Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-12-2018, 02:23   #1
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Etimologji Lahuta

Jam kurioz te di origjinen e fjales lahute,pra instrumentit tradicional me nje tel qe perdoret nga rapsodet e veriut. Kerkova por nuk gjeta asnje shpjegim rreth origjines se emrit.
Personalisht kam nje version qe po e jap me poshte:
Lahuta eshte instrument me te cilin rapsdet shoqerojne kenget e tyre kushtuar heronjve qe nga lashtesia e deri sot.Pra teresisht kenget me lahute jane kenge lavdie,kenge qe thurrin lavde heronjve.
Ndoshta ky lloj kendimi quhet "lavda",pra instrumenti kuptimin e mer nga permbajtja e kenges.Kenge lavdie ne rastin tone,ashtu sic ka edhe kenge dashurie,kenge pune, etj.
Nese instrumenti eshte quajtur ne zanafille 'Lavda', eshte shume e mundur qe kjo fjala te kete pesuar ndryshime normale brenda rregullave te gjuhes shqipe. Lavda sjell fjalen Lafta(V dhe F kembehen si ne rastin Vitoria,Vitore,Fitore). Lafta me vone eshte ndryshuar ne Lahta,Lauta,Lahuta. Shiko formen Lavda=Lauta (V kembehet me U). Pres me kurreshtje ndonje motivim etimologjik nga ata qe e kane me pasion kete pune.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 02:30   #2
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,366
Thanks: 1,912
Thanked 2,142 Times in 1,595 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji Lahuta

La
Hut


Lahuta e ka emotologjine ngs nje fjale arabe. Ndoshta e lexova ne wiki

......

Lahuta eshte instrument
Te lavdosh dike me nje instrument instrumenti nuk mund te quhet lavdi por kennget mund te hyjne ne kenget lavderuese.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga thirsty : 27-12-2018 nė 02:34
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 02:45   #3
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,190
Thanks: 157
Thanked 975 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologji Lahuta

Fjala e lashte eshte 'Luta'.

E lute cifteline! Ja lu:ta fene.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 02:50   #4
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,366
Thanks: 1,912
Thanked 2,142 Times in 1,595 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji Lahuta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Fjala e lashte eshte 'Luta'.

E lute cifteline! Ja lu:ta fene.
Ja luajte fene.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 03:03   #5
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,190
Thanks: 157
Thanked 975 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologji Lahuta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Ja luajte fene.
Jo aq shume sa wiki; burimi i njohurive te pakontestueshme.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 08:56   #6
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,083
Thanks: 16,417
Thanked 9,713 Times in 6,567 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Etimologji Lahuta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Fjala e lashte eshte 'Luta'.

E lute cifteline! Ja lu:ta fene.
Ja ke LUJT BASH FENE.....ZET

Bota e SHENJTE e......ZOTAVE apo HYJNORE ju te tjeret.

PS: keta1143-et,apo kumanovsit skupianov dine diqka???????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 00:02   #7
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 327
Thanks: 37
Thanked 31 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Etimologji Lahuta

Sipas nivelit t'2t t'zberthimit t'fjalve , rraja e fjales lahuta osht hut , la'hut'ta , ky emer edhe vegla osht inspiru nga shembulli i ni njerit t'profecum me ardh mi nreq senet mi qit n'ven , e kur vjen ky tipi , at'her krejt bota osht e musht me rrena , kur fol ky , njerzve i tingllon pabesushum po edhe palidhje pak , quhet edhe i pa shkollum ose i pa edukum = jo i rrjedhshum , pra lahuta tingllon pak palidhje / jo melodike , si ky instrument i inspirum njejt

https://en.wikipedia.org/wiki/Hurdy-gurdy

E ktu muni me ni diqka per At tipin

Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2019, 11:46   #8
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ja ke LUJT BASH FENE.....ZET

Bota e SHENJTE e......ZOTAVE apo HYJNORE ju te tjeret.

PS: keta1143-et,apo kumanovsit skupianov dine diqka???????
Fjala ''LAHUTE/La hutte ....ka dy kuptime, edhe si ''pushk'' por edhe si ''shtall''do thote aty ku mbledhen/tubohen gjaja / bagtijq me degju zhyrem, njesoj si te budistet ne Tibet ..vegel me bisht kali i ardhun prej stepeve mongole...
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2019, 13:16   #9
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,531
Thanks: 275
Thanked 460 Times in 355 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Mendohet se fjala Lahute vjen nga fjaja Lute.

Eshte instrument shume i lashte dhe me shume gjasa indo europian.

Lahuta Shqiptare apo Ilire eshte tipike e lashte dhe primitive ne perberjen e saj dhe tingullin qe leshon duke treguar vjetersine si intrument.

Nuk ka lidhje me instrumentin mongol, sepse ka krejtesisht tjeter perberje fizike dhe tjeter tingull.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur