Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-11-2018, 00:34   #21
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 327
Thanks: 37
Thanked 32 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Re: Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Rumunet e kane shume inat.
Rumunet Arbror , apo , qe jan ba nga Gjikajt Arban , mos ja man vetit Vllah ti , pom vjen keq qe po ta prishi andrren po nuk ka vllah .
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2018, 22:24   #22
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,246
Thanks: 16,505
Thanked 9,754 Times in 6,599 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
Rumunet Arbror , apo , qe jan ba nga Gjikajt Arban , mos ja man vetit Vllah ti , pom vjen keq qe po ta prishi andrren po nuk ka vllah .
Basta ska te bej HIQ me SHQIPEN,ke mare dhe like ti IDIOT.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 13:26   #23
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 80
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Mollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Basta eshte derivat i prefiksuar B- asta,perkthehet si keshtjellar,kastriot.

Bashtove,keshtjelle ne Durres
Bastille,keshtjelle ne France
Bastae tek mesapet
b-ja eshte digama
asta eshte Homerike 'qytet'.
Kuptimi fillestar eshte vend i rrethuar,i mbrojtur

BASHTINĖ f.
1. hist. Copė toke e trashėgueshme, qė e zotėronte njė familje fshatare nė sistemin e timareve dhe qė e punonte si arė.
2. Kopsht, bahēe. Ara e bashtina.
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2018, 14:32   #24
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,800
Thanks: 3,780
Thanked 3,053 Times in 2,071 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Basta ska te bej HIQ me SHQIPEN,ke mare dhe like ti IDIOT.
Ėshtė rehat nga mėndja po lėre. Mesa duket kujton se jam vllah.
Si ėshtė ajo batuta te filmi vizatimor me ujkun dhe demin? Kujton se jam piktor. Pa brirė ti je mbret, pa brirė ti je pasha pastaj pa brirė ėshtė edhe moda.
Nė kėtė shthurje totale ėshtė normal qė nuk mund tė mungojnė tė ēmėndur tė tillė. Unė ja kam lexuar pak postimet e tija, ėshtė komplet nė njė dimension tjetėr, nė ndonjė univers paralel.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 04-11-2018 nė 16:00
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 15:56   #25
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 80
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Mollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

basta, b-ja eshte digamma

ἄστυ 'town'
ἄστη
ἄστεα
ϝάστυ

ϝ digamma shpesh pasqyron b.
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2019, 21:23   #26
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,768
Thanks: 249
Thanked 29 Times in 22 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mollos Shiko postimin
Basta eshte derivat i prefiksuar B- asta,perkthehet si keshtjellar,kastriot.

Bashtove,keshtjelle ne Durres
Bastille,keshtjelle ne France
Bastae tek mesapet
b-ja eshte digama
asta eshte Homerike 'qytet'.
Kuptimi fillestar eshte vend i rrethuar,i mbrojtur

BASHTINĖ f.
1. hist. Copė toke e trashėgueshme, qė e zotėronte njė familje fshatare nė sistemin e timareve dhe qė e punonte si arė.
2. Kopsht, bahēe. Ara e bashtina.
...po erdha,
me'tregue se paske harrua BASTIN ne Korzike
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-03-2019, 17:28   #27
Mollos
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 80
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 36 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Mollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyerMollos ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Etimologjia e emrit Basta (?)

Bashtoven e therrisnin edhe Bastia.


Βαστία, Θέσις παράλος όπου η νυν Σαγιάδα επίνειον της και φρούριον άλλοτε .
Mollos nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur