Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-09-2015, 03:51   #21
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,591 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
fol ti se i kom dhon valium grus

imagjino te isha ne Tirone sonte
Mos qofsh ti , jarebi

Lindes ja coj une ne inbox te gjitha...tek e tek e tek e tek...
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 03:54   #22
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,591 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
nuk eshte se e kam pas gjuhen 10 ,por nonen nga shkodra dhe baben nga korca.dy dialekte kemi pas bukurane
Po c'thua , 2 dialekte?
Po dibranet ku hyjne?

Ne kemi dialekte edhe brenda nje krahine, jo me ne gjith vendin. Une jam shume e hapur ne perdorimin e dialektit te cilit i perkasim, per aq kohe sa nuk e perdorim zyrtarisht.

Ju lutmi!
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 03:59   #23
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,752
Thanks: 7,064
Thanked 8,315 Times in 5,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Po c'thua , 2 dialekte?
Po dibranet ku hyjne?

Ne kemi dialekte edhe brenda nje krahine, jo me ne gjith vendin. Une jam shume e hapur ne perdorimin e dialektit te cilit i perkasim, per aq kohe sa nuk e perdorim zyrtarisht.

Ju lutmi!
ke gegerishtja ..nėndialekte.

xhi ban taj majr je ? ngela pa gjume sonte.

moj amerike te marrte lumi se na iku gjumi
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 04:04   #24
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,891
Thanks: 9,242
Thanked 2,901 Times in 1,478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Mos qofsh ti , jarebi

Lindes ja coj une ne inbox te gjitha...tek e tek e tek e tek...
Linda eshte shoqe e familjes, jo gruaja. Ne fakt ashtu e dija edhe une ne fillim. Gruan Dragoi s'e ka ne kete forum, me sa kam vene re. Prandaj perfiton ai dhe shpreh ate dashurine e madhe qe ka per Shkendijen. Gruan e ka si yll.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 04:07   #25
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Mos qofsh ti , jarebi

Lindes ja coj une ne inbox te gjitha...tek e tek e tek e tek...
coja coja lindes te gjitha
kojshie e ka.
shkendijen e ka nore
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 04:07   #26
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 13,712
Thanks: 5,602
Thanked 11,591 Times in 3,905 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Linda eshte shoqe e familjes, jo gruaja. Ne fakt ashtu e dija edhe une ne fillim. Gruan Dragoi s'e ka ne kete forum, me sa kam vene re. Prandaj perfiton ai dhe shpreh ate dashurine e madhe qe ka per Shkendijen. Gruan e ka si yll.
Oh...epo mbase s'ma merr per ters hamendesine meqe s'qenkam edhe e vetmja.

Kitty
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 04:11   #27
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,891
Thanks: 9,242
Thanked 2,901 Times in 1,478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 196
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
...

shkendijen e ka nore
Shih si ben gjoja ky-ja! Ti c'ke qe i ngrys vetullat kshu? Ti vdes per Shkendijen, too.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 04:12   #28
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,752
Thanks: 7,064
Thanked 8,315 Times in 5,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
coja coja lindes te gjitha
kojshie e ka.
shkendijen e ka nore


edhe nqs nuk e kuptoni gjuhen ndegjoni Carosonen.

Viola fukse
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 04:17   #29
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Shih si ben gjoja ky-ja! Ti c'ke qe i ngrys vetullat kshu? Ti vdes per Shkendijen, too.
jo jo, ka shum silikon

dragia ka qef silikon
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 04:24   #30
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,752
Thanks: 7,064
Thanked 8,315 Times in 5,331 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
jo jo, ka shum silikon

dragia ka qef silikon
si shkedija dhe Ēili i kan origjinal
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 04:59   #31
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,635 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
nji akullore 5 lekshe me kenaqsi.
je per sherr sonte?
Po mo...sa akullore do mbarojme sonte??
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 07:50   #32
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 752 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

O sa mire me kenė shqiptar (gheg style)

O sa mire mu konė shqiptar (gheg style)

(:
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 08:31   #33
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,916
Thanks: 811
Thanked 505 Times in 304 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
O sa mire me kenė shqiptar (gheg style)

O sa mire mu konė shqiptar (gheg style)

(:
Gon!

Osht puna tek ė-ja ne fund, e cila e zgjat e-ne ne fillim dhe e ndryshon shqiptimin.

Kur thua me qen, e-ja eshte e shkurter dhe behet qen (ham ham )

Mua kjo ma perkujton ate fjalen angleze biē/biiē. Biē (*****) i bie kurvė, kurse biiē (beach) pllazh.

Me falni per vulgaritet por dje, tek nje teme e hapur "10 huqjet e shqiptarit" e hasa edhe nje gje e cila m'u duk shume banale, jo pernga natyra por pernga zberthimi i asaj fjale.

Tha: "shqiptaret dhjesin",ne vend qe te thuhet dhiejne (ie=i e zgjatur). Ka me qinda fjale qe perdoren sot neper letrat shqipe ku haset devijim i plote i, te them kushtimisht meqe nuk e di si quhet ky "proces", i "shkronjave te zgjatura", sic eshte "ie" (qe lexohet: ii, pra i e zgjatur).

P.sh. qilli (shqiptohet), qielli (shkruhet) shpeshere shkruhet qjelli apo qijelli, sikurse dhe djelli, e qe eshte diilli (lexohet), dielli (shkruhet).


"Pese pare une s'i dho", po kendon njani nga Peja dhe e ka berehit fare


*

__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 08:50   #34
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,106
Thanks: 857
Thanked 3,188 Times in 1,778 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 331
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Adem, e kam pershtypjen qe di me teper se sa je duke tregur ketu, ke degjur per sinonime dhe antonime, pra fjali te njejeta por me kuptim te ndryshem, shembull ta marrim bari ( ka dy kuptime, bari qe rritet neper livadhe, fusha,) dhe bari ( ai qe kujdeset per kafshet shtepiake, qe i qet kafshet neper kullosa).

Nuk shoh asgje fyse dhe asgje keq ketu, fyse mund te jet per ata qe nuk e njohin gjuhen shqipe, e njejta gje po nuk e dite anglishte, e ta perkthejsh bukfalisht aq del e pakuptimt sa qe nje femij nuk do ta kupton. Pra edhe ne google nese e vendos aty behet perkthimi bukfalisht, sepse programi nuk eshte i avancuar qe ta pershtat fjalin, por perkthen fjale per fjale, qe del shume here pa asnje pike kuptimi, apo thene me mire del shkrime Alias Legjendus.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 08:56   #35
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 209 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Kur shkruaj per qen-in ,i them kuca

Qen-i kafshe shtepiake


Kur e nxorėn tradhtar tani sė fundi ungjin e liderit koreano-verior, Kim Jong-un, mė tėrhoqi gjuha e pėrdorur nė komunikatėn zyrtare tė agjencisė koreano-veriore tė lajmeve KCNA, ku i akuzuari Chang Song-thaek cilėsohej si “mė i keq edhe se njė qen.”


ke te drejt baca Adem .
madje ėshtė nji vrejtje me vend.
Por une nė forum bej gabime e leshime te shpeshta ,por pasojat pastaj po vrehen dhe nė sfera jasht forumit.


shprehja gegnishte ėshte mė e drejt dhe me kuptimore o sa mirė mė kenun shqipėtar-e
ne spo i ndjekim serbet e lere mė qenin.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 08:59   #36
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,131
Thanks: 8,147
Thanked 3,734 Times in 1,988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Gon!

Osht puna tek ė-ja ne fund, e cila e zgjat e-ne ne fillim dhe e ndryshon shqiptimin.

Kur thua me qen, e-ja eshte e shkurter dhe behet qen (ham ham )

Mua kjo ma perkujton ate fjalen angleze biē/biiē. Biē (*****) i bie kurvė, kurse biiē (beach) pllazh.

Me falni per vulgaritet por dje, tek nje teme e hapur "10 huqjet e shqiptarit" e hasa edhe nje gje e cila m'u duk shume banale, jo pernga natyra por pernga zberthimi i asaj fjale.

Tha: "shqiptaret dhjesin",ne vend qe te thuhet dhiejne (ie=i e zgjatur). Ka me qinda fjale qe perdoren sot neper letrat shqipe ku haset devijim i plote i, te them kushtimisht meqe nuk e di si quhet ky "proces", i "shkronjave te zgjatura", sic eshte "ie" (qe lexohet: ii, pra i e zgjatur).

P.sh. qilli (shqiptohet), qielli (shkruhet) shpeshere shkruhet qjelli apo qijelli, sikurse dhe djelli, e qe eshte diilli (lexohet), dielli (shkruhet).


"Pese pare une s'i dho", po kendon njani nga Peja dhe e ka berehit fare


*

Shurt e shqip : fjala qenė nuk kafshon kurse qen po !
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 09:14   #37
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 752 Times in 309 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Gon!

Osht puna tek ė-ja ne fund, e cila e zgjat e-ne ne fillim dhe e ndryshon shqiptimin.

Kur thua me qen, e-ja eshte e shkurter dhe behet qen (ham ham )

Mua kjo ma perkujton ate fjalen angleze biē/biiē. Biē (*****) i bie kurvė, kurse biiē (beach) pllazh.

Me falni per vulgaritet por dje, tek nje teme e hapur "10 huqjet e shqiptarit" e hasa edhe nje gje e cila m'u duk shume banale, jo pernga natyra por pernga zberthimi i asaj fjale.

Tha: "shqiptaret dhjesin",ne vend qe te thuhet dhiejne (ie=i e zgjatur). Ka me qinda fjale qe perdoren sot neper letrat shqipe ku haset devijim i plote i, te them kushtimisht meqe nuk e di si quhet ky "proces", i "shkronjave te zgjatura", sic eshte "ie" (qe lexohet: ii, pra i e zgjatur).

P.sh. qilli (shqiptohet), qielli (shkruhet) shpeshere shkruhet qjelli apo qijelli, sikurse dhe djelli, e qe eshte diilli (lexohet), dielli (shkruhet).


"Pese pare une s'i dho", po kendon njani nga Peja dhe e ka berehit fare


*

Ona jone thojna "pese pare une si jap" se per kohen e tashme bohet fjale, a kur t'flasmi per t'shkumen apo per t'ardhmen, thojna, "pese pare s'i kom dhone", apo "pese pare s'kom me i dhone". A kta n'Prishtine e kane bo lomsh kejt, thojne "s'i kom jepė/japė" apo "s'kom me i jepė/japė".. nuk e di kush i shtini kto prapshtija, a drenicakt a pejant a, se prishtinalite njejt si na kane fole.

A sa per temen, une e di mire ku e ka Adem msusi, po qe mos me pas problem hiē as keqkuptime, duhet me e hjek 'q'-jen per rastin konkret, e n'vend t'saj me e vnu 'k'-jen. "O sa mire me kenė shqiptar". Se krejt gegt me 'k' e nisin. A kete 'q'-jen n'kete rast mu mdoket sikur na kane lone si peshqesh, amo pak si tinxa kta toskt lol.

A e din at rastin e nje turistit t'Kosoves kur t'shkojn n'market me ble kepė edhe kompira* lol.
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 09:22   #38
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,106
Thanks: 857
Thanked 3,188 Times in 1,778 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 331
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Po harroni ju o djem te ditur, qe prej Q-se, keni dal te gjithe, keshtu respektoni Q sa me shume
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 09:26   #39
Lepurushja vogel
V.I.P
 
Avatari i Lepurushja vogel
 
Data e antarėsimit: Aug 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 930
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 7
Lepurushja vogel ėshtė njė gur i ēmuarLepurushja vogel ėshtė njė gur i ēmuarLepurushja vogel ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Sa bukur i ke thene Lumi
__________________
GJITHCKA MUND TE JETE E LARGET POR ASGJE NUK ESHTE E PAARRITSHME
Lepurushja vogel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2015, 09:32   #40
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,916
Thanks: 811
Thanked 505 Times in 304 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gon! Shiko postimin
Ona jone thojna "pese pare une si jap" se per kohen e tashme bohet fjale, a kur t'flasmi per t'shkumen apo per t'ardhmen, thojna, "pese pare s'i kom dhone", apo "pese pare s'kom me i dhone". A kta n'Prishtine e kane bo lomsh kejt, thojne "s'i kom jepė/japė" apo "s'kom me i jepė/japė".. nuk e di kush i shtini kto prapshtija, a drenicakt a pejant a, se prishtinalite njejt si na kane fole.

E di qe s'perdoret te ju. Ne disa ane perdoret shume. Mua me pengojne kur kete e perdorin sidomos ata me tituj (nga tre a kater) akademik.

Citim:
A sa per temen, une e di mire ku e ka Adem msusi, po qe mos me pas problem hiē as keqkuptime, duhet me e hjek 'q'-jen per rastin konkret, e n'vend t'saj me e vnu 'k'-jen. "O sa mire me kenė shqiptar". Se krejt gegt me 'k' e nisin. A kete 'q'-jen mu mdoket sikur na kane lone si peshqesh, amo pak si tinxa kta toskt lol.
Jo be, mos o nguc m'su'sin (apostrofi (') perdoret per zevendesimin e shkronjave qe mungojne). Se ka te drejte, ka te drejte. Shume me vend e ka Ademi.

Mos t'i fajesojme njerezit edhe per aty ku e kane me te drejte!

Gon!

"K"-ja dhe "tj"-ja ne te shumten e rasteve perdoren aty ku njerezit nuk jane te sigurte cilen shkronje ta pardorin: "q"-ne apo "ē"-ne.


Citim:
A e din at rastin e nje turistit t'Kosoves kur t'shkojn n'market me ble kepė edhe kompira* lol
.


Kete punen e kepes e ke tregue nje here, ama kete te qumpirave jo. Perse e fshive?


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur