Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-11-2014, 20:15   #1
Albpelasgian
V.I.P
 
Avatari i Albpelasgian
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Posts: 381
Thanks: 49
Thanked 84 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Albpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarėAlbpelasgian ka shumė pėr tė qenė krenarė
Etimologjia e emrit Basta (?)

Gjergj Basta (1544–1607), nje stradiot i fisme arberesh, ishte gjeneral i vene ne sherbim te "perandorit te shenjte romak", Rudolfi II, ku komandonte forcat habsburge ne perpjekje per perhapjen e katolicizmit ne Transilvani.Ajo cka me beri pershtypje eshte mbiemri i tij Basta. Nese s'eshte koincidence, atehere eshte mire te permendet se Basta ishte qytet mesap ashtu sic Basterbini ishte nje etnike mesape. Orel jep nje pasqyre te etimologjive te parashtruara deri me tash, por shtjellimi humbet ne morine e propozimeve (cognates) spekulative:

Albpelasgian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 21:59   #2
Dodona e Tomorit
Dodona e Tomorit
 
Avatari i Dodona e Tomorit
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Vendndodhja: Itali
Posts: 3
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dodona e Tomorit ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Mbiemri "Basta" ėshtė shumė i ngjashėm me "Bash- bashti" nė shqip ka kuptimin e pjesės kryesore tė njė vėndi. Pėrdoret nė Shqipėrinė veriore pėr tė theksuar rėndėsinė: "U ulėn nė bash tė vėndit!". Pra "basta" d.m.th. i rėndėsishėm, fisnik, i shquar, i pari i vėndit, pjesa mė e lartė e shoqėrisė. Kuptohet qė ky gjeneral nuk ka prejardhje tė rėndomtė, po vjen nga ajka e fisnikėrisė shqiptare, e detyruar tė mėrgojė nė Itali, mbas vdekjes sė Skėndėrbeut. "Bash" pėrdoret dhe si ndajfolje "tamam": "bash si duhet= ashtu siē duhet = tamam si duhet". Anglisht "just", frėngjisht "juste", italisht "giusto". Pra Gjergj Basta ishte Gjergj Fisniku.
Dodona e Tomorit nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2014, 09:36   #3
Dodona e Tomorit
Dodona e Tomorit
 
Avatari i Dodona e Tomorit
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Vendndodhja: Itali
Posts: 3
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Dodona e Tomorit ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Njė shėmbėll pėrdorimi si markė fisnikėrie e fjalės "Bash- Basho-Basht-Basta" ėshtė Gjeto Basho Muji nė eposin e fisnikėve.


GJETO BASHO MUJI - MARTESA


Tė lumt na pėr t’madhin zot,
qi s’jem’ kenė e zoti na ka falė!
Dritė ka dalė e dielli ka ra.
Ēa ka ba Gjeto Basho Muji?

Se n’Krajli Muji paska dalė
Edhe ‘i nuse e paska zanė,
Zanė e paska t’binė e krajlit.
Kur ā dredhė Muji n’Jutbinė,
I ka mbledhė treqind darsmorė,

Veshė me ar, shpatat flori,
Shgjetė e mzdrakė krejt n’ari ngri,
Tė tanė gjogat pullali,
Tė tanė ishin agė tė ri,
Posė nji plakut qi u ka pri,

Aj asht Dizdar Osman Aga.
- Po ndigjoni, o krushq darsmorė,
Ka qitė Muji e u ka thanė,
Kur tė delni n’maje t’bjeshkės,
Aty janė tri mrize t’mdha,

Njaty rueni se lodroni,
Njaty kangėn mos e e kndoni,
Kini mźt e mos pushoni,
Se aty janė tri zana t’idhta,
Tu mrizue ndoshta qillojnė,

Tu u flladitė ndoshta qillojnė,
Me kalue shndosh nuk u lshojnė!
Paska dalė e bardha dritė,
Atllarėt krushqit i shilojnė,
Kanė nisė kangėn po e kėndojnė ...
Dodona e Tomorit nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2015, 12:19   #4
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,424
Thanks: 21
Thanked 185 Times in 153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Shum interesante kjo gje. Mesa mbaj mend une, ne shkolle sikur nuk flitet per keto figura.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2015, 14:30   #5
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
Shum interesante kjo gje. Mesa mbaj mend une, ne shkolle sikur nuk flitet per keto figura.
Me sa kam degjuar dikur flitej per keto figura, por u hoqen me vone rreth viteve 70. Para ketyre viteve edhe folklori si liber ka qene ndryshe nga ai qe iu vu nxenesve te mesonin.

Nuk hanin bar serbet jo, punonin...!
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2015, 23:19   #6
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,632
Thanks: 327
Thanked 431 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)GJERGJ BASTA
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-01-2015, 23:30   #7
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,632
Thanks: 327
Thanked 431 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Marc BASTA †1429 Mathilde PALÉOLOGUE Theophile CASTRIOT †1488 Anne N.
| | | |

| |
Ladislas BASTA, seigneur de Marmarusi †1453 Sidonia de MORADIN
| |

|
Demetrius BASTA, seigneur de Moradin Basile CASTRIOT
| |

|
Jean BASTA, seigneur de Marmarusi Magdeleine MICSZANIEC
| |

|
Jean BASTA, seigneur de Marmarusi Cécile MANČS
| |

|
Démétrius BASTA, seigneur de Marmarusi †1571Démétrius Basta ka qenė babai i gjergjit.Nė prejardhėsit e tyre shihet
mbiemėri KASTRIOT.
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-04-2015, 16:53   #8
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Basta=Bashta do thotė kopshti, bashtina, "bashqja e babes" "nuk m'ke bi n'bashqe t'babs.." etj...
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2016, 00:51   #9
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,340
Thanks: 7,457
Thanked 3,403 Times in 1,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)GJERGJ BASTA (Giorgio Basta,1544–1607)
GJENERALI I PAPĖRSĖRITSHĖM I EUROPĖS
Lindi dhe vdiq shqiptar. Ėshtė njė prej mendjeve mė tė ndritura tė artit ushtarak evropian. Shėrbeu ndėr tė tjera pėr Habsburgėt nė Luftėn e Gjatė 1591–1606, nėn Rudolfin II. U dėrgua nė Transilvani si Vasal Imperial pėr vendosjen e Katolicizmit.
Ndėr shumė kundėrshtarė tė vrarė mund tė pėrmendet edhe Heroi Kombėtar rumun Mihai Viteazu, Mihal Guximtari, Princ i Vllahisė, Moldavisė dhe Transilvanisė (i vrarė me urdhėr tė Gjergjit).
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2016, 01:04   #10
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albpelasgian Shiko postimin
Gjergj Basta (1544–1607), nje stradiot i fisme arberesh, ishte gjeneral i vene ne sherbim te "perandorit te shenjte romak", Rudolfi II, ku komandonte forcat habsburge ne perpjekje per perhapjen e katolicizmit ne Transilvani.Ajo cka me beri pershtypje eshte mbiemri i tij Basta. Nese s'eshte koincidence, atehere eshte mire te permendet se Basta ishte qytet mesap ashtu sic Basterbini ishte nje etnike mesape. Orel jep nje pasqyre te etimologjive te parashtruara deri me tash, por shtjellimi humbet ne morine e propozimeve (cognates) spekulative:

nuk ka lidhje me qytetin messap Baxta/Bastae, sot Vaste. eshte koincidence.
Giorgio Basta ishte arberesh, pra pasardhes i arberesheve qe emigruan ne itali pas dyndjeve te ushtrive turke ne arberi.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2016, 01:16   #11
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin


GJERGJ BASTA (Giorgio Basta,1544–1607)
GJENERALI I PAPĖRSĖRITSHĖM I EUROPĖS
Lindi dhe vdiq shqiptar. Ėshtė njė prej mendjeve mė tė ndritura tė artit ushtarak evropian. Shėrbeu ndėr tė tjera pėr Habsburgėt nė Luftėn e Gjatė 1591–1606, nėn Rudolfin II. U dėrgua nė Transilvani si Vasal Imperial pėr vendosjen e Katolicizmit.
Ndėr shumė kundėrshtarė tė vrarė mund tė pėrmendet edhe Heroi Kombėtar rumun Mihai Viteazu, Mihal Guximtari, Princ i Vllahisė, Moldavisė dhe Transilvanisė (i vrarė me urdhėr tė Gjergjit).
u be dhe tmerri i ushtrive otomane, luftoi ne ate qe u quajt Lunga Guerra (1591-1606)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2016, 13:13   #12
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,424
Thanks: 21
Thanked 185 Times in 153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Giorgio !!! Ajo qe ve re eshte se shum emra arbereshesh apo arvanitas, nuk i kupton pikerisht nga kjo lloj shkrimi Giorgios=Gjergj.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2016, 14:18   #13
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,533
Thanks: 275
Thanked 464 Times in 358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Giorgio Basta se bashku me Merkur Buan jane pa dyshim gjeni te artit ushtarak dhe 2 nder gjeneralet me te medhenj te Europes se shekullit te XVI, biles Basta mund te prefshihet edhe nder me te medhenjte te shekullit te XVII.

Ishin kohra kur Arberoret ishin ende armiqte me te medhenj te Osmaneve, por me ardhjen e viteve 1600, shume Arberore u kthyen ne Shqiptare dhe nderruan ane.

Fillon epoka e mercenareve shqiptare ne perandorine Osmane, epoka e kryevezirave Shqiptare, me ne krye Qyprylinjte, dhe me pas epoka e Pashallareve Shqiptare dhe Perandorive apo Mbreterive te tyre.

Me renien e Pashallkeut te Bushatllinjeve me qender ne Shkoder ne 1839, dhe me terheqejn e trupave Shqiptaro-Egjiptiane nga Ankaraja ne 1833 pas presionit te Perendimit, fillon epoka e Perendimit te figurave te medha politike dhe ushtarake Shqiptare.

Kapitullimi perfundimtar i Shqiptareve perfundon me shkaterrimin e Lidhjes se Prizrenit ne 1881.

E gjithe kjo erdhi per shkak te mos bashkimit, mos pasjes se kohezionit dhe te nje identiteti te perbashket qe do conte edhe ne nje politike te jashtme te perbashket.

Duket sikur edhe mbas 130 viteve qe prej perendimit te Shqiptareve, ne ende nuk kemi mesuar asgje prej gabimeve tona, ndoshta sepse kurr nuk u be nje kongres mbarkombetar qe te cilesonte keto gabime.

PS : Do ishte shume mire sikur te perdornin termin e duhur pra termin Osman per pushtimet myslimane qe ndodhen ne Arberi ne fund te viteve 1400 dhe fillim viteve 1500, sepse atehere nuk ka ekzistuar kombi turk.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2016, 15:21   #14
xhori
V.I.P
 
Avatari i xhori
 
Data e antarėsimit: Feb 2016
Vendndodhja: MARCHE
Posts: 923
Thanks: 159
Thanked 358 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
xhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėmxhori i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

edhe serbi basta qe luan me lazion me origjin shqiptare eshte?
__________________
pis milet
xhori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2017, 23:05   #15
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,340
Thanks: 7,457
Thanked 3,403 Times in 1,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Gjenerali i 100 fitoreve


Kush ishte gjenerali i suksesshėm shqiptar i shekullit tė 16-tė, qė udhėhoqi ushtrinė e njė prej perandorive mė tė mėdha europiane? Si u kthye ai nė teoricienin mė tė famshėm ushtarak, veprat e tė cilit pėrdoren edhe sot nė tė gjitha akademitė botėrore tė fushės?

Ai mbante emrin Gjergj, frymėzohej nga Gjergj Kastrioti, sepse gjyshi i tij kish qenė bashkėluftėtar i Heroit Kombėtar. Nė shekullin e 16-tė u kthye nė gjeneralin mė tė famshėm qė fitoi 100 nga 100 beteja.

Ndiqni tė plotė videon e dokumentarit tė gazetarit Marin Mema…

/ Top Channel
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2017, 18:13   #16
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 327
Thanks: 37
Thanked 32 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Shum thjesht B dmth Bė / Bėn punon vepron , AS , kur S vjen nfund tfjales e perforcon fjalen , sepse S osht simboli i ujit ~~~~~ pe S , AS dmth asht shum ose anglisht Ace qe Shqiptohet eiS (ice) , B'As dmth b shum , po problemi osht qe ka ba per mercenarizm e qe S'ka pas vler , T dmth Tė diqka x/y , S'T dmth kurgjohiq , ku osht sod Ba S'Ta , hmmm T Te Ta To dmth Tok aTje aTy aTė (eshte T) kuptimi i 2/1 osht ska ba per Token e vet , edhe pse karakter shum intersant , Ba i ka dy kuptime , bėn n'tashmen edhe bėr n'tardhmen ose n'tkalumen .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2017, 20:35   #17
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 116 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Nuk ka pse bėhet etimologji me mbiemrat. Ai mund tė jetė i trashėguar, i merituar apo lidhur me toponimin e vendit tė origjinės etj. Tek trashėgimia kemi edhe trashėgimin e emrave gjysh e nip dhe Pal Leshi, Llesh Pali. Trashėgim mbiemri qysh se nuk mbahet mėnd . Mbiemra karakteristikė ku mund tė bėsh etimologji, si Syziu, Gurakuqi, Qafziu etj. Mbiemra tė merituar, pėr shkak tė njė veprimi o akti, gjesti apo vesi, si Huqi, Prifti, Hoxha, maca, mazi, etj. Tė pėrfituar tipik nė kohėn e turkut.
Njė fis tipik andej nga Puka ka mbiemrin Hasani por tė fesė katolike, kur e pyeten tė zotin e shtėpisė pėr mbiemrin ai e shpjegoi kėshtu:
Qė njė i parė i tyre ndėrsa po kthehej prej pazarit, ra nė rrethimin e garnizonit turk. Pėr mos me ja konfisku mallin kur e pyeten si quhet ai u pėrgjigj Hasan, qesh e ngjesh na mbeti mbiemri Hasani.
Ndėrsa mbiemrat sipas toponimeve, si Fishta, Mjeda, Berisha, Laēi, Mirdita, Kruja etj nė shumė raste nuk pėrputhen me toponimin.
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2017, 10:17   #18
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 327
Thanks: 37
Thanked 32 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

un nuk po muj me mohu kur po e shoh qe Kastriot dmth 'Kė AS t'ri AT/ET' qe dmth te riatdhesimi/te ri At(dhe)' e ata sod jon Italian Francez Spanjoll Argjentinas Brazilian etj , po Dhasht Zoti e kthehen 'Kah Shtri At' = ku na ka shtri Ati = Vė At Anė (Vatan)
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2018, 05:56   #19
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Basta mund te jete edhe versioni shqip i emrit Bastien,Bastian,Sebastian.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2018, 06:12   #20
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,772
Thanks: 3,774
Thanked 3,042 Times in 2,063 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Rumunet e kane shume inat.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur