kam shkruar pėr Shqipėrinė, mbi gjuhėn shqipe, pėr minoritetet arbėreshe tė Italisė sė Jugut dhe pėr gjuhėn e tyre, arbėrishten, por kurrė mė parė nuk kam pėrmendur ARVARESHU-n.Me siguri po pyesni se ēfar ė ėshtė arvareshu dhe mbi tė gjitha ē’lidhje ka me Shqipėrinė. Arvareshu ėshtė njė gjuhė sarde me prejardhje ilire, njė gjuhė para-latine qė flitet nė Sardenjė, pikėrisht nė zonėn qendrore tė ishullit tė Italisė, nė atė qė quhet Barbaxha. T’ju them tė vėrtetėn, as unė nuk isha nė dijeni pėr kėtė gjuhė, derisa shkova me pushime pikėrisht nė Sardenja, ku pata kėnaqėsinė tė njihesha me Salvatoren, njė person qė kėsaj gjuhe (arvareshu) i ka kushtuar vėrtetė shumė kohė dhe energi.
Falė punės sė palodhshme, studimit dhe hulumtimeve tė tija, Salvatore ka arritur tė rindėrtojė atė qė ishte struktura gjuhėsore e Arvareshu-t, tė mbledhė fjalėt e saj dhe tė rishkruajė lutjet e saj tradicionale. Por si ėshtė e mundur kjo afėrsi midis gjuhės shqipe dhe asaj sarde?
Zbulojeni duke ndjekur video intervistėn me Salvatore Bovore Mele-n.
_____
Intervistoi: Arbėr Agalliu
Burimi: https://www.albanianews.it/cultura/i...reshu-sardegna

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2019, 18:02   #2
ajzberg
ajzberg
 
Avatari i ajzberg
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 106
Thanks: 37
Thanked 93 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
ajzberg ka njė atmosferė spektakolareajzberg ka njė atmosferė spektakolareajzberg ka njė atmosferė spektakolare
Re: Gjuha sarde me prejardhje ilire

Para disa vitesh me ra ne dore nje artefakt mjaft interesant i punuar ne bronx.Por para tij nje tjeter artifakt tjeter kisha pare ,por mu duk i shkeputur nga gjetje te tjera arkeologjike dhe nuk i vura shume rendesi.
Artifakti i dyte paraqiste nje figure njeriu te cuditeshem me dy mburoja ne dore ,ndersa mbi koke kishte dy antena si antenat e buburecave.
Artifakti nuk ishte me i madh se pellemba e dores ,u interesova ku ishte gjetur dhe per cudi te dy artifaktet te shkeputur nga njeri tjetri ishin gjetur ne malin e Tomorrit...
Artifakti i pare ishte nje foke apo luan deti rreth dy kg bronx......
Ne rastin e figures njerezore te tilla ishin gjetur ne Sardenje dhe kjo popullsi quhej me nje emer si Popujt e Detit ....
vijon...
__________________
Dija ėshtė injorancė e mėsuar.....
ajzberg nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-08-2019, 11:25   #3
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,421
Thanks: 6,383
Thanked 6,975 Times in 3,349 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Gjuha sarde me prejardhje ilire

Mire tani Arvaresh a Nuk do te thote Arberesh ?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur