Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-09-2018, 23:24   #101
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

.........

NJE RREFIM AD HOK

...Na bombarduan me dy aeroplan, Nusreti bile ende nuk ishte ngritur nga gjumi, kishim punuar deri njė pas mesnatės, duke u pėrpjekur qė emisionet tė na dilnin sa mė profesionale... Tė tjerėt ishin zgjuar... I bombarduan tė dy lagjet e Berishės, njėri aeroplan njėren e tjetri tė dytėn... Mė pastaj duhej tė vendosnim ēka tė bėnim. Berati dhe ca shokė qė ishim aty, ishin tė mendimit qė tė mos jepnim program pėrderisa ta mbaronim njė bunker, ishim tė rrezikuar ne edhe popullsia. Granatat raketat tokė tokė, pragat na gjuanin ēdo ditė, nga mėngjesi deri nė mbrėmje. Njė raketė e hedhur diku nga Kroni i mbretit, e kishte goditur shtėpinė e Riza Berishės, qė ishte para asaj ku qėndonim ne, pėr fat tė mirė nuk kishte dėmtuar njerėzit, kishin pėsuar kafshėt.Ajo shtėpi ishte mbrojtja jonė e atij momenti. Njė herė tjetėr kishte rėnė njė raketė e bukur te themelet e kullės sė Tahir Berishės e cila nuk u mbarua kurrė, njė dardhe kishte nxjerrur me rrėnjė pėrpjetė Tash edhe aeroplanėt, nuk na mbeti mė vend aty...Nga aeroplanėt pėsuan njerėzit nė lagjėn karshi nesh, e jona jo... Ishte vrarė njė djalė hasreti i Berishajve dhe tetė tė plagosur rėndė e lehtė...Pra Berisha u godit me kasetė bomba, tė ndaluara me konventa ndėrkombėtare. Nuk ishin shumė bomba, rreth 1600 kokrra! Siguresat e tyre livadhit dukeshin si lule tė bardha!

Dhe vazhdoj diskutimi pėr dhėnien apo jo tė programit. Shumica ishin pėr jo, se ishte rrezik i madh... Unė dhash arsyetimin tim pse duhej dhėnė. Tashmė ishte gjysma e ditės. Duhet dhėnė pėr kėto arsye, thash! Tanjugu kishte dhėnė lajmin se u bombardua Radio Kosova e Lirė, dhe se ajo u shkatėrrua! Ne po qe se nuk japim program sot, dėgjuesit tanė, pra populli edhe ushtarėt, do tė mendojnė me tė drejtė dhe ėshtė logjike se radio e luftės u shkatėrrua... Nuk po i dėgjohet zėri...!

Po do tė japim program pas njė jave a dhjetė ditėsh, sapo ta mbarojmė njė bunker, tha njė shok!

Jo thash unė, pas dhjetė ditėsh mund ta sigurojmė teknikėn e re, kjo radio u shkatėrrua! Ne sot duhet tė lajmėrojmė dėgjuesit se pėr disa ditė nuk do tė japim program. Kėshtu pėrgėnjeshtrojmė lajmin e shkieve, sepse kur informon se nuk do tė japėsh program, je gjallė, por nuk po don pėr ndonjė arsye. Dhe mė nė fund tė gjithė u bėnė njėzėri me mua! Shpejt e shpejt Ahmeti dhe shokėt pėrgatitėn lajmet.
Atė ditė binte shi bashk me granata minahedhėsish e asenal tjetėr...E ngarkuam teknikėn nė gazikė, duke e mbėshtjellur me batanije si zakonisht, qė tė mos dėmtohej e tė mos e lagte shiu... Programin e emetonim gjithmonė larg vendbanimeve, duke i ndėrruar pikat, Maleve tė Berishės... Shkuam kah pėrmendorja e Ymer Berishės. Atje ishte njė gropė ku fshatarėt kishin nxjerrur gurė. Ishim Unė, Nusret Pllana, Fatmir Dugolli, Riza Berisha e Valdet Hoti.

Nusret Pllana mė tha, Martin, radion po e instalojmė nė gropėn e gurores, ku kishim dhėnė programin e parė, ndoshta mu aty nuk ia qėllojnė predhat e minahedhėsit! Aty e kemi edhe njė dardhė ku do ta vejmė antenėn si atėherė!

Jo i thash , i vendosur, ay nuk e vej teknikėn, ai vend ėshtė i njohur se shumėkush na ka parė, e shqiptarėt kanė merak tė lavdohen e ashtu ka marrur dhenė...! Mu ka irituar ai vend ( mu ka ba tullusum ), nė midis livadhit do ta jap programin, aty jo! Ai u pajtua, sepse gjithmonė mė kanė pėrkrahur kur duhej... ( Kam pasur pėrgatitje ushtarake pėr radio lufte!)

Nė njė mullar sane e kemi vu antenėn, pranė gardhit, pra nė livadh e kemi ba njė strehė tė mbuluar me najlon, se binte shi...Kisha edhe njė frikė se mos na dislokonin vendin nga se predhat na binin afėr e mund tė dėgjoheshin nė mikrofon... Gropen e gurorės e kemi pasur rreth dyqind metra larg. Filluam me shpicėn dhe lajmet, ishim kah mesi i emisionit, qėlluam edhe tė kthyer kah gurorja, predha e minahedhėsit ra nė atė gropė, u bė tim e mjegull...

Pos tjerash dhamė edhe lajmin: Dėgjues tė dashur tė Radios Kosova e Lirė, disa ditė, pėr shkaqe taktike nuk do tė japim program! Ju lusim pėr mirėkuptim! .....Ashtu duhej bėrė nga radio profesionale ushtarake! Dhe ishim tė pafat...!

Sot asnjėri nuk do tė ishim gjallė, pra ishim tė pafat sepse tash do tė na kėndonin himne si heronjėve tek varrezat...! Ndėrsa sot po shkruhen edhe libra qė thonė se program kemi dhėnė nga Radio Kukėsi! Shemėrim he loēkė, thonė Kumanova!

Kėrkoj ndjesė, pa konsultuar asnjė shėnim timin e bėra kėtė shkrim, edhe se nuk ishim tė goditur nga arsenali i llojllojshėm i armikut tonė, po goditemi nga arsenali mė i fėlliēur antishqiptar qė nuk po na len tė marrim frymė nė asnjė pore tė jetės...! As Zoti e as Luciferri nuk po na merr vesh!!!

Martin Ēuni!


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Ēaushi : 18-09-2018 nė 23:35
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2018, 21:33   #102
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

.........

Drenas, 20 shtator 2018!


Sot, Drenicės dhe Drenasit, iu kthyen nė bronz dy Heronjėt e kombit, Fehmi dhe Xhevė Lladrovci. Dy figurat mė ėmblematike tė UĒK-sė, dy bashkėshortė tė pa ndarė nė rrugėtimin e idealit kombėtar. Sot, Drenasi ka nė shesh, historinė e lavdisė dhe historinė e lirisė.

Mirė se u kthyet nė Drenicė, HERONJĖ...!

Urime Drenicė, urime Drenas!

Lavdi Heronjėve qė e bėnė historinė!

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2018, 20:47   #103
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

......
Nė pėrvjetorin e 20 tė dėshmorit tė kombit, dr. Lec Leci-Gradica, nė shenjė respekti e pėrkujtimi, po sjell njė shkrim tė mikut tim, kushtuar Doktorit!

KOSOVĖS I DUHEN MJEKĖ "ARROGANTĖ" SI DR. LECI!

Nėse them se doktor Leci dinte tė bėhej edhe arrogant, ju qė e njihnit, do tė mė gjykoni pėr gėnjeshtar tė kulluar. Po, njė herė e kam parė tė tillė!

Doktorin e vranė saktėsisht dy dekada mė parė.

Atė gjithherė e shihje tė qeshur e tė butė. Ekstremisht modest. Zėėmbėl. Ishte ndėr mjekėt e paktė qė veē me fjalė shėrojnė.

Por, ja qė isha dėshmitar i njė ēasti arrogance.

Kur kėtu nė Drenicė shpėrtheu lufta, ai braktisi shtėpinė e shėndetit nė Drenas, tė cilėn e udhėhiqte. Fillimisht odėn e familjes sė vet e kthei nė ordinancė, e kur oda s'i zinte mė pacientėt, u zhvendos disa metra tutje, nė shkollėn e fshatit tė tij, nė Gradicė.

Baba e kishte shok tė vjetėr, qė nga fillorja. Leci e dinte qė isha nė vitin e parė tė shkollės sė mesme tė mjekėsisė dhe, meqė lufta na e ndėrpreu mėsimin, e kishte porositur babėn qė tė shkoja nė shkollėn e kthyer nė ordinancė, pėr tė bėrė praktikė. Dhe shkova, ani se nga shtėpia mė duhej tė bėja 7-8 kilometra rrugė nė njė drejtim, secilėn ditė.

Si sot mė kujtohet injeksioni i parė qė e dhashė, nėn instruksionet e tij. Ndodhesha nė njė fshat rrėze Qyqavicės, i jepja injeksion njė pacienteje 11-vjeēare, dhe ishte dita kur nė Prishtinė qe konstituuar Kuvendi i Republikės sė Kosovės, pas atyre zgjedhjeve qė u mbajtėn nė nivel vendi, pėrjashtuar Drenicėn.

Praktika mė zgjati pak ditė dhe situata krijoi nevojėn qė tė ushtroja punėn e teknikut. Evidentoja pacientėt dhe diagnozat e terapitė nė librin qė e kishim, jepja injeksione e infuzione, pastroja plagė... Kisha vetėm gjysmė viti shkollė tė mjekėsisė, por bėja punėn e njė tekniku.

Disa motra medicinale i gjeta aty. Disa mjekė erdhėn mė pas. Erdhi edhe Fadil Beka, i cili ishte i pėrqendruar nė njė dhomė qė e kishte hyrjen prapa shkollės dhe ishte adoptuar nė sallė kirurgjie. Edhe ne, bashkė me doktor Lecin e ndonjė mjek tjetėr, ishim nė pėrdhese, por nga hyrja kryesore. Shkolla e kishte edhe njė kat sipėr dhe thuajse tė gjitha bankat nėpėr klasė, i kishim kthyer nė shtretėr. Tė plagosur e tė sėmurė rėndė ishin tė shtrirė aty.

Nė kėtė kohė, Leci u zhvendos nga dhoma jonė e madhe, ku punonte pėrpara. Improvizoi njė repart aty afėr, pėr tu kryer lindjet. Aty ishte me bashkėshorten, Eminen, njė infermiere e zonja. Nė shkollė edhe natėn e bėnte dhe me ditė tė tėra mė nuk shkonte nė shtėpinė qė pak minuta ecje e kishte larg. As Eminja s’i ndahej, ndonėse nė shtėpi i kishin fėmijėt e vegjėl, me tė cilėt ēmalleshin kur dikush nga familja i sillte nė shkollėn ordinancė. Punonin dytė, ditė e natė.

Shkolla u bė referencė pėr shoqatat humanitare ndėrkombėtare qė atėkohė vepronin nė Kosovė. Ofrohej mbėshtetje me medikamente e mjete tjera. Midis aktivistėve vendės qė aktivitetin humanitar e zhvillonin nėn flamurin e kėtyre shoqatave, ishte edhe mjeku Shpėtim Robaj, qė, po kėshtu, gjeti vdekjen nė luftė. Tek po e rrėfeja vite mė parė tematikėn e njėrit prej takimeve qė Leci e kishte me kėta aktivistė, Flaka Surroi, qė ėshtė pronare e kompanisė ku prej mė shumė se njė dekade punoj, mė tha se e mbante mend atė muhabet, sepse ishte pjesė e atij ekipi. Edhe Ilir Tolaj mė kujtohet se ishte mes aktivistėsh qė sillnin medikamente.

Shumė nėna i kryen lindjet aty. Shumė foshnja nisėn jetėn aty.

Pos tjerash, shoqatat humanitare mbushėn me biskota pėr fėmijė, njė pjesė tė madhe tė korridorit tė ambulancės sė improvizuar. Ato iu dhuroheshin lehonave qė i kryenin lindjet, por edhe fėmijėve tė sėmurė qė vinin pėr trajtim.

Siē tregova, unė isha mė i riu. Disa prej motrave medicinale mė thanė tė shkoja te Leci pėr ta kėrkuar njė pako biskotash, me tė cilat do tė shėrbeheshim ne dhe eventualisht ta merrnim ndonjė edhe nė shtėpi.
I dėgjova. Shkova. E pėrcolla porosinė.

E kapi njė qese tė vogėl nga njė prej qindra pakosh qė ndodheshin nė korridor dhe ma ofroi, por me njė ēehre qė nuk ia kisha parė ndonjėherė gjatė kohės sa isha nė shkollėn e improvizuar nė ambulancė. Afėrsisht me tha kėshtu, me doza tw forta arrogance: “Kjo ėshtė veē pėr ty. Tė tjerat janė pėr fėmijėt. Nėse motrat mendojnė qė janė fėmijė, le tė vijnė tek unė dhe u jap”.

Mesazhi u kuptua. Ai donte qė ndihmat pėr fėmijė qė i ishin dhėnė nė besim, t’i ēonte nė vend. Ai nuk keqpėrdorte. Dhe, as nuk i linte tė tjerėt tė keqpėrdornin.

Mė 24 shtator 1998 Lecin e vranė. Sipas dėshmitarėve, ai ra nė duart e ushtarėve serbė jo shumė larg vendit ku pėr muaj rresht shėroi plagė lirie, shpėtoi shumė jetė dhe asistoi nė shumė lindje. Serbėt kishin pėrdorur njė kurth pėr ta gjetur. Ishin bėrė sikur tė plagosur dhe kishin thirrur nė shqip pėr ndihmė. Leci kishte shkuar pėr t'iu ndihmuar. Dhe, kishte rėnė nė kurth.

Britanikja “The Independent”, atėkohė, kėshtu e pėrshkruan momentin pėrpara se ta vrisnin Lecin: Policia e mbante njė fotografi tė tij. Kur e kapėn, e pyetėn se me cilėn dorė i trajtonte pacientėt. Ai ngriti tė djathtėn. Pas kėsaj, ata ia prenė gishtat e asaj dore. Mė vonė e vranė.

Unė nuk udhėtova pėr Gradicė as njė ditė para kėsaj ngjarjeje, meqė mė datėn 22 serbėt ndėrmorėn ofensivė nė drejtim tė fshatit tim, Gllanasellė. Atė ditė patėn rėnė disa dėshmorė, nė pėrpjekjen pėr tė na mbrojtur. Mes tyre, Fehmi e Xhevė Lladrovci. Shumė civilė u vranė e u masakruan, po kėshtu. Furtuna mė ndau nga familja dhe mė ēoi po nė Qyqavicė, nė malet ku e vranė Lecin. Shpėtova disi.

Tė gjithė tė tjerėt qė shėrbyem nė shkollėn e transformuar nė ambulancė, jemi gjallė sot. Unė e braktisa mjekėsinė, ndonėse e pėrfundova shkollimin e mesėm dhe i bėra disa vite fakultet.

E, shėndetėsia sot ėshtė midis sektorėve mė tė dėrmuar. Shpesh dėgjojmė lajme pėr hajninė e mjekėve. Pėr joprofesionalizmin. Pėr, abuzimin me detyrėn dhe me orarin e punės. Pėr mungesėn e humanizmit.

Sot na duhen tjerė mjekė. Na duhen profesionistė e humanistė. Tė pėrkushtuar, tė pėrgjegjshėm e tė ndėrgjegjshėm. Tė qeshur e tė butė. Modestė. Mė shumė se kaq, na duhen arrogantė ndaj tendencave abuzive.

Sot na duhen mjekė si Dr. Leci!

B. Krasniqi

LAVDI E PERJETSHME DR. LEC LECI-GRADICA!


Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg FB_IMG_1537559470824.jpg (14.4 KiloByte, 95 shikimet)
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Ēaushi : 21-09-2018 nė 20:53
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2018, 11:42   #104
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,595
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėPresidenti: UĒK-ja tė pamundurėn e bėri realitet
05 tetor 12:01

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, sot ka marrė pjesė nė inaugurimin e Kompleksit Memorial tė heronjve dhe dėshmorėve nė fshatin Marinė tė Komunės sė Skenderajt.

Thaēi ka thėnė se inaugurimi i Kompleksit Memorial tė dėshmorėve nė Marinė po rrumbullakohet mė varrimin e mbetjeve mortore tė tre komandantėve tė lavdishėm tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės: Abedin Rexhės, Mujė Krasniqit dhe Ilaz Kodrės.

“Nė kėtė tokė tė Drenicės do tė pushojnė pėrjetėsisht eshtrat e 158 dėshmorėve tė UĒK-sė. Ata qė nė kohė dhe vende tė ndryshme, nė grupe ose individualisht, ranė heroikisht nė beteja, istikame, aksione e pėrballje mė forcat serbe nė vitet 1998, 1999. Kėtu do tė prehet krenaria e Drenicės, Kosovės dhe mbarė kombit. Kėta emra tė skalitur nė gur graniti ishin bijat dhe bijtė tuaj tė shtrenjtė. Ishin bashkėluftėtarėt tanė qė mė shumė se jetėn e kishin tė shtrenjtė lirinė e atdheut, lirinė e Kosovės. Nė vitet e papėrsėritshme, ata u rreshtuan nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”, u shpreh presidenti Thaēi.

Ai ka theksuar se Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ishte projekti politik dhe ushtarak mė i suksesshėm qė ka krijuar historia e qėndresės dhe rezistencės sė popullit shqiptar.

Kush hyri nė radhėt e saj, sipas presidentit Thaēi, e ka pėrmbushur njė mision dhe aspiratė shumė shekullore tė gjeneratave dhe brezave qė pareshtur aspironin lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.

“Kėta dėshmorė e heronj e mbytėn frikėn, shpirtin e robit, me armė nė dorė, uniformė dhe emblemė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės treguan guximin dhe gatishmėrinė pėr t’iu kundėrvėnė policisė dhe ushtrisė serbe. Dashuria dhe patriotizmi arritėn shkallėn mė supreme tė organizimit pėrmes Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Prandaj UĒK-ja nga strategėt dhe teoricienėt e luftės konsiderohet si guerilja mė e suksesshme e shekullit njėzet nė botė. Ajo doli nga populli. Nė tė veproi pjesa mė e gatshme e kombit pėr t’u sakrifikuar pėr ēlirimin njėherė e pėrgjithmonė tė Kosovės. Ishte ushtri e vullnetit dhe gatishmėrisė pėr flijim. Ishte UĒK-ja ajo qė e ngriti nė pikėn mė tė lartė tė ndėrkombėtarizimit ēėshtjen e pazgjidhur tė Kosovės. UĒK-ja tė pamundurėn e bėri realitet”, ka thėnė presidenti Thaēi.

Kreu i shtetit shtoi se tė rinj dhe tė reja, studentė, punėtorė, fermerė, burra dhe gra nga tė gjitha trojet kombėtare, me uniformėn e UĒK-sė, ranė nė fushėn e nderit.

Nė krye tė atdhetarėve idealistė, ai tha se kanė qenė edhe tre komandantėt e shquar tė tri brigadave, Abedin Rexha i brigadės 112, Mujė Krasniqi i brigadės 113 dhe Ilaz Kodra, i brigadės 114.

Duke u bazuar nė kompetencat kushtetuese dhe ligjore, presidenti Thaēi i ka nderuar mė urdhrin mė tė lartė “Hero i Kosovės” tė gjithė dėshmorėt e varrosur nė Kompleksin Memorial nė fshatin Marinė tė Skenderajt.

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 13:30   #105
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,595
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėKomunikatat e UĒK-sė: Si u vranė Ejup Bajgora, Millosh Nikoliqi, Dragan Rakiēi, Fazli Hasani, e Maliq Sheholli


Komunikatat e UĒK-sė: Si u vranė Ejup Bajgora, Millosh Nikoliqi, Dragan Rakiēi, Fazli Hasani, e Maliq Sheholli GazetaExpress E premte,
09 Nentor 2018 13:06Me kalimin e viteve, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės sa vinte e shpeshtonte sulmet e armatosura. Gjatė viteve 1996-1997, UĒK-ja kishte vrarė dhjetėra policė serbė e shqiptarė tė dyshuar pėr bashkėpunim me serbėt. Por, nė janar tė vitit 1997, UĒK-ja kishte pėsuar njė humbje tė madhe. Ishte vrarė Zahir Pajaziti bashkė me Hakif Zejnullahun e Edmond Hoxhė. Lexoni serinė e dytė tė komunikatave tė UĒK-sė pėr luftėn qė po niste nė Kosovė.

Gjatė viteve 1996-1997, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ishte fokusuar nė sulme guerile dhe tėrheqje tė shpejtė.

Cak i kėtyre sulmeve ishin shqiptarėt e dyshuar pėr bashkėpunim me regjimin serb dhe policėt e pushtetit tė dhunshėm tė Sllobodan Millosheviqit.

Nė komunikatėn numėr 24 tė lėshuar mė 30 korrik 1996, Shtabi i Pėrgjithshėm, tregonte se si e kishte vrarė oficerin e sigurimit shtetėror tė Serbisė, Ejup Bajgorėn.

“Njėsitet e armatosur guerile, qė veprojnė nė kuadėr tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, me urdhėr tė Shtabit Qendror kryen dy sulme tė armatosura kundėr policisė okupatore. Sulmi i parė u bė me bomba kundėr stacionit tė policisė nė Ēelopek tė Pejės, ndėrsa i dyti nė fshatin Lupē i Poshtėm tė Podujevės, me ē’rast u bė atentat kundėr kriminalit kolaboracionist Ejup Bajgora, i cili me veprimet e veta antishqiptare ka shumė kohė qė e kishte mbushur kupėn”, thuhet nė kėtė komunikatė.

Komunikata fliste edhe pėr bisedimet me Serbinė, por qė ato bisedime nuk guxonin tė sillnin kurrfarė rezultati tjetėr pos atij tė referendumit.

UĒK-ja vente edhe kushte pėr ndaljen e sulmeve guerile.

“Kushti pėr ndėrprerjen e veprimeve tona ėshtė qė, okupatorėt tė tėrhiqen nga trojet ton, nė tė kundėrtėn lufta e jonė do tė marrė pėrmasa edhe mė tė mėdha”, thuhej nė komunikatė.

Komunikata numėr 26 tregonte pėr sulme tė suksesshme tė kryera mė 27 dhe 28 shtator 1996 nė Vushtrri, dhe nė motelin “Toplica” rrugės pėr Podujevė, motel ky qė shfrytėzohej nga Policia serbe si postbllok. Njė sulm tjetėr mbi stacionin policor serb ishte kryer edhe nė fshatin Runik tė Skenderajt.

“Natėn e datės 27/28 shtator 1996, nė Zonėn Operative numėr 1. njėsitė tona tė armatosura sulmuan kazermėn ushtarake tė okupatorit nė Vushtrri. Nė Podujevė sulmi u bė nė repartin e policisė tė stacionuar nė Motelin ‘Toplica’ dhe nė stacionin e policisė nė trekėndėshin rrugor Prishtinė – Podujevė – Kurshumli. Gjithashtu u sulmua dhe stacioni i policisė nė Rudnik tė Skenderajt”, thuhej nė komunikatė.

UĒK-ja pretendonte se armikut i ishin shkaktuar humbje tė mėdha materiale dhe njerėzore. Guerilja shqiptare nuk kishte pėsuar asnjė humbje.

UĒK-ja paralajmėronte se Kosova po mbushej me forca tė mėdha tė ardhura nga Serbia. Nė komunikatė sqarohej se lufta nuk kishte karakter fetar apo shovinist, por ishte luftė ēlirimtare e cila do tė ndėrpritej kur tė largohej okupatori serb.

Nė komunikatėn numėr 27 tė lėshuar mė 27 tetor 1997, bėhej e ditur se UĒK-ja kishte arritur tė vriste disa policė serbė nė aksione tė ndryshme. Mė 25 tetor 1996, ishte kryer njė sulm nė fshatin Surkish tė Podujevės. Aty kishin mbetur tė vrarė policėt, Millosh Nikoliq dhe Dragan Rakiē.

“Vendimet pėr ekzekutimin e tyre e mori Shtabi Qendror i UĒK-sė, pasi qė ishin provuar krimet e tyre kundėr popullit shqiptar tė kėsaj ane”, thuhej nė komunikatė.

UĒK-ja me anė tė komunikatės 28 merrte pėrsipėr dy vrasje. Viktimat ishin shqiptarė.

“Mė 26 dhjetor 1996 dhe mė 9 janar 1997 nė zonėn operative numėr 1 njėsitė tona tė armatosura kryen dy atentate kundėr bashkėpunėtorėve tė okupatorit serb nė Kosovė”, thuhej nė komunikatėn e lėshuar mė 12 janar 1997.

“Atentati i parė u krye kundėr Fail Bellopojės, nė fshatin Besi tė Podujevės, veprimtaria e tė cilit u vlerėsua si tejet e rrezikshme dhe antikombėtare, ndėrsa i dyti kundėr Maliq Shehollit i cili ishte deputet i PSS, bashkėpunėtor i vjetėr i UDB-sė, pjesėmarrės nė varrimin e antishqiptarit dhe kriminelit serb Millosh Nikoliq (i cili u ekzekutua nga njėsitė tona mė 25.10.1996) me ē’rast mbajti edhe njė fjalim mortor”, thuhej nė kėtė komunikatė.

Vendimin pėr ekzekutimin e tyre e kishte marrė Shtabi Qendror i UĒK-sė, pasi qė siē thuhet nė komunikatė, ata ishin paralajmėruar edhe mė herėt, qė tė heqin dorė nga bashkėpunimi i tyre me okupatorin

“Ekzekutimi i tyre ėshtė paralajmėrim pėr tė gjithė bashkėpunėtorėt e armikut dhe tradhtarėt e kombit e nė veēanti pėr ata tė cilėt gjoja nga trysnia e disa qendrave ndėrkombėtare mund tė hyjnė nė pazarllėqe pėr tė nėnshkruar ēfarėdo marrėveshje me okupatorit nė kundėrshtim me interesat e kombit”, shkruan nė komunikatė.

UĒK-ja i bėnte thirrje bashkėsisė ndėrkombėtare, nė mėnyrė tė veēantė SHBA-ve, qė tė ndryshonin qėndrimin rreth statusit tė Kosovės dhe trojeve tjera shqiptare.

“Pėrgjegjėsinė pėr situatat qė do tė krijohen dhe pėr pasojat e tyre do ta mbajnė: pushuesit pėr shkak tė mbajtjes nėn pushtim tė trojeve tona, qendrat e vendosjes pėr shkak tė indiferentizmit qė po tregojnė ndaj ēėshtjes shqiptare”, thuhej nė komunikatė.

Komunikata numėr 29 e lėshuar mė 19 janar 1997, zbulonte tri vrasje dhe njė plagosje. Dy nga tre tė vrarėt, ishin shqiptar. I plagosur kishte mbetur edhe njė serb.

Nė cak tė sulmit kishte qenė ish-rektori serb i Universitetit tė Prishtinės. I plagosur kishte mbetur shoferi i tij.

“Atentati i parė u krye mė 13 janar tė kėtij viti, ku njėsitė tona guerile, ekzekutuan bashkėpunėtorin e policisė serbe Fazli Hasani nga Braboniqi i Mitrovicės. Vendimi pėr kėtė u mor pas njė analize tė gjatė tė veprimeve tė tij antikombėtare”, thuhet nė komunikatė.

“Veprimi i dytė ēlirimtar u krye mė 16 janar 1997 rreth orės 8 tė mėngjesit kundėr armikut tė pėrbetuar tė popullit shqiptar e rektorit tė Universitetit serb nė Prishtinė Radijove Papoviq (me ē’rast u plagos rėndė edhe shoferi zyrtar i tij Nikolla Llalliq)”, thuhet nė komunikatė.

Atentati i tretė ishte kryer nė Skenderaj. Atje ishte vrarė njė i dyshuar shqiptar pėr bashkėpunim me serbė.

“Atentati i tretė u krye kundėr bashkėpunėtorit tė okupatorit serb Xun Dervishi nga Skenderaj.

Ėshtė hera e fundit qė ua tėrheqim vėrejtjen tė gjithė bashkėpunėtorėve tė pushuesit qė tė tėrhiqen nga rruga e tyre e turpshme, pėrndryshe dora hakmarrėse e popullit do t’i godasė pamėshirshėm kudo dhe kurdo”, shkruan nė komunikatė.

Mė 31 janar 1997, UĒK-ja kishte marrė goditjen mė tė rėndė. Ishte vrarė komandanti, Zahir Pajaziti bashkė me Edmond Hoxhėn dhe Hakif Zejullahun. Komunikata numėr 30 e lėshuar mė 3 shkurt 1997, shfaqte dhimbjen dhe humbjen e pėrjetuar. “Me 31 janar tė vitit 1997, nė orėt e vona tė pasdites, tre pjesėtar tė njėsive tona ushtarake: Hakif Zejnullahu, Zahir Pajazitit dhe Edmond Hoxha, rrugės pėr nė detyrė tė karakterit tė veēantė, u ndeshėn ballė pėr ballė me forca tė shumta tė policisė okupatore serbe. Pas njė qėndrese heroike, nė njė betejė tė pabarabartė, dhanė jetėn pėr ēlirimin e vendit”, thuhej nė komunikatė.

Vrasja e tyre, siē thuhej nė komunikatė vetėm sa do ta forconte luftėn ēlirimtare.

UĒK-ja zotohej pėr hakmarrje.

“Popullit tonė i bėjmė thirrje qė nė kėto ēaste vendimtare, mos tė bėhet pre e propagandės sė turpshme tė qarqeve tė caktuara, tė cilat me veprimtarinė e tyre po ndijojnė mbajtjen nėn pushtim tė Kosovės, por t’i bashkohet luftės sonė pėrmes angazhimit tė drejtpėrdrejtė nė radhėt tona dhe duke e ndihmuar atė me tė gjitha mjetet”, thuhej nė komunikatė
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 00:24   #106
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 830
Thanks: 9
Thanked 406 Times in 282 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Menimi i ushtarit amerikan per UCK-n:

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2018, 15:11   #107
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

............


Ushtria e Republikės sė Kosovės Kurora e tė gjitha Luftėrave Shekullore tė Popullit Shqiptar!

Ditė e Premte - 14 . 12 . 2018

Kjo ėshtė ajo Ditė qė iu bė kurorė vitit tė pėrzgjedhur, si vit i Heroit tonė Kombėtar - Gjergj Kastriotit Skėnderbeut, me rastin e 550 vjetorit tė ngritjes nė pėrjetėsi!

Kjo ėshtė ajo Ditė qė i bėri vend vetes nė mesin e Ditėve mė tė Mėdha dhe mė tė Shenjta tė kalendarit tė pėrgjakshėm tė Kombit Shqiptar!

Kjo ėshtė ajo Ditė e Madhe qė historia i pėrcaktoi fatin Kombit tė Madh Shqiptar, tė qėndrojė krenar nė anėn e mė tė Mėdhenjve - Miq dhe Aleatė tė planetit, nė krye me Sh. B. A - tė.

Kjo ėshtė ajo Ditė qė na jep tė drejtė tė derdhim nga njė grusht lotė nga malli e krenaria, pa u frikėsuar se po zhburrėrohemi!

Kjo ėshtė ajo Ditė qė i ka themelet nė gjakun e Jasharajve dhe nė gjakun e tė gjitha bijave dhe bijve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės!

Kjo ėshtė ajo Ditė qė Nėnėn Shqipėri e bėri me Dy Kreshtė!

Urime motra dhe vėllezėr, urime Shqipėri!

LM!14 DHJETOR 2018!
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2018, 21:45   #108
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

........

Yjet e lirisė!

Llapushnik, mė 14 dhjetor 2018

E kisha familjar, kumari qindravjeēare me familjen Gashi, shok shkolle, por edhe mė shumė se kaq: shok tė idealit! Nga mėrgimi u kthye nė atdhe pėr t'i shtyrė proceset pėrpara, pėr ta organizuar kryengritjen, pėr ta bėrė luftėn, ta ēlirojė Kosovėn. Komandant Meti, emri i tij u shėnua me shkronja tė arta nė faqet e ndritura tė rezistencės kombėtare. Sot, ai na pėrshėndet nga pėrjetėsia dhe sė bashku me dėshmorėt e tjerė tė Llapushnikut dhe tė gjithė Kosovės, uron Ushtrinė e Kosovės! Faleminderit Komandant Meti, Agron, Sami, Rasim, Valdet, Xhevat, Feriz, Jahiri ynė i shtrenjtė, ju Yjet e Lirisė qė nga amshimi i jepni dritė Kosovės martire!

I.SNė foto Muhamet Gashi, Dėshmorė!

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Ēaushi : 14-12-2018 nė 21:55
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2018, 21:53   #109
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,167 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ēaushi Shiko postimin
........

Yjet e lirisė!

Llapushnik, mė 14 dhjetor 2918

E kisha familjar, kumari qindravjeēare me familjen Gashi, shok shkolle, por edhe mė shumė se kaq: shok tė idealit! Nga mėrgimi u kthye nė atdhe pėr t'i shtyrė proceset pėrpara, pėr ta organizuar kryengritjen, pėr ta bėrė luftėn, ta ēlirojė Kosovėn. Komandant Meti, emri i tij u shėnua me shkronja tė arta nė faqet e ndritura tė rezistencės kombėtare. Sot, ai na pėrshėndet nga pėrjetėsia dhe sė bashku me dėshmorėt e tjerė tė Llapushnikut dhe tė gjithė Kosovės, uron Ushtrinė e Kosovės! Faleminderit Komandant Meti, Agron, Sami, Rasim, Valdet, Xhevat, Feriz, Jahiri ynė i shtrenjtė, ju Yjet e Lirisė qė nga amshimi i jepni dritė Kosovės martire!

I.SNė foto Muhamet Gashi, Dėshmorė!

Mendoj qe duhet te jet 2018, apo jo Caushi?

Lavdi te gjithe deshmoreve!!!
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-12-2018, 21:55   #110
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

.....

14 dhjetor 2018!

...sonte u ndėrpre korrenti,
po unė nuk jam pa dritė,
se kam USHTRINĖ time;

Sonte nuk hėngra darkė,
po nuk ndiej uri,
se kam USHTRINĖ time;

Sonte temperatura ra nėn zero,
po unė nuk kam tė ftohtė,
se kam USHTRINĖ time;

Sonte mė tradhtoi mosha dhe u ndjeva i ri,
se kam USHTRINĖ time;

Sonte e tradhtova gruan
dhe rashė nė dashuri
me njė USHTARE tė re fiktive;

Sonte nuk kam gjumė,
as brengė, as ves;
Sonte lind,
rilind e vdes si dua vetė,
se kam USHTRINĖ time.

Shėndet!

A.D


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 09:31   #111
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e UĒK-sė

.......

USHTRIA – KJO LINDJE E NATYRSHME E NJĖ SHTETI TĖ LIRĖ, TĖ PAVARUR, SOVRAN E DEMOKRATIK

Rruga ishte e gjatė, e vėshtirė dhe e lavdishme. Filli mė i afėrt i saj ishte 30 dhjetori i vitit 1991, kur Adem Jashari dhe Formacioni i tij i armatosur ju tha policisė pushtuese: “Armėt i kemi qitur krahut pėr t’ju luftuar e dėbuar nga Kosova e jonė, e jo pėr t’ju dorėzuar si qyqarė”! Nga atėherė deri me sot kanė kaluar 27 vjet, afėr tre dhjetėvjetėsha, ecėm ngadalė po sigurt do tė thoshte populli ynė i urtė.

Deri kėtu, kaluam janare e marse tė acarta, prille e qershor verore, nėntor e dhjetorė dimėror, me plotė dhimbje e tragjedi prej mė tė dhimbshmeve pėr tė ardhur tė 14 dhjetori i 2018! Kur kihen parasysh vitet qė i kaluam, miqtė qė i fituam nė rrugėtimin tonė, krijimi i shtetit mė tė ri nė Europė, - LINDJA E SOTSHME ĖSHTĖ LINDJE E NATYRSHME!

Nė ēdo lindje tė natyrshme, Gėzimi ėshtė mė i madh dhe mė shpėrthyes. Prandaj, natyrshėm nga mendja dhe zemra del URIMI PĖR USHTRINĖ TONĖ!

Gėzimi dhe Urimi ju shkon tė gjithė atyre qė nė forma tė ndryshme kontribuuan pėr ketė ditė! Tė gjithė kombit, tė gjithė qytetarėve paqėsor tė Republikės sonė!

Lavdia e Nderimi pėr tė gjithė brezat e rėnė pėr ketė DITĖ!
URIME KOSOVĖ, URIME QYTETARĖ TĖ KOSOVĖS – USHTRIA E SIGURISĖ TUAJ!

USHTRIA JONĖ ĖSHTĖ - Garancia e Lirisė, e Pavarėsisė, e Sovranitetit dhe e ardhmėrisė se fėmijėve tanė! ĖSHTĖ GARANCIA E PAQES NE RAJON!

URIMI SHKON PĖR TĖ GJITHĖ MIQĖT TANĖ QĖ NA NDIHMUAN NĖ KETĖ RRUGĖTIM SHEKULLOR! Pėr SHBA-nė, pėr NATO-n dhe BE-nė!

URIME KOSOVĖ – USHTRIA E PAQES DHE E SIGURISĖ SONĖ!

J.K
Nė foto;
Jakup Krasniqi (ulur ne mes) ne te djatht, Ferat Shala, ne te majt Fatmir Lima.


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 09:42   #112
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,051
Thanks: 11,495
Thanked 6,248 Times in 2,970 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Urime Kosovė .... Urime ushtria jonė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gi de masha Shiko postimin
urime krijimi i ushtrisė sė kosovės

* unė nė kėtė punim timin nuk kam zgjedhur foto pamje ushtarake, kam kapur njė moment tjetėr, kam kapur ligjin, ku ligjėrisht, sot mė 14 dhjetor u miratua ligji pėr themelimin e ushtrisė sė kosovės - ushtri e paqes, sic tha kryeministri, ushtri e cila do tė ruajė sovranitetin territorial tė kosovės.

Urime tė gjithėve!
Urime kosovė!


. .
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 11:23   #113
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,089
Thanks: 16,418
Thanked 9,714 Times in 6,568 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dredhza Shiko postimin
Menimi i ushtarit amerikan per UCK-n:

Po e tha caubojsi qe ska pasur.....kryhet.
Kur i nrefet caubojsit...ja kellcet noi autobuziKERR me te ikur nga lufta.
Ne lufte bohen ne <gabime>....qe thoni juve.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 11:25   #114
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,089
Thanks: 16,418
Thanked 9,714 Times in 6,568 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Urime Kosovė .... Urime ushtria jonė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin


. .
Kudo ku jane caubojsit votojme....100%
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-12-2018, 21:56   #115
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

..........

LAVDI USHTRISĖ SĖ SIGURISĖ SĖ KOSOVĖS

E pėrshėndes me gėzim miratimin nga Kuvendi i Kosovės Projektligjin pėr Ministrinė e Mbrojtjes, Projektligjin pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės si dhe Projektligjin pėr shėrbim nė
Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, sot mė 14 dhjetor 2018, pas 21 vite prej shpėrthimit tė Luftės Clirimtare tė Kosovės, forca kryesore goditėse e sė clės ishte Ushtria Clirimtare e Kosovės.
Cdo shqiptar i ndershėm qė e do paqen,lirinė, demokracinė, pėrparimin njerėzor dhe e urren tiraninė, kur dėgjon ose kujton sot emėrin e Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės, pėrnjėherėsh dhe vetėvetiu i pėrfytyrohen si zinxhir ngjarjet e tmershme tė periudhės tragjike: 27 nėntor 1997 - 21 qershor 1999, lufta heroike e popullit shqiptar nė Kosovė kundėr barbarisė Millosheviciane.
Drenica, Dukagjini, Pashtriku, Gollaku, Budakova, Jezerca, Bajgora, Llapi – janė tabllora luftimesh tė pėrgjakshme tė njė lufte tė tmerrshme e tė pabarabartė midis njė populli tė carmatosur e tė rrethuar qė luftoi heroikisht kundėr njė armku gjakėsor dhjetra herė mė tė shumtė nė numur, njėmijė herė mė tė armatosur. Kėto tabllora sa tragjike aq edhe heroike, formojnė filmin e epopesė sė popullit shqiptar i cili na pėrfytyrohet si njė hero i lidhur kėmbė e duar qė lufton me pėrbindshin gojė-madh e tė pangopur me gjak njeriu, qė i ėshtė vėrsulur atij me thikė ndėr dhėmbė dhe urė zjarri ndėr duar pėr ta shfarrosur.
Nė ndihmė tė popullit shqiptar nė Kosovė u sulėn me qindra djem e vajza nga tė gjitha trevat shqiptare dhe mbarė diaspora jonė kombėtare, qė lanė shkollat, punėn, familjet dhe kaluan male, lumenj e dete dhe kufirin shqiptaro-shqiptar pėr t’u reshtuar nė rradhėt e Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės pėr t’i dhėnė dorėn vėllezėrve tė njė gjaku, viktimė e njė shtypjeje shekullore.
Kur kujtojmė Ushtrinė Clirimtare tė Kosovės ne na kujtohen heronjtė e vullnetarėve nga shteti amė dhe tė gjitha trevat e diaspora shqiptare qė shkuan vullnetarė nė Kosovė dhe dhanė jetėn e tyre pėr cėshtjen e popullit shqiptar nė Kosovė, pėr cėshtjen e bashkimit tė kombit tonė, na kujtohen tė gjithė heronjtė trima qė ranė nė atė luftė heroike: Indrit Cara, Tahir Sinani, Halit Coka, Fatmir Doci, Skerdilajd Llagami, Astrit Suli, Hazir Malaj e shumė e shumė tė tjerė. Gjaku i heronjve qė ranė nė radhėt e formacioneve tė UCK-sė krah pėr krah me vėllezėrit e tyre tė gjakut nė Kosovė dhe me vullnetarėt prej Italie, France, Gjermanisė etj, forcoi themelin e ndjenjės sė bashkimit kombėtar.
I paharruar qoftė kujtim i tyre! Lavdi tė pėrjetshme dėshmorėve tanė tė Kosovės!
Ushtria Clirimtare e Kosovės ishte paraardhėsia e Ushtrisė sė Sigurisė tė Kosovės qė u shpall sot prej Kuvendit tė Kosovės. Qė tė mos harrohet ajo Ushtri Clirimtare, shprehim vullnetin dhe dėshirėn e gjithė vullnetarėve tė asaj lufte dhe amanetin e dėshmorėve nga radhėt tona qė tė gjitha formacionet e Ushtrisė sė Sigurisė tė Kosovės tė marrin emėrtimet e dikurshme tė Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės,se vetėm kėshtu pėrjetėsohet ajo ushtri famėmadhe! Nė tė kundėr, ajo Luftė dhe ajo Ushtri kanė pėr t’u harruar.
Lavdi Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės dhe Ushtrisė tė Sigurisė sė Kosovės!

Dilaver Goxhaj
(Shpėtim Golemi)

Tiranė, 14 dhjetor 2018
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2018, 10:45   #116
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

............
Familje tė Dėshmorėve, Bashkėluftėtarė, Invalid tė UĒK-sė, Urime Dita e Veteranėve!

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2018, 12:53   #117
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,595
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėHashim Thaēi


Njė ditė para pėrmbylljes sė vitit, mė 30 dhjetor, qė shumė vjet shėnohet Dita e Veteranit. Pėr ēdo veteran tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, kjo ditė ėshtė rikujtim i betejės sė parė, mė 30 dhjetor 1991, tė familjes sė komandantit legjendar Adem Jashari me forcat serbe nė Prekaz. Heronjtė, dėshmorėt dhe veteranėt e luftės sonė pėr liri dhe pavarėsi krijuan epokė tė re pėr popullin tonė, prandaj sot me krenari kujtojmė ēdo tė rėnė nė altarin e lirisė dhe nderojmė gjithė sakrificėn dhe kontributin e ēdo veterani nė luftėn tonė ēlirimtare. HTH
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2018, 13:00   #118
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,752
Thanks: 7,064
Thanked 8,315 Times in 5,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

ec ec dhakume

drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2018, 21:57   #119
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

............

VETERANĖT E LUFTĖS

...dhe u mblodhėn ata sonte natėn
pėr tė shėnuar ditėn
e para njėzeteshtatė viteve

ata tė vėrtetit
me peshėn e moshės e tė lavdisė
tė heshtur
(sa qenkan plakur nė ditėt e lirisė)

ata tė mbathurit tė zhurmshėm
me peshėn e vezullimtė tė kotėsisė

tė parėt
ngrenė dollinė e kujtimeve tė rėnda
tė dytėt dollinė e buzėqeshjeve
me kostumet allafrėnga

diku midis tyre njė masė pėrplaset
ah aty qenkan edhe ata
asnjanėsit asasėt

A.D.
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-12-2018, 00:43   #120
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,595
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėUrime dita e veteranit
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur