Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-04-2014, 00:35   #21
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

peshkaqeni33, nese e gjeni te vetmen fjalė diku nė postimet e mia qė unė kam mohua autoktonin tonė, atehere keni te drejtė te mė korrigjoni, por, nė asnjė mėnyrė jo, dhe jam i bindur se ne jemi vendas e jo te ardhur, por sa i perkete gjuhėsisė,mė shumė se 30% te fjalve nė gjuhen tonė janė huazime, dhe,kjo nuk do thotė asgjė, nuk ėshte aspak negative, perkundrazi, por vetem se deshmohet se ne jemi shumė te vjetėr nė trojet tona !

Gjuhėn sanskrishte apo hindishten, ne nuk e huazuam drejte per sė drejti nga kontakti i parė me hindet e Hindisė se perndryshe ne sot do ishim asimilua prej tyre, do ishim nja 200 milion hindian te gjuhes sanskrishte ne Shqiperi, por jo, ne huazuam nga ta vetem se perms kontakteve te shkurta, do thotė kalimtare, tregtare bujqesore blegtorale e jo perzierje etnike, te lutem pra, mos ta konsiderojmi perkatesin e nje populli vetem sipas gjuhes, ne mbetem ata qe ishim, nje popull dinarik qe eshte i veēant nė kete pjesen e europes, antropologjia e ka deshmuar ...gjuehsija eshte krejte tjeter, pra, mos te lakmojmi ne ide te mrapshta me vetknaqesit e lavdatat se gjoja ne shkuam deri atje ne Indi e ku ta di une...keto jane vetem se veteknaqesi tonat qe demtojen shkencen shqiptare pa asnje pergjegjesi ku secili sot boton libra me permbajtje plote me fantezi....pra, ne duhet t'iu themi ketyre personave stop, eshte e teprume kjo, kemi Akademiket tane...nuk kemi nevojen per genjeshtrat e Xhunges e Kocaqit ...atyre do iu themi stop, ka arrdhur koha dhe une nuk dua ta mashtroj as popullin tim as te marrė nė qafė rinin shqiptare me keto genjeshtra, pra mbeshtes vetem Akademin e shkencave shqiptare !

... e lexuat aty siper se si shprehen profesoret tane nga Prishtina ?
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2014, 01:38   #22
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Si ka mundesi kjo qė nė njė forum shqiptar ti besohet njė te humburit.... i cili e hedh njė guri nė det e qė 8 milion shqiptar nuk mund ta nxjerrin ?

...lexojeni njehere gjndjen e tij te mjerushme, duhet te kemi meshirė,si nuk ka asnjė mjek as njė klinik te ne qe ti sheroje kėta njerėz ?
Qe sa ēka shkruan ne Blogun e tij personal:
==========================
Ēlirim Xhunga:Elizabethė e Anglisė, Moj Prostitutė Pise!

Unė moj PISE angleze apo gjermane kam nderin tė jetoj i bllokuar nga ti pa asnjė pjesėmarrje nė kėtė mut shoqėrie pėr mėse dhjetė vjet me radhė, duke mė prishur faqe tė tėra shkrimesh nė shtyp, duke bllokuar qė nga viti 2006 tė gjitha faqet e shtypit pėr mua, duke prishur faqe tė panumėrta nė internet, bllokime interneti, mbyllje adresash interneti, bllokimin e faqes time nė Scribd, Facebook, duke mbyllur tė gjitha dyert e administratės shtetėrore, pėrveē birucave tė policisė, duke mė penguar aktivitete private, duke mė privuar kėshtu nga sigurime shoqėrore e shėndetėsore, duke mė shkaktuar aksidente me pasojė brinjė tė thyera dhe helmime tė herėpashershme nga njerėzit e tu, bombardime me rreze elektro – magnetike, djegje dhe thyerje me rrezatimet e tua elektro – magnetike tė orendive shtėpiake, djegje llambash e shpėrthime pllakash nė mure, thyerje tavash gatimi ndėr duar, dhe mjaft krime tė tjera qė unė nuk i pėrmend pasi nuk dua tė lėndoj duke i pėrmendur njerėzit e mi.

Pėr tė shpėtuar lėkurėn, moj PISE, ke ngritur njė popull tė tėrė, po aq pis sa edhe ti! Njė popull kriminel i vėrtetė! Zaten, prandaj dhe nuk i kanė shkuar kurrė punėt mbroth, pasi nė jetė tė jetėve ka shkuar pas kafshėve si ti!"

Ēlirim Xhunga HISTORIANI i yni i cili na zbulon se, latinishtja deh greqishtja rrjedhin nga shqipja, dhe ne duhet ti besojmi ketij te ēmendurit ?!
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-04-2014, 21:59   #23
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Kreks, pse e shikon ceshtjen i vendosur ne nje transhe. Pse nuk e leviz piken e veshtrimit.

Pse e kundershton me kaq force hipotezen qe shqipja eshte mema e ketyre dy gjuheve? Dhe pse te duket kaq e cuditeshme ty ky perfundim. Ka nje rrjedh llogjike qe te con ne kete perfundim po te ndiekesh historin dhe gjurmet qe ajo ka lene ne gjuhe.

Gjuhetaret qe ti ke cituar, nuk kane qene perendi, njerez kane qene. Njerez qe kane jetuar ne nje epoke ku informacioni ka qene me i paket dhe mbledhja e informacionit ka qene me e veshtire. Keshtu qe bindjet e tyre jane formuar ne varesi te informacionit qe kane patur. Shume prej tyre njohurit mbi shqipen i kane patur te cunguara, ose i kane marre te servirura nga te trete.

Gjitheshka eshte e thjesht, pse na e bene te nderlikuar.
Ne kemi nje mori emrash dhe foljesh(foljet e zgjedhimit te dyte dhe te trete) qe kane rrenje nje rrokeshe te cilat nuk i ka asnje gjuhe tjeter ne Evrope. Kjo tregon qe gjuha jone vjene e dlire dhe e pa perpunuar dhe e pa deformuar. Pra ne kemi nje gjuhe qe bazohet teke rrenjet e fjaleve, prandaj eshte llogjike te mendohet se eshte nje gjuhe rrenje per gjuhe te tjera. Dhe shembuj cuditerisht ka plote qe ta mbushin mendjen. Me plote se kaq cfare te kerkojme me. Ai djali (Clirim Xhunga) po thot ja ku eshte ujku, ti thua prit te gjejme gjurmet.
folja hap=H'ape viene nga indishtja, =appe=hapje=qelje,
italisht apro
greqisht anigo

Tani kush eshte rrenja e ketyre fjaleve? Kush eshte gjuha rrenje?
C'na duhet ne, si e mendon njeri apo tjetri, kur ne faktet i kemi para syve.
=hape==H'ape viene nga indishtja, =appe=hapje=qelje,

si edhe te gjitha gjuhet tjera ...
=opinn(island)=hape
=hape(alb)=hape=apé, "h" ka mbetur tek ne...ā=ō te njejta..hape=ape=ā pe,
=apé déren=...dialekt tetovar.
=open(bask)=hape
=ανοιχτό(gr)=hape
=uvr (fr)=hape
=apro(it)=hape
=aperi(lat)=hape
=opinn(island)=hape

kjo eshte shperndarja e gjuhve: deshtem ne apo jo; 2+2=4 e JO 3 !


edhe sikur te ēmendeshim ne, pa e mesuar Bopin Bailly, meijer, ēabej e tjere studiues qe fillojne nga gjuha hinde-skite e pataj keta te fundit e sjellin tek ne ne ballkan dhe dega tjeter ne itali e francė si dhe gjermani... ne NUK kemi ku shkojmi, duhet ti pranojmo keto rregulla se ky eshte ligji i shkences e, tjeter nese dojmi te besojmi ne fantezi e perralla e te mashtrohemi me vete veten tone edhe me tej si kemi veprua keto 20 vite te ushqehemi me genjeshtra kocaqiane si edhe nga ky i fundit xhungagjia ku qe te dyve iu ka humbur rruga ...atehere ne veten e kemi denuar...dhe si duket Akademia jone eshte mbeshtetur per muri i ka qua duart perpjete, ose duhet t'ia leshoje rrugen budallenjve ose ti luftoje por nuk kane sesi te luftojne kunder te humburve..... atyre qe mirren me te shara...

percille Kocaqin Xhungen ju lutemi... rrjeti elektronik eshte ne hall prej tyre..... sot me shume i besohet nje te ēmendurit se sa nje Akademiku...tragjike per popullon shqiptar !__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 01:27   #24
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

=shqip-daneze=


=shqip-sanskrishte=


=shqipe-greqishte==shqipe-sllavishte=


=shqipe-turke==shqipe-vellahe==shqipe-italiane==shqipe-gjermane=
=shqipe-baske==shqipe-franke==shqipe-latine=__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 01:51   #25
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Per te deshmuar se shqipja jone eshte gjuhe vendase ne duhet te gjejmi argumente tjera me fjale te cilat nuk krahasohen me asnje gjuhe te permendur siper; atehere vertete mund te themi se shqipja eshte gjuhe e veēant dhe e jona !

Huazimet qe i kemi marrur ne gjuhen shqipe te cialt erdhen nga stami(bregu i Gangit e deri te ne nė Adriatik, keto nuk jane fjale shqipe por huazime nga indo-skitishtja, indo-gjemanishtja, skito-etruskishtja, dako-gotishtja, franko-baskishtja, balto-sllavo-latinishtja etj...pra, te jemi te bindur se: NE ASNJEHERE NUK SHKUAM NE Indi as ne Kine e as neAngli, as nė Francė, nuk shkuam as nė Spanjė, nuk shkuam as nė Poloni, as nė Kaukaz, as nė Egjipt, as nė Mezopotami, ne nuk shkuam nė asnjerin prej ketyre vendem thjeshte jemi vendas, thjeshte nuk kemi prejardhje as nga Azia, as nga Rusia, as nga Kaukazi...as nga Egjipti...pra: jemi popull autoktone por nga numri i madh i fjalve qe huazuam nga keta popuj kjo deshmone se jemi popull shumė i mashtė nė trojet tona dhe se kontaktet mes popujve te ndryshem ka mundesuar huazime te nevojshme e te duhura te fjalve te cialat prej kohesh janė pervetesuar ne gjuhen shqipe !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 12:30   #26
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Sipas Robert D'Angeli nė "Enigma" thotė kėshtu:

"....shumica e gjuhėve dhe dialekteve pellazgjike tė vjetra kanė humbur prej kohesh, njashtu si humbi gjuha hitite, etruske, lidiane e bizantine, por edhe ka edhe tė tjera qė kanė shpetuar, disa gjuhė nė Azinė e vogėl, nė Toskanė, dhe bregdetin Adriatikė, dhe nėse sot ende ndihen elemente pellazgjke nė Greqi, nė Italiė, nė Siciliė nė korzikė si dhe Sardenjė e tjera, mos tė harrojmi se, duke u bazuar nė tė dhėnat tjera, ne nuk do kerkonim nga shqiptarėt e sotėm, qė kanė nevojėn tė reformohen e qė pėr shkaqe tė situatės gjeografike dhe shkaqet e rrėthanave tjera ata janė vonuar pėr sa i pėrketė civilizimit tė sotėm, ti permbledhin tė gjithė termat e tė gjitha format qė i flisnin popujt vjetėr pellazgė qė duke iu falemenderuar kontaktit tė tyre mė popuj tė ndryshėm sot shqiptarėt e kanė zhvilluar dhe perfekcionuar gjuhėn e tyre gjatė mivjeēarve tė kaluar pėrmes huazimeve tė duhura e tė pasururuara."
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 12:41   #27
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Per te deshmuar se shqipja jone eshte gjuhe vendase ne duhet te gjejmi argumente tjera me fjale te cilat nuk krahasohen me asnje gjuhe te permendur siper; atehere vertete mund te themi se shqipja eshte gjuhe e veēant dhe e jona !

Huazimet qe i kemi marrur ne gjuhen shqipe te cialt erdhen nga stami(bregu i Gangit e deri te ne nė Adriatik, keto nuk jane fjale shqipe por huazime nga indo-skitishtja, indo-gjemanishtja, skito-etruskishtja, dako-gotishtja, franko-baskishtja, balto-sllavo-latinishtja etj...pra, te jemi te bindur se: NE ASNJEHERE NUK SHKUAM NE Indi as ne Kine e as neAngli, as nė Francė, nuk shkuam as nė Spanjė, nuk shkuam as nė Poloni, as nė Kaukaz, as nė Egjipt, as nė Mezopotami, ne nuk shkuam nė asnjerin prej ketyre vendem thjeshte jemi vendas, thjeshte nuk kemi prejardhje as nga Azia, as nga Rusia, as nga Kaukazi...as nga Egjipti...pra: jemi popull autoktone por nga numri i madh i fjalve qe huazuam nga keta popuj kjo deshmone se jemi popull shumė i mashtė nė trojet tona dhe se kontaktet mes popujve te ndryshem ka mundesuar huazime te nevojshme e te duhura te fjalve te cialat prej kohesh janė pervetesuar ne gjuhen shqipe !

A ti po do me na vnue neve kushte a?
Ne ty me te deshmu qe jemi autokton ne baze te kushteve tua debileske pa asnje lidhje me problematiken a?

Ti, djali i d'anzhelise, shkrimtarit te romaneve te kota me permbajtje historike nga fantazia e tij infant te cilat qe turperuar t'i botonte vet sa ishte gjalle?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 12:50   #28
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
=hape==H'ape viene nga indishtja, =appe=hapje=qelje,
Ne cilin vit na ka pushtu india ne shqiptareve o d'anzhel matrapazi?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 13:05   #29
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Deshifrime nga Robert D'Angeli nga libri Enigma
shkrimevet pellazge dhe gjuha e tyre ?

=ZIVAE=ZIVAE=VIE qe do thotė
=ZIVAJ=VIVE ! =Rroftė ! shendet ! Santé !


kėtu kemi mbishkrimet karriene egjiptiene deshifruar sipas D'Angjelit;

Nuk e kuptoj se, ēka e ka shtyrė njė autorė te gjuhės frenge qė te spjegoje dhe te beje pershkrimin e kėsaj fjale "zivae"=vie ne gjuhen sllave ?
=ŽIVAJ= perfundon me "j" saktesishte si tek sllavishtja me shkronja latine ?

Ne tri faqe te ndryshme hasim tri mbishkrime te ndryshme pellazgjike ku eshte e shkruar fjala "Zivai"=Jetė
Edhe se eshte enjohur si fjale nga sllavet rrenja "zivaj" apo "zhivaj" si e shofim nė gjuhen lituaniane eshte shume e perafert:

Lituanishte:
=gyveno=
=giveno=
=Živeno=ziveo=zivaj=
=GIVENO !
=giv=rroftė, sanskrishte
=Zivaj="Vie, (JETĖ shq. ) =Santé= du albanais dialectale que les slaves ont empronnté."
Njashtu eshte edhe per fjalen "qetorove" te gjetur ne Linear B: =qeterowe=kater...!..pranaj ato genjeshtrat serbo sllave nuk pijne ujė, keto tableta jane te shkruara nga skitet e lashtė, mos te mendojmi se erdhen hindet nga Gangi te na i shkruajne keto tableta, fakti tregon se, ishin i vetmi populli skit q epercolli keto shkrime.. qe lidhje nuk kane serbet me keta popuj...perpos qe edhe keta e huazuan gjuhen "qetvoro" qetiri=kater nga keta hindo-skitet;


Mirėpo kur e shofim rrėnjen =Giveno= Rroftė nga Lituanishtja dhe "give" nga sanskrishtja hindiane lehtė mund te vertetohet kjo se; kurrėsesi nuk ka patur mundėsi qe sllavėt ta huazonin nga gjuha shqipe fjalen "give" duke parė hapsiren gjeografike dhe lidhjet e ngushta te vendeve Balte nė veri, mund te thuhet popuj tjere ndoshta huazuan nga gjuhet Balte e qė kėta baltet e huazuan nga hindet ku mė vonė arrijti deri tek ne permes endacakėve skit e jo e kunderta nė asnjė mėnyrė !
=GIVA= rroftė, vivre..
=ŽIVAJ= rroftė apo jeto !

Te shofim se si e vlersonė gjuhėn shqipe Robert D'Angjeli nė "Enigma"
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 13:30   #30
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Deshifrime nga Robert D'Angeli nga libri Enigma
shkrimevet pellazge dhe gjuha e tyre ?

=ZIVAE=ZIVAE=VIE qe do thotė
=ZIVAJ=VIVE ! =Rroftė ! shendet ! Santé !


kėtu kemi mbishkrimet karriene egjiptiene deshifruar sipas D'Angjelit;

Nuk e kuptoj se, ēka e ka shtyrė njė autorė te gjuhės frenge qė te spjegoje dhe te beje pershkrimin e kėsaj fjale "zivae"=vie ne gjuhen sllave ?
=ŽIVAJ= perfundon me "j" saktesishte si tek sllavishtja me shkronja latine ?

Ne tri faqe te ndryshme hasim tri mbishkrime te ndryshme pellazgjike ku eshte e shkruar fjala "Zivai"=Jetė
Edhe se eshte enjohur si fjale nga sllavet rrenja "zivaj" apo "zhivaj" si e shofim nė gjuhen lituaniane eshte shume e perafert:

Lituanishte:
=gyveno=
=giveno=
=Živeno=ziveo=zivaj=
=GIVENO !
=giv=rroftė, sanskrishte
=Zivaj="Vie, (JETĖ shq. ) =Santé= du albanais dialectale que les slaves ont empronnté."
Njashtu eshte edhe per fjalen "qetorove" te gjetur ne Linear B: =qeterowe=kater...!..pranaj ato genjeshtrat serbo sllave nuk pijne ujė, keto tableta jane te shkruara nga skitet e lashtė, mos te mendojmi se erdhen hindet nga Gangi te na i shkruajne keto tableta, fakti tregon se, ishin i vetmi populli skit q epercolli keto shkrime.. qe lidhje nuk kane serbet me keta popuj...perpos qe edhe keta e huazuan gjuhen "qetvoro" qetiri=kater nga keta hindo-skitet;


Mirėpo kur e shofim rrėnjen =Giveno= Rroftė nga Lituanishtja dhe "give" nga sanskrishtja hindiane lehtė mund te vertetohet kjo se; kurrėsesi nuk ka patur mundėsi qe sllavėt ta huazonin nga gjuha shqipe fjalen "give" duke parė hapsiren gjeografike dhe lidhjet e ngushta te vendeve Balte nė veri, mund te thuhet popuj tjere ndoshta huazuan nga gjuhet Balte e qė kėta baltet e huazuan nga hindet ku mė vonė arrijti deri tek ne permes endacakėve skit e jo e kunderta nė asnjė mėnyrė !
=GIVA= rroftė, vivre..
=ŽIVAJ= rroftė apo jeto !

Te shofim se si e vlersonė gjuhėn shqipe Robert D'Angjeli nė "Enigma"
Pergjigj-iu pyetjes o d'anzhel matrapazi!
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 14:55   #31
Altin Kocaqi
Anėtar
 
Avatari i Altin Kocaqi
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 93
Thanks: 2
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Altin Kocaqi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Ne radhe te pare Clirim Xhunga vdiq para ca kohesh keshtu qe Kreksi nuk do ket mundesin ti haj k......
Punen e Xhunges nuk e njohe dhe nuk jam marre me te ...Nje nga veprat e tij..ne se mbaje mende mire eshte perkthimi i Aristidh Koles ne shqip.Aristidh Kola ishte miku i Xhunges...ndaj nje pleher e ndyre serbe si Kreks Dardan Leshi sigurisht qe nuk do i vij mire se i ka shkerdhyer serbin e zemres se vete
Altin Kocaqi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 14:59   #32
Altin Kocaqi
Anėtar
 
Avatari i Altin Kocaqi
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 93
Thanks: 2
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Altin Kocaqi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Greqishtja e vjeter ka shume fjale shqipe si fjalet "vi,vash,vete,iki,ike,vraptin,vrahe,ndreqin etj. Keto fjale pranohen nga e gjithe bota se jane fjale paragreke-pellazge. ...ajo qe dihet eshte se latinishtja ka huazuar fjale nga greqishtja....por ne se shqipja eshte nena e tyre..kete nuk di ta them.....pasi sic po shihni kohet po na zhgenjejne sepse ka plote kopila qe flasin shqip por gjakun e kane me te helmuar se vete serbet.zoti e ruajt shqiptarin nga dobicat qe shtiren per shqiptare.
Altin Kocaqi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 15:21   #33
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Pse iu ka ardhur fundi genjeshtarve te cilet mashtruan rinin shqiptare keto 20 vite me idet pellazgomanjake ?

[IMG]Diodori Sicilisė nė Librin III, dhe Pauzanias nė Atik e spjegojnė kėtė se, Grekėt shkruanin me gerrma para te vjetra edhe para atyre fenikase qe i kishte sjellur Kadmosi dhe se alfabeti Pellazgjikė ose alfabeti i vertetė i grekėve te vjetėr ishte ndryshe nga ai fenikas.Njė njohės i antikitetit di te gjėje lidhjet mė te thjeshta: mirėpo nuk ėshtė aspak e vertetė kjo se, alfabeti grek nuk ėshtė fenikas. Shpikja e gerrmave qė iu ka dhėn disave diskutime te mbrapshta, ėshtė mė sė e thjeshta nder te gjithat sepse kjo shpikje iu takon dhjetra popujve. Mirėpo ky shkrim aqė i thjeshtė qė i veēon disa popuj te qytetruar e disa te pa qytetruar por nė realitet shpikja ėshtė bėrė nga popujt mė te pa qytetruar, barbarėt ! Platoni neve na spjegon se, skitėt i njihnin gerrmat dhe se karakteri "pellazgjikė" ose "grekė" ishte pa dyshim i atyre skitve barbarė, mė te pa qytetruarve.[/IMG]..po edhe genjeshtrave tuaja Altin Kocaqi iu ka ardhru fundi...!
mjaftĖ e ke mashtrua popullin shqiptar ti e kompania jote qe keni veprua ne interes te serbeve per te shembur Akademine tonė ...por nuk keni per t'ia arrijtur ...kurrė !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 15:32   #34
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Altin Kocaqi Shiko postimin
Greqishtja e vjeter ka shume fjale shqipe si fjalet "vi,vash,vete,iki,ike,vraptin,vrahe,ndreqin etj. Keto fjale pranohen nga e gjithe bota se jane fjale paragreke-pellazge. ...ajo qe dihet eshte se latinishtja ka huazuar fjale nga greqishtja....por ne se shqipja eshte nena e tyre..kete nuk di ta them.....pasi sic po shihni kohet po na zhgenjejne sepse ka plote kopila qe flasin shqip por gjakun e kane me te helmuar se vete serbet.zoti e ruajt shqiptarin nga dobicat qe shtiren per shqiptare.


Greket e vjeter janė kėta Hindo-skitet qe ti mundoshesh te mashtrojsh lexuesin shqiptarė se ata skito pellazget etū ishin vendas(autoktonė) por kėto genjeshtra nuk do te shiten me tej....kanė marrur fund sepse ne populli autokton qė jemi nuk kemi kurrefare lidhje as me keta skitet=greket e lashte qe ti na i bėn shqiptar nga padituria jote ose e bėni sepse jeni i shitur tek greket apo serbet...?

"Diodori Sicilisė nė Librin III, dhe Pauzanias nė Atik e spjegojnė kėtė se, Grekėt shkruanin me gerrma para te vjetra edhe para atyre fenikase qe i kishte sjellur Kadmosi dhe se alfabeti Pellazgjikė ose alfabeti i vertetė i grekėve te vjetėr ishte ndryshe nga ai fenikas.Njė njohės i antikitetit di te gjėje lidhjet mė te thjeshta: mirėpo nuk ėshtė aspak e vertetė kjo se, alfabeti grek nuk ėshtė fenikas. Shpikja e gerrmave qė iu ka dhėn disave diskutime te mbrapshta, ėshtė mė sė e thjeshta ndėr te gjithat sepse kjo shpikje pervetsohet nga dhjetra popuj.

Mirėpo ky shkrim aqė i thjeshtė qė i veēon disa popuj te qytetruar e disa te pa qytetruar por nė realitet shpikja ėshtė bėrė nga popujt mė te pa qytetruar, barbarėt ! Platoni neve na spjegon se, skitėt i njihnin gerrmat dhe se karakteri "pellazgjikė" ose "grekė" ishte pa dyshim i atyre skitve barbarė, mė te pa qytetruarve."

Poashtu edhe per kete fjalen "qetorove" ne Linearet qe ti je muandua te spjegosh diqka ...marrina, duke thene se; "ne ato kohera nuk kishte aritmetik"...e qė kjo fjalė eshte indo-skite qe do thote "kater" 4...ti shkon a mirresh me fantezi tjera edhe tek Liearet tjerė, ku aty spjegimin rreth "vina-gra" ti ke dhėnė teza te mbrapshta thuase aty ne dyqane shiteshin "grat" paska kene sipas teje tregu i grave...kurse ne realitet eshte fjala per shitjen e "veres dhe uthlles" spjegimin e ke tek tema pėr linearet ne kete rubrik...
===========================
Shkrimet Egjeane kuptohen permes gjuhes shqipe dhe vėllahishtes ?

1) di-pa me-zo-e e ti-ri-o-we-e.(treshe)
=ēipa me tri vegė=
2) di-pa me-zoe qe-to-ro-we.
=ēypa(vegsh) me katėr vegė=qetorove= (fjalė skite) =katėr..4 pėr te cilėn serbėt deh sllovenet tentonin ta pervetsonin se gjoja eshte nė gjuhet sllave, por ata mashtrohen vetė dhe genjejne boten me fantezira te mbrapshta si gjithemone, se, kjo fjalė si dhe te gjitha tabletat Egjeane jane te shkruara nė gjuhėn hindo-skitishte ...

3) di-pa me-wi-jo qe-to-ro-we.=nga vėllahishtja=skitishtja
=qetorove=katershe ne gjuhen skititishte dhe vellahe..
=ēypa me vija kater vegėsh= ?


===========================
http://www.forum-al.com/showthread.php?t=22925

pėr njė kategori mallrash, prodhime apo tregu i mallrave te kafshėve, i drithrave, dyēani i ēypave etj.
================ =====
=FIC =Fiq/Fik?
=Vin-a Re = Vėrė é Ré ?
=Vina Si=Vėna zi-h/zézė ?
=Vir = Birra = Biérre?
=VINa GRA = pse tė mos mendohet lehtė njashtu si e kanė shkruar lehtė ?
=VIN ā GRA= pse mos t' ishte:
=VIn EGRA= uthulla, frengjishtja ruan shumė fjalė shqipe-keltike.. mendoj se eshte fjala pėr:
=VINEGRE=uthėll/ =vėra é égér ?

Ti kthehemi edhe njėherė VINEGRES=UTHLLES=U-thellua=Vjen e thellohet, ka te njejtin procesus si KOS-i, prandaj kur te ne plakat thoshin =erdhi kosi=ka ardh kosi= do thotė ū-théllua, thartina ka rėn dhe ka mundur qumshtin(bakterjet) njashtu edhe pėr rrushin nga vie =VIN-a="Ka ardhur" é- é-GRA=VIN=érdhi= ėshtė égérsua, thartua...thartė e éger ?
Njėsoj thuhėt edhe pėr =kosin= ka ardhur(vien) kosi !


=====================Altin Kocaqi genjen rinin shqiptare ne internet se gjoja: " Qytetrimin Europes ua shpikem ne shqiptarėt dhe se keta na e vodhen..na kanė borgj shumė sipas tij...marrėzira te mbrapshta qe qojnė nė ABSURDITET dhe vetėknaqėsi sa qė sot rinia shqiptare vertete kujton sipas ideve te mbrapashta kocaqiane se, "i gjithė ky qytetrim prej gjuhes deri tek gerrmat i shpikem ne populli shqiptar e qe te tjeret na i vodhen...shife njehere tragjedin tonė, si do te sherohemi nga keta mashtrues sot te cilėt e infektuan popullin shqiptar me ekto propaganda te mbrapshta e rrena te pa imagjinueshme popullin shqiptare me qellime tecaktuara vetem se ai kurrė mos te zgjihet nga gjumi por te fleje e te ėndrroje se, veretetė njashtu si i thotė Kocaqi, ne jemi ata qe shpikem gjithshka kesaj Europes dhe nė fund keta neve nuk po na dojnė pėr kėtė arsyeje se gjoja ne jemi shpikes te ketij qytetrimi, pse genjeni popullin shqiptar ō shkavella, pse e merrni nė qafė popullin dhe rinin shqiptare me kėto genjeshtra ō te shitur, a ia keni arritur mirė qėllimit ... ?


Perfundimi; Altin Koccaqi mirret me mashtrime !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 16:36   #35
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,083
Thanks: 21
Thanked 67 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
Pse iu ka ardhur fundi genjeshtarve te cilet mashtruan rinin shqiptare keto 20 vite me idet pellazgomanjake ?

[IMG]Diodori Sicilisė nė Librin III, dhe Pauzanias nė Atik e spjegojnė kėtė se, Grekėt shkruanin me gerrma para te vjetra edhe para atyre fenikase qe i kishte sjellur Kadmosi dhe se alfabeti Pellazgjikė ose alfabeti i vertetė i grekėve te vjetėr ishte ndryshe nga ai fenikas.Njė njohės i antikitetit di te gjėje lidhjet mė te thjeshta: mirėpo nuk ėshtė aspak e vertetė kjo se, alfabeti grek nuk ėshtė fenikas. Shpikja e gerrmave qė iu ka dhėn disave diskutime te mbrapshta, ėshtė mė sė e thjeshta nder te gjithat sepse kjo shpikje iu takon dhjetra popujve. Mirėpo ky shkrim aqė i thjeshtė qė i veēon disa popuj te qytetruar e disa te pa qytetruar por nė realitet shpikja ėshtė bėrė nga popujt mė te pa qytetruar, barbarėt ! Platoni neve na spjegon se, skitėt i njihnin gerrmat dhe se karakteri "pellazgjikė" ose "grekė" ishte pa dyshim i atyre skitve barbarė, mė te pa qytetruarve.[/IMG]..po edhe genjeshtrave tuaja Altin Kocaqi iu ka ardhru fundi...!
mjaftĖ e ke mashtrua popullin shqiptar ti e kompania jote qe keni veprua ne interes te serbeve per te shembur Akademine tonė ...por nuk keni per t'ia arrijtur ...kurrė !
Por tuave s'do t'u vije kurre as fillimi o dangell.
E kupton ti kete apo jo?
Kadmi [e jo 'kadmosi' o dangall] nuk ka qene kurre mbret i grekerve por i ilireve.

Kurse skiteet qene egersira pa atdhe, keshtu si ti. Madje nuk dinin as te flisnin vokalisht por thjeshte me gjeste e mjete mnemoteknike duke marre nje grusht dhe nje bretkoce e ndonje gje tjeter per tia shprehur mendimin tjetrit. o Dangell.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 17:06   #36
skampini
Anėtar
 
Avatari i skampini
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 87
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
skampini ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Por tuave s'do t'u vije kurre as fillimi o dangell.
E kupton ti kete apo jo?
Kadmi [e jo 'kadmosi' o dangall] nuk ka qene kurre mbret i grekerve por i ilireve.

Kurse skiteet qene egersira pa atdhe, keshtu si ti. Madje nuk dinin as te flisnin vokalisht por thjeshte me gjeste e mjete mnemoteknike duke marre nje grusht dhe nje bretkoce e ndonje gje tjeter per tia shprehur mendimin tjetrit. o Dangell.
Po c'merreni me kte qelbesir golloborde,ky lafarak qe hiqet si i gjithditur nuk la teme pa qelb me skit golloborde. Ktu nuk flitet te hapesh nje teme apo te lexosh ndonje informacion se vjen landa helmuse luftarake me 300 skitet e qelb c'do teme.
skampini nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 17:29   #37
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga skampini Shiko postimin
Po c'merreni me kte qelbesir golloborde,ky lafarak qe hiqet si i gjithditur nuk la teme pa qelb me skit golloborde. Ktu nuk flitet te hapesh nje teme apo te lexosh ndonje informacion se vjen landa helmuse luftarake me 300 skitet e qelb c'do teme.
pergjigjia ime eshte kjo e njejta me argumente kundėr te gjithe mashtruesve si ti e tjerė gollobordana te shkretė=mjerana e gollobordana ... kėtu skitishtė apo grekishte te vjetėr gollobordan do thotė "je i cullakosur, i marrė...hahahha ... ...lol !; mos genjeni popullin shqiptar si ata serbėt si ti...gollobordana! !
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 17:31   #38
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Kreksi, i ke se paku 5 tema ku shkruan vec ti. Mos prish temat e te tjereve pasi askush nuk ju replikon dot dhe kjo ka dy aresye, ose keto qe shkruani jane te paverteta ose ju keni arritur nje paradigm te re, nje noesis dhe te tjeret jane ende shume mbrapa. Kjo e dyta ne historine e njerezimit numerohet me gishtat e dores, psh ne fushen filozofikoshkencore kemi Newtonin ->Ejnstejn ose Euklidi ->Lobachevsky, Aristotel -> Kantor apo Lamarck -> Mendel etj por jo dhe aq shume.

Fjalen mashtrues mos e perdorni me sepse nuk tregon maturitet intelektual por sharlatanizem prepotent.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 17:52   #39
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Superman Shiko postimin
Kreksi, i ke se paku 5 tema ku shkruan vec ti. Mos prish temat e te tjereve pasi askush nuk ju replikon dot dhe kjo ka dy aresye, ose keto qe shkruani jane te paverteta ose ju keni arritur nje paradigm te re, nje noesis dhe te tjeret jane ende shume mbrapa. Kjo e dyta ne historine e njerezimit numerohet me gishtat e dores, psh ne fushen filozofikoshkencore kemi Newtonin ->Ejnstejn ose Euklidi ->Lobachevsky, Aristotel -> Kantor apo Lamarck -> Mendel etj por jo dhe aq shume.

Fjalen mashtrues mos e perdorni me sepse nuk tregon maturitet intelektual por sharlatanizem prepotent.
Nė kėtė tem nuk pati postime prej disa ditesh...dhe besoj se nuk e pengone asnjėrin. Jemi kėtu qė te diskutojmi e jo te shahemi, fjalen mashtrues e thėm me te drejtė nė krahasim me te tjerėt anėtar te cilėt postojn fjalė te ndyta e te shara, termi "mashtrue" ėshtė i drejtė pėr te gjithė ata qe mundohėn te shperndajne lajme te pa verteta dhe kanė pėr synim te mashtrojnė lexuesin shqiptar.
Ti, ne vendė qė te mirreni me temen apo me ndonjė postim te pa vertete nga ana ime, nese e gjeni diku.. por jo, nuk keni asnjė fjalė te mbarė nė komentin tuaj perveē se njė kundershtim te pa bazė...!
Argumentet qe unė sjella janė te argumentume nga dijetar te shquar si dhe te analizuara permes gjuhetarve, si 2+2=4, njashtu eshte edhe diskutimi rreth gjuhes, kur thua se kjo fjalė ka rrėnjėn nga kjo gjuhė atehere ti duhesh te ma sjellish proven kėtu e jo thashe themet...pra eshte e thjeshte kjo; grekėt e vjetėr ishin kėta indoskitėt qė mjerishtė qė ti nuk paske njohuri, por, keni mundėsin ti mėsoni ndoshta nė te ardhmen se, me fjalet e tuaja te je mendje madhi mbetesh pėr mendimin tim njė i paditur dhe i varfėr...dhe kėtu nuk ėshtė faji imi...pra ik e meso para se te kritikojsh dike...!
Me injorantet si ti nuk humbi kohėn...edhe ti hyre ne fletoren e injorimit...nuk do lexohesh nga ana ime se s'kam qka mesoj prej teje...ik meso...!
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2014, 20:15   #40
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,776
Thanks: 399
Thanked 646 Times in 434 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kreksi Shiko postimin
=hape==H'ape viene nga indishtja, =appe=hapje=qelje,

si edhe te gjitha gjuhet tjera ...
=opinn(island)=hape
=hape(alb)=hape=apé, "h" ka mbetur tek ne...ā=ō te njejta..hape=ape=ā pe,
=apé déren=...dialekt tetovar.
=open(bask)=hape
=ανοιχτό(gr)=hape
=uvr (fr)=hape
=apro(it)=hape
=aperi(lat)=hape
=opinn(island)=hape

kjo eshte shperndarja e gjuhve: deshtem ne apo jo; 2+2=4 e JO 3 !


edhe sikur te ēmendeshim ne, pa e mesuar Bopin Bailly, meijer, ēabej e tjere studiues qe fillojne nga gjuha hinde-skite e pataj keta te fundit e sjellin tek ne ne ballkan dhe dega tjeter ne itali e francė si dhe gjermani... ne NUK kemi ku shkojmi, duhet ti pranojmo keto rregulla se ky eshte ligji i shkences e, tjeter nese dojmi te besojmi ne fantezi e perralla e te mashtrohemi me vete veten tone edhe me tej si kemi veprua keto 20 vite te ushqehemi me genjeshtra kocaqiane si edhe nga ky i fundit xhungagjia ku qe te dyve iu ka humbur rruga ...atehere ne veten e kemi denuar...dhe si duket Akademia jone eshte mbeshtetur per muri i ka qua duart perpjete, ose duhet t'ia leshoje rrugen budallenjve ose ti luftoje por nuk kane sesi te luftojne kunder te humburve..... atyre qe mirren me te shara...

percille Kocaqin Xhungen ju lutemi... rrjeti elektronik eshte ne hall prej tyre..... sot me shume i besohet nje te ēmendurit se sa nje Akademiku...tragjike per popullon shqiptar !Kreks, c'eshte kjo hape?

Shqip folja eshte hap, jo hape.
Pra eshte folje nje rrokeshe, jo dy rrokeshe. Prandaj nuk mund te vij nga indishtja, megjthese une nuk e njoh kete gjuhe, por si e ke shkruar ti ketu, duket folje dy rrokeshe.

Kreks, gjuha eshte shkence ekzakte, nuk eshte shkence hipotetike, sic eshte historia qe mbeshtetet ne hipoteza. Prandaj mos e ngaterro gjuhen me historin se e bene corbe. Gjuha i pergjigjet rregullave strikte gramatikore ashtu sic i pergjigjet fizika rregullave matematikore. Dhe kjo matematike llogjike, na thot, qe gjuha jone i pergjigjet te gjitha kerkesave, qe kerkohen nga nje gjuhe, qe te jete gjuhe meme. Sepse i ka shumicen e rrenjeve te emrave dhe te foljeve nje rrokeshe.

Emra
Dora => dor(rrenja) + a(mbaresa)
Kemba => kemb
Veshi => Vesh
Hunda => Hund
Leshi => Lesh
Puna => Pun
Brumi => Brum, e keshtu me radhe...Folje
zgjedhimi i pare

shkoj
vij
laj
thaj
qaj, e keshtu me radhe...

zgjedhimi i dyte
marr
kap
mat
pres
tjerr
qesh
ndjek
rjep
vras
qas, e keshtu me radhe...

zgjedhimi i trete
di
fle
ve
pi
ha
ze(kap)
fle
ngre
rri, e keshtu me radhe...

Pra, nuk eshte se po e shpikim ne shqipen dhe po e bejme si na intereson. Kjo eshte Shqipja. Ajo keshtu eshte, kurse ne vetem se po nxjerrim ne pah ate, qe ajo eshte. As nuk po e mburrim as po e levdojme. Ate e mburrin vete karakteristikat e saj. Eshte nje gjuhe e pa perpunuar qe bazohet ne rrenje njerrokeshe, e cila vjene deri sot tek ne, nga herresira e shekujve, e pandryshuar. Ky po eshte nje fakt dhe nje e dhene e patjetersueshme. Kurse ato qe shkruan ti, per historin e saj, pra jane hpoteza e hamendje subjektive te faktorit njeri. Pra keshtu mendon njeriu se mund te kete qene. Domethene nuk eshte fakt, por nje analize. I kupton dhe i ndan dot gjerat?

Sa per historin, qe te ngaterron ty, asgje nuk eshte e vertetuar, gjitheshka jane ipoteza. Qe te kuptohemi ne ato qe themi, eshte tjeter gje Fizika dhe tjeter gje historia e Fizikes. Pra nuk duhet ti ngaterrojme te dyja. Dhe ketu po flitet per gjuhen dhe lidhjet midis gjuheve, nuk po flitet per historin tyre.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur