Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 27-09-2019, 19:25   #121
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Shiko Kanine vellai se me duket nuk e ke kuptuar ku e kam muabetin.

Marrim barazimin 1+1 = ?

Po te pyesesh njerzit e zakonshem te ketij vendi, dhe tu thosh sa eshte pikepyetja, ata do te thone 1+1=2. Mirpo ai qe ka bere fizik apo matematik me te avancuar te pakten ate te vitit te dyte gjimnas, e di qe 1+1=1+1. Pra nuk eshte 2. Vetem ne nje rast eshte 2, atehere kur 1=1. Pra vetem kur ky kusht plotesohet kemi 1+1=2. Ne nje infinit rastesh te tjera kur 1 eshte i ndryshem nga 1 atehere eshte i vertet barazimi 1+1=1+1.

Domethene si ta kuptojme...
Kur kemi nje kumbull dhe e mbledhim me nje kumbull shuma e tyre eshte 2 kumbulla. Domethene kur 1=1 atehere shuma eshte 2. Por kur mbledhim nje kumbull dhe nje sallator ateher nuk mund te kemi, as dy kumbulla e as dy sallator. Por do kemi shumatoren e nje kumbulle dhe te nje sallatori. Pra kur 1 eshte i ndryshem nga 1 atehere do kemi 1+1=1+1. Dhe ky rast eshte gjithmon rregulli, kurse rasti i pare qe ne e marrim gjithmon per te mirqene eshte nje perjashtim, pra ndodh vetem atehere kur 1=1.

Eshte e ashtuquajtura matematika e bashkesive. Matematiken qe njohim dhe aplikojme ne, eshte matematika e nje basktesie te vetme, pra matematika e bashkesise se numrave natyral me kushtin qe 1=1. Ne matematiken qe njohim veprimet matematikore ndodhin brenda se njejtes bashkesi, pra duhet te plotesojne te njejtin kusht. Veprimet matematikore nuk ndodhin midis bashkesive te ndryshme numerike qe kane kushte diferente ne krijimin e bashkesive te tyre. Domethene nje bashkesi me moll nuk mund ta mbledhesh, zbresesh, pjestosh apo shumezosh me ekujvalentin e nje bashkesie me pjeshk, sepse nderveprimi midis tyre nuk ka kuptim.

Kete po te jepja te kuptoje edhe me sistemet e fizikes, qe nuk jane ekujvalente ne cdo pike te hapsires, pra jane bashkesi te ndryshme me ekujlibra fizik te ndryshem, qe i pergjigjen deformimit te kemishes hapsire kohe qe ata trupa i bejne kesaj kemishe duke marre si pike referimi nje pike ideale ne hapesire ku nuk ka deformim te kesaj kemishe. Po te marrim nje pike te till referimi atehere perfundimi do ishte i till. Pra kemisha hapsire kohe do deformohej me shume nga trupi qe ka masen me te madhe dhe shpejtesin me te madhe te levizjes ne lidhje me piken ideale te hapsires. Qe ne rastim e Plutonit me Merkurin do ishte Merkuri ai, qe e deformon me shume hasiren. Sepse Merkuri ka masen me te madhe dhe shpejtesin me te madhe. Pra trashe ne Merkur koha leviz me ngadal se ne Pluton.

Per koneptin e levizjes dhe te kohes, perfundimi yt eshte i gabuar per formen me te cilen e sjell ti. Jo ne parim(sepse ne parim levizja eshte energji dhe kur nuk ka energji nuk ka hapsire dhe kohe, pra univers), por per formen si e kupton ti universin te ndertuar. Pak a shume duke te lexuar une e kam krijuar pershtypjen se si e koncepton ti universin. Ke nje forme Njutoniane te kuptimit te tij. Prandaj ta kam permendur Njutonin disa here. Domethene ti i merr levizjen, forcen, shpejtesin, zhvendosjen si madhesi fizike dimensionale, pra si njesi matese fenomenesh natyrore sic kuptohej atehere fizika, nderkohe sot jane shpjeguar dhe vertetuar nga teoria e relativitetit qe ato jane shprehje apo shendrrime energjitike.

Sepse po te marrim te mirqene shembullin tend, qe pa levizje ndalon koha, atehere qenka shume e thjesht te ndalojme kohen, nuk ka pse vrasin mendjen shkencetaret. Marrim nje njeri e leme pa levizur diku ne nje pike te hapsires dhe mbaroi puna. Per te ka pushuar koha. Kur ne fakt eshte e kunderta, ai duhet te arrij shpejtesin 300 000 km/sec, qe per te te ndaloj koha.


Dhe kuptimi i sotem eshte ky... Nuk ka levizje, ka energji. Levizja eshte nje forme e shprehjes se energjise, sic eshte Forca, Fusha, vala, apo masa. Dhe sigurisht ne fiziken e sotme Energjia eshte maja e strumullarit te universit. Pra universi eshte krijuar nga energjia dhe te gjitha format fizike qe perceptojme jane shendrrime te saj. Domethene qe Energjia ka krijuar hapsiren kohen. Prandaj ka dal dhe teoria e Bigbangut, domethene universi eshte krijuar nga nje shperthim energjie. Pra edhe hapsira edhe koha e ketij universi e ka fillezen me fillezen e ketij shperthimi energjie.

He si thua, do ma japesh klasen e trete?

Mire shume ulur kater

Ti je ne rregull se fizika ate thote nuk eshte se thote ndryshe une nuk ti kundershtoje ne fakt .

Mua thjeshte me erdhen ēa mendime ashtu e i shpalosa.
Skemi ēa zgjatemi se rrotullojemi kot ne nje pike.

Le te themi qe thjeshte jane kendveshtrime te ndryshme te se njejtes gje.

Klasen po ta jap po me hater
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 19:31   #122
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,729
Thanks: 376
Thanked 637 Times in 427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Te pakten mora klasen .
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 19:54   #123
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 429 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

1+1=liste

p.s. si lista qe me jep plaka per te bere pazarin.

Tani pyetja: Kush ja jep levizjen kesaj energjie? Une jo njehere dhe kohen as e konsideroj fare se eshte njesi humane.
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 20:03   #124
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
1+1=liste

p.s. si lista qe me jep plaka per te bere pazarin.

Tani pyetja: Kush ja jep levizjen kesaj energjie? Une jo njehere dhe kohen as e konsideroj fare se eshte njesi humane.

Dhe ą na shtjellon dot me shume ?
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 20:08   #125
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 429 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Dhe ą na shtjellon dot me shume ?
Une jam me Miēo Kakėn e besoj ne Zot. Per shtjellimet po jua le matematikareve dhe programereve. Edhe mund te shtoja ca budallalleqe mbi induksionin, analogjine e arsyetimeve te besueshme matematikore, por varet se si kapet problemi (zgjidhja).
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 20:11   #126
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Une jam me Miēo Kakėn e besoj ne Zot. Per shtjellimet po jua le matematikareve dhe programereve. Edhe mund te shtoja ca budallalleqe mbi induksionin, analogjine e arsyetimeve te besueshme matematikore, por varet se si kapet problemi (zgjidhja).
Po mire ben qe beson nuk po thote njeri qe ben keq.

Zoti nuk e ndalon dijen dhe shkencen.

Cdo budallek eshte i mirepritur.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 06:10   #127
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 115 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Nė fakt, edhe sikur tė lindnin 1 milion Michio Kakua apo Ajnshtajna tė tjerė,
nuk do ta thonin njė gjė tė tillė, nga se e dijnė shumė mirė sė paku pėr momentin,
qė njė gjė e tillė ėshtė e pamundur. Dihet shumė mirė ēfarė ka thėnė dhe e cek
gjithmonė sa herė qė e pyesin mbi Zotin: as nuk mund tė sillen prova mbi ekzistencėn
e Tij, por edhe mbi mos ekzistencėne e Tij
. Tjetėr janė, mendimet e tij personale
mbi Zotin, dhe nuk mund te merren si bazė pėr tė ardhur deri tek ndonjė konkluzion
shkencor. Mendime, si tė gjitha mendimet e miliona njerėzve tė tjerė....

Pėr mendimin tim, pėr tė ardhur deri tek njė pėrgjigje apo provė mbi ekzistencėn
e Zotit, duhen sė paku tė pėrmbushen ca kushte , e mbi tė gjitha njeriu tė bėhet
i pėrjetshėm, e nė mundėsi tė "kohės sė pafundme", shumė ēka ėshtė e mundur.
Mirėpo, pėr momentin, aftėsitė qė posedojmė, na mjaftojnė vetėm tė sillemi
nė vend "si pordha nė tirēi"...
Me njė fjalė, larg jemi akoma zbulimeve tė mėdha..., shumė larg!
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 11:54   #128
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,424
Thanks: 6,390
Thanked 6,982 Times in 3,352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Fantazite jane fantazi .. eshte absurde te thuash qe nuk mund Te sillen prova mbi egzistencen e tij por as mbi mos egzistencen e tij .

It’s a spiritual believe/religion .. Nuk ka lidhje me shkencen & co ... e as faktet.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 12:03   #129
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,729
Thanks: 376
Thanked 637 Times in 427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Hapja e deres se nocionit shkencor "informacion" ne mendjet tona, ka sjell nje hap te ri botkuptimi mbi boten dhe nje vale te re mundesish imagjinare se si mund te jete e ndertuare bota.

Informacioni eshte nje koncept shume me i thell se sa i japim ne ne jeten reale. Ai eshte kudo. Ne cdo hap, qe bejme, ne cdo frymarrje, qe marrim, ne leshojme gjurme informative, te cilat ndikojne ne ekujlibrat e sistemit fizik ku jetojme. Eshte i ashtuquajturi efekti fluture. Pra nese nje fluture rreh krahet diku ne nje pike te hapsires, reaksioni zinxhir qe gjurma informative qe ajo le ne hapsire duke ndervepruar me gjurme te tjera informative te sistemit fizik, mund te shkaktoj nje uragan ne nje pike tjeter te hapsires. Pra nje efekt domino ky, qe te le te kuptosh per rolin deciziv qe ka informacioni ne plazmimin e asaj qe quajm bote. Pra eventet fizike qe ndodhin ne bote nuk jane kazuale, por efekte te nje nderveprimi informativ teper te komplikuar per stadin tone mendor te sotem.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 12:12   #130
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,424
Thanks: 6,390
Thanked 6,982 Times in 3,352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

C’do Te thuash me qarte , peshkaqeni33 ?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 12:15   #131
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,729
Thanks: 376
Thanked 637 Times in 427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Do e shtjelloj dalngadal Zana.
Kam probleme me tastieren dhe nuk mund te shkruaj shpejt tani.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 15:07   #132
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 5,004
Thanks: 6,952
Thanked 1,986 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
C’do Te thuash me qarte , peshkaqeni33 ?
Ai thote qe kur ti zemrohesh dhe vjen ne shpi e shkapet deren apo ngrit zerin supozojm, kjo energji e jotja shakkton dallge ne hapesire me informacion te qarte brenda, kjo dallge informacioni shnderrohet ne tsunami kur arrin nje galaxi tejter dhe filtrohet informacioni nga nje galaxi ne tjetren deri sa arrin ne kufi te ktij universi/dimensioni qe ne egzistojm, pastaj shqyrtohet situata nese eshte e nevojshme te te jepet aprovimi i kalimit ne universe tjeter ose te bej rrikoshet informacioni prap tek ti. Shumicen e rasteve ky informacion ben rikoshet prap tek ne qe na ben te reflektojm dhe kjo disi na ven ne qetesi, por ne shume raste nuk kthehet prandaj njerzit cmenden ose behen psikopater me kartele ose vdesin, gjisesi kto njerz jane te vdekur, kan ik per lesh dmth. Persa i perket ktij universi kuptohet.
Kjo eshte dicka biblike/kuranore gjithashtu, qe do thote “zoti” eshte ne dijeni te cdo mendimi apo ndjenje tonen.
(God damn i am fucking bored and miserbale so i am sure this wave will go to the edge,lol)
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2019, 15:16   #133
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,424
Thanks: 6,390
Thanked 6,982 Times in 3,352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

What about people that are born with mental health issues & disable ?

This is one of the most craziest thing , that I ever read . Sorry 🙃
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 13:50   #134
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 1,159
Thanks: 46
Thanked 429 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Kasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyerKasėmi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Dhe ą na shtjellon dot me shume ?
Pse kerkon prova apo shtjellime kur jeton pikerisht aty mes tyre?


p.s. negativen, te keqen, enderrat i ka krijuar vet njeriu jo Zoti. Madje edhe kur thua nuk besoj ne Zot ai nuk-u eshte human.
__________________
Shes rrush per dhelpra
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 20:45   #135
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Hapja e deres se nocionit shkencor "informacion" ne mendjet tona, ka sjell nje hap te ri botkuptimi mbi boten dhe nje vale te re mundesish imagjinare se si mund te jete e ndertuare bota.

Informacioni eshte nje koncept shume me i thell se sa i japim ne ne jeten reale. Ai eshte kudo. Ne cdo hap, qe bejme, ne cdo frymarrje, qe marrim, ne leshojme gjurme informative, te cilat ndikojne ne ekujlibrat e sistemit fizik ku jetojme. Eshte i ashtuquajturi efekti fluture. Pra nese nje fluture rreh krahet diku ne nje pike te hapsires, reaksioni zinxhir qe gjurma informative qe ajo le ne hapsire duke ndervepruar me gjurme te tjera informative te sistemit fizik, mund te shkaktoj nje uragan ne nje pike tjeter te hapsires. Pra nje efekt domino ky, qe te le te kuptosh per rolin deciziv qe ka informacioni ne plazmimin e asaj qe quajm bote. Pra eventet fizike qe ndodhin ne bote nuk jane kazuale, por efekte te nje nderveprimi informativ teper te komplikuar per stadin tone mendor te sotem.
Efekti flutur eshte vetem nje ilustrim per te treguar se edhe fenomene, aksione, objekte, qenie(gjallesa) te ndryshme etj sado te vogla e te paperfillshme te duken jane po aq te rendesishem e mund te shkaktojne efekte po aq te medha sa cdo gje tjeter shume me e madhe.
Menyra se si arrihet eshte nepermjet ati mekanizmi qe pak ą shume e the dhe vete ku fenomeni shkalle pas shkalle amplifikohet dhe mund te mare permasa gjigande.
Kjo si ide perdoret ghithashtu dhe ne teorine e kaosit por nuk eshte nje ide e lidhur ngushtė me informacionin. Mund te jete e lidhur si per cdo fenomen tjetėr kudo ne cdo gje sepse edhe efekte te nje informacioni mund te pershkallezohen.
Por nuk ka shume lidhje me teorine apo konceptin e informacionit ne vetevete.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kanina : 30-09-2019 nė 21:24
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2019, 20:51   #136
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kasėmi Shiko postimin
Pse kerkon prova apo shtjellime kur jeton pikerisht aty mes tyre?


p.s. negativen, te keqen, enderrat i ka krijuar vet njeriu jo Zoti. Madje edhe kur thua nuk besoj ne Zot ai nuk-u eshte human.
Nuk kerkoj prova kerkoj te rrahe mendime te ndryshme.

Jam shume dakort qe bota njerezore me boten e vertete aty jashte jane shume ndryshe.
Por si dhe pse mund te kete mendime te ndryshme dhe u en kete dua tė di.
Nuk jam ndonje "ekspert" ne fushe, une ne fizike matematike kam vetem koncepte baze por kam nje interes gjithsesi ne ketō fusha.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kanina : 30-09-2019 nė 21:03
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 10:26   #137
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,729
Thanks: 376
Thanked 637 Times in 427 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Ka lidhje.

Kaosi eshte nje koncept filozofik botkuptimor njerzor. Nuk eshte koncept fizik. Eshte nje koncept i zhvilluar per te kuptuar vecorit e informacionit dhe per vene nje rend llogjik ne njohurit tona per kete koncept te ri shkencor. Pra kocnepti i kaosit dhe i rregullit ka te bej me sjelljen e informacionit. Pra si
sillet ai.
Ligji themelor i informacioni eshte pavdekshmeria e tij. Pra informacioni nuk shuhet. Ai eshte aty ne jete te jeteve.

Te me falesh qe nuk mund te shpjegohem me qarte dhe me hollsishem por po shkruaj nga telefoni dhe nuk mund te shkruaj me shume sa ti marr doren.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 12:09   #138
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,424
Thanks: 6,390
Thanked 6,982 Times in 3,352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 280
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Chaos mund ti themi edhe shkrimit tend
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 14:30   #139
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,378
Thanks: 11,992
Thanked 9,815 Times in 6,280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Zoti ekziston dhe fakti qe verteton kete eshte se ka lene jashteqitjen e tij tek elemeti siper- postushem, gjurme qe tregon qarte se asnje fakt qofte ai edhe kaotik por edhe rreshtor pergjate mendimit ne nje kafke totalisht te zbrazet, nuk perben materie por jashteqitje kotesore.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 14:39   #140
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,757
Thanks: 7,065
Thanked 8,317 Times in 5,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Zoti ekziston dhe fakti qe verteton kete eshte se ka lene jashteqitjen e tij tek elemeti siper- postushem, gjurme qe tregon qarte se asnje fakt qofte ai edhe kaotik por edhe rreshtor pergjate mendimit ne nje kafke totalisht te zbrazet, nuk perben materie por jashteqitje kotesore.
a ka nr. tel apo whatsap?
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur