Kthehu pas   Forum-Al.com > Kombtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe Gjuha jon sa e mir!/ Sa e mbl, sa e gjer!/ Sa e leht, sa e lir!/ Sa e bukur, sa e vler! Naim Frashri

Prshndetje Vizitor!
Nse ju shfaqet ky mesazh do t thot se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini t shihni pjesn me t madhe t seksioneve dhe diskutimeve t forumit, por akoma nuk gzoni t drejten pr t marr pjes n to dhe n avantazhet e t qnurit antar i ktij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI q t drgoni postime dhe mesazhe n Forum-Al.
Regjistrohu
Prgjigje
 
Mundsit n tem
i vjetr 07-11-2012, 20:58   #1
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
Kontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyer
Etimologji e disa fjaleve shqipe

Po e filloj me Robert D'Angelin

Domethenia e termit Pellasg
Termat ,pellasg, arias, etrusk, arbresh etj. jane sinonime dhe shenojne ne fakt po ate element rrenj me cilesime te ndryshme.
Keshtu, Pellazg, pellasgo-s ose pelargo-s ne kundershtim me te gjitha shpjegimet qe kane dashur t'i japin deri me sot, duke u mbeshtetur mbi SPELUNCA = shkmb, dhe ne shqipen ''banor t shkbit'' , mbi Pelargos = det i brendshem...mbi Pel dhe argos etj...shpjegohet vetem me ane te gjuhes shqipe qe do te thote I LINDUR I BARDHE ose nga rrace e bardhe.
Nuk ka asnje hije dyshimi se termi Pelargo-s eshte term i perbere pellazgjik ose shqip, i greqizuar ose helenizuar shume me vone.
Duke e zberthyer vijme me lehtesi te forma e tij primitive origjinale mjafton qe te ndjekim nje metode dhe me etapa;
Pelarg , eshte transkriptimi grek i pellazgjishtes ose i shqipes ;
PIELLARG primitive qe ne gjuhen e evoluar ose ne shqipen e sotme na jep;
piell(b)ardh() duke qene b nje epenteme, nje mbarese toske, qe ne gegerishten mund te bjere edhe g=dh e anasjelltas duke patur gjithnje domethenien ; i lindur i bardhe ose pinjoll i bardhe
Forma primitive pellazgjike ose shqipe; PIELLARG ka evoluar dhe ka dhene ( kur greqishtja nisi te formohej mbi bazen e fondit pellazg ose shqip, te plotesuar me ane te shtesave te tjera te huaja) fjalen greke Pelargos , e cila me vone u be Pelasgos duke ndryshuar r ne s si te ; tharos = kuraje,guxim, arin = mashkull, tirinos= tirrenas, piros = i zjarrit etj, e qe jane bere ; tharsos e thrasos, arsin, tirsinos, pirsos etj.

ROBERT d'ANGELY
Kontinenti nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 07-11-2012, 21:00   #2
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
Kontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Fjalet e prejardhura nga Pelargos
Ne nje epoke te me vone, por, me gjithate perfshin disa mijera vjet para eres sone, popuj pellazgjike krahas termit Pelargos qe sherbente ne perdorimin e brendeshem apo kombetar, me siguri qe e bene zakon te perdornin gjithashtu gjysmen e kletij termi dhe te thoshnin ; ARG-U , ARG - EIOS = i bardhi ( termi tjeter Argjeos ) ka te beje me banoret e qytetit ose te fushes se Argos ; prandaj nuk duhet ngaterruar ), me kalimin e kohes kjo rrenje ARG solli lindjen e nje tufe fjalesh te prejardhura, nga te cilat jane ;

1-) ARBEN, ARBENESHE, ARBANITIS, ARVERNE
2-) ALBAINS, ALBANUS, ALBANAIS, ALBION, ALBA, ALBIN
3-) alba, avgi, agim etj...
4-) ARBI ; arab dhe ARBYA, trjata e saj femerore

Duke huazuar ne kete ngjashmerI me teper se gjuhesore, kjo aferi ose me teper, njejtesi, na ka lejuar te mendojme se; populli ne origjine te arabeve te sotem ka qene ARYA. Per me teper eshte i njete emri etnik ; TARGU; ose ne shumes; TUAREG, qe nuk kane madje as dhe nje forme te percaktuar mire ne arabishten klasike te mirefillte.
Sa per termin e famshem ARYA, qe tashme ka bere te derdhet shume boje dhe te harxhohet aq shume peshtyme, per t'u dhene nje sadisfaksion te plote e teresor, te gjithe atyre qe interesohen; ai vjen gjithashtu nga ; ARGU, ARG = EIOS . Dhe ja perse ?
Rreth viti 3000 para Krishtit dhe ndoshta dhe me pare , pellazget ( = Argiasit, g=y dhe s = gama, ashtu si v=u dhe po ashtu shkronja perkatese arabe eshte si bashketingellore v, edhe zanore; Y ose U ), per shkak te parimit te pergjithshem se, nje komb, qe ka bere nje zbulim ose nje shpikje, e cila i ka dhene perparesi ushtarake, u imponohet te tjereve me force, eshte ndermarre nje ekspedite e gjere drejt Juglindjes, - e para.
ajo e Aleksandrit te Madh, nuk ka qene vecse e dyta ose kopje e saj - sepse solli me vete dy elemete te pushtetit dhe te qyteterimit, qe deri atehere nuk ishin njohur ne Azi; Kalin dhe hekurin, te cilet i siguruan fitoren.

ROBERT d'ANGELY
Kontinenti nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 07-11-2012, 21:08   #3
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
Kontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Fjala Murg dhe MurgeshaShkurtimisht kemi dhe fjalen murg
Tek fjala murg vertet qe etimologjikisht kemi ne plan te pare murin por kjo gje nuk ka lidhje me murosjen, pra me denimin.
Murgjit, jane njerez qe rrine mbyllur, me deshiren e tyre, pra qe rrine brenda mureve, sepse kemi mur + g ku germa g nuk eshte asgje tjeter vetem se shkurtimi i fjales gur, pasi muret dikur beheshin me gure, pra kemi murguri, mur + gur.
Mur - gu e ka marre kete emer nga asgje tjeter, por vetem nga fjala mur dhe fjala gur
Po keshtu edhe greket e kane marre fjalen timuria direkt nga shqipja, apo pellazgjishtja. pra e kane marre nga fjala mur ose murosje.
Timuria ne greqisht eshte denimi.
Por, denimi me i rende dikur ishte murosja dhe te linin aty te vdisje i gjalle, pa buke dhe pa uje.
Kurse tek fjala Murgesha eshte e njejta gje si tek fjala murg por ndryshimi eshte se ketu kemi femrizimin e fjales gur.
Psh, Mur + gur + esha = Murguresha.
Pjesa esha eshte prapashtese qe e perdorim dhe sot gjeresisht, psh; profesoresha.
Ketu rrahin dhe fjalet murg apo murgesha .

Percaktimet e gjuhes shqipe jane shume te larta.
Greket sic e thashe, fjalen timuria qe do te thote ''denim'' e kane komplet te marre nga fondi i shqipes. Kjo fjale, ndahet ne tek + muri apo te + muri dhe greket e thone sot timuria , pra dalim tek denimi qe pohuam me lart i cili ishte mbyllja brenda mureve.
Kontinenti nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 07-11-2012, 21:20   #4
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
Kontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Etimologjia e emrit ZEUS

Etimologjia e emrit apo fjales ZEUS shpjegohet direkt me shqipen.
Vete lidhja llogjike e kesaj fjale apo emri, te con ne funksionin qe kishte ky perendi apo kryeperendia e Olimpit.
Ai kishte rrufene.
Ishte rrufe hedhesi.
Ndeshkonte me rrufe, etj. etj.
Tani, po te marrim ne analize rrufene apo bubullimen...aty kemi nje z te fuqishem, te tmershem dhe te frikshem.
Pra baza eshte ky ze.
Lidhja llogjike eshte ZERI.ZEUS = Z-s
Pra z madhi, z forti.
Ne asnje vend nuk shpjegohet ky emer me gjuhen greke ( si shume e shume emra te tjere )
Me falni zberthimi i kesaj fjale nuk eshte i imi, por, nga gjeniu Robert d'Angeli

Jo se eshte e nevojshme qe te jete nje teme me vete etimologjia e emrit Zeus, por, mendoj se ishte per t'u konsideruar kjo fjale, pasi ben pjese ne kryeperendine e Olimpit dhe, me qe eshte nje nder bazat e mitologjise ky krye perendi dhe emri i tij zberthehet me shqipen.
Pra kur koka...zberthehet me shqipen, cilido ka te drejten te merret me gjymtyret.
Kontinenti nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 09:01   #5
magnus
larguar
 
Data e antarsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikve q jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Kontinenti Shiko postimin
Etimologjia e emrit ZEUS

Etimologjia e emrit apo fjales ZEUS shpjegohet direkt me shqipen.
Vete lidhja llogjike e kesaj fjale apo emri, te con ne funksionin qe kishte ky perendi apo kryeperendia e Olimpit.
Ai kishte rrufene.
Ishte rrufe hedhesi.
Ndeshkonte me rrufe, etj. etj.
Tani, po te marrim ne analize rrufene apo bubullimen...aty kemi nje z te fuqishem, te tmershem dhe te frikshem.
Pra baza eshte ky ze.
Lidhja llogjike eshte ZERI.ZEUS = Z-s
Pra z madhi, z forti.
Ne asnje vend nuk shpjegohet ky emer me gjuhen greke ( si shume e shume emra te tjere )
Me falni zberthimi i kesaj fjale nuk eshte i imi, por, nga gjeniu Robert d'Angeli

Jo se eshte e nevojshme qe te jete nje teme me vete etimologjia e emrit Zeus, por, mendoj se ishte per t'u konsideruar kjo fjale, pasi ben pjese ne kryeperendine e Olimpit dhe, me qe eshte nje nder bazat e mitologjise ky krye perendi dhe emri i tij zberthehet me shqipen.
Pra kur koka...zberthehet me shqipen, cilido ka te drejten te merret me gjymtyret.
po sigurisht qe s'eshte zberthimi tend, ti je vetem rob copy paste.

e ka zberthyer kete fjale gjere e gjate Baptist tek forumi shqiptar, ne dhjetra postime.
magnus nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 09:06   #6
magnus
larguar
 
Data e antarsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikve q jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

poezi kushtuar titos plako

magnus nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 09:24   #7
magnus
larguar
 
Data e antarsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikve q jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Nezir Myrta

Burrit t dheut

Titos-me rastin e tetdhjet vjetorit t lindjes
N rrugn ton t shtruar me eshtra martirsh
E t rime me djers,gjak e krajata...
N rrugn ton,Ti,fuqi t reja ngjesh
Dhe el horizonte,ndrit si meteor...
Me Ty u hap qielli,u fashit shtrngata-
O Burr i Dheut me fatin ton n dor!
Pr Ty-me flak n zemr
Q vigan qndron mbi kohra t vjetura
Dhe rrit ata gjer dje t paemr;
Pr Ty-me mng t prvjetura;
Pr at Fuqi jete q na bashkon-
Orfeu i ri,sot,n liri t kndon
(Nezir Myrta,botuar n JETA E RE nr.3-maj-qershor-viti XXIV,faqe 393)
magnus nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 09:52   #8
magnus
larguar
 
Data e antarsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikve q jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Kontinenti Shiko postimin
Fjalet e prejardhura nga Pelargos
Ne nje epoke te me vone, por, me gjithate perfshin disa mijera vjet para eres sone, popuj pellazgjike krahas termit Pelargos qe sherbente ne perdorimin e brendeshem apo kombetar, me siguri qe e bene zakon te perdornin gjithashtu gjysmen e kletij termi dhe te thoshnin ; ARG-U , ARG - EIOS = i bardhi ( termi tjeter Argjeos ) ka te beje me banoret e qytetit ose te fushes se Argos ; prandaj nuk duhet ngaterruar ), me kalimin e kohes kjo rrenje ARG solli lindjen e nje tufe fjalesh te prejardhura, nga te cilat jane ;

1-) ARBEN, ARBENESHE, ARBANITIS, ARVERNE
2-) ALBAINS, ALBANUS, ALBANAIS, ALBION, ALBA, ALBIN
3-) alba, avgi, agim etj...
4-) ARBI ; arab dhe ARBYA, trjata e saj femerore

Duke huazuar ne kete ngjashmerI me teper se gjuhesore, kjo aferi ose me teper, njejtesi, na ka lejuar te mendojme se; populli ne origjine te arabeve te sotem ka qene ARYA. Per me teper eshte i njete emri etnik ; TARGU; ose ne shumes; TUAREG, qe nuk kane madje as dhe nje forme te percaktuar mire ne arabishten klasike te mirefillte.
Sa per termin e famshem ARYA, qe tashme ka bere te derdhet shume boje dhe te harxhohet aq shume peshtyme, per t'u dhene nje sadisfaksion te plote e teresor, te gjithe atyre qe interesohen; ai vjen gjithashtu nga ; ARGU, ARG = EIOS . Dhe ja perse ?
Rreth viti 3000 para Krishtit dhe ndoshta dhe me pare , pellazget ( = Argiasit, g=y dhe s = gama, ashtu si v=u dhe po ashtu shkronja perkatese arabe eshte si bashketingellore v, edhe zanore; Y ose U ), per shkak te parimit te pergjithshem se, nje komb, qe ka bere nje zbulim ose nje shpikje, e cila i ka dhene perparesi ushtarake, u imponohet te tjereve me force, eshte ndermarre nje ekspedite e gjere drejt Juglindjes, - e para.
ajo e Aleksandrit te Madh, nuk ka qene vecse e dyta ose kopje e saj - sepse solli me vete dy elemete te pushtetit dhe te qyteterimit, qe deri atehere nuk ishin njohur ne Azi; Kalin dhe hekurin, te cilet i siguruan fitoren.

ROBERT d'ANGELY
pse nuk thua ti na nxorre vellezer me arabet?
arben arberi dhe arab haha
une nuk e di nese e ka shkruar vertet d'angely kete, por kushdo qe ta kete shkruar nuk eshte ne rregull nga trute e kokes.
magnus nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 10:13   #9
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikve q jep: 55
SERAFIM DILO i pazvndsueshmSERAFIM DILO i pazvndsueshmSERAFIM DILO i pazvndsueshmSERAFIM DILO i pazvndsueshmSERAFIM DILO i pazvndsueshmSERAFIM DILO i pazvndsueshmSERAFIM DILO i pazvndsueshmSERAFIM DILO i pazvndsueshmSERAFIM DILO i pazvndsueshmSERAFIM DILO i pazvndsueshmSERAFIM DILO i pazvndsueshm
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Kontinenti Shiko postimin
Etimologjia e emrit ZEUS

Etimologjia e emrit apo fjales ZEUS shpjegohet direkt me shqipen.
Vete lidhja llogjike e kesaj fjale apo emri, te con ne funksionin qe kishte ky perendi apo kryeperendia e Olimpit.
Ai kishte rrufene.
Ishte rrufe hedhesi.
Ndeshkonte me rrufe, etj. etj.
Tani, po te marrim ne analize rrufene apo bubullimen...aty kemi nje z te fuqishem, te tmershem dhe te frikshem.
Pra baza eshte ky ze.
Lidhja llogjike eshte ZERI.ZEUS = Z-s
Pra z madhi, z forti.
Ne asnje vend nuk shpjegohet ky emer me gjuhen greke ( si shume e shume emra te tjere )
Me falni zberthimi i kesaj fjale nuk eshte i imi, por, nga gjeniu Robert d'Angeli

Jo se eshte e nevojshme qe te jete nje teme me vete etimologjia e emrit Zeus, por, mendoj se ishte per t'u konsideruar kjo fjale, pasi ben pjese ne kryeperendine e Olimpit dhe, me qe eshte nje nder bazat e mitologjise ky krye perendi dhe emri i tij zberthehet me shqipen.
Pra kur koka...zberthehet me shqipen, cilido ka te drejten te merret me gjymtyret.
Nuk diskutohet qe Zeuz vjen nga shqipja.
Ze,ne kete rast eshte Z,o Zri toskerisht,Za gegerisht,kemi dhe Zo te shqiperise se mesme.
Pra sido qe ta quanin;Zeus,Zus,Zaus,o Zous,prap shqip do ishte.
SERAFIM DILO nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 17:17   #10
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
Kontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal sht br nga land Shiko postimin
pse nuk thua ti na nxorre vellezer me arabet?
arben arberi dhe arab haha
une nuk e di nese e ka shkruar vertet d'angely kete, por kushdo qe ta kete shkruar nuk eshte ne rregull nga trute e kokes.
Per te qene vellezer, je dhe me japonezet ne kohrat ku historia nuk di gje dhe nuk mund te shkoje, tjeter pune se nuk dokumentohet, sepse edhe bashke kemi folur per ''fillesen''.
Qe e ka shkruar Robert D'Angeli, kjo nuk ka diskutim, kurse nga trute e kokes, ai ka qene me se ne rregull. NE qoftese ti arrin ta herdhesh poshte perfundimin e tij, ty te lumte.
Nuk kam luajtur mendsh, qe ta ve emrin e tij kot.

Vellezer me arabet ?
Cfar di ti per arabet ?
Kontinenti nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 17:21   #11
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
Kontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal sht br nga land Shiko postimin
po sigurisht qe s'eshte zberthimi tend, ti je vetem rob copy paste.
Jam une rob copy paste ?
Nga e di ti ?
Vete ti a ke sjelle ndonje copy paste per ilustrim ?
Te sjellesh nje copy paste dhe me thu ''je vetem rob copy paste....mmmm.

Citim:
Postimi origjinal sht br nga land Shiko postimin
e ka zberthyer kete fjale gjere e gjate Baptist tek forumi shqiptar, ne dhjetra postime.
Nuk e di se kush eshte ky Baptisti, por mos me ngatarro me ate, se nuk eshte ai qe e ka gjet kete fjale.
Shume fjale mund te shtoje cilido ktu per kete zberthim dhe duhet te marre meritat ?
Nejse...me boni shume pershtypje ajo fjala ''je vetem rob copy paste''.
Do ja kalojme mire.
Kontinenti nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 17:23   #12
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
Kontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal sht br nga land Shiko postimin
Nezir Myrta

Burrit t dheut

Titos-me rastin e tetdhjet vjetorit t lindjes
N rrugn ton t shtruar me eshtra martirsh
E t rime me djers,gjak e krajata...
N rrugn ton,Ti,fuqi t reja ngjesh
Dhe el horizonte,ndrit si meteor...
Me Ty u hap qielli,u fashit shtrngata-
O Burr i Dheut me fatin ton n dor!
Pr Ty-me flak n zemr
Q vigan qndron mbi kohra t vjetura
Dhe rrit ata gjer dje t paemr;
Pr Ty-me mng t prvjetura;
Pr at Fuqi jete q na bashkon-
Orfeu i ri,sot,n liri t kndon
(Nezir Myrta,botuar n JETA E RE nr.3-maj-qershor-viti XXIV,faqe 393)
Po kjo cfar lidhje ka?
Kush qenka Neziri ?
Kontinenti nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 17:24   #13
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
Kontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Poezi kushtuar Titos...ha,ha,ha..paska shume serb ktu, apo filo sllave.
Ata te shkretet filo greke i dalloj me shpejt.
Kontinenti nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 17:32   #14
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikve q jep: 14
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Une jom me gjermonin.
IKHTHUS nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 21:48   #15
magnus
larguar
 
Data e antarsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikve q jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Kontinenti Shiko postimin
Per te qene vellezer, je dhe me japonezet ne kohrat ku historia nuk di gje dhe nuk mund te shkoje, tjeter pune se nuk dokumentohet, sepse edhe bashke kemi folur per ''fillesen''.
Qe e ka shkruar Robert D'Angeli, kjo nuk ka diskutim, kurse nga trute e kokes, ai ka qene me se ne rregull. NE qoftese ti arrin ta herdhesh poshte perfundimin e tij, ty te lumte.
Nuk kam luajtur mendsh, qe ta ve emrin e tij kot.

Vellezer me arabet ?
Cfar di ti per arabet ?
a arrij ta hedh poshte une perfundimin e d'angely? po ben shaka? padiskutim po.
flet gjenetika, gjuha, traditat, nuk kemi as lidhjen me te vogel jo vetem me arabet, por me semitet ne pergjithsi.

nuk me intereson fare te di kush eshte ky fare d'angely.
magnus nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 21:50   #16
magnus
larguar
 
Data e antarsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikve q jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Kontinenti Shiko postimin
Po kjo cfar lidhje ka?
Kush qenka Neziri ?
neziri eshte ai robi qe merrej me pelargos dhe me arabe, une per qejf i postova nje poezi te tij kushtuar druxhe titos

dhe si per koincidence po merresh dhe ti
magnus nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 21:54   #17
magnus
larguar
 
Data e antarsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikve q jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal sht br nga Kontinenti Shiko postimin
Poezi kushtuar Titos...ha,ha,ha..paska shume serb ktu, apo filo sllave.
Ata te shkretet filo greke i dalloj me shpejt.
tito ishte kroat mer.
magnus nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 21:58   #18
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
Kontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Dy fjale per arabet.
Sot ata e kane nje fare ngjyre, me gjithese shume pjese te banuar nga keta qe quhen arabe jane krejt si neve ne lekure, si psh Siria.
Po qe se flasim per kete teme, nuk diskutohen arabet...ata qe jane sot, sikurse nuk diskutohen egjyptianet (te cilet nuk jane arabe, por vetem flasin arabisht) me keta te sotmit, sepse egjyptianet e vertete jane ata te faraonit te cilet kane qene krejt te bardhe.
Sa per traditat, kjo eshte e diskutueshme, sepse ato levizin ne kohe.
Ne kohe, nga perzierjet, atyre u ka levizur dhe ngjyra e lekures (jo te gjitheve).
Robert D'Angely nuk flet per sot e as per dje, por shume e shume kohe perpara, atehere kur analiza gjenetike, ishte ajo qe ishte.
Gjuha, edhe kjo eshte e natyrshme qe leviz (sic ka levizur tek greket dhe latinet ne nje kohe te ''shkurter'')
Kontinenti nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 21:59   #19
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
Kontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal sht br nga land Shiko postimin
neziri eshte ai robi qe merrej me pelargos dhe me arabe, une per qejf i postova nje poezi te tij kushtuar druxhe titos

dhe si per koincidence po merresh dhe ti
Me cfar po merrem ?
Kontinenti nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
i vjetr 08-11-2012, 21:59   #20
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikve q jep: 24
Kontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyerKontinenti ka nj t ardhme t shklqyer
Prgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal sht br nga land Shiko postimin
tito ishte kroat mer.
Pse kroatet, nuk qenkan sllave.
Kontinenti nuk ndodhet n linj   Prgjigju prmes citimit
Prgjigje

Mundsit n tem

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi sht ndezur
Smiliet jan ndezur
Kodi [IMG] sht ndezur
Kodi HTML sht fikur