Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-11-2013, 16:13   #21
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
v vvccc

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ja disa fjale sllave,qe natyrisht sllavishtja i ka mare nga shqipja,o e kunderta.
Xhaxha,grusht,strehe,prag,oborr,kotec,kyē,kov,saē, kulaē,kastravec,kosé,kosh,lopat,pleh,kobure,ēekan, gozhde,patkua.
Bujar,dobi,gjobe,krahine,nevoje,plaēke,zakon......
Folje;avit,ēudit,darovit,godit,gostit,grabit,habit ,neverit,padit,porosit,prashit,vadit,vozit....
T'ia fillojė unė shpjegimit e kėtyre qė prure, dhe tė shohin pastaj tė ghjithė se s'ke lidhje me sllavishtė! ku i more kėto dhe i bėre pastė?
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 18:42   #22
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,608
Thanks: 1,815
Thanked 2,442 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Per fjalen "gostis" edhe une e kam ditur se eshte fjale shqipe nga me gostit,por me kalimin e kohes kam gjetur burime te cilat e bejn te veshtire qe kjo fjale te ket ardhur nga shqipje.

P.sh kjo fjale egziston ne gjuhe te ndryshme. Anglisht Ghost(fantazem),Guest(mysafir) ,host( te gostisesh, ai qe pret miqet ne shtepi). Lat.hosti(armik) Edhe pse ne siperfaqe keto fjale kan marre kuptime te ndryshme me kalimin e kohes te gjith qendrojn ne nje fjale te vetme *ghosti qe do te thote (i huaj, e pa njohur).

Kurse fjala Cudi duhet te jete fjale shqipe e perber ng dy fjale Cfar+Di. Pra dhe shprehja "ku di une"/ "Cfar di une". Te dyja nenkuptojn nje lloj habitje, cuditeje sepse mungon dituria/njohuria.

Fjala Krahine duhet te jete shqipe. Ne kemi fjalen Kah qe do te thote ane, dhe fjalen krah te cilet jane ne ane te trupit. Krahina gjithmne gjendet ne periferi. Prandaj ka edhe emrin Krahine. Per shembull shteti me emrin Ukrahina e ka marr kete emere sepse eshte ne Kah/krah ane te Rusise.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 19:10   #23
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Per fjalen "gostis" edhe une e kam ditur se eshte fjale shqipe nga me gostit,por me kalimin e kohes kam gjetur burime te cilat e bejn te veshtire qe kjo fjale te ket ardhur nga shqipje.

P.sh kjo fjale egziston ne gjuhe te ndryshme. Anglisht Ghost(fantazem),Guest(mysafir) ,host( te gostisesh, ai qe pret miqet ne shtepi). Lat.hosti(armik) Edhe pse ne siperfaqe keto fjale kan marre kuptime te ndryshme me kalimin e kohes te gjith qendrojn ne nje fjale te vetme *ghosti qe do te thote (i huaj, e pa njohur).

Kurse fjala Cudi duhet te jete fjale shqipe e perber ng dy fjale Cfar+Di. Pra dhe shprehja "ku di une"/ "Cfar di une". Te dyja nenkuptojn nje lloj habitje, cuditeje sepse mungon dituria/njohuria.

Fjala Krahine duhet te jete shqipe. Ne kemi fjalen Kah qe do te thote ane, dhe fjalen krah te cilet jane ne ane te trupit. Krahina gjithmne gjendet ne periferi. Prandaj ka edhe emrin Krahine. Per shembull shteti me emrin Ukrahina e ka marr kete emere sepse eshte ne Kah/krah ane te Rusise.
Mirė shkrujte mano, pėr fjalėn " gostitje = gost" ka muhabet, nė fakt!
Gost(sll) = mik qė ndodhet nė shtėpin tuaj, gostovanje = mik-pritje.
Nė Shqipė kemi Gostitje, dhe kemi Dost=mik, dost=do+ost = njeri qė e dua. Dost->gost, alterim--> D->G!??

Krahina
Shoku ynė Dilaver ka harruar se nė shqipė kemi fjalėn "krah"! Krahina = vendi nė krah. dhe kėtu mund tė ia shtojmė temės edhe kėtė fjalė tė sllavishtės KRAJ = vend nė anė ekstreme qė mund tė supozojmė se derivoi nga KRAH.

Nė sllavishtė "kraj" dmth edhe mbarimė, na kraju = nė fund = nė mbarim, qė mund tė afrohet me "krye"

Por tė gjitha kėto fjalė dėshmojnė vetėm e vetėm se pėr lashtėsin e gjuhės Shqipe! Sepse kėto fjalė nuk jan tė reja nė baltoslavisht, por jan marrė nga proto shqipja nė njė kohė kur njerėzimi fliste njė gjuhė tė pėrbashkėt, SHQIPEN E LASHTĖ!!!!!

Mė pėlqeu si e shpjegove fjalėn Ēudi = qė di, por nė sllavisht fjala ēudi= befasi = hamendje, nė shqipė mund tė shpjegohet edhe ĒU+DI = u ēu dia me ngjarjen qė ndodhi = e tėrė qenja u zgjua, u ēu dia = u ēu mendja e tėrė nga letargjija. flm
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 19:13   #24
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,608
Thanks: 1,815
Thanked 2,442 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
Mirė shkrujte mano, pėr fjalėn " gostitje = gost" ka muhabet, nė fakt!
Gost(sll) = mik qė ndodhet nė shtėpin tuaj, gostovanje = mik-pritje.
Nė Shqipė kemi Gostitje, dhe kemi Dost=mik, dost=do+ost = njeri qė e dua. Dost->gost, alterim--> D->G!??

Krahina
Shoku ynė Dilaver ka harruar se nė shqipė kemi fjalėn "krah"! Krahina = vendi nė krah. dhe kėtu mund tė ia shtojmė temės edhe kėtė fjalė tė sllavishtės KRAJ = vend nė anė ekstreme qė mund tė supozojmė se derivoi nga KRAH.

Nė sllavishtė "kraj" dmth dhe mbarimė, na kraju = nė fund = nė mbarim, qė mund tė afrohet me "krye"

Por tė gjitha kėto fjalė dėshmojnė vetėm e vetėm pėpr lashtėsin e gjuhės Shqipe! Sepse kėto fjalė nuk jan tė reja nė baltoslavisht, por jan marrė nga proto shqipja nė njė kohė kur njerėzimi fliste njė gjuhė tė pėrbashkėt, SHQIPEN E LASHTĖ!!!!!
Ne shqipe ka nje fjale te tille Dost, qe do te thote mik? Nese po nuk e kisha degjuar asnje here.

Mendoj se edhe fjala Krajl (mbret) egziston ne sllavishten apo Jo. Nese po kjo fjale vjen nga Kret(krye=Koke) pra ai qe eshte ne krye te tavolines, ne krye te deytes, krejt=e gjitha etj,etj.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 19:20   #25
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ne shqipe ka nje fjale te tille Dost, qe do te thote mik? Nese po nuk e kisha degjuar asnje here.

Mendoj se edhe fjala Krajl (mbret) egziston ne sllavishten apo Jo. Nese po kjo fjale vjen nga Kret(krye=Koke) pra ai qe eshte ne krye te tavolines, ne krye te deytes, krejt=e gjitha etj,etj.
Shumė bukur mano krajl=kraj = krye = kre!

Po nė kosovė ekziston fjala Dost=mik dhe ėshtė shumė e pėrhapur!
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 19:30   #26
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

illyrianboyful urime per temen.
Komplimente per punen tuaj qe beni, ne kte forum me tema me vler ,sidomos ne kte fushe.
Ju lexova nga fillimi rreth kesaj teme ,dhe me pejqeu tema si tersi ,e cila ishte e argumentuar vertet bukur ne aspektin etimologjik ,ku secila fjale sllavesht shihej kjart se eshte ndertuar nga shqipja ,mund te konstatoj pa me te voglen dyshim- dileme.

Me perpunimin qe sot i behet gjuhes ,sidomos asaj letrare ,jo vetem se po zavendsohen fjalet me fjal te reja ,te cilat dita dites jo vetem qe po dallojn nga e folmenja krahinore e te mos flasim per gjuhet e fqinjeve tek te cilat pa medyshje jon me rrenj te gjuhes sone te lashte shqipes.
Sote "tregu"i konsumon vetem fjalet qe te quajturit albanolog e lingolog duan te dominoj si vule e gjithqkaje rreth gjuheve ,madje hera jo te pakta pa nji mbeshtetje mbi faktet .,kshtu qe duke dashur te dukemi te veqant kemi humb nji pjes te identitetit kulturor,gjuhesor etj.
Si pasoj e kti difekti ne vetdijen tone aq jemi larguar nga identiteti i tjetrit qe ishte i ngjajshem me ne,ku per pasoj faktikisht kemi ikur nga vet identiteti yne.
Nė F.sh,edhe une e pata hapur nji tem me trajtim te ngjashem ,pore qe isha keqkuptuar, sa disavet filluan te i ngatrrojn qellimet e temes ,sa edhe isha i etiketuar si serbofil,se paskem tendenc te paraqes shqipen si nji produkt i sllavishtes etj.
Nji here tjeter sigurishte, se do te sjell dy tre rreshta rreth temes pore po i druhem SustemA se kosovarishten do ta bej gjuhe zyrtare,per kete i premtoi se do te kursehem ,edhe pse Ai Systemi larmin e dialekteve tona e shef si doktrin hitleriane.

Suksese ne punen tuaj ,qe jo vetem po e beni vullnetarisht,e qe do te duhej ta benin ata qe paguhen per kete pune,pore qe realishte e beni ne menyre profesionale reth lemit gjuhesor.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2013, 19:48   #27
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
illyrianboyful urime per temen.
Komplimente per punen tuaj qe beni, ne kte forum me tema me vler ,sidomos ne kte fushe.
Ju lexova nga fillimi rreth kesaj teme ,dhe me pejqeu tema si tersi ,e cila ishte e argumentuar vertet bukur ne aspektin etimologjik ,ku secila fjale sllavesht shihej kjart se eshte ndertuar nga shqipja ,mund te konstatoj pa me te voglen dyshim- dileme.

Me perpunimin qe sot i behet gjuhes ,sidomos asaj letrare ,jo vetem se po zavendsohen fjalet me fjal te reja ,te cilat dita dites jo vetem qe po dallojn nga e folmenja krahinore e te mos flasim per gjuhet e fqinjeve tek te cilat pa medyshje jon me rrenj te gjuhes sone te lashte shqipes.
Sote "tregu"i konsumon vetem fjalet qe te quajturit albanolog e lingolog duan te dominoj si vule e gjithqkaje rreth gjuheve ,madje hera jo te pakta pa nji mbeshtetje mbi faktet .,kshtu qe duke dashur te dukemi te veqant kemi humb nji pjes te identitetit kulturor,gjuhesor etj.
Si pasoj e kti difekti ne vetdijen tone aq jemi larguar nga identiteti i tjetrit qe ishte i ngjajshem me ne,ku per pasoj faktikisht kemi ikur nga vet identiteti yne.
Nė F.sh,edhe une e pata hapur nji tem me trajtim te ngjashem ,pore qe isha keqkuptuar, sa disavet filluan te i ngatrrojn qellimet e temes ,sa edhe isha i etiketuar si serbofil,se paskem tendenc te paraqes shqipen si nji produkt i sllavishtes etj.
Nji here tjeter sigurishte, se do te sjell dy tre rreshta rreth temes pore po i druhem SustemA se kosovarishten do ta bej gjuhe zyrtare,per kete i premtoi se do te kursehem ,edhe pse Ai Systemi larmin e dialekteve tona e shef si doktrin hitleriane.

Suksese ne punen tuaj ,qe jo vetem po e beni vullnetarisht,e qe do te duhej ta benin ata qe paguhen per kete pune,pore qe realishte e beni ne menyre profesionale reth lemit gjuhesor.
Ju rritė ndera pėr vlerėsimin!
pres me padurimė kontributin tuaj, tė manos, dhe tė gjithkujtė qė mund tė kontribojė nė kėtė ēeshtje qoft edhe me kritika, sepse kritikat vetėm qė sjellin perfekcionim dhe jan padyshimė tė mirėseardhura, ashtu si e dini dhe e di 4 a 6 sy a mė shumė, shohin mė mirė se dy. sepse herėt a vonė, tė gjitha kėto do jen nė favor tė popullit dhe historis sonė.

na patėn m'byllė nė kokė armiqt tanė o miku ganimet se, shqipja ka njė pėrqindje tė madhe fjalė sllave, nja 30%greqisht, pa nja 35%latinishtė, pa njė sasi turqisht, dhe kėshtu shqipja ishte krejtė gjuhė e re dhe e sapo formuar, dhe kėtė ujė akoma po e pinė nja 90% tė shqipėtareve.
FLM
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2013, 00:31   #28
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
T'ia fillojė unė shpjegimit e kėtyre qė prure, dhe tė shohin pastaj tė ghjithė se s'ke lidhje me sllavishtė! ku i more kėto dhe i bėre pastė?

Nė qoft se jan nga sllavishtja pėr ty, atėher argumentoji me shpjegimė.
Nga Wikipedia me gugell.
E thoshte:sllavisht-kOvaē,shqip kovAē,grAbiti;grabIt,ēUditi;ēudIt,krAstavec;kastra vEc...etj etj.
Nuk i argumentoj dot,ishte thjesht per vazhdim bisede.

Ah se harova,edhe foljet vazhdoj e bisedoj,simbas Vikit... vine nga sllavishtja;bisedé dhe vazhdé.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2013, 01:52   #29
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Nga Wikipedia me gugell.
E thoshte:sllavisht-kOvaē,shqip kovAē,grAbiti;grabIt,ēUditi;ēudIt,krAstavec;kastra vEc...etj etj.
Nuk i argumentoj dot,ishte thjesht per vazhdim bisede.

Ah se harova,edhe foljet vazhdoj e bisedoj,simbas Vikit... vine nga sllavishtja;bisedé dhe vazhdé.
Ani dilo, s'ka gjė! E pashė se diēka nuk ishte nė rregullė(nuk ishte me dije nga ti), tani po e kuptoj mė mirė, mirė ke bo qė i ke sjellė.

Po tė kishe treguar burimin parėz nuk ishim hasur nė kėtė mosmarrveshje.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2013, 02:04   #30
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
Shumė bukur mano krajl=kraj = krye = kre!

Po nė kosovė ekziston fjala Dost=mik dhe ėshtė shumė e pėrhapur!
Nji shpjegimė pak mė komplet sa i pėrket fjalės "kraj-l" = mbret.

Nėse krajl ėshtė lindje nga kraj=fund = mbarim= krye, shembullė: na kraju = nė fund, apo, na kraj-u=nė kryj-e, kraj-u=kryj-e, dhe se fjala krajl ėshtė e barabart me KRYESUS=krye, mbetet gjerma "L" e kraj-L qė mund tė jetė shprehja YLLĖ, kraj-krye dhe L=yllė

krajl=kraj+L = kryeyllė = krye+yllė

Nė freskat e vjetra ortodokse vėrejmė njerėz tė reprezentuar me krye tė ndritshėm, krajl=krye yllė, ai qė ėshtė m kry tė ndriturė!

Apo,
Kraj i thėjn edhe krahinės dhe gjerma L mund tė ketė gjithashtu kuptimin e yllit, ēka jepė kraj+L = Ylli krahinės=mbreti krahinės = shenjti krahinės( krahinė = vendė)!?
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2013, 02:48   #31
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
Ani dilo, s'ka gjė! E pashė se diēka nuk ishte nė rregullė(nuk ishte me dije nga ti), tani po e kuptoj mė mirė, mirė ke bo qė i ke sjellė.

Po tė kishe treguar burimin parėz nuk ishim hasur nė kėtė mosmarrveshje.
Demiraj:Eshte per tu shenuar se foljet prej burimit sllav,ne pergjithesi ne gjuhen shqipe dalin me teme ne-t,ēka tregon se ato ne shumicen e rasteve jane huazuar nga trajta e paskajores sllave dhe ne shqipe jane integruar ne tipin e zgjedhimit te foljeve me teme ne-t,si rrit,mat etj.Foljet prej burimit sllav qe jane integruar ne shqipe ne tipin e zgjedhimit me -onj>-oj jane te pakta,si:sundoj,bisedoj,vazhdoj.....
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2013, 04:18   #32
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,608
Thanks: 1,815
Thanked 2,442 Times in 1,261 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
Nji shpjegimė pak mė komplet sa i pėrket fjalės "kraj-l" = mbret.

Nėse krajl ėshtė lindje nga kraj=fund = mbarim= krye, shembullė: na kraju = nė fund, apo, na kraj-u=nė kryj-e, kraj-u=kryj-e, dhe se fjala krajl ėshtė e barabart me KRYESUS=krye, mbetet gjerma "L" e kraj-L qė mund tė jetė shprehja YLLĖ, kraj-krye dhe L=yllė

krajl=kraj+L = kryeyllė = krye+yllė

Nė freskat e vjetra ortodokse vėrejmė njerėz tė reprezentuar me krye tė ndritshėm, krajl=krye yllė, ai qė ėshtė m kry tė ndriturė!

Apo,
Kraj i thėjn edhe krahinės dhe gjerma L mund tė ketė gjithashtu kuptimin e yllit, ēka jepė kraj+L = Ylli krahinės=mbreti krahinės = shenjti krahinės( krahinė = vendė)!?
Une them se po i hyn nje cik me thell kesaj fjale se c'nevoitet. Une nuk di sllavishten, por di qe cdo gjuhe nga prapashtesat dhe parashtesat tek nje fjale. Nuk e di si ndertohet Krajl ne sllavishten por di ose ka kuptim te jet ndertuar mbi fjalen shqipe Kret. Krajl eshte mbret, fjale qe perdoret edhe ne shiperine e veriut. Krajl eshte tamam fjala moderrne Kryetar.

Edhe nje fjale tjeter...Grabiti. Kjo fjale eshte e perhapur ne shume gjuhe, dhe nuk eshte hic fare sllave. Edhe anglishtja e ka kete fjale, ne formen me elementare "grab" qe do te thote te kapesh dicka ashtu sic e kapin kafshet grabitqare. Anglishtja e ka marr nga nje gjermanishte e vjeter "grabben". Ka mundesi qe ta kemi marr nga sllavet. 1500 vjet bashkjetese nuk eshte pak. Kemi marr edhe ne dicka.

Kurse fjala Bised, kam pershtypjen se mund te vije nga fjalet Bi(di)dy dhe lat. sedes me u ul. Pra nenkupton dy ules, njerez qe diskutojn, bisedojn me njeritjetrin.

Edhe fjala Padit, duhet te jet e shqipes. Pa+diturin, nenkupton se dikush spiunon ose te ndjek Pa Diturine tende. Mbrapa kraheve. Si shpjegohet kjo fjale ne sllavishten Illyrian?

Fjala Placke duhet te vije nga shqipja Lecke.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2013, 08:47   #33
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Une them se po i hyn nje cik me thell kesaj fjale se c'nevoitet. Une nuk di sllavishten, por di qe cdo gjuhe nga prapashtesat dhe parashtesat tek nje fjale. Nuk e di si ndertohet Krajl ne sllavishten por di ose ka kuptim te jet ndertuar mbi fjalen shqipe Kret. Krajl eshte mbret, fjale qe perdoret edhe ne shiperine e veriut. Krajl eshte tamam fjala moderrne Kryetar.

Edhe nje fjale tjeter...Grabiti. Kjo fjale eshte e perhapur ne shume gjuhe, dhe nuk eshte hic fare sllave. Edhe anglishtja e ka kete fjale, ne formen me elementare "grab" qe do te thote te kapesh dicka ashtu sic e kapin kafshet grabitqare. Anglishtja e ka marr nga nje gjermanishte e vjeter "grabben". Ka mundesi qe ta kemi marr nga sllavet. 1500 vjet bashkjetese nuk eshte pak. Kemi marr edhe ne dicka.

Kurse fjala Bised, kam pershtypjen se mund te vije nga fjalet Bi(di)dy dhe lat. sedes me u ul. Pra nenkupton dy ules, njerez qe diskutojn, bisedojn me njeritjetrin.

Edhe fjala Padit, duhet te jet e shqipes. Pa+diturin, nenkupton se dikush spiunon ose te ndjek Pa Diturine tende. Mbrapa kraheve. Si shpjegohet kjo fjale ne sllavishten Illyrian?

Fjala Placke duhet te vije nga shqipja Lecke.
Pėr atė edhe ndova pikpytje nė fund pėr kraj-L=ylli krahinės = krye-yllė!

Problemi me kėto fjalė qė ka sjellė dilo ėshtė se, jan marrė nė wiki, dhe ashtu si po e shohė jan vendosur atje nga miku ynė kreksi! atij ju ka mbyllė nė kokė fjala DAROVATI qė as qė bėn pjes nė leksikun e shqipes nė k'tė formė, dhe tani e cekė kah mos! kjo fjalė dhe fjalė tjera qė ka vendosur atje supozoj miku ynė, nė shumicėn e rasteve nevojitet shpjegimė etimologjik. Si dhe fjala PADI=padit nė formėn qė ne e pėrdorimė nė gjuhėn shqipe as qė ekziston nė sllavishtė(vetėm nė paēna harruar, por bėra edhe pak hulumtimė, kot). Ja paditja e shqipes si pėrdoret nė gjuhėn sllave:

- Padit ( te gjyqi)(alb) = ZHALBA

- padit(te gjyqi)(alb) = tuzhiti

- padit(ndjekje pas(alb)) = potraga

Nė sllavisht ekziston fjala PAD=pada por dmth RAMJE TE POSHT
-pad = ramje
-pada = ai(ajo) bie

ka edhe njė fjalė tjetėr NAPAD=sulmė, por ėshtė e lidhur me pad=ramje, napad= me i ra(sulmė).

Sipas meje ėshtė gabimė tė thuhet qė fjala padit tė thuhet se ėshtė sllave(ėshtė vetėm ngjashmėri rasti)! nė mos mė iktė diēka, por nuk besoj.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2013, 12:03   #34
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ja disa fjale sllave,qe natyrisht sllavishtja i ka mare nga shqipja,o e kunderta.
Xhaxha,grusht,strehe,prag,oborr,kotec,kyē,kov,saē, kulaē,kastravec,kosé,kosh,lopat,pleh,kobure,ēekan, gozhde,patkua.
Bujar,dobi,gjobe,krahine,nevoje,plaēke,zakon......
Folje;avit,ēudit,darovit,godit,gostit,grabit,habit ,neverit,padit,porosit,prashit,vadit,vozit....
Unė kisha pas dėshir tė i shohė se si atrgumenton kėto ai qė i ka shkarku nė wiki(mos jetė naj mik i njohur yni qė e ka bėr k'to).

Problemi ėshtė se tė gjitha kėto fjalė jan tė diskutueshme dhe nuk mjafton vetėm tė sillen pa argumentimė, disa as qė ekzistojn nė leksikun e shqipes dhe tė sllavishtes, si pėr shembullė fjala DAROVATI si e tillė nuk ekziston nė shqipe, pa shpjegimė etimologjik!

Ose xhaxha, s'di ku ka shku me marrė kėtė fjalė!? Nė qoft se do ta afroj me tė boshnjakēes "hamixha" atėher gabon sa osht i madhė! sepse boshnjakėt e kan marrė nga Turqit AMXHA tė cilėt e morėn ata vetė nga shqipja ĖMXHA=ėm+xha = xhaxha nga nėna, qė mė vonė u gjeneralizua si thirrje e vetme pėr xhaxhan nė turqisht dhe boshnjakēe, por nė sllavisht nuk ekziston kjo fjalė! Pėrpos qė ka njė fjalė tjetėr ĒIĒA = plakė i shtyer nė moshė, por kjo ėshtė largė kontekstit qė pėrdoret nė gjuhėn Shqipe! Pastaj s'di me ēfar argumenti mund tė thuhet se xhaxha = axhė = mixhė, rrjedhė nga ēiēa e jo e kundėrta, shqipja ka mė shumė forma! dhe niashtu pėr fjalėn "grusht" etj etj etj.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2013, 22:28   #35
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
RODJAK = KUSHĖRI, shqipėtohet ROGJAK

RO+GJAK, RO = rro dhe GJAK = gjak

Rro+gjak = gjak nga lindja


Dhe njė dyzinė fjalėsh tė cilėt ka ingjendruar ( IN+GJEN+druar)fjala RODITI
Dmth se kjo fjalė kontriboi pėr formimin e shumė fjalėve tjera. Besomni se sllavėt flasin SHQIPĖ(hahaha njė pėrqindje jo tė vogėl, kuptohet)

Fjala tjetėr

- ROD = familje e afėrt

nga Rro-d


Kjo fjalė e ka edhe njė kuptim tjetėr:

ROD = Pjellė nga roditi

Pastaj dyfjala naROD = popull ka prejardhje tė drejtpėrdrejt nga forma shqipe e kėsaj e cila ėshtė pėrpjellė nga e cila fjalė e ka prejardhjen edhe emri popull qė ne e huazuam nga latinishtja e cila kishte huazuar kėtė nga gjuha jonė.
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2013, 07:57   #36
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

[
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh Shiko postimin
Kjo fjalė e ka edhe njė kuptim tjetėr:

ROD = Pjellė nga roditi

Pastaj dyfjala naROD = popull ka prejardhje tė drejtpėrdrejt nga forma shqipe e kėsaj e cila ėshtė pėrpjellė nga e cila fjalė e ka prejardhjen edhe emri popull qė ne e huazuam nga latinishtja e cila kishte huazuar kėtė nga gjuha jonė.
Nuk di a e kemi marrė fjalėn popullė nga latinishtja apo ata e morrėn si tė tillė nga ne, mbasi qė edhe rrėnjėt "piellė" i ka nė gjuhėn shqipe mund lirisht tė supozohet se ne e pėrdornimė kėtė fjalė si tė tillė qė nga lashtėsia, pėrndryshe do tė shtohej pytja, si i thonimė atėherė ne popullit para se ta huazonimė! milet, jo, sepse ėshtė arabe!
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2013, 08:04   #37
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Fjala e radhės,

- Pleme = fis

- pleme,->plieme->plijeme (tė trija kėto forma pėrdoren nė sllavisht nė popuj tė ndryshėm)
Nga shqipja "pielme" = fis, = nji e pielme = nji pjellė

Fjala tjetėr,

- plemenit =i menēur = i urtė
ėshtė drejtė pėr sė drjeti e lidhur me pjalėn pleme=fis, plemenit = i urti(menēuri) i fisit, pjellės
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 19:40   #38
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Fjala,- plemenit !

Kte fjal do ta krahasoja me shum si fjal gjithsesi shqipe ,pore qe kuptimin e mer nga fjala p,pi,pe, dhe lemit- p-lemunit-p-leme-u-nit ose diqkaje qe ka kuptimin e te lemunit(me te lindur) , ose diq e trashiguar nga afersia e gjakut .
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 19:43   #39
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

E cka dmth plemenit?
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 21:18   #40
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
E cka dmth plemenit?
http://translate.google.com/#sl/sq/plemenitohttp://translate.google.com/#sq/sr/fisnik-
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur