Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-05-2019, 12:54   #941
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 80
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Mollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasi Shiko postimin
Interesant perkthimi i vargut qe e theksova.
Geget,se paku ne Kosove, e perdorin shum fjalen,"kha" me kuptimin,"ketu".
P.sh. Kha ne Gjermani,kha ne Zvicer etj.
Perdoret edhe ne krahina tjera si ka , Cheha Bardhi,kaha Buzukut etj. gjithashtu edhe ne dial. e Italise ca,cca per 'qui',
po ashtu Lat. hic 'ky' une besoj se hac ,huc 'quā' Eng.'here' eshte kha.
Perkthimi im i κάδ 'kha' mund te jete pak i guximshem por ideja se κάδ vjen nga κατά 'poshte' aty ne varg ska kuptim.
Qellimi im i mesiperm ishte per te treguar se grate trojane i drejtoheshin burrave anźr/ἀνὴρ 'husband'
sikur grate e veriut akoma edhe sot njéri 'burre,bashkeshort' dhe eshte vecori e gjuhes shqipe.
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 14:55   #942
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,644
Thanks: 1,843
Thanked 2,481 Times in 1,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=7qWXSwRblKw

shikoni kete dokumentar, deshmi e nje historiani grek rreth Ilireve, shqiptareve dhe gjuhen shqipe.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 08:29   #943
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,105
Thanks: 0
Thanked 1,742 Times in 1,361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=7qWXSwRblKw

shikoni kete dokumentar, deshmi e nje historiani grek rreth Ilireve, shqiptareve dhe gjuhen shqipe.
E kam pare dhe me pare kete dokumentar.

Pirro - Nuk eshte kokekuqi , por Pirro - Birro (o birro thuhet rendon akoma sot ne jug, ose Burri - Pirro Burre )

Sa per Iliret qe luftuan ne krah te Grekerve ne luften e Peloponezit ( dhe ky tipi thote nuk na intereson se cfare grupimi kane pasur por qe luftuan ne anen e helleneve se e ka thene Tuqididi). Nuk ka greke ne luften e Peloponezit . Ne perkthim eshte thene Greke kur ai tipi thote Helenet. Perkthim i gabuar ! Nuk e di ne e shpreh gabim tipi apo perkthii eshte gabin , kur thuhet me pas. Iliret luftuan ne perkrah Nesh. Shikoni minuten e 3:03 dhe me pas. greket nuk lejonin babrbare te luftonin ne krah te tyre, por kane pasur marredhenije farefisnore dhe Iliret pra sipas ketij kane qene te lidhur me greket.Pra jane te ldhur drejtperdrejt me greket !!! Pra ky tipi analizon iliret por jo greket. Pra per te Greket jane Greke dhe per rrjedhim i bije qe Iliret jane te lidhur me ta (barbare, jo me gjak te paster grek), pra qenkan greke te barbarizuar !

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Peloponnesian_War
The Peloponnesian War (431–404 BC).

Name of Greeks .

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_the_Greeks
Sipas vete grekerve :

Citim:
When the Romans first encountered Greek colonists in southern Italy, they used the name Graeci for the colonists and then for all Greeks; this became the root of all relevant terms in European languages. The Persians used the name Yaunas[citation needed] (Yunans) after the Ionians, a Greek tribe who colonized part of the coasts of western Asia Minor.
Dhe shyqyr qe e kane pranuar keto vitet e fundit.

Por prape e fillojne wikin me furca :

Citim:
The Greeks (Greek: Έλληνες) have been identified by many ethnonyms. The most common native ethnonym is "Hellen" (Ἕλλην), pl. Hellenes (Ἕλληνες); the name "Greeks" (Latin: Graeci) was used by the ancient Romans and gradually entered the European languages through its use in Latin.
Hellen eshte Hellen dhe Grek eshte Grek ( nuk ka ngjashmeri ne kete mes).

Minuta . 4.22 . Nuk na intereson ne ishte Skenderbeu Ilir apo Greek !!!Por ai bashkoi Iliret me Greket.Origjinen nuk ja kemi gjetur akoma thote tipi , por do dali. Skenderbeu nuk bashkoi Iliret e Greket. Ne kohen e Skenderbeut nuk kishim me ilire , por Arber dhe Arberi. Betejat e medha me turqit dhekeshtjellat qe u rrethuan dhe perballuan turqit nuk ishin ne Greqi per ne Shqiperi.Sic qenka kjo pune. I bashkoi Skenderbeu iliret me greket kunder turqeve qe te shpetonin nga zgjedha turke e perbashket, por lufterat/betejat i benin ne Arberi ??? Kur u bashkuan kundert te njejtit pushtues pse duhej te clironin vetem Arberine. Pse nuk bene luftera ne Greqi ?

Me pas kemi Ali Pashane qe kerkon te formoje Greqine e Re

Dhe Shqiperia u formua ne shekullin e 20 dhe njihet me kete emer ne shekullin e 20 ! Kjo nuk ka bythe ku te rije. E gjen emrin Shqiperi dhe me pare. Mos harrojme 1878 ( Kongresin e Berlinit shekulli i 19 ).


Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Berlin_(1878)#/media/File:SouthEast_Europe_1878.jpg. Nuk thuhej Arberi . Thuhej Albani.

Minuta 6:24 - Iliria qe u be Shqiperi , duhej te (integrohej) bashkohej me Greqine sic ka qene gjithnje !!! Pra nen administrimin e Greqise por me gjuhen e saj.

Pra ky tipi i fut furca per kombe vellezer, por me superioritet grek. Iliret kishin gjuhen e tyre por nuk perdornin alfabet se ndiheshin shume te afert me greket dhe perdornin (borxh) shkronjat e tyre.

Per mua... ky lloj diskutim eshte helm gjarperi. Po te pranosh se fqinji yt eshte i lashte si ty ose dhe me i lashte, duhet te mendosh mire kur flet apo te jesh shume i kujdeshem qe te te thuash: Ai eshte i lashte , por barbar i lidhur me mua dhe nen administrimin tim. Dmth nje barbar i lashte por gjithnje ti e ke mbajtur nen hyqem dhe e ke administruar. Pra si i bije ? Cfare qenkan keta Iliret?Dele te grekerve ?

Ore historian dell. Sipas ketij. Ky nuk pranon te sqaroje apo te ndaje
helenet nga greket (por heq vijen e vazhdueshmerise) dhe aq me pak te thote, qe nuk qene helene apo greke por qene ilire apo i njejti popull (pellazg) por qe perdornin nje gjuhe qe me vone derivoi(u nda ne 2 dege), apo u zhvillua nga dialekti kryesor ne dialektin greqishte e vjeter,greqishte e mevoneshme, grqishte mesjetare dhe greqishte e re dhe ajo qe mbeti pothuaj pa ndryshuar > dialekti ilir apo shqipja. Keta te lashtet qe n'a qenkan vellezer prej 4000 apo 5000 vjetesh sipas ketij tipit, monedha ka vetem nje ane te shkelqyer dhe tjetren e ka kallpe apo te zeze ? Ore historian . Keta te lashtet vellezer te tu, nga mbine ? Kane qene thjesht te lashte por pa kulture ? Thjesht vegjetonin mbi dhe duke folur gjuhen e tyre qe e shkruanin me shkronjat e grekerve ???

Une kete lloj diskutimi te ketij historiani e shoh si molle te bukur, por te lyer me helm.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 13-07-2019 nė 08:37
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 08:48   #944
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,800
Thanks: 3,780
Thanked 3,053 Times in 2,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Mano, kam parė prej kohėsh kėtė dhe disa video tė tjera tė Bethanis, ėshtė propagandė greke. Thelbi ėshtė kjo fjali nga lion:
Citim:
Per mua... ky lloj diskutim eshte helm gjarperi.
Dhe mos harro:
"Timeo Danaos et dona ferentes"
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 13-07-2019 nė 08:50
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 08:52   #945
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,105
Thanks: 0
Thanked 1,742 Times in 1,361 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Mano, kam parė prej kohėsh kėtė dhe disa video tė tjera tė Bethanis, ėshtė propagandė greke. Thelbi ėshtė kjo fjali nga lion:

Dhe mos harro:
"Timeo Danaos et dona ferentes"

Po po . Mos i beso grekerve dhe kur te bejne dhurata.

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Timeo_Danaos_et_dona_ferentes
Citim:
"Timeo Danaos et dona ferentes" is a Latin phrase from Aeneid (II, 49), written by Virgil between 29 and 19 BC. It has been paraphrased in English as the proverb "Beware of Greeks bearing gifts". Its literal meaning is "I fear the Danaans [Greeks], even those bearing gifts" or "even when they bear gifts". Most printed versions of the text have the variant ferentis instead of ferentes.[1]
Po kete une s'e permend se .... ai qe e ideoi,ndertoi dhe e coi dhuraten ishte Udhesi - Udhesheh(u) - (Odisea). Jam dhe une pak historian
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2019, 17:11   #946
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
E kam pare dhe me pare kete dokumentar.

Pirro - Nuk eshte kokekuqi , por Pirro - Birro (o birro thuhet rendon akoma sot ne jug, ose Burri - Pirro Burre )

Sa per Iliret qe luftuan ne krah te Grekerve ne luften e Peloponezit ( dhe ky tipi thote nuk na intereson se cfare grupimi kane pasur por qe luftuan ne anen e helleneve se e ka thene Tuqididi). Nuk ka greke ne luften e Peloponezit . Ne perkthim eshte thene Greke kur ai tipi thote Helenet. Perkthim i gabuar ! Nuk e di ne e shpreh gabim tipi apo perkthii eshte gabin , kur thuhet me pas. Iliret luftuan ne perkrah Nesh. Shikoni minuten e 3:03 dhe me pas. greket nuk lejonin babrbare te luftonin ne krah te tyre, por kane pasur marredhenije farefisnore dhe Iliret pra sipas ketij kane qene te lidhur me greket.Pra jane te ldhur drejtperdrejt me greket !!! Pra ky tipi analizon iliret por jo greket. Pra per te Greket jane Greke dhe per rrjedhim i bije qe Iliret jane te lidhur me ta (barbare, jo me gjak te paster grek), pra qenkan greke te barbarizuar !

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Peloponnesian_War
The Peloponnesian War (431–404 BC).

Name of Greeks .

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_the_Greeks
Sipas vete grekerve :Dhe shyqyr qe e kane pranuar keto vitet e fundit.

Por prape e fillojne wikin me furca :Hellen eshte Hellen dhe Grek eshte Grek ( nuk ka ngjashmeri ne kete mes).

Minuta . 4.22 . Nuk na intereson ne ishte Skenderbeu Ilir apo Greek !!!Por ai bashkoi Iliret me Greket.Origjinen nuk ja kemi gjetur akoma thote tipi , por do dali. Skenderbeu nuk bashkoi Iliret e Greket. Ne kohen e Skenderbeut nuk kishim me ilire , por Arber dhe Arberi. Betejat e medha me turqit dhekeshtjellat qe u rrethuan dhe perballuan turqit nuk ishin ne Greqi per ne Shqiperi.Sic qenka kjo pune. I bashkoi Skenderbeu iliret me greket kunder turqeve qe te shpetonin nga zgjedha turke e perbashket, por lufterat/betejat i benin ne Arberi ??? Kur u bashkuan kundert te njejtit pushtues pse duhej te clironin vetem Arberine. Pse nuk bene luftera ne Greqi ?

Me pas kemi Ali Pashane qe kerkon te formoje Greqine e Re

Dhe Shqiperia u formua ne shekullin e 20 dhe njihet me kete emer ne shekullin e 20 ! Kjo nuk ka bythe ku te rije. E gjen emrin Shqiperi dhe me pare. Mos harrojme 1878 ( Kongresin e Berlinit shekulli i 19 ).


Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Berlin_(1878)#/media/File:SouthEast_Europe_1878.jpg. Nuk thuhej Arberi . Thuhej Albani.

Minuta 6:24 - Iliria qe u be Shqiperi , duhej te (integrohej) bashkohej me Greqine sic ka qene gjithnje !!! Pra nen administrimin e Greqise por me gjuhen e saj.

Pra ky tipi i fut furca per kombe vellezer, por me superioritet grek. Iliret kishin gjuhen e tyre por nuk perdornin alfabet se ndiheshin shume te afert me greket dhe perdornin (borxh) shkronjat e tyre.

Per mua... ky lloj diskutim eshte helm gjarperi. Po te pranosh se fqinji yt eshte i lashte si ty ose dhe me i lashte, duhet te mendosh mire kur flet apo te jesh shume i kujdeshem qe te te thuash: Ai eshte i lashte , por barbar i lidhur me mua dhe nen administrimin tim. Dmth nje barbar i lashte por gjithnje ti e ke mbajtur nen hyqem dhe e ke administruar. Pra si i bije ? Cfare qenkan keta Iliret?Dele te grekerve ?

Ore historian dell. Sipas ketij. Ky nuk pranon te sqaroje apo te ndaje
helenet nga greket (por heq vijen e vazhdueshmerise) dhe aq me pak te thote, qe nuk qene helene apo greke por qene ilire apo i njejti popull (pellazg) por qe perdornin nje gjuhe qe me vone derivoi(u nda ne 2 dege), apo u zhvillua nga dialekti kryesor ne dialektin greqishte e vjeter,greqishte e mevoneshme, grqishte mesjetare dhe greqishte e re dhe ajo qe mbeti pothuaj pa ndryshuar > dialekti ilir apo shqipja. Keta te lashtet qe n'a qenkan vellezer prej 4000 apo 5000 vjetesh sipas ketij tipit, monedha ka vetem nje ane te shkelqyer dhe tjetren e ka kallpe apo te zeze ? Ore historian . Keta te lashtet vellezer te tu, nga mbine ? Kane qene thjesht te lashte por pa kulture ? Thjesht vegjetonin mbi dhe duke folur gjuhen e tyre qe e shkruanin me shkronjat e grekerve ???

Une kete lloj diskutimi te ketij historiani e shoh si molle te bukur, por te lyer me helm.
Keshtu me kete gjuhe-gjarperi perpiqet ta shuaj popullin ilir edhe Helena Kocaqi me moton; 《 ai qe shan greket i bie si te shaje shqiptari vet veten...》 ....hec e kuptoji tash majet e shigjetave.....ku do te godasin ato ?
....nese ngulen ne zemer kjo do thote aty e kisha, nese jo do mbrohet, e kisha tjeter mendim....hec e kape dreqin per brina....!
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur