Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-10-2019, 20:26   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,131
Thanks: 8,148
Thanked 3,734 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Njė arkiv digjital pėr arbėrishten

Kultura dhe historia e arbėreshėve tė Italisė, pėrmban aq shumė pasuri brenda saj, sa mund tė thuhet se paraqet njė botė tė tėrė shqiptare paralele.

E njohur kryesisht nėpėrmjet veprave letrare tė shekullit XIX, bota e arbėreshėve tė Italisė, sė shpejti, do tė jetė shumė mė lehtėsisht e arritshme edhe pėr publikun e gjerė dhe jo tė specializuar.
Kjo falė studiuesve tė albanologjisė nė Itali, qė kanė ndėrmarrė nismėn pėr tė ngritur njė arkiv digjital, nė tė cilin do tė vendosen materiale multimediale mbi gjuhėn dhe tė folmet e arbėreshėve.
Kėshtu ka bėrė me dije studiuesi i mirėnjohur Francesco Altimari, nė emisionin CODEX tė KTV-sė, ku ai ka thėnė se me ndihmėn e studentėve, po digjitalizohet gjuha e folur dhe leksiku i shkruar i arbėrishtes.
______________________________
https://www.koha.net/kulture/190844/...r-arberishten/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur