Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-02-2014, 14:59   #1
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,197
Thanks: 157
Thanked 983 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Dorėshkrimi i Voynich

Stephen Bax nga departamenti i gjuheve te aplikuara te Univesritetit te Bedfordshire ne Angli thote se ka zbuluar 14 karaktere nga shkrimi i padeshifrueshem i Voynich. Ky doreshkrim qe ka kalur neper librarite e Dukateve te Europes Qendrore, eshte gjetur ne Itali. Mendohet te jete shkruar ne nje gjuhe te pakuptuar ne kohe te mesjetes.

Profesori mendon te jape nje konference mbi zbulimet e fundit ne Qershor 2014. keni parasysh se perafrimet qe ben i ka marre kryesisht nga gjuhet e lindjes se mesme & greqisht, per arsye qe i di vetem Stephen Bax.

http://www.youtube.com/watch?v=fpZD_...layer_embedded

Studimi i plote:

http://stephenbax.net/wp-content/upl...coding-BAX.pdf

Cilat jane emrat shqip per bimet qe ai identifikon:

1. Cilandro -------> Selino
2. Coriander------> Madanoz
3. Hellebore
4. Centaureia------>
[kerkova per kete lule dhe paraqitet shpesh ne kostumet arbereshe. Eshte e verdhe ose lejla dhe mbin vetiu ne Shqiperi]
5. Juniper ---------->Dellinje?
6. Nigella Sativa
7. Caroway
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2014, 15:33   #2
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Doreshkrimi i Voynich

Ky doreshkrim eshte nga misteret me te bukura,o siē e quajn Colin e Damon Wilson;Doreshkrimi me misterioz i botes.
border=
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2014, 15:33   #3
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,197
Thanks: 157
Thanked 983 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Doreshkrimi i Voynich

Ne faqen 58 te studimit, ju perheq verejtjen se fjala "i Zi" eshte e njejte si tek Turqit ashtu edhe tek Tataret, gje qe eshte shpjeguar ne origjinat e Turqve dhe ca racave te tjera qe jen infiltruar ne Ballkan, ne temat e historise.

Tek ne eshte ruajtuar ne fermanet e Dovletit per Kara-Mahmut pashe Bushatlliu ose Kara Aliu i Janines. Kara= I zi/Denimi me vdekje nga Sulltani.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2014, 15:38   #4
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,197
Thanks: 157
Thanked 983 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Doreshkrimi i Voynich

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ky doreshkrim eshte nga misteret me te bukura,o siē e quajn Colin e Damon Wilson;Doreshkrimi me misterioz i botes.
Po. Ka disa video ne youtube me ilustrime te pikturave te jashtezakonshme e te paidentifikushme te manuskriptit si nga ngjyrat edhe nga skicat.

Bax po thote qe ky shkrim eshte shpikur e perdorur mbase per nje gjuhe qe nuk qe shkruar ne ate kohe, njelloj si sistemi glagolitik.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2014, 15:45   #5
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,197
Thanks: 157
Thanked 983 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Doreshkrimi i Voynich

Serafim and Drague ndonje ide tek emrat e bimeve? Une jam tape andej.

Genti dhe Aesklepi jane sinonime te beimesise medicinale, ndersa ne pasaredhesit nuk dime as minimalisht emrat e barishteve ne gjuhen tone. Per kuriozitet, librat e lashte te botanikes jane ata qe komandojne cmimet me te larta se cdo botim ne fusha te tjera.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2014, 15:47   #6
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Doreshkrimi i Voynich

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Po. Ka disa video ne youtube me ilustrime te pikturave te jashtezakonshme e te paidentifikushme te manuskriptit si nga ngjyrat edhe nga skicat.

Bax po thote qe ky shkrim eshte shpikur e perdorur mbase per nje gjuhe qe nuk qe shkruar ne ate kohe, njelloj si sistemi glagolitik.
Nja dy i kam pare.

Tek shkrimi o si eshte shkuar e ka te gjithe "bukurin" e misterit..Studiozet, shprehen se eshte shkuar jo si doreshkrimet e tjera qe ne pergjithesis perdorin nje kod per tu deshifruar,"por me "lehtesi" sikur autori ta ket shkruar ne gjuhen e nenes.." Eshte histori misteri vertet e bukur.

Sot ne dark,po premtoi koha do ti perkrthej nja tre kater faqe te kopjuara.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-02-2014, 15:50   #7
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,197
Thanks: 157
Thanked 983 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Doreshkrimi i Voynich

Bimet qe kam vene aty, jane ato qe Bax thote qe i ka identifikuar si shkruhen. Nuk ma mbushi mendjen shpjegimi i tij deshifrues per Cilantron dhe Centaureia.

Mund te shkruanei me shume per Doreshlrimin ne se deshironi, per ata qe nuk kane lexuar per te. Mua me eshte dukur me disa elemente shume te ngjashem ne kulturen tone kur e kam verejtur disa vite me pare. Intersant eshte kompozimi i pigmenteve qe jane perdorur per ngjyrat e pikturave.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 00:23   #8
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Doreshkrimi i Voynich

Doreshkrimi Voynich.

Ishte viti 1912 kur nje koleksionist i librave te rralle,Wilfred Voynich...bleu per nje shume te konsiderushme doreshkrimin misterioz nga shkolla e jezuiteteve ne Mondragone te Frascatit (Itali ).Behet fjale per nje volum ne "oktave"(tip libri ku fleta paloset ne tre pale..), ne masen 18 per 27 cm,e perbere nga 204 faqe.Ne origjine kishte te tjera 28 por kane humbur.Eshte shkruar i "shifruar" qe ne shikim te pare thuhet tradicionale,e zakonshmja kaligrafi mesjetare.Pothuajse te gjitha faqet jane si te qendisura nga skica te vogla trupash nudo femror,diagrame astronomike e ēdo lloj tipi bime me shume ngjyra.

Doresshkrimi ishte i shoqeruar nga nje leter,e dates 19 gusht 1966,e shkruar nga Joannes Marc Marrci,rektori i Universitetit te Prages.Letra i ishte drejtuar studiozit te famshem jezuit Athanasius Kircher-sot i kujtuar veēanerisht per studimet mbi ipnozen-ku kallzohej qe libri ishte blere per 600 dukat-e nga imperatori i "Sacro Ramano Impero" Rudolfi i II i Prages.Kircher ishte nje ekspert ne kriptografi,sepse kishte botuar nje tekst mbi argumentin ne vitin 1963,ku i shpallte botes qe ja kishte dale te deshifronte heroglifet misterioze egjiptiane.Kjo gje te ben ta quash personazh fantazioz,ne qofte se eshte e vertete,siē dihet,qe deshifrimi vjen vetem nje shekull e gjysem me mbrapa per merit te Champollion.Nga ajo qe dihet,kircher i ishte futur punes per dekodifikimin e ndonje faqeje,nga kerkesa e te zotit,qe shprehej qe praktikisht ti kishte kushtuar gjithe jeten kot keti operacioni...

Nuk dime per ēfar rrugesh doreshkrimi kishte aritur ne Prage,por mundesia me e akredituar ishte qe ishte sjellur nga Anglia me inisiativen e te famshmit fallxhor te oborrit te mbretereshes Elisabeta,doktori John Dee,qe kishte vizituar Pragen ne 1584. Simbas disave,Dee kishte haritur te merte doreshkrimin nga duka i Nortthumberlan-it,qe kishte plaēkitur manastiret angleze mbi urdherin e mbretit Enrik-u VIII.Me vone,shkrimtari anglez Sir Thomas Browne tregon qe i biri i Dee fliste per "nje liber qe nuk permbante gje tjeter perveē heroglifeve",qe ai e kishte egzaminuar e studiuar ne Prage.
Per Marci,volumi misterioz ishte frut i punes ezoterike i nje tjetri te madhi,monakut e shkencetarit te shekullit XIII Roger Bacon.

Doreshkrimi Voynich (siē quhet sot) perben nje mister vertet te bukur sepse ngjan si shume i thjeshte:me te gjitha vizatimet e pemeve e bimeve,ne shikim te pare duket si "Bimesi",nje liber qe meson si te nxjerresh lengje porcione mbrekullie nga bimet.Nga ana tjeter eshte normale qe ka diagrame e tabela astronomike te zodiakut,sepse shume peme mblidheshin me Henen e plote o kur yjet e planetet ndodheshin ne nje date e pozicion te caktuar.

As Kircher nuk pati sukses ne dekriptimin e ne fund u dorezua,dhe ja kishte kaluar kolegjit jezuit te Romes,nga e cila me vone u trasferua ne duart e Jezuitve te Fraskatit.
Nga ana e tije,Voynich ishte i sigurte qe doreshkrimi nuk do te qendronte nje enigme,mjaftonte qe studioz te ndryshem te kishin mundesine ta studionin.Keshtu qe kishte shperndare kopie te origjinalit te gjitheve qe ishin interesuar.Nyja me e madhe per tu zgjidhur ishte te njihej gjuha me te cilen ishte shkruar:latinisht,anglishte e mesjetes,o mbase dhe gjuha d'Oc.Gjeja nuk dukej e pamundur,nga momenti qe skicat e bimeve ishin te titulluara,edhe se ishin shkruar ne kod.Por shume emertime ishin imagjinare.E njejta gje edhe per yjesit:mund te dalloheshin por emertimi i tyre nuk mund te vertetohej.Specialistet ne deshifrimin u munduan deri ne fund,duke aplikuar te gjitha metodat e dekriptimit duke arritur te nxjerrin 29 shkronja o simbole te ndryshme,por ēdo tentativ e perkthimit te tekstit ne nje gjuhe te njohur ishte e falimentuar. Por ajo qe me shume i bente te dyshonin studiuesit ishte fakti,edhe se e ēuditshme,ishte se teksti nuk ngjante te ishte shkruar duke ndjekur ēelesin e nje kodimi,por sikur autori e kishte shkruar ne shdervjelltesi,ashtu siē shkruhet ne gjuhen meme.Shume analista,filolog,studiues,gjuhetar,astronom,njohes te mire te metodave bakoniane u ofruan;edhe Bibloteka e Vatikanit vuri ne dispozicion zyrat e librat per te aritur ne nje konkuzion.E kote.Doreshkrimi misterioz vazhdonte te mos pranonte te zbulonte sekretin e tije,o mbase me mire te thuhet,sekretet e tija.

Ne vitin 1921 nje profesor i filozofise ne Universitetin e Pennsylvania,William Romaine Newbold,shpalli qe me ne fund kishte aritur te zbulonte codin sekret te librit.Do ta shpallte ne nje takim qe do te mbahej ne Filadelfia ...
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2014, 03:42   #9
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 63 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Doreshkrimi i Voynich

...ne Shoqerin amerika te filozofis.Gjeja e pare qe e kishte ndihmuar ishte ti pershtatej ēdo simboli nje shkronje te alfabetit romak,duke shkurtuar grupin nga 29 ne 17 njesi.Perdori fjalen latine conmuto o commuto (kontrat,shkembim) si fjale ēeles ariti te nxirrte keter versione te teksit,nga e cila e fundit,e drejta,vinte direkt nga fjalet latine e nga anagrami i tyre.Ne kete pike mjaftonte te bashkoje per te aritur nje doreshkrim te mbrekullushem shkencor,e te dokumentonte qe Bacon ishte nje gjeni i paharitshem.

Gjeja,nga krahu tjeter,ishte e ditur.Ishte pikerisht Bacon,qe ne nje pjese te Opus mais,qe i kishte futur Kolombit idene qe Indiet mund te arriheshin duke u nisur nga Spanja.Ne ditet e rendesishme te vena ne studimet e rrepta te disiplinave si alkimia dhe shkencat dogmatike siē ishin caktuar nga i madhi Aristoteli,Bacon ndryshe mbronte nje njohuri te re,e cila bazohej mbi eksperimentin e oservimit dhe per kete edhe ishte burgosur.Sepse duke hedhur poshte autoritetin aristotelik ai nuk pranonte as ate te Kishes.Ne "Qyeteti" i Zotit Agustin paralajmeronte umanitetin te kishte kujdes nga fshehtesite e shkences dhe te intelektit,qe ishin pengesat kundrejte shpetimit.Roger Bacon edhe si adashi i tije elizabetian Francis Bacon,e kuptonte qe nje qendrim i tille tregonte vetvrasjen e intelektit;megjithate,duhet ti njohet qe duke qene nje bir i kohes se tije,Opus maius eshte nje veper me plot gabime e paragjykime.
Po,ne qofte se Newbold ka te drejte,Bacon ishte nje nga me te shkelqyerit shkenctar me perpara se Newton.Perdorte shpesh nje mikroskop i ndertuar nga vet ai per te veshtruar celulat e spermatoxojet-keto i referoheshin vizatimet me kafshet e vogla ne ane te librit te ngjashme me larvat (girini)-dhe realizoi nje teleskop shume perpara Galileut,ku zbuloi nebulozen e Andromedes qe ishte nje galaksi ne forme spirale.Newbold prezonton nje oservim te Bacon-it dhe i atributon pikerisht kete pershkrim te trupit qellor:"Ne nje pasqure te perkulur ka mundur te veshtroje nje yll ne formen e kermillit...midis anijes te Pegasusit,koronen e Andromedes e koken e Kasiopeas"(Eshte e ditur qe Bacon njihte perdorimin e lenteve te konkave dhe te pasqyrave...).Gjithmon Newbold deklaron qe nuk ja kishte idene per ēka do te veshtronte duke drejtuar teleskopin ne ate drejtim.E madhe ishte domethen befasia kur vuri re qe "kermilli" nuk ishte gje tjeter perveē se nebuloza e Andomedes.

I pari qe vuri ne dukje disa pika te dobta e metotes te paraqitur nga Newbold,ishte David Kahn,ekspert kriptogafik,ne librin e tije me titull The Codebreakers.Metoda qendron ne "dyfishimin"e shkronjave qe perbejne nje fjale.Keshtu, per shembull,"oritur" behet or-ri-it-tu-ur.Zgjidhja e tekstit vjen me ndihmen e fjales ēeles "conmuto",e me shtesen e shkronjes "q".Por si mund te proēesi ne te kundert,qe do te thote,kur Bacon trasferonte tekstin origjinal ne te shifruar ? Kahn afirmon:Shume kode njezeri,e me vetem nje adrese,jane interpretuar gabim;eshte e sigurte qe mund te shifrohen mesazhet,por eshte pothuajse e pamundur dekriptarli.Newbold duket i vetmi rast unik i njohur ku presanton eksaktesisht te kunderten".

Newbold vdiq ne 1926,kur ishte shtadhjete vjeē.Dy vite me vone,miku i tije Roland G Kent botoi rezultatet e kerkimit te tije ne nje liber me titull The Cipher of Roger Bacon,nje tekst i pranuar nga shume studiues,midis te cileve,per shembull,Etienne Gilson.
Por ishte nje nxenes qe,sepse kishte aplikuar ne ekstrem sistemin e aplikuar nga Newbold,qe nuk ishte deklaruar i kenaqur.Ishte doctor John M Manly...
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-05-2019, 20:33   #10
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dorėshkrimi i Voynich

U deshifrua me ne fund, pas 600 viteve.

Thyhet kodi i tekstit mė misterioz nė botė

Pėr 600 vjet ka refuzuar tė heqė dorė nga sekretet e tij dhe ka rrahur disa nga kokat mė tė shkėlqyera nė botė, pėrfshirė Alan Turing.

Ekspertėt thonė se dorėshkrimi i Voynich, i njohur si 'teksti mė misterioz nė botė', pėrmban kode, shprehje magjie, mesazhe aliene dhe madje propagandė komuniste.

Pėrfundimisht, shumica u pajtuan se ishte ose e pamundur tė zgjidhej ose tė shkruhej ndryshe si njė shaka e pėrpunuar praktike.

Por njė ekspert i gjuhėsisė nga Universiteti i Brigjeve tani ka zbardhur misterin dhe atė brenda dy javėsh.

Doktor Gerard Cheshire shpjegoi atė qė ishte shkruar nė njė gjuhė tė vdekur - proto-romance - dhe pastaj duke studiuar simbolet dhe pėrshkrimet e tyre ai deshifroi kuptimin e fjalėve.

Ai zbuloi se dorėshkrimi pėrmban informacion mbi bimėt mjekėsore, larjen terapeutike dhe leximet e astrologjisė nė lidhje me seksin, ēėshtjet e mendjes femėrore dhe prindėrit.

Teksti ėshtė shkruar nė pajtim me besimet religjioze romane-katolike tė asaj kohe.

Manuskripti Voynich pėrmban edhe foto tė femrave lakuriqe. Ai ishte shkruar nga murgeshat dominikane si burim reference pėr Maria e Castile, mbretėresha e Aragonės (1401–58). Nė 200 faqe tė tij janė edhe disa nga fotot e saj.

Pėr mė tepėr, disa nga tekstet e manuskriptit pėrdorin fraza dhe shprehje latine, duke bėrė atė edhe mė tė vėshtirė pėr ta deshifruar.

Manuskripti Voynich mori emrin sipas Wilfrid M. Voynich, njė shitės i librave nga Polonia, i cili e bleu atė nė vitin 1912, ndėrsa libri sipas akademikėve ėshtė shkruar nė Evropėn Qendrore rreth shekullit 15.

Nė mesin e atyre qė u pėrpoqėn ta deshifrojnė manuskriptin mė herėt ishte edhe Alan Turing, kolegu i tij Bletchley Park, dhe FBI gjatė Luftės sė Ftohtė.

Sipas pohimeve tė tanishme tė Cheshire teksti ėshtė nė gjuhėn proto-romance, njė latinishte vulgare, e kombinuar nga simbolet e njohura dhe tė panjohura nė alfabetin e saj.

Ēfarė “sistemi shkrimi” ėshtė pėrdorur nė manuskript?

Gjuha e pėrdorur nė alfabetin e dorėshkrimit tė Voynich shkon nga a deri nė z.

Alfabeti i saj pėrdor njė numėr simbolesh tė panjohura krahas simboleve mė tė njohura. Nuk pėrfshin shenjat e pikėsimit tė dedikuara. Disa nga shkronjat kanė variante simbolike pėr tė treguar pikėsimin. Disa nga variantet e simboleve tregojnė theks fonetik. Tė gjitha shkronjat janė shkruar me tė vogėl, nuk ka konsonante tė dyfishta, dhe pėrfshin disa fjalė dhe shkurtime nė latinisht.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-05-2019, 09:25   #11
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Dorėshkrimi i Voynich

Edhe ky deshifrimi i fundit do ta pesoje si ai i parafundit pas njė pushimi tė shkurtėr do tė dali dikushi tjeter me njė deshifrim tė saket e jo si ky i cili mundohet tė na sqaroje se cilat ishin kėto bimet sheruese nė kėtė dorshkrim kur shifet me s'y se aty bėhėt fjalė pėr shebdetin e fėmrave. . Madje na spjegon ky sharlo se bėhet fjalė pėr femrat nudo. . Kjo i bie njėsoj sikur ta shofim njė film pa za te kohės sė Ēaplinit !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur