Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-09-2019, 23:48   #101
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
As e kam idene fare Kush eshte ky.
Por eshte llogjike sepse burimi duhet te jete nje dhe nga nje shi lindin te kundertat.
Psh hapsira eshte e njetrajteshme homogjene dhe e pandryshueshme.
Materia eshte e shperndare heterogjene dhe teper aktive e ndryshueshme.
Jane te kunderta ne pamje te pare. .dhe ashtu jane sepse kjo bote nga aty fillon nga d'y te kundertat.
Si ai simboli kinez si quhen yin e yen. ..por ama te dy jane brenda nje rrethi te vetem dhe bashkeveprimi midis tyre eshte bazat e botes.
Ke dale fiks ne konkluzionet e Minkowskit, ai ndertoi dhe modelin matematikor per te provuar qe hapesira dhe koha jane nje entitet i vetem.

Filozofia e lashte kineze e yin dhe yang eshte e atashme, eshte dualizem.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2019, 00:05   #102
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Ke dale fiks ne konkluzionet e Minkowskit, ai ndertoi dhe modelin matematikor per te provuar qe hapesira dhe koha jane nje entitet i vetem.

Filozofia e lashte kineze e yin dhe yang eshte e atashme, eshte dualizem.
Koha ne fakt eshte levizje. Levizje eshte koncept i pazhvilluar por ideja baze eshte qe nje trup (materie ) leviz ne hapsire. Edhe ne kete rast eshte nje bashkeveprim midis materies dhe hapsires. Dy trupą me shpejtesi te ndryshme kane "kohe" te ndryshme por ne baze eshte fakti qe keta dy trupa kane bashkeveprime te ndryshme me hapsiren per kete 1rsye ata ndryshojme ne parametrat e tyre. ..shpejtesia, drejtimi dhe koha.

Tani nese gabohem me korrigjo sespe nuk jam shume i sakte nga ana teknike e fushes.

Marim d'y trupą te medhenj si psh d'y planete por me te njeten mase por me shpejtesi te ndryshme.
Te trupi me i shpejte koha ecen me ngadale por ai fiton mase nga shpejtesia. Dihet nga relativiteti nese sjam gabim me rritjen e shpejtesise trupi fiton mase.
Te trupi me i ngadalte koha ecen me shpejte.

Ketu duket se dy gjera shkojne kundėr njera tjetres. ..koha dhe shpejtesia.
Koha eshte vecse nje koncept i cili matet me njesi matese levizjen ate te akrepave rrotullumi i tokes etj.

Dmth trupi me i shpejte koha ecen me ngadale.
Pot koha Kush? Koha e trupit ne teresine e vete cka eshte dhe permban ky trup. ..cdo levizje ne brendesi te tije cdo grimca dhe cdo element leviz me ngadale. Dhe e kunderta per trupin e leviz me ngadale koha ecen me shpejte dmth cdo gje ne te dhe Brenda tije leviz me shpejte.

Ketu del qe trupi qe ne hapsire leviz me shpejte ne brendesine e tije ndodh e kunderta cdo gje leviz me ngadale dhe duhet te kete nje raport per kete.
EfektE te kunderta qe kompesojne njera tjetren.

Dhe po ashtu trupi tjeter e kupton vete....
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2019, 00:23   #103
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Koha ne fakt eshte levizje. Levizje eshte koncept i pazhvilluar por ideja baze eshte qe nje trup (materie ) leviz ne hapsire. Edhe ne kete rast eshte nje bashkeveprim midis materies dhe hapsires. Dy trupą me shpejtesi te ndryshme kane "kohe" te ndryshme por ne baze eshte fakti qe keta dy trupa kane bashkeveprime te ndryshme me hapsiren per kete 1rsye ata ndryshojme ne parametrat e tyre. ..shpejtesia, drejtimi dhe koha.

Tani nese gabohem me korrigjo sespe nuk jam shume i sakte nga ana teknike e fushes.

Marim d'y trupą te medhenj si psh d'y planete por me te njeten mase por me shpejtesi te ndryshme.
Te trupi me i shpejte koha ecen me ngadale por ai fiton mase nga shpejtesia. Dihet nga relativiteti nese sjam gabim me rritjen e shpejtesise trupi fiton mase.
Te trupi me i ngadalte koha ecen me shpejte.

Ketu duket se dy gjera shkojne kundėr njera tjetres. ..koha dhe shpejtesia.
Koha eshte vecse nje koncept i cili matet me njesi matese levizjen ate te akrepave rrotullumi i tokes etj.

Dmth trupi me i shpejte koha ecen me ngadale.
Pot koha Kush? Koha e trupit ne teresine e vete cka eshte dhe permban ky trup. ..cdo levizje ne brendesi te tije cdo grimca dhe cdo element leviz me ngadale. Dhe e kunderta per trupin e leviz me ngadale koha ecen me shpejte dmth cdo gje ne te dhe Brenda tije leviz me shpejte.

Ketu del qe trupi qe ne hapsire leviz me shpejte ne brendesine e tije ndodh e kunderta cdo gje leviz me ngadale dhe duhet te kete nje raport per kete.
EfektE te kunderta qe kompesojne njera tjetren.

Dhe po ashtu trupi tjeter e kupton vete....
je shume sakte.
Ka nje vend ku koha ngadalesohet tmerreshit, shume afer zeros, prane event horizon ne nje black hole. Nje trup qiellor pasi kalon kte event horizon perballet me kohe zero, hapesira dhe koha nuk ekziston me.
Hawking eshte marre me black holes, ndoshta jane vrimat qe lidhin me universet e tjera.
Pra, black hole--->worm hole--->white hole---> univers tjeter.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2019, 00:31   #104
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
je shume sakte.
Ka nje vend ku koha ngadalesohet tmerreshit, shume afer zeros, prane event horizon ne nje black hole. Nje trup qiellor pasi kalon kte event horizon perballet me kohe zero, hapesira dhe koha nuk ekziston me.
Hawking eshte marre me black holes, ndoshta jane vrimat qe lidhin me universet e tjera.
Pra, black hole--->worm hole--->white hole---> univers tjeter.

Normal qe nuk ekzistojne me sepse vrimat e zeza e presojne aq shume masen ne nje pike te vetme saqe nuk ka me hapsire midis grimcave dhe nese ska me hapsire ska me levizje dhe po spati levizje ska me kohe. ..

Ajo qe me vjen inat mua eshte se askush nuk i thote ketu ne menyre shume te thjeshte me koncepte shume te thjeshta qe ti kuptoje cdo njeri edhe nje femije.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2019, 01:21   #105
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Normal qe nuk ekzistojne me sepse vrimat e zeza e presojne aq shume masen ne nje pike te vetme saqe nuk ka me hapsire midis grimcave dhe nese ska me hapsire ska me levizje dhe po spati levizje ska me kohe. ..

Ajo qe me vjen inat mua eshte se askush nuk i thote ketu ne menyre shume te thjeshte me koncepte shume te thjeshta qe ti kuptoje cdo njeri edhe nje femije.
Besoj se dhe ti dhe une po flasim thjesht. Ne kto lloj temash, behet e merzitshme nese jepen detaje teknike te imta apo ekuacione.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2019, 01:34   #106
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Astrofizika ka bukuri mahnitese, shume me teper se te gjitha artet se bashku, pa qene art.
Shume vete adhurojne Bethoven, Verdin, Alighierin apo Michelangelon. Per mua te gjithe keta me siper jane njerez te vegjel krahasuar me Einstein apo Hawking.
Te gjithe ne shqiperi njohin ata idiotet noisy apo stressi, por shume pak vete dine per gjenialen Laura Mersini.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-09-2019, 01:38   #107
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 15:25   #108
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Koha ne fakt eshte levizje. Levizje eshte koncept i pazhvilluar por ideja baze eshte qe nje trup (materie ) leviz ne hapsire. Edhe ne kete rast eshte nje bashkeveprim midis materies dhe hapsires. Dy trupą me shpejtesi te ndryshme kane "kohe" te ndryshme por ne baze eshte fakti qe keta dy trupa kane bashkeveprime te ndryshme me hapsiren per kete 1rsye ata ndryshojme ne parametrat e tyre. ..shpejtesia, drejtimi dhe koha.

Tani nese gabohem me korrigjo sespe nuk jam shume i sakte nga ana teknike e fushes.

Marim d'y trupą te medhenj si psh d'y planete por me te njeten mase por me shpejtesi te ndryshme.
Te trupi me i shpejte koha ecen me ngadale por ai fiton mase nga shpejtesia. Dihet nga relativiteti nese sjam gabim me rritjen e shpejtesise trupi fiton mase.
Te trupi me i ngadalte koha ecen me shpejte.

Ketu duket se dy gjera shkojne kundėr njera tjetres. ..koha dhe shpejtesia.
Koha eshte vecse nje koncept i cili matet me njesi matese levizjen ate te akrepave rrotullumi i tokes etj.

Dmth trupi me i shpejte koha ecen me ngadale.
Pot koha Kush? Koha e trupit ne teresine e vete cka eshte dhe permban ky trup. ..cdo levizje ne brendesi te tije cdo grimca dhe cdo element leviz me ngadale. Dhe e kunderta per trupin e leviz me ngadale koha ecen me shpejte dmth cdo gje ne te dhe Brenda tije leviz me shpejte.

Ketu del qe trupi qe ne hapsire leviz me shpejte ne brendesine e tije ndodh e kunderta cdo gje leviz me ngadale dhe duhet te kete nje raport per kete.
EfektE te kunderta qe kompesojne njera tjetren.

Dhe po ashtu trupi tjeter e kupton vete....

Koha eshte dimensioni i kater i hapsires.
Kanina, qe ta bejme sa te shpjegueshme.

Per te gjetur nje trupe ne cdo pike te hapsires kerkohen kordinatat, te cilat jane madhesi fizike dimensionale. Dimensionet qe kemi perceptuar deri me sot dhe jane kater. Tre dimensionet jane hapsire (gjatesia, gjeresia, lartesia) dhe dimensioni i katert eshte koha.
Ja nje shembull qe ta bejme sa me konkrete kohen dhe pse ajo eshte dimension. Une punoj ne nje zyre ne katin e gjashte te nje pallati 7 katesh. Per te gjetur zyren time ty te duhen vetem tre kordinatat e hapsires, domethene gjatesia gjografike, gjeresia gjografike dhe lartesia mbi nivelin e tokes. Po pate keto tre kordinata e gjen kollaj zyren time.
Mirpo qe te me gjesh mua ne zyre te duhet nje kordinat e katert, pra koha, sepse une nuk jame gjithe kohen ne ate zyre. Une rri 8 ore ne zyre. Pra qe ti te me gjesh mua ne zure te duhet dhe kordinata kohore se ne c'ore mund te me gjesh mua ne zyre. Prandaj une ve dhe orarin jashte deres se zyres qe ata qe me kerkojne te me gjejne. Pra ky eshte dimensioni i kater. Pra kordinatat e pikave te levizeshme duan dhe nje te dhene te katert per te gjetur vendodhjen e tyre, sepse ato jane gjithmon ne levizje. dhe kjo eshte koha. Kjo e lidh kohen me levizjen qe ke thene ti atje lart.


Tani kur shpjegohet fizika, gjithmon jepet nje sistem referimi. Nese thua shpejtesia e nje trupi qellor, duhet te thuash ne lidhje me ke sistem referimi e ka ai ate shpejtesi. Sepse nje pike e ketij trupi qellor e ka shpejtesin 0 apo pak me te madhe se 0 ne lidhje me nje pike referimi tjeter qe ndodhet ne kete trup qellor, por mund ta kete mijra km/sec ne lidhje me nje pike referimi qe ndodhet jashte ketij trupi qellor.

Qe te vijme ne thelb te bisedes ti ke shtruar disa pyetje dhe je munduar te sqarosh disa prej tyre, por ne asnje vend une nuk e kuptova me cilen pike referimi i lidh ti te dhenat fizike qe shtron. Sepse e dhena nuk eshte gje tjeter vecse diferenca e marre nga krahasimi i nje trupi me nje pike referimi.


Qe te japim nje ide sa me te qarte se si konceptohet bota e sotme nga shkenca e fizikes. Pra ku na kane cuar te dhenat apo informacioni qe kemi mbledhur deri me sot. Me fjale te thjeshta...

Kemi nje skene(hapsira) tre dimensionale dhe ku jep shfaqje energjia. Energjia nuk humbet por transformohet. Fizika studion si dhe ne cfare eshte transformuar energjia. Nga ato qe kemi kuptuar deri me sot, ajo(pra energjia) eshte tranformuar ne shume forma, ne vale, ne forca, bile dhe ne lende. Ndoshta dhe vete hasira dhe koha eshte prone e Energjise. Duket qe energjia eshte themeli i gjitheshkoje.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 15:29   #109
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Kur u bere shkenctar ti mer dreq!
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 16:05   #110
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 114 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 20:21   #111
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Koha eshte dimensioni i kater i hapsires.
Kanina, qe ta bejme sa te shpjegueshme.

Per te gjetur nje trupe ne cdo pike te hapsires kerkohen kordinatat, te cilat jane madhesi fizike dimensionale. Dimensionet qe kemi perceptuar deri me sot dhe jane kater. Tre dimensionet jane hapsire (gjatesia, gjeresia, lartesia) dhe dimensioni i katert eshte koha.
Ja nje shembull qe ta bejme sa me konkrete kohen dhe pse ajo eshte dimension. Une punoj ne nje zyre ne katin e gjashte te nje pallati 7 katesh. Per te gjetur zyren time ty te duhen vetem tre kordinatat e hapsires, domethene gjatesia gjografike, gjeresia gjografike dhe lartesia mbi nivelin e tokes. Po pate keto tre kordinata e gjen kollaj zyren time.
Mirpo qe te me gjesh mua ne zyre te duhet nje kordinat e katert, pra koha, sepse une nuk jame gjithe kohen ne ate zyre. Une rri 8 ore ne zyre. Pra qe ti te me gjesh mua ne zure te duhet dhe kordinata kohore se ne c'ore mund te me gjesh mua ne zyre. Prandaj une ve dhe orarin jashte deres se zyres qe ata qe me kerkojne te me gjejne. Pra ky eshte dimensioni i kater. Pra kordinatat e pikave te levizeshme duan dhe nje te dhene te katert per te gjetur vendodhjen e tyre, sepse ato jane gjithmon ne levizje. dhe kjo eshte koha. Kjo e lidh kohen me levizjen qe ke thene ti atje lart.


Tani kur shpjegohet fizika, gjithmon jepet nje sistem referimi. Nese thua shpejtesia e nje trupi qellor, duhet te thuash ne lidhje me ke sistem referimi e ka ai ate shpejtesi. Sepse nje pike e ketij trupi qellor e ka shpejtesin 0 apo pak me te madhe se 0 ne lidhje me nje pike referimi tjeter qe ndodhet ne kete trup qellor, por mund ta kete mijra km/sec ne lidhje me nje pike referimi qe ndodhet jashte ketij trupi qellor.

Qe te vijme ne thelb te bisedes ti ke shtruar disa pyetje dhe je munduar te sqarosh disa prej tyre, por ne asnje vend une nuk e kuptova me cilen pike referimi i lidh ti te dhenat fizike qe shtron. Sepse e dhena nuk eshte gje tjeter vecse diferenca e marre nga krahasimi i nje trupi me nje pike referimi.


Qe te japim nje ide sa me te qarte se si konceptohet bota e sotme nga shkenca e fizikes. Pra ku na kane cuar te dhenat apo informacioni qe kemi mbledhur deri me sot. Me fjale te thjeshta...

Kemi nje skene(hapsira) tre dimensionale dhe ku jep shfaqje energjia. Energjia nuk humbet por transformohet. Fizika studion si dhe ne cfare eshte transformuar energjia. Nga ato qe kemi kuptuar deri me sot, ajo(pra energjia) eshte tranformuar ne shume forma, ne vale, ne forca, bile dhe ne lende. Ndoshta dhe vete hasira dhe koha eshte prone e Energjise. Duket qe energjia eshte themeli i gjitheshkoje.

Une po déliroja me veten time dhe kisha pershtypjen se dikush tjeter po kuptonte déliret e mia.
Ti po me shpjegon sistemet e referimit kordinatat dhe kohen.
Fiziken e vitit te dytė gjimnaz.
Koha eshte nje koncept te cilin ti dhe askush sdi ta shpjegoje. Osé i vetmi shpjegim qe jepet eshte se koha eshte thjeshte levizje. Nese asgje nuk leviz ska kohe apo jo?
Matja e kohes behet duke mare si etalon levizjen e dickaje ne menyre periodike si akrepat e ores, levizje te trupąve qiellore etj etj.

Une flase per d'y trupą qiellore qe kane shpejtesi te ndryshme ti me kerkon sistemin e referimit. Edhe pse ne kete rast nuk ka rendesi sistemi i referimit por koncepti me pyetjen qe shtrohet. Ja te jap une shembull me si stem referimi psh eshte merkuri dhe plutoni. Te dy kane shpejtesi te ndryshme ne lidhje me diellin. Mercuri rrotullohet shume me shpejte se plutoni.
Si ecen koha ne ketō d'y trupą qiellore te pare nga dielli ?

Si do te dukeshin psh d'y binjake qe takohen pas 100 vjetesh dhe qe kur linden u ndane njeri ne merkur e tjetri ne pluton ?
(Supozohet se diferenca ne shpejtesi te jete mjaftueshem e madhe sa te krijoje diferenca kohore te mjaftueshme )

Cfare ndodhe realisht kur themi sisteme referimi te ndryshem kane kohe te ndryshme ? Cfare ndodh te koha e tyre dhe pse ?
Nėse koha eshte levizje po levizją ceshte ?
Per mua dukshem eshte nje lloje forme bashkeveprimi e trupit (materies ) me hapsiren.
Pra koha nuk eshte gje tjeter vecse ky bashkeveprim ....koha eshte vetem nje koncept.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 20:43   #112
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 6,855
Thanks: 2,560
Thanked 2,539 Times in 1,322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 22:08   #113
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Une po déliroja me veten time dhe kisha pershtypjen se dikush tjeter po kuptonte déliret e mia.
Ti po me shpjegon sistemet e referimit kordinatat dhe kohen.
Fiziken e vitit te dytė gjimnaz.
Koha eshte nje koncept te cilin ti dhe askush sdi ta shpjegoje. Osé i vetmi shpjegim qe jepet eshte se koha eshte thjeshte levizje. Nese asgje nuk leviz ska kohe apo jo?
Matja e kohes behet duke mare si etalon levizjen e dickaje ne menyre periodike si akrepat e ores, levizje te trupąve qiellore etj etj.

Une flase per d'y trupą qiellore qe kane shpejtesi te ndryshme ti me kerkon sistemin e referimit. Edhe pse ne kete rast nuk ka rendesi sistemi i referimit por koncepti me pyetjen qe shtrohet. Ja te jap une shembull me si stem referimi psh eshte merkuri dhe plutoni. Te dy kane shpejtesi te ndryshme ne lidhje me diellin. Mercuri rrotullohet shume me shpejte se plutoni.
Si ecen koha ne ketō d'y trupą qiellore te pare nga dielli ?

Si do te dukeshin psh d'y binjake qe takohen pas 100 vjetesh dhe qe kur linden u ndane njeri ne merkur e tjetri ne pluton ?
(Supozohet se diferenca ne shpejtesi te jete mjaftueshem e madhe sa te krijoje diferenca kohore te mjaftueshme )

Cfare ndodhe realisht kur themi sisteme referimi te ndryshem kane kohe te ndryshme ? Cfare ndodh te koha e tyre dhe pse ?
Nėse koha eshte levizje po levizją ceshte ?
Per mua dukshem eshte nje lloje forme bashkeveprimi e trupit (materies ) me hapsiren.
Pra koha nuk eshte gje tjeter vecse ky bashkeveprim ....koha eshte vetem nje koncept.

Atehere, meqenese je me i perparuar, le te japim shpjegime per vitin e dyte te universitetit..Ne baze te teorise se relativitetit koha eshte pjese e pandare e kemishes Hapsinore. Pra sillet me trupat qellore ne te njejten forme madhesi dhe menyre me te cilen sillet dhe hapsira. Asgje nuk e ndane kohen nga hapsira. Ato shkojne bashke. Pra diskutimi yne ketu zhvendoset tek perthyerja te cilen i bejne hapsires keta dy trupa qiellore.


Relativiteti na meson qe cdo planet perthyen hapsiren dhe llogjikisht edhe kohen. Pra prane nje planeti kemi hapsire te deformuar, jo hapsiren ideale. Dhe kjo krijon kushtet qe ne sejcilin planet te krijohen sisteme te pavarur ekujlibrash te cilet i perputhen mases se deformimit qe i ka bere ky planet kemishes Hapsire-Kohe. Me kupton deri ketu?
Ne qoftese kerkon pergjigje duhet te ndahesh nga fizika mekanike dhe te futesh e ta shqyrtosh problemin me fiziken e relativitetit. Fizika mekanike ka specifikat e saj dhe keto specifika ndryshojne ne baze sisteme ekujlibrash.
Fizika relative nuk eshte fizika mekanike Njutoniane qe e merr universin njesh. Dhe qe te bene ty ta standartizosh problemin dhe kerkosh zgjdhje me te njejten standart fizike per dy sisteme te ndryshem te pavarur nga njeri tjetri. Pra ne nuk jemi ne te njejtin sistem ekujlibrash ketu dhe ne mars. Tjeter sistem ekujlibrash Marsi dhe tjeter toka. Pra tjeter deformim hapsire krijon Marsi dhe tjeter Toka dhe tjeter eshte ne nje pike cfardo te hapsires larg planeteve. Prandaj ngaterrohesh ti ne shtrimin e problemeve sepse e merr njesh si Njutoni hapsiren dhe ligjet e mekanikes planetare. Thame, qe ajnshtajni e ndryshoi teresisht mekaniken planetare.

Tani si ndodhin gjerat ne kete mekaniken e re te relativitetit. Kuptohet vete nga emri qe eshte relative perqasja e fizikes dhe ligjeve te saj ne cdo pike te universit eshte e ndryshme, ne varsi te perthyerjes se kemishes Hapsire kohe. Nga formula e Ajnshtajnit E=mc2 kemishen Hapesire-kohe e prishin vetem dy madhesi. Masa(qe ka specifiken gravitet) dhe energjia(qe eshte ajo qe quajme levizje, apo shpejtesi). Jane keta dy faktore qe deformojne kete kemishe dhe krijojne sisteme te pa varura ne cdo pike te hapsires. Pra krijojne per cdo pike te hapsires nje sistem fizik me vete ne baze dhe ne madhesin e deformimit te hapsires. Prandaj qe nuk mund te krahasosh Merkurin me Plutonin ne nje sistem te vetem matematikor fizik, sepse ata jane ne dy sisteme te ndryshme dhe per ta aplikohen dy sisteme matematikor fizike te ndryshem.

Pra koha eshte universale, por neper pika te hapsires ku kjo e fundit eshte e deformuar, deformohet edhe ajo. Koncepti i kohes eshte shume i thjeshte e ngaterrojne ata qe ecin akoma me fiziken njutonjane dhe menyren e saj te shtrimit te problemeve gjitheperfshirese.

Kanine vellai e leme me kaq tani ta shpjegoj nje here te dyte, se u merzitem.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2019, 22:37   #114
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Atehere, meqenese je me i perparuar, le te japim shpjegime per vitin e dyte te universitetit..Ne baze te teorise se relativitetit koha eshte pjese e pandare e kemishes Hapsinore. Pra sillet me trupat qellore ne te njejten forme madhesi dhe menyre me te cilen sillet dhe hapsira. Asgje nuk e ndane kohen nga hapsira. Ato shkojne bashke. Pra diskutimi yne ketu zhvendoset tek perthyerja te cilen i bejne hapsires keta dy trupa qiellore.


Relativiteti na meson qe cdo planet perthyen hapsiren dhe llogjikisht edhe kohen. Pra prane nje planeti kemi hapsire te deformuar, jo hapsiren ideale. Dhe kjo krijon kushtet qe ne sejcilin planet te krijohen sisteme te pavarur ekujlibrash te cilet i perputhen mases se deformimit qe i ka bere ky planet kemishes Hapsire-Kohe. Me kupton deri ketu?
Ne qoftese kerkon pergjigje duhet te ndahesh nga fizika mekanike dhe te futesh e ta shqyrtosh problemin me fiziken e relativitetit. Fizika mekanike ka specifikat e saj dhe keto specifika ndryshojne ne baze sisteme ekujlibrash.
Fizika relative nuk eshte fizika mekanike Njutoniane qe e merr universin njesh. Dhe qe te bene ty ta standartizosh problemin dhe kerkosh zgjdhje me te njejten standart fizike per dy sisteme te ndryshem te pavarur nga njeri tjetri. Pra ne nuk jemi ne te njejtin sistem ekujlibrash ketu dhe ne mars. Tjeter sistem ekujlibrash Marsi dhe tjeter toka. Pra tjeter deformim hapsire krijon Marsi dhe tjeter Toka dhe tjeter eshte ne nje pike cfardo te hapsires larg planeteve. Prandaj ngaterrohesh ti ne shtrimin e problemeve sepse e merr njesh si Njutoni hapsiren dhe ligjet e mekanikes planetare. Thame, qe ajnshtajni e ndryshoi teresisht mekaniken planetare.

Tani si ndodhin gjerat ne kete mekaniken e re te relativitetit. Kuptohet vete nga emri qe eshte relative perqasja e fizikes dhe ligjeve te saj ne cdo pike te universit eshte e ndryshme, ne varsi te perthyerjes se kemishes Hapsire kohe. Nga formula e Ajnshtajnit E=mc2 kemishen Hapesire-kohe e prishin vetem dy madhesi. Masa(qe ka specifiken gravitet) dhe energjia(qe eshte ajo qe quajme levizje, apo shpejtesi). Jane keta dy faktore qe deformojne kete kemishe dhe krijojne sisteme te pa varura ne cdo pike te hapsires. Pra krijojne per cdo pike te hapsires nje sistem fizik me vete ne baze dhe ne madhesin e deformimit te hapsires. Prandaj qe nuk mund te krahasosh Merkurin me Plutonin ne nje sistem te vetem matematikor fizik, sepse ata jane ne dy sisteme te ndryshme dhe per ta aplikohen dy sisteme matematikor fizike te ndryshem.

Pra koha eshte universale, por neper pika te hapsires ku kjo e fundit eshte e deformuar, deformohet edhe ajo. Koncepti i kohes eshte shume i thjeshte e ngaterrojne ata qe ecin akoma me fiziken njutonjane dhe menyren e saj te shtrimit te problemeve gjitheperfshirese.

Kanine vellai e leme me kaq tani ta shpjegoj nje here te dyte, se u merzitem.
Faleminderit qe u mundove.
E parą edhe kjo qe me shpjegove eshte fizike gjimnazi jo per gje por ateher e kemi studjuar relativitetin per heré te pare dhe ne cdo kohe me pas ai njelloj ngelet nuk eshte se ndryshon7

Une se di ku fola per modelin newtonian nu ke di se ku ka thene newtoni se koha eshte vetem nje koncept!!!!!
Ne fakt ai e merte kohen si apsolute dhe te pandryshueshueshme ne forem lineare.

Ti vella spo kupton qe une po bej fizike shume te avancuar ketu
Po te me kishe thene se po ją fut kote je budalla komplet do kisha qene dakort por me keto qe me sqarove me tregove se spo me kupton ēa po them

Une po shpalos idete e mia po them se materia dhe hapsira me shume mundesi jane e njejta gje si uji me akullin.
Keto te dyja bashkeveprojne, nje nga format eshte dhe ajo qe njera perthyen tjetren por per me teper une jam i sigurt se ato edhe shenderrohen ne njera tjetren.

Nesje jane ide qe me vijne pas mesnate dhe vete si kuptoj kur behet dite.

Hajde klm dhe hidhu ne vite te tretė se ngele ne viti e dytė kaq vite
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 00:09   #115
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Une po déliroja me veten time dhe kisha pershtypjen se dikush tjeter po kuptonte déliret e mia.
Ti po me shpjegon sistemet e referimit kordinatat dhe kohen.
Fiziken e vitit te dytė gjimnaz.
Koha eshte nje koncept te cilin ti dhe askush sdi ta shpjegoje. Osé i vetmi shpjegim qe jepet eshte se koha eshte thjeshte levizje. Nese asgje nuk leviz ska kohe apo jo?
Matja e kohes behet duke mare si etalon levizjen e dickaje ne menyre periodike si akrepat e ores, levizje te trupąve qiellore etj etj.

Une flase per d'y trupą qiellore qe kane shpejtesi te ndryshme ti me kerkon sistemin e referimit. Edhe pse ne kete rast nuk ka rendesi sistemi i referimit por koncepti me pyetjen qe shtrohet. Ja te jap une shembull me si stem referimi psh eshte merkuri dhe plutoni. Te dy kane shpejtesi te ndryshme ne lidhje me diellin. Mercuri rrotullohet shume me shpejte se plutoni.
Si ecen koha ne ketō d'y trupą qiellore te pare nga dielli ?

Si do te dukeshin psh d'y binjake qe takohen pas 100 vjetesh dhe qe kur linden u ndane njeri ne merkur e tjetri ne pluton ?
(Supozohet se diferenca ne shpejtesi te jete mjaftueshem e madhe sa te krijoje diferenca kohore te mjaftueshme )

Cfare ndodhe realisht kur themi sisteme referimi te ndryshem kane kohe te ndryshme ? Cfare ndodh te koha e tyre dhe pse ?
Nėse koha eshte levizje po levizją ceshte ?
Per mua dukshem eshte nje lloje forme bashkeveprimi e trupit (materies ) me hapsiren.
Pra koha nuk eshte gje tjeter vecse ky bashkeveprim ....koha eshte vetem nje koncept.
Madje ne disa fjali, duket fizika e klases se tete. Ne fakt peshku duket qe eshte njeri i arsimuar, por ben muuuuu qe ka bere universitetin ne shqiperi.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 00:33   #116
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 429 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Pra qe te besojme ne Zot duhet medoemos te jemi fizikant?
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 01:57   #117
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Pra qe te besojme ne Zot duhet medoemos te jemi fizikant?
Jo, sa me analfabet aq me shume fetar.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 11:03   #118
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 429 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Jo, sa me analfabet aq me shume fetar.
Atehere sipas Michio Kaku edhe ti je besimtar?
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 11:40   #119
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 247
Thanks: 46
Thanked 159 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Atehere sipas Michio Kaku edhe ti je besimtar?
Po mer Michio falet 5 her ne dite, dhe diten e xhuma shkon ne xhami
Aty i shpjegon hoxha stringat dhe allahun.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 16:25   #120
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,695
Thanks: 371
Thanked 635 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Shiko Kanine vellai se me duket nuk e ke kuptuar ku e kam muabetin.

Marrim barazimin 1+1 = ?

Po te pyesesh njerzit e zakonshem te ketij vendi, dhe tu thosh sa eshte pikepyetja, ata do te thone 1+1=2. Mirpo ai qe ka bere fizik apo matematik me te avancuar te pakten ate te vitit te dyte gjimnas, e di qe 1+1=1+1. Pra nuk eshte 2. Vetem ne nje rast eshte 2, atehere kur 1=1. Pra vetem kur ky kusht plotesohet kemi 1+1=2. Ne nje infinit rastesh te tjera kur 1 eshte i ndryshem nga 1 atehere eshte i vertet barazimi 1+1=1+1.

Domethene si ta kuptojme...
Kur kemi nje kumbull dhe e mbledhim me nje kumbull shuma e tyre eshte 2 kumbulla. Domethene kur 1=1 atehere shuma eshte 2. Por kur mbledhim nje kumbull dhe nje sallator ateher nuk mund te kemi, as dy kumbulla e as dy sallator. Por do kemi shumatoren e nje kumbulle dhe te nje sallatori. Pra kur 1 eshte i ndryshem nga 1 atehere do kemi 1+1=1+1. Dhe ky rast eshte gjithmon rregulli, kurse rasti i pare qe ne e marrim gjithmon per te mirqene eshte nje perjashtim, pra ndodh vetem atehere kur 1=1.

Eshte e ashtuquajtura matematika e bashkesive. Matematiken qe njohim dhe aplikojme ne, eshte matematika e nje basktesie te vetme, pra matematika e bashkesise se numrave natyral me kushtin qe 1=1. Ne matematiken qe njohim veprimet matematikore ndodhin brenda se njejtes bashkesi, pra duhet te plotesojne te njejtin kusht. Veprimet matematikore nuk ndodhin midis bashkesive te ndryshme numerike qe kane kushte diferente ne krijimin e bashkesive te tyre. Domethene nje bashkesi me moll nuk mund ta mbledhesh, zbresesh, pjestosh apo shumezosh me ekujvalentin e nje bashkesie me pjeshk, sepse nderveprimi midis tyre nuk ka kuptim.

Kete po te jepja te kuptoje edhe me sistemet e fizikes, qe nuk jane ekujvalente ne cdo pike te hapsires, pra jane bashkesi te ndryshme me ekujlibra fizik te ndryshem, qe i pergjigjen deformimit te kemishes hapsire kohe qe ata trupa i bejne kesaj kemishe duke marre si pike referimi nje pike ideale ne hapesire ku nuk ka deformim te kesaj kemishe. Po te marrim nje pike te till referimi atehere perfundimi do ishte i till. Pra kemisha hapsire kohe do deformohej me shume nga trupi qe ka masen me te madhe dhe shpejtesin me te madhe te levizjes ne lidhje me piken ideale te hapsires. Qe ne rastim e Plutonit me Merkurin do ishte Merkuri ai, qe e deformon me shume hasiren. Sepse Merkuri ka masen me te madhe dhe shpejtesin me te madhe. Pra trashe ne Merkur koha leviz me ngadal se ne Pluton.

Per koneptin e levizjes dhe te kohes, perfundimi yt eshte i gabuar per formen me te cilen e sjell ti. Jo ne parim(sepse ne parim levizja eshte energji dhe kur nuk ka energji nuk ka hapsire dhe kohe, pra univers), por per formen si e kupton ti universin te ndertuar. Pak a shume duke te lexuar une e kam krijuar pershtypjen se si e koncepton ti universin. Ke nje forme Njutoniane te kuptimit te tij. Prandaj ta kam permendur Njutonin disa here. Domethene ti i merr levizjen, forcen, shpejtesin, zhvendosjen si madhesi fizike dimensionale, pra si njesi matese fenomenesh natyrore sic kuptohej atehere fizika, nderkohe sot jane shpjeguar dhe vertetuar nga teoria e relativitetit qe ato jane shprehje apo shendrrime energjitike.

Sepse po te marrim te mirqene shembullin tend, qe pa levizje ndalon koha, atehere qenka shume e thjesht te ndalojme kohen, nuk ka pse vrasin mendjen shkencetaret. Marrim nje njeri e leme pa levizur diku ne nje pike te hapsires dhe mbaroi puna. Per te ka pushuar koha. Kur ne fakt eshte e kunderta, ai duhet te arrij shpejtesin 300 000 km/sec, qe per te te ndaloj koha.


Dhe kuptimi i sotem eshte ky... Nuk ka levizje, ka energji. Levizja eshte nje forme e shprehjes se energjise, sic eshte Forca, Fusha, vala, apo masa. Dhe sigurisht ne fiziken e sotme Energjia eshte maja e strumullarit te universit. Pra universi eshte krijuar nga energjia dhe te gjitha format fizike qe perceptojme jane shendrrime te saj. Domethene qe Energjia ka krijuar hapsiren kohen. Prandaj ka dal dhe teoria e Bigbangut, domethene universi eshte krijuar nga nje shperthim energjie. Pra edhe hapsira edhe koha e ketij universi e ka fillezen me fillezen e ketij shperthimi energjie.

He si thua, do ma japesh klasen e trete?
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur