Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-11-2013, 21:54   #41
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Fjala,- plemenit !

Kte fjal do ta krahasoja me shum si fjal gjithsesi shqipe ,pore qe kuptimin e mer nga fjala p,pi,pe, dhe lemit- p-lemunit-p-leme-u-nit ose diqkaje qe ka kuptimin e te lemunit(me te lindur) , ose diq e trashiguar nga afersia e gjakut .
pėrshėndetje,

p'leme-nit, nit, ėshtė vetėm prapashtesė sipas meje dhe nuk shohė qė ka ndonjė domehtėnje!?

por fakt ėshtė e lidhur me fjalėn pleme, plemenit = plemen unė ashtu si e kam ditur gjithmonė plemenit dmth I URTI i fisit, ai qė ka urtėsin dhe njerėzit marrin kėshilla tek ai person qė ėshtė plemenit!

plemen ndoshta ėshtė fjalė dy-rrokėshe plem(e)+men, pleme=fis, dhe men=mend, plem+men = i menēuri i fisit.

Ndėrsa google translate nganjėher nuk ėshtė referencė ia fut kot! por nganjėher ndihmon!
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 22:05   #42
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Fjala e radhės

- Lubi-ti = Puthė-je

Ėshtė intresante dhe shumė e ngatė me fjalėn e gjuhės shqipe :

-LĖPI (lėpirje)= lubi = puthė

Pa pretenduar diēka tė paluhatur, parashtrojė vetėm ngjashmėrin dhe afėrsin e fjalės LUBI = puthė me fjaln e gjuhės shqipe "lėpij"=lubi,(alterimė) P->B, apo jo puthja ėshtė njė llojė lėpirje !(...)
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 22:30   #43
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

fjala plemenit,rodjak,rod jon sinonime ,pore(shtres) qe kan po thuaj se kan kuptim te njejt.Ne kte raste me fjalen PLEMENIT , fjala ka evoluar edhe si shprehje edhe si kuptim .raste te ngjashme fjalesh hasim shum shpesh ,si rasti i fjales brenge,gajle,merakosur etj,pore gjithsesi i bashkohem mendimit tuaj se etimologjia shqipe e fjales p-lemunit eshte me rrenj te shqipes.

Rrokja ,men, do te ishte me kuptim sikur te behej me e plot dhe me e kuptuar te ndahej -pershtatur me prapashtesen,LEMU(E)NIT,prej-pej,p- lemunit...Fjalet qe kan burimin ne lashtesi ,sot per sote eshte e veshtir te behen krahasime me gjuhen e shkruar letrare -gramatikore,sepse per deri sa hasim ne fjalet homonime duhet pershtatur ne te ardhmen ,qe te kemi nji gjuhe me te bukur ne drejtshkrim me te kjart e me kuptimplot,me kte ligj kure llogarisim te fomen e me hershme te folmes,veshtir se mund te dhemi fjalen perfundimtare,por gjithsesi se per fjalen qe po e debatojm eshte shqipe me kuptim i rrenjes,i fiseshem i gjakut tone, etj.


Tani po ik miku im, po gjithsesi do te debatojm sepse vertet per kte fjal as nji her sme ka vajt ne mendje qe te jet PLEMENIT ,fjale me rrenj e mbir nga shqipja..vertet i beni me argumente te pa kontestuara shembujt qe i sjell.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 22:37   #44
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
Fjala e radhės

- Lubi-ti = Puthė-je

Ėshtė intresante dhe shumė e ngatė me fjalėn e gjuhės shqipe :

-LĖPI (lėpirje)= lubi = puthė

Pa pretenduar diēka tė paluhatur, parashtrojė vetėm ngjashmėrin dhe afėrsin e fjalės LUBI = puthė me fjaln e gjuhės shqipe "lėpij"=lubi,(alterimė) P->B, apo jo puthja ėshtė njė llojė lėpirje !(...)
hesinonimet po i ngatrrojm pore me shum me duket se do ket kuptimin me ate lozenjare ose be-loj ose lij-beji,ljubi ne te shkruar ose praktikisht lu-bi(bej lojen ) ka me kuptim ne pershtatje morfologjike.Mos te neglizhoj as kush se puthja shpesh behet edhe me dhembė-me geca.Sjemi larg per t dhen kuptimin e fjales( lubi) andaj nuk them se jom me afer kuptimit qe ju i keni dhen.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2013, 22:48   #45
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,425
Thanks: 79
Thanked 333 Times in 231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
fjala plemenit,rodjak,rod jon sinonime ,pore(shtres) qe kan po thuaj se kan kuptim te njejt.Ne kte raste me fjalen PLEMENIT , fjala ka evoluar edhe si shprehje edhe si kuptim .raste te ngjashme fjalesh hasim shum shpesh ,si rasti i fjales brenge,gajle,merakosur etj,pore gjithsesi i bashkohem mendimit tuaj se etimologjia shqipe e fjales p-lemunit eshte me rrenj te shqipes.

Rrokja ,men, do te ishte me kuptim sikur te behej me e plot dhe me e kuptuar te ndahej -pershtatur me prapashtesen,LEMU(E)NIT,prej-pej,p- lemunit...Fjalet qe kan burimin ne lashtesi ,sot per sote eshte e veshtir te behen krahasime me gjuhen e shkruar letrare -gramatikore,sepse per deri sa hasim ne fjalet homonime duhet pershtatur ne te ardhmen ,qe te kemi nji gjuhe me te bukur ne drejtshkrim me te kjart e me kuptimplot,me kte ligj kure llogarisim te fomen e me hershme te folmes,veshtir se mund te dhemi fjalen perfundimtare,por gjithsesi se per fjalen qe po e debatojm eshte shqipe me kuptim i rrenjes,i fiseshem i gjakut tone, etj.


Tani po ik miku im, po gjithsesi do te debatojm sepse vertet per kte fjal as nji her sme ka vajt ne mendje qe te jet PLEMENIT ,fjale me rrenj e mbir nga shqipja..vertet i beni me argumente te pa kontestuara shembujt qe i sjell.
Ganimet, a i thone kah ju pleme nderteses nga druni me pullaz, ku lihet kashta ja sana ?
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 08:33   #46
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Ganimet, a i thone kah ju pleme nderteses nga druni me pullaz, ku lihet kashta ja sana ?
po i thone ,Prishtinasi.
Pore ktu ka te bej me te lenmit ose te lamunit ,nga qe e ka mar emrin e fjales (LAM) .lamje,lanje...qe ka te bej me lamje te fasulles,grurit.,
Pe-lame ose po e vendosim ne p-leme-p-lame(aty pe lam kashten afer bishtenjave ??).fjale te ngjashme ne te folme kemi sa te duash ,pore jo ne kuptim,

si vijon:
Fjala nan,nåne,nent-d,pastaj daj,
dåj-ok,n-daj... e te mos i numroj. pore i kemi me bollek!
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 09:34   #47
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Ganimet, a i thone kah ju pleme nderteses nga druni me pullaz, ku lihet kashta ja sana ?
Po, po, tė jetė nga druri apo me gurė, apo me bloka, ajo ėshtė pleme! Mendoj se ėshtė e lidhur me (P)lemen e kafshėve( pjelljen), sepse zakonisht, kafsha e cila ėshtė gati me lind tė voglin e saj, ndahet veē(nga i zoti) nga tjerat kafshė tė cilat ndodhen nė ahėr, dhe lind nė pleme tė voglin e saj, si nė hotel.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 09:48   #48
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
hesinonimet po i ngatrrojm pore me shum me duket se do ket kuptimin me ate lozenjare ose be-loj ose lij-beji,ljubi ne te shkruar ose praktikisht lu-bi(bej lojen ) ka me kuptim ne pershtatje morfologjike.Mos te neglizhoj as kush se puthja shpesh behet edhe me dhembė-me geca.Sjemi larg per t dhen kuptimin e fjales( lubi) andaj nuk them se jom me afer kuptimit qe ju i keni dhen.
Pa pasur qėndrim kategorik, mė duket shumė pak e mundshme mundėsia qė keni sjellė, pėr arsye se ėshtė shumė largė themelit tė fjalės! Nė fakt mėse kjo ėshtė sinonim tė ngatėrrohet ljubi=lubi =puthė me lojė edhe pse ėshtė afėr nė dukje, por si the, fjalėt me koncept tė afėrt jan shumė por jo gjithmon kan domehtėnjen e njėjtė si, majė=mbajė
dhe maja, apo rujė dhe rrujė etj etj.


Nga Ganimet

Citim:
po i thone ,Prishtinasi.
Pore ktu ka te bej me te lenmit ose te lamunit ,nga qe e ka mar emrin e fjales (LAM) .lamje,lanje...qe ka te bej me lamje te fasulles,grurit.,
Pe-lame ose po e vendosim ne p-leme-p-lame(aty pe lam kashten afer bishtenjave ??).fjale te ngjashme ne te folme kemi sa te duash ,pore jo ne kuptim,
jo, ganimet, gruri nuk lihet nė pleme, stokimi i tij nuk bėhet nė pleme, por nė hambar! Plemja ėshtė ekskluzivisht e rezervuar pėr sonė, kashtė dhe pjellje, aty normalisht nuk vendoset misri as gruri shkaku i parazitėve tė shumtė! por pajtohemė se mund tė jetė mė lam-je = stock pėr dimėr=rezervė, kur e mbjellimė sonėn, themi: po bėjmė lamė(dmth lamje rezervė pėr dimėr)

klm.
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 09:55   #49
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Fjala e radhės,

- Ljulja = luhatet= lėkundet = lėvrit = lėviz, si lisi qė luhatet nė stuhi.


Besoj se edhe kjo fjalė merrė burimė tek gjuha Shqipe:

luj(alb) = ljulja(sll) nga rrėnja me LU=lojė, shumės(nė gjuhėn popullore) "lojla".
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 10:32   #50
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
Pa pasur qėndrim kategorik, mė duket shumė pak e mundshme mundėsia qė keni sjellė, pėr arsye se ėshtė shumė largė themelit tė fjalės! Nė fakt mėse kjo ėshtė sinonim tė ngatėrrohet ljubi=lubi =puthė me lojė edhe pse ėshtė afėr nė dukje, por si the, fjalėt me koncept tė afėrt jan shumė por jo gjithmon kan domehtėnjen e njėjtė si, majė=mbajė
dhe maja, apo rujė dhe rrujė etj etj.


Nga Ganimetjo, ganimet, gruri nuk lihet nė pleme, stokimi i tij nuk bėhet nė pleme, por nė hambar! Plemja ėshtė ekskluzivisht e rezervuar pėr sonė, kashtė dhe pjellje, aty normalisht nuk vendoset misri as gruri shkaku i parazitėve tė shumtė! por pajtohemė se mund tė jetė mė lam-je = stock pėr dimėr=rezervė, kur e mbjellimė sonėn, themi: po bėjmė lamė(dmth lamje rezervė pėr dimėr)

klm.
Mos ti ngatrrojm tani lamen ose lėmen me plemen,sepse lama eshte vendi ku pastruhet-fshihet gruri,ose lahet gruri sepse ne kte rast lamja -pastrimi kan te njejtin kuptim,
Ne kte rast lemja-lenja dha lamja jon te nderlidhura mes vete dhe te gjitha shprehjet nuk mund te mos ken emertim te nderlidhur.Emra te nderlidhur te till bie fjala ,hekur-udhe,bukpjekes,prandaj emertimi i plemes nuk mund te mos jete i ndrlidhur pa-lamen ose paluemen-vendin ku palohen sana,talla,kashta,talla etj.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 10:41   #51
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
Fjala e radhės,

- Ljulja = luhatet= lėkundet = lėvrit = lėviz, si lisi qė luhatet nė stuhi.


Besoj se edhe kjo fjalė merrė burimė tek gjuha Shqipe:

luj(alb) = ljulja(sll) nga rrėnja me LU=lojė, shumės(nė gjuhėn popullore) "lojla".
lules i thuhet cveqe ne sllavisht pore lj ne te shumten e rasteve lexohet si l(L) pore kuptimi fjales lulaj nga slavishtje e ka te ngjashem me shqipen luja- luja..
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 10:48   #52
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
lules i thuhet cveqe ne sllavisht pore lj ne te shumten e rasteve lexohet si l(L) pore kuptimi fjales lulaj nga slavishtje e ka te ngjashem me shqipen luja- luja..
jo zotni ganimet, nuk po flas pėr cfeqe, por pėr fjalėn sllave ljulja=luhatet = lunė-->lujė(nuk e di a e ke dėgjuar ndonjėher), nuk po flas pėr lule, ama kjo fjalė e sllavishtės i ngjanė fjalės shqipe lulja! por s'ka lidhje nė domethėnje!
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 10:54   #53
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
jo zotni ganimet, nuk po flas pėr cfeqe, por pėr fjalėn sllave ljulja=luhatet = lunė-->lujė(nuk e di a e ke dėgjuar ndonjėher), nuk po flas pėr lule, ama kjo fjalė e sllavishtės i ngjanė fjalės shqipe lulja! por s'ka lidhje nė domethėnje!
ke te drejt
,e kom ngatrruar me lulen po edhe lulja sigurishte e ka mar emrin nga lujtjet qe ia shkakton era.ke te drejt,une e ngatrrova pore jo qellimisht.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 10:59   #54
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
ke te drejt
,e kom ngatrruar me lulen po edhe lulja sigurishte e ka mar emrin nga lujtjet qe ia shkakton era.ke te drejt,une e ngatrrova pore jo qellimisht.
S'ka gjė miku imė!

personalisht nuk mendoj se emri i "Lulės" erdhi nga luhatja nga era! por mendoj se vjen nga sezoni i lojės! Sezoni i lulės(pranvera) ėshtė sezoni i gėzimit dhe lojnave si pėr kafshėt ashtu edhe pėr njerėzit, sidomos nė tė kaluarėn kur njerėzit nuk i kishin shtėpit aq konfortabile siq i kemi ne sot, kapėrcimi i dimrit ishte njė gėzimė i madhė!
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 11:01   #55
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,425
Thanks: 79
Thanked 333 Times in 231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
po i thone ,Prishtinasi.
Pore ktu ka te bej me te lenmit ose te lamunit ,nga qe e ka mar emrin e fjales (LAM) .lamje,lanje...qe ka te bej me lamje te fasulles,grurit.,
Pe-lame ose po e vendosim ne p-leme-p-lame(aty pe lam kashten afer bishtenjave ??).fjale te ngjashme ne te folme kemi sa te duash ,pore jo ne kuptim,

si vijon:
Fjala nan,nåne,nent-d,pastaj daj,
dåj-ok,n-daj... e te mos i numroj. pore i kemi me bollek!
Sqarimi qe e bane tue u nise nga fjala themelore,lame,tingllon logjikshem.Pasi qe fjala lame nenkupton vendin ku lehet ushqimi i kafsheve.

Do sqarime tjera,ku fjalet qe dihen si sllave po i ktheni shqip,nuk po muj me i kuptue.
Ma merr mendja qe duhet te kete ligjshmeri qe percakton se si ndrrohen (zhvillohen) fjalet neper shekuj.
Etimologu,pervec ligjshmerise ne fjale ,duhet me e dijte mire gjuhen e vet njehere.Pastaj duhet me e dijte mire gjuhen tjeter me te cilen e ben krahasimin(serbo-kroatishten ne rastin tone),per me qene i besueshem(bindes) ne sqarimet e tij.

Ganimet,fjala pore nenkupton vrima(bira,carje).Ne rastet tua ti s`e ke fjalen per vrima,prandaj duhet me e shkrue : por.

Illyrian,
e paske mbushe thesin me e pa za,e vec je tuj i shpernda.
Haj ju lumte juve te dyve,per zellin.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 11:04   #56
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

http://translate.google.com/#sr/sq/dabome

edhe kjo fjal ka rrenjen shqipe,e cila ka kuptimin e asaj qe do veprohet si Da-ose du me ba , dabome do-bėme.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 11:14   #57
illyrianboyful
BACA KILĖ KAPUQĖ BARDHĖ
 
Avatari i illyrianboyful
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 572
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
illyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyerillyrianboyful ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
http://translate.google.com/#sr/sq/dabome

edhe kjo fjal ka rrenjen shqipe,e cila ka kuptimin e asaj qe do veprohet si Da-ose du me ba , dabome do-bėme.
dabome = do-bomė ->do-bojmė

e mundur ama nė kontekstin qė pėrdoret = si jo, po ashtu ėshtė, s'di si ta shpjegojmė derivimin! prandaj diēka si argumentė konkret ėshtė e vshtirė pėr tė sjellė, pėrpos se nė sllavisht nuk shpjegohet koncpti!
__________________
Nuk ėshtė i forti ai qė ngadhėnjen njerėzit, por i forti ėshtė ai qė ngadhėnjen vetėvehten!!!
illyrianboyful nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 12:38   #58
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 80
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Mollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Le ta marrim seriozisht,ti gjejme origjinen nga shqipja psh:

caritas dhe karandash.

Thuhet se erdhi karandashi turk ne Shqiperi mori dashin dhe la ..

Caritasi italian mori tasin dhe la ...

pra te dyja jan me origjine nga shqipja
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 13:33   #59
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mollos Shiko postimin
Le ta marrim seriozisht,ti gjejme origjinen nga shqipja psh:

caritas dhe karandash.

Thuhet se erdhi karandashi turk ne Shqiperi mori dashin dhe la ..

Caritasi italian mori tasin dhe la ...

pra te dyja jan me origjine nga shqipja
turqishtja?mos e nenvlerso turqishten sa te thuash se nuk eshte deg e Ilirishtes,Vet fjala TRAKI eshteTurqia e sotme,ku Q eshte zavendsuar me K dhe ky zavendsim i q me k ka ardh me kohe ,ashtu siq jon ndryshuar shum fjal edhe ne shqipen bashkohore...fjalet cunk ne cung,qynk ne qyng,shpi ne shtepi e shpaje..shtepiz..
Fjala,CARI-tash-TANI ,qare ka pas kuptimin e berjes se zgjedhjes se nji problemi plus ,tash eshte me kuptimin e zgjedhjes se problemit qitash ose mbrenda pak kohes -momentit.


Kara,ka ren, dha da e do po me te njejtin kuptin me shqipen.e hasim ne fjalet si me poshte(posta)do rregulloj ,do punoj,do mesoj etj dhe dashum me u da-shum ,ose me u dasht shum. shum fjal ku g -ja,eshte zavendsuar me q,(Q) ku po te riktheheshin do te i kishim dhjetra fjal me kuptim ne gjuhen shqipe.
Pastaj fjala turke-MERHABA e ka kuptimin pershendetje-mirseardhje,ka kuptimin e ngjashem si fjala shqipe:NDIHUNI SI NE SHTEPIN TANDE ose MER-HA-BEJ .
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2013, 14:50   #60
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Sllavishtja dhe Shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga illyrianboyful Shiko postimin
[

Nuk di a e kemi marrė fjalėn popullė nga latinishtja apo ata e morrėn si tė tillė nga ne, mbasi qė edhe rrėnjėt "piellė" i ka nė gjuhėn shqipe mund lirisht tė supozohet se ne e pėrdornimė kėtė fjalė si tė tillė qė nga lashtėsia, pėrndryshe do tė shtohej pytja, si i thonimė atėherė ne popullit para se ta huazonimė! milet, jo, sepse ėshtė arabe!
Nėse e lexoni edhe njė herė postimin tim qė ju keni komentuar atėherė ju edhe do ta gjeni pėrgjigjen se si ne i thuanim.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh Shiko postimin
Kjo fjalė e ka edhe njė kuptim tjetėr:

ROD = Pjellė nga roditi

Pastaj dyfjala naROD = popull ka prejardhje tė drejtpėrdrejt nga forma shqipe e kėsaj e cila ėshtė pėrpjellė nga e cila fjalė e ka prejardhjen edhe emri popull qė ne e huazuam nga latinishtja <-----e cila kishte huazuar kėtė nga gjuha jonė.
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur