Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-03-2019, 08:13   #141
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,066
Thanks: 16,412
Thanked 9,709 Times in 6,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Ndalja e pensioneve pėr 19 mijė veteranė, paralajmėrohet dhunė e protesta .

Dje, e enjte, ėshtė mbajtur seancė pėr rastin “Veteranėt”.

Nė kėtė seancė Prokurori Special, Enver Krasniqi, ka paraqitur kėrkesėn e tij qė tė pezullohet pagesa pėr 19 mijė veteranėt deri nė pėrfundim tė procesit gjyqėsor.

Sipas tij kjo duhet tė bėhet me arsyen se “Si rezultati i veprės penale nga tė pandehurit ėshtė dėmtuar buxheti i Kosovės dhe vazhdon tė dėmtohet. Prandaj duke konsideruar buxhetin e Kosovės si interes publik, prokurori i shtetit ka autorizim tė plotė ligjor pėr tė kėrkuar njė gjė tė tillė”, ka thėnė Krasniqi.

“Pėrfitues nga buxheti i Kosovės janė personat e tretė dhe njė situatė e tillė kur me veprime e tė pandehurve si rezultat i veprave penale dhe kur pėrfitojnė personat e tretė pėrcaktohet rregulli pėr tė dėmtuarin, qė nė rastin konkret kemi dėmtimin e Buxhetit tė Kosovės. Andaj bazuar nė kėtė fakt se personat e tretė tė paraqitur nė aneksin 1 tė kėsaj aktakuze si pasojė e veprės penale tė tė pandehurve nga 2015 deri nė gusht 2018 kanė pėrfituar mė shumė mbi 88 milionė euro”, ka shtuar ndėr tė tjera Krasniqi.

Vendimi i gjykatės pėr masėn e pėrkohshme pėr pezullimin e pensioneve tė 19 mijė veteranėve do tė vendoset jashtė seancės.

Vendimi do tė jetė me shkrim dhe do t’u shpėrndahet palėve.

E, nėse vendimi do tė jetė pėr pezullim tė pensioneve atėherė organizata e Veteranėve tė UĒK-sė ka paralajmėruar protesta.

Ndėrsa dhjetė tė akuzuarit tė pranishėm nė seancė janė deklaruar si tė pafajshėm.

Madje ata kanė thėnė se aktakuza ėshtė e pabazuar.

Prokuroria Speciale e Kosovės, dje kėrkoi nga Gjykata qė tė lėshohet urdhėr arrest pėr dy tė akuzuarit qė kanė munguar nė seancėn e sotme, Ahmet Dakun dhe Xhavit Jasharin.

Ndryshe, i pari i veteranėve tė UĒK-sė, Hysni Gucati pėr lajmi.net ka thėnė dje se prokuroria me njė kėrkesė tė tillė po kėrkon dhunė dhe protesta.

Ka gabu prokuroria, nėse mendon qė duhet tė ndalen pagat pėr 19 mijė veteranėt tė luftės. Secili veē e veē duhet tė jap pėrgjegjėsinė e jo nė mėnyrė kolektive. Nėse ndodhė kjo atėherė prokuroria po kėrkon tė ketė dhunė nė Kosovė, tė ketė protesta. Ata po duan tė ketė dhunė nė Kosovė dhe protesta, kėshtu qė ne nuk garantojmė qė nuk do tė ketė dhunė dhe protesta, ka thėnė ai.

Sipas Gucatit, secili mbanė pėrgjegjėsinė veē e veē dhe secili duhet tė dėnohet nėse ka bėrė falsifikime apo ėshtė veteranė i rrejshėm e jo qė tė merre me 19 mijė vetė.

Lajmi.net kishte publikuar aktakuzėn e parė tė Prokurorisė Speciale kundėr: Agim Ēekut, Nuredin Lushtakut, Sadik Halitjaha, Shkumbin Demaliaj, Qelė Gashi, Shukri Buja, Ahmet Daku, Rrustem Berisha, Faik Fazliu, Smajl Elezaj, Fadil Shurdhaj dhe Xhavit Jashari.

Lajmi.net pėr ditė tė tėra kishte publikuar afėr 20 mijė emra qė prokuroria nė aktakuzėn rreth 900 faqe, i cilėsonte veteranė tė rrejshėm.

Pas raportimit tė lajmi.net, Gjykata Themelore nė Prishtinė e kthehu mbrapsht aktakuzėn pėr pėrmirėsim dhe qartėsim Prokurorisė Speciale te Republikės sė Kosovės.

PS....kom i VeshMI ktu 1.40 cm i larte qe ka fitu azil politik-qe thu tina dujso.E pyti shkrusi: per qfare arsye bre.
Me kane servijue shkinat!!
Vallahi mo,kur te kane kqyr ne ty tinez....vari LESHT mo.
Ehhhhh-ai.
HIQ...njoni

Tungi per fun jave.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-03-2019, 20:36   #142
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

.........
Ne pervjetorin e deshmorit Indrit Cara!

TI BIRI I SHQIPERISE

Deshmorit nga Kavaja, Indrit Cara

Nga Londra e hartes se pergjysmuar
Mes per mes detesh
U ktheve tek nena e perveluar
U ktheve pas nente vjetesh

Ti nuk shkove ne Kosove
Te marresh poste e pushtet
shkove atje, se s’te la dashuria
se s’te la atdheu
dhe u nise nga shtepia
Me zjarr prometheu

Bresheri e mortajes hapin s’ta ndaloj
As tingujt e kenges se trimerise
Ne token e Kosoves gjaku yt vershoj
Gjaku i lirise

Dhe sot kane dale shume patriote
qe nuk e dine as emrin tend
Qe perjargen si larot
E peshtyejne mbi kete vend

Ne te gjithe do te vdesim
Bashke me korin e marrezise
Por emri yt do te shkruhet
ne fletet e historise.
H. Morina


LAVDI!
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
border=
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2019, 21:39   #143
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

...........

Fetnete Ramosaj!

A duhej qė tė ikje nė botėn e amshueme, pėr t'i thėnė e nxjerr nė dritė gjithė vlerat e njė luftėtarėje tė pa epur ndaj Atdheut !!!???

Ti nė luftė e nė paqe nuk u ndale, pėr t'i dhėnė dritė breznisė shqiptare.

" Pershendetje i nderuar A....! Nė Drenas kam njerez po e lėm e shihemi ndėrkohė gjatė diteve tė ardhshme. Po pres tė dalė nga shtypi edhe njė liber i imi, keshtu qė do ti shkembenim librat. Respekt Fetnetja"
!!!
Sa borgjli ndjehem qė nuk arritėm t'i shkėmbenim librat! Kėshtu e paska jeta!

Pushofsh e qetė nė tokėn tėnde, Luftėtare! Lavdi e pėrjetshme kontributit tėnd pėr ēlirimin e Kosovės!

Ngushllime Familjes, farefisit, dhe gjithė bashkėluftėtarėve tė UĒK-sė!

5 Prill 2019!__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2019, 21:49   #144
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

.......

FETNETE RAMOSAJ

E kisha degjuar shume here duke raportuar direkt nga frontet e luftes! Por kur mora detyren nga kryeredaktori i "Zerit te Kosoves", Adnan Asllani, per te marre informacione nga Zonat Operative te luftes, pata fatin te komunikoja direkt me zedhenesen e zones operative te Dukagjinit, Fitnete Ramosaj.
Nga te gjithe "zedhenesit" e zonave, vetem Fitnete Ramosajt nuk kisha nevoje t'ja redaktoja informacionet! E rrjedhshme, pa asnje fjali te tepruar dhe shume kreative! Duke qene e tille, e shkurte dhe precize, ne krahasim me tjeret, kjo na kursente edhe telefonatat satelitore, qe kushtonin nje dreq e gjysme!
Fitnetja pra, ishte jo vetem luftetare e guximshme, por mjaft e pergatitur intelektualisht! Ajo meritonte nje post te larte shteteror, por nuk ju dha asnjehere! Pse s'ju dha, ndoshta kete e dine me mire bashkepuntoret dhe miqte e saj te aferte!
Te jeshe femer aq e njohur gjate luftes, dhe aq e "panjohur" pas luftes, vec me Fitneten ka ndodhur!
Para disa muajsh, ma kerkoj librin tim "Jete ne rrugetim"! Ja tregova adresen ku mund ta siguronte!
Jo, tha! E dua me nenshkrimin tend!
Jane te rralle njerezit, te cilet nuk i ke takuar kurr live, per te cilen te pike loti i pikellimit, sic me ndodhi pas lajmit te rende dhe te papritur per vdekjen e saj!
Iku, duke ma lene peng takimin e parealizuar!
Lavdi jetes dhe vepres se kesaj heroine shqiptare!
Ngushllime familjes, bashkeluftetareve, e gjithe miqeve e dashamireve te saj!
Haki Morina!

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2019, 22:05   #145
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,573
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ēaushi Shiko postimin
...........

Fetnete Ramosaj!

A duhej qė tė ikje nė botėn e amshueme, pėr t'i thėnė e nxjerr nė dritė gjithė vlerat e njė luftėtarėje tė pa epur ndaj Atdheut !!!???

Ti nė luftė e nė paqe nuk u ndale, pėr t'i dhėnė dritė breznisė shqiptare.

" Pershendetje i nderuar A....! Nė Drenas kam njerez po e lėm e shihemi ndėrkohė gjatė diteve tė ardhshme. Po pres tė dalė nga shtypi edhe njė liber i imi, keshtu qė do ti shkembenim librat. Respekt Fetnetja"
!!!
Sa borgjli ndjehem qė nuk arritėm t'i shkėmbenim librat! Kėshtu e paska jeta!

Pushofsh e qetė nė tokėn tėnde, Luftėtare! Lavdi e pėrjetshme kontributit tėnd pėr ēlirimin e Kosovės!

Ngushllime Familjes, farefisit, dhe gjithė bashkėluftėtarėve tė UĒK-sė!

5 Prill 2019!Ngushllime familjes e shokve te luftes

Lavdi!
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2019, 11:44   #146
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,573
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Ish-komandanti nė Koshare: 20 shėrbime tė huaja nxitėn urrejtjen ndaj UĒK-sė


Komandanti i dikurshėm i Batalionit 4, i Brigadės 138 tė UĒK-sė ka thėnė se pas luftės nė Kosovė ka pasur mbi 20 shėrbime sekrete qė kanė nxitur urrejtjen ndaj Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

“Duhet tė kemi parasysh se ka pasur edhe struktura shqiptare qė kanė punuar pėr sistemin serb nė atėkohė, dhe gradualisht ka filluar njollosja e luftės dhe UĒK-sė bashkė me shėrbimet e huaja.

Normal mė pas ka filluar edhe reagimi i pjesėtarėve tė UĒK-sė ndaj kėsaj situate”, tha ndėr tė tjera Pren Marashi.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-04-2019, 23:56   #147
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,041
Thanks: 11,487
Thanked 6,237 Times in 2,965 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Epopeja e uēk-sė

Pėrshėndetje Kashta.
Po ta kthej borxhin ( ti nja dy herė ke pas postuar nė temat e mia, por nuk e harroj urimin qė mė ke bėrė pėr Ditėn e Mėsuesit ).

Unė nga repertori i krijimtarisė sime artistike, po tė sjell dy figura emblematike tė kombit tonė ( dhe njė tjetėr aktual )

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
GJĖZĖTARI
- ndėrrimor

* kushtuar trimėrisė dhe krenarisė shqiptare+1

dhe ky i fundit ėshtė aktual.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
GJĖZĖTARI
- ndėrrimor kushtuar krenarisė kombėtare.

__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2019, 22:34   #148
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,041
Thanks: 11,487
Thanked 6,237 Times in 2,965 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Ja populli qe ka nevoje per heronj....

Per ē'epope behet fjale? C'ka beri Adem Jashari eshte shume larg nga ajo qe beri Uēk-ja. Kjo e fundit s'ishte gje tjeter veēse nje guerrilje e paorganizuar, jo gjithnje e vetdijshme per qellimin dhe joefikase.
Paskan kaluar mbi 7 vite nga ky postim?
E mėsove ende se pėr cfarė epopeje bėhet fjalė, se kėtu po shihet paske qenė fare e painformuar.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2019, 10:01   #149
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,573
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėProjektligji pėr mbrojtjen e vlerave tė Luftės sė UĒK-sė, pritet qė tė miratohet sot nga Kuvendi

Deputetėt e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, nė seancėn e sotme plenare, pritet qė ta miratojnė nė parim Projektligjin pėr mbrojtjen e vlerave tė Luftės sė UĒK-sė, raporton Fokusi.info.

Projektligj i cili ėshtė i hartuar nga kryeparlamentari Kadri Veseli nė bashkėpunim me shoqatat e dalura nga lufta, garanton mbrojtje institucionale pėr vlerat e luftės sė UĒK-sė dhe parasheh reagim tė shtetit nė raste tė arrestimeve me urdhėr-arreste politike.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2019, 10:06   #150
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,066
Thanks: 16,412
Thanked 9,709 Times in 6,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Milaim Zeka: Ne vetėm xhenazet i nderojmė, Fetnetes asnjė post nuk ia dhamė.

Edhe deputeti i Nismės Socialdemokrate Milaim Zeka, ka reaguar pas lajmit pėr vdekjen e Fetnete Ramosajt, njė prej ushtareve tė para tė UĒK-sė.

Zeka, nė njė postim nė Facebook, ka thėnė se shqiptarėt janė i vetmi popull qe vetėm tė vdekurit i nderon dhe respekton.

Sipas tij, sa ishte gjallė Ramosaj, pak kush e donte, nderonte dhe respektonte, derisa thekson se asaj nuk iu dha asnjė post, edhe pse ishte sinonim i femrės mė tė mirė shqiptare.

Reagimi i Zekės pa ndėrhyrje:

Fitnete Ramosaj paska marre adrese te perhereshme

Kur ikin njerezit ne ate boten tjeter, te gjithe flasim fjale te mira. Ndoshta jemi i vetmi popull qe vetem xhenazet i nderojme dhe i respektojme.

Sa ishte e gjalle Fitnetja, pak kush nga ne e kemi dashte, nderu dhe respektu. Fitnetja ka qene sinonim i femres te mire shqipetare. Ajo ka qene yrnneki i Xheve Krasniqit Lladrovci. Po asnje post nuk i dhame. Nejse…

Fitnete Ramosaj do mbetet tregimi i mire per kater vajzat e mia.

PS....ngushellime familiareve,ndersa KOPUKET e uqik-et....MARRE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2019, 05:10   #151
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,066
Thanks: 16,412
Thanked 9,709 Times in 6,564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Vazhdon gjahu ndaj ushtarėve tė UĒK’sė, dėrgohen nė burg vėllezėrit Demaku, arrestohen edhe dy tė tjerė.

Ish-kryetari i Drenasit Nexhat Demaku si dhe ish-deputeti i Kuvendit tė Kosovės Fadil Demaku, janė dėrguar tė premtėn pėrfundimisht nė burg pėr vuajtje dėnimi. Ata do tė vuajnė dėnim nė burgun e Dubravės sipas vendimit tė dhėnė nga sistemi i Drejtėsisė nė Kosovė.

Veē vėllėzėrve Demaku kėtė tė shtunė, si kėrkesė e panelit gjyqėsor tė Eulex-it, ka pasur edhe arrestime tė reja.

Tė arrestuarit e sotėm janė vėllėzėrit Driton, Agim dhe Selman Demaj.

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (OVL UĒK), ka njoftuar se dje ėshtė dėrguar nė vuajtje tė dėnimit ish-kryetari i Drenasit, Nexhat Demaku dhe ish-deputeti Fadil Demaku.

Nė njė njoftim pėr media, OVL UcK ka bėrė tė ditur se sot janė arrestuar edhe vėllezėrit Driton, Agim e Selman Demaj, nė cilėsinė e tė dyshuarve.

Mė poshtė njoftimi i plotė:

Pėr mė shumė se njė dekadė, ishim dėshmitarė tė dėshtimit total tė drejtėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė, e cila pėrmes mekanizmave tė ashtuquajtur tė drejtėsisė, vazhdimisht ka organizuar komplote kundėr luftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Edhe grupi i Drenicės janė dėnuar pa prova materiale, me vetėm njė deklaratė tė njė pale, e qė ėshtė absurd i kėsaj drejtėsie, qė fatkeqėsisht po e zbaton drejtėsia e Kosovės.

Dje u dėrguan nė vuajtje tė dėnimit kryetari i komunės sė Drenasit Nexhat Demaku e ish deputeti I Kuvendit tė Kosovės Fadil Demaku, ndėrsa sot arrestohen dhunshėm vėllezėrit Driton, Agim e Selman Demaj nė cilėsinė e tė dyshuarit.

Neve si OVL UĒK, na brengos fakti qė kriminelėt serbė shėtisin lirshėm kudo nė Kosovė dhe nuk gjykohen pėr krimet qė i kanė bėrė, por po gjykohen e denohen me akuza tė rrejshme luftėtarėt e lirisė.

April 14, 2019.

PS....inshallah sjane apet ruset ne kete MESELE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2019, 08:26   #152
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,752
Thanks: 7,063
Thanked 8,315 Times in 5,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

''Nuk kishte avokat mė tė mirė qė tė shpjegonte mė mirė hallet e kombit shqiptar dhe tė drejtat e tij se sa Presidenti Ibrahim Rugova''. ©️Bill Clinton

trrus bethen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-04-2019, 01:24   #153
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,041
Thanks: 11,487
Thanked 6,237 Times in 2,965 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Epopeja e uēk-sė

Nė pėrvjetorin e Masakrės sė Poklekut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
(Ripostim pėr shkak tė fotografisė )Legjendė: ( nga e mjata nė tė djathtė)
Nė kėmbė: (2) Vezire Muēolli, Sh. Berisha, unė, T. Bucolli, G. Berisha
Ulur: G. Ferizi, (1) Arife Muēolli, Sh. Berisha dhe … Muēolli


KUJTIME NGA MĖSIMDHĖNIA IME NĖ SHKOLLĖN POKLEK - VASILEVĖ 1992/93

KUR MĖSUESI KUJTON NXĖNĖSIT QĖ NUK JANĖ MĖ


Sonte duke hulumtuar nėpėr sirtarė gjeta edhe kėtė fotografi, marrė dikund nė qershor tė vitit 1993. Ky grup vajzash shprehėn dėshirėn tė dilnin bashkė me kujdestarin e klasės ( mua) qė ta kishin kujtim nga klasa e tetė, se mbase nuk do tė shiheshim mė, sepse ndonjėrės me kėtė vit do t'i pėrfundonte shkollimi...

Por askujt aso kohe nuk do t'i shkonte ndėrmend se kjo ndarje do tė jetė krejt e njė natyre tjetėr, tė cilėn do ta shkaktonte ushtria e shtetit qė pėr njė shekull na mbante tė okupuar e qė nė historinė e fundit njihet si Masakra e Poklekut.

Shikoj fotografinė pėr njė kohė tė gjatė dhe mundohem tė kujtoj vendet nė bankat ku ishin tė ulura kėto vajza dhe mundohem tė kujtoj renditjen e tyre nė ditar sipas alfabetit ... Dhe mė fanitet faqja e ditarit dhe mė bėhet sikur nga rubrika e nxėnėsve u shkėputėn dy: 1. Arife Muēoll dhe 2. Vezire Muēolli, emrat e sė cilave fluturuan dhe shkuan e u skalitėn nė Pėrmendoren e Dėshmorėve ngritur nė fshatin Poklek ...

Gulēimi nuk mė lejon tė shkruaj mė shumė, por ju them:
Ju qoftė i lehtė dheu i atdheut bijat e mėsuesit!


__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2019, 13:56   #154
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

.........


Padrejtėsitė mė tė mėdha, bėhėn nė emėr tė drejtėsisė!

Ju, pėrballuat sfida tė mėdha nė rrugėtimin e ēlirimit tė Kosovės, po ashtu pėrballuat sfida tė mėdha nė shtetndėrtimin e Kosovės pas ēlirimit. Misioni i juaj nė luftė e nė paqe, ishte lufta kundėr armikut shekullor tė shqiptarėve. Nuk ndryshuat pėr asnjė post as pozit, nė vizionin dhe drejtimin tuaj ndaj sė vertetės pėr kombin tuaj.

Janė mė shumė se abstrakte dhe mė shumė se absurde akuzat ndaj jush pėr kohėn e veprimeve qė akuzoheni. Gjithmonė dhe nė ēdo etap tė historisė sonė kombėtare, njerėz si JU, me edukim dhe qendrim tė fort ndaj kombit dhe mbrojtjes se identitetit kombėtar, nė forma tė ndryshme, me padrejtėsi tė natyrave me tė ndyra, janė munduar t’i ulin, t’i etiketojne dhe t’i largojne nga vendi ku ju takonte.

Prezenca juaj, ndershmeria, kėmbėngulja, qėndrimi dhe formimi i juaj si djem me bagazh kombėtar, i ka bėrė tė frikshėm ata dhe ato qė nuk ia duan tė mirėn Kosovės, sepse keni qėnė, ishit dhe mbetėt tė vendosur se nė cilėn rrugė duhet vazhduar proceset e Kosovės.

As njė akuzė as aktakuzė fallse, pėr kohėn qė akuzoheni, Ju vėllezėrit DEMAKU dhe DEMAJ, nuk ua zbeh as nuk ua zvogėlon misionin tuaj, para, gjatė dhe pas luftės nė bėrjen e Kosovės sė lirė dhe shtet tė pavarur.

“Trathtari ikėn si dhelpra, pa qenė i ndjekur nga askush; i drejti, edhe sikur ta rrethojė gjithė bota, qėndron me kurajo tė plotė si luan dhe nuk tundet nga vendi.” S. Frasheri!

Ne, bashkėvendasit dhe bashkėluftėtarėt tuaj, nė asnjė kohė dhe nė asnjė rrethanė, nuk do tė heshtim, pėr ta dėnuar dhe pėr ta luftuar padrejtėsinė qė po bėhet ndaj jush.

Pasardhėsit tuaj janė mė sė paku fajtor, dhe mė sė shumti meritor, qė tė rriten dhe edukohen nė prezencėn tuaj dhe jo pa prezencėn tuaj nė shtetin e Kosovės.

A.H

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2019, 13:58   #155
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,357
Thanks: 6,609
Thanked 2,781 Times in 1,387 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

..............

Ftoj moderatoret, ta pastrojne temen nga fotot personale dhe shkrimet qe nuk lidhen me Epopen e UĒK-se. Disa anetar te pa pergjegjeshem dhe te pa ndergjegjeshem, i ben shumicen e temave mish-mash.
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2019, 21:22   #156
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,805
Thanks: 4,357
Thanked 4,708 Times in 3,135 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Paqeter, paqeter se kjo eshte reportuar teme, e rezervuar

Edhe ata qeret luten, te mos sjedhin albuma futojash, ato ti pustojne te futojat e forumit pdhus faka kopy pastaqet te ndalohen, atehere jemi quitt
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2019, 10:13   #157
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,573
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sėIstrefi falėnderon presidentin Thaēi e kryeparlamentarin Veseli pėr vlerėsimin e Epopesė sė Melenicės
26 prill 21:20

Kryeshefi Ekzekutiv i Telekomit tė Kosovės, Bedri Istrefi, njėherėsh vėllai i dėshmorit tė kombit Shemsi Istrefi, pėrmes njė postimi nė “Facebook”, ka falėnderuar presidentin Thaēi, kryeparlamentarin Veseli dhe tė pranishmit tjerė tė cilėt kanė nderuar veprėn e dėshmorėve tė Kosovės tė rėnė nė Betejen e Melenicės.

Istrefi ka falėnderuar presidentin Thaēi pėr dekorimin me urdhėrin ‘Hero i Kosovės’ tė vėllait tė tij Shemsi Istrefit dhe bashkėluftėtarėve tė tij.

Postimi i plotė i Istrefit:

Nėn patronatin e kryetarit tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, z. Kadri Veseli, sot ėshtė organizuar akademi pėrkujtimore, pėr tė kujtuar dhe nderuar dėshmorėt e Epopesė sė Melenicės.

Akademia pėrkujtimore ėshtė mbajtur nė Teatrin Kombėtar, nė Prishtinė, dhe mė kėtė rast, me iniciativėn e z. Kadri Veseli, Presidenti i Republikės sė Kosovės, z. Hashim Thaēi dekoroi dėshmorin Shemsi Xhafer Istrefi me Urdhrin “Hero i Kosovės”, pėr trimėri dhe sakrificė pėr lirinė e Kosovės.

Dua tė shpreh mirėnjohjen time mė tė thellė pėr sakrificėn dhe veprėn mė fisnike tė dėshmorėve tė Epopesė sė Melenicės, tė cilėt dhanė jetėn pėr lirinė dhe ardhmėrinė e Kosovės.

Lavdi e pėrjetshme!

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2019, 12:11   #158
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,573
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2019, 21:15   #159
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,573
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė


Dita e Dėshmorėve nė Kosovė, Thaēi e Haradinaj “mesazh” Serbisė dhe ndėrkombėtarėve

Publikuar mė 20:25 • 05 Maj 2019
13500 shqiptarė kanė mbetur tė vrarė nga Serbia nė tė gjithė Kosovėn. Kėshtu tha Presidenti Hashim Thaēi gjatė fjalės sė tij nė njė ceremoni pėr Ditėn e Dėshmorėve, ku u pėrkujtuan nė Pejė 183 dėshmorė tė rėnė gjatė luftės sė Kosovės.

Sipas Thaēit, pavarėsisht se kanė kaluar 20 vjet nga lufta, drejtėsia e ende nuk e ka thėnė fjalėn e vet. “13 500 civilė janė vrarė, janė kryer rreth 400 masakra anekėnd Kosovės, rreth 20 000 dhunime kundėr grave shqiptare, e qė drejtėsia ndėrkombėtare ende nuk e ka thėnė fjalėn e vet, apo kemi tė bėjmė me njė zero drejtėsi”, u shpreh Thaēi. “Unė kam besim qė Parlamenti i Kosovės nė njė tė ardhme tė afėrt do ta nxjerrė rezolutėn pėr gjenocidin nė Kosovė dhe gjithė kryerėsit e krimeve do tė ballafaqohen me drejtėsinė”.

Drejtėsi pėr gjenocidin serb kėrkoi edhe Kryeministri Ramush Haradinaj. Mohimi i krimeve nga ana e Serbisė, sipas tij, duhet tė jenė alarm pėr Europėn dhe Shtetet e Bashkuara. “Ėshtė i gabuar pozicioni i Serbisė pėr t’i mohuar krimet, ėshtė tepėr gabim, nuk shkohet kėshtu pėrpara”, tha Haradinaj. “Janė mbi 400 vend masakra nė Kosovė, gra, fėmijė e pleq, tė gjitha besimeve. Mohimi i krimeve duhet tė jetė alarm edhe pėr Europėn dhe Amerikėn, ai qė i mohon po e bėn terrenin t’i bėjnė prapė, nuk guxon bota e qytetėruar, ajo qė u ngrit nė kėmbė e i bombardoi Serbinė t’ia lejojė udhėheqjes sė Serbisė t’i mohojė ato krime, ėshtė tepėr e padrejtė. i bėj thirrje krejt kryeqyteteve tė BE-sė dhe Uashingtonit zyrtar qė tė mos lejojmė udhėheqjen e sotme tė Serbisė t’i mohojė krimet. Parlamenti ynė, populli jonė nuk do ta lejojmė kurrė kėtė”, tha ai.

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 11:51   #160
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,573
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė11:32 / 16.05.2019
Sot mbahet akademi pėr Abaz Thaēin

Nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės, sot, 16 maj, mbahet akademi pėr Abaz Thaēin.

Aty do tė jetė Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi.

Republika e Kosovės gjegjėsisht presidentja Atifete Jahjaga nė vitin 2016 ka ndarė Urdhrin Hero i Kosovės pėr Komandant Abaz Thaēi i njohur si Bjeshka-1.

Biografia e tij:

Biografi e shkurtėr e Abaz .I. Thaēit Bjeshka 1. Abaz Thaēi u lind nė 14.09.1964 nė fshatin Vojnik tė komunės sė Skederajt. Abazi u lind dhe u rrit nė njė familje mė tradita patriotike. Kjo familje tradicionalisht ishte qender e kaēakėve dhe veprimtarėve tė ēėshtjes kombėtare. Pėr shkak tė qėndrimit tė tyre kombėtar, ndihmės dhe pėrkrahjes sė lėvizjes tone kombėtare, aktivitetit nė LDK, kjo familje u ndėshkua dhe u torturue shumė here. Babai i Abazit ishte arrestuar dhe malltretuar nė stacionin e policisė serbe. Vėllai i Abazit, Hilmi Thaēi po ashtu ishte rrahur dhe torturua. Pasojat e kėtyre torturave I vuan edhe sot. Abaz Thaēi shkollėn fillore e mbaroj nė vendlindje kurse tė mesmėn nė ĒAMO ”Ramiz Sadiku” nė Skenderaj nė degėn Natyrore- teknike. Pas pėrfundimit tė shkollės ushtarake Abazi si epror i aftė emėrohet zv/komandant i Objektit Ushtarak ”Velebit-3.”

Ky objekt ishte mė rėndėsi tė veēantė, depo e armatimit pėr zonėn e –V- operative AJ. qė pėrfshinte Slloveninė dhe njė pjesė tė Kroacisė. Nė kėtė vend pune Abazi punojė qė nga 04. janar 1988 e gjerė mė 25. Shtator 1990, pa ndėrprerė. Ishte ky objekt mė shumė rėndėsi. Abazi kėtu u sistemua nė saje tė aftėsive dhe shkathtėsive qė i kishte. Deri sa ishte I angazhuar nė punė Abazi bashkė mė shokėt e tij Rrustem Berisha dhe Skender Hasangjekaj ndihmuan shumė ushtar shqiptar qė tė largohen nga lufta pėr tė cilėn nuk kishin asnjė arsye tė qėndrojnė. Ne do tė luftojmė pėr tė ēliruar Kosovėn u thoshte Abazi tė rinjve. Atje Serbia po bėn pastrim etnik. Pretendon tė na I merr tokatė shtėpitė dhe gjithė ēka kemi tė gjallė. Pas demobilizimit nga ushtria Kroate Abazi vendoset nė Gjermani . Nė Gjermani i pranohėt strehimi si azilkėrkues. Malli pėr Atdhe, pėr Skenderaj, pėr Drenicėn e tij tė dashur nuk e lente tė ēetė nė Gjermani. Braktisi Gjermaninė dhe u vendos nė Tiranė. Posa erdhi Abazi u sistemua nė Forcat e Armatosura tė Kosovės. Pėr gati njė vite ai ushtroj detyrėn e shefit tė logjistikės nė Tiranė, Golem, Kalimash, Babinė ndonėse kishte qenė njė here i plagosur nė korrik tė vitit 1998 ai nuk u ndal. Abazi gjatė terė kohės krahas punės qė e kishte mė urdhėr, pėrgatitė tė rinjtė pėr luftė. Pėr logjistikė, pėr mirėmbajtjen e armės, karakteristikat dhe pėrdorimin e sajė. Nė momentet mė tė vėshtira, tragjike tė luftės. Abazi gjente fjalė ngushėlluese. Ai pėr disa moment tė shkurtra krijonte atmosferė optimiste dhe mobilizonte bashkėluftėtarėt pėr luftė. Gjatė gjithė kohės sė luftės Abazi ishte i pėrgatitur dhe plot energji e motiv pėr luftė. Kur dy luftėtarėt e tij ranė dėshmor nuk ishte i demoralizuar edhe pse shokėt e luftės I donte shumė. “Tė vazhdojmė ne; se kėta e kryen luftėn”. Abazi nuk krekosej edhe kur kishte suksese. “Duhet tė kėmi kujdes mė rob tė luftės”. Ata mė nuk janė mė, tė rrezikshėm”. Nė momentet mė tė vėshtira kur forca para tij ishte shumė here mė e madhe ai nuk u frikohej por mblidhte forcė pėr tė vepruar. Mė shkathtėsi dhe gjakftohtėsi gjente formė veprimi pėr ta pėrballuar dhe fituar ndaj kundėrshtarit. Kėtė e dėshmojė mė 09.04.1999, Mė 11.05.1999 dhe mė 16.05.1999 kur dha mesazhin e tij moral tė vazhdohet lufta.

Nė brigade 138”Agim Ramadani” Abaz Thaēi ishte figure kyēe nė tė cilėn lidhen shumė aksione dhe suksese tė kėsaj brigade. Abazi nga kjo botė doli i vetėdijshėm dhe mė porosi qė tė vazhdojmė luftėn sė liria jonė ėshtė e sigurt. Biografia e Abaz Thaēit do tė shėrbejė pėr shembull eprorėve ,ushtarėve dhe qytetarėve pėr heroizėm nė mbrojtje tė Atdheut dhe popullit tė vet. Nė qė mbetėm gjallė kemi obligim tė vazhdojmė me konsolidimin e shtetit, ngritjen, forcimin, demokratizimin dhe zbukurimin e atdheut tonė te shtrenjtė.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur