Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-09-2019, 10:02   #61
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Le ta nisim me fjalen informacion. Fjala informacion vjen nga latinishtja dhe kuptimi konceptual i saj ne shqip eshte "formoj, i jap forme dickaje, ". Pra rrenja "in-formare" = "jap-forme dickaje". Koncepti eshte ky... ashtu sic mledhim lende te pare (pershembull balte) per ti dhene forme nje tulle, ashtu mbledhim gjurme dhe fakte per ti dhene forme nje lajmi, qe eshte dhe forma qendrore konvencionale me te cilin lidhim informacionin ne konceptin aktual informativ qe kemi ne per informacionin, pra gazetarin.


Si ta kuptojme nocionin "informacion". Le ti kthehemi edhe nje here shembullit njeri dhe menyres se si e merr ai informacionin per boten qe e rrethon. Njeriu e merr informacionin per boten qe e rrethon me ane te shqisave, te cilat jane perceptoret e organizmit tone per informacionin(lajmin, apo gjurmen informative). Informacioni perhapet ne nje infinit formash dhe menyrash ne boten qe jetojme. Perceptimi yne(i organizmit tone) per informacionin qe na rrethon eshte i disa formave.
1) Me ane te pamjes, informacioni viziv. Kete lloj informacioni e marrim duke shfrytezuar gjurmet e drites ne hapsire te cilat organi yne perceptues pamor per kete lloj informacioni, e transformon ne gjurme te nje tjeter natyre, qe eshte ajo elektromagnetike dhe me pas ia percjell trurit i cili bene dekodifikimin dhe ndertimin e nje strukture shembelltyre ne baze te informacionit te marre. Eshte ajo qe ne mendojme qe shikojm, por qe ne te vertet eshte vetem nje shembelltyre e saj, qe i afrohet realitetit, por qe eshte subjektive sepse varet nga aftesit tona evolutive ne marrjen dhe perpunimin e informacionit. Pra nuk eshte reale, sepse ne shume lloje informacionesh optike nuk jemi ne gjendje ti perceptojme nga organi yne pamor. Pershembull, ne nuk jemi ne gjendje te perceptojme gjurmet informative te rrezeve optike te disa llojeve qe kemi mundur te zbulojme ne forma te tjera por jo nga organi yne perceptiv pamor. Sic jane rrezet ultravjollce, rrezet infrakuqe, rrezet gama, apo ato X(iks). Nese organi yne perceptiv pamor do kishte aftesin e njohjes dhe marrjes se ketyre gjurmeve informative apo informacioneve, struktura ndertimore e shembelltyres se botes ne trurin tone do shpalosej ndryshe nga ajo qe kemi sot dhe perceptojme per bote reale.

Pra kurre nuk flasim per bote reale, por per shembelltyre te saj te krijuar nga truri jone ne baze te gjurmeve informative qe ai arrin te marri dhe te aftesise se tij perpunuese dhe ndertuese qe ka per te ndertuar kete shembelltyre qe kurre nuk i afrohet realitetit. Sepse informacionet per kete realitet aty perjashta jane. Jane te gjitha! Por nuk jemi ne gjendje ne, qe shume prej tyre ti perceptojme, shume te tjera perpunojme dhe me pas te kemi aftesin biologjike ti ndertojme ashtu sic duhet. Po te arrinim te shikonim boten reale befasoa apo mrekullia nuk do na ndahej hap pas hapi.

Pervec perceptorit viziv, organizmi yne ka dhe

2) perceptor kimik, sic eshte goja dhe hunda, te cilat marrin informacione kimike nga bota qe na rrethon.
3)Veshte per marrjen e informavcionit akustik...
4)Tjeter perceptor informativ eshte edhe prekja, qe gjurmon informacione fiziko dinamike dhe informon organizmin.

Shpjegimi eshte i njejte si per informacionin viziv edhe per keto llojet e tjera informacionesh te natyrave te tjera. Pra ndryshon vetem kodifikimi i tyre, por baza eshte nje. Informacioni, transformimi, percjellja dhe perpunimi i tij, qe eshte i shumellojshem.

U munduam te shpjegojme informacionin si koncept dhe te japim nje perqasje sa me te prekshme dhe konkrete se cfare eshte ai.

Radhes tjeter do mundohemi te shpjegojme...
Si ra njerzimi ne kontakt me kete nocion(pra si e zbuloi) dhe i dha nje vlere perdorimi dhe dobie. Pra nje historik te vogel dhe te thjeshtuar.

Me pas do mundohemi te shpjegojme matjen e informacionit, njesin matese dhe mundesi dhe aftesit transformuese qe ka kje shkence ne jetet tona, qe te arrijme deri diku te kuptojme pse Micokaku ka thene qe Zoti egziston.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 13:20   #62
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Pėrgjigje e: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja prova

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Ha ha Baba nga Durresi...


Shkencetari i cituar nuk ka folur per nje zot tokesor (nga planeti yne) por per nje Inteligence Kozmike... Zoti, jashtetokesoret etc. etc. ... nese shkenca e sotme nuk eshte ne gjendje t'i vertetoje (me prova/deshmi)...


...nuk d.t.th. se nuk ekzistojne.


P.S.
Ka (kryesisht) dy lloje te besimit ne Zot.

1. Ata te cilet besojne qorrazi (shumica) dhe

2. Ata te cilet besojne nga bindja (me prova)*
Ka vetem nje lloj te besimit ne zot. Ata te cilet besojne qorrazi.
Provat nuk ekzitojne.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 13:24   #63
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Pėrgjigje e: Shkencėtari: Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, kam provat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
'String' i bie 'lidhje'. Dmth 'teoria e lidhjeve' !
String i bie fije. Dmth teoria e fijeve.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 13:41   #64
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Eshte kanalizimi i fundit i shkences studimi i informacionit dhe vecorit e tij. Besoj se ketu i mbeshtetet Micokaku perfundimet e tij.

Si ta kuptojme informacionin. Pse duhet studiuar ai. Cfare ka ai kaq magjike qe po magjeps shkenctaret, per keto dhe shume te tjera do japim shpjegime ne postimin e ardheshem.

Gjitheshka qe shohim ne kete bote eshte nje shfaqje informacioni. Gjitheshka qe ju shihni verdall dhe ju duket reale dhe konkrete nuk eshte gje tjeter vecse nje shfaqje informacioni. Ne nuk e dime si eshte bota qe na rrethon, kete eshte informacioni qe na e tregon. Ne e marrim informacionin nga shqisat tona te cilat jane te specializuara te thithin nje lloj informacione dhe ia dergojne trurit kete informacion qe ai te dekodifikoj dhe te hartoj strukturen informative sipas nje shembelltyre te reales.

Pra ne kuptojme qe para kemi nje gure se analiza informative qe ka marre truri nga shqisat tona ka dekodifikuar strukturen e nje guri. Por sa real eshte ai gure dhe ka ai pamjen qe ne shikojme, apo perceptojme. Informacionet qe merr truri yne dhe dekodifikimi qe ai bene a i pergjigjet pamjes reale te gurit apo ka element te tjere informativ qe ne nuk i shikojme.

Nejse le ti radhisim radhes tjeter dhe ti japim nje kuptim me konkret abstraktes qe kerkojme te shpjegojme.
Te vetmen gje qe ben Mico Kaku eshte se nuk mbeshtet teorine e stringave tek informacioni. Qe do te thote se teoria e stringave nuk eshte e mbeshtetur tek testimi me eksperiment, por tek ekuacionet matematikore. Testimi me eksperiment ne te cilin bazohet shkenca dhe ecen perpara, pikerisht kte ben, mbledh informacion. Matematika sado e bukur dhe elegante qofte, nuk eshte e thene te pershkruaje realitetin sakte. Jo, ne nuk jetojme ne nje matrix, jo, perderisa kjo te jete e provuar me eksperiment.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 13:59   #65
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Ngjyrat dhe drita ne teresi ne menyren si ne e perceptojme nuk eshte reale. Drita sic dihet eshte vec nje vale fotonesh. Sic dihet vale nenkupton qe ka nje frekuence. Cdo ngjyra qe ne perceptojme eshte vec nje frekuence e caktuar e drites. Spektri eshte i gjere por ne d'y ekstreme gjendet ngjyra e bardhe dhe e zeze. E bardhą eshte ngjyra lu ne na pasqyrohet e gjithe drita nga objekti qe vezhgojme dhe e zeza e kunderta eshte ngjyra ku nuk na pasqyrohet asnje fréquence drite dhe si e tille ajo shfaqet e zeze. Cdo ngjyra tjeter midis ketyre te dyjave ka nje frekuence te caktuar. Nje e objekt me ngjyre psh blue pasqyron te gjitha frekuencat(ngjyrat ) e tjera dhe perthith ate blu. Nė syrin tone ndihet mungesa e fréquences blu dhe ne e perceptojme si blu. Keshtu me radhe per cdo ngjyre te caktuar.
Ky ne fakt eshte vetem menyra qe si ne perceptojme nepermjet drites pamje nje nje objekti.
Sigurisht qe nese perdorim te tjere indikatore si vale sonore, rreze X, apo ultraviolet pamja e ketij objekti do te n'a paraqitej ndryshe. ..ngjyrat osé do te ishin ndryshe osé sdo te kishte fare kuptim te flitej per ngjyra.
Nje objekt apo cdo gje e perbere nga materia ne vetvete nuk ka ngjyre ai ka perberjen e tille atomike apo molekulare ku valet e ndryshme si drita emetohen ne menyra te ndryshme sipas kesaj strukture te brendshme. Bashkeveprimi i vales (drites) me objektin nga momenti qe bie mbi siperfaqen e tije dhe pasqyrohet percakton per ne ate qe ne e perceptojme si ngjyre. Ngjyra ne fakt nuk ekziston. .dhe kur them nuk ekziston nuk do te thote se bota eshte e zeze sepse menjehere njeriu kur vjen puna te boshelleku apo te mos ekzistenca instiktivisht mendon ne ngjyre te zeze. Nė fakt e zeza eshte ne vetevete nje ngjyre e cila percakton vetem mungesen e drites. Por mungesa e ngjyrave eshte mungesa e gjithckaje vizive qofte dhe e zeza. Por ne jemi te limituar brenda botes tone menyres tone te te peeceptuarit dhe nuk mund ta imagjinojme mungesen apsolute te ngjyres.

Kjo saper te thene dicka ne lidhje me ate qe po thoshte peshkaqeni ne lidhje me informacionin dhe mbi te gjitha perceptimin. E kapur kjo nga aspekti viziv i ceshtjes.
E njejta gje pak ą shume eshte me cdo shqise tjeter. Qofte degjimi.
Duhet tashme se ndjesią e prźkjes apo dhimbjes fizike nuk egziston. Dhimbja eshte vetem brenda trurit tone, shfaqet vetem nga disa impulse elektrike te trasmetuara drejt trurit tone per te n'a lajmeruar se kemi nje demtim fizik.
Ne konceptin e fizikes drita eshte reale, perbehet nga fotonet. Mesa kuptoj ti ke fjalen per te ashtuquajturen drita e dukshme. Syri njerezor eshte i afte te kape driten me gjatesi vale nga 380-740 nanometra. ka kafshe te tjera qe perceptojne driten me nje spekter me te madh se ai njerezor. Zvaraniket(gjarperinjte) pershembull, perceptojne dhe rrezet infra te kuqe.
Syri njerezor vertet eshte i limituar ne perceptimin e gjithe spektrit te valeve te drites, por kjo nuk do te thote se ato nuk jane perceptuar me anen e eksperimenteve shkencore, dhe te jene jo reale. Madje jane vene ne zbatim dhe ne praktike, sic jane radio valet, mikrovalet etj. Mjafton te futesh pjaten me gjelle tek mikrovala dhe ta nxjerresh te ngrohte pas 2 minutash. E pra, mikrovalet nuk i sheh dot.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga dallas : 20-09-2019 nė 14:11
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 14:22   #66
Erdhi Dimri
me ortekė
 
Avatari i Erdhi Dimri
 
Data e antarėsimit: Sep 2017
Vendndodhja: Upstate NY
Posts: 851
Thanks: 441
Thanked 466 Times in 274 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Erdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėmErdhi Dimri i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

OK, zoti ekziston. E ēė pastaj?

Nė hale nuk do tė shkojmė ne vdekatarėt, apo do rrijė zoti tė merret me secilin prej nesh dhe me frikat e nevojat tona vdekatare qė ndėrrojnė ēdo dy javė?
Erdhi Dimri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 18:54   #67
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Ne konceptin e fizikes drita eshte reale, perbehet nga fotonet. Mesa kuptoj ti ke fjalen per te ashtuquajturen drita e dukshme. Syri njerezor eshte i afte te kape driten me gjatesi vale nga 380-740 nanometra. ka kafshe te tjera qe perceptojne driten me nje spekter me te madh se ai njerezor. Zvaraniket(gjarperinjte) pershembull, perceptojne dhe rrezet infra te kuqe.
Syri njerezor vertet eshte i limituar ne perceptimin e gjithe spektrit te valeve te drites, por kjo nuk do te thote se ato nuk jane perceptuar me anen e eksperimenteve shkencore, dhe te jene jo reale. Madje jane vene ne zbatim dhe ne praktike, sic jane radio valet, mikrovalet etj. Mjafton te futesh pjaten me gjelle tek mikrovala dhe ta nxjerresh te ngrohte pas 2 minutash. E pra, mikrovalet nuk i sheh dot.
Drita eshte reale dhe perbehet nga fotonet. Ajo qe po them une eshte se ajo qe ne perceptojme si imazhe, ngjyra etj jane vec interprčtime te asaj cka n'a vjen nepermjet drites. Drita kalon ne brendesi te syrit por per tu perkethyer ne nje imazhe osé cka ne quajme imazh eshte nje perpunim os interpretim nga truri jone.

Sigurisht qe eshte nje menyre shume efikase per te mare informacion mbi boten qe n'a rrethon mbi format permasat etj por gjithsesi mbetet nje interpretim dhe jo realiteti.
Realiteti ne fakt jashte shqisave tona nuk dihet se si eshte dhe cfare eshte.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 19:15   #68
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Drita eshte reale dhe perbehet nga fotonet. Ajo qe po them une eshte se ajo qe ne perceptojme si imazhe, ngjyra etj jane vec interprčtime te asaj cka n'a vjen nepermjet drites. Drita kalon ne brendesi te syrit por per tu perkethyer ne nje imazhe osé cka ne quajme imazh eshte nje perpunim os interpretim nga truri jone.

Sigurisht qe eshte nje menyre shume efikase per te mare informacion mbi boten qe n'a rrethon mbi format permasat etj por gjithsesi mbetet nje interpretim dhe jo realiteti.
Realiteti ne fakt jashte shqisave tona nuk dihet se si eshte dhe cfare eshte.
Je shikuarė nė pasqyrė ndonjėherė?
Te ne themi pasqyra nuk t'rrenė!

Mėnyra e vetme se si ėshtė realiteti ta tregojnė shqisat.
Unė kėto vjet i bėra e s'mė genjyen asnjėherė.

Kurse ti qenke duke kėrkuarė tjetėr realitet.
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 19:18   #69
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ricky_ch Shiko postimin
Je shikuarė nė pasqyrė ndonjėherė?
Te ne themi pasqyra nuk t'rrenė!

Mėnyra e vetme se si ėshtė realiteti ta tregojnė shqisat.
Unė kėto vjet i bėra e s'mė genjyen asnjėherė.

Kurse ti qenke duke kėrkuarė tjetėr realitet.
lexoje me me kujdes se Kanina nuk ja fut kot.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 19:29   #70
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
lexoje me me kujdes se Kanina nuk ja fut kot.
Po pėr t'ia futur s'ke nevojė pėr dritė.
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 19:33   #71
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ricky_ch Shiko postimin
Je shikuarė nė pasqyrė ndonjėherė?
Te ne themi pasqyra nuk t'rrenė!

Mėnyra e vetme se si ėshtė realiteti ta tregojnė shqisat.
Unė kėto vjet i bėra e s'mė genjyen asnjėherė.

Kurse ti qenke duke kėrkuarė tjetėr realitet.
Ti hajde neser. ..
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 19:37   #72
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Talking Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Ti hajde neser. ..
Gjithashtu, kur tä zbulosh Amerikėn...
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 19:47   #73
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 969
Thanks: 35
Thanked 347 Times in 235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ricky_ch Shiko postimin
Je shikuarė nė pasqyrė ndonjėherė?
Te ne themi pasqyra nuk t'rrenė!

Mėnyra e vetme se si ėshtė realiteti ta tregojnė shqisat.
Unė kėto vjet i bėra e s'mė genjyen asnjėherė.

Kurse ti qenke duke kėrkuarė tjetėr realitet.
Shqisat e njeriut jane shume te kufizuara. Psh syri jot nuk e sheh dot nje satelit sepse eshte shume larg por ai egziston.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 19:51   #74
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Smokkie Shiko postimin
Shqisat e njeriut jane shume te kufizuara. Psh syri jot nuk e sheh dot nje satelit sepse eshte shume larg por ai egziston.


Unė as skajin e Universit nuk e shoh, por prap kam njė realitet.
Edhe qorri (i verbėri) ka njė realitet, bile shumė mė tė pėrsosur qė ne mendojmė!
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 20:17   #75
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 20:27   #76
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ricky_ch Shiko postimin
Po pėr t'ia futur s'ke nevojė pėr dritė.
Perseri nuk e ke lexuar sakte cfar tha Kanina. E ka fjalen per realitetin ne kuptimin filozofik. Ajo cfar shohim ne eshte nje interpretim i trurit jo realiteti puro, apo objektiv, quaje si te duash. Truri ne te gjitha rastet nuk jep interpretim te sakte 100%, jep realitet te pjesshem ne rastin me te mire, dhe alucinacione ne rastin me te keq. Ta ilustroj me nje shembull. Syri bombardohet me nje fluks fotonesh( jane miliarda) dhe ja percjell trurit, i cili e interpreton si drite, pra si nje terresi fotonesh ama nuk eshte ne gjendje te identifikoje fotonet individualisht. Nje foton drite ekziston realisht, truri nuk e dallon dot.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga dallas : 20-09-2019 nė 20:35
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 20:57   #77
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Perseri nuk e ke lexuar sakte cfar tha Kanina. E ka fjalen per realitetin ne kuptimin filozofik. Ajo cfar shohim ne eshte nje interpretim i trurit jo realiteti puro, apo objektiv, quaje si te duash. Truri ne te gjitha rastet nuk jep interpretim te sakte 100%, jep realitet te pjesshem ne rastin me te mire, dhe alucinacione ne rastin me te keq. Ta ilustroj me nje shembull. Syri bombardohet me nje fluks fotonesh( jane miliarda) dhe ja percjell trurit, i cili e interpreton si drite, pra si nje terresi fotonesh ama nuk eshte ne gjendje te identifikoje fotonet individualisht. Nje foton drite ekziston realisht, truri nuk e dallon dot.
Po kėsaj me njė fjalė i thonė realitet.
Mėnyra e pranimit tė informacionit dhe pėrpunimit tė saj nė tru.
Nuk kemi vetėm dritėn si informacion, por edhe zėrin, ndjenjėn e ftohtit
e tė ngrohtit, shijen. Tė ngjitha kėti arrijnė tek truri i cili pastaj i pėrpunon.
E tani a ėshtė diēka reale? Gjithėēka ėsht reale.

Nejse, qė tė mos flasim llaka-llaka, si thonė disa, pėr ēfarė realiteti
mund tė flitet kur pėr njė moment jemi duke vėshtruar eksplodimin
e njė supernove qė ka ndodhur disa vite-drite larg, dhe qė vetėm bart
njė informacion qė ndodhur, por jo edhe kur, por ėshtė realitet i ynė.
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-09-2019, 21:14   #78
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Perseri nuk e ke lexuar sakte cfar tha Kanina. E ka fjalen per realitetin ne kuptimin filozofik. Ajo cfar shohim ne eshte nje interpretim i trurit jo realiteti puro, apo objektiv, quaje si te duash. Truri ne te gjitha rastet nuk jep interpretim te sakte 100%, jep realitet te pjesshem ne rastin me te mire, dhe alucinacione ne rastin me te keq. Ta ilustroj me nje shembull. Syri bombardohet me nje fluks fotonesh( jane miliarda) dhe ja percjell trurit, i cili e interpreton si drite, pra si nje terresi fotonesh ama nuk eshte ne gjendje te identifikoje fotonet individualisht. Nje foton drite ekziston realisht, truri nuk e dallon dot.

Jo filozofik ore se une nuk e di ceshte filozofią
Eshte pikepamje e cila me zhvillimin e njohurive dhe shkences njihet tashme boterisht.

Po te jap nje shembull tjeter ndoshta me kete do jem me i kuptueshem.
Lakuriqet e nates nuk shohin me sy dmth jo nepermjet drites.
Ata shohin apo interpretojne ambientin rrethues nepermjet valeve zanore apo ultratingujve. Ata emetojne vete ultratinguj ato perhapen ne ambientin rrethues dhe kur rikthehen kapen nga veshet e medhenj te lakuriqit. Pastaj kuptohet procesi perpunues deri te truri dhe si e perpunon ai informacionin qe i vjen nga keto vale. Nuk e kam idene se si e "shehe" lakuriqi boten qe e rrethon, nuk e di ēfarė ngjyre mund te kete forme etj por me siguri qe nuk eshte njelloj me tonen.
E dyta mendo tani qe ky lakuriq hedh syte apo me sakte veshet nga qielli "veshtron " larte dhe nga informacioni qe i vjen nuk i jep gje tjeter vecse boshllek. Kjo pasi valet zanore jo vetem qe nuk shkojne aq large por per le teper jane te limituara brenda atmosferes.
Tani besoj se e mere me mend se lakuriqi i nates kur hedh syte larte ai naten nuk e sheh qe qielli eshte plote me yje dhe se ai diten kurre nuk e sheh diellin e madhe ne qiell.

Per lakuriqin qielli eshte bosh.
Ky eshte realiteti e nje lakuriqi.

Neve kemi shqisa me te sofistikuara por ne gjithashtu jemi shume te limituar. Limiti me i madh eshte se cfaredo shqise sado e sofistikuar te jete ajo ne fund nuk eshte gje tjeter vec nje perpunim, interpretim qe truri jone i ben informacionit qe i vjen. Realitéti eshte dicka tjeter.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kanina : 20-09-2019 nė 21:19
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2019, 10:27   #79
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Po si ra ne kontakt njerzimi me kete nocion dhe si e ktheu ne shkence.

Sic e thame me lart koncepti i informacionit eshte abstrakt, pra nuk eshte i dukshem apo i prekshem, prandaj ky koncept apo kjo shkence u zbulua teper vone ne lidhje me deget e tjera te shkences. Zbulimi i saj erdhi dora dores. Themi zbulimi konceptual, domethene vetedija qe kemi te bejme me nje shkence te re te vecant qe hap horizonte dhe mundesi te reja per zhvillimin e njerzimit dhe njohjen me te drejte dhe te sakte te botes ku jetojme, sepse shfrytezimi i pa vetedijshem i kesaj shkence i ka rrenjet te hershme, qe nga mesjeta ne periudhen e revolucionit industrial.

Hapat e para te shfrytezimit te informacionit na vijne qe nga mesjeta me revolucionin industrial. Pra me krijimin dhe ngritjen e fabrikave. Automatizimi i shume proceseve te punes kerkonte percjellje apo transmetim informacioni. Ketu kemi dhe skedat e para informative qe jane percuesit dhe transmetuesit e pare informativ. Keto te fundit nuk ishun gje tjeter vecse ingranazhe te modeluar apo detale te formave apo madhesive te ndrushme, te cilat impononin drejtimin dhe ndryshimin e levizjes se mekanizmave te makines dhe te vete makines ne forma te ndryshme duke ndryshuar llojin e levizjes, shpejtesin apo energjin e saj. Duhet permendur ketu disa mekanizma qe mund te quhen njesit e para informative sic jane rrota shoqe, sistemi bjell-manivele, apo detalet qe perdoreshin per qepje tek makinat qepse qe qe impononin formen e qepjes me ane te detaleve te prerjeve apo formave te ndryshme. Keto ishin forma arkaike te moduleve te para informative programistike.

Pra informatika perdorej ne menyre te pa vetedijshme nga njerzit. Bile i pa vetedijshem ishte dhe vete Zhakardi(kur prodhoi makinen e tij te Zhakardit per thurje tekstili), qe kishte shpikur kompiuterin e pare. Ndoshta jo kompiuterin e pare ne formen konvencionale qe njohim ne, por ne parim pune ishte programimi i pare njerzor. Pra mekanizmi i zhakardit per thurjen e figurave dhe fotografive ne tekstil ishte forma e pare e programimit.

Nje mekanizem gjenial. I duhet dhene haku Zhakardit. Parimi i kesaj makinerie e pare jo nga ana mekanike po nga ajo informative eshte, marrje informacioni, perpunim transmetim dhe me pas rikonfigurim i nformacionit nga makina e tekstilit. Marrjen dhe perpunimin e informacionit e bente njeriu, ne menyre konvencionale krijonte module kartonesh te vrimezuara sipas nje skeme te qarte levizjeje te te telares se tezjahut e cila nuk kishte forme konvencionale te nje telare e tere por por ishin shume shufra hekuti qe kishin te lidhura fijet vec e vec. Sejcila shufer kishte nga nje fije dhe ngriheshin vetem ato fije qe korrespondonin me vrimat e modulit te kartonit qe kishte radhen per njesin e kohes. Pra keto module prej kartoni te vrimezuara jane programimi i pare njerzor i detajuar dhe i menduar si i till, pa ditur se shfrytezohej shkenca informative. Pra Zhakardi nuk e kishte iden e shkences informative, megjithese ishte pioneri i pare dhe krijuesi i pare i programacionit.

Me pas zhvillimi i radios dhe i elektromagnetikes solli ne skene Morsin. Me kodin e tij binar "_" vize dhe pike "." Edhe Morsi nuk e kishte iden e informacionit. Por me kodin e tij binar hodhi themelet per krijimin e gjuhes programative.

Me ne fund gjurmet e kesaj shkence filluan te vereheshin edhe nga shkencetaret. Sepse jane ata qe i japin kuptim asaj qe shikojme dhe bejme. Duke kanalizuar dhe qartesuar njohurit tona. Vjen radha e Makswellit. Me eksperimentin e tij te famshem te "djalli i Maksuellit". I cili dha nocionin e pare per informacionin. Me pas ishte Tjuring matematikani i jashtezakonshem anglez qe beri teorit e tij te kodizimit dhe dha idene e rendeve apo sistemeve numerik duke arritur ne perfundimin qe sistemet e vogla numerike jane me te thjeshta dhe me te perdorshme. Duke i dhene perparsi sistemit binar me dy numra. E cila edhe sot perdoret per gjuhe programative kompiuterike, pra sistemi binar. Dhe i fundit ne radhe por jo nga rendesia per kete shkenc do ishte Verner Bukholc, qe e njesoi si dukuri me vete fenomenin e informacionit bile i dhe dhe njesi matese 1Bite informaconit.


Deri radhes tjeter mirupafshim dhe gjume te embel.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-09-2019, 11:18   #80
Xhenet
Amoureus <3
 
Avatari i Xhenet
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Ne mes endrrave dhe realitetit
Posts: 1,020
Thanks: 1,087
Thanked 902 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Xhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėmXhenet i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Besimtaret informojn qe ka Zot shkencater jan ne kerkim ,po neve ku jemi ? Ne jemi ata qe flasim per Zotin qe konfirmojm me fjal qe kerkojm me shenja po sa jemi qe e ndjem prezencen e tij ?! mendoj qe te gjithe e ndjejme e ndjen edhe ateistet, e ndjen cdo krijes e krijuar ,gjithe universi e ndjen e dini pse ? Sepse cdo gje behet me vullnetin e tij.
__________________
Ne laisse pas une mauvaise période te faire croire que tu as une mauvaise vie !
Xhenet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur