Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-11-2013, 11:52   #1
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Lightbulb Sllavishtja dhe Shqipja

HAPA KĖTĖ TEMĖ ME QĖLLIM QĖ TĖ JUA DĖSHMOJ DISAVE SE SLLAVISHTJA ĖSHTĖ SHUMĖ E INFLUENCUAR NGA GJUHA SHQIPE

edhe pse nė shyqim tė parė shfaqet apo duket se jo!

Ajo qė mė shtyri tė hapė kėtė temė dhe pati si inisiativ( i nisi-at-iv ) hapjen e analogjis pėr mua dhe qasjen pėr tė nxjerrė disa fjalė sllave dhe tė dali nė pėrfundim se ato fjalė jan me rrėnjė shqipe, ishin disa debate qė kisha me njė anėtar tė forumit sa i pėrket ēėshtjes sė STELĖS( plaketės) sė LEMNOSIT.

Ky anėtar pretendonte se fjalėt qė pėrmban STELA E LEMNOSIT nuk jan Shqip, por me rrėnjė Skyto-slave, pėrpos thotė,

" MARAZ I MAV "
qė ai e shpjegon se do me thėnė: MARASH I MADHĖ dhe thotė se tė gjitha tjerėt fjalė jan Skyto-slave dhe gjaja se lexohen shumė leht nė balto sllavisht, dhe se nuk jan shqip.
duke dashur kėshtu qė, tė hedhė posht dėshmin qė sjellė STELA e LEMNOSIT pėr lashtėsin e gjuhės Shqipe.

Qė sipas meje, ai do, qė nė fund tė fundit mbasi qė Shqipėtarėt tė pranojn se vetėm kjo ėshtė Shqip, edhe kėtė fjalė MARAZ tė thotė se edhe kjo ėshtė sllavishte
dhe do tė thotė MRAZ=FTOHTĖ I MADHĖ nė gjuhėt sllave.

Kėshtu pra ai(anėtari) TRAVESTOI fjalėn MARAZ nė MARASH(emėr burri Shqip). Qė nė qoft se ti delė para Historianėve me kėtė duke ju thėnė se MARAZ dmth MARASH ēka duket se ėshtė travestim i qart, historianėt do thojn se MRAZ e sllavishtės ėshtė mė ngat se MARASH nė Shqip, pra nė fund tė fundit do mbetet edhe ajo fjalė sllavisht!

Kėshtu hodhi posht domethėnjen fjalė pėr fjalė ashtu siē edhe ėshtė dhe siē e ka shpjeguar Aristid Kola:

MARAZ=MARAZ=EMOCIONE TRONDITĖSE TĖ BRENDSHME ETJ, qė ka domethėnjen e plotė nė gjuhėn shqipe,

dhe qė ka rrėnjėn nė Gjuhėn Shqipe: MARR-AZ= MARRĖ-ZI nga ku pėrbėhet edhe fjala MARRĖZI = sjellje e turpshme.

PA DYSHIM STELA E LEMNOSIT ĖSHTĖ NĖ GJUHĖN SHQIPE TĖRĖSISHT DHE SHFAQ NJĖ SKEN TEATRALE, kjo plaket me siguri( SI-GURI ) ishte Publicitet e nduar nė njė shesh
tė Qytetit.

Qasa mundėsin se a mund qė kjo fjalė tė ishte nga Sllavishtja MRAZ.

Dhe nė mėnyrė tė qart doli se fjala MRAZ=ftoht i madhė e slavishtės kishte rrėnjėn nga Shqipja: MAR-ZI si dhe fjala e sllavishtes MĖRZIM=URREJ, MĖRZI= URREJE nga rrėnja e Shqipes: MARRĖ dhe ZI = MARRĖ+ZI = marrėzi

personalisht kam gjetur pa u munduar fare disa fjalė sllave qė jan padyshim me rrėnjė nga Shqipja dhe s'mundet tė thuhet se jan me rrėnjė sllave, sepse, rrėnjė nė sllavisht nuk kan. si pėr shembullė: ZAMKA = ZONKĖ=KURTHĖ

Fjala: MEXHE = MEGJU=nė mes, ne e pėrdorim si MEXHE nga rrėnja MES dhe GJĖ, NJI GJĖ NDĖRMJET DY GJĖRAVE.

Fatkeqėsisht, deri mė tani flitet se kjo fjalė ėshtė huazim nga sllavishtja nga fjala, MEGJU = ndėrmjet por e sakta ėshtė se JO, POR ĖSHTĖ NGA RRĖNJAT: ME(s)+GJĖ si dhe shumė tjera fjalė, edhe ėshtė e ēuditshme se pėrse nuk bėhet njė punė nė kėtė drejtim nga akademit e shkencave, por i lojm grekėt dhe serbėt tė ia marrin popullit shqipėtar tė gjitha meritat, qė nė fakt duhet tė i ketė populli dhe gjuha Shqipėtare??!!!


I LUTEM ANĖTARĖVE TĖ FORUMIT QĖ TĖ POSTOJN NĖ KĖTĖ TEMĖ FJALĖT APO NJOHURIT QĖ KAN QĖ UA MERRĖ MENDJA SE JAN ME RRĖNJĖ NGA GJUHA SHQIPE, EDHE PSE MUND TĖ BĖJM GABIME NUK KA DERT, QĖLLIMI ĖSHTĖ QĖ KĖTO PUNIME HERĖ A VONĖ TĖ I SHĖRBEJN POPULLIT TONĖ TĖ DASHUR, EDHE NĖ QOFT SE NE NUK DO ARRIJMĖ TĖ KONKRETIZOJM DIĒKA SERIOZE, PA FILLIM NUK KA AS MBARIM!!!

Ėshtė fakt se gjuha Shqipe ka kontribuar pėr konceptimin edhe tė gjuhėve tjera, Grek, Latin, sidomos frengjisht, Arabisht gjermanisht, etj etj. Por kisha pas qejf qė nė kėtė temė tė trajtojm nė kuadėr tė hapjes tė temės, dhe mos tė trajtojm gjuhė tjera pėrpos nė rast se ėshtė e lidhur me temėn.

Pėr shembullė njė fjalė si TRAUMA = TREMA = TREMBJA qė pėrdoret nė tė gjitha gjuhėt evropiane etj por edhe nė sllavisht nuk ka tė keq nė rast se e bėjm qasjen kėshtu dhe i paraqesim edhe gjuhėt tjera.!

ZOTI E RUAJT POPULLIN TONĖ!
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 11:54   #2
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Fjala mė e madhe qė mund tė pėrdoret nė njė gjuhė, fjala:

ZOT = BOG

edhe kjo fjalė BOG = BO+G = BO+GJĖ = BĖRĖSI I GJĖRAVE sepse "G" e lashtėsis ėshtė e barabart me "GJĖ" tė sodit = SEND

BOG = BO+G = BO+GJĖ = BĖRĖSI I GJĖRAVE = KRIJUESI I GJĖRAVE
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 11:55   #3
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Ndoshta ndonjėri nga ju do tė thotė pėr mua se po e teproj por, shiqoni nė vijim.


DOBRO = MIRĖ Nė tė cilėn gjithashtu vėrejm gjėra tė ēuditura, kujt i kishte shkuar mendja!?

DO-BĖR = E DO GJĖN E BĖR
Dhe tė gjitha fjalėt dhe emrat qė ka lindur kjo Fjalė si, Dobrenje, Dobrica etj.

ZONA = HAPĖSIR E ZĖN vetėm se kjo e fundit pėrveē se nė gjuhėt sllave pėrdoret edhe nė gjuhėt tjera evropiane.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:01   #4
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Kujt i kishte shkuar mendja....!

PREPREKA = PENGES = diēka qė tė pengon pėr tė arritur nė qėllim.

PRE + PREKA, PRE = prerje, dhe PREKA = prekje

PRE+PREKA = Penges qė tė pren rrugėn pėr tė arritur PREKUR nė qėllim.

fjala tjetėr

PREKO = mbi ATĖ apo =pas asaj

Pra themi: PREKO OVE PLANINE shembullė, dmth: pas kėsaj Kodre, mali. Ēka kuptojm se mes vendit ku ndodhemi dhe vendit synues ka njė Malė apo Kodėr.

pra PREKO = PRE+KO = PRE+KHO, marrim rrėnjėn e dytė KHO qė dmth KĖTU nė Gegėnisht,

pra: PRE + KO = PRE+ KHO = pas asaj qė PREN nga KHO = pas asaj qė pren nga kėtu

fjala tjetėr

RODJEN = I LINDUR, shqiptohet ROGJEN

RO + GJEN, RO e barabart me tė shqipes " RRO " dhe " GJEN " e barabart me tė Shqipes " GJETJE "

pra ROGJEN = I LINDUR, RRO + GJEN = GJETI RRNIM, gjeti jetėn

(Né gjuhén sllave PRE pėrdoret pėr tė thėnė para, nė frengjisht PRE dmth NGATė, nė shqipė PRE dmth PRERJE, duke mos pėrjashtuar se PRE e sllavishtės dmth PARA, mendimi imė pėr tė cilin anoj mė shumė ėshtė se pre mund tė jetė marrė nga edhe nga pre-rje, pėr shembullė, pre ovog sela = para kėtij fshati, mirpo unė e shohė se mund tė jetė edhe: ajo qė pre pėr tė arritur tek aji fshat.)
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:02   #5
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

RODJAK = KUSHĖRI, shqipėtohet ROGJAK

RO+GJAK, RO = rro dhe GJAK = gjak

Rro+gjak = gjak nga lindja


Dhe njė dyzinė fjalėsh tė cilėt ka ingjendruar ( IN+GJEN+druar)fjala RODITI
Dmth se kjo fjalė kontriboi pėr formimin e shumė fjalėve tjera. Besomni se sllavėt flasin SHQIPĖ(hahaha njė pėrqindje jo tė vogėl, kuptohet)

Fjala tjetėr

- ROD = familje e afėrt

nga Rro-d
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:03   #6
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

ZIMA = DIMĖR
nga ZI dhe MA=MBA

po pėr ēka ZI+MA mbasi qė Dimėri ka Borė dhe ėshtė i bardhė??

Pėr Arsye se nė tė kaluarėn nuk ishte aq i bardhė si nė kiohėt tona, ardhja e Dimėrit ishte ardhja e ZI MBAJTJES sepse shumė njerėz vdishin nga Ftohti!!!


fjala tjetėr

DA = PO

DA = nga e shqipes DO

Sepse me atė qė e dojm jemi dakort, pra DA e sllavishtes shpreh pajtimin, sikur tė themi nė vend tė PO, e du DO, DO, = e aprovoj, dmth E PĖLQEJ,= jam i pajtimit

Pėrfitoj nga rasti tė ceki fjalėn "JA" = PO tė gjermanishtės, e ci9la ėshtė thuaj se njėsoj me "JO" tė shqipes vetėm se ėshtė e pėrdorur nė kuptim tė kundėrt.

Nganjėher nė tė folurit mundemi tė pėdorim fjalėn e pohimit pėr tė thėnė JO, ndoshta JA e gjermanishtės u vendos si PO nė kėtė mėnyrė, shembullė, kur doa ti themė ndokujt JO i themė PO DE PO, duke dashur qė tė ithemė JO, dhe ai e kupton si jo.?
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:12   #7
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

HAJDE = Hajde ashtu si nė gjuhėn Shqipe, pra ėshtė nga shqipja. nė bazė tė mėnyrės sė tė folurit, tė gjuhės Shqipe: HAJ+DE, - ANI DE, - PO DE, - JO DE, - HAJ MEDET, HAJ - KU KU, - HAJ KU KU PĖR MU, - HAJ DE DE, Siē e shohim kėto shprehje jan tė gjuhės Shqipe, Ndėrsa nė sllavisht pėr pos HAJDE nuk mund e gjenė si dmthje, dhe pėrdorim.

LOPOV = HAJN Nga e Shqipes LOPAR = LOP+OV = Vjedhės i Lopave.

ZANAT = ZANAT nga ZA+NĖ+AT, = E zo diturin nga ai qė e ka, E MĖSOJ NĖ AT duke e kopjuar atė.

ALAT = VEGĖL = ALET Nga O LET = A+LET = A LEHT sepse vegėlat jan lehtėsim i kryerjes sė punės. Porse Alat ėshtė gjithashtu Arabisht dhe turqisht, (turqit e morrėn nga Arabėt) por ēka ėshtė e ēuditur se kjo fjalė gjindet nė tė 4 gjuhėt. Vėrejtje nė gjuhėn Arabe ka shumė fjalė Shipė, si pėr shembullė, Arabisht Paras i thėjn MAAL = Pare, tė holla, dhe thojn se rrėnja e kėsaj fajle ėshtė nga JAMIIL = dmth bėn tė anojsh, qė e ngre zemrėn. Por MAAL nė gjuhėn Arabe nuk i thėjn vetėm PARAS por edhe PASURIS, qė ngjanė shumė me tė shqipes MALLĖ= PASURIA NĖ MALLĖ, dhe gjithashtu fjala MALLĖ = kam mallė, jam i mallėngjyer, me siguri rrjedhė nga MALLI sepse kushė ka MALLĖ mendja i rri tek malli, ėshtė i brengosur pa ndėrprerė pėr mallin e vetė.

TESHKO = RĖNDĖ = VĖSHTIR Nga TĖ+SHKO+N, Tė tejkalon, Nuk ia delė me at mas, Tė ngadhėnjen masa, Ēa tė depasse.

LAKO = LEHT= LET Nga LA+KO Dmth LA= e la formėn e parė, dhe doli KO=KHO nė formėn e re, LAKO = LAKIM sepse gjėrat qė pranojn tė lakohen jan tė buta ndaj tė lehta, dhe jo tė ngurrėta, pra LAKO= nga LAKIM
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:16   #8
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja(proto shqipja)

- Ti = ti
- On = ai, nga fjala ONĖ-ANA e shqipes, sepse ai ėshtė personi i tret, pra ėshtė gjithmon ai qė ndodhet nė anė.

-Ona = ajo """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """ """"""""""""""""""""""" femrore

-Oni = ata""""""""""""""""" shumės

-One = ato[/b] """""""""""""""" shumės femrore

- URLA = bėrtet, nga ULURON

- Urla-nje = Ulurimė, vėrejm prashtesėn NJE nga e shqipes NI = NJI," urla+nje " = NJĖ bėrtitje, NJĖ ULURIM. tani ULURIM a rrjedhė nga ULUR+im nga ulurima e Ujkut, kėtu ka muhabet, ndoshta sepse ujku ulet dhe pastaj uluron.

-PIJ =pi, nga P+UJĖ

- PEVAJ = kėndo,
" nga [b]PE+VAJ" pe vajtoj
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:18   #9
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

>Diēka shumė interesante fjalėn qė do sjellė mė posht, ėshtė njė nga dėshmit si edhe ato qė kam sjellur mė lartė, pėr ndėrtimin e gjuhės sllave nga rrėnjėt e gjuhės Shqipe!

Pra fjala:

STA = SHTA dmth = ĒKA

Unė ashtu siē e shohė, kjo fjalė ėshtė pa dyshim nga gjuha Shqipe nga ĒKA e gjuhės Shqipe!

Pėr tė vetmen dhe tė mirėn arsye se gjermat qė e kompozojn nuk kan kurrnjėfar domethėnje nė gjuhėt sllave, pėr mu nuk mundet qė njė fjalė tė mos ketė rrėnjė!

Nuk mundet kurrsesi tė ndahet, SH+TA kjo nuk ka kurrnjėfar domethėnje nė sllavisht, por me siguri evuloi nga Ē'KA e gjuhės Shqipe ĒKA = SHKA = SHTA.

_
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:19   #10
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Tani po kalojm pėrsėrio tek fjala QAJ = KAJ dhe KAJEM e sllavishtés fati imė ėshtė se kam njohuri edhe nė gjuhėt evropiane por edhe nė Arabisht.

KAJ = QAJ( gjerma Q ėashtė e vonshme) siē kam thėnė Arabishtja gjithashtu ėshtė e formuar mbi baza tė linearit Me rrėnjė nga nji rrokje si gjuhėt evropiane, prandaj shohė shumė similitydė me Shqipen.

Pėr fjalėn KAJ Arabisht thėjn BAKA(foljet bėhen nė tė kaluarėn, sh: KA QA, KA SHKU, KA PUNU)

Pra Arabisht BAKA = BA+KA dmth ka KA= KA KJA vėrejm rrėnjėt BA dhe KA

BA pėr tė inklanshuar BĖRJEN dhe KA pėr tė treguar aktin. BAKA = KA BĖR KAMJE lol kjo dėshmon se KAJEM e gjuhés sllave ėshtė nga >SHQIPJA nga rrėnja KA = QA dhe jo e kundėrta.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:20   #11
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Diēka shumė interesant fjala VOLKAN = nga rrėnjėt VAL+KA+NĖ, = Valė ka nė tė, nga e cila kuptojm, se formulimi i kėsaj fjale ėshtė shumė i sofistikuar, dhe kėtė sofostikim ia jepė mėnyra e pėrbėrjes shumė e bukur dhe intelegjente tė Shqipėfolėsve tė lasht VAL KA NĖ = valė ka nė tė, kjo NĖ qė dmth NĖ TĖ BRENDA, shpreh se kjo gjė pėrmban brenda saj VALĖ, dhe mėse kjo NĖ, mėnyra e vendosjes sė kėsaj rrokjeje e bėn qė tė kuptojm se kjo fjalė ėshtė e pėrbėr nė njė mėnyrė shumė intelegjente dhe nga njerėz shumė intelegjentė, dhe njėkohėsisht kuptojm se kjo fjalė ėshtė shumė e lasht. Pse? sepse Shqipėfolėsit e mėvonshėm sidomos pas shekullit 7-8-9 nuk ishin nga ata qė qajshin kokė pėr tė folmuraur fjalė dhe pėr tė inovuar, por brengosja e tyre ishte, mbijetesa dhe tė i dalin zotė familjeve tė tyre, dhe se mė shumė i jepshin rėndėsi, se a ėshtė duke folė si burrė dhe me sinqeritet se sa sofistikimi i pėrbėrjes sė fjalive nė mėnyrė moderne.

Nga kėto fakte kuptojm njėkohėsisht se kjo fjalė ėshtė Shumė e lasht VAL+KA+NĖ nga e cila rrjedhė edhe fjala LAV = VAL vetėm se e rrutulluar, qė shpreh atė lavėn e volkanit,
dhe sigurisht se edhe kjo fjalė ėshtė njė dėshmi pėr gjuhėn mbret e cila ėshtė gjuha e popullit Arbėror.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:21   #12
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Fjala : SIGURNO
Nga e Shqipes : SI GURI = si gurno-j = si gurna-j

Si Guri e gjuhės Shqipe dha:

- Sigurno(sll)

- Siguramente(it)

- Surement(fr) vėrejmė hjekjen e gjermės G nė mes, pėr nga lehtėsimi i shqipėtimit. sur = siur = sigur

- seguranca(port)

- seguridad(esp)

fjala Siguri, me siguri, qartė rrjedhė nga qėndrimi i gurit qė rri stoik dhe i fortė!

_
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:23   #13
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Fjala: ēoravė = i verbėr = qorrė

besoj se kjo fjalė gjthashtu ėshtė e krijuar nga rrėnjėt e gjuhės shqipe nga: QĖ+ERRĖ
=qė u errė = qė i ra erri syve.

si dhe fjala: CRNO = ZI nga tė njėjtat rrėnjė
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:23   #14
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Fjala e sllavishtės:

KOMSHI-ja[/b] = kujshi = fqinjė

Nga rrėnėt e Shqipes KOM+SY.

Apo jo themi, nė qoft se do tė dishė se ēfar bėhet nė shtėpin tėnde pyte f'qinjin. Pyte fqinjin sepse ai i shehė tė tėrat qė bėhet nė shtėpin tėnde, ėshtė syri ytė, KE-SY.
Mos tė harrojmė se Fjala SY nė tė folurit shqipėtohet SHY, si shyqoje, k'shyre, shyfe tė gjitha kėto varijanta marrin rrėnjėn nė fjalėn rrėnjė SY, pra edhe KOMSHI.

[
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:24   #15
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Fjala e sllavishtės: RUKA = dora

ruka(slav) = rroka(alb) = ru+ka = ajo qė run? kap dhe run, nuk e l'shon
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:25   #16
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Nishan-iti = nishan = shėnjestėr

Nga rrėnjat e gjuhės shqipe " nė+shenjė " Mendoj se s'ka si tė jetė ndryshe, nė gjuhėn sllave nuk shpjegohet kurrsesi kjo fjalė
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:26   #17
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Brani (sll)= m'broj = ruaj = p'ruaj

Mendoj se edhe kjo fjalė gjithashtu ka shumė gjasa tė jetė e huazuar nga gjuha shqipe, apo nga proto-shqipja, nga fjla e Shqipes:

- M'bron = brani
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 12:27   #18
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Po e sjellė njė diskutimė me mikun timė mano kėtu posht, nė tė cilin rastėsisht duke diskutuar dola nė fjalėn e sllavishtės:

LET= fluturimė

Qė unė mendoj( dhe mund ta vreni nė diskutimin posht), se ėshtė e ndėrlidhur me fjalėn e gjuhės Shqipee LET = lehtė,
F+LET = sheet.

Citim:
Quote:
Kemi fjalen Flutur e cila fjen nga Fluturimi. Ne duam tja japim shqipes kete fjale por ja qe kjo fjal ka me kuptim dhe eshte me e perhapru nga gjuhen angleze e cila e ka marr nga Gjermanishtja.

Ne anglishte kemi 'Fly' pra nji rrokshen, kemi Flight kemi Flee, float=pezull ne ajer apo uje, Flutter=rrafja e kraheve. Ne anglishte ka me rrjedh ese ne gjuhen shqipe.
Fjala "flutur" pėr tė u lidhur afruar me "fly" duheet ndarė nė dy flu+tur, ēka jepė se pjesė e dytė e fjalės ėshtė "tur" qė nė gjuhėn shqipe ka domethėnjen ee vetė turrje=e lėshuar me shpejtėsi tė peshės(masės trupore) pa kontrollė.

Keemi nė gjuhėn shqipe edhe fjalėn FLET = sheet, qė shpjegohet nė gjuhėn shqipe ashtu si edhe mendoj se supozon F=frymė dhe LET=lehtė, F+LET = frymė e lehtė, apo, aq e let sa qė e banė fryma, e fluturon fryma, qė kjo mė ēoi mėse nė momentin qė po shkruaj tek fjala e sllavishtės LET=fluturimė.
Quote:
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 14:07   #19
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Ja disa fjale sllave,qe natyrisht sllavishtja i ka mare nga shqipja,o e kunderta.
Xhaxha,grusht,strehe,prag,oborr,kotec,kyē,kov,saē, kulaē,kastravec,kosé,kosh,lopat,pleh,kobure,ēekan, gozhde,patkua.
Bujar,dobi,gjobe,krahine,nevoje,plaēke,zakon......
Folje;avit,ēudit,darovit,godit,gostit,grabit,habit ,neverit,padit,porosit,prashit,vadit,vozit....
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 15:54   #20
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ja disa fjale sllave,qe natyrisht sllavishtja i ka mare nga shqipja,o e kunderta.
Xhaxha,grusht,strehe,prag,oborr,kotec,kyē,kov,saē, kulaē,kastravec,kosé,kosh,lopat,pleh,kobure,ēekan, gozhde,patkua.
Bujar,dobi,gjobe,krahine,nevoje,plaēke,zakon......
Folje;avit,ēudit,darovit,godit,gostit,grabit,habit ,neverit,padit,porosit,prashit,vadit,vozit....
T'ia fillojė unė shpjegimit e kėtyre qė prure, dhe tė shohin pastaj tė ghjithė se s'ke lidhje me sllavishtė! ku i more kėto dhe i bėre pastė?

Nė qoft se jan nga sllavishtja pėr ty, atėher argumentoji me shpjegimė.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur