Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-01-2019, 21:34   #121
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

.........

"...Sa mė bėnė krenare kjo ushtri... vetėm se ishe ti ushtar i Kosovės, vėlla! Ditėt e netėt ...ankthin e atyre ditėve tė luftės kur ēdo natė e ditė dilshin emrat e tė vrarėve ...mua mė dridhej trupi nga frika se e ndėgjoj emrin tėnd. Kurr s'mund ti harrojė...urime formimi i Ushtrisė sė Kosovēs, Vėlla! Lavdi Dėshmorėve !
........
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2019, 11:05   #122
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,595
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė


Marshimi triumfues i pjestarėve tė UĒK-sė nė Podujevėn e ēliruar |

06/01/2019

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, lufta Ēlirimtare e saj ėshtė faqja mė e lavdishme nė historinė tonė qė ju kundėrvu me guxim dhe vetmohim makinerisė ushtarake dhe genocidit barbar serb pėr ēlirimin njėherė e pėrgjithmonė tė Kosovės prej kolonizatorit serb.

Lufta e drejtė e saj pėr ēlirim kombėtar ėshtė vepra mė heroike e popullit tonė, ėshtė UĒK-ja dhe lufta e saj ajo e cila e ndėrkombėtarizoi si kurrė mė parė ēėshtjen kombėtare shqiptare nė arenėn botėrore.

Ndėrhyrja e NATO-s nė Kosovė mė 24 mars 1999, i parapriu njė lufte tė ashpėr mes Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe forcave ushtrake e policore serbe dhe pas shumė masakrave tė kryera ndaj civilėve shqiptarė.

Hyrja e trupave tė NATO-s u bė pas marrėveshjes sė Kumanovės ndėrmjet zyrtarėve serbė dhe autoriteteve tė NATO-s, tė udhėhequra nė atė kohė nga gjenerali britanik, Mike Jackson. Me kėtė marrėveshje, Serbia ishte detyruar tė tėrheqė tė gjitha forcat e saja policore dhe ushtarake nga Kosova.

Dita e Ēlirimit tė Kosovės, sė bashku me pavarėsinė, konsiderohen si ngjarje qė kanė shėnuar kthesėn mė tė madhe nė histori.

Redaksia e portalit PodujevaPRESS.com do tė jus jell disa foto nga marshimi i pjestarėve tė UĒK-sė tė Zonės Operative tė Llapit nėpėr qytetin e Podujevės mė dt.15 shtator 1999. Pjestarėt kishin dal pėr ti pėrshėndetur njė numėr shumė i madh i qytetarėve nė ato ditė tė para tė lirisė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2019, 12:16   #123
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

.........

Sot ndihem i gėzuar pėr Sylejman Selimin dhe familjen e tij qė ka dalė nė liri pas qėndrimit tė tij mė tepėr se 5 vite nė burg nga procesi i quajtur Drenica 2. Proces i turpshėm pėr gjykatat e EULEX-it por edhe ato vendore tė cilat nė kėtė rast nuk ishin nė shėrbim tė drejtėsisė, rast tashmė i njohur pėr tė gjithė.

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2019, 13:08   #124
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,229
Thanks: 4,523
Thanked 4,980 Times in 1,931 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Mirė se vjen Gjeneral. Mĕ nė fund triumfoj drejtėsia....
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2019, 14:09   #125
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,816
Thanks: 4,366
Thanked 4,715 Times in 3,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

dhakumi, i ka lene do shoke ketu ku triumfoj be drejtesia ? ata e kishin lene te lire thane, se ky njeriu tu marre injekcija perdite te amballanta edhe mos me ēue perdite me limuzine prej burgut, i kane thene: shko ne shtepi, ama mos me be probleme deri 2020, se te marrim prap edhe injekcijat ti japim ne pavijon te hapsanes
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2019, 14:33   #126
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,229
Thanks: 4,523
Thanked 4,980 Times in 1,931 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Sikur te pyetesh ti dhe ca qe mendojne sikur ty te gjithe ata/ato qe veshen uniformen e UĒK-s do burgoseshin....
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2019, 14:40   #127
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,816
Thanks: 4,366
Thanked 4,715 Times in 3,139 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Po be, hiē pa u pyetur une edhe ai tjetri qe mendon si une, keta i kane futur ne burg, nuk i ndihmoj as titlli i xheneralit e as i ambasadorit, hajde i thane se po te presin shoket e luftes ne Dubrave edhe qetra, pa harruar nje gjojen, i denuar nga gjykate vendore, me gjykates shqiptare, jo gjykate euleksi, te thone: shife vec per inati i denuar bigari hak
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2019, 00:09   #128
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,595
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėFshatrat nė Kosovė qė ruajnė tanket e Serbisė (Video)

16 shkurt 20:54

Gjurmėt nga lufta kanė mbetur ende tė dukshme nė Kosovė.
Madje nė dy fshatra nė Kosovė, ato po ruhen me xhelozi nga banorėt.

Banorėt thonė se ka pasur edhe tentativa pėr t’i marrė ato nga ky fshat, por se banorėt nuk kanė pranuar nė asnjė formė.

E mjete ushtarake tė Serbisė qė mbetėn nga lufta e fundit nė Kosovė ka edhe nė pjesėt tjera tė vendit, mirėpo se pak nga ato janė ruajtur.


https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=MSZkMD6dOgA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2019, 11:40   #129
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,595
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2019, 07:39   #130
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Luftuan qorrat,hane horrat thote nje fjale e urte popullore. Fatkeqesisht tek ne shqiptaret sakrificat e luftes i shfrytezojne nje grup njerezish qe kapin pushtetin. Te pakten kjo ka ndodhur ne keto 100 vitet e fundit
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2019, 09:19   #131
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,595
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė“Fitorja diplomatike”, njė libėr dritėhedhės mbi diplomacinė e UĒK-sė
18 shkurt 12:10

Lulėzim ETEMAJ

“Fitorja diplomatike”, kėshtu titullohet libri mė i ri i diplomatit Sabri Kiēmari, pėrfaqėsues diplomatik i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) gjatė kohės sė luftės, dhe, pas ēlirimit dhe shpalljes sė pavarėsisė, ambasador i shtetit tė Kosovės. Libri ka dalė nga shtypi nė vitin 2017, ndėrsa ėshtė botuar nga gazeta e pėrditshme e Prishtinės, “Epoka e re”.
Libri “Fitorja diplomatike”, i sjellė nė formė tė kujtimeve tė autorit, tė kombinuara edhe me shėnime ditari, intervista, deklarata e komunikata, ėshtė njė libėr i rrallė, i karakterit historik shkencor, qė pėr trajtim e ka pėrfaqėsimin diplomatik tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) nė periudhėn kohore tė luftės nė Kosovė nga data 4 mars 1998 deri mė datėn 22 qershor 1999, kohė kur Kosova ishte ēliruar nga pushtimi i Serbisė dhe e kishte fituar lirinė.

Protagonisti kryesor i librit ėshtė vetė autori.
Duke qenė tė pėrfshirė nė libėr edhe protagonistė tė tjerė tė diplomacisė sė UĒK-sė, qoftė shkaku i bashkėpunimit dhe bashkėrendimit qė ka me ta Sabri Kiēmari, qoftė shkaku i informimit qė ai ju bėn lexuesve pėr veprimtarinė diplomatike tė tyre, sado qė nė mėnyrė fragmentare, libri nė periudha tė caktuara i tejkalon pėrmasat e njė ditari personal, ndėrsa diplomacinė e UĒK-sė e bėn tė tejkaloj pėrmasat subjektive, duke nxjerrė nė sipėrfaqe momente dhe pjesė tė shumė dimensionalitetit tė saj.
Autori i librit, nė kohėn e pėrfaqėsimit diplomatik tė UĒK-sė nuk ėshtė njė diplomat i karrierės, i cili profesion dhe detyrė kryesore e ka pėrfaqėsimin e vendit tė tij nė njė shtet tė huaj, pas emėrimit qė i bėhet nga institucioni pėrgjegjės i shtetit. Pėrkundrazi. Ai ishte veprimtar politik, njė veprimtar politik i pėrndjekur, qė vite mė parė kishte qenė sekretar organizativ i Lėvizjes, dhe, krahas Afrim Zhitisė dhe Fadil Vatės, njėri nga bashkėdrejtuesit e Lėvizjes nė Kosovė, e cila nė fokus tė veprimtarisė kryesore politike e kishte Lirinė dhe Republikėn, ndėrsa nė vitin 1989 qė tė tre e bashkėudhėheqin Konferencėn e Parė tė Lėvizjes nė nivel kombėtar, tė mbajtur nė Divjakė tė Malishevės, prandaj i mungonte ēdonjėra nga kėto kushte tė domosdoshme pėr kryerjen e detyrės sė diplomatit.
Vrasja mė 30 maj 1989 nė demonstratė e bashkėveprimtarit tė tij, heroit Ali Ajeti; rėnia heroike e Afrim Zhitisė sė bashku me Fahri Fazliun mė 2 nėntor tė vitit 1989 si dhe vdekja e Fadil Vatės mė 25 prill 1990 nė Spitalin e Baselit, kėto janė disa nga zhvillimet politike, tė sjella nė libėr nė formė kujtimesh nėn titullin e pėrbashkėt nė vend tė hyrjes, qė i paraprijnė daljes sė Sabri Kiēmarit jashtė vendit, shkaku i rrezikimit pėr t’u arrestuar nėse edhe mė tej do tė qėndronte i fshehur nė Kosovė, tė cilat njėkohėsisht e shėnojnė edhe pėrmbylljen kronologjike tė parahistorikut tė pėrfaqėsimit diplomatik mbi njėvjeēarė tė UĒK-sė. Momentin kulminant tė kėtij parahistoriku e shėnon pjesėmarrja e Kiēmarit, sadoqė i ndodhur jashtė Kosovės, nė debatet programore dhe vendimmarrėse nė Mbledhjen e Katėrt tė Pėrgjithshme tė Lėvizjes, tė gushtit tė vitit 1993, nė tė cilat, vlerėson autori, ėshtė vendosur dhe pėrcaktuar qartė domosdoshmėria e organizimit tė luftės ēlirimtare si dhe pėrcaktohen bazat themelore, teorike, politike dhe filozofike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Afėr katėr vite mė vonė, mė 16 shkurt 1997, i dėrguari nga Kosova, pjesėtari i Shtabit i Zonės Operative tė Llapit tė UĒK-sė, Sejdi Rama, i ardhur nė Gjermani me detyra tė veēanta nga komandanti Rrustem Mustafa-Remi, shėnon fillesėn e veprimtarisė diplomatike tė Kiēmarit si pėrfaqėsues i UĒK-sė.
Qė nė takimin e parė tė karakterit diplomatik nė Bon, mė 4 mars 1998, me drejtorin politik tė Ministrisė sė Jashtme tė RFGJ-sė, Wolfgang Ischinger, Kiēmari e shpjegon mbėshtetjen qė e gėzon UĒK-ja, prapa sė cilės nuk qėndrojnė vetėm organizata tė ndryshme politike atdhetare, por e drejta pėr pavarėsi, si vullnet dhe e drejtė e qytetarėve tė Kosovės.

Pėrfaqėsimi politik i UĒK-sė nga ana e Sabri Kiēmarit nė fakt zyrtarizohet mė 24 shtator 1998, nė takimin e tij me Bardhyl Mahmutin nė Zvicėr, nga i cili Kiēmari njoftohet me vendimin e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė pėr t’i emėruar si pėrfaqėsues pėr marrėdhėnie me jashtė Sabri Kiēmarin, Jashar Salihun, Bilall Sherifin, Ramadan Avdiun, Agush Bujėn, Rexhė Ibėrdemajn dhe Mujė Rugovėn, ndėrsa drejtues i grupit pėrfaqėsues ishte emėruar Bardhyl Mahmuti. Nė tė njėjtėn ditė, tė tre pėrfaqėsuesit diplomatik tė UĒK-sė, Bardhyl Mahmuti, Sabri Kiēmari dhe Ramadan Avdiu e realizojnė konferencėn e parė pėr media nė Selinė e Kombeve tė Bashkuara nė Gjenevė, ku marrin pjesė rreth 30 gazetarė tė mediumeve tė ndryshme ndėrkombėtare.

Me vendimin e Shtabit tė Pėrgjithshėm, anėtarėt e grupit njoftohen direkt edhe nga Hashim Thaēi, shef i Drejtorisė Politike tė UĒK-sė, njė javė mė vonė, mė 1 tetor 1998, nė takimin qė do ta kenė me tė, ku ishin tė pranishėm Jashar Salihu, Bardhyl Mahmuti, Bilall Sherifi dhe Mujė Rugova.
Qė nga konferenca e parė pėr media nė Gjenevė, pėrfaqėsimi diplomatik i UĒK-sė zhvillohet nė dy rrafshe: nė rrafshin medial, pėrmes konferencave, intervistave, deklaratave, reagimeve nė media, qė njihet si diplomaci publike, dhe atė tė diplomacisė klasike; pėrmes takimeve me ministra e zėvendėsministra tė jashtėm shtetesh, diplomatė, atashe ushtarakė, me Kryeprokuroren e Tribunalit tė Hagės, Louis Arbour, nė Parlamentin Evropian dhe atė tė Belgjikės.

Intervista e parė e Kiēmarit nė cilėsinė e pėrfaqėsuesit tė UĒK-sė, e dhėnė pėr gazetėn gjermane “Der Spiegel”, realizohet mė datėn 12 tetor 1998. Kjo intervistė pasohet nga njė mori intervistash, deklaratash e reagimesh tjera tė autorit pėr gazetat “The Guardian”, “Birmingham Pot”, “Die Presse”, “Süddeutsche Zeitung”, “Reformatisch Dagblat”, “Hürriet Daily”, “Der Standard”, “Facts”, “Tageszeitung”, “Saarbrücker Zeitung”, radiot “Radio Berlin”, “Radio Austrinė”, televizionin “NTV”, “ZDF”, “Deutschlandfunk”, kurse Konferenca pėr media, pas Gjenevės, mbahen edhe nė Bruksel, Bon e Vjenė.

Nga lėnda e librit vėrehet gjithashtu se kontaktet me mediat ashtu dhe ato me pėrfaqėsues politik apo ushtarak shtetesh, pėrfaqėsimin e UĒK-sė nga ana e Sabri Kiēmari, Bardhyl Mahmutit, Jashar Salihut dhe pjesėtarėve tė tjerė tė grupit diplomatik i cilėson paraqitja shumė e kujdesshme, duke pėrfshirė edhe veshjen dhe zotėrimin e rrjedhshėm tė gjuhėve gjermane, franceze dhe angleze, pėrgatitja nė shkallė tė lartė, me tė dhėna dhe faktografi konkrete, durimi argumentues i tė drejtės sė Kosovės pėr t’u ēliruar pėrmes luftės sė armatosur tė UĒK-sė si njė luftė e imponuar nga shtypja dhe dhuna e Serbisė, dhe kėmbėngulėsia pėr ta fituar besueshmėrinė pėr hyrje nė raporte serioze diplomatike dhe mbėshtetjen evroamerikane tė luftės ēlirimtare tė Kosovės pėrmes kalimit tė sprovave tė kooperimit, dėshmimit praktik tė organizimit strukturor dhe pėrgjegjshmėrisė si parakushte tė domosdoshme.

Bazuar nė tė dhėnat e librit, pėrfaqėsimi diplomatik i UĒK-sė kalon nėpėr faza tė ndryshme, tė dallueshme nga njėra tjetra, varėsisht nga fazat e zhvillimit tė UĒK-sė, pėrkatėsisht luftės nė Kosovė. Pėrderisa nė fazėn fillestare, nga Kiēmari dhe pėrfaqėsuesit tjerė diplomatik tė UĒK-sė i gjithė angazhimi zhvillohej nė drejtim tė shpjegimit dhe bindjes sė faktorit ndėrkombėtar, se UĒK ishte njė ushtri me strukturė dhe hierarki tė qartė drejtuese politike dhe ushtarake; se lufta e saj ishte e pandikueshme dhe nuk kishte asgjė tė pėrbashkėt me qarqe dhe bindje ideologjike, regjionale dhe religjioze, propagandė kjo qė po pėrhapej nga qarqe mediale dhe diplomatike tė Serbisė; prezantimin e krimeve serbe kundėr civilėve shqiptarė; argumentimin e shkeljeve nga ana e Serbisė tė rezolutave tė ndryshme qė ishin nė fuqi; argumentimin, se mėrgimtarėt po i pėrgjigjeshin vullnetarisht luftės dhe se nuk po ndodhte mobilizimi i dhunshėm i tyre, nė periudhėn e pas Marrėveshjes Rambujesė, pėrkatėsisht nė kohėn e fushatės ajrore tė forcave tė NATO-s kundėr Serbisė, qė shėnon edhe fazėn vendimtare tė luftės sė Kosovės, nė qendėr tė pėrfaqėsimit ishin njoftimi i dokumentuar i opinionit publik, politik, diplomatik e ushtarak ndėrkombėtar me gjenocidin qė po zhvillohej kundėr shqiptarėve nė Kosovė si dhe argumentimi i shtruar i humbjes sė vlefshmėrisė sė Marrėveshjes sė Rambujesė nė raport me statusin e ardhshėm tė Kosovės dhe vetė UĒK-sė, duke e mbrojtur nė kėtė rast qėndrimin se zgjidhja e statusit duhet kėrkuar pėrmes referendumit, rezultati i tė cilit me siguri qė do tė ishte pavarėsia e Kosovės ndėrsa UĒK nuk duhej shpėrbėrė, por transformuar nė ushtri tė Kosovės.

Janė gazetarėt e shumtė gjermanė ata qė nėnshkrimin e Marrėveshjes sė Rambujesė, mė 18 mars 1999, nga ana e delegacionit tė Kosovės, e cilėsojnė si “fitore diplomatike tė UĒK-sė” me rastin e ftesave tė shumta dhe urimit qė i bėjnė diplomatit tė UĒK-sė, Sabri Kiēmari, i cili Marrėveshjen e vlerėson si rreshtim tė Kosovės pėr herė tė parė publikisht dhe pėrmbajtėsisht me Perėndimin, dhe, si tė tillė, e quan fitore tė madhe. Duke qenė hera e parė kur nė libėr flitet pėr fitoren diplomatike, konsideroj se edhe titulli i librit e ka prejardhjen pikėrisht tek akti i nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshjeje.

Rezultatet e para, tė prekshme, tė nėnshkrimit tė Marrėveshjes sė Rambujesė, shfaqen gjashtė ditė mė vonė, mė 24 mars 1999, kur fillojnė bombardimet ajrore tė NATO-s kundėr Serbisė, kurse bombardimi i NATO-s mbi Beograd konsiderohet nga autori i librit si forma mė e dukshme e fitores diplomatike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe gjithė Kosovės.
Sjellja e herėpashershme nga ana e autorit e kujtimeve nga pėrjetimet dhe emocionet e veēanta tė ēastit tė pas rėnies sė bashkėveprimtarėve Ali Ajeti, Afrim Zhitia e Fahri Fazliu, Fehmi Lladrovci dhe Xhemajl Fetahaj, nxjerrė nė sipėrfaqe segmente tė pasura, fisnike, tė anės personale njerėzore tė autorit, ia shton vlerat e pėrgjithshme librit, posaēėrisht ato historiografike, ndėrsa lexuesin, posaēėrisht atė tė gjeneratės sė pasluftės, e ndihmon pėr t’i njohur mė mirė kėta heronj tė Kosovės.

Ėshtė nė interes tė lexuesit, nė kuptimin e njohjes sė tij me njė aspekt tjetėr tė luftės nė Kosovė, nė kėtė rast mungesės sė unifikimit politik ndėrshqiptar, bėrja publike e skenave groteske si ajo nė Komisionin Evropian, e datės 10 nėntor 1998, ku nė vend se tė ulen sė bashku, delegacioni i LDK-sė dhe ai i UĒK-sė ulen pėrballė njėri-tjetrit, dhe, pėrderisa pėrfaqėsuesit e UĒK-sė, Bardhyl Mahmuti e Sabri Kiēmari, shtrojnė nevojėn pėr ndihmė UĒK-sė dhe pėr ndėrhyrje tė Komisionit Evropian pėr tė evituar katastrofėn humanitare nė Kosovė, pėrfaqėsuesit e LDK-sė kėrkojnė ndihma pėr arsimin. Groteskat e tilla janė po ashtu njė lėndė e ēmueshme nė interes tė analizave dhe trajtimeve tė ndryshme shkencore: historike, politologjike dhe sociologjike.

Kthimi i diplomatit Kiēmari mė 21 qershor 1999 nė Kosovėn e ēliruar, i sjellė nė libėr pėrmes njė simbolike tė fuqishme siē paraqet hyrja pėrmes qytetit tė Lidhjes, Prizrenit, marshimi i togės sė ushtarėve tė UĒK-sė nė njė rrugė tė kėtij qyteti, ideja pėr ta vizituar mė tė mbėrritur nė Prishtinė sė pari tė zotin e shtėpisė nė Kosovė, Bacėn Adem Demaēi, i cili nė gushtin e vitit 1998 ishte emėruar Pėrfaqėsues i Pėrgjithshėm i UĒK-sė, shkuarja nė Qeverinė e Pėrkohshme tė Kosovės, nga e cila, siē njoftohet mė 5 prill 1999 nga RTSH, Sabri Kiēmari ishte emėruar pėrfaqėsues diplomatik nė Austri, kurse Bardhyl Mahmuti nė Francė, Jashar Salihu nė Zvicėr, Pleurat Sejdiu nė Britani tė Madhe, Mujė Rugova nė Gjermani dhe Dino Hasanaj nė SHBA, takimi i tij me kryeministrin Thaēi dhe ministra tė shumtė, dhe pėrmbyllja e ditės sė hyrjes me qėndrimin nė Komandėn e Zonės Operative tė Llapit, takimi aty me komandant Rrustem Mustafėn-Remin, Ēelin, Doktorin, Latėn, Dajėn dhe, kulminacioni, takimi me Sejdėn, Sejdi Ramėn e takimit tė 16 shkurtit 1997 nė Gjermani, ėshtė kryekėput nė funksion tė bėrjes sa mė tė prekshme pėr lexuesit tė fitores diplomatike, njėkohėsisht dhe happyendit, edhe letrar, tė kėsaj fitoreje tė UĒK-sė dhe Kosovės.

Libri “Fitorja Diplomatike” ėshtė njė libėr i rrallė, qė pasqyron njė pjesė tė angazhimit tė autorit dhe pėrfaqėsuesve tė tjerė diplomatik tė UĒK-sė nė Evropė nė mbėshtetje tė UĒK-sė dhe luftės sė saj pėr lirinė e Kosovės, dhe si tillė paraqet njė angazhim tė vyeshėm shkencor tė diplomatit Kiēmari nė shkrimin dhe publikimin e historikut tė diplomacisė sė UĒK-sė si pjesė e rėndėsishme e historikut tė pėrgjithshėm tė saj, tė pėrpjekjeve dhe luftės sė Kosovės pėr liri.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2019, 15:37   #132
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

...........

KU ISHIM...

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2019, 14:05   #133
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

........

21 Mars 2019!

Kėtu mund tė lexoni rrėfimin tim pėr 5 marsin 1998

Tė gjithė ishim nė gjumė. Aty rreth orės pesė tė mėngjesit, nė dyert e oborrit u dėgjua njė e trokitur e fortė. U vesha shpejt dhe dola nė oborr. Baba erdhi i shqetėsuar nga takimi me njeriun qė trokiti. Na tregoi se ishte Zymeri i Qazimit, njė kushėri i yni. Zymeri kishte lajmėruar se nė Ternavc, fshat ky nė veri tė Prekazit, ishin grumbulluar forca tė mėdha policore. Njė pjesė e tyre kishin hyrė nė rrugėn e Prekazit.

Kaq mjaftonte qė tė besonim se kėto forca kishin pėr cak arritjen te shkolla e Prekazit. Nėse kjo do tė ndodhte, atėherė lagjja jonė praktikisht do tė vendosej nėn rrethim. Baba urdhėroi: “Ēohuni e bahuni gati, qė mos ta na zanė nė gjumė”. U ngritėn tė gjithė, duke pasur nė mendje atė qė kishte ndodhur nė Qirez e Likoshan, pak ditė mė parė. Trishtimi ishte i madh.
Nuk vonoi dhe u dėgjua njė zhurmė e madhe. Ishin tanket qė po lėviznin nga Ternavci drejt Skenderajt. Nata ende nuk kishte kaluar dhe nė qetėsinė e saj zhurma qė bėnin tanket ishte edhe mė e frikshme. Askush nuk e dinte ēfarė po ndodhte. Nė sokak ishin grumbulluar njerėzit e lagjes.

Qysh nga vjeshta e vitit 1997, nė objektin e ish Fabrikės sė Municionit, kishte pasur koncentrim tė njėsive policore serbe, dhe dikush, qė ju kujtua kjo gjė, dha mendimin se ndoshta kjo lėvizje tankesh ka tė bėjė me ndonjė zėvendėsim njėsish. Ah, sikur tė ishte kėshtu! Kush e dinte vallė tė vėrtetėn nė ato momente?
Nė pjesėn e poshtme tė Prekazit, nuk lėvizte gjė. Pėr pak kohė, zhurma e tankeve u ndėrpre. Si duket kishin arritur nė Skenderaj. Qetėsia u prish nga disa rafalė armėsh qė u dėgjuan nė kodrėn mbi Skenderaj, e cila ndan qytetin nga fshati i Llaushės. Menduam se po sulmonin nė Llaushė. Aty kishte pasur zhvillime dramatike qė nga nėntori i vitit 1997. Kishte ndodhur njė konfrontim i armatosur nė mes tė njė grupi tė UĒK-sė dhe policisė serbe. Njė ditė pas kėsaj, nė varrimin e mėsuesit Halit Geci, qė u vra nga policia ditėn e konfrontimit, u shfaqėn publikisht tre pjesėtarė tė uniformuar tė UĒK-sė.

Kujtimi i kėtyre ngjarjeve na bėri tė mendojmė se tani serbėt ishin kthyer pėr t’u hakmarrė. Pastaj, u dėgjuan dy tė shtėna pushke. Ato ishin shumė mė afėr se tė parat. Dikush tha se kėto vinin nga pjesa qė ndan Prekazin dhe Klinėn e Ulėt. Ēfarė ishte duke ndodhur?
Nuk mund tė kenė kaluar mė shumė se dhjetė minuta kur pamė njė grumbull tė madh burrash, grash e fėmijėsh tė lagjes sė Dushkajes qė po iknin tė tmerruar arave nė drejtim tė lagjes sonė. Gjėrat filluan tė qartėsoheshin. Policia serbe po hynte nė Prekaz. Atėherė, dikush tėrhoqi vėmendjen nga Lagjja Jashari. Nėpėr rrugėn qė shpie nga Skenderaj, nė drejtim tė kėsaj lagjeje, dukeshin mjete tė blinduara ushtarake. Misteri i tė gjitha atyre lėvizjeve, qė nuk poi lidhnim dot, tani u zbardh pėr ne. Po rrethohej Lagjja Jashari.

Duhet tė ketė qenė ora 6:30 e mėngjesit kur nisėn tė shtėnat. Ishte njė shkėmbim zjarri qė veē nė filma e kisha parė. Tashmė ishte bėrė ditė dhe gjithēka dukej qartė. Kishte filluar njė sulm masiv mbi kompleksin e shtėpive tė Adem Jasharit. Si dukej policia kishte vėnė nė zbatim njė operacion tė neutralizimit tė shpejtė tė objektivit, por kishin hasur nė rezistencė tė fortė brenda shtėpive tė sulmuara.
Ky shkėmbim zjarri nuk zgjati mė tepėr se gjysmė ore, kur ēfarė tė shohim - nisi njė granatim masiv i shtėpive. Kishte filluar si duket Plani B: bombardimi me artileri i objektivit. Brenda dy-tre orėsh gjithēka u mbulua nga tymi i shtėpive qė kishin marrė flakė. Deri nė mesditė, siē na tregoi njė kushėri qė i kishte numėruar, mbi shtėpitė e Adem Jasharit dhe shtėpitė tjera tė Lagjes Jashari, ishin hedhur 125 predha artilerie. Gjithēka ishte pėrtej imagjinatės.

Njė ushtri me artileri tė rėndė ishte hedhur nė sulm kundėr njė familjeje tė vetme. Rrėfimi biblik i ndeshjes sė Davidit me Goliatin ėshtė i varfėr nė krahasim me atė qė po ndodhte atė ditė nė Prekaz.
Gjatė asaj kohe, gratė dhe fėmijėt e lagjeve tjera u larguan nė drejtim tė Mikushnicės e Lubovecit. Me disa kushėrinj tė mi u nisa nė drejtim tė shkollės sė Prekazit. Nė afėrsi tė saj, nė Malin e Mikushnicės, ishin grumbulluar njė grup njerėzish. Disa prej tyre ishin tė armatosur. Bisedonin qė ta sulmonin policinė nga drejtimi i Lagjes sė Dushkajes, por ēfarė mund tė bėnin realisht me ato tre-katėr armė dhe atė pak municion qė kishin!?

Dikush thoshte se duhej thirrur secili qė ka ndonjė armė, e dikush se ndoshta njerėzit e UĒK-sė, tė shpėrndarė nėpėr fshatra, janė duke ardhur nė ndihmė, e ndonjė tjetėr evidentonte faktin se Prekazi ėshtė njė territor i hapur e pa pyje dhe kjo e bėnte tė parealizueshme idenė pėr t’iu afruar vijės sė rrethimit, pėr ta goditur mė pas. Dy burra tė fshatit Duboc, qė kishin provuar kėtė gjė, ishin goditur qė larg nga policia. Njėri prej tyre,vdiq nė vend. Tjetri, me plagė tė mėdha, ia doli tė tėrhiqej me tė rėnė nata.

Nė orėt e para pas mesditės, erdhėn tė gjallėt e parė nga Lagjja Jashari. Nė mesin e tyre ishte njė djalė i plagosur rėndė. Quhej Riad. Vėllai im Xhevdeti, mjek me profesion, ia dha ndihmėn e parė, aty nė Malin e Mikushnicės. I plagosuri ishte nė gjendje shoku. Mes dhimbjeve tė tmerrshme qė po ia shkatėrronin trupin, tregonte se si policia kishte hyrė nėpėr shtėpi duke ekzekutuar secilin qė haste. Prej tij kuptuam emrat e parė tė tė vrarėve nė Lagjen Jashari.
Orėt po kalonin ngadalė, tmerrėsisht ngadalė, ngase tė gjithė e prisnim me padurim natėn. Mendonim se bashkė me natėn do tė vijnė edhe shpėtimtarėt. A nuk kishte thėnė dikur Azem Bejta, prijėsi legjendar i kaēakėve, se “dita ėshtė e hyqymetit, e nata ėshtė e jona”. Tė gjithė e besonim vetėm njė gjė: Ademi ėshtė gjallė dhe me tė rėnė nata do dalė nga rrethimi. Njėsoj si heronjtė e legjendave dhe kėngėve tė vjetra epike.

Nata erdhi dhe dėshirat e njerėzve morėn krahėt e imagjinatės dhe spekulimeve. Flitej se Ademi kishte dalė nga rrethimi. Flitej se e kishin parė nė Mikushnicė. Flitej se ishte i plagosur, por ndodhej jashtė rrethimit. Flitej e ēfarė nuk flitej, vetėm vdekjen e tij askush s’e mendonte. Legjenda pėr tė kishte marrė udhė. Njė komb i tėrė do tė ngrihej nė kėmbė prej saj. Frika nga vdekja ishte mposhtur. Dhe, me kėtė, siē do tė thoshte Hegeli, tirani e kishte humbur betejėn e parė me tė shtypurin.

Nga Blerim Latifi!


__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2019, 14:26   #134
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,355
Thanks: 11,970
Thanked 9,806 Times in 6,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Per mua eshte e PA FALSHME qe ate dite kur forcat cica-vica rrethuan e po luftonin me Jasharajt, te mos u vinin ne ndihme kush kishte mundesi e me ca te kishin mundesi.....vetem nje unitet i tille do te rrezonte pertoke "patkoj" e thundra.
Paska qen e shkrujtun qe BURRAT e fisit Jashari te kene firmen e tyne ne vazhden e trimave qe si tut kurgja......qofshin perjet mesim e tregues i burrnis dhe trimnis.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2019, 15:19   #135
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

..............

Drenicė, 5 Mars 2019!

Lufta e JASHARĖVE me 5, 6 dhe 7 Mars 1998, ėshtė dhe mbetet hierarkia e tė gjitha luftėrave nėpėr histori, pėr ēlirim kombėtar ndaj pushtuesve sllav. Ishte aq madhėshtore sa e ndryshoj historinė e padrejtėsisė ndaj shqiptarėve nė Ballkan. Lindja e UĒK-sė ishte emocion i pa pėrshkruar pėr ēdo shqiptar/e qė e ka dasht Atdheun e vet, veprimtaria e saj nė aspektin e pėrgjithėshėm ishte, ėshtė dhe mbetet e pazėvendėsushme nė ēlirimin kombėtar. Janė bashkėthemeluesit e UĒK-sė dhe bashkėorganizatorėt e Adem Jasharit, qė kushtrimin e JASHARĖVE e vazhduan me masovizimin e UĒK-sė me djemt dhe vajzat mė tė mira tė Atdheut. Nga lufta e JASHARĖVE, e UĒK-sė dhe ndihma e NATO-s, sot, shqiptarėt marrin frymė lirshėm.

Urime 21 vjetori i "Epopesė sė UĒK-sė" tė gjitha familjeve tė Dėshmorėve, Invalidėve dhe Veteranėve tė UĒK-sė.

Lavdi dhe falenderim i pėrjetshėm, HEROIZMIT dhe sakrificės sublime tė JASHARĖVE!

Afrim Hysenaj

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
border=
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2019, 18:28   #136
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,595
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėKryetari Veseli: Adem Jashari ngriti nė kėmbė gjithė kombin dhe aty nisi rruga e pa kthim drejt lirisėKryetari i Kuvendit tė Kosovės, njėherėsh lider i PDK-sė, Kadri Veseli, ka kujtuar 5 marsin, ditėn e rėnies heroike tė komandantit legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari dhe familjes sė tij.

Kryeparlamentari Veseli, nėpėrmjet njė statusi nė faqen e tij nė Facebook, ka thėnė se mė 5 mars 1998, nė Prekaz ka nisur tė ndryshojė historia e kombit shqiptarė dhe Kosova nga aty nisi rrugėn e pa kthim drejt lirisė.


“Adem Jashari dhe familja e tij ranė, qė kombi ynė tė ngritej nė kėmbė. Dhe ne u ngritėm. I madh e i vogėl, burra e gra, nga tė gjitha katėr anėt e kombit, nga tė katėr anėt e diasporės. U bashkuam nėn emblemėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe bėmė realitet ėndrrėn pėr tė cilėn ra Adem Jashari dhe mijėra dėshmorė tė lirisė”, ka shkruar Veseli nė faqen e tij nė Facebook.

Ja statusi i plotė i Kryetarit Veseli:


"Janė disa ngjarje qė bartin peshėn e ndėrrimit tė epokave. Ato shėnojnė ndarjen e tė tashmes prej tė shkuarės, duke hapur shtigje tė reja nėpėr tė cilat ecin popujt dhe shtetet. Njė peshė tė tillė padyshim e ka 5 marsi i vitit 1998. Atė ditė nė Prekaz po ndryshonte historia e kombit tonė.

Kosova po niste rrugėn e pakthim drejt lirisė dhe padyshim simboli mė unik i kėsaj rruge ishte Adem Jashari dhe familja e tij martire. Lufta dhe rėnia e tyre, sakrifica e tyre e pashembullt nė historinė njerėzore, e vulosėn pėrcaktimin e popullit tonė pėr liri.

Adem Jashari dhe familja e tij ranė, qė kombi ynė tė ngritej nė kėmbė. Dhe ne u ngritėm. I madh e i vogėl, burra e gra, nga tė gjitha katėr anėt e kombit, nga tė katėr anėt e diasporės. U bashkuam nėn emblemėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe bėmė realitet ėndrrėn pėr tė cilėn ra Adem Jashari dhe mijėra dėshmorė tė lirisė. LAVDI!"
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-03-2019, 18:37   #137
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,595
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėHashim Thaēi
Epopeja e UĒK-sė mė 5, 6 dhe 7 mars bėri kthesė historike pėr Kosovėn, nė nivel kombėtar dhe ndėrkombėtar. Sakrifica heroike e familjes Jashari, nė krye me komandantin legjendar Adem Jashari, ishte e pashembullt dhe hapi shtegun e lirisė dhe pavarėsisė sonė. Vitet po shkojnė, por madhėshtia e figurės sė Adem Jasharit do tė vazhdojė tė rritet edhe mė shumė. Kryekomandanti dhe familja Jashari janė simbol i pavarėsisė sė Kosovės pėr shqiptarėt anekėnd botės. Lavdi e pėrjetshme pėr tė gjithė dėshmorėt e kombit! HTH
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2019, 10:54   #138
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,595
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėRiza Greiēevci
12 Mars 2018 ·

KU ME LINDI KOKA, IMJA TOKA

....
( u lirua nga paraburgimi, burri i Dheut, i Rrėnjėve, i djepit dhe i species dardane,
komandanti i SHP tė UĒK-sė, Azem Syla - Daja)
...
Ēdo kokėrr dheu
ēdo rrėnjė e shtrirė, nė dheun e lashtė dardan
ēdo yrt bjeshkėsh, malesh, ara, livadhe, kodra...
tė dheut dardan janė
pyeteni Ilirinė
pyeteni Perėndinė
Dheu Dardan i Dardanisė!

50 vjet mbolli fidanė tė ilegales
Daja
krisma lirie, paqe
gjithandej, nėpėr tė Dardanisė dhe
e lau me djersė, burg, plagė
e dha betimin, nė bukė e krip:

"Gjakun mund tė ma pini
lėkurėn mund tė ma hani
mund tė mė burgosni me shekuj
varrin mund tė ma hapni
por, sot e sa do ketė dritė dielli:

KU ME KA LIND KOKA, IMJA TOKA!".
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 07:55   #139
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

..........

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 12:29   #140
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,089
Thanks: 16,418
Thanked 9,714 Times in 6,568 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Kemi i tem te fresket ne forum.....Lubonja evokon Konicėn: Pse ky dhe pjell veē tiranė dhe vagabondė.

Per danas....Tungi.

SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur