Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-08-2013, 19:47   #21
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Fjala ,me u tall,mendoj se ka evoluar ,pore duket te ket pas kuptim per nji fjal te pist ...edhe sot esht si shprehje .,mutcihane-mutaliste,diqka qe esht e rremujshme e pa rregullt e ndyt e bezdiseshme.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2013, 19:57   #22
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga strider Shiko postimin
SPES MEA IN DEO EST....

kjo shprehje latine ne shqip ben

SHPRESA IME NE ZOTI ESHTE


ne italisht, bije direkte e latinishtes ben

La mia speranza č in Dio...ne anglisht “My hope is in God.” etc.


vini re sa e ngjashme eshte kjo moto e scottish rite me shqipen...spes me shprese dhe est me eshte.
une do thosha kuptimi i saj me shum i ngjan spes me shpez,...shpez mbain dhe esht ..ka qen dhe ėshte.ne shqipen e sotme :shpend i dikurshem dhe i sotem.
Nuk po ngul kemb se e kom gjetur saktesisht,pore po pjesrisht
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2013, 13:29   #23
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,608
Thanks: 1,815
Thanked 2,443 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Une per vete nuk e kuptoj c'far ka per te diskutuar me teper rreth asaj qe ka prur Landi. Me Shqip se ajo shprehje nuk ka. 'Shpresa ime eshte zoti'. Nuk ka te bej as me zoq, as me shpend e as pula!
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2013, 17:40   #24
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,608
Thanks: 1,815
Thanked 2,443 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Fjala 'Rregull' besohet se eshte huazuar nga Latinishtja.

regular (adj.) Look up regular at Dictionary.com
late 14c., from Old French reguler "ecclesiastical" (Modern French r*#233;gulier), from Late Latin regularis "containing rules for guidance," from Latin regula "rule," from PIE *reg- "move in a straight line"(see regal).

Ne shqip egziston fjala R[r]adh, qe nenkupton tamam ate qe nenkupton fjalia me te zeze.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2013, 20:25   #25
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Fjala 'Rregull' besohet se eshte huazuar nga Latinishtja.

regular (adj.) Look up regular at Dictionary.com
late 14c., from Old French reguler "ecclesiastical" (Modern French r*#233;gulier), from Late Latin regularis "containing rules for guidance," from Latin regula "rule," from PIE *reg- "move in a straight line"(see regal).

Ne shqip egziston fjala R[r]adh, qe nenkupton tamam ate qe nenkupton fjalia me te zeze.
Mano,une e quaj si embrion pellazgen REHTA, njehere tjeter e kam permendur ketu se shqiptaret e vjeter per te dale nga njerrokshja kane perdorur grykoren _h dhe kjo ka dhene _g,k me vone,ndersa fundorja _t eshte mbiemrore dhe _ta emrore,e shqipes se vjeter.gjithashtu nga Marchiano nen te njejten rrenje:


prsh.
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 19:53   #26
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,608
Thanks: 1,815
Thanked 2,443 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Mano,une e quaj si embrion pellazgen REHTA, njehere tjeter e kam permendur ketu se shqiptaret e vjeter per te dale nga njerrokshja kane perdorur grykoren _h dhe kjo ka dhene _g,k me vone,ndersa fundorja _t eshte mbiemrore dhe _ta emrore,e shqipes se vjeter.gjithashtu nga Marchiano nen te njejten rrenje:


prsh.
Mund te jete edhe ashtu. Une u bazova me teper tek fakti qe 'g-ja' me vone eshte shnderruar ne 'dh'. Dhe fjala baze e "PIE-it" *Reg (nese kjo fjale ka egzistuar me te vertet) me vone ka dhen Rradh ne Shqipen moderrne. Por ajo qe eshte interesante ketu eshte se, me sa di une, fjala *Reg nuk perdoret ne anje asnje gjuhe tjeter ne formen e saj primitive me perjashtim te gjuhes Shqipe. Pra fjala Rradh. Dhe nese PIE eshte nje gjuhe e supozuar, si eshte e mundur qe shume nga fjalet baze te saj egzistojn edhe sot ne gjuhen Shqipe relativisht, duke patur parasysh kohen qe supozohet te jet perdorur, shume pak te ndryshuara. Kjo eshte ajo qe me habit mua shpesh here kur has ne fjale te tilla.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2013, 23:14   #27
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Mano, nuk ka gjuhė latine por: B'latine=Blate ose Balte, dhe po e pererisim, pa u nisur nga gjuhet Blatine apo Latine ose balte nuk nxjerrim rezultate, tjetėr ėshtė se dreqi nuk do i pranoje !
Baltishtja eshte pjella e gjuiheve indo europiane..e pranuam apo jo eshte diēka tjeter..por te kuptohemi; nuk ka lidhje gjuha apo huazimet gjuhesore me prejardhjen e nje populli...mbeten vetem se, huazime !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2013, 00:27   #28
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,608
Thanks: 1,815
Thanked 2,443 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Mano, nuk ka gjuhė latine por: B'latine=Blate ose Balte, dhe po e pererisim, pa u nisur nga gjuhet Blatine apo Latine ose balte nuk nxjerrim rezultate, tjetėr ėshtė se dreqi nuk do i pranoje !
Baltishtja eshte pjella e gjuiheve indo europiane..e pranuam apo jo eshte diēka tjeter..por te kuptohemi; nuk ka lidhje gjuha apo huazimet gjuhesore me prejardhjen e nje populli...mbeten vetem se, huazime !

Kreksi...nuk e mora vesh mire cfar je munduar te thuash me lart. Gjuhet balltike dhe latinishtja mendohen se jane gjuhe IE-ne. Kurse per gjuhen Shqipe mendohet se nuk eshte gjuhe IE-ne. Kete e kam degjuar..
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2013, 19:25   #29
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
une do thosha kuptimi i saj me shum i ngjan spes me shpez,...shpez mbain dhe esht ..ka qen dhe ėshte.ne shqipen e sotme :shpend i dikurshem dhe i sotem.
Nuk po ngul kemb se e kom gjetur saktesisht,pore po pjesrisht
bukur ganimet,

nė qoft se ia hjekė parashtesėn SH, shpezės > sh'peza do gjejshė mė shumė tė dhėna qė kuptohen.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2013, 22:28   #30
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

[QUOTE=Mano;399195]Kreksi...nuk e mora vesh mire cfar je munduar te thuash me lart. Gjuhet balltike dhe latinishtja mendohen se jane gjuhe IE-ne. Kurse per gjuhen Shqipe mendohet se nuk eshte gjuhe IE-ne. Ke
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 06:41   #31
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Kreksi...nuk e mora vesh mire cfar je munduar te thuash me lart. Gjuhet balltike dhe latinishtja mendohen se jane gjuhe IE-ne. Kurse per gjuhen Shqipe mendohet se nuk eshte gjuhe IE-ne. Kete e kam degjuar..
Po leje kreksin pashė Zotin se s'ēitet me kėta balltėt e vėllahėt, nga ku tė jetė latinishtja gjuhė ballte, romakėt nuk kan patur kontakte me ta, veē po ja pallon, me siguri kreksi ėshtė sllavė dhe ka tė drejtė tė jetė.

Por e sakta ėshtė se nuk ka gjuhė latine apo greke por SHQIPE ngase kėto tė dyja jan tė formuara me kontributin e gjuhls shqipe nė njė pėrqindje shumė tė madhe.

personalisht mendoj se tė themi gjiuhėt latine ėshtė tė i bėjmė perde gjuhės shqipe me latinishtėn e cila vetė rrjedhė nga shqipja.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 13:51   #32
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,608
Thanks: 1,815
Thanked 2,443 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
Po leje kreksin pashė Zotin se s'ēitet me kėta balltėt e vėllahėt, nga ku tė jetė latinishtja gjuhė ballte, romakėt nuk kan patur kontakte me ta, veē po ja pallon, me siguri kreksi ėshtė sllavė dhe ka tė drejtė tė jetė.

Por e sakta ėshtė se nuk ka gjuhė latine apo greke por SHQIPE ngase kėto tė dyja jan tė formuara me kontributin e gjuhls shqipe nė njė pėrqindje shumė tė madhe.

personalisht mendoj se tė themi gjiuhėt latine ėshtė tė i bėjmė perde gjuhės shqipe me latinishtėn e cila vetė rrjedhė nga shqipja.
Ka shume mundesi qe ge jet ashtu. Edhe une them se Shqipja eshte nena e greqishtes dhe latinishtes se lasht.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 19:09   #33
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Nejse, e keni fshire nje postim me numrin 29...nuk eshte bere nami...
Ne jemi popull i lashte po, por jo, gjuha shqipe nuk eshte nena e gjuheve..duhet ta fshijmi kete mendim i cili nuk shkone ne interes te historise se gjuhes shqipe. e di se nuk pelqehen keto komente nga alternativistet, mirepo ai qe del jashte binarve te madhit Eqrem Ēabeji ai do kete probleme me veten e tij.
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 22:35   #34
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

sllavonėt trusni beth't n'siberi dhe mos u prekni n'shqiptari.

kjo ėshtė e vetmja qė ju themi nė qoft se nuk e respektoni popullin shqipėtar meritėn e gjuhės dhe historin e tij. s'ka tjetėr qė mundemi me ju dhėnė si diskutimė nėse vazhdoni kėshtu!!! hiqė asnjė fjalė mė shumė se kaqė.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2013, 15:42   #35
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Nga e kane prejardhjen fjalet:Na ishte,U kane ,ka qene,aihret...une mendoj se jon fjale shqipe,pore do doja edhe mendimin tuaj qe ta perforcoj si bindje.Kreksi ,pa te keqe po ju them se une e vlersoi shum lart kontributin tuaj po thuaja se ne te gjitha temat...debatoni me maturi dhe ipni,japni,dhuroni knaqesi per lexim.po se shqipja esht nanushi i gjuhve ,ktu per dallim nga ty une ngul kembe se shqipja eshe nanushi dhe pik.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2013, 18:31   #36
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,763
Thanks: 247
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Nga e kane prejardhjen fjalet:Na ishte,U kane ,ka qene,aihret...une mendoj se jon fjale shqipe,pore do doja edhe mendimin tuaj qe ta perforcoj si bindje.Kreksi ,pa te keqe po ju them se une e vlersoi shum lart kontributin tuaj po thuaja se ne te gjitha temat...debatoni me maturi dhe ipni,japni,dhuroni knaqesi per lexim.po se shqipja esht nanushi i gjuhve ,ktu per dallim nga ty une ngul kembe se shqipja eshe nanushi dhe pik.
Edhe unė ju kuptoj mirė i nderuari Ganimet, pa te keqe, por vetem per te miren tonė, gjuha shqipe nuk do kishte nevojen te ngjasonte edhe me gjuhet balte, nese eshohim harten, dreqi le ta haje, ne kishim njė vende te bukur A e gjeun e Hatria-tikun, pse te shkonin deri atje tek balta te paret tane ? do ishte absurde te futemi ne balt kur kemi nje vende te bukur..lol !

Lituanisht-Letonisht-Pellazgo-Shqip

Anasana=Anė, anėsi

Baltas=Bardhė

Degas=Djeg (dieg)

Dels=Djalė (dial)

Du=Dy

Lenta=Lėndė

Mazu maz=Mėz

Metu=Mot, moti

Prushoas=Prush

Uogli=I vogėl, i vogli

Vaļuis=Veshi

Zaryjos=Zjarr, (ziar), zjarosburimi:Enigma e gjuhes shqipe Etnor Canaj/Matiu Aref
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2013, 12:37   #37
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Nuk ėshtė e udhės gjithashtu qė sistematikisht kreksi nė ēdo temė tė bjerė ēėshtjen ballto sllave, i duhet njė temė specifike pėr k'tė, sepse thelbi i temės po dėmtohet nė thelbė, mė nuk po flasim pėr etimologji por pėr histori.

kurrsesi nuk ėshtė provė fakti se balltėt paskan fjalė tė njėjta me shqipen nė leksikun e tyre, se ata jetuan pranė neshė nė njė tė kaluare tė lashtė, ashtu siē nuk mund tė themi se ilirėt pushtuan italin, sepse latinishtja ka njė pėrqindje tė madhe fjalė shqipė, apo se ne pushtuam popujtė e gjuhėve aramaike(semitike).

Por e vėrteta ėshtė se kjo dėshmon se ato gjuhė u formuan shumė herėt nė lashtėsi dhe shqipja e lasht ndikoi nė to atėher kur popujtė ishin shumė tė vegjėl dhe kur jetonin njėri pranė tjetrit.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2013, 01:01   #38
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Daunet jane thirrur edhe Dard Dardan dhe kryeqyteti i tyre quhej Dardanos. "Veramente i Daunii erano chiamati Dardi ed avevano per capitale una cittą Dardanos ( Lycophr Alex., 1128 )" ; Avevano i Daunii costumi dardanici ąp Iliou per es. quello di portar la chioma a somiglianza di quella di Ettore. (Lycoph 1133 )

Edhe qyteti Barletta ne Puglia eshte themeluar nga dardanet dhe me vone ishte qytet nen zoterimin e Bardhylit. ".. , a brevissima distanza da Bardulos, di una colonia di Dardani Illirici;"


Ne nje pamje pak me qarte ketu poshte, ajo qe me bie ne sy eshte ANA APRODITA ,ANA edhe ne vende tjera eshte interpretuar si perendesha , mbreteresha ne kete kuptim.Germa O shfaqet si rreth i vogel por ka edhe rrathe te vegjel me pike ne mes qe duhet te jene ndares te fjaleve por qe edhe te ngaterrojne ne deshifrim, ndersa ajo qe duket si germa Γ ,del si P tek fjala Aprodite, me rendesi eshte se fjala DITA eshte e paster shqip.Ja disa varjante te mundshme deshifrimi:
I.ANA APRODITA LAHONA EOTORIDDA HIPAKA I EOTORIDDA A?TO?RASKE? XORRIHIBILIFA

II. ANA APRODITA LAH NA EOTORIDA HIPAKA I EOTORIDDA A?TO?RASKE? XORRIHIBILIFA

II. ANA APRODITA LAH NA EOTORIDDA HIPAKA I EOTORIDDA A?TO?RASKE? XORRIHI BILIFA

-HI edhe ne mbishkrime te tjera eshte prapashtese foljore, si tek ,klauhi)
-HIPAKA, besoj nga HIPa-ka "e hypura,maja,hypaja,mal,koder?)
-LAH mund te jete la, ve,vendos,
-XORRI_hi 'HAIRE,hajer,u lumturofte?'

EOTORIDDA eshte shkruar dy here nga e cila mund te heqim prapashtesen -IDDA qe eshte njesoj sikur te gjirokastr-it.Aene-id,Ajak_id dhe eshte perdorur ne emra qytetesh si Ptolemeida, pra ngelet EOTOR 'Hector'? .Ndoshta duhet krahasuar me ndonje alfabet tjeter per vlerat e X , H ,L,S dhe te F-se se cfare perfaqesojne,disa i vura me pikepyetje se mund te jene te ndryshe nga c`duken.Nje perkthim i pjesshem i mundshem:


PERENDESHA AFERDITE VURI(la) NE MAJAT E HEKTORIDES ..
.....U LUMTUROFTE BILIFA?


Nuk e di pse nuk hapet foto.
jo jo e ke gabim plako, qe ne lexim, le ta fillojme nga leximi.

ana aprodita lahona theotoridda hipakathi theotoridda thaotoras keoso rrihi bilifa.
pra sipas meje.

ana aferdites, nga lahona theotorides e hipaka theotorides dhe thaotoras, ketu rri e bija.

interesante ketu eshte qe emrit femeror lahona dhe hipaka i eshte shtuar patronimiku theotorida=nga thaotor, emri i te atit....
ky mbishkrim eshte gjetur ne Ceglie Messapico, datohet ne shekullin e trete para eres tone.

info tjeter e rendesishme, emri THANA eshte gjetur ne epigrafet mesapike te oria-s dhe te rudiae-s, THANA ESHTE PARARENDESJA ILIRIKE E PERENDESHES ROMAKE DIANA, e njohur ndryshe dhe si artemisa.

lidhjet mesapo-ilire jane te panumerta.
e vecanta e alfabetit mesap eshte se eshte pararendes i atij latin, mund te mburremi me te vertete se alfabeti latin eshte shqip.

mbishkrimet s'po i postoj sepse facebooksat jane gati te vjedhin cdo gje dhe ti shperndajne si gjetje te tyret, bile ti botojne deri dhe te gazetat shqiptare pa patur respektin te thone ku e kane marre informacionin.


info te tjera teper te rendesishme mesapike do ti publikoj ne kohen e duhur
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2013, 19:46   #39
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Cool Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga erwin romel Shiko postimin
jo jo e ke gabim plako, qe ne lexim, le ta fillojme nga leximi.

ana aprodita lahona theotoridda hipakathi theotoridda thaotoras keoso rrihi bilifa.
pra sipas meje.

ana aferdites, nga lahona theotorides e hipaka theotorides dhe thaotoras, ketu rri e bija.

interesante ketu eshte qe emrit femeror lahona dhe hipaka i eshte shtuar patronimiku theotorida=nga thaotor, emri i te atit....
ky mbishkrim eshte gjetur ne Ceglie Messapico, datohet ne shekullin e trete para eres tone.

info tjeter e rendesishme, emri THANA eshte gjetur ne epigrafet mesapike te oria-s dhe te rudiae-s, THANA ESHTE PARARENDESJA ILIRIKE E PERENDESHES ROMAKE DIANA, e njohur ndryshe dhe si artemisa.

lidhjet mesapo-ilire jane te panumerta.
e vecanta e alfabetit mesap eshte se eshte pararendes i atij latin, mund te mburremi me te vertete se alfabeti latin eshte shqip.

mbishkrimet s'po i postoj sepse facebooksat jane gati te vjedhin cdo gje dhe ti shperndajne si gjetje te tyret, bile ti botojne deri dhe te gazetat shqiptare pa patur respektin te thone ku e kane marre informacionin.


info te tjera teper te rendesishme mesapike do ti publikoj ne kohen e duhur
Ja paskam fut kot,

aty tek keoso "ketu" sma do mendja se e ke mire, se ketu shume shume mund te kete qene (ke)_tu,sic i thone shkodrant` i_tu,kurse ajo Thotoria ka qene qytet me duket ne nje mbishkrim tjeter Messap,ndersa xorri mund te jete Haire sic ka qene zakoni neper keto mbishkrimet,sidoqofte te uroj suksese dhe pres me padurim ta lexoj ne facebook.
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2013, 21:15   #40
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Rrenja e kesaj fjales eshte...

ok po jap intepretimin e signor C. De Simone me te cilin bie pjeserisht dakord.

se pari ai nuk di shqip, dhe se dyti ben nje gabim trashanik elementar dhe pse studiues i famshem i messapeve.

ai thote.


Ana Aprodita Lahona Theoto/ridda Hipaka-thi Theotoriddath / [Th]aotoras Keosorrihi biliva

Traduzione: ad Afrodite Ana da parte di Lahona Theotoridda e di Hipaka. Theotoriddath; figlia di Thaotor Keosorres.


se pari duhet te sqaroj qe fjalet ne mbishkrim nuk jane te ndara, se dyti, mbiemrat ne lashtesi nuk ekzistonin, pra keosorres ai e quan mbiemer, nuk eshte fare e vertete... ok kemi lahona theotorida, por theotorida nuk eshte mbiemer, eshte patronimik, dmth lahona e bija e thaotorit.
meqenese eshte nje mbishkrim varri, ben sens qe Keosorrihi biliva te ndahet ne keoso rri hi bilifa, pra, ketu rri e bija. pra nga keoso kemi QUA ne italisht dhe ketu ne shqip, interesante eshte qe ne dialektet jugore italiane perdoret fjala ko dhe jo qua, qui, njesoj si ne disa zona gege.

zoti De Simone eshte i sakte vetem per fjalen bilifa e cila ne ilirisht eshte bilia dhe ne shqipen e sotme bija, nga kjo fjale antike kemi sot ne italisht figlia.

megjithate libri i tij "«Italia omnium terrarum parens»" eshte shume i mire, ka informacion mjaft te bollshem per messapine, per te cilen shqiptaret nuk dine asgje.

ne shqiperi botohen lloj lloj hajvanlleqesh, askush nuk merr mundimin te sponzorizoje perkthime dhe botime me vlere per shqiperine.

nejse che cazzo me ne frega, une librin e kam, e lexoj ne origjinal.

tjeter
karaburun gjendet ne te dyja anet e otrantos, brindisi derivon direkt nga kjo fjale. ca vite me pare e kerkonin karaburunin andej nga turqia
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
ku vés, kuvend

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur