Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-11-2012, 22:01   #21
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
neziri eshte ai robi qe merrej me pelargos dhe me arabe, une per qejf i postova nje poezi te tij kushtuar druxhe titos
Me nje fjale sipas teje, qenka e demshme te merresh me pelargos e me arabe e me greke e latine?
Hera e pare qe e degjoj kete Nezirin.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2012, 22:19   #22
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Me nje fjale sipas teje, qenka e demshme te merresh me pelargos e me arabe e me greke e latine?
Hera e pare qe e degjoj kete Nezirin.
nuk kemi mer asnje lidhje ne me arabet. pengesa e pakaperxyeshme e kesaj teze eshte gjenetika, gjuha, traditat. dhe kur them tradita them tradita( dhe nuk nenkuptoj nje religjion surrogato qe ka hyre me dhune ne territoret shqiptare nepermjet osmaneve) pike.

apo pse e paska thene d'angely, duhet te besojme apriori brockullat e d'anzhelise ne

nuk kemi asnje lidhje as me kaukazin sic thote ky fare d'anzheli.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2012, 23:26   #23
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Po me cin kena lidhje mer ?
Me UFO-t ?
Nga kena ardhe ?
Ti thu; kemi qene ktu?
Po si dolem ne ket siperfaqe?
Si qe fillimi ?
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2012, 00:44   #24
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 348
Thanks: 15
Thanked 122 Times in 63 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Kjo 'medalje' ka dy ane.
Nga njera ane, ne shqipen moderne fjala ARAP, nenkuptoni nje njeri me lekure shume te erret. Ajo eshte shume e ngjashme me termin ARAB por ....
nga ana tjeter, ne pervecse e dime mire, qe arabet i perkasin races se bardhe ne nje shumice te konsiderueshme, dime gjithashtu tingulli b-ė mund te beje diferencen, sepse ai perdoret ne gjuhen tone ne krye te te bardhes.
Une vete besoj, se pertej ngjashmerise arab--arber dhe pertej faktit se raca jone dinamike, pergjate gjithe hisstorise, ka furnizuar me material gjenetik shume raca, tani te medhaja, duke perfshire dhe arabet, ne jemi nje specie shume e vecante tashme, produkt i shume rrethanave, ku spikat territori pra kendi ku ajo grimcez e races sone dikur te madhe, u detyrua te permblidhej.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2012, 03:25   #25
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,197
Thanks: 157
Thanked 983 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Po me cin kena lidhje mer ?
Me UFO-t ?
Nga kena ardhe ?
Ti thu; kemi qene ktu?
Po si dolem ne ket siperfaqe?
Si qe fillimi ?
Fillimi qe nga majmuni.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2012, 09:46   #26
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Kjo 'medalje' ka dy ane.
Nga njera ane, ne shqipen moderne fjala ARAP, nenkuptoni nje njeri me lekure shume te erret. Ajo eshte shume e ngjashme me termin ARAB por ....
nga ana tjeter, ne pervecse e dime mire, qe arabet i perkasin races se bardhe ne nje shumice te konsiderueshme, dime gjithashtu tingulli b-ė mund te beje diferencen, sepse ai perdoret ne gjuhen tone ne krye te te bardhes.
Une vete besoj, se pertej ngjashmerise arab--arber dhe pertej faktit se raca jone dinamike, pergjate gjithe hisstorise, ka furnizuar me material gjenetik shume raca, tani te medhaja, duke perfshire dhe arabet, ne jemi nje specie shume e vecante tashme, produkt i shume rrethanave, ku spikat territori pra kendi ku ajo grimcez e races sone dikur te madhe, u detyrua te permblidhej.
Emri Arab vjen nga vendi Harapa
Emri Arber vjen nga Shqiponja
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2012, 13:46   #27
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Po e sjelle nje fjale tjeter -

Lava / Lavė


Sipas Online Etymology Dictionary -

lava (n.)

1750, from Italian (Neapolitan or Calabrian dialect) lava "torrent, stream," traditionally from L. lavare "to wash" (see lave). Originally applied in Italian to flash flood rivulets after downpours, then to streams of molten rock from Vesuvius. Alternative etymology is from L. labes "a fall," from labi "to fall."

http://www.etymonline.com/index.php?term=lava
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2012, 16:48   #28
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Kjo 'medalje' ka dy ane.
Nga njera ane, ne shqipen moderne fjala ARAP, nenkuptoni nje njeri me lekure shume te erret. Ajo eshte shume e ngjashme me termin ARAB por ....
Zeus, fjala arap me fjalen arab, nuk kane asnje lidhje.
Te analizosh nje fjale, duhet edhe referimi historik i lindjes se fjales, kushtet kur ajo fjale lindi, pse lindi etj.
Fjala arap, lindi atehere kur njerzit, apo pellazget mesuan te lerojne token me ane te buallit (bullit) i cili ka ngjyre te zeze, dhe u mbiquajt; are + hap, pra ai ishte arehapi prej nga vjen dhe fjala arap, qe nen kupton nje njeri me lekure te zeze, madje shume te zeze, sepse nje romi ne nuk i themi arap, se ai nuk ka lekuren pis te zeze. Krahasimi i te zezes me arap-in eshte me vend dhe si krahasim vazhdon te jete edhe sot.
Ngjashmeria e ketyre fjaleve arap dhe arab, eshte nje rastesi apo aksident qe nuk i pergjigjen njera tjeres.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2012, 18:32   #29
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Zeus, fjala arap me fjalen arab, nuk kane asnje lidhje.
Arap arab e harap jane nje fjale e vetme dhe kane nje kuptim te vetem: HARAP.


Citim:
Te analizosh nje fjale, duhet edhe referimi historik i lindjes se fjales, kushtet kur ajo fjale lindi, pse lindi etj.
Dhe ti keto padyshim qe i di. sic do te shohim me poshte:

Citim:
Fjala arap, lindi atehere kur njerzit, apo pellazget mesuan te lerojne token me ane te buallit (bullit) i cili ka ngjyre te zeze, dhe u mbiquajt; are + hap, pra ai ishte arehapi prej nga vjen dhe fjala arap, qe nen kupton nje njeri me lekure te zeze, madje shume te zeze, sepse nje romi ne nuk i themi arap, se ai nuk ka lekuren pis te zeze. Krahasimi i te zezes me arap-in eshte me vend dhe si krahasim vazhdon te jete edhe sot.
Ja e shihni ky ka vesh per muzike. Por nga gjuha nuk ka lidhje.

Termi apo etnonimi harap arap arab per here te pare mbi rruzulli e kesaj toke shfaqet pas shekullit te VII te eres sone.

Pellasget pushojne se ekzistuari si etnos qysh ne shekullin e V para eres sone.

Me metoda te ketilla tmerresisht shkencore mund ta nxerresh dinosaurin pasardhes te lopes.

Citim:
Ngjashmeria e ketyre fjaleve arap dhe arab, eshte nje rastesi apo aksident qe nuk i pergjigjen njera tjeres.
Prandaj ata qe marin vesh sado pak ne keto pune jane ne gjendje te dallojne edhe vendin ku ka ngjare aksidenti.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 00:14   #30
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
...Termi apo etnonimi harap arap arab per here te pare mbi rruzulli e kesaj toke shfaqet pas shekullit te VII te eres sone.
Me shfaqjen e Islamit, mos do te thuash !

Po arabet e krishtere ... i henger lopa ?!


Kjo eshte per ty:

http://en.wikipedia.org/wiki/Arab_people
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 01:58   #31
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Me shfaqjen e Islamit, mos do te thuash !

Po arabet e krishtere ... i henger lopa ?!


Kjo eshte per ty:

http://en.wikipedia.org/wiki/Arab_people
lere ti wiki-mikin arabet e krishter? mos e ke fjalen per arabet idhujtar sepse ata as religjion politeist nuk kishin deri me rekrutimin e muhamedit ne radhet e ushtrise ortodokse te fraksionit radikal ikonoklast dhe shpalljes se tij te pastajme si mesi per ate pjese te botes se trete.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 13:05   #32
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
lere ti wiki-mikin arabet e krishter? mos e ke fjalen per arabet idhujtar
Jo mor, c'pune ka besimi ne kete subjekt gjuhe ! Ti aludove ne Islam duke e konsideruar termin 'Arab' te vonshem. Kthehu mbrapa ne citimin tim.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
... ata as religjion politeist nuk kishin deri me rekrutimin e muhamedit ne radhet e ushtrise ortodokse te fraksionit radikal ikonoklast dhe shpalljes se tij te pastajme si mesi per ate pjese te botes se trete.
Edhe kjo eshte per ty:

http://en.wikipedia.org/wiki/Arabian_mythology
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 13:17   #33
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Termi apo etnonimi harap arap arab per here te pare mbi rruzulli e kesaj toke shfaqet pas shekullit te VII te eres sone.
Dhe ishe ti qe u a vure kete emer?
Pse e ke hequr postimin tim, kur te jam pergjigj tek mesazhi 29 ?
E shikon sa dobesi qe ke, sa cinizem.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 13:20   #34
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Jo mor, c'pune ka besimi ketu ! Ti aludove ne te duke e konsideruar termin 'Arab' te vonshem. Kthehu mbrapa ne citimin tim te pare.Edhe kjo eshte per ty:

http://en.wikipedia.org/wiki/Arabian_mythology
O mik ti nuk i di disa gjera por ja ku po ta them shkurt (se tjerat kane 'copyright")
harapi e shkau jane "etni" te shpikura ne shekullin e shtate, per agjenda te tmerrshme politike. Perndryshe harapi e shkau jane vllazen prej babe.
Ma shume nuk ke nevoje me dit.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 13:29   #35
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
O mik ti nuk i di disa gjera por ja ku po ta them shkurt (se tjerat kane 'copyright")
harapi e shkau jane "etni" te shpikura ne shekullin e shtate, per agjenda te tmerrshme politike. Perndryshe harapi e shkau jane vllazen prej babe.
Ma shume nuk ke nevoje me dit.
Shume faleminderit, mik. I kjarte je !
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 13:44   #36
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

jane etni laboratori or mik - kete po ta them me pergjegjsine me te madhe shkencore.
nuk ka as etni arabe as sllave keta jane vellezer te "epruvetes" e aq me pak gjuhe sllave apo arabe, kjo esht enje paturpesi e nje komploti te tmerrshem historik.

Fjala arab eshte rikopjim e fjales harap qe ne fakt eshte ekzonim i nje gjeonimi qe nuk ka asnje lidhje me gjuhet lindore. E aq me pak me popuj apo etni.

armqite me te medhenje te muhamedit delegat kane qene pikerisht "arabet" gjeniun -e ke edhe ne kuran. por ata nuk e dinin se jane arab.

Fjala arab ne trollin tone per shenjim etnije eshte akoma me e re se c'kujtojme
Ne i kemi quajtur murr dhe maur fjale qe nga ndikimi i greqishtes me vone ka degjeneruar ne maver e mavri.
Por qe zyrtarisht gjate gjithe kohes jane quajtur "saracen". Kur u bene saracenet arab po munde ma gjej ti. Se une nuk jam interesuar.

Ndersa alternacioni P > B dihet fare mire prej nga vjen. Por me mire ta thote arabi qe ma ka pranuar vet :

"I totally agree with you.
Because the letters : (B - M - V - W - P - F) are all pronounced by the Lips.

That's why they are substituted.
We (Arabs) replace (p) by (b) or (f).

Concerning replacing "V" by "B", it's a very common phenomena as Spanish people mix them a lot when they speak (e.g. Por Favor > Por fabor // La vida > La bida).

Persians do the opposite, that is replacing B by V, (e.g Daro baz kon > Daro va kon). "

etj
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 15:02   #37
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 348
Thanks: 15
Thanked 122 Times in 63 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Dhe ishe ti qe u a vure kete emer?
Pse e ke hequr postimin tim, kur te jam pergjigj tek mesazhi 29 ?
E shikon sa dobesi qe ke, sa cinizem.
Kontinenti, disa postime qe ishin fyese ose sherbenin per te krijuar grindje u fshine prej meje. Nuk kam deshire te fshij asnje postim qe nuk permban fyerje, por ndonjehere kur ato sherbejne per inciimin e debateve pa kuptim, jam i detyruar ti fshij.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 15:42   #38
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Pėrshendes tė gjithė anėtarėt qė janė kyqur nė kėtė tem tepėr tė nxehėt...

Prandaj kam njė lutje;
A mė pranoni nė kėtė diskutim pa ofendime ?
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 16:29   #39
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,344
Thanks: 7,463
Thanked 3,410 Times in 1,392 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Pėrshendes tė gjithė anėtarėt qė janė kyqur nė kėtė tem tepėr tė nxehėt...

Prandaj kam njė lutje;
A mė pranoni nė kėtė diskutim pa ofendime ?
Ne kete forum jan te pranuar te gjithe shqiptaret pa dallim feje dhe krahine, diskutim te mbare.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 16:31   #40
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Arap arab e harap jane nje fjale e vetme dhe kane nje kuptim te vetem: HARAP.
Zbertheje ti fjalen harap, me qe flet me pergjegjesi shkencore.
Arab dhe harap nuk kane lidhje fare me nejra tjetren, tjeter pune se ti gjemon neper internet e gjen kotesira ketu dhe si te internetit qe jane i sjell per te verteta apsolute.
Nga vjen fjala harap ?
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur