Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-10-2019, 14:44   #141
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,426
Thanks: 6,392
Thanked 6,982 Times in 3,352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 287
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

K’saj I thone .. kur te pj*rdh zoti ne vesh . Loool
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 14:48   #142
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,379
Thanks: 11,996
Thanked 9,815 Times in 6,280 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
a ka nr. tel apo whatsap?
Ledio....ai i co tarallakeve vetem text msg....nuk lodhet shume.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 14:54   #143
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 284
Thanks: 48
Thanked 179 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ka lidhje.

Kaosi eshte nje koncept filozofik botkuptimor njerzor. Nuk eshte koncept fizik. Eshte nje koncept i zhvilluar per te kuptuar vecorit e informacionit dhe per vene nje rend llogjik ne njohurit tona per kete koncept te ri shkencor. Pra kocnepti i kaosit dhe i rregullit ka te bej me sjelljen e informacionit. Pra si
sillet ai.
Ligji themelor i informacioni eshte pavdekshmeria e tij. Pra informacioni nuk shuhet. Ai eshte aty ne jete te jeteve.

Te me falesh qe nuk mund te shpjegohem me qarte dhe me hollsishem por po shkruaj nga telefoni dhe nuk mund te shkruaj me shume sa ti marr doren.
Information into a black hole gets destroyed. It's gonna be lost forever.
Je akoma tek fizika e shkolles se mesme
dallas ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2019, 15:22   #144
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,426
Thanks: 6,392
Thanked 6,982 Times in 3,352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 287
Zana ka mbyllur reputacionin
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Well we can say that some ppl have a black hole in their head.. so it travels around them .

It’s like the Dark matter . Lool
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 09:49   #145
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,734
Thanks: 383
Thanked 639 Times in 429 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Dallas imagjinoje universin si nje liber. Ku energjia eshte aurorja e shrimit. Shkrimi eshte informacioni dhe libri bashke me fletet e tij jane hapsire-koha. Pra gjitheshka bene energjia ne kete hpsire( ne kete jiber) shkruhen ne forme shkronjash e fjalesh nga informacini. Dhe na japin keshtu historin e universit( nje romanx apo nje poem brenda ketij libri). Vrima e zeze eshte si maja e zjarrte e nje cigareje per kere liber qe mund te djegi nje cope te njeres nga faqet e ketij libri atje ku ajo eshte me pran dhe e djeg nje cop faqe te ketij libri bashke me shkronjat( informacionin) qe eshte shkruajtur nr tr. Pra vetem ate pjese te informacionit qe ndodhet prane saj. Cigarja djeg pjesen e faqes se librit me te cilen bie ne kontakt bashke me germar qe jane shkruajtur ne te. Me fjale te tjera vrima e zeze shkaterron hapsiren dhe kohen dhe rrjedhimisht edhe informacionin qe gjendet ne kete pjese te hapsire-kohes.

Pra informacioni eshte gjurma qe le energjia ne hapsire. Nje poem apo nje romanxe, ndoshta nje histori e krijuar nga energjia shkruar ne hasiren tre dimensionale.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 10:06   #146
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,818
Thanks: 4,368
Thanked 4,721 Times in 3,141 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

edhe qashtu, hajt, hajt po ecnin rruges dy veta siē zakonisht ecin tek ato gjezagjosendet e dhafave dhe erdhi dhafi ka Zot, nuk ka Zot!

Ky qetri, ja priti po si erdhe te perfundimi ? me mire tha eshte te thuash ka edhe i venndosim piken dhafit, se te diskutoj me ty, ka apo nuk ka !

edhe une mendoj si shkenctarja e temes.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 16:58   #147
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,734
Thanks: 383
Thanked 639 Times in 429 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Ku eshte rendesia e informacionit dhe vlerat e tij. Jane dy pikat kryesore ku mund te ndalemi dhe te vlersojme kete shkence intuitive.

1) pika e pare eshte se po ta mesojme dhe kuptojme mire kete shkence ne mesojme historine dhe gjithe te fshehtat e universit te cilat jane te shkruara te gjitha aty jashte.
2) dhe e dyta eshte qe nepermjet informacionit krijohen programe dhe urdhera te cilat mund te na sherbejne me vone jo vetem ne kuptimin e universit por edhe ne plazmimin e tij. Pra te mund te veme dore ne shume ligje e fenomene universale. Me fjale ge thjeshta te jemi zot te universit. Te krijojme e programojme ne ligje fizike. Deri ketu eshte shtytur fantazia e sotme duke mesuar me habi mundesit dhe prespektivat e kesaj fushe.

Prandaj Mico Kaku shprehet ne ate forme. Shakenca me ndihmen ekesaj fushe ka filluar te na shfaqet e bukur dhe gjithe mundesi. Do thoni ju kjo eshte eufori... Ndoshta, por eshte bukur te enderrosh.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 00:16   #148
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ka lidhje.

Kaosi eshte nje koncept filozofik botkuptimor njerzor. Nuk eshte koncept fizik. Eshte nje koncept i zhvilluar per te kuptuar vecorit e informacionit dhe per vene nje rend llogjik ne njohurit tona per kete koncept te ri shkencor. Pra kocnepti i kaosit dhe i rregullit ka te bej me sjelljen e informacionit. Pra si
sillet ai.
Ligji themelor i informacioni eshte pavdekshmeria e tij. Pra informacioni nuk shuhet. Ai eshte aty ne jete te jeteve.

Te me falesh qe nuk mund te shpjegohem me qarte dhe me hollsishem por po shkruaj nga telefoni dhe nuk mund te shkruaj me shume sa ti marr doren.

Kaosi eshte nje teori e tere dhe perfshin gjithe universin me cdo fenomen qe permban. Sipas kesaj teorie boten e "drejton " kaosi.

Ketu me thua qe informacioni eshte i pavdekshem e nuk shuhet po ashtu me larte me pergjigjen qe i jep dallas po vete thua se vrimat e zeza jane si cigarja qe n'a djeg fleten dhe n'a zhduk informacionin, te pakten ne ate pjese te "fletes ".
Keto te dyja jane kontradiktore!!!!
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga kanina : 10-10-2019 nė 00:19
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 06:04   #149
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,885
Thanks: 3,611
Thanked 681 Times in 536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
edhe qashtu, hajt, hajt po ecnin rruges dy veta siē zakonisht ecin tek ato gjezagjosendet e dhafave dhe erdhi dhafi ka Zot, nuk ka Zot!

Ky qetri, ja priti po si erdhe te perfundimi ? me mire tha eshte te thuash ka edhe i venndosim piken dhafit, se te diskutoj me ty, ka apo nuk ka !

edhe une mendoj si shkenctarja e temes.

O Pirat,

Nje pyetje kisha une.

Ajo cmendina e Vlores a gjendet ende ne Vlore?!Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 06:12   #150
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,885
Thanks: 3,611
Thanked 681 Times in 536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Zoti ekziston dhe fakti qe verteton kete eshte se ka lene jashteqitjen e tij tek elemeti siper- postushem, gjurme qe tregon qarte se asnje fakt qofte ai edhe kaotik por edhe rreshtor pergjate mendimit ne nje kafke totalisht te zbrazet, nuk perben materie por jashteqitje kotesore.

Nuk po e zgjas me teper vecse te them: Goja jote ne vesh te Perendise.

Le te shohin pastaj cfare eshte kaosi ne nje vryme te zeze trunore.


Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 19:15   #151
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,734
Thanks: 383
Thanked 639 Times in 429 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Kaosi eshte nje teori e tere dhe perfshin gjithe universin me cdo fenomen qe permban. Sipas kesaj teorie boten e "drejton " kaosi.

Ketu me thua qe informacioni eshte i pavdekshem e nuk shuhet po ashtu me larte me pergjigjen qe i jep dallas po vete thua se vrimat e zeza jane si cigarja qe n'a djeg fleten dhe n'a zhduk informacionin, te pakten ne ate pjese te "fletes ".
Keto te dyja jane kontradiktore!!!!
Po mire mo Kanina, sic dhash une shpjegime per informacionin se pse eshte fenomen fizik, me shpjego mua ti pse mendon qe koasi eshte fenomen fizik.

Kaosi dhe Rregulli jane dy nocione filozofike, nuk jane fizike. Me jep njesin matese te Kaosit.

Nuk ka konflikt apo kontradikt aty Kanina. Kur bie fjala per vrime te zeze fizika e sotme ngre duart lart per te shpjeguar fiziken dhe ligjet fizike atje. Sigurisht qe duhet te kete nje shpjegim plauzibel, por ne jemi ende large per ta kuptuar ate dhe shume te tjera. Nuk dime shume gjera nga kjo bote Kania. Ato jane aty jashte dhe presin qe ne te veme syzet ti lexojme e ti kuptojme.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 19:24   #152
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 256
Thanks: 351
Thanked 115 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Kėtė Univers nuk e drejton kaosi!

Dallimi mes kaosit dhe rregullit qėndron se, kaosi tenton tė
jetė infinit kaotik, dhe nėse brenda saj gjindet njė rregull
i vetėm, nuk mund tė quhet mė KAOS.

KAOS = njė gjendje ku nuk mbizotėron rregulla por "rastėsia"...

Pra, duhet tėkemi kujdes kur tregojmė bullshit ....
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 05:28   #153
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,885
Thanks: 3,611
Thanked 681 Times in 536 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Koha dhe Hapesira.

Le t'a zeme se une kam 7 pale mbathje. Mbi to kam shkruar ditet e javes. Bej dush dhe i nderroj cdo dite. Vesh mbathjet e se Henes te Henen, te se Martes te Marten dhe keshtu me rradhe.

Nqs une vesh mbathjet e te Henes diten e Djele atehere KAOSI eshte kohor. Une kam bere lemsh te henen me te djelen.

Koha ecen gjithnje nga Shkuara ne te Tashmen dhe pastaj ne te Ardhshmen. E vetmja kohe e cila eshte shume e vlefshme dhe e pakapshme eshte e TASHMJA. Ajo ekziston vetem per nje fraksion sekonde.

Ato qe ekzistojne pa fund jane vetem e shkuara dhe e ardhshmja. Ti nuk e di cfare do te te ndodhe ne sekonden vijuese.


Kaosi kohor krijohet kur ne kalojme nga e shkuara ne te ardhmen dhe e kunderta pa kapur te Sotmen.

Nje shembull te mire qe mund te jap ne lidhje me bashkekzistencen e se Shkuares me te Ardhmen eshte krijimtaria realiste ose fantastiko-shkencore e shkrimtareve dhe skenaristeve. Cdo ide EKZISTON. Duke perfshire edhe te ashtuquajturit aliene te cilet jane qenie ekstra-njerezore. Kjo do te thote:mbinjerezore.

Ata qe jetojne ende ne te kaluaren jane qenie te se kaluares dhe ata qe jetojne ne te ardhme jane qenie te te se ardhmes.

Kaosi HAPESINOR krijohet nga mungesa e rregullit ne hapesire.

Nqs ti merr shtepi te re dhe paketon te gjitha orendite dhe sendet e tua ne kuti te paidentifikuara atehere nqs ti nuk ke krijuar nje rregull te identifikimit te kutive ti nuk do te dish "ku" eshte "cfare".

Rregulli te lejon te gjesh pirunin ne sirtarin e guzhines dhe mbathjet ne sirtarin e komose se dhomes se gjumit.

Rregulli lejon identifikimin e ideve, njerezve, objekteve.

Nqs une dua te bej numerim koke me koke te nje grupi njerezish, ata qe nuk duan te numerohen apo te identifikohen do te krijojne KAOS. Haduti largohet ne kaos. Hajduti nderron emra dhe identitete ne kaos ashtu sic nderron mbreti grate, sipas nje fjale.

Keta njerez do te mbeten te paidentifikuar apo te panjohur.

Per sa i perket vrimes se zeze, lejomeni t'ju them se ajo nuk eshte gje tjeter vecse rruge kalim. Eshte thjeshte nje DERE. Futje-Dalje.

Hapesira ashtu sikurse dhe koha eshte e pakufizuar. Nuk ka kufi. Ajo qe eshte e kufizuar eshte permbajtesi i gjithckaje ekzistuese materiale brenda per brenda hapesires.

Planeti TOKE eshte nje permbajtes.

Une vete ne nje vend te hapur. Aty nuk ekziston asnje gje vecse vendit natyral. Kur une ndertoj strehen e pare atehere ajo qe do te me lejoje te futem nga hapesira e pakufizuar ne ate te kufizuar ose e kunderta eshte vryma ose dera.

Keto vryma ose dyer sherbejne per te derguar njerezit e identifikuar ne BOTEN e tyre. Boten prej te ciles ata vijne.Adea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 14-11-2019 nė 06:43
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 13:35   #154
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,723
Thanks: 16,236
Thanked 10,002 Times in 5,743 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Shkencėtari i famshėm: “Zoti ekziston dhe drejton gjithēka, ja provat”

Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur