Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-11-2012, 17:52   #41
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Zbertheje ti fjalen harap, me qe flet me pergjegjesi shkencore.
Arab dhe harap nuk kane lidhje fare me nejra tjetren, tjeter pune se ti gjemon neper internet e gjen kotesira ketu dhe si te internetit qe jane i sjell per te verteta apsolute.
Nga vjen fjala harap ?
O mik, fjala 'Harap' vjen nga fjala 'Arab'. Por atij shkencetari i jane ngaterruar telat !
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 19:54   #42
DY-AL
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 80
Thanks: 2
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
DY-AL ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
O mik, fjala 'Harap' vjen nga fjala 'Arab'. Por atij shkencetari i jane ngaterruar telat !
Tungjatjeta Socio.
Shiko token e shenjte,Malin ORAB ose Malin SINAI.
Mos harro miku im se prejardhjen e kemi nga majmuni.
DY-AL nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 21:43   #43
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
O mik, fjala 'Harap' vjen nga fjala 'Arab'. Por atij shkencetari i jane ngaterruar telat !
Une them se kjo nuk eshte e vertete.
Ngjasimi tingellor i nje fjale me nje tjeter, nuk verteton se kane lidhje me njera tjetren.
Arab eshte tjeter gje, dhe nuk shpreh te zezen si fjala arap.
Kur themi zezak, kjo fjale eshte krej pa dallim te asaj qe shpreh.
A ke njohur ti arabe krejt te bardhe ? A nuk ke pare ne tv? Kam njohur palestineze qe ishin me te bardhe se ty e se une. Ebrejte nuk jane gje tjeter por vetem arabe.
Por, mjaft qe ka te tille, fjala arab deshmon se nuk shpreh ngjyren e zeze, por dicka tjeter.
Kurse fjala arap, shpreh pa asnje lloj dyshimi te zezen.

Kurse harap, eshte e njejta fjale, arap.
Fjala harap, pra me germen H, ne shqip ka edhe kuptimin e rremujes, e c'rregullimit etj. psh. shprehja; ''na bere harape'' ose shprehja tjeter; ''lesh arapi'' nenkuptohen floket si driza e pa forme te tyre, pra perseri nenkuptimi tjeter eshte rremuja.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 22:10   #44
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,197
Thanks: 157
Thanked 983 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Une them se kjo nuk eshte e vertete.
Ngjasimi tingellor i nje fjale me nje tjeter, nuk verteton se kane lidhje me njera tjetren.
Arab eshte tjeter gje, dhe nuk shpreh te zezen si fjala arap.
Kur themi zezak, kjo fjale eshte krej pa dallim te asaj qe shpreh.
A ke njohur ti arabe krejt te bardhe ? A nuk ke pare ne tv? Kam njohur palestineze qe ishin me te bardhe se ty e se une. Ebrejte nuk jane gje tjeter por vetem arabe.
Por, mjaft qe ka te tille, fjala arab deshmon se nuk shpreh ngjyren e zeze, por dicka tjeter.
Kurse fjala arap, shpreh pa asnje lloj dyshimi te zezen.

Kurse harap, eshte e njejta fjale, arap.
Fjala harap, pra me germen H, ne shqip ka edhe kuptimin e rremujes, e c'rregullimit etj. psh. shprehja; ''na bere harape'' ose shprehja tjeter; ''lesh arapi'' nenkuptohen floket si driza e pa forme te tyre, pra perseri nenkuptimi tjeter eshte rremuja.
Cfare etimologjie. Na mahnite per bese.

Konotacioni dhe semantika e fjales nuk jane e njejta gje. Une pashe vetem konotacion dhe shpjehm te tij, asgje intrinsike. Thene ndryshe, alamet muzike - zero thellesi.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 23:24   #45
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Une them se kjo nuk eshte e vertete.
Ngjasimi tingellor i nje fjale me nje tjeter, nuk verteton se kane lidhje me njera tjetren.
Arab eshte tjeter gje, dhe nuk shpreh te zezen si fjala arap.
Kur themi zezak, kjo fjale eshte krej pa dallim te asaj qe shpreh.
A ke njohur ti arabe krejt te bardhe ? A nuk ke pare ne tv? Kam njohur palestineze qe ishin me te bardhe se ty e se une. Ebrejte nuk jane gje tjeter por vetem arabe.
Por, mjaft qe ka te tille, fjala arab deshmon se nuk shpreh ngjyren e zeze, por dicka tjeter.
Kurse fjala arap, shpreh pa asnje lloj dyshimi te zezen.

Kurse harap, eshte e njejta fjale, arap.
Fjala harap, pra me germen H, ne shqip ka edhe kuptimin e rremujes, e c'rregullimit etj. psh. shprehja; ''na bere harape'' ose shprehja tjeter; ''lesh arapi'' nenkuptohen floket si driza e pa forme te tyre, pra perseri nenkuptimi tjeter eshte rremuja.
Mik, termi 'Arab' eshte nje etnonim dhe gjithmone ka qene i tille. Une nuk them si ai shkencetari tjeter se vici e polli lopen por lopa vicin. Nga Arab kemi Harap e Arap qe eshte e njejta fjale por ne rastet e dyta emri formoi edhe sinonimin per 'te ziun'. Jo se arabet ishin te zi apo jane te zi por se historikisht u pane si te tille nga te tjeret, nga Evropianet.

Ti mund te pyesesh, si mund te shihet dikush si i zi e te quhet ashtu nese nuk eshte ?!

Po vete zezaket e Afrikes a jane te zi, ne te vertete ?!

Ne shume kultura, sidomos ato te Ballkanit, por edhe ne kulturen tone, mjaftonte dikush te ishte i zeshket qe te konsiderohej e quhej 'i ZI'.
Lokes sime nuk i pelqenin zeshkanet dhe e fejuara ime shqipetare nuk i pelqente, sepse, thoshte, ishte 'e zeze' !!, paramendo.

Ne te njejten menyre jane pare historikisht Arabet dhe konsideruar si te Zi, prej nga edhe u formua sinonimi.
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 23:43   #46
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DY-AL Shiko postimin
Tungjatjeta Socio.
Shiko token e shenjte,Malin ORAB ose Malin SINAI.
Mos harro miku im se prejardhjen e kemi nga majmuni.
Tung edhe ty Dy-AL dhe faleminderit, por nuk eshte 'Orab' por 'Horeb'.

Ketu me gjeresisht shpjegimin:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Horeb
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 23:57   #47
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Jo se arabet ishin te zi apo jane te zi por se historikisht u pane si te tille nga te tjeret, nga Evropianet.

Ti mund te pyesesh, si mund te shihet dikush si i zi e te quhet ashtu nese nuk eshte ?!

Po vete zezaket e Afrikes a jane te zi, ne te vertete ?!

Ne shume kultura, sidomos ato te Ballkanit, por edhe ne kulturen tone, mjaftonte dikush te ishte i zeshket qe te konsiderohej e quhej 'i ZI'.
I dashur Socio, ate pyetje e bera ende pa ardhur tek leximi i saj dhe ta kam bere me te zeze.
Kurse nga europianet, e si mund te shikohen te zij, kur ata nuk ishin te tille? Ke Italine e jugut (europianet) qe jane me te zeshket se arabet, por nuk u thote askush qe jane ''arape''.
Te dy e dime se diskutimi nuk behet vetem per ne kohen e sotme, por per kohen kur lindi termi dhe vete ti e pranon qe nuk kane qene te zij.
Kush tha qe arabet ishin te zeshket? Nga e dime ne kete ?
Kurse per zezaket e Afrikes, as qe flitet, se flet vete dukja.
Sidoqofte, une ate mendim qe kisha...ate paraqita.
Pershendetje.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 00:14   #48
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
I dashur Socio, ate pyetje e bera ende pa ardhur tek leximi i saj dhe ta kam bere me te zeze.
Kurse nga europianet, e si mund te shikohen te zij, kur ata nuk ishin te tille? Ke Italine e jugut (europianet) qe jane me te zeshket se arabet, por nuk u thote askush qe jane ''arape''.
Te dy e dime se diskutimi nuk behet vetem per ne kohen e sotme, por per kohen kur lindi termi dhe vete ti e pranon qe nuk kane qene te zij.
Kush tha qe arabet ishin te zeshket? Nga e dime ne kete ?Kurse per zezaket e Afrikes, as qe flitet, se flet vete dukja.
Sidoqofte, une ate mendim qe kisha...ate paraqita.
Pershendetje.
Ashtu i kane pare e konsideruar, o mik. 'E zeza' ka edhe konotacion negativ e denigrues, dmth, eshte nje stereotip qe eshte krjuar gradualisht me kohe. Edhe arabet e berberet e Afrikes veriore i kane quajtur 'Moor', 'Maure' qe dmth, i Zi ...

Dhe jo o mik, zezaket e Afrikes nuk jane te Zi, edhe ky eshte nje identitet i imponuar me kohe. Shiko me kujdes dhe dallo ngjyrat mire:


Kjo eshte ngjyra e ''zezakeve'':

Ndersa kjo, me larte, eshte ngjyra e zeze.
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 00:18   #49
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Per bese Socio, kam pare zezak afrike, egzakt si ngjyra qe ke sjelle me lart, por nuk ia mbaj mend emrin atij fisit.
Lekure shume...shume te zeze, qymyr fare.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 00:27   #50
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Per bese Socio, kam pare zezak afrike, egzakt si ngjyra qe ke sjelle me lart, por nuk ia mbaj mend emrin atij fisit.
Lekure shume...shume te zeze, qymyr fare.
Nderroj syzet njehere, ... e pastaj ma dergo zezakun me mesazh privat, por si ajo ngjyre me larte, qe mos ta mbushim kete teme te gjuhes me tipa racash.

Faleminderit dhe te pershendes.
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 09:05   #51
DY-AL
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 80
Thanks: 2
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
DY-AL ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Tung edhe ty Dy-AL dhe faleminderit, por nuk eshte 'Orab' por 'Horeb'.

Ketu me gjeresisht shpjegimin:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Horeb
Shiko dhe lexo jo me wikin.

http://books.google.it/books?id=YHYE...page&q&f=false
DY-AL nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 15:27   #52
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DY-AL Shiko postimin
Ne kete veper latine me larte, qe solle, te shek 18, shkruan 'Mount Oreb' e jo 'Orab', qe ne te vertete, perseri, eshte nje shtremberim latin i 'Horeb', dhe kjo deshmohet ne kete mori veprash tjera po per kete mal:

Ketu: http://www.google.co.uk/search?tbm=b...w=1024&bih=673 (1)


Dhe, mos harro Dy-Al, Wiki i referencuar mire eshte burimi me i kenaqshem qe mund te ekzistoj.Ref:
(1) Venero kerkimi i malit nga une eshte bere me 'OREB'
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2012, 23:31   #53
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 348
Thanks: 15
Thanked 122 Times in 63 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Ky mali χωρηβ me tingellon si Mali i Sh-kurreve.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2012, 00:39   #54
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

une mendoj se horeb eshte nga leksiku i pellasgeve qe sundonin egjiptin ndersa sinaj nje variant oriental idiome e re e te njejtit kuptim: diell. Me c'rast i pari permban signifikance hyjnore, ndersa i dyti eshte i c'veshur prej saj.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2013, 13:22   #55
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,197
Thanks: 157
Thanked 983 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Inxhi (m'i ke dhembet si inxhi)- perla. Kam menduar per nje kohe se ka qene huazim Turk, por nuk eshte.

Cila mendoni te jete etimologjia e kesaj fjale?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2013, 12:48   #56
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,197
Thanks: 157
Thanked 983 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Inxhi (m'i ke dhembet si inxhi)- perla. Kam menduar per nje kohe se ka qene huazim Turk, por nuk eshte.

Cila mendoni te jete etimologjia e kesaj fjale?
E pra, Inxhi me sa duket rrjedh nga fjala Indie (Ingie) aty nga shekulli XV kur lulezon tregtia e perlave ne Hyderabad (qyeti i perlave).

Ajo qe me ben pershtypje eshte transformimi i 'd' ne 'g' dhe 'xh' ne kete fjale.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-07-2013, 14:03   #57
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DY-AL Shiko postimin
=hor-ab=shtepi/hora dhe
=hor-a=fshati/ katuni, vendbanimi, vend "rrotull" me shtepi...
=ab-ā=nėna, pra shtėpia e nānes,
ké e gjeni kur kthehźni nga mali ?
nėnėn se ajo ta bėn buken gati...lol !

pajtohėm me Ajnej, eshte fjalė pellazge.
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2013, 12:12   #58
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Sa i pėrket emrit Arab - arap - harap - arbėr - arban

Nga tė gjitha postimet qė lexova nė kėtė temė, megjithse disa iu afrohen saktėsis, asnjėri nuk mė duket si duhet!

Nga ku rrjedhė fjala ARAB?

Arabėt pėrdorin gjithashtu edhe termin HARAB pėr tė thėnė Arab!

Harab vjen nga HARB qė dmth luftė, harab = luftėtar, ėshtė e njohur se Arabėt ishin luftėtar tė mėdhenjė, ishin nė lufta ndėr fiset e tyre. dhe ardhja islamit i bashkoi.

Ndėrsa fjala arap, jam i bindur se ėshtė e ndėrlidhur me Arabėt pėr tė thėnė i zi si Arab, apo me ngjyrė si Arab, edhe pse Arabėt nė origjinė jan popullė i bardhė. ky ėshtė mendimi imė.

Por ajo ēka ėshtė e ēuditshme ėshtė se nė disa poezi apo kėngė, Arabat quajn vehten AL-Arbaan.

njeriu nuk e ka strėgjyshė majmunin por njeriun Ademin dhe pik.
pėrndryshe edhe majmuni ėshtė krijes e Zotit, po tė kishte dashtė Zoti ta bėj majmunin njeri do e kishte bėr, por ja qė Zoti na mėsoi nga profetėt e tij se kjo nuk ėshtė e sakt
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2013, 12:36   #59
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 7,238
Thanks: 4,532
Thanked 5,012 Times in 1,939 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Gjithemone kam mendua qe fjala,,Sahan'',qe ne disa vende ne Kosove perdoret per Pjaten ....Nje i moshuar para ca ditesh me tha:
-Jo moj bije kjo eshte fjale shqipe,i thash s'i mund te jete fjale shqipe?
M'a ktheu:
Ja keshtu...Sa hane,dmth.aq sa ngren,nejse nuk u binda,por logjikisht ashtu eshte..me duket...Pyes nga kurreshtja..
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj se: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2013, 12:57   #60
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji e disa fjaleve shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga e panjohura Shiko postimin
Gjithemone kam mendua qe fjala,,Sahan'',qe ne disa vende ne Kosove perdoret per Pjaten ....Nje i moshuar para ca ditesh me tha:
-Jo moj bije kjo eshte fjale shqipe,i thash s'i mund te jete fjale shqipe?
M'a ktheu:
Ja keshtu...Sa hane,dmth.aq sa ngren,nejse nuk u binda,por logjikisht ashtu eshte..me duket...Pyes nga kurreshtja..
Pėrse jo!

Megjithėse edhe Arabasht i thėjn SAHUUN kjo fjalė ka gjaqsa qė rrjedhė qė nga shqipja e lasht, dhe arabėt e morrėn qė nė lashtėsi, ashtu siē e morėn SHUFĖ = SHYFE nga rrėnja e shqipes SY = jepi sy, dhe shumė fjalė tjera si: UMĖ = EMĖ e ema etj etj etj
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur