Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-04-2013, 23:43   #21
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,434
Thanks: 2,626
Thanked 2,159 Times in 820 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Formula e pagėzimit ėshte dokumenti i parė i shkruarr nė gjuhen shqipe , i shkruar ne vitin 1462 .
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2013, 23:44   #22
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
s riza eshte me proturk se durguti i ozallleve.
propozimi per falsifikimin e historise shqiptare, eshte ide e semundjes se tij mendore.
e pra ky turguti riza perpara se te keputi brockulla le te mesoje mire latinisht. sepse rruge tjeter s'ka, latinishtja me zor nuk ndryshohet.

nga litteram kemi ne italisht lettere=shkronja
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2013, 23:49   #23
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Une nuk kam dyshime ne mundesine e ekzistimit te doreshkrimeve tjera, edhe me te hershme se kjo, shqip. Sidomos ne arkiven sekrete te Vatikanit shpresoj se do te dalin mjaft te tilla.

Dyshimet i shpreha vetem per doreshkrimin dhe studiuesin ne fjale, sepse lajmi ishte dhene me pompozitet te madh ndersa vitet po kalojne dhe qe nga atehere nuk ka asnje informate te vetme shtese, lidhur me kete gjetje.
Nuk ka arkiva sekrete Vatikani,mund te jen nja dy Bibie o dy tre dokumenta fetar historik qe lidhen drejt per drejt me historin e Vatikanit qe jane te ndaluar.
Eshte ajo qe thot Landi,plus qe biblioteka e Vatikanit eshte pothuasje e pafund.
Si lajm se kisha degjuar.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2013, 23:49   #24
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
e dim Rex, po ky donte ca vemendje mediatike dhe s'na solli asgje.
ne vatikan mund te kete vertet shume dokumenta qe lidhen me shqiperine. duhen fonde, duhen studiues qe njohin latinishten.
askush nuk shkon ne rome te paguaj hotelet sa qimet e kokes per muaj te tere nga xhepi i vet.
Fatkeqesisht keto jane pengesat.

Eshte interesant fakti qe sa here qe ndonje historian shpreh gatishmerine te kerkoj ne arkivat e Vatikanit nuk kthehet bosh, gje qe do te thote se ka materiale te bollshme mbi shqiptaret. E percjella nje dite nje interviste me Pellumb Xhufin. Sipas tij, pas nje kerkimi disa mujor ne Vatikan kishte arritur qe te gjente nje numer te konsiderueshem dokumentesh te mesjetes se hershme, te pabotuara asnjehere me pare.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2013, 23:49   #25
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,434
Thanks: 2,626
Thanked 2,159 Times in 820 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Formula e pagėzimit


Dokumenti i parė i shkruar nė gjuhėn shqipe, ėshtė ai qė quhet “Formula e pagėzimit”, e vitit 1462. Ėshtė njė fjali e shkurtėr nė gjuhėn shqipe “Unte paghesont premenit Atit et birit et spertit senit”, qė gjendet nė njė qarkore tė shkruar nė latinisht nga Kryepeshkopi i Durrėsit Pal Engjėlli, bashkėpunėtor i ngushtė i Skėnderbeut.

Pal Engjėlli, gjatė njė vizite nė Mat, vuri re ērregullime nė punė tė ushtrimit tė fesė dhe me kėtė rast, ai la me shkrim disa porosi dhe udhėzime pėr klerin katolik, ndėr tė cilat edhe formulėn e mėsipėrme, tė cilėn mund ta pėrdornin prindėrit pėr tė pagėzuar fėmijėt e tyre, nė rastet kur nuk kishin mundėsi t’i dėrgonin nė kishė, ose kur nuk kishte prift. Formula ėshtė shkruar me alfabetin latin dhe nė dialektin e veriut (gegėrisht).

“Formula e pagėzimit” ėshtė gjetur nė Bibliotekėn Laurentiana tė Milanos nga historiani i njohur rumun Nikolla Jorga dhe ėshtė botuar prej tij nė vitin 1915 nė “Notes et extraits pour servir l’histoire des croisades au XV siecle IV, 1915”.[1]

Mė pas, njė botim filologjik tė kėtij dokumenti, bashkė me riprodhimin fotografik tė tij, e bėri filologu francez Mario Rognes nė “Recherches sur les anciens textes albanais”, Paris 1932.

burimi : Wikipedia
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 00:03   #26
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Nuk ka arkiva sekrete Vatikani,mund te jen nja dy Bibie o dy tre dokumenta fetar historik qe lidhen drejt per drejt me historin e Vatikanit qe jane te ndaluar.
Eshte ajo qe thot Landi,plus qe biblioteka e Vatikanit eshte pothuasje e pafund.
Si lajm se kisha degjuar.
Zyrtarisht dhe tekstualisht quhet Arkiva Sekrete e Vatikanit.http://asv.vatican.va/
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 00:11   #27
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Zyrtarisht dhe tekstualisht quhet Arkiva Sekrete e Vatikanit.http://asv.vatican.va/
ashtu quhet zyrtarisht por eshte e hapur per studiuesit, problemi eshte se duhet kohe shume, ka dokumenta pafund.
ne muzete e vatikanit kam hyre dhe vete, kam bere dhe shume foto ne vatikan(jo brenda ne muze), ata qe me njohin i kane pare.

me shume me ka pelqyer Museo Chiaramonti.... ka mbi 3000 mbishkrime ne tavolette dhe ne gur.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 00:19   #28
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Land, ne shkrimin tim u referova ne baze te emrit qe e mbane arkiva nga ku Dr.Musa Ahmeti pretendonte te kete gjetur doreshkrimin. Nuk e kisha fjalen per ndonje sektret te mbajtur nga arkivat.

Serafim, rregulloje pak postimin larte se i ke fut ca fjale tuajat ne citimin tim dhe nuk po dihet sa po shkon pasuli. lol
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 00:24   #29
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Land, ne shkrimin tim u referova ne baze te emrit qe e mbane arkiva nga ku Dr.Musa Ahmeti pretendonte te kete gjetur doreshkrimin. Nuk e kisha fjalen per ndonje sektret te mbajtur nga arkivat.

Serafim, rregulloje pak postimin larte se i ke fut ca fjale tuajat ne citimin tim dhe nuk po dihet sa po shkon pasuli. lol
per te thene te verteten, shume gjera mbahen sekret, por dhe mund te germohet shume ne ate lume pafund dokumentash, dhe sigurisht ka shume gjera.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 00:39   #30
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Land, edhe une mendoj se arkivat ne pergjithesi, e sidomos ato te Vatikanit dhe Turqise akoma mbajne shume sekrete.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 00:58   #31
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
nuk e di kush eshte ky S.Riza, por e keshilloj te mesoje latinisht mire
"literam latinam" perkthehet ekzaktesisht "shkronja latine", nuk ka asnje lloj kuptimi tjeter.
Ai eshte Dr. Skender Riza dhe une nuk do ti kisha sygjeruar atij ta mesoj latinishten sepse problemi ne fjaline e theksuar nuk qendron ne perkthimin e fjalise por interpretimin e saj, Land. Sepse fjalise i mungon kjartesia kuptimore. Pra, ajo analizohet.Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
nese do behej fjale qe shqiptaret perdorin latinishten si gjuhe shkrimi, fjalia do ndertohej ndryshe, pik
As nuk thote qe shqiptaret perdorin shqipen si gjuhe shkrimi, Land !
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 01:02   #32
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Ai eshte Dr. Skender Riza dhe une nuk do ti kisha sygjeruar atij ta mesoj latinishten sepse problemi ne fjaline e theksuar nuk qendron ne perkthimin e fjalise por interpretimin e saj, Land. Sepse fjalise i mungon kjartesia kuptimore. Pra, ajo analizohet.

As nuk thote qe shqiptaret perdorin shqipen si gjuhe shkrimi, Land !
thote qe shqiptaret kane gjuhe te ndryshme nga ajo latine e megjithate perdorin germa latine, Socio! behet fjale per gjuhen shqipe pra dreqi e mori, dhe pse s'thuhet tekstualisht gjuha shqipe thuhet gjuha qe kane shqiptaret, pra gjuha shqipe ou, ky rizai mezi di shqip mer, jo te dije latinisht.


ne te njeten fjali perdoren linguam dhe litteram, gjuhe dhe shkronja. eshte kaq e qarte sa s'ka ku te veje me.

sorry per fyerjen ndaj keti cop rizai, por ky qenka nje budalla qe se paska shokun.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 01:13   #33
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
thote qe shqiptaret kane gjuhe te ndryshme nga ajo latine e megjithate perdorin germa latine, Socio!
Po, bre po, fjaline e kemi por pjesa e dyte, fjalia e dyte le per te deshiruar, eshte konfuze !

'Megjithate, perdorin shkronjat latine ne te gjitha librat e tyre'

Kjo me larte nuk me qeteson as mua- shkronjat latine te perdorura ne te gjitha librat e shqiptareve, mua me shtyen te mendoj se autori nuk i referohet kesaj gjuhe te shkruar te jete gjuhe shqipe por latine me perpara.

E gjykoj me gjakftohesi, Land
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 01:24   #34
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

o Socio nuk eshte konfuze aspak, nese do thoshte perdorin gjuhen latine ne librat e tyre do kishte shkruar... tamen linguam latinam habent in usu et in omnibus suis libris.

por ai e thote qarte tamen litteram latinam...e megjithate shkronja latine kane ne perdorim ne te gjithe librat e tyre.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 02:41   #35
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Lere krejte Land, se nuk kuptohemi ! Nuk e thote as latinishten e as shqipen si gjuhe te shkruar !

Metutje, si mund ta gjykosh tjetrin duke u nisur nga vetja ?!

Ne nuk mund te supozojme se cka do thoshte ai ne ate kohe. Gjykojme fjalite qe na la.

Lere krejte


Nejse faleminderit ty
__________________
Gentiana
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 04:30   #36
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,117
Thanks: 862
Thanked 3,191 Times in 1,781 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 331
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Lere krejte Land, se nuk kuptohemi ! Nuk e thote as latinishten e as shqipen si gjuhe te shkruar !

Metutje, si mund ta gjykosh tjetrin duke u nisur nga vetja ?!

Ne nuk mund te supozojme se cka do thoshte ai ne ate kohe. Gjykojme fjalite qe na la.

Lere krejte


Nejse faleminderit ty
Socio, nuk te njoh personalisht por per disa ketu je Michael Jackson , vetem vazhdo.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 12:33   #37
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
e pra ky turguti riza perpara se te keputi brockulla le te mesoje mire latinisht. sepse rruge tjeter s'ka, latinishtja me zor nuk ndryshohet.
nga litteram kemi ne italisht lettere=shkronja
Ai nuk di shqip, po do te t'mesoje latinishten, ...
Te ketille*, nuk ia vlen as t'i demantosh sepse demin e ben me te madh.
Nese dikush shkruan se "mesdita eshte kohe e mbremjes" kunderargumenti yt eventual mund t'i bej me shume dobi qenit qe shpiku ate idiotesi se sa ty qe mundohesh ta kthesh mbare.

Sepse vet fakti qe ti do te mundohesh "ta kthesh", ne syte e lexuesit konfirmon faktin se aktualisht ajo qendron ndryshe.

Gje qe eshte absolutisht e pavertete.

Nuk ekziston asnje menyre tjeter e leximit te faktogramit te dhene prej Brokardit, pos menyres qe e ka thene.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 13:14   #38
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe

The Albanians indeed have a language quite different from Latin, however they use Latin letters in all their books.

unė e kuptoj njė neoanalfabet qė ka problem me kapjen informatės qendrore qė pėrēon citati i dhėnė kaq saktė nė anglisht, por nuk ke si tae arsyetosh njė qė anglishten e ka (ta zėmė) gjuhė amtare, pėrpos kur tė mėsosh se qėllimet e tij jane tė motivuara nga qėndrime: politike, antishqiptare dhe thelbėsisht shoveniste;
Megjithėse, - njė "shqiptari" turkofon, qė nuk di latinisht - i falet, - sepse ai ka vėshtirėsi tė t'kuptojė, edhe kur i flet shqip.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 14:39   #39
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 9,012
Thanks: 7,798
Thanked 6,567 Times in 2,786 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 212
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Librat e pare ne gjuhen shqipe


Citim:
'licet Albanenses aliam omnino linguam a latina habeant et diversam, tamen litteram latinam habent in usu et in omnibus suis libris' (The Albanians indeed have a language quite different from Latin, however they use Latin letters in all their books). Though the reference to the existence of the language is clear, that to writing in Albanian is ambiguous. It cannot be said for certain whether the author meant Albanian-language books written in Latin script or simply books written in Latin.
Robert Elsie


______________________________________________

Ah, Elsie, Elsie, a edhe ti n'dyshim a ?!!!

''Po cfare albanologu i njohur ti bre, jo kurre valla !

Ah more turkofil, antishqiptar e i motivuar politikisht ! ''
__________________
Gentiana

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-06-2019 nė 07:53
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 16:05   #40
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postiminRobert Elsie


______________________________________________

Ah, Elsie, Elsie, a edhe ti n'dyshim a ?!!!

''Po cfare albanologu i njohur ti bre, jo kurre valla !

Ah more turkofil, antishqiptar e i motivuar politikisht ! ''
unė e kuptoj njė neoanalfabet qė ka problem me kapjen informatės qendrore qė pėrēon citati i dhėnė kaq saktė nė anglisht, por nuk ke si tae arsyetosh njė qė anglishten e ka (ta zėmė) gjuhė amtare, pėrpos kur tė mėsosh se qėllimet e tij jane tė motivuara nga qėndrime: politike, antishqiptare dhe thelbėsisht shoveniste;
Megjithėse, - njė "shqiptari" turkofon, qė nuk di latinisht - i falet, - sepse ai ka vėshtirėsi tė t'kuptojė, edhe kur i flet shqip.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
unė e kuptoj njė neoanalfabet qė ka problem me kapjen informatės qendrore qė pėrēon citati i dhėnė kaq saktė nė anglisht, por nuk ke si tae arsyetosh njė qė anglishten e ka (ta zėmė) gjuhė amtare, pėrpos kur tė mėsosh se qėllimet e tij jane tė motivuara nga qėndrime: politike, antishqiptare dhe thelbėsisht shoveniste;
Megjithėse, - njė "shqiptari" turkofon, qė nuk di latinisht - i falet, - sepse ai ka vėshtirėsi tė t'kuptojė, edhe kur i flet shqip.
por ti e riza nuk e kuptoni as turqishten.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 26-06-2019 nė 07:53
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur