Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-09-2015, 01:33   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,084
Thanks: 11,529
Thanked 6,263 Times in 2,977 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė fyese

KUR NUK RESPEKTOHEN RREGULLAT E DREJTSHKRIMIT
shprehja " O SA MIR ME QEN SHQIPTAR "
merr karakter fyes!


__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 01:41   #2
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,635
Thanks: 1,831
Thanked 2,460 Times in 1,272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Google nuk di shqip... Prandaj nuk mund ta perkthej fjalin si duhet. 'Me qen' eshte shprehje e gegnishtes tosk 'te jesh'. Por ky qe ka ber verejtjen nuk di drejtshkrim per vete. Nuk thuhet 'kemi pajtuar' ashtu si ai/ajo e perdor fjalen ne fjalin me lart. Ne fakt une e kam veshtire te kuptoje se cfar po thot me ate fjali. Ai nuk di te shkruash shqip mire vet!!!

Shqip: geg. Me ba
Tosk. Te besh
Geg. Me shkue
Tosk. Te shkosh
Geg. Me Qen
Tosk. Te jesh.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 01:47   #3
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,084
Thanks: 11,529
Thanked 6,263 Times in 2,977 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Google nuk di shqip... Prandaj nuk mund ta perkthejė fjalinė si duhet. 'Me qen' eshte shprehje e geg(ėr)nishtes !!! tosk 'te jesh'. Por ky qe ka berė verejtjen nuk di drejtshkrim per vete. Nuk thuhet 'kemi pajtuar' ashtu si ai/ajo e perdor fjalen ne fjalinė me lart. Ne fakt(faktikisht) une e kam veshtire te kuptoj(e) se cfarė po thotė me ate fjali. Ai nuk di te shkruash(tė shkruajė) shqip mire vetė!!!

Shqip: geg. Me ba
Tosk. Te besh
Geg. Me shkue
Tosk. Te shkosh
Geg. Me Qen
Tosk. Te jesh.
Jo gabim e ke miku im. se jo cilado formė ėshtė gegėnisht. Dikur kemi pasur njė gjuhė gegėnishte me standard.Edhe nė gegėnisht shkruhet "me qenė" dhe jo "me qen".

Po, prandaj mėsoje gjuhėn pra qė ta kuptosh!!!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 01:50   #4
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,434
Thanks: 2,623
Thanked 2,159 Times in 820 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

une jm shqiptar me sopat -ė
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 01:50   #5
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,074
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Google nuk di shqip... Prandaj nuk mund ta perkthej fjalin si duhet. 'Me qen' eshte shprehje e gegnishtes tosk 'te jesh'. Por ky qe ka ber verejtjen nuk di drejtshkrim per vete. Nuk thuhet 'kemi pajtuar' ashtu si ai/ajo e perdor fjalen ne fjalin me lart. Ne fakt une e kam veshtire te kuptoje se cfar po thot me ate fjali. Ai nuk di te shkruash shqip mire vet!!!

Shqip: geg. Me ba
Tosk. Te besh
Geg. Me shkue
Tosk. Te shkosh
Geg. Me Qen
Tosk. Te jesh.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 01:58   #6
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,635 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Ledio..ske nusen ne shpi qe ske gjetur derman sot?
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 02:04   #7
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,074
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Ledio..ske nusen ne shpi qe ske gjetur derman sot?
na duhet nai1 dashnore ledio
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 02:09   #8
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
KUR NUK RESPEKTOHEN RREGULLAT E DREJTSHKRIMIT
shprehja " O SA MIR ME QEN SHQIPTAR "
merr karakter fyes!


o sa mir me qen shqiptar si sali birisha, edi rama dhe ilir metja apo si tonin tershana pa shpi
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 02:23   #9
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,922
Thanks: 9,290
Thanked 2,935 Times in 1,496 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė fyese

Kjo mund te merret edhe ndryshe: Oh sa mire te shkosh me qen shqiptar...Yak!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 02:25   #10
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,084
Thanks: 11,529
Thanked 6,263 Times in 2,977 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
o sa mir me qen shqiptar si sali birisha, edi rama dhe ilir metja apo si tonin tershana pa shpi
Pikėrisht kėtė kuptim figurativ e ka kjo shprehje -tipar tė keq tė dikujt

ndėrsa kuptimi tjetėr ėshtė: o sa mirė tė kesh njė qen shqiptar!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 02:27   #11
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,084
Thanks: 11,529
Thanked 6,263 Times in 2,977 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė fyese

[COLOR="BLUE"Kjo mund te merret edhe ndryshe: Oh sa mire te shkosh me qen shqiptar...Yak![/COLOR]
ka dy kuptime:
1. fyes - qen shqiptar ( pėr njė person - ėshtė qen, i pabesė, i poshtėr )
2. tė kesh njė qen shqiptar ose ta kesh me vete njė qen shqiptar
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 02:28   #12
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,074
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pikėrisht kėtė kuptim figurativ e ka kjo shprehje -tipar tė keq tė dikujt

ndėrsa kuptimi tjetėr ėshtė: o sa mirė tė kesh njė qen shqiptar!
me ken shqiptar .. do ishte ma gegnisht.

e kemi peshqesh prej zhargonit kosovar zoti Gashi
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 02:32   #13
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,084
Thanks: 11,529
Thanked 6,263 Times in 2,977 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
me ken shqiptar .. do ishte ma gegnisht.

e kemi peshqesh prej zhargonit kosovar zoti Gashi
po unė si banor i shqipėrisė veriore ( ish kosovė ) nuk po e pranoj, pse e pranoni ju?!

P.s. forma me ken, nuk ėshtė gegėnishte standarde. ( se edhe gegėnishtja ka pasur standardin e vet ).
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 02:58   #14
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,074
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
po unė si banor i shqipėrisė veriore ( ish kosovė ) nuk po e pranoj, pse e pranoni ju?!

P.s. forma me ken, nuk ėshtė gegėnishte standarde. ( se edhe gegėnishtja ka pasur standardin e vet ).
ti ke ken nji zonj e rand burrat e dheut te thojshin nane."

mos po ngatrron me lexhenden? zoti msus
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 03:18   #15
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,635 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
na duhet nai1 dashnore ledio
Ledio futi nje tas akullore...se do e gjesh edhe nje dashnore
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 03:33   #16
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,074
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Ledio futi nje tas akullore...se do e gjesh edhe nje dashnore
nji akullore 5 lekshe me kenaqsi.
je per sherr sonte?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 03:39   #17
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,591 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
nji akullore 5 lekshe me kenaqsi.
je per sherr sonte?
Sa te me behen kokoshkat mua dhe filloni ..
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 03:40   #18
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,074
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Sa te me behen kokoshkat mua dhe filloni ..
fol ti se i kom dhon valium grus

imagjino te isha ne Tirone sonte
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 03:46   #19
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,591 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
ka dy kuptime:
1. fyes - qen shqiptar ( pėr njė person - ėshtė qen, i pabesė, i poshtėr )
2. tė kesh njė qen shqiptar ose ta kesh me vete njė qen shqiptar
Me gjithe respektin, mesues, une mendoj se eshte totalisht ok te perdoret " me qen" apo " me ken"

Jetojme ne epoken ku shkurtimet kane hyre ne shprehine e perditshme te cdo kombi, duke mos pretenduar te kemi kthim mbrapa ne te foluren formale . ( shembull kemi shkrimin e dores qe pothuaj eshte zhdukur dhe nuk ndjehet me i nevojshem) Gjithashtu, ne shume gjuhe te botes ka fjale me dy kuptime te cilat shkruhen ( ose jo) dhe lexohen egzaktesisht njesoj. Ne shprehjen e kemi per vete dhe jo per te tjeret se si na e marrin. Shprehjet ( ekspresionet) e nje gjuhe kurre nuk perkthehen fjale per fjale , por kuptimi i tyre vjen ne teresine e fjalise.

Une s'e shoh kurrsesi ofenduese , madje te shtruarit si problem vetem na prish pune
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 03:50   #20
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,769
Thanks: 7,074
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Me gjithe respektin, mesues, une mendoj se eshte totalisht ok te perdoret " me qen" apo " me ken"

Jetojme ne epoken ku shkurtimet kane hyre ne shprehine e perditshme te cdo kombi . Gjithashtu, ne shume gjuhe te botes ka fjale me dy kuptime te cilat shkruhen ( ose jo) dhe lexohen egzaktesisht njesoj. Ne shprehjen e kemi per vete dhe jo per te theret se si na e marrin. Shprehjet ( ekspresionet) e nje gjuhe kurre nuk perkthehen fjale per fjale , por kuptimi i tyre vjen ne teresine e fjalise.

Une s'e shoh kurrsesi ofenduese , madje te shtruarit si problem vetem na prish pune
nuk eshte se e kam pas gjuhen 10 ,por nonen nga shkodra dhe baben nga korca.dy dialekte kemi pas bukurane
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur